| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

PIT

PIT

Środki wypłacane za ustanowienie służebności zwolnione z podatku

Minister Finansów zmienił interpretację w zakresie opodatkowania wpłat przy służebności gruntu. Wskazując, że linie energetyczne są również elementami infrastruktury technicznej, w związku z tym środki wypłacane za ustanowienie służebności na rzecz właściciela linii są zwolnione z podatku. »

Studia zagraniczne nie zawsze wykluczają skorzystanie z ulgi

Aktualizacja: 07.04.2008

Prawo do ulgi prorodzinnej powinni zachować rodzice dzieci studiujących na uczelni zagranicznej, która zawarła porozumienie z uczelnią polską w zakresie przenoszenia osiągnięć. »

Skorygowana zaliczka w PIT-4R

Aktualizacja: 02.04.2008

W marcu omyłkowo nadpłaciłam zaliczkę na podatek dochodowy o 311 zł, a w następnym miesiącu zaliczkę pomniejszyłam o tę kwotę. Jak powinnam prawidłowo wypełnić PIT-4R? »

Składek zagranicznych jeszcze nie można odliczać

Aktualizacja: 31.03.2008

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował zakaz odliczania w PIT składek ubezpieczeniowych zapłaconych za granicą. Podatnicy w zeznaniach za 2007 rok zaczęli uwzględniać zagraniczne składki płacone na ubezpieczenia społeczne. Fiskus zapowiada kontrole i ostrzega, że zakaz odliczania składek płaconych poza krajem obowiązuje do 30 listopada 2008 r. »

Jakie są skutki podatkowe umorzenia pożyczki z ZFŚS byłemu pracownikowi

Aktualizacja: 28.03.2008

Czy można wpisać w koszty pożyczkę z ZFŚS, jeśli zakład jest w upadłości, a pożyczki nie są spłacane od 5 lat? Dotyczą one byłych pracowników zakładu. Czy kwoty te będą opodatkowane updof? »

Jakie są skutki przeznaczenia na działalność gospodarczą męża nieruchomości zakupionej przez małżonków na kredyt

Aktualizacja: 27.03.2008

Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą i jestem na podatku liniowym. Obecnie wynajmuję pomieszczenia biurowe, lecz umowa najmu kończy się we wrześniu. W zeszłym roku wraz z żoną (ustawowa wspólność majątkowa) zakupiliśmy budynek mieszkalny. »

Kwoty umorzone przez spółdzielnię nie podlegają opodatkowaniu PIT

Aktualizacja: 26.03.2008

Umorzona przez spółdzielnię mieszkaniową kwota przypadająca spółdzielni od jej członka z tytułu przekształcenia prawa do lokalu lub z tytułu nabycia własności lokalu, jako nienależna, nie podlega opodatkowaniu PIT. »

Od dochodu ze zbycia auta trzeba zapłacić podatek

Aktualizacja: 19.03.2008

Podatnik, który z zyskiem sprzedał samochód przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym go kupił, musi zapłacić podatek. »

Jak rozliczać podatek od dochodów z udziału w funduszach inwestycyjnych

Aktualizacja: 14.03.2008

Przy sprzedaży jednostek polskiego funduszu inwestycyjnego 19-proc. podatek pobiera bezpośrednio TFI. Podatnik nie musi rozliczać tego dochodu w rocznym PIT. »

Czy diety i koszty przejazdu podlegają opodatkowaniu

Aktualizacja: 12.03.2008

Pracodawca wysłał mnie do pracy do innej miejscowości. Czy diety i zwrot kosztów przejazdu podlegają PIT? Czy muszę się z nich rozliczyć? »

Ulga internetowa: podstawą odliczenia może być duplikat faktury

Aktualizacja: 07.03.2008

Zgubienie faktury za internet nie uniemożliwia odliczenia ulgi internetowej. Wystarczy wystąpić z wnioskiem o wystawienie jej duplikatu. »

Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z podatku przy sprzedaży nieruchomości

Aktualizacja: 07.03.2008

Sprzedaż nieruchomości nabytej lub wybudowanej w 2007 r. (według przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2007 r.) podlega opodatkowaniu stawką 19%. Dochód ten należy rozliczyć w terminie składania zeznania rocznego, wykazując zryczałtowany podatek z tego tytułu na PIT-36, PIT-36L bądź PIT-38, chyba że podatnik skorzysta z ulgi meldunkowej. Wówczas dochód ze sprzedaży nieruchomości jest zwolniony z opodatkowania. Poniżej wskazujemy, kiedy można skorzystać z tej ulgi. »

Jak rozliczyć stratę poniesioną z obrotu papierami wartościowymi

Aktualizacja: 05.03.2008

Inwestuję na giełdzie papierów wartościowych. W 2007 r. straciłam pewną kwotę pieniędzy. Czy mogę tę stratę odliczyć w rozliczeniu rocznym za 2007 rok? Nadmieniam, że prowadzę działalność gospodarczą oraz podatkową księgę przychodów i rozchodów. Płacę podatek liniowy 19%. »

Czy można zmienić uproszczony sposób amortyzacji na inny

Aktualizacja: 03.03.2008

Na potrzeby działalności gospodarczej wykorzystuję dwa pokoje, które są częścią mojego prywatnego domu. Dotychczas ujmuję w kosztach amortyzację liczoną według stawki rocznej 988 zł za 1 m2 i stawki 1,5%, co w skali roku stanowi niewielką kwotę. Czy mogę liczyć amortyzację w inny sposób, biorąc za punkt wyjścia wartość wybudowania domu, bądź też odnieść stosowaną kwotę za metr do obecnej wartości rynkowej? Czy potrzebne byłoby wtedy ustalenie wartości całego domu przez rzeczoznawcę? »

Studia dzieci za granicą pozbawiają ulgi

Aktualizacja: 29.02.2008

Kształcenie pełnoletnich dzieci za granicą pozbawia rodziców prawa do odpisania od podatku dochodowego ulgi prorodzinnej. »

Czy ekwiwalent za samochód podlega opodatkowaniu

Aktualizacja: 28.02.2008

Przychody otrzymywane w formie ekwiwalentu za używanie prywatnego samochodu uzyskiwane przez pracowników podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK