REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka z o.o., Darowizna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podwyższenie kapitału zakładowego a nieobjęcie udziałów. Co może zrobić zarząd spółki?

Kodeks spółek handlowych nie wskazuje jak należy postąpić w sytuacji, gdy adresat nowoutworzonych udziałów w spółce z o.o. nie obejmie ich. Czy i komu zarząd spółki może zaoferować udziały nieobjęte w podwyższeniu kapitału zakładowego?

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. – forma prawna, obowiązki, ograniczenia, opodatkowanie

Co trzeba wiedzieć o sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? W jakiej formie prawnej trzeba zawrzeć taką umowę? Jakie obowiązki wiążą się z zawarciem tej umowy? Jak wycenić udział w spółce? Co z podatkiem dochodowym w przypadku sprzedaży udziałów w spółce z o.o.?

Ulga na krew – jak zaoszczędzić na podatku oddając krew

Oddawanie krwi nic nie kosztuje. Warto też wiedzieć o istnieniu ulgi podatkowej dla honorowych dawców krwi.

Kiedy można uniknąć podatku od spadków i darowizn

Otrzymanie darowizny lub spadku może wiązać się z obowiązkiem, do którego wypełnienia zobowiązany jest obdarowany. Zgodnie z ustawą to po jego stronie leży zgłoszenie faktu otrzymania darowizny lub spadku oraz odprowadzenie podatku fiskusowi w odpowiedniej wysokości. Niedopełnienie obowiązku skutkować może negatywnymi konsekwencjami.

REKLAMA

Podatek od spadków i darowizn - nowe kwoty wolne od podatku i nowe skale podatkowe od 13 października 2022 r.

Podatek od spadków i darowizn - stawki, kwoty wolne i skale podatkowe. Od 13 października 2022 r. obowiązują nowe (wyższe) kwoty wolne od podatku i nowe skale podatkowe w podatku od spadków i darowizn. Sprawdźmy jakie!

Reprezentacja spółki przy zawieraniu umowy o badanie sprawozdania finansowego

Kto powinien podpisać w imieniu spółki umowę o badanie sprawozdania finansowego?

Członek zarządu spółki na kontrakcie menadżerskim

Jakie skutki prawne ma podpisanie z członkiem zarządu spółki kontraktu menadżerskiego? Czym różni się sytuacja członka zarządu na kontrakcie menadżerskim w porównaniu do zatrudnienia go na umowę o pracę?

Nowe obowiązki i uprawnienia rad nadzorczych spółek kapitałowych. Zmiany w KSH od 13 października 2022 r.

Od 13 października 2022 r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych, która w dużej mierze dotyczy rozszerzenia kompetencji rady nadzorczej w spółkach kapitałowych. Na czym polegają te zmiany?

REKLAMA

Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – procedura, zasady, reprezentacja

Podstawowym sposobem zakończenia istnienia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest jej formalna likwidacja. Jak ona przebiega w praktyce, jakich obowiązków należy dochować i co warto o niej wiedzieć?

Darowizna pieniędzy ze wspólnego rachunku bankowego a zwolnienie z podatku

Czy darowizna pieniędzy od członka najbliższej rodziny może być zwolniona z podatku od spadków i darowizn jeżeli w chwili zawarcia umowy darowizny pieniądze znajdowały się na rachunku bankowym, którego współwłaścicielami są darczyńca i obdarowany? Na to pytanie odpowiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 30 września 2022 r.

Podatek od spadków i darowizn - wyższa kwota wolna

Kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn już niedługo mogą znacząco wzrosnąć. Tak wynika z poselskiego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.

Odwołanie darowizny i sprzedaż nieruchomości a podatek dochodowy (PIT)

Darczyńca, który darował nieruchomość (np. dziecku), następnie skutecznie odwołał tę darowiznę, a potem sprzedał nieruchomość przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło odwołanie darowizny – będzie musiał zapłacić podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży tej nieruchomości. Bowiem zdaniem organów podatkowych odwołanie darowizny jest nabyciem nieruchomości w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT).

Zbycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, podatek PCC

Zbycie udziałów jest podstawowym prawem każdego wspólnika. Żaden zapis w umowie spółki nie może zakazywać dokonania tej czynności. W tym miejscu trzeba przypomnieć, że wielkość udziału determinuje pozycję w spółce. Udział to wskazana ułamkowo lub poprzez określenie wartości część kapitału zakładowego określonego w umowie, należącego do określonego wspólnika. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych, wartość jednego udziału nie powinna być mniejsza niż 50 zł. Posiadanie udziału wiąże się nie tylko z prawami, ale także z obowiązkami względem spółki.

Pomoc Ukraińcom a koszty podatkowe firmy

Nie każda pomoc świadczona obywatelom Ukrainy może być kosztem podatkowym firmy. Przekonała się o tym pewna spółka, która wystąpiła o indywidualną interpretację podatkową.

Jak wypłacić zysk ze spółki z o.o.

Jak wspólnik spółki z o.o. może wypłacić zysk ze spółki, aby było najkorzystniej?

Czy członek zarządu spółki może być jej pracownikiem?

Członek zarządu spółki z o.o. może (choć nie musi) być zatrudniony w tej spółce na podstawie umowy o pracę. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to możliwe.

Spółka rodzinna – problemy związane z przekształceniem

Przekształcenie jako jedna z transakcji restrukturyzacji spółki, zasadniczo nie wpływa na jej funkcjonowanie, zmieniając jedynie formę prawną prowadzonej działalności. Praktyka pokazuje jednak, że cała procedura może być zdecydowanie bardziej skomplikowana i znacząco wykraczać poza przygotowanie umowy przyszłej spółki, a sam plan przekształcenia uwzględniać szereg innych czynności, nie tylko z zakresu prawa. Dobrze widać to na przykładzie przekształcenia spółki rodzinnej, gdzie dodatkowym wyzwaniem może być udział małoletnich dzieci. Jakie wyzwania stoją przed prawnikami?

Klauzule lock-up w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Zgodnie z przepisami udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością są zbywalne. Pomimo, iż wspólnicy mogą uzależnić taką transakcję od zgody spółki albo ograniczyć w inny sposób np. nadając szczególne uprawnienia niektórym spośród wspólników to w kodeksie spółek handlowych nie ma regulacji, która zakazywałaby całkowicie rozporządzania udziałami.

Sprawozdanie finansowe w spółce z o.o. za 2021 rok (sporządzenie, zatwierdzenie i złożenie do KRS) - terminy w 2022 roku

Terminy na sporządzenie i zatwierdzenie sprawozdań finansowych za 2021 r. w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością zostały wydłużone o 3 miesiące. Do kiedy trzeba sporządzić i zatwierdzić sprawozdanie finansowe w spółce z o.o. oraz złożyć to sprawozdanie do KRS w 2022 roku?

Honorowanie darczyńcy a VAT

Dobrowolne umieszczenie informacji o podmiotach udzielających finansowego wsparcia (tzw. honorowanie darczyńcy), nieposiadające znamion reklamy stanowi czynność neutralną na gruncie ustawy o VAT.

Darowizny na rzecz uchodźców zwolnione z VAT

Zmianie uległy przepisy dotyczące stosowania obniżonych stawek podatku od towarów i usług. Obowiązuje zerowa stawka VAT od darowizn na rzecz uchodźców. Osoby udzielające pomocy uchodźcom z Ukrainy mogą korzystać z zerowego VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów i świadczenia usług. Zwolnienie z VAT w tym zakresie ma obowiązywać do 30 czerwca br.

Kiedy wygasa mandat członka zarządu spółki? Zmiany od 13 października 2022 r.

13 października 2022 roku w życie wchodzi nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Kończy ona długoletni spór, dotyczący tego, jak należy prawidłowo liczyć okres trwania kadencji i z jaką chwilą wygasa mandat członka zarządu spółki. Nie jest to bowiem spór czysto teoretyczny, ale zagadnienie o wysoce praktycznym znaczeniu, bowiem wadliwa reprezentacja spółki niesie za sobą dotkliwe konsekwencje prawne.

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. i spółki akcyjnej za zobowiązania podatkowe

Jak członkowie zarządu spółek kapitałowych odpowiadają za zobowiązania podatkowe spółki? Jakie przepisy regulują tą odpowiedzialność? Co to jest odpowiedzialność solidarna i subsydiarna? Wyjaśnia ekspert z Mariański Group.

Strata ze zbycia wierzytelności kosztem spółki przekształconej

Zmiana formy prowadzenia działalności gospodarczej jest często połączona z rozwojem firmy. Na pewnym etapie przedsiębiorcy decydują się na przejście na strukturę ograniczającą ich odpowiedzialność osobistą oraz umożliwiającą dalszą ekspansję. Zmiany formy organizacyjno-prawnej są niejednokrotnie problematyczne od strony podatkowej, czego przykładem jest sprawa zawisła przed Naczelnym Sądem Administracyjnym (sygn. II FSK 1543/19).

Wsparcie Ukrainy przez polskiego przedsiębiorcę - rozliczenia podatkowe (PIT, CIT, VAT)

Obecnie ogromna rzesza firm angażuje się w pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy. Warto wiedzieć, że podmioty przekazujące wsparcie rzeczowe i finansowe mogą korzystać z preferencji podatkowych. Pomoc przekazana na rzecz ofiar wojny może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, czyli automatycznie pomniejszy ona podatek dochodowy. Regulacje te odnajdziemy w art. 52zf – 52zi ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz art. 38w – 38z ustawy po podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Specustawa dot. Ukrainy pozwala dwukrotnie odliczyć darowizny

Specustawa dot. pomocy Ukrainie pozwala dwukrotnie odliczyć darowizny rzeczy lub praw majątkowych na ten cel - wskazała ekspertka podatkowa Crido Monika Lewandowska.

Zmiany w kodeksie spółek handlowych od 13 października 2022 roku. Prawa i obowiązki członków zarządu spółki z o.o.

Jesteś członkiem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Sprawdź, co zmieni w zakresie twoich praw i obowiązków po nowelizacji Kodeksu spółek handlowych (ksh), która wchodzi w życie 13 października 2022 roku.

Darowizna od brata i bratowej tylko w części zwolniona z podatku

Darowizna nieruchomości stanowiącej małżeńską wspólność ustawową brata i bratowej jest tylko w części zwolniona z podatku. Darowizny udziału w nieruchomości od brata podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Natomiast darowizna udziału w nieruchomości od bratowej nie jest objęta zwolnieniem dla najbliższej rodziny, a zatem będzie opodatkowana na zasadach przewidzianych dla osób należących do II grupy podatkowej (bratowa należy do II grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn).

Spółka z o.o. popularna bo najmniej ryzykowna

Przedsiębiorcy, którzy zmieniają obecnie formę prawną dla swojego biznesu najczęściej decydują się na spółkę z o.o. Nie chodzi o obniżenie opodatkowania, ale o zmniejszenie ryzyka.

Zasady odliczania darowizn w podatku dochodowym - jednoosobowe działalności gospodarcze

Każdy z nas czasem przekazuje różnego rodzaju darowizny na organizacje pożytku publicznego. Pomoc osobom, którym z jakiś powodów wiedzie się w życiu gorzej jest bardzo potrzebna w dzisiejszych czasach. Nie tylko bowiem wpływa ona na poprawę warunków życia osoby obdarowanej, ale również nas samych uczy wrażliwości i otwartości na potrzeby innych. Z procesem pomagania wiąże się pojęcie wspomnianej już wcześniej darowizny. Czy wiemy jednak czym ona jest dokładnie i na jakich zasadach oraz jakim podmiotom możemy ją przekazać oraz na jakich zasadach możemy odliczyć ją w podatku dochodowym (PIT)? Wszystkie szczegóły postaramy wyjaśnić się w tym artykule.

Darowizna dla Ukraińca - co z podatkiem

Specustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa ostatecznie nie zwolniła z podatku wszystkich darowizn otrzymanych przez obywateli Ukrainy. Wielu obdarowanych i tak nie musi go jednak zapłacić – wystarczy sięgnąć po ogólne przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. - skutki i obowiązki podatkowe w PIT

W pewnym momencie funkcjonowania działalności gospodarczej jej właściciel może zdecydować, że dla dalszego istnienia (lub rozwoju) konieczne jest przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego. Najczęściej motywacją jest taki rozwój działalności, który zaczyna skutkować dużym ryzykiem finansowym, chęć pozyskania inwestora lub kredytowania oraz stabilizacja w zakresie spadkowym. Przekształcenie, z zasady polega na zmianie formy prawnej bez konieczności likwidacji jednoosobowej działalności gospodarczej, dlatego wydaje się rozwiązaniem bardzo korzystnym w takich sytuacjach. Przed podjęciem decyzji należy jednak poznać skutki i obowiązki podatkowe przekształcenia oraz sprawdzić jak w praktyce wygląda procedura.

Darowizna na kościół, kult religijny i kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą - odliczenie w PIT. Kiedy limit 6% a kiedy bez limitu?

Podatnicy podatku dochodowego (osoby fizyczne) i ryczałtowcy, którzy przekazali darowiznę na kościół, związek religijny, dla parafii i inne cele kultu religijnego mogą skorzystać z odliczenia tych kwot od dochodu (nie więcej niż 6% dochodu) w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Jakie są zasady tego odliczenia? Czy można odliczyć darowizny na Radio Maryja i Telewizję Trwam? Natomiast darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą można odliczać bez limitu.

Uchodźca nie zapłaci podatku od pomocy humanitarnej i darowizn

W aktualnym stanie prawnym otrzymanie pomocy humanitarnej i niektórych darowizn nie rodzi obowiązku zapłaty podatku. Z myślą o uchodźcach z Ukrainy, korzystne przepisy podatkowe mają być rozszerzone.

Rozliczenie PIT za 2021 rok – odliczenie darowizn

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe PIT, można odliczyć (od dochodu lub przychodu przed obliczeniem podatku) szereg darowizn przekazanych przez podatnika w rozliczanym 2021 roku. Pozwala to pomniejszyć dochód, od którego oblicza się podatek dochodowy, a przez to zapłacić mniejszy PIT. Odliczenie darowizn wskazanych w art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT nie może przekroczyć 6% dochodu (lub przychodu w przypadku ryczałtu) podatnika. Jakie darowizny mogą być odliczone w zeznaniu PIT?

Jednoosobowa działalność gospodarcza w 2022 roku - ryczałt czy przekształcenie w sp. z o.o.?

Działalność gospodarcza w 2022 roku - ryczałt czy sp. z o.o.? Przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą wiedzą, że w obecnych niestabilnych czasach to nie przywilej, ale duże wyzwanie i jeszcze większe ryzyko. Próżno oczekiwać ułatwień, za to od 1 stycznia 2022 roku czekają nas rewolucyjne zmiany w systemie obciążeń publicznoprawnych, z czego najdotkliwszą w skutkach ma być składka zdrowotna.

Jak zarządzać spółką i pozostać anonimowym? Powiernictwo udziałów

Powiernictwo udziałów. Ostatnio coraz częściej przedsiębiorcy chcieliby prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki z o.o., a jednocześnie robić to w sposób anonimowy. W wielu wypadkach takie rozwiązania są wymuszone przez rynek, zakaz konkurencji, jak również specyfikę niektórych branż. Co do zasady rozpoznawalność konkretnej osoby stanowi ogromną wartość dodaną dla spółki, jednakże w niektórych przypadkach może to być przysłowiowa „kula u nogi” uniemożliwiająca lub znacznie utrudniająca przeprowadzenie planowanych inwestycji.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę. Sposób na Polski Ład od 2022 roku?

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę. W dniu 29 października 2021 r. Sejm przypieczętował Polski Ład, czyli podatkową rewolucję, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 r. Zmiany uderzą przede wszystkim w przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz będących wspólnikami spółek cywilnych lub jawnych. Przedsiębiorcy szukają rozwiązań, które mogłyby zneutralizować wpływ nowych regulacji zwiększających nałożone na nich obciążenia publicznoprawne, wśród których znajdują się powiększone składki zdrowotne oraz brak możliwości odliczania ich od podatku.

Wpływ Polskiego Ładu na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej – alternatywne formy prowadzenia działalności

1 października 2021 r. Sejm uchwalił tzw. Polski Ład, przewidujący liczne zmiany w prawie podatkowym oraz w obciążeniach składką zdrowotną. Obecnie projektem ustawy zajmuje się Senat. Projektowane zmiany uderzają przede wszystkim w przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub będących wspólnikami spółek cywilnych lub jawnych. W związku z tym przedsiębiorcy zastanawiają się, jakie działania mogą podjąć, aby zneutralizować wpływ nowych regulacji, które zwiększą nałożone na nich obciążenia publicznoprawne od 1 stycznia 2022 r.

Darowizna od rodziców a podatek – warunki zwolnienia, druk, zgłoszenie, tytuł przelewu

Darowizna od rodziców jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Trzeba jednak spełnić warunek złożenia w odpowiednim terminie zgłoszenia SD-Z2. A w przypadku darowizny pieniężnej dodatkowym warunkiem zwolnienia z podatku jest przelanie lub przekazanie pieniędzy na konto (możliwa jest też wpłata gotówkowa pieniędzy na konto w oddziale banku). Jeżeli darowizna została wręczona w formie gotówki (do ręki obdarowanego) albo nie dopełniono warunku złożenia zgłoszenia SD-Z2 – trzeba złożyć zeznanie SD-3, a następnie zapłacić podatek.

W co przekształcić spółkę akcyjną? Spółka z o.o. czy PSA?

Przekształcenie spółki akcyjnej. Spółka z o.o. czy PSA? Coraz więcej spółek akcyjnych rozważa możliwość przekształcenia się. Powodów takiej decyzji może być wiele. Wśród nich znajdują się m.in. wysokie koszty i duży stopień sformalizowania prowadzenia bieżącej działalności. Niebagatelny wpływ mają także zmienione w 2020 roku zasady obrotu akcjami oraz wprowadzony w związku z dematerializacją akcji obowiązek jawności rejestru dla spółki oraz jej akcjonariuszy, które to mają daleko idące konsekwencje, nie tylko finansowe. W co przekształcić spółkę akcyjną?

Wymiana udziałów a PIT – przełomowe wyroki NSA

Wymiana udziałów a PIT. W dniu 22 lipca 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał dwa ważne wyroki odnośnie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych transakcji wymiany udziałów w spółce z o.o. w organizacji. NSA stanął po stronie podatników i orzekł, że taka transakcja nie jest opodatkowana PIT. To przełom w dotychczasowej linii orzeczniczej sądów administracyjnych.

Czy darowizna od brata jest zwolniona z podatku?

Darowizna od brata a podatek od spadków i darowizn. Czy darowizna, którą podatnik otrzyma od brata, podlega zwolnieniu z podatku zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Przekształcasz działalność gospodarczą w jednoosobową sp. z o.o.? Sprawdź co zmieni się w Twojej księgowości!

Zmiana dotychczasowej formy prawnej firmy z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oznacza rewolucję w obowiązkach księgowych. Jeśli przed przekształceniem prowadziłeś podatkową księgę przychodów i rozchodów, zakładając spółkę z o.o. musi przejść na księgi rachunkowe.

Compliance a odpowiedzialność członków zarządu

Compliance a odpowiedzialność członków zarządu. Funkcja członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się nie tylko z szerokimi kompetencjami w zakresie prowadzenia spraw spółki oraz jej reprezentowania, ale również z różnoraką odpowiedzialnością.

Jak założyć spółkę z o.o.?

Spółka z o.o. Jedną z dostępnych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest spółka z o.o. Z uwagi na swoją odrębną osobowość prawną, stanowi bardzo popularną formę prawną przedsiębiorstwa. Co warto wiedzieć przed jej założeniem?

Darowizny na rzecz osób fizycznych i osób prawnych - skutki podatkowe

Darowizny na rzecz osób fizycznych i osób prawnych. Jakie skutki podatkowe wywołuje otrzymanie darowizny dla osoby prawnej i osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą?

Składki ZUS wspólnika wieloosobowej spółki z o.o.

Składki ZUS. Kiedy wspólnik wieloosobowej spółki z o.o. zostanie zobowiązany do opłacenia składek - kontrole ZUS i wątpliwości interpretacyjne.

Wspólny kredyt z rodzicami. Spłata rat kredytu to nie darowizna

Wspólny kredyt z rodzicami a podatek. Spłata rat kredytu (zaciągniętego solidarnie przez pełnoletnią córkę wraz z rodzicami) przez samych rodziców - nie powoduje po stronie córki powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Nie musi ona płacić podatku i składać zgłoszenia SD-Z2. Bowiem spłata rat jedynie przez rodziców w takiej sytuacji nie jest darowizną. Nawet jeżeli w zakupionym na kredyt mieszkaniu mieszka sama córka i jest ona jedyną właścicielką tego mieszkania. Dotyczy to oczywiście także innych "składów" solidarnych kredytobiorców - spokrewnionych, spowinowaconych, czy spoza kręgu rodzinnego.

Przedsiębiorca jako honorowych dawca krwi - co przysługuje?

Honorowy dawca krwi, który jest pracownikiem, po oddaniu krwi może otrzymać dwa dni wolnego. Co jednak w sytuacji gdy honorowym dawcą krwi jest przedsiębiorca? Czy z tego tytułu przysługują mu jakieś preferencje?

REKLAMA