reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

PIT

PIT

Czy prawa autorskie do oprogramowania korzystają z IP BOX?

Autorskie prawo do oprogramowania komputerowego wytwarzane i rozwijane (ulepszane) przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podatnik może rozliczać oprogramowaniem przy zastosowaniu ulgi IP BOX (Innovation Box). »

Po złożeniu PIT-28 z najmu małżonkowie rozliczą się wspólnie

Aktualizacja: 25.01.2008

Podatnik, który składa PIT-28, może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem tylko wtedy, gdy ryczałt opłacany jest z tytułu najmu lub umowy o podobnym charakterze. »

Jak rozliczyć samochód otrzymany w darowiźnie

Aktualizacja: 24.01.2008

Prowadzę działalność gospodarczą. W jej ramach świadczę usługi organizacji imprez dla dzieci, prowadzenia zabaw i wystawiania teatrzyków dziecięcych. Kilka dni temu otrzymałam samochód osobowy do celów służbowych od spółki z o.o., w której wspólnikiem jest mój mąż. Samochód został przekazany na własność w formie darowizny. »

Z ulgi skorzysta osoba wskazana na fakturze

Aktualizacja: 23.01.2008

Wydatki na internet w rocznym rozliczeniu może odliczyć od dochodu wyłącznie osoba, na którą wystawiane są faktury. »

Czy emerytury z USA są opodatkowane w Polsce

Aktualizacja: 18.01.2008

Czy emeryt wracający do Polski i otrzymujący emeryturę z USA, za którą płaci podatek w USA, musi rozliczyć się również w Polsce? »

Deklaracje roczne PIT-4R i PIT-8AR

Aktualizacja: 08.01.2010

Do 31 stycznia 2008 r. płatnicy mają obowiązek przesłać do urzędu skarbowego roczne deklaracje podatkowe za 2007 r., tj. PIT-4R (o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy) i PIT-8AR (o zryczałtowanym podatku dochodowym). »

Wspólność majątkowa musi trwać cały rok

Aktualizacja: 14.01.2008

Jeśli mąż i żona chcą dochody z 2007 roku rozliczyć wspólnie w jednym PIT, ich wspólność majątkowa musiała trwać przez cały ubiegły rok. »

Zarobków brytyjskich nie wykazujemy w Polsce

Aktualizacja: 10.01.2008

Podatnik, który w 2007 roku uzyskiwał tylko dochody z pracy w Wielkiej Brytanii, nie będzie musiał rozliczać ich w polskim urzędzie skarbowym. »

Jakie są skutki sprzedaży budynku, jeśli przyjęto zaliczkę

Aktualizacja: 09.01.2008

W związku ze sprzedażą środka trwałego (budynku) mam w tym roku otrzymać zadatek (zaliczkę), a własność przenieść na kupującego w przyszłym roku. Czy w związku z przyjęciem zadatku (aktem notarialnym) wystąpi przychód i będę zobowiązana teraz zapłacić podatek dochodowy, czy dopiero przy sprzedaży w przyszłym roku? Czy jest jakaś różnica w skutkach podatkowych, jeśli to będzie zaliczka, a nie zadatek? Jestem VAT-owcem. Czy budynek jako używany będzie zwolniony z VAT? Kupiony był bez VAT. »

Czy korzystanie przez pracowników z automatów z napojami oznacza po ich stronie powstanie przychodu

Aktualizacja: 08.01.2008

Firma przekazała pracownikom karty magnetyczne uprawniające do korzystania z automatu z napojami. Automat jest umieszczony na terenie biura firmy. Każda karta ma określoną wartość, do której pracownik może korzystać z automatu w ciągu miesiąca. Czy kwoty te stanowią nasz koszt? Czy wartość tej karty stanowi przychód pracownika? »

Rodziny zastępcze nie odliczą ulgi na dzieci

Aktualizacja: 03.01.2008

Z ulgi z tytułu wychowywania własnych lub przysposobionych dzieci nie mogą korzystać podatnicy opiekujący się dziećmi jako rodzina zastępcza. »

Jak rozliczyć wydatki na rehabilitację

Aktualizacja: 11.01.2008

Osoby niepełnosprawne lub mające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, które poniosły wydatki na cele rehabilitacyjne lub wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, mogą w rocznym rozliczeniu podatkowym skorzystać z ulgi w podatku dochodowym. »

Czy zadośćuczynienie uzyskane od sprawcy wypadku jest zwolnione z opodatkowania

Aktualizacja: 02.01.2008

W grudniu 2006 r. uległem wypadkowi samochodowemu. W listopadzie 2007 r. sąd zasądził na moją rzecz od sprawcy wypadku 30 000 złotych jako zwrot kosztów leczenia (odszkodowanie) i 15 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Wiem, że od odszkodowania nie muszę płacić podatku, bo zostało zasądzone w wyroku sądowym. Ale czy muszę zapłacić podatek dochodowy od kwoty zadośćuczynienia? »

Ulga na nowe technologie, prawa nabyte

Aktualizacja: 11.01.2008

Osoby, które nabyły prawa do ulg mieszkaniowych, mogą jeszcze kontynuować dokonywanie odliczeń. Natomiast innowacyjne firmy mogą obniżyć dochód o wydatki na nowe technologie. »

Ile można zyskać na internecie, czyli ulga internetowa w PIT

Aktualizacja: 11.01.2008

Podatnikom korzystającym z internetu przysługuje prawo do odpisania w rocznej deklaracji podatkowej poniesionych z tego tytułu wydatków, udokumentowanych fakturami, tzw. ulga internetowa. »

Ulga rodzinna: Po 1145,08 złotych na dziecko

Aktualizacja: 11.01.2008

Podatnicy składający w urzędzie skarbowym PIT-36 lub PIT-37 w rozliczeniu za 2007 roku po raz pierwszy będą mogli pomniejszyć należny podatek z tytułu wychowywania dzieci własnych lub przysposobionych. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama