reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

PIT

PIT

Czy prawa autorskie do oprogramowania korzystają z IP BOX?

Autorskie prawo do oprogramowania komputerowego wytwarzane i rozwijane (ulepszane) przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podatnik może rozliczać oprogramowaniem przy zastosowaniu ulgi IP BOX (Innovation Box). »

Czy wydatki mieszkaniowe mogą być kosztem

Aktualizacja: 07.10.2008

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą. Ponieważ ma duże mieszkanie, jest ono jednocześnie miejscem prowadzenia działalności. Podatnik ma wątpliwości, czy część wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności? »

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kurs szybkiego czytania

Aktualizacja: 06.10.2008

Prowadzę działalność szkoleniową w zakresie wdrażania procesów informatycznych. Wymaga to ode mnie czytania w krótkim czasie dużej ilości literatury fachowej. Dlatego postanowiłem zapisać się na kurs szybkiego czytania. Uważam, że znacznie ułatwi mi to świadczenie usług na możliwie najwyższym poziomie. Czy taki wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu? »

Czy instalacja gazowa będzie kosztem

Aktualizacja: 01.10.2008

Mam zamiar w czerwcu wprowadzić swój samochód jako środek trwały do firmy. Auto spełnia warunki dla samochodów używanych. Czy instalację gazową, którą zakładam również w czerwcu, mogę wrzucić bezpośrednio w koszty? »

Czy ubezpieczenie od pracodawcy jest przychodem

Aktualizacja: 29.09.2008

Pracodawca wykupił pracownikom polisy ubezpieczenia NNW i opłaca z tego tytułu składki. Czy wartość polis stanowi dla pracowników przychód podlegający PIT? »

Czy wniosek o abolicję mogą złożyć małżonkowie

Aktualizacja: 25.09.2008

Małżonkowie za 2002 rok złożyli wspólne zeznanie PIT. Nie wykazali w nim jednak dochodów holenderskich męża. Teraz chcą skorzystać z abolicji podatkowej. Czy prośbę o udzielenie abolicji podatkowej powinni w tym przypadku złożyć mąż i żona? »

Jak ustalić moment powstania przychodu świadczeń w naturze

Aktualizacja: 24.09.2008

Kiedy wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń staje się przychodem dla osób fizycznych? »

Dieta za nocleg ze śniadaniem

Aktualizacja: 24.09.2008

Pracownik spółki wrócił z zagranicznej podróży służbowej. Otrzymał diety w pełnej wysokości. W hotelu, z którego korzystał, w cenę noclegu było także wliczone śniadanie (z faktury za hotel wynika, że cena obejmowała nocleg i śniadanie). Czy w razie wypłaty pełnej diety, koszty śniadania w kwocie diety (tj. różnica w wysokości 15 proc. diety) stanowią przychód pracownika, od którego należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy? »

Jak zaksięgować w pkpir zakup laptopa z drukarką

Aktualizacja: 23.09.2008

Kupiłem laptopa, torbę, mysz i drukarkę. Wszystkie te elementy są wykazane na jednej fakturze VAT o wartości netto 2923,77 zł. Czy mogę ten zakup zaliczyć bezpośrednio do kosztów? A może powinienem amortyzować kupiony laptop? W jaki sposób zakup ten zaksięgować w pkpir? »

Jakie wydatki może zaliczyć do kosztów sprzedawca nieruchomości

Aktualizacja: 15.09.2008

Czy kosztem podatkowym może być zobowiązanie do przekazania określonej części kwoty ze sprzedaży nieruchomości współwłaścicielowi, który pod takim warunkiem zgodził się na zniesienie współwłasności? »

Jak rozliczać dochody z udziału w zagranicznych funduszach kapitałowych

Aktualizacja: 11.09.2008

Jednostki uczestnictwa w zagranicznych funduszach kapitałowych są coraz powszechniej dostępne na polskim rynku. Czy rozliczyć podatek, gdy fundusz umorzył nam jednostki uczestnictwa, wypłacił ich równowartość, a nie odprowadził do polskiego urzędu podatku dochodowego? »

Czy u pracowników powstaje przychód z tytułu ich bezpłatnego dowozu przez pracodawcę do miejsca pracy

Aktualizacja: 03.09.2008

Prowadzę firmę zajmującą się produkcją i handlem artykułami ze szkła. Hala produkcyjna znajduje się pod Łodzią. W związku z tym codziennie na swój koszt (moim busem) dowożę pracowników do pracy i odwożę ich z pracy. Czy powinienem wartość tego świadczenia doliczać pracownikom do przychodów ze stosunku pracy? Słyszałem, że tego rodzaju świadczenia są zwolnione z podatku dochodowego? »

Czy wydatki na napoje wydawane pracownikom stanowią koszt

Aktualizacja: 25.08.2008

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Od 2 miesięcy zatrudniam 3 pracowników i udostępniam im dystrybutor z wodą mineralną. Dystrybutor ten dzierżawię. Czy prawidłowo zaliczam do kosztów wydatki na wodę mineralną i dzierżawę dystrybutora? Czy powinienem wartość spożytej wody przypisywać pracownikom do ich przychodu ze stosunku pracy? Oprócz wody w okresie letnim (z uwagi na upały) planuję udostępnić pracownikom bez ograniczeń również inne zimne napoje (woda gazowana, cola, fanta). Czy wydatki na zakup tych napojów będą stanowiły koszty uzyskania przychodu? Czy powinienem ustalić przychód pracownikom z tego tytułu? »

Czy odsetki od pensji podlegają PIT

Aktualizacja: 20.08.2008

Otrzymałem od pracodawcy spóźnione wynagrodzenie wraz z odsetkami. Czy te odsetki powinienem wykazać w zeznaniu rocznym jako przychód? »

Przejęcie i spłata cudzego długu wraz z odsetkami nie stanowi kosztu

Aktualizacja: 19.08.2008

Spłata przejętego długu i związanych z nim odsetek nie może stanowić kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów podatkowych. »

Jak rozliczać koszty badań klinicznych

Aktualizacja: 14.08.2008

Spółka z o.o. prowadzi badania kliniczne. Czy ponoszone koszty związane z badaniami spółka powinna kwalifikować od razu w koszty uzyskania przychodu, czy są to koszty związane z rozpoczętą inwestycją i dopiero po zakończeniu badań klinicznych powinna przeksięgować w koszty uzyskania przychodu? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama