REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zakres opodatkowania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pożyczka dla podmiotu powiązanego jako „czynność incydentalna” w VAT

Udzielenie pożyczki przez spółkę której przedmiotem działalności nie jest działalność finansowa, a przychód z udzielonej pożyczki nie jest jej podstawowym źródłem przychodu, stanowi czynność sporadyczną w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy o VAT. Tak długo jak udzielane przez spółkę pożyczki będą wyjątkowo, w niewielkim zakresie finansowym, nieangażujące wysokich aktywów spółki, to należy tę działalność oceniać jako działalność sporadyczną, w szczególności gdy ta działalność nie jest na stałe wpisana w strategię działalności gospodarczej firmy.

Sprzedaż lokalu bez VAT

Czy spółka może sprzedać lokal przez nią użytkowany i skorzystać ze zwolnienia podatkowego? Tak, jeżeli od jego zasiedlenia minęły 2 lata. Taką odpowiedź uzyskał podmiot, który skierował zapytanie o interpretację przepisów do Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Czy harmonizacja podatku od towarów i usług chroni interes fiskalny naszego kraju?

Niedawno dowiedziałem się na jednej z konferencji organizowanych przez Izbę Doradców Podatkowych, że istotną (główną?) przyczyną sukcesu wdrożenia w naszym kraju podatku od towarów i usług w 1993 roku było wzorowanie się przez ówczesne władze naszego kraju na… prawie wspólnotowym. Powiedział to ktoś, kto zajmuje się od lat prawem podatkowym, a pogląd został wypowiedziany na poważnie i bardzo kategorycznie.

Kara umowna a VAT

Kara umowna otrzymana od klienta nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usługi czy dostawę towaru, nie podlega opodatkowaniu. Dlatego nałożenie kary pieniężnej nie może być dokumentowane ani paragonem fiskalnym, ani fakturą. Obciążenie kontrahenta kwotą tej kary może nastąpić np. na podstawie noty obciążeniowej.

REKLAMA

Przekazanie wspólnikom majątku likwidowanej spółki kapitałowej a VAT

Czynność polegająca na przekazaniu majątku likwidowanej (jego poszczególnych składników) spółki kapitałowej jej wspólnikom powinna co do zasady zostać opodatkowana podatkiem VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, pod warunkiem że spółce przysługiwało prawo do odliczenia z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

VAT od przeniesienia własności nieruchomości w zamian za odszkodowanie

Odpłatność za nieruchomość stanowi odszkodowanie, które pełni funkcję wynagrodzenia za przeniesienie własności towarów, co czyni tego rodzaju dostawę faktycznie odpłatną.

Pośrednictwo przy sprzedaży akcji i udziałów a podatek VAT

Pośrednictwo zgodnie z definicją słownikową to działalność osoby trzeciej mająca na celu porozumienie się między stronami lub załatwienie jakichś spraw dotyczących obu stron, jak również kojarzenie kontrahentów w transakcjach handlowych oraz umożliwianie kontaktu uczestnikom rynku pracy.

Czy odszkodowanie za zerwanie umowy podlega VAT

Klient wypowiedział mi umowę najmu lokalu bez zachowania trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Muszę wystawić mu fakturę za zerwanie umowy. Faktura ma opiewać na kwotę trzymiesięcznych usług. Czy kwota ta podlega VAT?

REKLAMA

Przekazanie dywidendy w formie udziałów w spółce a VAT

Zagadnienie skutków podatkowych przekazania w formie dywidendy udziałów w spółce wiąże się z pojęciem działalności gospodarczej na gruncie podatku od towarów i usług.

Emisja obligacji a VAT

Zgodnie z nową linią interpretacyjną organów podatkowych czynność nabycia obligacji, w związku z którymi przysługuje wynagrodzenie w postaci odsetek, stanowi odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, korzystające ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy udostępnienie służbowego sprzętu podlega VAT

Udostępnienie sprzętu takiego jak laptopy czy telefony osobom prowadzącym działalność gospodarczą nie stanowi odpłatnej dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usług podlegających opodatkowaniu VAT. Warto jednak w takim przypadku zawrzeć umowę zwaną toolingową, w której wyłączona zostanie możliwość wykorzystania udostępnionego sprzętu w celach prywatnych.

Sprzedaż gruntu użytkownikowi wieczystemu a VAT

Sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Impreza integracyjna dla pracowników i członków ich rodzin - rozliczenie w VAT

Czy istnieje podstawa do opodatkowania VAT usług dotyczących organizacji przez spółkę festynu, którego uczestnikami mieli być również byli pracownicy oraz członkowie rodzin byłych i obecnych pracowników. Rozstrzygnięcie w tym zakresie wydał WSA w Bydgoszczy.

Kiedy zapłacisz VAT sprzedając działki z majątku prywatnego

Nawet jeżeli nie prowadzisz żadnej działalności gospodarczej możesz stać się podatnikiem VAT sprzedając np. działki ze swojego majątku prywatnego. Zdaniem organów podatkowych podatnikiem VAT może stać się już ta osoba, która dzieli swój grunt na działki i ogłasza zamiar ich sprzedaży w mediach. Na szczęście sądy administracyjne uważają inaczej.

Wynajem samochodów - opodatkowanie VAT

Gdzie powinna zostać opodatkowana usługa wynajmu samochodu? Ustawa o VAT przewiduje szczególne zasady dotyczące określenia miejsca świadczenia usługi wynajmu samochodu.

Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa poza VAT

Jeśli przedmiotem zbycia (np. w formie sprzedaży) będzie struktura stanowiąca zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dział, wydział), to czynność ta nie będzie podlegała podatkowi od towarów i usług (VAT).

Kaucja gwarancyjna a VAT

W obrocie gospodarczym zdarza się, że przedsiębiorcy pobierają od kontrahentów kaucje gwarancyjne zabezpieczająca prawidłowe wykonanie umowy. Czy z tytułu otrzymania takiej kaucji powstaje obowiązek zapłaty VAT?

Nieruchomości (traktowane jak towar) wnoszone jako aport są opodatkowane VAT

Wniesienie do spółki działek, które spełniają definicję towaru, dokonane przez podatnika VAT, jest odpłatną dostawą towarów, a więc jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Podstawą opodatkowania jest tu wartość rynkowa wniesionego wkładu niepieniężnego, pomniejszona o kwotę podatku.

Nieodpłatne udostępnienie samochodu pracownikowi – czy jest opodatkowane VAT?

Podatnicy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej niejednokrotnie umożliwiają pracownikom wykorzystanie samochodów służbowych do celów prywatnych. Co więcej zdarza się, iż pracownicy mogą w ten sposób korzystać z samochodów nieodpłatnie. Warto więc zastanowić, się, czy po 1 kwietnia 2014 r. podatnicy mają obowiązek opodatkowania na gruncie podatku VAT nieodpłatnego wykorzystania samochodów do celów prywatnych pracowników.

Bezpłatne wejście na siłownię w promocji - co z VAT?

„Fitness” Sp. z o.o. posiada sieć siłowni na terenie dużego miasta. Chcąc pozyskać nowych klientów Spółka oferuje osobom, które jeszcze nie korzystały z jej usług, pierwsze wejście na siłownię za darmo. Spółka, dbając o kondycję fizyczną swoich pracowników umożliwia osobom tym nieodpłatne korzystania z siłowni w wymiarze 2 godzin miesięcznie. Czy wskazane usługi podlegają opodatkowaniu VAT?

Kiedy menadżer nie podlega opodatkowaniu VAT

Zawarcie w kontrakcie menadżerskim warunków ograniczających, czy wyłączających odpowiedzialność zleceniobiorcy (menadżera) za szkody wobec osób trzecich sprawia, że wykonywane przez niego czynności są wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Wydanie nagród w programie lojalnościowym bez VAT

Nieodpłatne wydanie nagród w ramach programu lojalnościowego stanowi czynność realizowaną w ramach usługi kompleksowej i nie podlega opodatkowaniu VAT. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 lutego 2014 r.

Czy sprzedaż działki trzeba opodatkować VAT

Ciąg działań takich jak: nabycie działek przeznaczonych pod zabudowę, scalenie działek, uzbrojenie terenu, wystąpienie o pozwolenie na budowę budynku z przeznaczeniem na usługi, oddanie działek w najem, poszukiwanie nabywców poprzez biuro nieruchomości oraz za pośrednictwem Internetu - wskazuje na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami. Sprzedaż działki w takich okolicznościach jest opodatkowana VAT.

VAT od kontraktu menedżerskiego

Jeśli menedżer będzie miał np. własną polisę OC, czynności realizowane na podstawie kontraktu menedżerskiego będą mogły podlegać opodatkowaniu VAT. Rozliczanie VAT przez menedżera zależy bowiem od sposobu określenia w kontrakcie odpowiedzialności zleceniodawcy wobec osób trzecich.

Pożyczka dla Rosjanina nie podlega VAT

Czynny podatnik podatku od towarów i usług udziela pożyczki pieniężnej osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, posiadającej stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rosji, tj. świadczy na rzecz tej osoby usługę finansową. Wynagrodzeniem z tytułu świadczenia tej usługi są odsetki. Czy usługa ta korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?

Rozliczenie kosztów w ramach konsorcjum a VAT

Organy podatkowe, inaczej niż sądy administracyjne uznają, że rozliczenia kosztów między partnerami konsorcjum stanowią świadczenie usług opodatkowanych VAT i powinny być dokumentowane fakturą.

Krótkoterminowy najem samochodu – rozliczenie VAT

Czynny podatnik podatku od towarów i usług prowadzi działalność gospodarczą, w zakresie usług wynajmowania samochodów osobowych. W okresie od 1 do 15 września 2013 r. podatnik będzie wynajmował samochód podatnikowi podatku od wartości dodanej z innego państwa członkowskiego. Samochód wydany zostanie usługobiorcy w Krakowie, który będzie nim jeździł po terytorium Polski i innych państw Unii Europejskiej. Czy wynajem samochodu jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT w Polsce?

Sprzedaż wierzytelności - opodatkowanie VAT

W sytuacji, gdy nabywcy towarów czy usług nie uiszczają nam należności za sprzedane świadczenia dokonujemy sprzedaży wierzytelności własnych (za cenę ustaloną w umowie z nabywcą tej wierzytelności). Zdarza się również, że nabywamy za odpłatnością wierzytelności, których sprzedawcy nie mogli samodzielnie dojść od swoich kontrahentów. Czy transakcje zbycia za odpłatnością ww. wierzytelności wywołują konsekwencje na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (zarówno po stronie zbywcy wierzytelności jak i jej nabywcy)?

Przeniesienie własności rzeczy lub praw w celu wygaśnięcia zobowiązania podatkowego - opodatkowanie VAT

Przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych jest alternatywną wobec zapłaty podatku formą wygaszania zobowiązań podatkowych. Z tej opcji mogą korzystać podatnicy, którzy nie chcą lub nie mogą uregulować swoich zobowiązań podatkowych w formie pieniężnej. Wybór tej formy następuje na wniosek podatnika. Krokiem koniecznym do wygaśnięcia zobowiązania podatkowego jest również m. in. zawarcie umowy cywilnoprawnej w formie pisemnej z odpowiednim organem. Powstaje przy tym wątpliwość, czy ta forma zaspokojenia fiskusa objęta jest podatkiem od towarów i usług.

Świadczenia z funduszu socjalnego (zfśs) bez VAT – interpretacja ogólna MF

Pracodawcy z pieniędzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, kupują towary i usługi, a potem je przekazują nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie pracownikom albo innym osobom upoważnionym do korzystania z funduszu. Takie świadczenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast podlegają opodatkowaniu VAT czynności pracodawcy (nawet finansowane z zfśs), jeżeli podejmuje je w ramach jego aktywności jako przedsiębiorcy – podatnika VAT (np. własne usługi świadczone uprawnionym pracownikom).

Próbki produktów - rozliczenie VAT 2013

Od kwietnia 2013 r. obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące VAT, w zakresie definicji próbek. Jakie kryteria powinny obecnie spełniać takie małe ilości towarów, nieodpłatnie przekazywane przez przedsiębiorców swoim kontrahentom, aby można je było wyłączyć z opodatkowania VAT-em?

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r. - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Podatnicy VAT nie mają czasu na nudę. Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje bowiem kolejny pakiet nowych regulacji. Istotnie zmienione zostały przepisy ustawy o VAT, i kilku rozporządzeń wykonawczych. Eksperci z Ministerstwa Finansów przygotowali dokładne omówienie najważniejszych zmian. Publikujemy w całości te wyjaśnienia.

Przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych – rozliczenie VAT po 1 kwietnia 2013 r.

Firmy często przekazują różnego typu ulotki, foldery, czy katalogi, które mają na celu reklamę lub promocję działań danego podmiotu. Problematyczna, zwłaszcza w kontekście nowelizacji ustawy o VAT, która wejdzie w życie 1 kwietnia 2013 r., jest kwestia zasad opodatkowania nieodpłatnego przekazania tego typu materiałów.

Podatnik VAT wynajmuje mieszkanie – skutki podatkowe

Czynny podatnik podatku od towarów i usług prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą – handel detaliczny. W marcu 2012 r. kupił mieszkanie i od 1 października 2012 r. będzie je wynajmował studentom na cele mieszkaniowe. Mieszkanie nie zostało wprowadzone do ewidencji środków trwałych, podatnik nie ma w swoim przedmiocie działalności wynajmu mieszkań. Czy prywatny wynajem mieszkania powinien być wykazany w deklaracji VAT-7? Jeśli tak, to z jaką stawką?

VAT 2013 - zmiany przepisów w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów

Zakończył się proces legislacyjny dotyczący zmian przepisów dotyczących podatku od towarów i usług na 2013 rok. Niektóre zmiany wejdą w życie od 1 stycznia, inne od 1 kwietnia 2013 r., a jeszcze inne dopiero od początku 2014 roku. Ministerstwo Finansów przygotowało obszerne, kompleksowe wyjaśnienia odnośnie najważniejszych zmian w VAT wchodzących w życie od początku 2013 roku. Prezentujemy obszerne fragmenty tych wyjaśnień. Zmiany dotyczą m.in. fakturowania, przeliczania kwot w walutach obcych na złote, transakcji transgranicznych, ulgi na złe długi, metody kasowej, kredytu "pod zwrot VAT".

Nie płacisz dostawcom – nie masz kosztów i nie odliczasz VAT

Od 2013 roku podatników, którzy nie regulują w terminie swoich zobowiązań dotkną poważne sankcje podatkowe. Jeżeli zaliczą do kosztów podatkowych zobowiązanie i nie zapłacą faktury w ciągu 30 dni od terminu płatności – będą musieli korygować koszty. Tak samo muszą postąpić z VAT naliczonym wynikającym z niezapłaconej faktury. Mali podatnicy nie będą płacili VAT dopóki nie otrzymają zapłaty od kontrahenta - znika 90. dniowy okres, po którym trzeba płacić VAT mimo braku otrzymania należności.

Podatek VAT - zmiany 2013 / 2014

Zmiany w ustawie o VAT wchodzące w życie w 2013 (a niektóre w 2014) roku są wyjątkowo obszerne. To jedna z większych nowelizacji ustawy o VAT w ostatnich latach.

VAT 2013 - nowelizacje ustawy o VAT skierowane do Sejmu

16 października 2012 r. rząd zaakceptował i skierował do Sejmu dwa projekty ustaw, które niosą przede wszystkim duże zmiany w zakresie rozliczania podatku VAT, a także spore zmiany w akcyzie. Zmiany te wejdą w życie od 2013 roku.

VAT 2013 - najważniejsze zmiany

Łatwiejsze fakturowanie, mniej skomplikowany sposób rozpoznawania obowiązku podatkowego, ale też utrzymanie obecnego, bardzo niskiego limitu wartości prezentów, które można przekazać bez VAT, czy podwyższenie stawek VAT na niektóre produkty. 20 września 2012 r. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT na 2013 rok, w którym znalazło się kilka zmian w porównaniu do wcześniej projektowanych rozwiązań.

Wydanie bonów towarowych nie jest opodatkowane VAT

Bony towarowe nie są ani towarami ani usługami - są to dowody uprawniające do nabycia określonych produktów bądź usług. Opodatkowaniu VAT podlegają zasadniczo dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Wydanie bonów towarowych nie podlega więc opodatkowaniu VAT.

Likwidacja działalności gospodarczej – VAT od wyposażenia

Podatnik podatku od towarów i usług zamierza zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej. Na dzień zakończenia działalności gospodarczej podatnik będzie posiadał w swojej firmie komputer, od którego przy nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług oraz telefon, od którego przysługiwało prawo do odliczenia tego podatku. Towary te stanowią wyposażenie firmy.

Cash pooling – skutki w VAT

Wartość usług nabywanych przez wnioskodawcę w ramach struktury cash-poolingu nie będzie stanowiła dla niego odrębnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT i jako import usług nie powinna być przez niego uwzględniana przy kalkulacji tzw. współczynnika, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.

Ustanowienie służebności gruntowej jest opodatkowane VAT

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji.

VAT 2013 / 2014 – podstawa opodatkowania

Nowelizacja ustawy o VAT, która częściowo weszła w życie od początku 2013 roku wprowadza m.in. zasadnicze zmiany w zakresie ustalania podstawy opodatkowania VAT - ale te zmiany obowiązywać będą dopiero od 1 stycznia 2014 roku.

VAT 2013 – przemieszczenie towarów niebędących WNT

Nowelizacja ustawy o VAT, która wchodzi w życie od 1 kwietnia 2013 roku (a częściowo od 1 stycznia 2014 r.) wprowadza m.in. zmiany w zakresie regulacji przemieszczenia towarów, którego nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

VAT 2013 / 2014 – powstanie obowiązku podatkowego

Nowelizacja ustawy o VAT, która częściowo weszła w życie od początku 2013 roku wprowadza m.in. zasadnicze zmiany w zakresie powstania obowiązku podatkowego - ale uwaga - zmiany te obowiązywać będą dopiero od 1 stycznia 2014 roku.

VAT 2013 - prezenty o małej wartości i próbki

Projektowana nowelizacja ustawy o VAT, która wchodzi w życie od 1 kwietnia 2013 roku (a częściowo od 1 stycznia 2013 r.) zawierała pierwotnie m.in. nowe wyższe limity kwotowe prezentów o małej wartości (160 zł netto i 20 zł netto), a także zmianę definicję próbki. Ostatecznie rząd z powodów budżetowych wycofał się z pomysłu podwyższenia limitów kwotowych prezentów o małej wartości (zostaje 100 zł i 10 zł - netto).

VAT 2013 - nowelizacja ustawy o VAT, stawki VAT

W rok 2013 weszliśmy razem z kolejną bardzo ważną i obszerną nowelizacją ustawy o VAT (niektóre zmiany wejdą w życie od 1 kwietnia 2013 r., a część dopiero od 2014 roku). Nie zmienią się natomiast w tym roku stawki VAT. Powrót do stawek 22% i 7% jest planowany dopiero na 2014 rok.

VAT na bony towarowe i usługowe w UE

Komisja Europejska zaproponowała 10 maja 2012 r. nowelizację unijnych przepisów w zakresie podatku VAT, aby ujednolicić zasady opodatkowania tym podatkiem bonów na towary i usługi we wszystkich państwach członkowskich UE. Nowe przepisy mają wejść w życie dopiero 1 stycznia 2015 r.

Stawka VAT na książkę wraz z dodatkiem

Stawka podatku VAT na książki wynosi 5%. Wiele wydawców sprzedaje książki, do których dodatkiem uzupełniającym czy ilustrującym ich treść są kasety audio lub płyty CD. Wówczas powstaje wątpliwość, czy można ustalić jedną cenę na komplet książki z płytą i całość opodatkować 5% stawką VAT, czy też od płyty podatek musi być naliczony wg stawki podstawowej (aktualnie 23 %).

REKLAMA