REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka z o.o., VAT - zakres opodatkowania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwrot podatku VAT po zbyciu uszkodzonego pojazdu

Czy ubezpieczyciel ma obowiązek zwrotu kwoty podatku VAT w przypadku zbycia pozostałości pojazdu wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej?

Opodatkowanie PCC przy przekształceniu spółki z o.o. w spółkę osobową

Jeżeli wynikiem przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową nie będzie zwiększenie majątku spółki osobowej (komandytowo-akcyjnej, komandytowej), wówczas czynność przekształecenia nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.

Rekompensaty wypłacane za zmianę warunków prenumeraty nie są objęte VAT

Spółka zajmuje się kolportażem prasy w prenumeracie. Na podstawie „cennika prasy w prenumeracie”, przygotowanego w oparciu o zgłoszone przez wydawców informacje, przyjmuje od prenumeratorów zamówienia oraz przedpłaty na dostawę prasy. Umowy z prenumeratorami na dostawę prasy spółka zawiera we własnym imieniu. W przypadku zaprzestania wydawania czasopisma lub obniżenia ceny w trakcie realizacji prenumeraty, na które zostały przyjęte przedpłaty, spółka zwraca prenumeratorom nadpłacone kwoty. Wydawcy w przypadku wystąpienia wskazanych okoliczności są zobowiązani do pokrycia poniesionych przez spółkę kosztów zwrotu nadpłat prenumeratorom. Czy zwracane przez wydawców koszty podlegają opodatkowaniu VAT?

Przekazywanie ubrań pracownikom - czy podlega VAT

Spółka prowadzi działalność w zakresie sieciowej sprzedaży ubrań. Wszyscy jej pracownicy są wyposażeni w ubrania służbowe, adekwatne do aktualnej kolekcji ubrań. W rezultacie pracownicy noszą ubrania dostępne w sprzedaży w sklepach spółki. Ubrania te nie zawierają żadnych oznaczeń identyfikujących spółkę. Może się zdarzyć, że pracownicy będą wykorzystywali stroje także poza godzinami pracy (np. w drodze do pracy). Spółka nie ma jednak możliwości weryfikowania sposobu wykorzystywania ubrań przez pracowników poza miejscem pracy. Po wycofaniu danej kolekcji i zakończeniu okresu wyposażenia w strój służbowy pracownik, co do zasady, będzie zobowiązany do zwrotu udostępnionych ubrań. Możliwe jest także odkupienie ubrań przez pracownika. Spółka odlicza podatek naliczony przy nabyciu ubrań przekazywanych pracownikom. Czy udostępnienie tych ubrań pracownikom stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT?

REKLAMA

Najem lokali użytkowych – rozliczenie VAT

Strony umowy najmu lokali użytkowych często umawiają się, że czynsz najmu płatny jest z góry (np. do 10. dnia miesiąca). Natomiast opłaty eksploatacyjne – tzw. "media" płatne są za dany miesiąc na koniec miesiąca (lub za dany okres rozliczeniowy, np. po pół roku). Wątpliwości budzi kwestia, kiedy VAT naliczony podlega odliczeniu. Podatnicy nie zawsze również wiedzą kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku dostawy "mediów".

Podatnik VAT wynajmuje mieszkanie – skutki podatkowe

Czynny podatnik podatku od towarów i usług prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą – handel detaliczny. W marcu 2012 r. kupił mieszkanie i od 1 października 2012 r. będzie je wynajmował studentom na cele mieszkaniowe. Mieszkanie nie zostało wprowadzone do ewidencji środków trwałych, podatnik nie ma w swoim przedmiocie działalności wynajmu mieszkań. Czy prywatny wynajem mieszkania powinien być wykazany w deklaracji VAT-7? Jeśli tak, to z jaką stawką?

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu, to usługa odrębna od leasingu

Po latach sporów z organami podatkowymi w końcu branża leasingowa triumfuje. 17 stycznia 2013 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że w świetle przepisów dotyczących VAT usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu i usługa leasingu są, co do zasady, usługami odrębnymi. Ma to ten zasadniczy skutek, że usługa ubezpieczenia traktowana samodzielnie jest zwolniona z VAT. Natomiast traktowana, jako część złożonego świadczenia (usługi) leasingu, jak uważały organy podatkowe - jest opodatkowana stawką podstawową VAT (aktualnie 23%).

Umorzenie udziałów za wynagrodzeniem w formie niepieniężnej – skutki w CIT

W związku z umorzeniem udziałów za wynagrodzeniem w formie wydania składnika majątkowego, którego wartość księgowa jest niższa niż księgowa wartość umarzanych udziałów, po stronie spółki wypłacającej nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu CIT.

REKLAMA

W 2013 r. przekazywanie bezpłatnych próbek dalej bez VAT

Wchodząca w życie w 2013 r. zmiana ustawy o VAT nie przewiduje opodatkowania VAT przekazywania przez przedsiębiorcę bezpłatnych próbek swoim klientom lub kontrahentom. W inny sposób natomiast, reguluje samo pojęcie próbki.

VAT 2013 - zmiany przepisów w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów

Zakończył się proces legislacyjny dotyczący zmian przepisów dotyczących podatku od towarów i usług na 2013 rok. Niektóre zmiany wejdą w życie od 1 stycznia, inne od 1 kwietnia 2013 r., a jeszcze inne dopiero od początku 2014 roku. Ministerstwo Finansów przygotowało obszerne, kompleksowe wyjaśnienia odnośnie najważniejszych zmian w VAT wchodzących w życie od początku 2013 roku. Prezentujemy obszerne fragmenty tych wyjaśnień. Zmiany dotyczą m.in. fakturowania, przeliczania kwot w walutach obcych na złote, transakcji transgranicznych, ulgi na złe długi, metody kasowej, kredytu "pod zwrot VAT".

Jaka stawka VAT dla montażu markiz w budownictwie mieszkaniowym

Montaż markiz w obiektach budownictwa mieszkaniowego może być uznany za opodatkowane stawką 8% modernizację lub remont. Jeśli obiekt budowlany był wyposażony w markizy, to ich wymiana z zastosowaniem innych wyrobów niż użyte pierwotnie będzie stanowiła remont. Jeśli nie, to ich instalacja będzie modernizacją budynku poprzez jego unowocześnienie i dostosowanie do współczesnych standardów budownictwa. Montaż markiz spowoduje zmianę parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku.

Podmiot zwolniony z CIT dostaje dywidendę w kwocie brutto

Dochód z tytułu otrzymanej dywidendy jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie przepisu art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT. W sytuacji gdy dywidenda wypłacana jest podmiotowi korzystającemu ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, na wnioskodawcy nie ciąży obowiązek złożenia do spółki oświadczenia o zwolnieniu od podatku lub w inny sposób dokumentowania płatnikowi podstawy zastosowania zwolnienia od poboru zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 26 ustawy o CIT.

Kalendarz dla klientów opatrzony logo firmy a VAT

Dowolnej wartości kalendarze opatrzone logo firmy można przekazywać w ramach reklamy, nie naliczając VAT do końca bieżącego roku. Jednak ulegnie to zmianie jeżeli zostanie przyjęta nowelizacja ustawy VAT. Wówczas nie będzie wystarczało, aby materiał spełniał definicję drukowanego materiału reklamowego lub informacyjnego. Aby nie płacić podatku, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać jedynie ze zwolnienia dla prezentów małej wartości, przy czym będą musieli zwracać uwagę na ich wartość, która nie będzie mogła przekraczać 10zł.

Szkolenia z „miękkich” umiejętności są czasem zwolnione z VAT

Świadczone przez wnioskodawcę usługi kształcenia zawodowego oraz przekwalifikowania zawodowego w postaci tzw. szkoleń miękkich, prowadzonych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL), finansowane w całości ze środków publicznych, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT.

Pożyczka od wspólnika w rozliczeniach podatkowych - czy spółce z o.o. to się opłaca?

Wśród dostępnych form pozyskiwania od udziałowców kapitału na funkcjonowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można wyróżnić: dopłaty, wpłaty na podwyższenie kapitału zakładowego oraz pożyczki. W niniejszym opracowaniu zostaną przedstawione skutki podatkowe ostatniej z wymienionych form kapitalizacji spółki, czyli udzielania pożyczek spółce przez jej udziałowców.

Meble na wymiar opodatkowane 23% VAT

W wyroku z 26 lipca 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął wątpliwość czy montaż zabudowy wnękowej na zamówienie klienta stanowi usługę budowlano- montażową opodatkowaną według preferencyjnej stawki VAT 8%. Jednocześnie, NSA dokonał precedensowej kwalifikacji podatkowej przedmiotowej transakcji.

Internetowa sprzedaż a podatek VAT

Sprzedaż przez internet powoduje liczne wątpliwości w zakresie prawidłowości rozliczeń VAT. Doradca podatkowy wyjaśnia zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania oraz obowiązki dokumentacyjne.

Użyczanie pracownikowi firmowego auta bez opodatkowania VAT

Co do zasady użycie towarów należących do przedsiębiorstwa do celów niezwiązanych z jego prowadzeniem podlega opodatkowaniu VAT. Jednak gdy nabycie samochodu firmowego nie dawało przedsiębiorcy prawa do odliczenia VAT-u, jego nieodpłatne użyczanie nie będzie skutkowało naliczaniem podatku.

VAT od złota inwestycyjnego

Obrót złotem inwestycyjnym jest zwolniony z VAT. Z tego zwolnienia można zrezygnować ale i tak trzeba prowadzić ewidencję sprzedaży takiego złota. Ewidencja ta powinna zawierać również dane nabywców.

Wydanie bonów towarowych nie jest opodatkowane VAT

Bony towarowe nie są ani towarami ani usługami - są to dowody uprawniające do nabycia określonych produktów bądź usług. Opodatkowaniu VAT podlegają zasadniczo dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Wydanie bonów towarowych nie podlega więc opodatkowaniu VAT.

Nabycie udziałów w spółce z o.o. w celu umorzenia – czy trzeba płacić PCC?

Czy nabycie przez Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością własnych udziałów od udziałowców w celu ich umorzenia podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Które czynności likwidacji szkód są zwolnione z VAT

Czynności wykonywane w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń realizowane w procesie likwidacji szkód majątkowych, podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług wyłącznie w przypadku spełnienia przesłanek określonych w art. 43 ust. 13 ustawy o VAT. Tak uznał Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 20 lipca 2012 r. wykluczając ze zwolnienia usługi assistance. Sądy administracyjne interpretują korzystniej dla podatników.

Badania lekarskie rzadko są zwolnione z VAT

Badania lekarskie na ogół (np. w ramach medycyny pracy) nie podlegają zwolnieniu z VAT i są opodatkowane stawką podstawową 23%. Jednak zdaniem Ministra Finansów zwolnione z VAT są badania lekarskie zlecane zgodnie z odrębnymi przepisami przez uprawnione podmioty, np. Policję, w celu określenia stanu zdrowia osób zatrzymanych pod względem istnienia lub braku przeciwwskazań medycznych do zatrzymania i umieszczenia w pomieszczeniu dla zatrzymanych.

Czy przekształcając spółkę z o.o. w spółkę akcyjną należy zamknąć księgi rachunkowe?

W myśl art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT), jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z o.o. - PIT-11 i PIT-4R

Podmiot zatrudniający pracowników przed wniesieniem zorganizowanej części przedsiębiorstwa powinien przekazać spółce, która tą część przejmuje wszelkie dane niezbędne do prawidłowego wystawienia informacji PIT-11 i sporządzenia deklaracji PIT-4R za cały rok podatkowy.

Ustanowienie służebności gruntowej jest opodatkowane VAT

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji.

19% PIT od dochodu ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Dochód ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o. (podobnie jak akcji spółek giełdowych) jest opodatkowany PIT wg stawki 19%. Do 30 kwietnia następnego roku trzeba złożyć odrębną deklarację PIT-38, w której wykazuje się przychody, koszty i podatek od tej transakcji.

Kiedy usługi szkoleniowe finansowane w części ze środków publicznych są zwolnione z VAT

Usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowane w części ze środków publicznych, w tym w formie płatności z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT, jeżeli środki te stanowią obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT i ich udział w całkowitym obrocie z tytułu świadczenia konkretnej usługi wynosi co najmniej 70%.

Usługi transportowe a VAT - co warto wiedzieć?

Sposób rozliczenia usług transportowych jest istotny zarówno dla przedsiębiorców sprzedających te usługi, jak i dla nabywców. Warto znać stawki VAT-u na usługi transportowe oraz wiedzieć w którym momencie pojawia się obowiązek podatkowy dla tego typu usług.

VAT 2013 – przemieszczenie towarów niebędących WNT

Nowelizacja ustawy o VAT, która wchodzi w życie od 1 kwietnia 2013 roku (a częściowo od 1 stycznia 2014 r.) wprowadza m.in. zmiany w zakresie regulacji przemieszczenia towarów, którego nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

VAT 2013 - definicja terenów budowlanych

Projektowana nowelizacja ustawy o VAT, która ma wejść w życie od początku 2013 roku określa m.in. definicję terenów budowlanych.

VAT 2013 / 2014 – podstawa opodatkowania

Nowelizacja ustawy o VAT, która częściowo weszła w życie od początku 2013 roku wprowadza m.in. zasadnicze zmiany w zakresie ustalania podstawy opodatkowania VAT - ale te zmiany obowiązywać będą dopiero od 1 stycznia 2014 roku.

Optymalizacja fakturowania – faktury proforma i faktury zaliczkowe

Wielu przedsiębiorców, chcąc usprawnić prowadzenie działalności, zastanawia się, w jaki sposób zmniejszyć ilość faktur wystawianych klientom. Dość oczywistym pomysłem wydają się rozliczenia ze stałymi kontrahentami w cyklach rozliczeniowych i wystawianie faktur na koniec cyklów – zazwyczaj na koniec miesiąca. Takie rozwiązanie wymaga jednak, aby świadczenie usług lub dostawa towaru kwalifikowane było – dla celów podatku VAT – jako sprzedaż ciągła.

Rozliczenie przychodów i kosztów z usługi długoterminowej – na przykładzie usługi budowlanej

Długoterminowe umowy (kontrakty) budowlane charakteryzują się tym, iż ich rozpoczęcie i zakończenie przypada często na różne okresy sprawozdawcze. Prowadzić to może do powstania pewnych trudności w prawidłowym zastosowaniu zasady współmierności przychodów i kosztów, a co za tym idzie prawidłowego ustalenia wyniku finansowego. W artykule przedstawiono rozliczenie i ewidencję kontraktów długoterminowych zgodnie z polskimi przepisami, a także podstawowe różnice między polskimi i międzynarodowymi regulacjami rachunkowości w tym zakresie.

Jaka stawka VAT na latte i cappuccino - w lokalu i na wynos

Zdaniem Ministra Finansów podawane do spożycia „na miejscu” w kawiarniach i innych lokalach gastronomicznych kawy (lub herbaty), także te z dodatkiem mleka (np. cappuccino, czy latte) są obciążone 23% stawką VAT. Ale przy sprzedaży tych napojów „na wynos”, właściwa jest stawka 5% VAT. Są jednak interpretacje podatkowe wskazujące, że w przypadku tych napojów, których zasadniczym (przeważającym) składnikiem jest mleko, a dodatkowym składnikiem napar kawowy – stawką właściwą jest 8% VAT (bo te napoje nie spełniają definicji „kawy”).

VAT od zakupów w UE – kiedy opłaca się rejestracja jako podatnik VAT-UE

Przedsiębiorcy zwolnieni w Polsce z VAT nie muszą rozliczać tego podatku od zakupów w krajach UE, jeśli nie przekroczyły one limitu 50 tys. zł. W niektórych sytuacjach rejestracja w zakresie VAT-UE może być jednak dla nich opłacalna.

23% VAT na pieluchy wielorazowe, a 8% VAT na jednorazowe

Od 2012 roku stawka VAT na pieluchy wielorazowego użytku (z tkanin bawełnianych i włókien syntetycznych) wzrosła z 8% do 23%. Zwykłe jednorazowe pieluchy nadal są opodatkowane stawką 8% VAT. Minister Finansów stwierdził, że różnica w opodatkowaniu jest uzasadniona ale obiecał też kwestię stawek VAT na te wyroby ponownie przeanalizować.

Stawka podstawowa VAT na e-booki w Polsce

Minister Finansów nie widzi możliwości stosowania do sprzedaży e-booków innej stawki VAT niż podstawowa, wynosząca obecnie 23%. Obniżenie stawki VAT na książki elektroniczne (tzw. e-booki) byłoby, zdaniem resortu finansów, sprzeczne z prawem UE. Od początku 2012 roku we Francji i Luksemburgu do sprzedaży e-booków są stosowane obniżone stawki VAT.

Spółka komandytowo-akcyjna opłacalna podatkowo

Z uwagi na uchwałę NSA z 16 stycznia 2012 r. jest prawdopodobne, że w niedługim czasie najmniej dotychczas popularna spółka komandytowo-akcyjna stanie się najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak opodatkować VAT usługi najmu i dzierżawy rzeczy ruchomych?

Zdaniem organów podatkowych świadczenie usługi najmu samochodu wraz z kosztami eksploatacyjnymi związanymi z przedmiotem najmu stanowi jedną usługę. Dlatego też do podstawy opodatkowania należy doliczyć koszty ubezpieczenia i podatek od środków transportu i opodatkować podatkiem od towarów i usług według stawki VAT właściwej dla usługi najmu - 23%.

VAT od najmu i dzierżawy – zasady, stawki i zakres opodatkowania

Najem i dzierżawa należą do umów bardzo często zawieranych przez przedsiębiorców. Niejednokrotnie też umowa najmu zawarta przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej ma ten skutek, że wynajmujący nabywa status podatnika VAT. Warto więc przyjrzeć się jak umowy te traktowane są na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Tylko niektóre charytatywne SMS-y są zwolnione z VAT

SMS-y charytatywne wysyłane z telefonów na kartę (pre-paid) są i nadal będą opodatkowane VAT wg najwyższej stawki 23%. Zdaniem Ministra Finansów nie ma technicznych możliwości wprowadzenia zwolnienia w przypadku pre-paid. Zwolnione z VAT pozostaną tylko SMS-y wysyłane z telefonów „abonamentowych”. Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień w tym zakresie.

Usługi likwidacji szkód wykonywane w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń – kiedy podlegają opodatkowaniu VAT

Obowiązek opodatkowania VAT usług dotyczących wstępnej likwidacji szkód, likwidacji szkód majątkowych oraz komunikacyjnych, wykonywanych na rzecz i w imieniu zakładu ubezpieczeń, zależy przede wszystkim od określenia, czy dana usługa jest usługą ubezpieczeniową lub stanowi odrębną całość, która jest niezbędna i właściwa dla świadczenia usługi ubezpieczenia.

Zwolnienie z VAT usług medycznych - eksperyment badawczy i leczniczy

Eksperyment leczniczy (wprowadzenie przez lekarza nowych lub tylko częściowo wypróbowanych metod diagnostycznych, leczniczych lub profilaktycznych w celu osiągnięcia bezpośredniej korzyści dla zdrowia osoby leczonej) ma cele lecznicze i w związku z tym usługa medyczna z tym eksperymentem związana jest zwolniona z VAT.

Szczepienia ochronne a prawo do odliczenia VAT przez przychodnię

Choć sezon grypowy już w pełni, to jeszcze można szczepić się przeciwko grypie. Zwolenników jak i przeciwników tych szczepień jest mniej więcej tyle samo. Przy czym, niniejsza publikacja nie rozstrzyga związanego z nimi sporu. Ma wskazać na nieco inne zagrożenia, a mianowicie wynikające z rozliczenia podatkowego przychodni (podmiotu, u którego tego typu szczepienia są oferowane). Dlatego przeanalizujmy poniższy przykład.

Do kiedy – w kontekście VAT - należy rozliczyć czynsz za najem przy aporcie najmowanej nieruchomości

Jedną z najbardziej popularnych form uzyskania udziałów/akcji w spółkach kapitałowych jest ich objęcie w zamian za wniesione aktywa w postaci aportów. Przy czym, o ile transakcja ta nie budzi wątpliwości gospodarczych, o tyle problematyczne może być jej rozliczenie podatkowe. Zwłaszcza w sytuacji gdy podmiot wnoszący aport, np. w postaci nieruchomości dotychczas ją wynajmował w spółce, której prawa majątkowe otrzyma. Dlatego przeanalizujmy poniższy przykład.

Pracownik niszczy mienie kontrahenta – rozliczenie VAT przy naprawieniu szkody

Zdarza się, że pracownik za pośrednictwem którego, świadczymy usługę kontrahentowi zniszczy jego mienie. Pojawia się wówczas wątpliwość w jaki sposób dokonać rozliczenia za naprawienie sprzętu.

Od jakiej wartości należy rozpocząć amortyzację środków trwałych wniesionych aportem do spółki z o.o.

Zgodnie z art. 16 g ust.1 pkt 4 ustawy o CIT za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uważa się (co do zasady) w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni - ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Usługi dodatkowe świadczone przy usługach kształcenia zawodowego kierowców -opodatkowane, czy zwolnione z VAT?

Co do zasady usługi kształcenia zawodowego kierowców korzystają ze zwolnienia w zakresie podatku od towarów i usług. Istotne przy tym jest to by usługi te realizowane były w formie i na zasadach przewidzianych w przepisach. Regulacje dotyczące tej materii pozwalają nie tylko na objęcie zwolnieniem podstawowej usługi. Zwolnione są bowiem też ściśle z usługami kształcenia związane dostawa towarów i świadczenie usług. Kwalifikację usług dodatkowych pod kątem zwolnienia z opodatkowania podlega jednakże ograniczeniom. Muszą być niezbędne do wykonania usługi podstawowej. Ze zwolnienia nie korzystają też usługi dodatkowe jeśli ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu.

Ulotki i broszury informacyjno-reklamowe to nie towar – ich bezpłatne przekazanie nie podlega VAT

Bezpłatne przekazanie ulotek czy broszur w celach informacyjno-reklamowych, które ma na celu zachęcenie potencjalnych nabywców do korzystania z towarów bądź usług świadczonych przez podmiot gospodarczy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Materiały informacyjne takie jak ulotki nie stanowią bowiem towarów w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

REKLAMA