REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PKWiU, Podatek dochodowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PKWiU 2008 do celów PIT, CIT, ryczałtu i karty do końca 2020 roku - do celów VAT do 31 marca

Rada Ministrów kolejny raz przedłuży stosowanie klasyfikacji statystycznej PKWiU 2008 do celów podatkowych. PKWiU 2008 będzie stosowana do 31 marca 2020 r. - do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) i do 31 grudnia 2020 r. - do celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT), podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej. Rozporządzenie w tej sprawie (projekt przechodzi właśnie rządową ścieżkę legislacyjną) ma wejść w życie 31 grudnia 2019 r.

Księgowość spółki Limited

Pomimo Brexitowych zawirowań wciąż nie słabnie zainteresowanie przeniesieniem firmy do Anglii. Aby cały proces przeniesienia firmy do Wielkiej Brytanii jak i jej rozliczenie przebiegało bez zbędnych przeszkód przedstawiamy najważniejsze kwestie księgowe, które trzeba wziąć pod uwagę mieszkając w Polsce i posiadając spółkę limited w Anglii.

Stawka VAT na czasopisma specjalistyczne – z 5 proc na 8 proc. od 1 listopada 2019 r.

Od 1 listopada 2019 r. stawka VAT na czasopisma specjalistyczne wzrośnie z 5 proc. na 8 proc. Pojawi się także nowa kategoria czasopism, tj. czasopisma regionalne lub lokalne, które w wersji drukowanej będą korzystały z 5-proc. stawki VAT.

Nowa matryca stawek VAT 2019/2020 – konsekwencje dla przedsiębiorców [PODCAST]

Ustawodawca wprowadza szereg istotnych dla przedsiębiorców zmian w podatku od towarów i usług. Dotyczą one w zdecydowanej większości stosowania obniżonych stawek VAT (tzw. nowa matryca stawek VAT). Pojawi się również zupełnie nowy system klasyfikacji towarów i usług na potrzeby tego podatku. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Co decyduje o tym, czy dana usługa jest kosztem

Na gruncie prawa podatkowego zasadą jest, że o rodzaju czynności decyduje nie nazwa nadana przez strony, lecz rzeczywisty charakter czynności. W rezultacie o zakwalifikowaniu do konkretnego rodzaju usług decyduje treść czynności.

VAT 2019/2020 - matryca stawek VAT i Wiążąca Informacja Stawkowa

Nowa matryca stawek VAT oparta na nomenklaturze scalonej (CN) pozwoli m.in. na wyeliminowanie absurdów w stosowaniu stawek, gdzie podobne towary były opodatkowane według różnych stawek. Pojawi się też nowy instrument (tj. Wiążąca Informacja Stawkowa), zapewniający większą pewność co do prawidłowości stosowania stawek VAT. Nowe regulacje wejdą w życie już 1 listopada 2019 r., jednak większość zmian stawek VAT będzie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2020 r.

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) – wnioski od 1 listopada 2019 r.

Już od 1 listopada 2019 r. podatnicy VAT będą mogli korzystać z nowej instytucji, tj. wiążącej informacji stawkowej (WIS). Będzie to urzędowe potwierdzenie prawidłowości stosowanej stawki VAT. Opłata za wniosek o wydanie WIS wyniesie 40 zł.

Niższe stawki VAT na e-booki i e-prasę od 1 listopada 2019 r.

Stawka VAT na e-booki zostanie obniżona z obecnych 23% do 5%. Natomiast w przypadku e-prasy stawka VAT ulegnie obniżeniu z 23% na 8%. Nowe stawki będę miały zastosowanie już od 1 listopada 2019 r.

PKWiU 2015 do celów PIT, CIT, ryczałtu i karty podatkowej od 2020 roku

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Celem tej nowelizacji jest przejście w tych ustawach z PKWiU 2008 na PKWiU 2015 od 1 stycznia 2020 roku. Również w przypadku VAT od 2020 roku nastąpi odejście od starej PKWiU 2008 na rzecz Nomenklatury Scalonej (CN) i PKWiU 2015.

Gotowe posiłki i dania – problem ze stawką VAT

Okazuje się, że organy podatkowe domagają się od przedsiębiorców działających w branży gastronomicznej dopłaty do 8% VAT za sprzedawane przed dniem wydania przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej, dania i posiłki na wynos z „niesłuszną” 5% stawką VAT.

Pilot na ryczałcie 8,5%

Pilot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług usług pilotowania samolotów pasażerskich może opodatkować swoje przychody z tej działalności 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Rozszerzenie zakresu odwrotnego obciążenia i solidarnej odpowiedzialności w VAT

Zmiana klasyfikacji PKWiU na CN oznacza rozszerzenie zakresu odwrotnego obciążenia i solidarnej odpowiedzialności w VAT. Wszystkie odpady złomu i surowców wtórnych będą objęte odwrotnym obciążeniem, a wszystkie artykuły z żeliwa lub stali solidarną odpowiedzialnością.

Opodatkowanie ryczałtem najmu prywatnego – zmiany od 1 stycznia 2019 r.

Od 2019 r. zmianie ulegną przepisy dotyczące zasad informowania o wyborze opodatkowania przychodów z najmu prywatnego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik będzie zobowiązany poinformować urząd skarbowy o wyborze tej formy opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnie pierwszy przychód.

Zaliczka oraz zadatek w świetle prawa podatkowego

Sposobami zabezpieczenia przyszłej umowy są zadatek oraz zaliczka. Mają one za zadanie zwiększenie prawdopodobieństwa, że wynegocjowana umowa dojdzie do skutku. Jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z tymi rodzajami zabezpieczenia?

Rozliczanie kosztów leasingu samochodu - zmiany od 2019 r.

Zmiany w prawie podatkowym, które wejdą w życie od 2019 r., spowodują, że dla samochodów do wartości 150 tysięcy złotych będzie można rozliczyć w kosztach prowadzenia działalności całą wartość zapłaconych rat leasingowych. Natomiast dla samochodów o większej wartości, raty leasingu można będzie rozliczyć wyłącznie w wysokości wynikającej z proporcji, w jakiej kwota 150 tysięcy pozostaje do wartości samochodu.

Podział majątku wspólnego małżonków - skutki podatkowe

Podział majątku wspólnego związany z rozwodem kończy się często przyznaniem jednej ze stron części aktywów nabytych w trakcie trwania małżeństwa. Zdarza się i tak, że jednej ze stron przyznana zostaje nieruchomość, która może być następnie zbyta. Jeśli jej zbycie ma miejsce przed upływem pięciu lat od podziału majątku powstaje pytanie, czy ta czynność jest objęta podatkiem dochodowym?

Usługi kompleksowe a stawka VAT

Kiedy świadczona przez podatnika usługa kompleksowa stanowi świadczenie, podlegające w całości opodatkowaniu jedną stawką VAT? A kiedy należy rozdzielać usługi na odrębne czynności, opodatkowane różnymi stawkami VAT? W celu te pytania może być wystąpienie o wiążącą interpretację prawa podatkowego.

Stawki VAT na książki i czasopisma od 2019 r.

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt wprowadzający nową matrycę stawek VAT dotyczy m.in. książek i czasopism. Już od kwietnia 2019 roku do każdego rodzaju książki (także e-booków) będzie miała zastosowanie 5% stawka podatku VAT, a wszelkiego rodzaju gazety, dzienniki i czasopisma (drukowane i w formie elektronicznej) objęte zostaną 8% stawką VAT. Podwyższeniu natomiast ulegnie stawka VAT (z 5% do 8%) na czasopisma specjalistyczne.

Stawki VAT będą oparte na Nomenklaturze Scalonej (CN)

Przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o VAT zakłada zastąpienie obowiązującej matrycy obniżonych stawek VAT (tj. listy towarów i usług objętych obniżonymi stawkami VAT) opartej na Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług (PKWiU), nową matrycą - opartą na Nomenklaturze Scalonej (CN). W efekcie zmianie ulegną stawki VAT na niektóre towary i usługi.

Doradcy podatkowi o zmianach w ustawie o ograniczaniu zatorów płatniczych

Krajowa Rada Doradców Podatkowych pozytywnie opiniuje m.in. propozycję wprowadzenia uproszczonej procedury nakazowej, w odniesieniu do transakcji handlowych, gdy wartość roszczenia nie przekracza 75 tys. zł oraz propozycję wprowadzenia na gruncie podatków dochodowych regulacji istniejących w ustawie o podatku od towarów i usług i zgłasza dalsze uwagi do projektu.

Reforma podatków dochodowych w 2019 r.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2019 r. będzie pracowało nad przygotowaniem reformy podatków dochodowych. W efekcie tych prac do końca przyszłego roku ma zostać wypracowany pakiet zawierający prosty PIT (opodatkowanie dochodów osób fizycznych z pracy), opodatkowanie działalności gospodarczej i podatek od zysków kapitałowych.

5 ważnych zmian w podatkach dochodowych w 2019 r.

Jedyną pewną rzeczą w podatkach jest zmiana - doskonale wie o tym każdy, kto zajmuje się podatkami lub rachunkowością. Nowelizacje i projekty nowych ustaw nie ominą nas również w nadchodzącym 2019 roku - ustawodawca już zapowiedział szereg zmian w podatkach dochodowych, do których po prostu trzeba się dostosować.

Firmy inwestujące w najem nieruchomości (FINN) zapłacą 8,5 proc. podatku

Na początku 2019 r. ma wejść w życie ustawa wprowadzająca na polski rynek podmioty inwestujące w najem nieruchomości (FINN). Dla nowych spółek FINN przewidziano stosowanie preferencyjnej, 8,5 proc. stawki podatkowej, ale tylko z dochodów uzyskanych przez nie z najmu nieruchomości mieszkalnych.

Zmiany w rozliczaniu przychodów z obrotu kryptowalutami od 2019 r.

Rząd planuje nowelizację przepisów ustawy o podatkach dochodowych. Jedną z proponowanych zmian jest inny sposób rozliczania przychodów z obrotu kryptowalutami. Zgodnie z projektem w tej sprawie, nowe przepisy będą mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2019 r.

Jednorazowa amortyzacja w 2019 r.

Mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności mogą dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od niektórych środków trwałych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 50 000 euro. Limit ten dla roku 2019, po przeliczeniu według średniego kursu euro z dnia 1 października br., wynosi 214.000 zł.

Amortyzacja miejsca postojowego

Na rynku nieruchomości pojawia się coraz więcej ofert sprzedaży lokalu wraz z miejscem postojowym. Czy miejsce postojowe można amortyzować? Z jaką stawką dokonać amortyzacji miejsca postojowego?

Rewolucyjne zmiany w podatkach już od 1 stycznia 2019 r.

Wprowadzenie nowego podatku, tzw. exit tax od przedsiębiorstw i osób fizycznych, które chcą się wynieść z Polski, opodatkowanie dochodów z obrotu kryptowalutami, 9-proc. stawka CIT dla małych firm czy nadanie nowych uprawnień Krajowej Administracji Skarbowej - takie m.in. rozwiązania zakłada kompleksowa zmiana w podatkach, którą przygotowało Ministerstwo Finansów. Nowe regulacje miałyby wejść w życie już na początku 2019 r.

Działalność nierejestrowana – zasady prowadzenia i opodatkowania

W ramach pakietu ustaw składających się na „Konstytucję biznesu” od 30 kwietnia 2018 r. funkcjonuje tzw. działalność nierejestrowana, zwana inaczej działalnością nierejestrową czy działalnością na próbę. Polega ona na tym, że osoba fizyczna nieprowadząca do tej pory działalności gospodarczej, ma możliwość jej prowadzenia bez większych formalności, do momentu przekroczenia określonego progu przychodów. Osoba prowadząca działalność nierejestrową nie płaci ZUS, zobowiązana jest jednak do odprowadzania podatku dochodowego.

Prezes spółki prowadzący własną działalność gospodarczą – skutki podatkowe

Często spotykaną praktyką jest łączenie funkcji prezesa członka zarządu w spółce kapitałowej ze świadczeniem usług takiej spółce w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Jednakże łączenie tych funkcji może spowodować problemy na gruncie zarówno podatku dochodowego, jak i podatku VAT (nierzetelne faktury, usunięcie wynagrodzenia usługodawcy z kosztów uzyskania przychodu itd.).

Szerszy katalog działalności objętych kosztami autorskimi

Podpisana przez prezydenta na początku lipca nowelizacja ustaw podatkowych modyfikuje zmienioną 1 stycznia 2018 r. ulgę podatkową dla niektórych twórców, korzystających z 50% kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z obecną zmianą przepisy te obejmą także: inżynierię budowlaną, tłumaczenia, gry komputerowe oraz działalność naukową i pracę dydaktyczną prowadzoną na uczelni.

5-proc. stawka podatku dla firm innowacyjnych od 2019 r.

Firmy, które opracują i opatentują własne innowacyjne rozwiązania, a potem wprowadzą je np. do produkcji, będą mogły skorzystać z niższej, 5-proc. stawki podatku dochodowego. Nowelizacja ustaw podatkowych wprowadzająca preferencyjną stawkę miałaby wejść w życie w 2019 roku.

Firmy coraz częściej korzystają z księgowości internetowej

Rośnie zainteresowanie księgowością internetową (online). Oparte na nowych technologiach nowoczesne platformy internetowe służą nie tylko do rozliczeń podatkowych, lecz także do zarządzania sprzedażą czy analiz finansowych.

Doradcy podatkowi oceniają planowaną reformę podatków dochodowych

Krajowa Rada Doradców Podatkowych przyjęła z zadowoleniem informacje o planowanej przez Ministerstwo Finansów reformie podatków dochodowych, która ma m.in. na celu uproszczenie prowadzenia działalności gospodarczej poprzez obniżenie stawki podatku dochodowego dla wszystkich małych i średnich przedsiębiorców.

Quady w KŚT i PKWiU

Jak klasyfikować pojazdy typu quad w Klasyfikacji Środków Trwałych i Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług? Wyjaśniają eksperci z eklasyfikacje.pl.

Ulga podatkowa dla twórców zostanie rozszerzona o kolejne zawody twórcze

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustaw podatkowych, przewidującymi m.in. rozszerzenie ulgi podatkowej dla twórców. W myśl obecnego projektu, przepisy te obejmą także: inżynierię budowlaną, tłumaczenia, gry komputerowe oraz działalność naukową i pracę dydaktyczną prowadzoną na uczelni.

Reforma podatków dochodowych w 2020 roku

W Ministerstwie Finansów trwają obecnie prace nad reformą podatków dochodowych, która miałaby wejść w życie w 2020 roku. Rozważane jest zastąpienie dwóch obecnie funkcjonujących ustaw o podatkach dochodowych (PIT i CIT) trzema ustawami, tj. ustawą o PIT od osób zatrudnionych na wszelkich formach świadczenia pracy, ustawą o podatku od zysku przedsiębiorcy oraz ustawą o podatku od zysków kapitałowych.

Traktory (ciągniki rolnicze) w klasyfikacjach statystycznych

Nazwa "traktor" nie występuje w żadnej z klasyfikacji statystycznych. Stąd pojawiają się w praktyce trudności związane z poprawnym zaklasyfikowaniem owej maszyny (pojazdu). Przede wszystkim musimy przyjąć, że „traktor” to potoczna nazwa „ciągnika rolniczego”. A w przypadku ciągnika mamy już zdecydowanie ułatwione zadanie związane z jego klasyfikowaniem. Eksperci z eklasyfikacje.pl wyjaśniają jak traktory (ciągniki) są klasyfikowane w klasyfikacjach statystycznych (PKWiU, KŚT).

Zakładanie i opodatkowanie spółek na Gibraltarze

W dniu 29 marca 2019 r. Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej. Brexit obejmie swym zasięgiem również Gibraltar, który jest terytorium zależnym korony brytyjskiej. Czy dla zakładanych tak chętnie spółek będzie to miało jakiekolwiek znaczenie? Czy ulegną zmianie zasady opodatkowania?

Obiekty hotelarskie w klasyfikacjach statystycznych

Eksperci z eklasyfikacje.pl wyjaśniają jak różne rodzaje obiektów hotelarskich są klasyfikowane w klasyfikacjach statystycznych (PKOB, PKWiU, KŚT).

Stawka VAT zależy od składu surowcowego produktu

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął sprawę dotyczącą stosowania właściwej stawki VAT na produkty podobne. Wskazał, że stawka VAT nie zależy od kryteriów takich jak np. okoliczności spożycia produktu, sposobu prezentacji w sklepie czy pakowania go, ale od składu surowcowego produktu.

Korzyści podatkowe z założenia spółki w Wielkiej Brytanii

Wśród powodów, dzięki którym Wielka Brytania od lat plasuje się w czołówkach różnych rankingów wskazujących najlepsze miejsce do prowadzenia biznesu, są m.in. niskie składki na ubezpieczenie społeczne, wysoki pierwszy próg podatku PIT oraz tylko dwie stawki VAT-u. Jakie jeszcze korzyści płyną z założenia spółki w Zjednoczonym Królestwie?

Uproszczenia dla firm w prawie podatkowym i gospodarczym od czerwca 2018 r.

Ustawa o uproszczeniach dla firm w prawie podatkowym i gospodarczym co do zasady wejdzie w życie 1 czerwca w 2018 r., a jej przepisy dotyczące podatku CIT z początkiem 2019 r. - poinformowało biuro prasowe resortu rozwoju. Obecnie opracowywana jest nowa wersja projektu.

Spółka na Malcie lub Cyprze – korzyści podatkowe

Na przedsiębiorców nakładane są wciąż nowe wymogi podatkowe, które związane są z poszukiwaniem pieniędzy przez partię rządzącą. W związku z tym wielu z nich zastanawia się nad przeniesieniem swojej aktywności gospodarczej poza granice kraju. Pod względem możliwości istotnego obniżenia lub całkowitego wyeliminowania opodatkowania warto zainteresować się rezydencją podatkową na Malcie lub Cyprze.

Od 1 stycznia 2018 r. wzrośnie ryzyko podatkowe przy restrukturyzacji

Zmiany w podatkach dochodowych, która wejdą w życie od 1 stycznia 2018 r., spowodują wzrost ryzyka podatkowego w przypadku inwestycji związanych z przejmowaniem przedsiębiorstw i ich restrukturyzacją. Transakcje tego typu, podobnie jak dziś, będą musiały mieć uzasadnienie ekonomiczne. Jeśli fiskus uzna, że głównym celem była korzyść podatkowa, to firma przejmująca będzie musiała zapłacić karny podatek od przychodu, a nie jak dziś – od dochodu.

Zmiany w podatkach dochodowych w 2018 r. w ocenie doradców podatkowych

Początek roku 2018 oznacza duże zmiany dla podatników. Pojawią się nowe regulacje w podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku dochodowym od osób prawnych oraz zryczałtowanym podatku dochodowym. Jakie to zmiany i co o nich sądzą doradcy podatkowi?

Szkocka spółka SLP, czyli metoda optymalizacji podatkowej znana od ponad 100 lat

Jak mówi popularna maksyma pewne są tylko śmierć i podatki. Benjamin Franklin wypowiadając te słowa miał sporo racji, jednak gdyby żył dzisiaj i odwiedził dobrego doradcę podatkowego, szybko zmieniłby zdanie. W poniższym artykule pokażemy, jak firmy na całym świecie redukują podatek dochodowy prawie do zera procent. Brzmi niesamowicie? Czytaj dalej.

Zwolnienia podatkowe dla nowych inwestycji

Zamiast obecnie funkcjonujących specjalnych strefach ekonomicznych będzie funkcjonowała jedna strefa, obejmująca teren całej Polski. Przedsiębiorcy z całego kraju będą mogli liczyć na wsparcie dla nowych inwestycji, które udzielane będzie w formie zwolnienia podatkowego oraz usług świadczonych przez podmioty zarządzające poszczególnymi obszarami kraju.

Zastosowanie instytucji oszacowania dochodu przez organy podatkowe

Organy podatkowe mogą zastosować instytucję oszacowania dochodu przewidzianą przepisami w przypadku wątpliwości, co do rynkowego charakteru transakcji. Nie jest wymagane do tego szerokie badanie porównawcze wielu analogicznych transakcji, tj. dla porównania oraz oceny czy kwestionowana umowa miała charakter rynkowy, wystarczy zbadanie tylko jednej takiej umowy.

Zmiany w ustawach o PIT i CIT od 1 stycznia 2018 r.

Rządowy projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT, którego rozwiązania mają wejść w na początku 2018 r., zakłada m.in. wprowadzenie tzw. minimalnego podatku dochodowego w odniesieniu do podatników posiadających nieruchomości komercyjne o znacznej wartości oraz rocznego limitu kwotowego w wysokości 100 000 zł warunkującego możliwość stosowania ryczałtu od przychodów z najmu poza działalnością gospodarczą.

Skutki podatkowe śmierci przedsiębiorcy - nowe regulacje od 2018 r.

Resort finansów przygotował projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Nowe rozwiązania prawne w zakresie podatków umożliwią ciągłe funkcjonowanie przedsiębiorstwa po śmierci przedsiębiorcy. Projektowane zmiany mają wejść w życie w 2018 r.

REKLAMA