REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Darowizna, Ulgi podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga na robotyzację – realna, ale terminowa korzyść

Tak zwana ulga na robotyzację jest jedną z niewielu prawdziwych korzyści podatkowych wprowadzonych od 2022 r. Z jednej bowiem strony wpływa ona na możliwość istotnego zmniejszenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, a jednocześnie, wbrew nazwie, dotyczyć może wielu podatników.

Iloraz rodzinny w podatkach - proporcjonalna ulga podatkowa w zależności od liczby dzieci

Zależy nam, aby przymierzyć się do wprowadzenia tzw. ilorazu rodzinnego, czyli proporcjonalnej ulgi podatkowej w zależności od liczby dzieci - zapowiedziała 2 lipca 2022 r. minister rodziny Marlena Maląg podczas panelu ekonomicznego na X Zjeździe Dużych Rodzin.

Ulgi podatkowe w PIT - zmiany od 1 lipca 2022 r. (Polski Ład 2.0)

Od 1 lipca 2022 r. wejdzie w życie nowelizacja wielu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), która m.in. zmienia zasady rozliczania niektórych ulg podatkowych. Likwidacji ulega w szczególności ulga dla klasy średniej. Niektórzy podatnicy będą mogli otrzymać dodatkowy zwrot podatku w związku z likwidacją ulgi dla klasy średniej. Są też zmiany w innych ulgach i zwolnieniach. Co się zmienia w ulgach podatkowych w PIT w porównaniu do stanu prawnego obowiązującego przed 1 lipca 2022 r.? Wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Preferencje dla podatników inwestujących w fundusze Venture Capital od 2022 roku

Nowe przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), które obowiązują od 1 stycznia 2022 roku, wprowadziły preferencje podatkowe (ulgi) dla podatników, którzy inwestują w fundusze Venture Capital lub we współpracy z tymi funduszami. Korzystne dla podatników zmiany w tym zakresie zaszły także w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Honorowanie darczyńcy a VAT

Dobrowolne umieszczenie informacji o podmiotach udzielających finansowego wsparcia (tzw. honorowanie darczyńcy), nieposiadające znamion reklamy stanowi czynność neutralną na gruncie ustawy o VAT.

Darowizny na rzecz uchodźców zwolnione z VAT

Zmianie uległy przepisy dotyczące stosowania obniżonych stawek podatku od towarów i usług. Obowiązuje zerowa stawka VAT od darowizn na rzecz uchodźców. Osoby udzielające pomocy uchodźcom z Ukrainy mogą korzystać z zerowego VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów i świadczenia usług. Zwolnienie z VAT w tym zakresie ma obowiązywać do 30 czerwca br.

Polski Ład: Wiecej skarg do WSA na indywidualne interpretacje podatkowe. Wzrost na poziomie 34%

W pierwszych trzech miesiącach 2022 roku do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w całym kraju wpłynęło o przeszło 34% więcej skarg na indywidualne interpretacje podatkowe niż było to w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najwięcej z nich było związanych z podatkiem VAT, a tylko nieznacznie mniej dotyczyło obszaru PIT. Komentujący dane eksperci z branży podatkowej prognozują, że w kolejnych kwartałach tego roku podatnicy zintensyfikują swoje działania, przede wszystkim ze względu na Polski Ład

Wsparcie Ukrainy przez polskiego przedsiębiorcę - rozliczenia podatkowe (PIT, CIT, VAT)

Obecnie ogromna rzesza firm angażuje się w pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy. Warto wiedzieć, że podmioty przekazujące wsparcie rzeczowe i finansowe mogą korzystać z preferencji podatkowych. Pomoc przekazana na rzecz ofiar wojny może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, czyli automatycznie pomniejszy ona podatek dochodowy. Regulacje te odnajdziemy w art. 52zf – 52zi ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz art. 38w – 38z ustawy po podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Specustawa dot. Ukrainy pozwala dwukrotnie odliczyć darowizny

Specustawa dot. pomocy Ukrainie pozwala dwukrotnie odliczyć darowizny rzeczy lub praw majątkowych na ten cel - wskazała ekspertka podatkowa Crido Monika Lewandowska.

Prawo do korzystania z ulgi IP BOX

Przedsiębiorca chciał się upewnić, czy w ramach prowadzonej działalności i odprowadzanego podatku dochodowego ma prawo do korzystania z ulgi IP BOX. Organ podatkowy odmówił wydania interpretacji przepisów prawa podatkowego. Przedsiębiorca wniósł skargę do sądu i wygrał.

Spłata kredytu na zbywaną nieruchomość to wydatek na własne cele mieszkaniowe - ulga mieszkaniowa w PIT

Wydatek na spłatę kredytu (pożyczki), w tym kredytu konsolidacyjnego i refinansowego, oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki), zaciągniętego na sfinansowanie wydatków związanych z nieruchomością będącą przedmiotem odpłatnego zbycia, mieści się w pojęciu wydatków na własne cele mieszkaniowe w kontekście zwolnienia podatkowego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT zwanego potocznie ulgą mieszkaniową.

Jak rozliczyć ulgę na leki?

Ulga na leki jest jedną z możliwości na zmniejszenie obciążeń podatkowych, które oferuje ustawa o podatku dochodowym pod osób fizycznych (PIT). Można powiedzieć, że ulga na leki to wycinek możliwości w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Co najważniejsze – nie dotyczy wszystkich leków, a jedynie tych, które zostały zalecone przez lekarza. Jednocześnie nie obejmuje wszystkich wydatków. Odliczeniu podlegają tylko wydatki powyżej kwoty 100 zł w skali miesiąca. Jak korzystać z ulgi i jakie obowiązki dokumentacyjne należy wypełnić?

Darowizna od brata i bratowej tylko w części zwolniona z podatku

Darowizna nieruchomości stanowiącej małżeńską wspólność ustawową brata i bratowej jest tylko w części zwolniona z podatku. Darowizny udziału w nieruchomości od brata podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Natomiast darowizna udziału w nieruchomości od bratowej nie jest objęta zwolnieniem dla najbliższej rodziny, a zatem będzie opodatkowana na zasadach przewidzianych dla osób należących do II grupy podatkowej (bratowa należy do II grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn).

Rozliczenie PIT osoby przed 26. rokiem życia - zwolnienie, ulgi, kiedy trzeba złożyć zeznanie podatkowe

Młodzi ludzie, którzy nie ukończyli 26. roku życia i osiągają dochody z pracy, umów zlecenia, praktyk absolwenckich lub staży uczniowskich są co do zasady zwolnieni z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) do kwoty 85.528 zł przychodów rocznie. Nie muszą też składać zeznań podatkowych. To zwolnienie podatkowe jest zwane także "ulgą dla młodych" lub "zerowy PIT dla młodych". Jednak w niektórych sytuacjach trzeba zapłacić podatek dochodowy i złożyć rocznego PIT-a. Sprawdź kiedy pojawia się taki obowiązek.

Zasady odliczania darowizn w podatku dochodowym - jednoosobowe działalności gospodarcze

Każdy z nas czasem przekazuje różnego rodzaju darowizny na organizacje pożytku publicznego. Pomoc osobom, którym z jakiś powodów wiedzie się w życiu gorzej jest bardzo potrzebna w dzisiejszych czasach. Nie tylko bowiem wpływa ona na poprawę warunków życia osoby obdarowanej, ale również nas samych uczy wrażliwości i otwartości na potrzeby innych. Z procesem pomagania wiąże się pojęcie wspomnianej już wcześniej darowizny. Czy wiemy jednak czym ona jest dokładnie i na jakich zasadach oraz jakim podmiotom możemy ją przekazać oraz na jakich zasadach możemy odliczyć ją w podatku dochodowym (PIT)? Wszystkie szczegóły postaramy wyjaśnić się w tym artykule.

Czy programiści pracujący w zespołach mają prawo do ulgi IP BOX?

Pracujesz w zespole programistów i boisz się, że IP BOX nie jest dla ciebie? Uspokajamy, nadal możesz skorzystać z ulgi podatkowej. Co prawda Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał w jednej ze spraw negatywny wyrok, ale sytuacja dotyczy bardzo konkretnego przypadku i jak zapewniają eksperci, nie ma ona przełożenia na dalsze funkcjonowanie ulgi IP BOX.

Darowizna dla Ukraińca - co z podatkiem

Specustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa ostatecznie nie zwolniła z podatku wszystkich darowizn otrzymanych przez obywateli Ukrainy. Wielu obdarowanych i tak nie musi go jednak zapłacić – wystarczy sięgnąć po ogólne przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Ulga podatkowa dla frankowiczów także w 2022 roku

Minister Finansów podpisał rozporządzenie przedłużające o rok zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Pozwoli to na zaniechanie poboru PIT z tytułu wierzytelności umorzonych osobie fizycznej w związku z kredytem mieszkaniowym, jak również świadczeń otrzymanych przez osobę fizyczną z tytułu kredytu mieszkaniowego w związku z ujemnym oprocentowaniem. Rozporządzenie przewiduje również preferencje w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych po stronie kredytodawców.

Darowizna na kościół, kult religijny i kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą - odliczenie w PIT. Kiedy limit 6% a kiedy bez limitu?

Podatnicy podatku dochodowego (osoby fizyczne) i ryczałtowcy, którzy przekazali darowiznę na kościół, związek religijny, dla parafii i inne cele kultu religijnego mogą skorzystać z odliczenia tych kwot od dochodu (nie więcej niż 6% dochodu) w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Jakie są zasady tego odliczenia? Czy można odliczyć darowizny na Radio Maryja i Telewizję Trwam? Natomiast darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą można odliczać bez limitu.

Ulga na dziecko (ulga prorodzinna). Kto i ile może odliczyć od podatku?

Ulga na dziecko. Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie ulgi prorodzinnej. Kto może skorzystać z odliczenia? Ile można odliczyć od podatku?

Ulga rehabilitacyjna – odliczenie wydatków na aparat słuchowy, baterie i wkładki uszne

Wydatki poniesione przez niepełnosprawnego podatnika w 2021 r. na zakup aparatów słuchowych, baterii do aparatów oraz wkładek usznych, które ułatwiają podatnikowi wykonywanie czynności życiowych mogą być odliczone od dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym PIT za 2021 rok. Wydatki te można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej w wysokości faktycznie poniesionej przez podatnika ale tylko w tej części, która nie została pokryta z otrzymanego dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Uchodźca nie zapłaci podatku od pomocy humanitarnej i darowizn

W aktualnym stanie prawnym otrzymanie pomocy humanitarnej i niektórych darowizn nie rodzi obowiązku zapłaty podatku. Z myślą o uchodźcach z Ukrainy, korzystne przepisy podatkowe mają być rozszerzone.

Ulgi podatkowe dla firm na innowacje w 2022 roku

Od początku 2022 roku zmienił się sposób kalkulacji wynagrodzeń, co wpływa bezpośrednio na pracowników i pracodawców. Od tego roku nie można już odliczać składki zdrowotnej od podatku. Ewentualne niższe wynagrodzenia netto ma zrekompensować ulga dla klasy średniej. Jednak części wysoko wykwalifikowanych specjalistów, na przykład działających w obszarze B+R, może ona nie objąć. Mimo to rodzimi innowatorzy – zarówno firmy, jak i pracownicy – nie są na straconej pozycji. Remedium na wyższe koszty pracy i niższe pensje są ulgi proinnowacyjne.

Rozliczenie PIT za 2021 rok – odliczenie darowizn

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe PIT, można odliczyć (od dochodu lub przychodu przed obliczeniem podatku) szereg darowizn przekazanych przez podatnika w rozliczanym 2021 roku. Pozwala to pomniejszyć dochód, od którego oblicza się podatek dochodowy, a przez to zapłacić mniejszy PIT. Odliczenie darowizn wskazanych w art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT nie może przekroczyć 6% dochodu (lub przychodu w przypadku ryczałtu) podatnika. Jakie darowizny mogą być odliczone w zeznaniu PIT?

PIT-28 za 2021 rok do 28 lutego 2022 r. - ulgi, nadpłata, 1%, jak złożyć

Ministerstwo Finansów przypomina, że termin na złożenie zeznania PIT-28 (w rozliczeniu przychodów opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych) jest krótszy niż w przypadku innych zeznań i upływa 28 lutego 2022 r. Zeznanie PIT-28 można złożyć elektronicznie i otrzymać szybszy zwrot nadpłaty podatku. Rozliczając się na formularzu PIT-28, można korzystać z ulg i odliczeń oraz przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego. Jak rozliczyć się na PIT-28?

Ulga w PIT dla Venture Capital (Polski Ład)

Od 2022 roku obowiązują przepisy (wprowadzone przez Polski Ład), które oferują wsparcie dla ekspansji i rozwoju firm, w tym system ulg podatkowych. Wprowadzone atrakcyjne podatkowo zasady inwestowania za pośrednictwem Venture Capital zachęcają do lokowania kapitału w innowacyjne polskie przedsiębiorstwa i start-upy. Na czym polega ulga dla Venture Capital?

Ulga IP Box w 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 r., w ramach Polskiego Ładu powstał kompleksowy system ulg podatkowych zachęcający przedsiębiorców do wytwarzania własności intelektualnej i do jej rejestrowania w Polsce. Przedsiębiorca, który komercjalizuje wyniki prac badawczo-rozwojowych może jednocześnie korzystać z IP Box i ulgi B+R. Ulga IP Box została wprowadzona w CIT i PIT w 2019 r., zatem jest już znana polskim przedsiębiorcom. Teraz firmy mogą łączyć wiele ulg w ramach nowego systemu.

Ulga na ekspansję - co można odliczyć?

Od 2022 roku przedsiębiorcy, podatnicy PIT i CIT, mogą skorzystać z tzw. ulgi na ekspansję. Podatnicy coraz częściej pytają o możliwość skorzystania z nowej preferencji. Czy są do niej uprawnieni np. producenci gier i oprogramowania? Co można odliczyć? Czy można uwzględnić koszty reklamy w telewizji?

„Pałacyk plus” (ulga na zabytki w PIT) - korzyści podatkowe dla właścicieli zabytkowych nieruchomości

Obowiązujące od 2022 roku przepisy dotyczące ulgi na zabytki (potocznie zwanej "pałacyk plus") mogą skutkować wzrostem popytu nie tylko na pałace i pałacyki. Zwiększonym zainteresowaniem będą się cieszyły np. dwory i zabytkowe powierzchnie komercyjne. Nowe odliczenie podatkowe dotyczy nawet wpłat na fundusz remontowy, co może zwiększyć sprzedaż lokali w zabytkowych kamienicach. Dla inwestorów zainteresowanych renowacją zabytków, ciekawym celem mogą być mniejsze miasta oraz ich okolice.

Rozliczenie PIT za 2021 rok - odliczenia od podatku i od dochodu (przychodu)

Podatnicy wypełniając roczne zeznanie podatkowe mają możliwość dokonania wskazanych w ustawie o PIT odliczeń od dochodu (przychodu) lub od podatku. W tym celu należy wypełnić formularz PIT/O, który stanowi załącznik do rocznego zeznania podatkowego składanego przez podatników na formularzach: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37.

Ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników

Od 2022 roku w podatkach dochodowych (PIT i CIT) obowiązuje ulga podatkowa dla pracodawców zatrudniających innowacyjnych pracowników. Dzięki niej będzie łatwiej konkurować o fachowców, czyli pracowników o kluczowych umiejętnościach i kompetencjach.

Ulga na prototypy w PIT i CIT - kto i co może odliczyć?

Od 2022 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z ulgi na prototypy. Ulga ta dotyczy produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu. Ma wesprzeć firmy w wytwarzaniu prototypów, a następnie wdrożeniu nowego produktu (wynalazku) do seryjnej produkcji. Firma z tytułu ulgi na prototypy zyska możliwość odliczenia dodatkowych 30 proc. wydatków od podstawy opodatkowania (nie więcej jednak niż 10 proc. dochodu).

Wpłaty na IKE i IKZE w 2022 roku a odliczenia podatkowe

Wpłaty na IKE i IKZE, czyli indywidualne konta emerytalne i indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego, dokonane w danym roku podatkowym można odliczyć od podstawy opodatkowania, dzięki czemu obniży się kwota należnego podatku do zapłaty. Dobrą informacją dla podatników jest więc fakt, że w 2022 roku limit wpłat na IKZE znowu jest wyższy, co jest efektem wzrostu prognozowanego, przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. – Maksymalne obniżenie podatku dla osób w drugim progu podatkowym może w tym roku sięgnąć nawet 2274 zł – mówi Danuta Musiał z Generali Investments TFI.

Ulga B+R coraz popularniejsza. Jakie korzyści podatkowe?

Ulga B+R pozwala obniżać wartość podatku dochodowego w związku z ponoszeniem kosztów na realizację działalności badawczo-rozwojowej. Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że ulga badawczo-rozwojowa kolejny rok z rzędu notuje wzrosty dotyczące zarówno liczby podatników z niej korzystających, zidentyfikowanych kosztów kwalifikowanych, jak i wysokości dokonanych odliczeń. Jakie najważniejsze korzyści podatkowe wynikają z ulgi B+R?

Ulga na zabytki ("Pałacyk+") - konserwatorzy zabytków chwalą i proponują poprawki

W ramach obowiązującej od nowego roku uldze na zabytki w PIT, kupując lub remontując zabytkową nieruchomość, można od podstawy opodatkowania odliczyć do 500 tys. zł. Ulga ta stała się obiektem fali krytyki. Odnieśli się do tego zarówno mazowiecki, jak i stołeczny konserwatorzy zabytków, którzy bronią przepisu, jednocześnie proponując ewentualne poprawki.

Ulga IP Box czy ryczałt? Zmiany dla programistów w Polskim Ładzie

Ulga IP Box czy ryczałt? Która forma opodatkowania pozwoli programistom zaoszczędzić najwięcej? Jakie zmiany dla branży IT przyniósł Polski Ład? Dlaczego podatek liniowy, pomimo obniżenia ryczałtu, nadal opłaca się bardziej? Wyjaśniamy w artykule.

Czy rodzice samotnie wychowujący dzieci stracą na Polskim Ładzie?

Rodzice samotnie wychowujący dzieci skarżą, się że zmiany podatkowe wprowadzone od początku 2022 roku w ramach rządowego programu Polski Ład pozbawiły ich możliwości preferencyjnego opodatkowania w PIT. W zamian wprowadzono ulgę 1500 zł na dziecko. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w piśmie do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego wyraził swój sprzeciw wobec likwidacji możliwości wspólnego rocznego rozliczenia PIT rodziców z samotnie wychowywanymi dzieckiem. Jednocześnie RPO zaapelował do ministra finansów o zainicjowanie prac legislacyjnych w celu przywrócenia poprzedniej regulacji.

Ulga sponsoringowa (ulga CSR) od 2022 roku

Od 2022 r. podatnicy PIT i CIT mogą korzystać z nowej ulgi podatkowej dla firm ponoszących wydatki na sponsoring lub, szerzej, w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu (z ang. Corporate Social Responsibility - CSR).

Nawet 231 tys. kwoty wolnej od podatku dla rodzin 4+

Zerowy PIT dla rodzin 4+ to jedno z nowych rozwiązań wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu. Mogą na nim skorzystać również przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Kwota wolna od podatku może sięgnąć 231 056 zł.

Ulga na robotyzację od 2022 roku - zasady

Ulga na robotyzację. Ulga na robotyzację będzie funkcjonować na kształt znanej już ulgi na badania i rozwój - informuje Ministerstwo Finansów. Nie wyklucza, że okres jej obowiązywania może zostać w przyszłości wydłużony, jeśli rozwiązanie okaże się atrakcyjną zachętą do inwestycji.

Ulga na innowacyjnych pracowników - odliczenie od zaliczek na PIT

Ulga na innowacyjnych pracowników. Uchwalona 1 października 2021 r. nowelizacja ustawy o PIT, ustawy o CIT oraz niektórych innych ustaw przygotowana w ramach tzw. Polskiego Ładu wprowadza możliwość odliczenia pewnych wydatków nazywaną potocznie ulgą na innowacyjnych pracowników. Ulga ta ma na celu wsparcie innowacyjności polskich firm i będzie promować zatrudnianie wysoko wykwalifikowanych pracowników. Mechanizm tej ulgi stanowi uzupełnienie, a w zasadzie rozszerzenie, dotychczasowej ulgi B+R.

Ulga dla klasy średniej - kto będzie mógł skorzystać?

Ulga dla klasy średniej ma w zamierzeniu ustawodawcy niwelować negatywne skutki nowych zasad rozliczania składki zdrowotnej. Tymczasem okazuje się, że stosowanie ulgi może w niektórych przypadkach spowodować powstanie niedopłaty podatku dochodowego. W konsekwencji może się okazać, że podczas rozliczenia rocznego podatnicy będą musieli oddać fiskusowi pieniądze.

Jak ugryźć IP BOX? Kto może skorzystać z ulgi?

IP BOX. Przedsiębiorcy związani z branżą IT mogą w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkować się ryczałtem, „liniówką” lub wybrać skalę podatkową. W tych dwóch ostatnich przypadkach mogą także skorzystać z ulgi IP BOX – dobrodziejstwa, dającego możliwość obniżenia stawki podatku do zaledwie 5% - od całości lub od części uzyskiwanych dochodów. Również spółki opodatkowane podatkiem CIT taką opcję mogą wybrać. Co istotne, nie jest to rozwiązanie wyłącznie dla programistów czy ogólnie podmiotów z branży IT – wszak nazwa ulgi to nie IT BOX.

Ulga sponsoringowa - nawet 100 mln oszczędności dla firm

Ulga sponsoringowa. Nawet 100 mln zł będą mogły zaoszczędzić w przyszłym roku firmy, które zechcą skorzystać z tzw. ulgi sponsoringowej, czyli wesprzeć instytucje kultury, uczelnie czy sport - poinformował wiceminister resortu finansów Jan Sarnowski.

Darowizna od rodziców a podatek – warunki zwolnienia, druk, zgłoszenie, tytuł przelewu

Darowizna od rodziców jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Trzeba jednak spełnić warunek złożenia w odpowiednim terminie zgłoszenia SD-Z2. A w przypadku darowizny pieniężnej dodatkowym warunkiem zwolnienia z podatku jest przelanie lub przekazanie pieniędzy na konto (możliwa jest też wpłata gotówkowa pieniędzy na konto w oddziale banku). Jeżeli darowizna została wręczona w formie gotówki (do ręki obdarowanego) albo nie dopełniono warunku złożenia zgłoszenia SD-Z2 – trzeba złożyć zeznanie SD-3, a następnie zapłacić podatek.

Polski Ład. Ulga podatkowa dla firm wspierających sport i kulturę

Ulga podatkowa dla firm wspierających sport i kulturę. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu poinformowało, że przedsiębiorcy zyskają od 2022 roku możliwość dodatkowego odliczenia kosztów poniesionych na działalność sportową i kulturalną. Chodzi o tzw. ulgę sponsoringową, która została przewidziana w ustawie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, uchwalonej przez Sejm i przekazanej do Senatu. Ma stanowić zachętę dla przedsiębiorców do współpracy z instytucjami kultury czy klubami sportowymi, a tym ostatnim ułatwić pozyskiwanie dodatkowych środków na działalność.

Ulga dla klasy średniej - kto skorzysta?

Ulga dla klasy średniej. Przepisy Polskiego Ładu zakładają wprowadzenie nowej ulgi podatkowej, skierowanej do tzw. klasy średniej. Wszystko po to, aby zrekompensować stratę z powodu zmiany w odliczeniach składki zdrowotnej. Niestety mało precyzyjne brzmienie nowych regulacji może sprawić, że wielu podatników nie skorzysta z ulgi.

Ulga podatkowa na sponsoring

Ulga sponsoringowa. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie ulgi sponsoringowej dla przedsiębiorców. "Mój rząd chce związać ze sobą aspekty - biznesowy i sportowy, naukowy i kulturalny - z pożytkiem dla przedsiębiorców, sportowców, naukowców i artystów" - napisał w mediach społecznościowych.

Co zawiera nowa wersja Polskiego Ładu?

Zerowy PIT dla seniorów, rozszerzona ulga dla klasy średniej. Co zawiera nowa wersja Polskiego Ładu?

Polski Ład. Ulga dla pracujących emerytów

Ulga dla pracujących emerytów. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za poprawkami wprowadzającymi ulgę dla pracujących emerytów i za ulgą dla klasy średniej dla przedsiębiorców, którzy płacą podatki według skali podatkowej.

REKLAMA