REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - ulgi i zwolnienia, Podatki 2013

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nieruchomość spółki cywilnej przekazana do majątku prywatnego wspólników bez PIT

Wycofanie nieruchomości (traktowanej jako towar handlowy) z majątku spółki cywilnej i jej nieodpłatne przekazanie na cele prywatne wspólników nie spowoduje konieczności zapłaty podatku dochodowego.

Odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne w PIT - przychody z różnych źródeł

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia opłaconych - z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym - składek na ubezpieczenie zdrowotne od należnego PIT od dochodu uzyskanego z tytułu uposażenia ze stosunku służby.

Ubezpieczenie OC dla nieokreślonego kręgu osób - skutki w PIT

Zawarcie przez spółkę umowy ubezpieczenia OC, obejmującej nieograniczony krąg osób pełniących funkcje zarządcze – niemożliwy do zidentyfikowania – nie będzie nakładało na nią obowiązków płatnika w świetle ustawy o PIT.

Ulga podatkowa na badania i rozwój

Rząd podjął uchwałę w sprawie „Programu Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 roku”, przedłożoną przez ministra gospodarki. W ramach programu zostanie wprowadzona nowa ulga podatkowa dla przedsiębiorstw prowadzących prace badawczo-rozwojowe (tj. nowa ulga podatkowa na badania i rozwój).

REKLAMA

Opodatkowanie stypendiów doktoranckich uzyskiwanych za granicą

Student pobierając prywatne stypendium zagraniczne zobowiązany jest do odprowadzenia podatku w Polsce. Zwolnienie z podatku dochodowego może dotyczyć wyłącznie stypendiów krajowych pobieranych ze środków publicznych lub samorządowych. Za państwowe stypendia zagraniczne przysługuje dieta jak za podróż służbową.

Na złożenie deklaracji PIT został niecały miesiąc

Na dokonanie rocznego rozliczenia PIT podatnicy mają jeszcze niespełna miesiąc. Do 30 kwietnia osoby, które pracowały w ubiegłym roku muszą złożyć deklaracje PIT.

Ulgi podatkowe w rozliczeniu rocznym PIT za 2013 r.

Do końca kwietnia 2014 r. podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych są zobowiązani do złożenia zeznania rocznego PIT za 2013 r. Po raz pierwszy w zeznaniu za 2013 r. rozliczą na nowych zasadach ulgę na Internet oraz ulgę z tytułu wychowywania dzieci.

Preferencje podatkowe w Polsce - raport MF

Ministerstwo Finansów zakończyło prace nad kolejną edycją raportu „Preferencje podatkowe w Polsce". Analizą zostały objęte preferencje funkcjonujące w podatkach stanowiących dochody budżetu państwa (podatku VAT, podatku akcyzowym, podatkach dochodowych: PIT i CIT) oraz w podatkach lokalnych stanowiących dochody jednostek samorządów terytorialnych.

REKLAMA

Dodatek energetyczny bez PIT i opłaty skarbowej

Minister Finansów zarządził zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych i opłaty skarbowej odnośnie dodatku energetycznego otrzymanego przez odbiorcę wrażliwego energii elektrycznej.

Ulga internetowa - żona dotąd nie odliczała

W latach 2005–2012 podatnik korzystał z ulgi z tytułu użytkowania sieci Internet zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT. Wydatki odliczał na podstawie dokumentów wystawionych na swoje imię i nazwisko. W 2013 r. wydatki takie ponosiła małżonka podatnika, na podstawie dokumentów wystawionych na siebie, która wcześniej nie korzystała z ulgi internetowej. Czy małżonka podatnika w składanym zeznaniu podatkowym za 2013 r. będzie mogła skorzystać z ulgi?

Potrzebne ulgi podatkowe na badania i rozwój

Z powodu braku systemu ulg podatkowych Polska pozostanie jednym z krajów unijnych z najniższym poziomem nakładów na badania i rozwój – uważają eksperci firmy doradczej Deloitte

Jak rozliczyć odpłatne zbycie nieruchomości

Zgodnie z ustawą o PIT opodatkowaniu podlegają przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Wypełnianie i przekazanie formularza PIT-11

Tylko do końca lutego pracodawcy mają czas na wypełnienie i przekazanie pracownikom formularzy PIT-11 za 2013 r. Warto poświęcić im więcej uwagi, gdyż w tym roku zmieniły się przepisy.

Ulgi podatkowe dla oszczędzających

Przedstawiciele branży finansowej chcą deregulacji zawodów i ulg podatkowych dla oszczędzających na emeryturę. Ich zdaniem, rząd przez zmiany w prawie podatkowym może zachęcić obywateli do długoterminowych oszczędności.

Dopłaty do wyjazdu dziecka na zimowisko bez podatku

Zwolnienie od podatku obejmuje otrzymane od pracodawcy dofinansowanie do wyjazdu dziecka na zimowisko, obóz czy nawet sanatorium. Zwolnienie przysługuje osobom, których dzieci korzystają ze zorganizowanych form wypoczynku.

Zwolnienie z opłaty za korzystanie z windy a PIT

Niejednokrotnie lokatorzy mieszkający na parterze mogą korzystać ze zwolnienia z opłaty za korzystanie z windy. Czy takie zwolnienie lokatora z opłaty za korzystanie z windy jest opodatkowane PIT?

Tylko spłata własnego kredytu mieszkaniowego uprawnia do zwolnienia z PIT

Przeznaczenie środków z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę kredytu zaciągniętego przez rodziców nie stanowi wydatku na własne cele mieszkaniowe. Nie pozwoli zatem skorzystać ze zwolnienia podatkowego w PIT w przypadku uzyskania dochodu ze sprzedaży nieruchomości.

Ranking przepisów podatkowych

Stowarzyszenie Podatników w Polsce zaprezentowało wyniki X edycji rankingu przepisów podatkowych „BUBLE I HITY PODATKOWE 2013”. Który z przepisów podatkowych okazał się najgorsza, a który najlepszy?

System podatkowy mało przyjazny dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy w dalszym ciągu negatywnie oceniają polski system podatkowy, uznając go za mało przyjazny w prowadzeniu biznesu; natomiast ostatnie reformy podatkowe, ich zdaniem, nie spowodowały jego poprawy - taki wniosek wynika z badania KPMG przeprowadzonego wśród pracowników odpowiedzialnych w firmach za finanse i podatki.

Fiskus wypełni PIT za podatnika. Kiedy?

Na początku stycznia Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że roczne zeznania podatkowe PIT za rok 2014 wstępnie za podatników wypełni administracja podatkowa. Czy jest realna szansa na wprowadzenie tego rozwiązania?

Zatrudniałeś pracowników? Pamiętaj o złożeniu PIT-8AR i PIT-4R

Zawieranie umów o pracę, umów cywilnoprawnych oraz innych umów wymagających odprowadzenia podatku dochodowego za kogoś wymaga dopełnienia obowiązków wobec fiskusa. Jednym z najważniejszych, który trzeba dopełnić do 31 stycznia, jest złożenie formularzy PIT-8AR i PIT-4R, na których wykazuje się m.in. podatek dochodowy zapłacony w związku z umowami. O czym pamiętać przed złożeniem tych formularzy?

Jak wypełnić informację PIT-11

Do najczęściej sporządzanych przez płatników informacji podatkowych należy PIT-11, wystawiany m.in. dla pracowników oraz zleceniobiorców, którzy uzyskali dochody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jak wypełnić i do kiedy złożyć informację PIT-11?

Odliczenia w PIT w 2014 roku

Ile za 2014 r. podatnik będzie mógł odliczyć od dochodu do opodatkowania, a ile odliczy od podatku? Przedstawiamy tabelaryczne zestawienie wszystkich ulg i odliczeń w PIT.

Zasady dziedziczenia ulg i zwolnień podatkowych

Niektóre ulgi i zwolnienia podatkowe podlegają dziedziczeniu. Chodzi o przypadki, gdy spadkobierca przejmuje uprawnienia podatkowe, wcześniej związane z interesami ekonomicznymi zmarłego. Jednak każdy taki przypadek wymaga odrębnej analizy.

Formularze podatkowe pracodawcy za 2013 r.

Na płatniku ciążą obowiązki związane ze sporządzeniem i przekazaniem informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek (PIT-11) lub rocznego obliczenia podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym (PIT-40) oraz deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek (PIT-4R). W przypadku nieprawidłowego sporządzenia tych dokumentów należy złożyć korektę, która może uchronić płatnika przed odpowiedzialnością karnoskarbową.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. IV

Jaki był ten 2013 rok w polskim prawie? Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy więc najważniejsze nowelizacje aktów prawnych oraz nowe przepisy, które weszły w życie w mijającym roku.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. III

Jaki był ten 2013 rok w polskim prawie? Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy więc najważniejsze nowelizacje aktów prawnych oraz nowe przepisy, które weszły w życie w mijającym roku.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. II

Jaki był ten 2013 rok w polskim prawie? Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy więc najważniejsze nowelizacje aktów prawnych oraz nowe przepisy, które weszły w życie w mijającym roku.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. I

Jaki był ten 2013 rok w polskim prawie? Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy więc najważniejsze nowelizacje aktów prawnych oraz nowe przepisy, które weszły w życie w mijającym roku.

Księga przychodów i rozchodów – większy katalog dowodów księgowych

Poszerzenie katalogu dowodów księgowych dokumentujących zmniejszenie lub zwiększenie kosztów podatkowych oraz zwiększenie przychodów, jest wynikiem zmiany obligującej przedsiębiorcę do wyksięgowania faktur nieopłaconych w terminie (zgodnie z terminami wskazanymi ustawą).

Umowy podatkowe z Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi oraz Kajmanami

28 listopada 2013 r. Ministerstwo Finansów podpisano umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Brytyjskich Wysp Dziewiczych o wymianie informacji w sprawach podatkowych wraz z protokołem oraz Wspólną Deklarację Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Rządu Brytyjskich Wysp Dziewiczych, a także 29 listopada 2013 r. umowę między Rzecząpospolitą Polską a Kajmanami o wymianie informacji w sprawach podatkowych.

Akcyza od węgla - ogólna norma dopuszczalnych ubytków

20 września 2013 r. zmianie uległy zasady opodatkowania akcyzą wyrobów węglowych. W tym bowiem dniu w życie weszła ustawa z 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Na podstawie przedmiotowej ustawy nowelizującej Minister Finansów uzyskał nowe uprawnienie – upoważnienie do wydania rozporządzenia, w którym może ustalić normę dopuszczalnych ubytków określonego wyrobu akcyzowego.

Rekompensata za przewlekłe postępowanie sądowe zwolniona z PIT

Organy podatkowe przyznają, że kwota zasądzona przez sąd w związku z przewlekłością postępowania sądowego jest zwolniona z PIT ze względu na fakt, że ma ona charakter zadośćuczynienia.

Ulgi podatkowe w rozliczeniu PIT 2014

W 2014 r. czeka nas, jak co roku, obowiązek rozliczenia podatkowego PIT. Warto więc przyjrzeć się zmianom w ulgach podatkowych, jakie wprowadził nam ustawodawca. Zasadniczą zmianą są modyfikacje w zakresie prawa do ulg internetowej i prorodzinnej. Prawodawca usankcjonował również zasady praktyki obrotu w zakresie rekompensat.

Bezpłatne warsztaty i wykłady dla młodych przedsiębiorców

Już w grudniu w centrum konferencyjnym Blue Tower, odbędą się bezpłatne warsztaty i wykłady dla młodych przedsiębiorców. Słuchacze otrzymają szereg użytecznych i praktycznych informacji na temat prowadzenia firmy, księgowości, czy działań marketingowych. A nawet tego, dlaczego myśląc o własnym biznesie warto pamiętać o Google? Zapisy już trwają. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl

Zwrot z funduszu remontowego spółdzielni bez PIT

Kwota zwrotu (wydatków poniesionych na remont lokalu) otrzymana na podstawie i zgodnie ze statutem lub regulaminem danej spółdzielni mieszkaniowej, przez właściciela lokalu mieszkalnego z funduszu remontowego spółdzielni mieszkaniowej nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Przyznał to Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 10 października 2013 r.

Stypendia naukowe zwolnione z podatku dochodowego

Zwolnione z PIT są różnego rodzaju stypendia naukowe. W tym otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym, stypendia doktoranckie oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce.

Trudności z rozliczaniem podatku od dywidend

Pojawiły się wątpliwości, jak rozliczać podatek od dywidendy przy umowie między Polską a Luksemburgiem. Problem dotyczy terminu wejścia w życia nowych przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przepisy są nieprecyzyjne, co znacznie utrudnia podatnikom rozliczenie podatku.

Niedobory towarów ujawnione w trakcie inwentaryzacji

Czy ujawnione w trakcie inwentaryzacji niedobory towarów handlowych spółka, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?

Pomyłkowy przelew z urzędu skarbowego

Pomyłkowe wysłanie przelewu zdarza się nawet urzędom skarbowym, czyli pieniądze zamiast do uprawnionych podatników trafiają wówczas do osób, którym nie przysługiwały. Niestety, przepisy podatkowe nie przewidują procedur w przypadku takich sytuacji.

Nowy wzór formularza PIT-2K

Od 21 listopada 2013 r. obowiązuje nowy wzór oświadczenia o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych - PIT-2K. Nowy wzór formularza PIT-2K ma zastosowanie do zeznań podatkowych o wysokości dochodu (przychodu) uzyskanego od 1 stycznia 2013 r.

Mateusz Szczurek ministrem finansów

Mateusz Szczurek zastąpi Jacka Rostowskiego na stanowisku ministra finansów. Mateusz Szczurek dotychczas pełnił rolę głównego ekonomisty ING Banku na Europę Środkową i Wschodnią, jest specjalistą od makroekonomii.

Ustawa o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków

Wchodzą w życie przepisy ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych. Ustawa wprowadza przepisy dyrektywy Rady 2010/24/UE dotyczące wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu wierzytelności z podatków, ceł i innych obciążeń.

Uproszczenia w załatwianiu spraw podatkowych

Sejm pracuje nad projektem dotyczącym informatyzacji procedur w urzędach i sądach administracyjnych. Chodzi m.in. o wprowadzeniem obowiązku utworzenia przez urzędy i sądy administracyjne elektronicznej skrzynki podawczej. Dzięki temu sprawy podatkowe będą mogły być załatwiane w formie elektronicznej, a organy podatkowe będą mogły zwrócić się do podatnika o wyrażenie zgody na doręczanie pism w formie dokumentu elektronicznego we wszystkich sprawach podatkowych.

Zmiany w PIT i CIT w 2014 r.

Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym. Zmiany w podatku PIT i CIT mają wejść w życie w 2014 r.

Akcyza na gaz ziemny do celów opałowych

W dniu 1 listopada 2013 r. zaczęła obowiązywać ustawa z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2013 r., poz. 1231). Zmiany w podatku akcyzowym związane są z upływem okresu przejściowego, wynikającego z przepisów unijnych, na opodatkowanie akcyzą gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych. W związku z tym do 1 listopada 2013 r. Polska musiała uregulować opodatkowanie akcyzą wyrobów gazowych.

Zwrot pracownikowi wydatków poniesionych na okulary korekcyjne

Wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Tak stanowi art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT.

Wydatki na kolację służbową z kontrahentem stanowią koszty uzyskania przychodów

Wydatki poniesione w restauracji podczas kolacji biznesowej, w czasie której przedsiębiorca prowadzi negocjacje lub prezentuje swoje produkty, nie są wydatkami na reprezentację, która nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. Tak wynika z niedawno wydanego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok z 11 września 2013 r., sygn. akt I FSK 2019/13).

Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT za 2013 r.

W rozliczeniu rocznym PIT za 2013 r. wzrasta ulga na dzieci. Ulga na pierwsze i drugie dziecko tak jak w poprzednich latach wynosi 92,67 zł miesięcznie (1112,04 zł rocznie). Wzrasta natomiast ulga na trzecie oraz czwarte i każde kolejne dziecko. I tak miesięczna kwota odliczenia wynosi obecnie: w 139,01 zł (1668,12 zł rocznie) – na trzecie dziecko; w 185,34 zł (2224,08 zł rocznie) – na czwarte i każde następne dziecko.

Podatki VAT i CIT w 2014 roku - po nowelizacji ustaw podatkowych

Nowelizacje przepisów dotyczących podatku od towarów i usług (VAT) oraz podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) są przedmiotem cyklu dwudniowych szkoleń, które odbędą się w grudniu 2013 r. oraz styczniu i lutym 2014 r. w największych miastach Polski. Organizatorem tych szkoleń jest MDDP Akademia Biznesu.

REKLAMA