REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zakres opodatkowania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy trzeba dokonać aktualizacji zgłoszenia VAT-R

Od 24 kwietnia 2010 r. obowiązuje zmieniony przepis art. 96 ust. 12 ustawy o VAT. Dotychczas podatnicy na mocy ww. przepisu bezwzględnie zobowiązani byli do złożenia aktualizacji zgłoszenia rejestrującego (na tzw. druku VAT-R) w terminie 7 dni od dnia, w którym uległa zmiana jakkolwiek informacja podana w poprzednio złożonym zgłoszeniu rejestrującym lub aktualizującym na potrzeby VAT.

Czy depozyt może być uznany za zaliczkę w VAT

Depozyt to umowa, na mocy której przechowawca (depozytariusz) zobowiązuje się zachować w stanie nie pogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie przez deponenta. Wątpliwości budzi sposób rozliczenia depozytu na gruncie ustawy o VAT.

Jakie skutki w VAT powoduje darowizna żywności

Darowizna żywności, a dokładnie skutki podatkowe jakie czynność ta wywołuje na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, budzi ogromne zainteresowanie zarówno przedsiębiorców jak i prasy. Jak się bowiem okazuje ten z gruntu dobroczynny i wspaniałomyślny gest nie jest obojętny fiskalnie. Czy należy jednakże całkowicie go zaniechać? Czy lepiej wyrzucić żywność, której zbliża się upływ terminu ważności do spożycia, czy też jednak darować ją do pobliskiego domu dziecka bądź też domu spokojnej starości?

Jaka stawka VAT przy dotacji przedmiotowej

Firma otrzymująca wszelkiego rodzaju dotacje, subwencje czy inne podobne dopłaty musi pamiętać, że w niektórych przypadkach będzie musiała zapłacić podatek VAT z tego tytułu. Wskazać bowiem należy, iż pomimo tego, że w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (czyli artykule mówiącym co w ogóle podlega opodatkowaniu przedmiotowym podatkiem) ustawodawca nie wspomniał o dotacjach, to jednak nie oznacza, że dotacje w sposób zupełny nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

REKLAMA

Kaucja gwarancyjna przeważnie bez VAT, ale czy zawsze

Kaucja gwarancyjna to suma złożona w celu udzielenia gwarancji dotrzymania zobowiązania. Kaucja, co do zasady, nie jest zaliczana na poczet ceny i podlega zwrotowi w przypadku prawidłowego wykonania umowy. Ale są i inne sytuacje.

Jak rozliczyć VAT przy wynajmie powierzchni reklamowej

Odpłatne udostępnienie powierzchni reklamowej nie jest traktowane w podatku od towarów i usług jak zwykły najem nieruchomości. Jest to bowiem usługa o charakterze reklamowo-marketingowym.

Jaką stawką opodatkować usługi montażu okien u klienta

Montujemy i sprzedajemy okna (stolarka okienna) w budownictwie mieszkaniowym. Klient otrzymuje usługę montażu stolarki, na którą składają się zarówno dostawa okna jak i jego montaż. W stosunku do części okien jesteśmy producentem. Jednakże w sytuacji, gdy nie nadążamy z produkcją, wówczas nabywamy okna z innych firm. Zdarza się również, że korzystamy z innych niż nasze ekip montażowych (na zasadzie podwykonawstwa). Jaką stawką VAT powinniśmy opodatkować naszą sprzedaż?

Czy wpłata pieniędzy na rachunek pośrednika/powiernika powoduje powstanie obowiązku podatkowego

Wielu przedsiębiorców aby zabezpieczyć się przed brakiem zapłaty za wykonane prace lub dostarczone usługi żąda od swoich kontrahentów wpłaty zaliczki. Zdarza się jednak, iż nabywcy ww. zaliczek wpłacać nie chcą.

REKLAMA

Co trzeba zmienić w VAT - propozycje PKPP Lewiatan

Podatek od towarów i usług, to najbardziej skomplikowany podatek w naszym systemie podatkowym. Ponadto ustawa o VAT zawiera również wiele przepisów błędnych, czy niewłaściwie implementujących prawo UE. Rada Podatkowa Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan przygotowała projekt koniecznych zmian w VAT ogłoszony 23 czerwca 2010 r.. Projekt ten został przekazany Ministrowi Finansów i Komisji Przyjazne Państwo.

Przy nielegalnym poborze energii nie ma VAT

Z definicji dostawy towarów, zamieszczonej w ustawie o VAT wynika, że o dostawie można mówić wtedy, gdy między stronami transakcji jest konsensus co do zamiaru ich przeniesienia. W przypadku nielegalnego poboru energii nie ma takiego konsensusu.

Jak opodatkować VAT czasopismo sprzedawane z płytą, czy innym gadżetem

Od dawna sporną kwestią jest, czy czasopismo z załącznikiem stanowi jeden towar złożony, czy też dwa odrębne. Od odpowiedzi na to pytanie zależy opodatkowanie VAT sprzedaży tego zestawu. Odpowiedzi udzielił niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

Jakie usługi elektroniczne są opodatkowane VAT

Coraz nowe usługi elektroniczne z wykorzystaniem Internetu sprawiają pewne kłopoty podatkowe. Widać je np. w przypadku rozliczania VAT.

Jaka stawka VAT dla komputerów stanowiących część aparatury medycznej

Spółki sprzedające aparaturę medyczną, opodatkowane co do zasady stawką 7% VAT, mają wątpliwości, czy do wyposażenia dodatkowego tej aparatury (np. komputerów, monitorów i zasilaczy) mogą stosować tą samą stawkę VAT.

Zbycie przedsiębiorstwa nie podlega VAT

W art. 6 ustawy o VAT przewidziano wyłączenia pewnych czynności spod zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Ministerstwo Finansów przekaże VAT od charytatywnych sms-ów dla powodzian

Środki odpowiadające wysokości podatku VAT pobranego od tzw. sms-ów charytatywnych na rzecz powodzian Ministerstwo Finansów przekaże na cele związane z usuwaniem lub łagodzeniem skutków powodzi. W ten sposób rząd chce zachęcić do wspierania potrzebujących i wzmocnienia gestów solidarności z osobami dotkniętymi skutkami żywiołu.

Darowizna na rzecz szkoły a VAT

Czy darowizna pieniężna przekazana na rachunek szkoły podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i jak tę czynność należy dokumentować?

Rozliczenia z tytułu udziału w zyskach konsorcjum a VAT


Zgodnie z Umową Konsorcjum między Wnioskodawcą a Towarzystwem obaj Uczestnicy Konsorcjum są współorganizatorami Zjazdu. Każdy Uczestnik ma określone w umowie obowiązki. Czy przekazana przez Wnioskodawcę Towarzystwu wartość udziału procentowego w przychodach lub zyskach przedsięwzięcia (Zjazdu) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Stawka podatku za usługę projektową

Podatniczka wykonuje - na rzecz firmy z siedzibą we Wrocławiu - usługę projektową (zakwalifikowaną wg symbolu z PKWiU 74.2 - usługi architektoniczne i inżynierskie) dotyczącą nieruchomości mającej powstać w Moskwie. W związku z tym podatnik pyta jaką stawkę podatku powinna w tym przypadku zastosować?

Oddział podmiotu zagranicznego w Polsce a VAT

Czy w sytuacji, kiedy podmiot zagraniczny jest już zarejestrowany w Polsce na potrzeby podatku od towarów i usług, należy uznać, że Oddział tego podmiotu również jest już zarejestrowany dla podatku od towarów i usług w Polsce oraz może i powinien posługiwać się numerem NIP nadanym przez Drugi Urząd Skarbowy w Warszawie
dla potrzeb podatku od towarów i usług i podatku dochodowego od osób prawnych?

Który urząd skarbowy jest właściwy przy VAT od sprzedaży działek


Czy w myśl ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli sprzedaż działek gruntowych (w planie zagospodarowania przestrzennego tereny te są przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną) zostanie objęta podatkiem VAT, właściwym urzędem skarbowym do poboru tego podatku jest urząd właściwy dla miejsca położenia nieruchomości, czy też urząd właściwy dla miejsca zamieszkania podatnika?

Czy nabywanie wierzytelności to pośrednictwo finansowe


Czy transakcje, mające za przedmiot nabywanie przez Spółkę wierzytelności od banków stanowią usługi pośrednictwa finansowego w rozumieniu poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT?

Obowiązek podatkowy w VAT


Podatnik zwraca się z pytaniem, czy podatnik podatku VAT ma obowiązek bezwzględnie odprowadzać należny podatek od towarów i usług , jeżeli tak to na jakiej podstawie prawnej?

Jak rozliczyć w VAT dostawę sprzętu medycznego i usługi dodatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał korzystny dla podatników wyrok dotyczący zasad stosowania 7% stawki VAT w stosunku do podmiotów zajmujących się dostawą i instalacją sprzętu medycznego.

VAT-R: Trochę mniej papierów przy aktualizacji

W dniu 24 kwietnia 2010 r. weszła w życie drobna nowelizacja z 19 lutego 2010 r. ustawy o podatku od towarów i usług. Celem tej nowelizacji jest zmniejszenie obowiązków, które ciążą na podatnikach przy zmianie danych deklarowanych w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R.

Jaka jest stawka VAT dla sprzedaży prawa użytkowania miejsca parkingowego

Postęp cywilizacyjny skutkuje tym, że ludzie wymyślają towary i usługi, które kiedyś były im całkowicie zbędne do życia, ale na skutek tego postępu stają się niezbędne do „normalnego” funkcjonowania w tak stworzonym świecie. Dlatego też czasami pojawiają się problemy z zaklasyfikowaniem tych nowych potrzeb (tj. usług) i towarów, niezbędnym do ich prawidłowego opodatkowania np. VAT.

Uproszczenia w rejestracji podatników VAT od 24 kwietnia 2010 r.

Jednym z elementarnych obowiązków nakładanych na podatników wielu podatków, są obowiązki rejestracyjne, które są albo obowiązkami ogólnymi, albo obowiązkami dotyczącymi wyłącznie podatników jednego podatku lub też czasami części podatników danego podatku.

Czy należy opodatkować VAT wydanie gadżetów reklamowych

W obecnych czasach nawet najmniejsza firma w ramach promocji przygotowuje najdrobniejsze gadżety reklamowe z logo i nazwą firmy – długopisy, breloki do kluczy, kalendarzyki, kubki, podkładki pod mysz, zakładki. Niektórzy przedsiębiorcy rozdają próbki swoich towarów. Czy takie czynności powinny zostać opodatkowane VAT?

Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązki wynikające z VAT

Jestem przedsiębiorcą VAT-owcem. Jestem zmuszony w najbliższym czasie zawiesić działalność gospodarczą. Udało mi się zdobyć wiele informacji na temat zawieszenia działalności w zakresie PIT i innych obowiązków administracyjnych, jednak nie posiadam wiedzy jak postępować jeśli chodzi o obowiązki podatnika VAT. Bardzo proszę o poradę w tym zakresie.

Czy kary umowne i odszkodowania są opodatkowane VAT

Jestem podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzę wymianę handlową z wieloma kontrahentami. Zdarza się, że moi kontrahenci nie wywiązują się z umowy, która przewiduje kary umowne za nienależyte wykonanie zamówienia. Z tego tytułu otrzymuję różne kwoty (kara umowna) wyliczane procentowo od wartości zamówienia. Czy kwota, którą otrzymuję jako karę umowną podlega VAT?

Jaka stawka VAT dla sprzedaży towarów wraz z ich montażem

Prowadzę działalność gospodarczą - wytwarzam i montuję na indywidualne zamówienia schody, barierki, drzwi itd. Dotąd myślałem, że do takich usług należy stosować stawkę 7% VAT. Niedawno jednak przeczytałem, że montaż schodów z balustradą jest objęty stawką 22% VAT. Czy montując własne wyroby świadczę usługę, czy może jest to dostawa, a może powinienem wystawić dwie faktury?

Nowe formularze od 2010 roku: VAT-R i VAT-5UE

VAT 2010 - najważniejsze nowości

Nowe zasady ustalenia miejsca świadczenia usług, zmiany zasad rejestracji, czy zmiany w deklarowaniu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów- to tylko niektóre nowości jakie zaczęły obowiązywać od 2010 roku.

Czy sprzedaż działek z majątku osobistego podlega opodatkowaniu VAT

Czy od sprzedaży 5 działek z majątku prywatnego należy odprowadzić podatek VAT?

Prezenty o małej wartości, próbki, materiały reklamowe

Przepis art. 7 ust. 3 ustawy o VAT wskazuje, że regulacja zrównująca czynności nieodpłatne z odpłatnymi dostawami nie ma zastosowania m.in. do czynności przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Zmiany dotyczące limitów obrotów w 2010 roku dla potrzeb VAT

W dniu 20 października 2009 r. Polska doczekała się zielonego światła od Unii Europejskiej na podwyższenie limitu obrotów, po przekroczeniu którego podatnik będzie zmuszony do rozliczania VAT-u (limit zwolnienia podmiotowego). Jest też nowy limit dla małych podatników VAT.

Opodatkowanie VAT z tytułu wniesienia aportu do spółki

Od początku kwietnia 2009 r. obowiązują zmienione zasady opodatkowania podatkiem VAT w związku z wniesieniem aportu do spółki prawa handlowego i cywilnego.

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT - 3 zasady ogólne

Gdy rozliczamy się z urzędem skarbowym z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), musimy ustalić w którym momencie dana transakcja wywołała powstanie obowiązku podatkowego. Od tego momentu zależy kiedy (w którym miesiącu lub kwartale) musimy wykazać podatek należy. W tym zakresie istnieją dwie zasady ogólne i wiele od nich wyjątków.

Sprzedaż wysyłkowa w systemie marży

Mój kolega prowadzi lombard czyli udziela pożyczek pod zastaw różnych „fantów”. Interes idzie nieźle, ale kolega doszedł do wniosku, że jeszcze lepsze efekty można uzyskać jeśli przedmioty nie odebrane z zastawu będą sprzedawane przez Internet. Ponieważ sam sobie z tym nie poradzi, więc zaproponował mi spółkę w całym biznesie. Twierdzi, że nasza spółka powinna utrzymać stosowany przez niego sposób opodatkowania VAT marża i ewidencjonować sprzedaż internetową dopiero po otrzymaniu pieniędzy. Jeśli wszystkim internetowym nabywcom będziemy wystawiali faktury, to nie musimy fiskalizować tej sprzedaży. Nigdy nie byłem podatnikiem VAT więc nie wiem czy to wszystko jest prawidłowe?

Podatnik wysyła towar nabywcy

Jeżeli podatnik wysyła towar nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru jednej z tych osób.

Wewnątrzwspółnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, rozumie się przemieszczenie towarów dokonywane przez podatnika podatku VAT, lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju (np. z Niemiec do Polski).

Czy wyprzedaż dzieł sztuki z prywatnej kolekcji podlega VAT

Jestem kolekcjonerem dzieł sztuki. Nie prowadzę formalnie żadnej działalności gospodarczej. Planuje wyprzedać część kolekcji (chodzi o jakieś 70-100 przedmiotów). Dodam, że dzieła sztuki stanowią mój prywatny majątek. I nie nabywałem ich z zamiarem dalszej odsprzedaży, a jedynie jako uzupełnienie mojej kolekcji. Czy będę musiał płacić VAT od tych transakcji?

Czy sprzedaż odziedziczonych nieruchomości podlega VAT

Nabyłem w spadku po dziadkach 10 działek budowlanych. Chciałbym sprzedać kilka działek ale słyszałem, że podobno trzeba płacić VAT od takich transakcji. Czy to prawda?

Czy wniesienie nieruchomości do spółki cywilnej podlega VAT

Jestem przedsiębiorcą i razem z kolegą prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Mam zamiar wnieść aportem do spółki moją prywatną nieruchomość. W związku z tym mam wątpliwości czy takie działanie podlega opodatkowaniu VAT, chciałbym wspomnieć że spółka jest VAT-owcem.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) uznaje się przemieszczenie towarów przez podatnika, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium Polski na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE. Warunkiem jest, aby towary te zostały przez tego podatnika wytworzone, wydobyte, lub nabyte na terytorium Polski w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa.

Import towarów

Importem towarów nazywamy przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego spoza Wspólnoty Europejskiej (np. z Rosji czy Stanów Zjednoczonych) na terytorium Polski.

Eksport towarów

Eksportem towarów nazywamy potwierdzony przez Urząd Celny wyjścia wywóz towarów z terytorium Polski poza obszar Wspólnoty Europejskiej.

Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług

Opodatkowaniu VAT podlega oprócz importu, eksportu i transakcji wewnątrzwspólnotowych również odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski.

Rozdawanie gadżetów reklamowych a VAT

Rozdajemy naszym kontrahentom i klientom różne artykuły reklamowe. Breloczki, smycze, długopisy, kubki, koszulki itp., na których znajduje się nazwa i logo naszej firmy. Rozdajemy również próbki własnych towarów.  Czy powinniśmy opodatkować VAT takie czynności?

Jak rozliczyć w VAT podnajem mieszkania firmowego

Wynajęliśmy mieszkanie, w którym mieli mieszkać nasi pracownicy. Jednakże jak na razie planowany kontrakt nie doszedł do skutku i mieszkanie stoi puste. Chcemy podnająć je innej firmie. Jak rozliczyć tą umowę w VAT.

REKLAMA