REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

CIT - podatek dochodowy od osób prawnych, Deklaracje podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zaliczki uproszczone w podatku dochodowym od osób prawnych

Wysokość zaliczki w formie uproszczonej ustala się w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu CIT-8 złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.

Ostatni dzień na złożenie VAT-7 - nowe zasady odliczania VAT od aut

Dziś - 26 maja 2014 r. upływa termin złożenia deklaracji VAT-7 za kwiecień. W tej deklaracji podatnicy po raz pierwszy odliczą VAT od samochodów i wydatków eksploatacyjnych na nowych, obowiązujących od 1 kwietnia zasadach. Jak zrobić to bez błędu?

Od 2015 r. koniec z dywidendami rzeczowymi wolnymi od CIT

Na rok 2015 rząd planuje zmiany w opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) przychodów z tytułu dywidend rzeczowych.

Polisolokaty opodatkowane PIT od 2015 roku

Polisolokaty, czyli lokaty będące formalnie ubezpieczeniami, od 1 stycznia 2015 roku będą podlegały opodatkowaniu tzw. podatkiem Belki. Zmiany przewiduje projekt ustawy o zmianie ustaw podatkowych CIT i PIT, który trafił do Sejmu 15 kwietnia 2014 r.

REKLAMA

Nowe wzory formularzy PCC-3 i PCC-3/A

Od 1 września 2014 r. zmianie ulegną wzory formularzy w podatku od czynności cywilnoprawnych - deklaracji PCC-3 oraz informacji PCC-3/A. Zmiany przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych.

W 2015 r. zmiany w CIT dotyczące niedostatecznej kapitalizacji

W rządowym projekcie nowelizacji ustawy o CIT proponowane jest wprowadzenie nowych regulacji w zakresie przepisów o niedostatecznej kapitalizacji. Dotychczas obowiązujący współczynnik zadłużenia do kapitału zakładowego (3:1) zastąpiony będzie współczynnikiem zadłużenia do kapitałów własnych podatnika (1:1) pomniejszonych o pożyczkę podporządkowaną. Planowany termin wejścia w życie nowelizacji to 1 stycznia 2015 roku.

Przedmiot leasingu nie generuje przychodu - co z ratami?

Czy w przypadku, kiedy część przedmiotu umowy leasingu chwilowo nie generuje przychodów leasingobiorca może zaliczyć całą miesięczną ratę leasingową do podatkowych kosztów uzyskania przychodów?

Elektroniczna Skrzynka Podawcza od sierpnia 2014 r.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wprowadza kolejne rozwiązanie, które realizuje plan informatyzacji urzędów. Czy Elektroniczna Skrzynka Podawcza wprowadzi nas w XXI wiek?

REKLAMA

Elektroniczne deklaracje podatkowe w 2015 r.

Ministerstwo Finansów pracuje nad przygotowaniem nowych rozwiązań w zakresie kontaktu podatników z urzędem skarbowym. Już w 2015 r. zdecydowana większość deklaracji podatkowych będzie wysyłana za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Ulga na złe długi - w jakim terminie dokonywać korekty?

Korzystając z ulgi na złe długi podatnik może skorygować podstawę opodatkowania i podatek należny w deklaracji za miesiąc, w którym upłynął 150 dzień od upływu terminu płatności. Jeżeli jednak podatnik nie dokona korekty w tym terminie, może to zrobić później, ale tylko korygując deklarację za okres, w którym nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona.

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych w 2015 r.

Ministerstwo Finansów wprowadza przepisy uszczelniające system podatków dochodowych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji w tej sprawie, zmiany mają wejść w życie z początkiem 2015 roku.

Portal Podatkowy 2014 / 2015

Ministerstwo Finansów informuje, że rozporządzenie w sprawie zakresu i warunków korzystania z Portalu Podatkowego wejdzie w życie 18 sierpnia 2014 r. w zakresie dotyczącym podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilnoprawnych i karty podatkowej. W szerszym zakresie – dotyczącym obsługi podatników będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej - wejdzie w życie w styczniu 2015 roku.

Jakie są konsekwencje złożenia deklaracji PIT po terminie

Podstawowych obowiązkiem podatnika wobec fiskusa jest dotrzymywanie wyznaczonych terminów. Czas na złożenie rocznego zeznania podatkowego również został ustawowo określony. Odpowiednią deklarację PIT należy złożyć do końca kwietnia. Co grozi za złożenie PIT po terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie roczne PIT za 2013 r.

Pozostało już tylko kilka dni na rozliczenie z fiskusem. Ostateczny termin złożenia zeznań podatkowych PIT za 2013 r. mija 30 kwietnia.

Opodatkowanie dochodów z zagranicznych spółek kontrolowanych - zmiany w PIT i CIT

Ministerstwo Finansów chce ukrócić proceder unikania płacenia podatków od dochodów lokowanych w rajach podatkowych. Wyrazem tego jest przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawach o podatkach dochodowych (PIT i CIT), który zakłada wprowadzenie opodatkowania dochodów z zagranicznych spółek kontrolowanych.

Ulga podatkowa na badania i rozwój

Rząd podjął uchwałę w sprawie „Programu Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 roku”, przedłożoną przez ministra gospodarki. W ramach programu zostanie wprowadzona nowa ulga podatkowa dla przedsiębiorstw prowadzących prace badawczo-rozwojowe (tj. nowa ulga podatkowa na badania i rozwój).

Nowelizacja ustaw o CIT i PIT - przeciw unikaniu opodatkowania

Rada Ministrów w dniu18 marca przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku CIT i PIT, przedłożony przez ministra finansów. Najważniejszym celem nowelizacji jest zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony części państw, przede wszystkim tzw. rajów podatkowych oraz przeciwdziałanie praktykom odraczania lub unikania opodatkowania przy wykorzystaniu mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych, zlokalizowanych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych.

CIT-8 za 2013 r. - instrukcja wypełniania

Do końca marca 2014 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, zobowiązani są złożyć zeznanie roczne CIT-8 za 2013 r., w którym wykażą uzyskany w ubiegłym roku dochód lub poniesioną stratę. Jak prawidłowo wypełnić zeznanie CIT-8?

Od 2015 roku urząd skarbowy wypełni zeznanie PIT-37 za podatnika

Ministerstwo Finansów podjęło pierwsze kroki zmierzające do wdrożenia usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych dla niektórych podatników podatku dochodowego od osób fizycznych - PFR (pre-filed tax return).

Wartość zlikwidowanych zapasów pomniejsza przychód

Koszt zlikwidowanych zapasów magazynowych (surowców, materiałów, części zamiennych, itp.), które straciły przydatność i nie ma możliwości ich wykorzystania do produkcji urządzeń (świadczenia usług), czy do serwisowania, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Deklaracje podatkowe tylko przez internet

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie zmian dla płatników podatków dochodowych od osób fizycznych i prawnych. Od 2015 r. podmioty te będą mogły wysyłać deklaracje podatkowe do urzędu skarbowego tylko przez internet.

Obowiązek złożenia PIT-11 przez pracodawców

Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników mają obowiązek sporządzenie i przekazanie PIT-11 do urzędu skarbowego. Ostatecznym terminem, do którego należy dopełnić tego obowiązku jest 28 lutego 2014 roku.

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Ministerstwo Finansów szykuje zmiany w sposobie składania zeznań podatkowych. Od 1 stycznia 2015 r. większość deklaracji podatnicy i płatnicy PIT i CIT będą musieli dostarczyć przez internet. Proponowane zmiany zawiera opublikowany niedawno projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Nowy wzór deklaracji VAT-11

Minister Finansów określił w drodze rozporządzenia nowy wzór deklaracji dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu - VAT-11.

Umowy podatkowe z Liberią i Malezją

Na ostatnim posiedzeniu posłowie przyjęli dwie ustawy ratyfikujące umowy podatkowe - umowę między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Liberii o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz umowę z Rządem Malezji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Korekta kosztów nabycia materiałów

Jak ustalić wartość kosztów uzyskania przychodów jakie powinny podlegać korekcie, w odniesieniu do kosztów nabycia materiałów, które są kosztami uzyskania przychodów o charakterze bezpośrednim, uwzględnionych w technicznym koszcie wytworzenia wyrobu gotowego, określanym metodą średniej ważonej?

Ranking przepisów podatkowych

Stowarzyszenie Podatników w Polsce zaprezentowało wyniki X edycji rankingu przepisów podatkowych „BUBLE I HITY PODATKOWE 2013”. Który z przepisów podatkowych okazał się najgorsza, a który najlepszy?

Sprzedaż na warunkach DDU a moment powstania przychodu w CIT

DDU (Delivered Duty Unpaid) stanowi formułę przewidzianą w ramach międzynarodowych reguł handlu (Incoterms), której założeniem jest, że sprzedawca jest odpowiedzialny za cały transport aż do miejsca określonego przez nabywcę. Co za tym idzie, ryzyko przekazane jest w momencie udostępnienia towaru nabywcy we wskazanym przez niego miejscu. Ponadto sprzedawca pokrywa wszystkie koszty związane z towarem za wyjątkiem cła w kraju odbiorcy. W związku z powyższym powstaje pytanie kiedy u sprzedawcy w takim przypadku powstanie przychód do opodatkowania.

Błędy w deklaracjach rocznych PIT

Błędne wypełnienie deklaracji PIT zmusza podatników do złożenia jego korekty a niekiedy do wizyty w urzędzie skarbowym dlatego ważne jest prawidłowe wypełnienie deklaracji. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez podatników podatku dochodowego w rocznych PIT-ach.

E-deklaracje akcyzowe bez podpisu elektronicznego

Od 1 stycznia 2014 r. poszerzony został katalog deklaracji elektronicznych, które można składać bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Osoby fizyczne składające różnego rodzaju deklaracje akcyzowe, mogą zrobić to bez e-podpisu, do autoryzacji wystarczą dane o przychodzie z zeznania rocznego.

Spółki komandytowo-akcyjne z podatkiem CIT w 2014 r.

Spółki komandytowo-akcyjne tracą przywileje podatkowe. Od 1 stycznia 2014 r. będą opodatkowane CIT, podobnie jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Opodatkowanie kartą podatkową 2014 - nowy wzór wniosku PIT-16

Ministerstwo Finansów określiło nowy wzór wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16). Nowy wzór będzie obowiązywał począwszy od 1 stycznia 2014 r.

Podatki 2014 - na co powinni przygotować się przedsiębiorcy?

Na początku grudnia w siedzibie Business Centre Club, w Pałacu Lubomirskich w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca zmian w podatkach dochodowych oraz podatku VAT w 2014 r., na które powinni przygotować się przedsiębiorcy.

Umowa podatkowa z Bermudami

Polska i Bermudy podpisały umowę o wymianie informacji w sprawach podatkowych. Umowa dotyczy współpracy w zakresie podatków dochodowych od osób fizycznych i osób prawnych.

Spółka komandytowo-akcyjna podatnikiem CIT w 2014 r.

Od 2014 r. spółki komandytowo-akcyjne będą objęte podatkiem CIT - takie rozwiązanie zakłada podpisana przez prezydenta ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym.

Nowe deklaracje bez e-podpisu w 2014 r.

W 2014 roku kilkanaście nowch deklaracji podatkowych będzie można składać bez konieczności użycia bezpiecznego e-podpisu.

Pomyłkowy przelew z urzędu skarbowego

Pomyłkowe wysłanie przelewu zdarza się nawet urzędom skarbowym, czyli pieniądze zamiast do uprawnionych podatników trafiają wówczas do osób, którym nie przysługiwały. Niestety, przepisy podatkowe nie przewidują procedur w przypadku takich sytuacji.

Jak rozliczyć rozchód środków z rachunku walutowego

Spółka posiada rachunek bankowy w euro. Jak powinien być rozliczany rozchód środków pieniężnych z tego rachunku? Jaki kurs należy stosować do rozliczenia: czy ma to być kurs faktycznie zastosowany, czy kurs średni NBP?

Kary umowne nie są kosztem podatkowym

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydała wyrok w zakresie kar umownych, które są następstwem nienależytego wykonania umów. Zdaniem sądu kary tego rodzaju nie stanowią kosztów podatkowych. Wyrok jest niekorzystny dla podatników.

Zmiany w podatkach dochodowych od 1 stycznia 2014 r.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym – została ostatecznie przyjęta przez Parlament i wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r. Zmiany zakładają m.in. objęcie podatkiem CIT spółek komandytowo-akcyjnych.

Nowe formularze PIT 2013 / 2014

Do rozliczenia dochodów uzyskanych w 2013 roku nie przydadzą się zeszłoroczne wzory zeznań podatkowych. Minister Finansów wydał bowiem nowe rozporządzenie zawierające nowe wzory deklaracji PIT-36, PIT-37 i pozostałych zeznań rocznych w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w PIT i CIT w 2014 r.

Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym. Zmiany w podatku PIT i CIT mają wejść w życie w 2014 r.

Zmiana umowy podatkowej z Koreą

Resort finansów poinformował, że 22 października 2013 r. w Seulu podpisano Protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Korei o zmianie Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Korei w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Seulu 21 czerwca 1991 r.

Docenione rachunki płatnicze. Zmiany w PIT i CIT

Ustawa z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw wprowadziła, 7 października 2013 r., modyfikacje także do ustaw podatkowych (PIT i CIT).

Zwierzęta pracujące - ujęcie księgowe i podatkowe

Wykorzystanie zwierząt w działalności gospodarczej jest powszechne i dotyczy wielu gatunków. Obok kontrowersji ekologiczno-moralnych czasem też pojawiają się kontrowersje natury ewidencyjno-podatkowej. Dotyczy to szczególnie zwierząt typowo domowych – przede wszystkim psów, kotów, a także zwierząt ozdobnych i gatunków egzotycznych.

OECD i G20 przeciwko optymalizacji podatkowej

OECD i G20 otworzyło wspólny front przeciwko optymalizacji podatkowej. Wyrazem tego jest m.in. przyjęcie na szycie G20 w Moskwie projektu dotyczącego zapobiegania obniżaniu podstawy opodatkowania oraz transferowi zysków międzynarodowych przedsiębiorców (BEPS). Zaostrzenie polityki antyoptymalizacyjnej dokonuje się także w ramach Unii Europejskiej, a co za tym idzie również w Polsce.

Zagraniczne spółki kontrolowane (CFC) - opodatkowanie CIT i PIT

Ministerstwo Finansów nadal prowadzi prace legislacyjne nad projektem nowelizacji ustawy o PIT i ustawy o CIT przewidującym opodatkowanie dochodów kontrolowanych przez polskich podatników spółek zagranicznych (CFC – Controlled Foreign Coroprations).

Cena znacznie odbiegająca od wartości rynkowej w CIT

Jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej.

Zagraniczne spółki kontrolowane - zmiany w CIT w 2014 r.

Resort finansów zamierza wprowadzić przepisy regulujące opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych. Jeśli odpowiednie zmiany do ustaw o podatkach dochodowych (PIT, CIT) zostaną przyjęte, nowe regulacje zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2014 r.

Spółki komandytowe nie będą objęte CIT

Spółki komandytowe nie będą jednak podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) - taką decyzję podjęli posłowie Komisji Finansów Publicznych, pracujący nad zmianami do ustaw o podatkach dochodowych. CIT zapłacą tylko spółki komandytowo-akcyjne.

REKLAMA