REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Deklaracje podatkowe, Podatnik VAT 2017

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Deklaracje VAT 2017 - prof. Modzelewski: nowe wzory są konieczne

Profesor Witold Modzelewski ponawia tezę, że na 2017 rok powinny zostać wydane przez Ministra Rozwoju i Finansów nowe wzory deklaracji VAT-7 i VAT-7K.

Nie będzie zmiany wzorów deklaracji VAT

Ministerstwo Finansów nie widzi konieczności zmian deklaracji VAT-7 w najbliższych miesiącach. W szczególności zdaniem MF zmiany ustawy o VAT, a zwłaszcza nowe brzmienie art. 109 ust. 3 tej ustawy nie wymaga zmian obowiązujących de facto od sierpnia 2016 roku wzorów deklaracji VAT-7(17) i VAT-7K(11).

Kary za nierozliczenie VAT przez internet

W wyniku nowelizacji ustawy o VAT, która obowiązuje od 1 stycznia 2017 r., większość podatników VAT została zobowiązana do rozliczania podatku za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Jeżeli podatnik nie dopełni tego obowiązku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Jakie sankcje może nałożyć fiskus za nierozliczenie VAT przez internet?

„Nowe” deklaracje VAT 2017 – czy ktoś chce skompromitować szefa resortu finansów?

Podatnicy podatku od towarów i usług zdążyli się już przyzwyczaić do niezrozumiałych lub dziwacznych zachowań prawodawcy, zwłaszcza po naszym „wuniowstąpieniu”. Przykładów jest wiele, szkoda czasu na wspominki. Ale to, co się stało na przełomie roku wprawiło wszystkich w osłupienie. Minister Finansów wydał rozporządzenie w którym… powtórzył treść tych samych wzorów deklaracji podatkowych (VAT-7, VAT-7K, VAT-8 i VAT-9M).

REKLAMA

Uproszczony wzór deklaracji VAT

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który ma na celu uproszczenie zasad rozliczenia VAT przez polskie firmy. Chodzi o uproszczenie obecnego wzoru deklaracji VAT.

CIT 2017 - które deklaracje trzeba złożyć do końca stycznia

Do 31 stycznia 2017 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, o kalendarzowym roku podatkowym, mają obowiązek złożenia niektórych deklaracji CIT związanych z rozliczeniem podatku dochodowego od osób prawnych za 2016 r.

Nowe wzory deklaracji CIT - do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2017 r.

Modyfikacji ulegną wzory formularzy CIT-8, CIT-8A, CIT-8B, CIT-8/O i CIT-BR. Nowe wzory będą miały zastosowanie do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) od dnia 1 stycznia 2017 r.

Nowe wzory dokumentów związanych z rejestracją podatników VAT

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje nowy wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R(13) oraz pozostałych dokumentów związanych z rejestracją podatników, tj. VAT-5(2), VAT-5UE(2), VAT-Z(5).

REKLAMA

JPK_VAT, deklaracje elektroniczne, KAS – zmiany istotne dla małych i średnich przedsiębiorców

Dla małych i średnich przedsiębiorstw rok 2017 będzie pełen wyzwań związanych z nowymi przepisami podatkowymi. Comiesięczny obowiązek przesyłania jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT), obowiązkowe deklaracje elektroniczne, powołanie do życia Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), to tylko niektóre ze zmian.

Wysokie sankcje dla odliczających VAT z pustych faktur

1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie duża nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. Wprowadza ona m.in. sankcje podatkowe za nierzetelne rozliczanie podatku VAT. W stosunku do podatników dopuszczających się oszustw podatkowych, w tym odliczających podatek z tzw. pustych faktur przewidziano sankcję podatkową w wysokości 100 proc.

Nowe warunki wykreślenia z rejestru podatników VAT

1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie duża nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. Przewiduje ona m.in. poszerzenie wykazu przypadków, kiedy naczelnik urzędu skarbowego może wykreślić podatnika z rejestru podatników.

Zmiany w rozliczaniu VAT usług budowlanych od 2017 r.

Zmiany w ustawie o VAT, które wchodzą w życie 1 stycznia 2017 r., zapewnią organom podatkowym nowe uprawnienia, natomiast podatnikom przysporzą nowych obowiązków. – Przepisy zawarte w nowelizacji uderzą m.in. w budowlańców, którym grozić będzie sankcja w wysokości 30 lub nawet 100% VAT – zauważa Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy w Grant Thornton.

Odwrotne obciążenie VAT na dodatkowe towary od 2017 r.

1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie duża nowelizacja ustawy o VAT, która przewiduje m.in. rozszerzenie zakresu stosowania odwrotnego obciążenia na dodatkowe towary.

Nowy wzór VAT-R od 2017 roku

Minister Rozwoju i Finansów przygotował 8 grudnia 2016 roku projekt rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku od towarów i usług, które mają obowiązywać od 2017 roku. W tym projekcie znalazł się nowy wzór zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R oraz nowe wzory VAT-5, VAT-5UE oraz VAT-Z. Wzory te będą stosowane od 1 stycznia 2017 roku.

Jak przygotować się do zmian w VAT w 2017 r.?

Nowelizacja ustawy o VAT, której zasadnicza część wchodzi w życie od 1 stycznia 2017 roku, wprowadza cały zestaw nowych przepisów. Jakie są to przepisy i jak się na nie przygotować? Prezentujemy zestawienie najważniejszych zmian i wskazujemy na działania jakie warto podjąć.

Nowelizacja ustawy o VAT z podpisem prezydenta - zmiany już od 1 stycznia 2017 r.

Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod "dużą" nowelizacją ustawy o VAT, która w zasadniczej swojej części wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 r. W wyniku zmian ma nastąpić ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru VAT poprzez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych.

Wysokie kary w VAT w 2017 r. Księgowy zawodem wysokiego ryzyka?

Blady strach padł na księgowych, przedsiębiorców oraz doradców podatkowych. A to z powodu kolejnego „genialnego” pomysłu rządu, wprowadzającego w 2017 r. drakońskie kary za „nierzetelność” i nieterminowość w rozliczaniu VAT. Prowadzenie działalności gospodarczej oraz świadczenie usług księgowych zacznie przypominać spacer po polu minowym – każdy krok może okazać się ostatnim.

Nowe sankcje VAT zagrożeniem dla uczciwych podatników?

Nowa sankcja, która może być wymierzona podatnikowi w wysokości aż 100% stwierdzonej nieprawidłowości, to tylko przykład uprawnień jakie otrzymały organy podatkowe do walki z oszustwami w VAT. Cel jest słuszny. Jednak jak zwykle w takich sytuacjach powstaje pytanie czy uczciwi podatnicy mogą spać spokojnie?

Zmiany w VAT w 2017 r. Szczelniej, ale czy prościej?

Przygotowując na rok 2017 r. nowelizację ustawy o VAT, która ma uszczelnić system poboru tego podatku (przynosząc budżetowi zyski rzędu 3,4 mld zł rocznie), zapomniano, że system ten należałoby nie tylko uszczelnić, ale także uprościć. W przeciwnym wypadku nawet najkorzystniejsze plany poprawy kondycji stanu finansów państwa mogą spalić na panewce.

Zmiany w podatku VAT od 1 stycznia 2017 r. Co czeka podatników?

W wyniku uchwalonej na początku grudnia nowelizacji ustawy o VAT rok 2017 będzie obfitował w liczne zmiany w prawie podatkowym. Głównym celem tych zmian jest poprawa ściągalności podatku VAT, a także dostosowanie zakresu zwolnień (dotyczącego m.in. usług ubezpieczeniowych) do najnowszego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE.

Najważniejsze zmiany w VAT od 2017 r.

Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która zawiera rozwiązania ograniczające wyłudzenia VAT poprzez uszczelnienie systemu poboru tego podatku.

Ustawa o VAT 2017 - "duża" nowelizacja ostatecznie uchwalona

Sejm 1 grudnia 2016 r. uchwalił ostatecznie (przyjmując jedną, legislacyjną poprawkę Senatu) tzw. "dużą" nowelizację ustawy o VAT, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku. Zmian jest bardzo dużo. Celem nowelizacji jest przede wszystkim ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru VAT poprzez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych. Stawki VAT nie ulegną zmianie do końca 2018 roku.

Akcyza od samochodu bez wychodzenia z domu

Postępująca informatyzacja wszystkich dziedzin życia dotyka również podatek akcyzowy. Pozwala między innymi dokonać bez wychodzenia z domu prawie wszystkich operacji związanych z szeroko pojętą akcyzą od samochodów. Nadal jednak można napotkać w tym obszarze kilka problemów.

Jak wypełnić deklarację PIT-6

Deklaracja podatkowa PIT-6 ma zastosowanie w przypadku podatników, którzy uzyskują dochody z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy użyciu norm szacunkowych dochodu. W artykule prezentujemy wzór deklaracji oraz podpowiadamy jak ją prawidłowo wypełnić i złożyć.

Jak wypełnić i złożyć formularz VAT-Z

Podatnik, który zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powinien zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego. Zgłoszenia w tym zakresie dokonuje się na formularzu VAT-Z. Podpowiadamy jak prawidłowo wypełnić i złożyć ten formularz.

Uproszczone sprawozdanie PIT-TP od 1 stycznia 2017 r.

Od 2017 r. obowiązywał będzie wzór uproszczonego sprawozdania w sprawie analizy ryzyka w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT-TP). Formularz PIT-TP złożą podatnicy, którzy są zobowiązani do sporządzania dokumentacji podatkowej pomiędzy podmiotami powiązanym, jak i w przypadku dokonywania płatności należności na rzecz podmiotu z tzw. raju podatkowego.

Sankcje w VAT od 2017 r. - czy uderzą także w uczciwych podatników?

Najnowsza nowelizacja ustawy o VAT zakłada m.in. obowiązek składania deklaracji VAT w formie elektronicznej od stycznia 2017 r. pod groźbą sankcji administracyjnych. Niedochowanie formy elektronicznej grozi karą jak za wykroczenie skarbowe.

Jak rozliczać VAT – miesięcznie czy kwartalnie?

W jaki sposób najlepiej rozliczać się z urzędem skarbowym z podatku VAT – miesięcznie czy może kwartalnie? To pytanie stawiają sobie przede wszystkim nowi przedsiębiorcy, którzy rejestrują się jako czynni podatnicy VAT, ale również już funkcjonujący i rozliczający się w sposób miesięczny mogą w niektórych przypadkach przejść na rozliczenie kwartalne, co może się okazać dla nich korzystniejszym rozwiązaniem.

Jak złożyć VAT-REF za pośrednictwem systemu e-Deklaracje

Podatnicy, którzy nie prowadzą działalności opodatkowanej w innym kraju Unii Europejskiej mogą strać się o zwrot VAT zawartego w towarach i usługach, które nabyli w tym kraju, gdy wydatki te mają związek z prowadzoną w Polsce działalnością gospodarczą. W celu ubiegania się o zwrot VAT należy wypełnić formularz VAT-REF za pośrednictwem systemu e-Deklaracje.

Jak wypełnić deklarację VAT-12

Deklarację VAT-12 składają co miesiąc podatnicy świadczący usługi taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem według stawki 4 proc. Obecnie obowiązuje wersja trzecia tej deklaracji, wprowadzona na początku tego roku. Jak ją prawidłowo przygotować i złożyć w urzędzie skarbowym?

Niektóre propozycje zmian w VAT niepokoją przedsiębiorców

Rada Ministrów przyjęła w dniu 25 października br. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Zdaniem pracodawców niezwykle kontrowersyjnym elementem nowelizacji jest powrót do nakładania dodatkowej sankcji za zaległości w podatku VAT.

Mimo zawieszenia podatku od sprzedaży detalicznej, trzeba złożyć deklarację (PSD-1)

Mimo wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od sprzedaży detalicznej, podatnicy tego podatku powinni złożyć do urzędu skarbowego deklarację podatkową właściwą dla tego podatku, czyli PSD-1.

Jak wypełnić deklarację VAT-7D

Wzór deklaracji VAT-7D, w wersji numer 8, ma zastosowanie począwszy od rozliczenia za trzeci kwartał 2016 r. Jest to deklaracja przeznaczona dla tzw. dużych podatników podatku od towarów i usług. Prezentujemy informacje dotyczące zasad składania deklaracji, wzór obecnie obowiązującej deklaracji oraz wyjaśniamy jak prawidłowo ją wypełnić.

Rejestracja i wyrejestrowanie podatnika VAT od 2017 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało szereg zmian w ustawie o VAT, które mają wejść w życie już na początku 2017 r. Część z przedstawionych nowych rozwiązań dotyczy zasad rejestracji i wyrejestrowania podatnika VAT.

Jak wypełnić deklarację VAT-8

Deklarację dla podatku od towarów i usług VAT-8 zobowiązani są składać co miesiąc podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Obecnie obowiązuje 8 wersja tego formularza, która ma zastosowanie począwszy od rozliczenia za sierpień tego roku. Wyjaśniamy jak prawidłowo wypełnić i złożyć deklarację.

Mały podatnik VAT 2017 - limity, metoda kasowa, rozliczenie kwartalne

Znane są już wyrażone w złotówkach limity wartości sprzedaży ważne dla ustalenia statusu małego podatnika VAT w 2017 roku. Od przyszłego roku ma nastąpić likwidacja możliwości stosowania rozliczeń kwartalnych ale mali podatnicy, jako jedyni, zachowają ten przywilej.

Solidarna odpowiedzialność za zaległości podatkowe w VAT – zmiany od 2017 roku

W ustawie o VAT mają nastąpić od 2017 roku zmiany w przepisach dotyczących solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zaległości podatkowe podmiotu dokonującego dostaw określonych towarów i kaucji gwarancyjnej. Natomiast w ustawie o VAT i Ordynacji podatkowej wprowadzone mają zostać nowe przepisy dotyczące solidarnej odpowiedzialności pełnomocnika rejestrującego podatnika za zaległości podatkowe podatnika powstałe w ciągu 6 miesięcy od dnia zarejestrowania tego podatnika jako podatnika VAT.

Likwidacja kwartalnych rozliczeń VAT od 2017 roku

Od 1 stycznia 2017 r. podatku VAT nie będzie można rozliczyć kwartalnie (wyjątkiem są tzw. mali podatnicy). Możliwości dokonywania kwartalnych rozliczeń zostaną pozbawieni także podatnicy rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych VAT w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym dokonali rejestracji jako czynni podatnicy VAT.

Sankcje w podatku VAT od 1 stycznia 2017 r.

W nowelizacji ustawy o VAT, która ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r., proponuje się wprowadzenie dodatkowych sankcji podatkowych za nierzetelne rozliczanie podatku VAT oraz za wystawianie „pustych” faktur.

Zmiany w zakresie mechanizmu odwróconego obciążenia VAT od 2017 r.

Od 2017 r. poszerzony zostanie katalog towarów, wobec których znajduje zastosowanie mechanizm odwróconego obciążenia w rozliczeniach podatku VAT. Mechanizmem tym zostanie objęte srebro, złoto, biżuteria oraz procesory. Odwrotne obciążenie będzie obowiązywało również w przypadku niektórych usług związanych z rynkiem budowlanym.

VAT-7 (wersja 17) od rozliczenia za sierpień 2016 r. – jak wypełnić druk

Deklarację dla podatku od towarów i usług VAT-7 wypełniają i składają co miesiąc czynni podatnicy VAT. Od 1 sierpnia 2016 r. (a de facto od rozliczenia za sierpień 2016 r., składanego do 26 września) obowiązuje 17 wersja tego druku określona w rozporządzeniu ministra finansów z 25 lipca 2016 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 29 lipca 2016 r., poz. 1136).

Jak wypełnić zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem (ZAP-3)

Podatnicy będący osobami fizycznymi, którzy muszą dokonać zgłoszenia aktualnego adresu miejsca zamieszkania, danych kontaktowych czy też rachunku bankowego, mogą to zrobić na specjalnie do tego celu przeznaczonym formularzu - ZAP-3. Jest to zgłoszenie aktualizacyjne, które, gdy zajdzie konieczność aktualizacji powyższych danych, należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym.

Jak wypełnić zawiadomienie VAT-ZD

W celu skorygowania podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego podatnik (wierzyciel) może złożyć zawiadomienie VAT-ZD. W zawiadomieniu wierzyciel podaje m.in. dane dłużnika, od którego nie otrzymał zapłaty, oraz informacje o niezapłaconych fakturach.

Jak wypełnić deklarację PCC-3

Do składania formularza PCC-3 zobowiązani są podatnicy podatku od czynności cywilnoprawnych. Wyjaśniamy, co podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, kiedy powstaje obowiązek podatkowy oraz jak prawidłowo wypełnić i złożyć deklarację w tym zakresie.

Jak wypełnić deklarację o wysokości podatku od sprzedaży detalicznej (PSD-1)

Od początku września br. obowiązuje nowy podatek – podatek od sprzedaży detalicznej. Podatnicy, którzy zostali nim objęci, zobowiązani są do składania comiesięcznych deklaracji podatkowych PSD-1. Podajemy wzór deklaracji oraz informacje niezbędne do prawidłowego jej wypełnienia i złożenia.

Zmiany w prowadzeniu ewidencji VAT od 1 stycznia 2017 r.

Na początku 2017 r. zaczną obowiązywać nowe regulacje w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji VAT. Zmianie ulegnie zakres danych, które podatnicy będą obowiązani uwzględniać w ewidencji.

Nowy wzór deklaracji importowej VAT-IM i VAT-IM/A od 20 sierpnia 2016 r.

Minister finansów w rozporządzeniu z 16 sierpnia 2016 r. zmieniającym rozporządzanie w sprawie deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r., poz. 1277) określił wzory deklaracji VAT-IM (wersja 4) i VAT-IM/A (wersja 2).

Deklaracje i informacje podatkowe nie przez ePUAP

Ministerstwo Finansów informuje, że deklaracje i informacje podatkowe przesyłane drogą elektroniczną nie mogą być podpisywane profilem zaufanym ePUAP i przesyłane za pośrednictwem platformy ePUAP. Natomiast powinny być przesyłane elektronicznie wyłącznie do systemu e-Deklaracje.

VAT-14 elektronicznie, bez kwalifikowanego e-podpisu

Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone. Celem zmiany jest włączenie deklaracji o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych (VAT-14) do wykazu deklaracji i podań, które mogą być przesyłane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, bez konieczności stosowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Czynności sprawdzające - zakres i uprawnienia organów podatkowych

Czynności sprawdzające są najmniej sformalizowaną procedurą, jaką przewiduje Ordynacja podatkowa. Wszczynane są zawsze z urzędu, a niekiedy poprzedzają kontrolę lub postępowanie podatkowe. Z początkiem 2016 roku rozszerzony został zarówno zakres czynności sprawdzających, jak i uprawnienia przysługujące organom podatkowym w ich toku.

REKLAMA