REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Darowizna, Podatki 2011

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Minister Finansów informuje o nieprawidłowościach przy odliczeniach darowizn kościelnych

Minister Finansów udzielił wyjaśnień na temat nieprawidłowości przy stosowaniu ulg podatkowych z tytułu darowizn na rzecz kościelnych osób prawnych. Była to odpowiedź na interpelację poselską nr 17951 z września 2010 r.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi od 2011 roku upoważniony do wydawania interpretacji indywidualnych


Do pięciu wzrośnie liczba dyrektorów izb skarbowych upoważnionych do wydawania interpretacji indywidualnych w imieniu Ministra Finansów. Takie rozszerzenie kompetencji tego organu przewiduje projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego zamieszczony na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

Od 2011 roku podatkowa księga przychodów i rozchodów dostosowana do PKWiU 2008


Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów został umieszczony projekt rozporządzenia zmieniającego od 2011 roku rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Czy kupony kulturalno – rekreacyjne, które można wymieniać na bilety, podlegają zwolnieniu z PIT


Kupony kulturalno – rekreacyjne, wymienne na bilety, mieszczą się w zakresie świadczeń rzeczowych wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawy o PIT) i podlegają zwolnieniu od opodatkowania. Kupony te nie stanowią znaków uprawniających do bezpośredniej wymiany na towary i usługi, a tym samym spełniają przesłanki zwolnienia od PIT.

REKLAMA

Nowe deklaracje VAT na 2011 rok

Od 2011 roku obowiązują nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8 i VAT-9M. Dotychczasowe wzory będzie można stosować nie dłużej niż do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy pierwszego półrocza 2011 r., ale we wzorach deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D w części C trzeba będzie wpisywać nowe stawki VAT.

Czy czynsz za mieszkanie może być kosztem w PIT


Prowadząc działalność gospodarczą jednoosobowo niejednokrotnie podatnik rejestruje ją we własnym domu. W takiej sytuacji możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania.

Nowe banderole na tytoń od 1 stycznia 2011 roku

Ministerstwo Finansów kolejny raz postanowiło „zamieszać” w banderolach i tym razem wzięło na cel banderole tytoniowe (nie papierosowe). W związku z tym, z dniem 1 stycznia 2011 r. nastąpi zmiana wzorów tych banderol, polegająca na ich „rozmnożeniu” z dotychczasowych dwóch na cztery wzory.

Od 2011 roku PKWiU 2008 właściwą klasyfikacją statystyczną dla PIT, CIT i ryczałtu ewidencjonowanego

Opublikowano już ustawę z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 219, poz. 1442) przynoszącą tytułowe zmiany.

REKLAMA

Od 2011 roku zmiany w zwolnieniach stypendiów od podatku dochodowego

Od 1 stycznia 2011 r. istotnie zmienią się zasady korzystania ze zwolnienia przewidzianego przez art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT. Przepis ten określa zasady korzystania ze zwolnienia z podatku PIT przez uczniów i studentów otrzymujących stypendia. Zwolnienie to nie jest według nowych przepisów rozliczane miesięcznie a rocznie.

Od 2011 roku zmiany w przeliczaniach kosztów i przychodów na złotówki


Od 1 stycznia 2011 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych uproszczone zostaną zasady przeliczania kwot z walut obcych na złotówki. Podstawą przeliczeń jest kurs średni walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Od 2011 r. zmiany w zwolnieniach z PIT dla pracowników zakwaterowanych na koszt pracodawcy


Ustawodawca uprościł zasady korzystania ze zwolnienia w podatku PIT przez pracowników, którym pracodawca zafundował pokrycie kosztów zakwaterowania w związku z wykonywaniem pracy poza miejscem zamieszkania pracownika. Jednocześnie ograniczył podatnikom zakwaterowanym w hotelach roboczych przywilej korzystania ze zwolnienia, które do końca 2010 r. nie miało ograniczenia kwotowego.

Jak kwalifikować zagraniczny transfer zawodnika na gruncie VAT


Transfer zawodnika do klubu zagranicznego powinien być rozliczany na zasadach dotyczących tzw. usług niematerialnych, jako sprzedaż praw (szeregu uprawnień związanych z wykonywaniem działalności przez zawodnika). W analizowanym przypadku opodatkowanie transferu ma zatem miejsce poza terytorium Polski, a więc zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny klub.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 października 2010 r. (IPPP3/443-790/10-2/IB)

Stawki karty podatkowej w 2011 roku

Podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej zapłacą w 2011 r. nieco wyższy podatek. Stawki karty podatkowej rosną bowiem, jak co roku o wskaźnik inflacji.

Jak rozliczyć dochód ze sprzedaży nagrody wygranej na loterii

Wygrałem na loterii telewizor i zestaw kina domowego. Od tej wygranej został zapłacony zryczałtowany 10% podatek dochodowy. Postanowiłem sprzedać nagrodę natychmiast po jej otrzymaniu. Jak powinienem rozliczyć tą sprzedaż w urzędzie skarbowym?

Kiedy dochód uzyskany z działalności w specjalnej strefie ekonomicznej korzysta ze zwolnienia

Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą (produkcja) w specjalnej strefie ekonomicznej w zakresie określonym w zezwoleniu. Uruchamiając tą działalność nabyłem środki trwałe niezbędne do rozpoczęcia produkcji. Obecnie ubiegam się o przedłużenie zezwolenia na prowadzenie działalności w sse. W celu rozszerzenia produkcji zgodnie z warunkami zezwolenia inwestuję w nowe linie produkcyjne. Czy cały dochód z działalności w sse będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych- niezależnie od tego czy został osiągnięty w wyniku wykorzystywania starych czy nowych środków produkcji, czy też powinienem wyodrębnić dochodów osiągnięty za pomocą nowych linii produkcyjnych i tylko w stosunku do niego zastosować zwolnienie?

Od kiedy nabywca prawa użytkowania wieczystego jest podatnikiem podatku od nieruchomości

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące użytkownikami wieczystymi gruntów. Jaki moment wyznacza początek bycia podatnikiem z tego tytułu?

Ewidencja przekazania darów rzeczowych

Podstawowym celem wielu organizacji non profit jest pomoc osobom w trudnej sytuacji materialnej – m.in. poprzez przekazywanie im darów rzeczowych pozyskanych przez organizację od darczyńców, sponsorów itp. Prawidłowe przechowywanie, ewidencja oraz przejrzyste zasady wydawania darów poprawiają wizerunek organizacji i uwiarygodniają ją w oczach darczyńców. Może to znacznie ułatwić pozyskiwanie tego typu darowizn.

Nowości w akcyzie od energii elektrycznej i paliw od 1 września 2010 r.

Na pytania dotyczące tytułowych kwestii odpowiada Jakub Matusiak - starszy konsultant w dziale prawno-podatkowym PricewaterhouseCoopers.

Jakie są konsekwencje spisu z natury dokonanego w trakcie roku podatkowego

Co się zmieni w VAT w 2011 roku

Najważniejsze zmiany, to oczywiście podniesienie stawek podatku VAT o 1 pkt procentowy (do 23 % i 8 %), ustalenie stawki VAT dla podstawowych produktów żywnościowych oraz książek i czasopism specjalistycznych (na 5 %). Ale są i inne ważne nowości.

Kiedy trzeba rozliczyć podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży akcji pracowniczych nabytych nieodpłatnie

Od mojego pracodawcy otrzymałem w 2009 r. nieodpłatnie akcje w ilości kilkudziesięciu sztuk, z terminem dysponowania przypadającym w 2011 r. Pracodawca nie opodatkował wartości przekazanych akcji podatkiem dochodowym. Czy w razie ewentualnej sprzedaży tych akcji uzyskany dochód będzie podlegać opodatkowaniu i jak należy ustalić jego wysokość? Nadmieniam, że nie prowadzę działalności gospodarczej i akcje będę sprzedawać prywatnie.

Ile wynoszą stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2011 r.

Wiemy już jakie będą maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w 2011 roku. Tradycyjnie latem Minister Finansów opublikował obwieszczenie dotyczące maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych na następny rok. Przykładowo stawka podatku od nieruchomości w przypadku budynków mieszkalnych nie będzie mogła przekroczyć w 2011 roku 0,67 zł od 1m2 powierzchni użytkowej, a stawka opłaty od posiadania psów nie będzie mogła być wyższa niż 110,66 zł rocznie od jednego psa.

Nowa klasyfikacja towarów i usług dla potrzeb VAT od 2011 roku

Od początku 2011 roku dla potrzeb VAT będzie stosowana nowa klasyfikacja statystyczna PKWiU 2008. Ale np. do usług zwolnionych z VAT nie będzie stosowana żadna klasyfikacja statystyczna.

Ogólne interpretacje podatkowe Ministra Finansów

Poprzez interpretacje ogólne (art. 14a ordynacji podatkowej) Minister Finansów ma możliwość zapewnienia jednolitego stosowania kontrowersyjnych przepisów podatkowych. Przy wydawaniu interpretacji ogólnych (ale też kontrolując prawidłowość wydanych interpretacji indywidualnych - art. 14e ordynacji podatkowej) Minister Finansów powinien uwzględniać orzecznictwo: - sądów (zwłaszcza administracyjnych), - Trybunału Konstytucyjnego oraz - Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dawniej Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - ETS).

Kasy fiskalne 2011 - czyli kto utraci zwolnienie

Począwszy od maja 2011 osoby świadczące m.in. usługi prawnicze, rachunkowo-księgowe, rekrutacji pracowników, detektywistyczne, ochroniarskie, sekretarskie, tłumaczenia oraz usługi w zakresie ochrony zdrowia będą musiały zacząć używać kas fiskalnych. Kupno kasy czeka również liczne grupy podatników płacących kartę podatkową, które obecnie objęte są zwolnieniem. Dotychczas te kategorie podatników nie miały obowiązku stosowania kas rejestrujących.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn (stan prawny na 27 października 2020 r.)

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera przepisy dotyczące opodatkowania rzeczy i praw otrzymanych zarówno w drodze umowy i jak i dziedziczenia (a także m.in. zapisów i zachowku) - w tym również kwestię zwolnień od podatku (m.in. zupełnego zwolnienia dla najbliższej rodziny). Tekst ujednolicony, stan prawny na 27 października 2020 r.

Jaki podatek od darowizn między rodzicami i dziećmi

Darowizny (bez względu na to, czy spisane w formie aktu notarialnego czy tylko faktycznie zrealizowane) objęte są, co do zasady, opodatkowaniem podatkiem spadków i darowizn.

Darowizny na cele kultu religijnego - PIT 2009

Dochód przed opodatkowaniem można pomniejszyć również o dokonane darowizny na cele kultu religijnego. Można odliczyć darowizny dla kościołów ale i np. na Radio Maryja - nie więcej jednak niż 6% dochodu.

Darowizny kościelne (bezlimitowe) - PIT 2009

Bez żadnych limitów można odliczać od dochodu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych.

Darowizny kościelne (bezlimitowe)

Bez żadnych limitów można odliczać od dochodu w PIT darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych.

Darowizny (bezlimitowe) na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych

Bez żadnych limitów można odliczać od dochodu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych.

Zwolnienie z podatku darowanego lub odziedziczonego mieszkania

Uzyskane w drodze darowizny lub dziedziczenia mieszkania oraz budynki mieszkalne, mogą być zwolnione od podatku od spadków i darowizn. Dotyczy to wszystkich grup podatkowych - jednak w różnym zakresie.

Darowizny w księgach rachunkowych darczyńcy

Jak zakwalifikować przekazaną darowiznę w księgach rachunkowych darczyńcy? Jak prawidłowo udokumentować przekazanie darowizny?

Darowizna a nieodpłatne przekazanie

Jaka jest różnica między darowizną a nieodpłatnym przekazaniem? Kiedy środki trwałe nieodpłatnie otrzymane lub otrzymane w formie darowizny należy księgować na koncie 760, a kiedy na 800?

Czy alimenty są opodatkowane - PITy 2007

Wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są alimenty płacone na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 lat oraz na te (bez względu na wiek), które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny. Alimenty na rzecz innych osób są wolne od PIT tylko do 700 zł miesięcznie.

W jakich sytuacjach nie trzeba składać rocznego PIT - PITy

Nie zawsze trzeba składać PIT roczny od uzyskanych w ciągu roku dochodów. Nie ma obowiązku składania zeznania od przychodów zwolnionych i od których zaniechano poboru podatku oraz opodatkowanych ryczałtowo.

Sprzedaż działki nabytej w drodze darowizny - PITy 2007

"Sprzedaż działki wraz z budynkiem mieszkalnym w stanie surowym w kwietniu 2007 roku tj. po upływie 5 lat od daty nabycia działki i w 2 lata po wzniesieniu budynku nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych."

Jakie są skutki podatkowe przekazywania darowizn przez firmy

W okresie światecznym częściej niż zazwyczaj przedsiębiorcy decydują się przekazywać różnego rodzaju darowizny organizacjom pożytku publicznego, domom dziecka lub swoim pracownikom. Przypominamy zasady podatkowej kwalifikacji dokonywanych darowizn. Odrębnie rozpatrzymy skutki darowizny po stronie darczyńcy i po stronie obdarowanego.

Wynagrodzenie faktora

Z rozliczaniem faktoringu w dalszym ciągu związanych jest dużo niewiadomych. Do tej pory żaden akt prawny, w tym nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług z 21 kwietnia 2005 r., nie wprowadził w tej kwestii zmian. Przez to w dalszym ciągu rozliczanie faktoringu jest oparte na interpretacjach i... domysłach - uważają eksperci.

Darowizna i sprzedaż samochodu - wysokość podatku

Chciałabym podarować mojej córce używany (2-letni) samochód osobowy. Samochód jest moją własnością od dwóch lat, a więc od początku, a jego wartość wynosi około 38 000 zł. Czy będę musiała (lub moja córka) zapłacić podatek od tej darowizny? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? A może korzystniej by było, gdyby córka kupiła ode mnie ten samochód?

REKLAMA