reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

PIT

Czy przysługuje ulga na dziecko

Aktualizacja: 27.12.2007

W tym roku córka skończyła 19 lat, ukończyła szkołę oraz wyszła za mąż. Czy przysługiwać mi będzie ulga podatkowa na dziecko za 2007 rok? »

Można skorzystać z ulgi, nawet gdy dziecko składa zeznanie

Aktualizacja: 20.12.2007

Jeżeli dziecko nie uzyska do końca roku podatkowego, czyli do 31 grudnia 2007 r., dochodów przekraczających 3015 zł, to rodzic będzie mógł skorzystać z ulgi rodzinnej. »

W jaki sposób rozliczyć zwrot amortyzowanego wcześniej komputera

Aktualizacja: 20.12.2007

Jak powinnam rozliczyć zamortyzowane kwoty (raty amortyzacyjne) notebooka, którego zakupiłam w październiku 2006 r., zaliczyłam do środków trwałych i amortyzowałam. Po drugiej awarii zażądałam zwrotu gotówki, którą otrzymałam wraz z fakturą korygującą. Problemem dodatkowym jest zakup oprogramowania u innego dostawcy w wersji OEM (czyli tylko do jednego komputera), które zakwalifikowałam jako wydatek na ulepszenie. Amortyzowane kwoty są więc większe, niż wynikałyby z faktury zakupu samego komputera. »

Działy specjalne są rozliczane na PIT-36L

Aktualizacja: 14.12.2007

W rocznym rozliczeniu podatkowym za 2007 rok deklarację PIT-36L po raz pierwszy będą składać również podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej. »

Jak nieodpłatne świadczenia wpływają na rozliczenia w PIT

Aktualizacja: 13.12.2007

Pracodawcy coraz częściej oferują swoim pracownikom pozapłacowe świadczenia. Jak prawidłowo należy je rozliczać? »

Czy pracodawca powinien pobrać zaliczkę z tytułu nabycia akcji przez pracowników

Aktualizacja: 10.12.2007

Spółka, w której pracuję, przekazała nieodpłatnie pakiet swoich akcji niektórym pracownikom kadry menedżerskiej (w tym i mnie). Jest to forma premii oraz dodatkowej motywacji dla zarządzających firmą. Spółka jednak nie pobrała w tym przypadku zaliczek na podatek. Mam wątpliwości, czy wartość tych akcji nie powinna zostać opodatkowana już w momencie nabycia akcji przez pracowników, tak jak inne świadczenia pracownicze. »

Czy korzystają ze zwolnienia paczki przekazywane pracownikom z okazji świąt

Aktualizacja: 04.12.2007

Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planujemy przygotowanie paczek dla niektórych naszych pracowników. W zależności od ich sytuacji materialnej zróżnicujemy wartość podarowanych paczek, tj. 100 zł, 300 zł i 400 zł. Paczki zostaną sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinniśmy z tego tytułu odprowadzić podatek? A może byłoby lepiej, gdybyśmy przekazali pracownikom bony towarowe? »

Jak rozliczyć koszty nakładów na wynajmowany lokal, jeśli na ich część otrzymano dotację z UE

Aktualizacja: 03.12.2007

Rozliczam spółkę cywilną (zasady ogólne i VAT). Spółka wynajmuje lokal na działalność od pewnej firmy. W tym lokalu poczyniła nakłady: wymieniała okna, drzwi wejściowe (zmieniła przy tym lokalizację tych drzwi), parapety. Na nakłady te są faktury, które obejmują również koszty montażu. Wartość poczynionych nakładów to 18 000 zł brutto. Spółka otrzymała wsparcie pomostowe (dotacja z UE) na wymienione nakłady. Wartość dotacji to 12 000 zł. Jak należy rozliczyć te koszty? Jak i które z nich amortyzować? Jak rozliczyć VAT? »

Renta dziecka nie pozbawia preferencyjnego rozliczenia

Aktualizacja: 28.11.2007

Matka samotnie wychowująca dziecko, które w roku podatkowym otrzymywało rentę po zmarłym ojcu, może rozliczyć się z PIT w sposób preferencyjny. »

Czy od cesji prawa do mieszkania jest PIT

Aktualizacja: 26.11.2007

W lutym 2006 r. wraz z narzeczonym (obecnie jesteśmy już małżeństwem) podpisaliśmy z deweloperem umowę przedwstępną na zakup mieszkania (nie była ona w formie aktu notarialnego). Przed podpisaniem umowy ostatecznej sprzedaliśmy mieszkanie, a raczej prawa do niego. Skoro za mieszkanie w całości zapłaciliśmy w 2006 roku, to stosujemy przepisy sprzed 1 stycznia 2007 r. dotyczące podatku czy już nowe? Środki ze sprzedaży przeznaczyliśmy na budowę domu. Czy od cesji prawa do mieszkania jest PIT? »

Jak opodatkować sprzedaż akcji pracowniczych

Aktualizacja: 23.11.2007

Żona w 1999 r. nabyła akcje pracownicze banku na preferencyjnych zasadach. Od różnicy pomiędzy ceną emisyjną a ceną nabycia zapłaciła podatek w wysokości 19%. W ubiegłym roku akcje zostały sprzedane. Czy osiągnięty przychód podlegał opodatkowaniu? Jeśli tak, to co jest w takim przypadku kosztem? Czy mogą nim być: cena nabycia, opłaty biura maklerskiego, zapłacony poprzednio podatek? Urząd skarbowy twierdzi, że przychód należy opodatkować tak jak w przypadku sprzedaży akcji nabytych po 1 stycznia 2004 r. »

Zyski z zagranicznych funduszy inwestycyjnych podatnik rozlicza sam

Aktualizacja: 22.11.2007

Uczestnictwo w zagranicznych funduszach inwestycyjnych stwarza większe niż w polskich możliwości inwestycyjne, ale nakłada też większe obowiązki podatkowe. »

Jaka jest stawka ryczałtu dla usług wynajmu pracowników

Aktualizacja: 21.11.2007

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Prowadzimy działalność w zakresie usług transportowych i handlu opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Chcielibyśmy jeszcze w tym roku rozszerzyć zakres działalności o usługi wynajmu kierowców dla innych firm transportowych. Czy takie usługi mogą być opodatkowane ryczałtem, a jeśli tak - to według jakiej stawki? »

Kto może przekazać 1 procent podatku na pożytek publiczny

Aktualizacja: 19.11.2007

W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego będą mogli przekazać podatnicy płacący liniowy PIT oraz uzyskujący dochody z giełdy. »

Jakie są skutki sprzedaży samochodu pracownikowi po preferencyjnej cenie

Aktualizacja: 14.11.2007

Nasza firma sprzedała pracownikowi samochód po preferencyjnej cenie. Czy w związku z tym powstanie u niego przychód? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama