reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

PIT

Jak rozliczyć stratę poniesioną z obrotu papierami wartościowymi

Aktualizacja: 05.03.2008

Inwestuję na giełdzie papierów wartościowych. W 2007 r. straciłam pewną kwotę pieniędzy. Czy mogę tę stratę odliczyć w rozliczeniu rocznym za 2007 rok? Nadmieniam, że prowadzę działalność gospodarczą oraz podatkową księgę przychodów i rozchodów. Płacę podatek liniowy 19%. »

Czy można zmienić uproszczony sposób amortyzacji na inny

Aktualizacja: 03.03.2008

Na potrzeby działalności gospodarczej wykorzystuję dwa pokoje, które są częścią mojego prywatnego domu. Dotychczas ujmuję w kosztach amortyzację liczoną według stawki rocznej 988 zł za 1 m2 i stawki 1,5%, co w skali roku stanowi niewielką kwotę. Czy mogę liczyć amortyzację w inny sposób, biorąc za punkt wyjścia wartość wybudowania domu, bądź też odnieść stosowaną kwotę za metr do obecnej wartości rynkowej? Czy potrzebne byłoby wtedy ustalenie wartości całego domu przez rzeczoznawcę? »

Studia dzieci za granicą pozbawiają ulgi

Aktualizacja: 29.02.2008

Kształcenie pełnoletnich dzieci za granicą pozbawia rodziców prawa do odpisania od podatku dochodowego ulgi prorodzinnej. »

Czy ekwiwalent za samochód podlega opodatkowaniu

Aktualizacja: 28.02.2008

Przychody otrzymywane w formie ekwiwalentu za używanie prywatnego samochodu uzyskiwane przez pracowników podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. »

Podatkowe rozliczenie najmu przez członków rodziny

Aktualizacja: 22.02.2008

Mój mąż, córka oraz ja jesteśmy współwłaścicielami mieszkania, które wynajmujemy. Zawarliśmy jednak porozumienie, zgodnie z którym tylko ja jestem uprawniona do korzystania z mieszkania, zawierania umów najmu, pobierania czynszu, a także ponoszenia kosztów eksploatacji. W praktyce to ja otrzymuję dochód z najmu. Czy tylko ja powinnam płacić podatek dochodowy? »

Czy niepodzielone zyski podlegają opodatkowaniu

Aktualizacja: 20.02.2008

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przekształcono w jawną. Niepodzielone zyski spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przeszły na wspólników spółki jawnej. Czy stanowią one dochód podlegający opodatkowaniu? »

Czy na podstawie wniosku od pracownika można zaprzestać potrącania podatku od wynagrodzenia

Aktualizacja: 15.02.2008

Czy na podstawie wniosku od pracownika można zaprzestać potrącania podatku dochodowego od wynagrodzenia? Moim zdaniem można to zrobić tylko na podstawie decyzji naczelnika urzędu skarbowego. Czy mam rację? »

Wskazanie konkretnej osoby nie pozbawia prawa do odliczenia

Aktualizacja: 19.02.2008

Od podstawy opodatkowania można odliczyć darowiznę przekazaną na organizację realizującą zadania pożytku publicznego ze wskazaniem konkretnej osoby. »

Czy osoba fizyczna ma jakieś obowiązki związane z rozliczeniem otrzymanej dywidendy

Aktualizacja: 19.02.2008

Otrzymałem w 2007 r. dywidendę od osoby prawnej - spółki z o.o. Spółka zapłaciła zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% i odprowadziła go do urzędu skarbowego. Czy powinienem otrzymać od spółki z o.o. informację o wypłaconej dywidendzie i pobranym zryczałtowanym podatku? Na jakim formularzu? Jaki PIT roczny powinienem w związku z tym wypełnić? »

Wydatki na materiały budowlane: Brak podpisu małżonka pozbawi prawa do zwrotu

Aktualizacja: 05.02.2008

Wniosek o zwrot VAT musi być podpisany przez oboje małżonków bez względu na to, czy składają go wspólnie czy osobno. Osoby, które nie mogą uzyskać podpisu małżonka, tracą prawo do odzyskania części wydatków na materiały budowlane. Ze wspólnego podpisywania wniosku zwolnieni są jedynie małżonkowie pozostający w sądownie orzeczonej separacji. »

Czy wydatki na pakiet medyczny są kosztem

Aktualizacja: 04.02.2008

Moja firma opłaca pracownikom pakiet medyczny. Zgłosiłem do pakietu żonę. Miesięcznie z pensji pracodawca odlicza mi 40 zł. Czy koszty poniesione na wykup pakietu medycznego dla żony można odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2007 rok? »

Jak rozliczyć dochody z pracy i ze sprzedaży książki

Aktualizacja: 01.02.2008

Podatnik na co dzień pracuje w biurze na podstawie umowy o pracę. Pracodawca opłaca podatki i składki ZUS. Podatnik postanowił wydać swoje wspomnienia w formie książki, zawierające również informacje historyczne dotyczące miejscowości, w której mieszka. Książkę chce wydać jako osoba prywatna. Z własnej kieszeni opłaci druk i skład. »

Zagraniczne zarobki rozlicza się wspólnie

Aktualizacja: 31.01.2008

Małżonkowie pracujący za granicą mają możliwość skorzystania z łącznego rozliczenia swoich dochodów. Wspólne zeznanie mogą złożyć małżonkowie, którzy posiadają rezydencję podatkową w Polsce. Gdy utrata rezydencji męża i żony nastąpi w trakcie roku podatkowego, nie będą mogli złożyć jednego PIT. »

Czy konkubentowi przysługuje prawo do ulgi na dziecko

Aktualizacja: 30.01.2008

Jak nowelizacja ustawy o PIT zapatruje się na osoby wychowujące dzieci w konkubinacie, mieszkające np. z matką, w sytuacji gdy pracuje tylko ojciec, ale jest gdzie indziej zameldowany, jednak mieszka razem z rodziną i ją utrzymuje. Czy ulga na dzieci mu przysługuje? »

Jak rozliczać osobę współpracującą

Aktualizacja: 29.01.2008

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą. Od stycznia 2007 r. jest na podatku liniowym 19%. Ja do 30 marca 2007 r. miałam umowę o pracę. Od 1 kwietnia 2007 r. zrezygnowałam z pracy i jestem zatrudniona u męża jako osoba współpracująca. Odprowadzam zaliczki na podatek od swojego wynagrodzenia. Jakie deklaracje PIT powinniśmy złożyć do US za rok 2007? Jakie ja, a jakie mój mąż? Jeśli składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od mojego wynagrodzenia mąż rozlicza w działalności, to czy nie mogę już ich ująć w swoim PIT, tylko powinnam rozliczyć sam zapłacony podatek? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Krenc

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama