REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spadkobiercy, Darowizna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Powstanie centralna baza rachunków (CBR)

Wspólna propozycja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Finansów oraz Prokuratury Generalnej zakłada przygotowanie projektu ustawy o centralnej bazie rachunków (CBR). Centralna baza rachunków ma przede wszystkim ułatwić dostęp służb państwa do kont m.in. osób parających się tzw. przestępczością "białych kołnierzyków" oraz ułatwić sytuację spadkobierców.

Darowizna od syna ze wspólnego majątku małżeńskiego bez podatku

Organ podatkowy uznał, że w przypadku darowizny, gdzie syn będzie darczyńcą pieniędzy z małżeńskiego majątku wspólnego, ojciec obdarowanym, a żona syna jedynie wyrazi zgodę na tą darowiznę (ale nie będzie stroną umowy) – cała darowana kwota może być objęta zwolnieniem podatkowym.

Łatwiejszy dostęp do rachunków bankowych spadkodawców

Ułatwienie spadkobiercom dostępu do rachunków bankowych osób zmarłych - taki jest cel projektu nowelizacji Prawa bankowego, ustawy o SKOK i ustawy o ewidencji ludności, który przygotowali senatorowie PO.

Sponsoring i darowizna kosztem podatkowym firmy

Nawet tuż przed Świętami przedsiębiorca może obniżyć swój podatek. Wystarczy, że podpisze umowę sponsorignu albo dokona darowizny. Ale trzeba pamiętać, aby umowa sponsoringu była prawidłowo skonstruowana, oraz że wysokość odpisów od darowizny jest limitowana – przypomina Tax Care.

Darowizna na cele charytatywne - rozliczenie VAT

Firmy coraz częściej działają z uwzględnieniem zasad społecznej odpowiedzialności biznesu. Idea ta polega na świadomym i zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk finansowy, ale także uwzględniającym interesy społeczne i ekologiczne w otoczeniu firmy. Jednym z jej przejawów jest przekazywanie przez podatników darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Darowizna wykryta podczas kontroli nie podlega podatkowi sankcyjnemu

Potwierdzenie przez podatnika, ustalonego uprzednio przez organ w trakcie postępowania kontrolnego, faktu otrzymania przez niego darowizny nie może skutkować nałożeniem przez urząd skarbowy 20-procentowej sankcyjnej daniny.

Wykonanie zapisu testamentowego a obowiązek złożenia formularza SD-Z2

Zdaniem organów podatkowych dla zastosowania zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli wykonanie zapisu zostało dokonane przez zawarcie umowy przenoszącej własność nieruchomości w formie aktu notarialnego, nie jest wymagane złożenie formularza SD-Z2 do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Darowizna samochodu dokonana przez spółkę jawną

Rodzice, będący też wspólnikami spółki jawnej chcą dokonać darowizny samochodu stanowiącego własność tej spółki na rzecz swojego dziecka. Czy taka darowizna będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Odnowienie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn

Podatek od spadków i darowizn zawiera dość niebezpieczną dla podatników zasadę odnawiania obowiązku podatkowego. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że nie ma odnowienia obowiązku podatkowego na skutek powołania się na fakt nabycia przed organem podatkowym w przypadku spadków przyjętych przed 2007 rokiem.

Darowizna wyrobów gotowych w księgach rachunkowych

W przypadku gdy firma produkcyjna przekaże część wyprodukowanych przez siebie wyrobów w formie darowizny może pojawić się pytanie, jak ją prawidłowo zaewidencjonować w księgach rachunkowych. Dodatkowo należy prawidłowo udokumentować darowiznę i sprawdzić, czy zasadne jest jej opodatkowanie podatkiem VAT.

Darowizna rzeczowa dla jednostki samorządu terytorialnego – co z kosztami podatkowymi

Coraz więcej przedsiębiorców, chcąc budować oraz również utrwalać pozytywny wizerunek swojej firmy, realizuje różnego rodzaju formy wsparcia na rzecz podmiotów zewnętrznych w ramach tzw. „Polityki Dobroczynności”. Niejednokrotnie obdarowanymi są podmioty publiczne np. Urzędy Gminy. Czy tego typu świadczenia można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Podatek od prezentów - nie zawsze trzeba płacić

Choć prezenty to darowizny, to jednak podatek od spadków i darowizn nie obejmuje drobniejszych podarunków. Także w przypadku droższych prezentów, np. nieruchomości czy samochodu podatku tego można nie płacić, o ile otrzymaliśmy je od bliskiej rodziny - w tym przypadku trzeba jednak poinformować o tym fiskusa. Natomiast opodatkowanie prezentu od pracodawcy zależy od tego, w jakiej formie został przekazany.

Roszczenia reprywatyzacyjne - nowe perspektywy po wyroku NSA

Naczelny Sąd Administracyjny, po skardze kasacyjnej wniesionej przez M. Szulikowski i Partnerzy Kancelarię Prawną, wydał precedensowy wyrok z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie dotyczącej postępowania przed Ministrem Gospodarki o stwierdzenie nieważności orzeczenia z 1949 r. o przejęciu na własność Państwa jednego z warszawskich, funkcjonujących przed II wojną światową renomowanych przedsiębiorstw.

Solidarna spłata rat kredytu przez rodziców to nie darowizna

Solidarna spłata rat kredytu przez rodziców podatnika, który to kredyt zaciągnięty został przez niego i jego rodziców nie wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn. Tym samym na podatniku nie ciąży obowiązek złożenia zgłoszenia SD-Z2. Późniejsza sprzedaż mieszkania w trakcie trwania spłaty rat kredytu i otrzymanie przez podatnika środków pieniężnych ze sprzedaży również nie spowoduje powstania obowiązku w podatku od spadków i darowizn.

Odpowiedzialność za długi spadkowe – zmiany od 2015 roku

12 sierpnia 2014 r. rząd przyjął projekt nowelizacji kodeksu cywilnego w zakresie odpowiedzialności za długi zmarłego (spadkodawcy). Wprowadzona ma zostać zasada odpowiedzialności za długi spadkowe z tzw. dobrodziejstwem inwentarza (tj. do wysokości wartości aktywów), w miejsce obowiązującej obecnie zasady odpowiedzialności nieograniczonej. Zasady te mają również decydujące znaczenie przy odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spadkodawcy.

Pomoc udzielana przez opp czasem jest opodatkowana

W zależności od formy prawnej świadczonej przez organizacje pożytku publicznego pomocy, beneficjent tej pomocy może zapłacić podatek dochodowy lub podatek od spadków i darowizn. Dotyczy to także osób wskazanych w rocznych PIT-ach jako beneficjenci środków pochodzących z 1 % podatku dochodowego.

Zgłoszenie otrzymania darowizny - nowy wzór formularza SD-Z2

Formularz SD-Z2, czyli wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych zostanie dostosowany do niedawnej nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw.

Spadkobierca może odliczyć straty spadkodawcy

Spadkobierca dziedziczący firmę i kontynuujący jej działalność ma prawo do odliczenia od dochodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej strat z lat ubiegłych wykazanych w zeznaniach podatkowych spadkodawcy.

Wsparcie od organizacji pożytku publicznego może podlegać podatkowi od darowizn

Pomoc udzielana przez organizacje pożytku publicznego w świetle obowiązujących przepisów może być opodatkowana podatkiem od darowizn. Środki finansowe z tych źródeł trafiają głównie do najuboższych i najbardziej potrzebujących, jednak istnieją przypadki, kiedy zobowiązanie podatkowe zaistnieje także po ich stronie.

Darowizna bez VAT

Darczyńca dokonujący darowizny poza ramami działalności gospodarczej nie jest podatnikiem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Nie jest zatem zobowiązany do uiszczenia z tytułu ów czynności prawnej podatku VAT. Sama darowizna jest jednak kwalifikowana jako dostawa.

Przekazanie majątku spółki do indywidualnej firmy wspólnika – skutki w VAT

Przekazanie w formie darowizny majątku dwuosobowej spółki jawnej jednemu z jej wspólników, poprzedzające jej rozwiązanie, będzie czynnością wyłączoną spod działania ustawy o VAT.

Nieodpłatne przekazanie żywności bez VAT

Nie tylko producenci, ale również właściciele sklepów mogą przyłączyć się do akcji zbiórek żywności bez konieczności odprowadzania podatku VAT. Takie darowizny dodatkowo można rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu.

Renta dla ojca bez podatku od spadków i darowizn

Czy nabycie przez osobę fizyczną - ojca nieodpłatnej renty od syna (umowa zawarta w formie aktu notarialnego) zwolnione jest od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn?

Ulga podatkowa przy opiece nad spadkodawcą

Na posiedzeniu 22 listopada 2013 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która przywraca ulgę podatkową dla osób z III grupy podatkowej, które do 31 grudnia 2006 r. sprawowały opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej przed organem gminy, a po tym dniu odziedziczyły po takiej osobie dom lub mieszkanie.

Darowizny na cele charytatywne w księgach rachunkowych

Pozytywną zmianą jest nowelizacja art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT, która przewiduje zwolnienie dla darowizny produktów spożywczych na cele charytatywne. Do tej pory ze zwolnienia mógł korzystać tylko producent tych produktów. Zmiany wprowadziła ustawa z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Przebaczenie w prawie spadkowym – niegodność dziedziczenia i wydziedziczenie

Instytucja przebaczenia w prawie spadkowym, określona w art. 930 i art. 1010 Kodeksu cywilnego, odnosi się do niegodności dziedziczenia (o którym mowa w art. 928 Kodeksu cywilnego) oraz wydziedziczenia (o którym mowa w art. 1008 Kodeksu cywilnego). Zatem ma ona zastosowanie do wszystkich sytuacji, w których ustawa uznaje, iż względy natury moralnej lub etycznej przemawiają za pozbawieniem korzyści ze spadku pewnych spadkobierców.

Darowizna gospodarstwa rolnego - skutki w VAT

Darowizna całego gospodarstwa rolnego lub jego zorganizowanej części nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, nie rodzi również obowiązku korekty podatku naliczonego odliczonego od zakupionych składników majątkowych i obowiązku sporządzania remanentu likwidacyjnego.

Darowizna pieniędzy dla pracownika – skutki w PIT

Pracodawca przekazując swojemu pracownikowi pieniądze, powinien rozważyć jaka będzie kwalifikacja takiego zdarzenia oraz jego skutki na gruncie ustaw podatkowych. Kwalifikacja podatkowa takiego zdarzenia zależeć będzie od okoliczności, formy i powodów dla których pracownik został obdarowany oraz wartości przekazanej kwoty pieniędzy.

Zapłacony podatek od spadków można odzyskać

Do 18 lipca 2013 r. można się starać o odzyskanie niesłusznie zapłaconego podatku od spadku nabytego w latach 2007-2008 przez najbliższą rodzinę – zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.

Czy spłatę długu spadkowego można uwzględnić w kosztach

Spłaty długu spadkowego nie można uwzględnić w kosztach podatkowych odpłatnego zbycia odziedziczonej nieruchomości - takie stanowisko potwierdziło Ministerstwo Finansów.

Zwrot nadpłaty w podatku od spadków do 18 lipca

Ministerstwo Finansów poinformowało, że podatnikom, którym w latach 2007-2008 nie udało się w ciągu miesiąca powiadomić urzędu skarbowego o otrzymanym spadku i z tego powodu zapłacili podatek, przysługuje prawo złożenia wniosku o zwrot nadpłaty w podatku od spadków. Wniosek można złożyć do 18 lipca 2013 r.

Podatek od spadków i darowizn - pobór i odprowadzenie podatku

Zapłata podatku od spadku i darowizn leży po stronie nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Za pobór i odprowadzenie podatku od spadków i darowizn do urzędu skarbowego czasem jednak odpowiada notariusz.

Przekazanie firmy dziecku bez podatku

Najkorzystniejszym podatkowo sposobem przekazania firmy dziecku jest darowizna całego przedsiębiorstwa. W ten sposób można uniknąć zapłacenia zarówno VAT-u, PIT-u, jak i podatku od spadków i darowizn.

Czy darowizna dla żony korzysta ze zwolnienia

Między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa. W 2013 r. mąż ze swojego konta przelał pieniądze na rachunek autosalonu. Były one przeznaczone na zakup samochodu dla żony. Tytułem przelewu była faktura wystawiona przez autosalon na żonę. Czy w takim przypadku darowizna dla żony tej kwoty pieniężnej korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Podatek od spadków – długi i ciężary związane z dziedziczonym majątkiem

W podatku od spadków i darowizn, podstawą opodatkowania spadku jest tzw. czysta wartość majątku spadkowego, pomniejszona o długi i ciężary związane z tym majątkiem. Do tych długów i ciężarów należą m.in. koszty leczenia i opieki w czasie ostatniej choroby spadkodawcy, jeżeli nie zostały pokryte za jego życia z jego majątku.

Darowizna na leczenie żony pracownika – skutki podatkowe

Kwestią kluczową jest ustalenie podstawy prawnej opodatkowania darowizny przekazywanej na rzecz pracownika. Zasadniczo możliwe jest opodatkowanie otrzymywanych kwot podatkiem od spadków i darowizn lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy spłata otrzymana w ramach zniesienia współwłasności jest opodatkowana PIT

Gdy spłata jest ekwiwalentna do posiadanego przez podatnika udziału w spadku, to podatnik ten nie otrzymuje w związku z czynnością działu spadku żadnego przysporzenia majątkowego, które przewyższałoby wartością odziedziczoną ułamkową część masy spadkowej. W takiej sytuacji podatnik nie będzie zobowiązany do opodatkowania PIT otrzymanej spłaty. Nie musi jej też wykazywać w żadnej deklaracji podatkowej.

Darowizna gospodarstwa rolnego – warunki zwolnienia z podatku od darowizn

Podatnik nabył w 2010 r. w drodze darowizny od osoby obcej gospodarstwo rolne. Podatnik od chwili nabycia prowadzi gospodarstwo i zamierza prowadzić je co najmniej przez okres 5 lat od dnia nabycia. W związku z tym nabycie wskazanego gospodarstwa rolnego korzysta ze zwolnienia wynikającego z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.).

Podatek od spadków i darowizn 2023 - limity, zwolnienia, terminy

Podatek od spadków i darowizn 2023. Co do zasady otrzymanie darowizny lub nabycie spadku wiąże się z obowiązkiem podatkowym w podatku od spadków i darowizn. Jednak istnieje szereg zwolnień z tego podatku. Przedstawiamy aktualne wyjaśnienia ekspertów Ministerstwa Finansów w tym zakresie.

Darowizna na zakup mieszkania wpłacona przez darczyńcę na konto spółdzielni

Ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn dla najbliższej rodziny skorzysta obdarowany również wtedy, gdy środki pieniężne będące przedmiotem darowizny zostały przekazane bezpośrednio na rachunek spółdzielni mieszkaniowej (ale na rzecz obdarowanego), w związku z zawartą przez obdarowanego umową o budowę lokalu mieszkalnego.

Darowizna żywności dokonana przez producentów bez VAT

Nieodpłatne przekazanie towarów, w tym artykułów spożywczych z zasady podlega opodatkowaniu VAT, gdy przedsiębiorcy wcześniej przysługiwało prawo do odliczenia tego podatku. Producenci żywności mogą jednak skorzystać ze zwolnienia i VAT-u nie odprowadzać.

Podatek od spadków i darowizn - kwoty wolne od podatku

Kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn od prawie 10 lat nie były waloryzowane i nadal wynoszą 9637 zł dla nabywców z I grupy podatkowej, 7276 zł jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej i 4902 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej. Osoby otrzymujące drogie prezenty powinny pamiętać o tych kwotach zwłaszcza, że dla potrzeb tych limitów powinny sumować wartość prezentów otrzymanych od tej samej osoby w 5-letnich okresach.

Darowizny małżonków odliczane w PIT

Małżonkowie, którzy wspólnie przekazują wsparcie finansowe na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego czy na cele kultu religijnego powinni zrobić to ze wspólnego rachunku. Ta opcja jest najbezpieczniejsza i pozwoli dokonać odliczenia od dochodu każdego z nich bez narażania na spór z fiskusem. Ale wystarczający powinien być też przelew z rachunku jednego małżonka, jeśli w tytule przelewu wystąpią wspólnie.

Darowizna pieniężna od rodziny zwolniona z podatku nawet, gdy wpłynie na konto dewelopera

Minister Finansów przyznał w interpretacji ogólnej z 15 lutego 2012 r., że gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, warunek (konieczny dla zwolnienia tej darowizny z podatku) przekazania darowizny na rachunek bankowy nabywcy jest spełniony także wtedy, gdy nabywca udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania bezpośrednio na rachunek dewelopera w wykonaniu zawartej z nim umowy.

Dochód z tytułu przymusowego lub automatycznego umorzenia udziałów otrzymanych w drodze darowizny

Dochodem z umorzenia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o PIT. Jeżeli nabycie umorzonego udziału nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Czy jest podatek od podziału majątku małżeńskiego?

Pozostając w związku małżeńskim nabyłam wraz z mężem do majątku wspólnego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Następnie złożyliśmy wniosek o przekształcenie tego prawa w odrębne prawo własności. W chwili obecnej nie jesteśmy już małżeństwem, ale nadal nie podzieliliśmy wspólnego majątku. Po orzeczeniu rozwodu podpisaliśmy akt notarialny ze spółdzielnią mieszkaniową o przekształceniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zamierzamy wystąpić do sądu o dokonanie sądowego podziału majątku. Były mąż zaproponował, żeby mieszkanie po podziale przypadło mnie wraz z obowiązkiem zapłaty kwoty 150.000 zł na jego rzecz. Czy w związku z podziałem majątku będę musiała zapłacić podatek od spadków i darowizn?

Czy darowizna przedsiębiorstwa dziecku jest opodatkowana VAT?

Przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Dlatego też darowizna przedsiębiorstwa swojemu dziecku włącznie ze wszystkimi środkami trwałymi, zobowiązaniami i należnościami nie podlega opodatkowaniu VAT.

Zwolnienie z podatku darowizny pieniężnej - wpłata tylko na konto obdarowanego?

Fiskus nadal uważa, że jeżeli środki pieniężne będące przedmiotem darowizny nie wpłynęły na rachunek bankowy obdarowanego, ale na rachunek wierzyciela obdarowanego, jako zapłata za zobowiązanie obdarowanego (np. na rachunek bankowy dewelopera) - to nie został spełniony warunek określony w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym samym taka darowizna środków pieniężnych nie podlega zwolnieniu ale podlega opodatkowaniu podatkiem od darowizn na ogólnych zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Na szczęście można odwołać się do sądów administracyjnych, które są bardziej liberalne w tej kwestii.

Darowizna w małżeństwie

Ojciec przekazał córce pieniądze w drodze darowizny. W momencie zawarcia umowy córka pozostawała w związku małżeńskim, a otrzymane w drodze darowizny pieniądze posłużyły sfinansowaniu niektórych wydatków związanych z jednoosobową działalnością gospodarczą męża. W małżeństwie obowiązuje ustawowa wspólność majątkowa. Czy w omawianej sytuacji powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn? Czy rodzaj ustroju majątkowego w małżeństwie ma jakiekolwiek znaczenie dla celów podatkowych?

Czy darowizna na kościelną działalność prospołeczną może pomniejszyć podatek od zysków kapitałowych?

Podatnik ze znacznym zyskiem sprzedał akcje albo udziały w spółce z o.o. Chce się podzielić zyskiem i przekazać darowiznę na kościelną działalność charytatywno – opiekuńczą. Czy wartość takiej darowizny może obniżyć podstawę opodatkowania dla dochodu z akcji? Zdaniem organów podatkowych pomniejszenie podstawy opodatkowania w ten sposób jest niemożliwe.

REKLAMA