REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ulgi podatkowe, Stawki podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga odsetkowa – czy wskaźnik odliczenia odsetek ulega zmianie?

Mimo, że ulga odsetkowa dotyczy tylko podatników, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy do końca 2006 roku, to nadal budzi pewne wątpliwości.

Czy prezenty dla pracowników odchodzących na emeryturę są zwolnione z PIT?


Przechodzący na emeryturę pracownicy są zwyczajowo obdarowywani przez pracodawców drobne lub bardziej okazałe upominki. Powstaje w związku z tym wątpliwość, czy takie prezenty trzeba opodatkować PIT.

Jak rodzice po rozwodzie dzielą prawo do ulgi na dziecko?

Rozwiedzenie rodzice dziecka mają wątpliwości jak mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej w sytuacji, gdy dziecko przebywa część roku u jednego z rodziców, a część u drugiego. Nie ma tu jasnych zasad i rodzice dziecka powinni się porozumieć jak podzielić ulgę by nie odliczyć w sumie więcej niż 1112,04 zł od podatku.

Czy zwolnienie poręczyciela z długu podlega opodatkowaniu PIT?

Wiele osób, z bardzo różnych powodów, poręcza kredyty bankowe innym osobom i najczęściej nie mają żadnych kłopotów z tego powodu, gdyż kredyty te są spłacane. Nieliczni jednak mają problemy, gdyż kredytobiorca albo specjalnie, albo z powodów losowych nie kwapi się do spłacania zaciągniętego kredytu i wtedy do naszych drzwi (lub do naszego konta) puka bank i zmusza nas do spłaty czyjegoś długu.

REKLAMA

Czy wpłaty z tytułu bezumownego korzystania z lokalu podlegają VAT?

W sytuacji gdy mamy do czynienia z tzw. „dorozumianym przedłużeniem umowy” wynagrodzenie z tytułu bezumownego korzystania z lokalu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Takie zdarzenie powinno zostać potwierdzone wystawieniem faktury VAT.

Kto może skorzystać ze zwolnienia z PIT dochodów z agroturystyki?

Wiele osób trudni się agroturystyką, która polega między innymi na wynajmie pokoi gościnnych i świadczeniu usług rekreacyjnych. Zdarza się, że osoby, świadczą usługi agroturystyczne nie są właścicielami budynków, w których świadczone są te usługi. Powstaje w związku z tym pytanie, czy osoby będące jedynie posiadaczami budynków mogą skorzystać ze zwolnienia od PIT dochodów uzyskiwanych z agroturystyki.

Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki

Orientacja w kwestii opodatkowania przychodu lub dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości przysparza podatnikom problemów. W zależności od tego kiedy została nabyta lub wybudowana nieruchomość istnieją różne tryby obliczania podatku, jak również różne sposoby unikania płacenia PIT od takiej transakcji. Zawsze jednak po upływie 5 lat od końca roku w którym nabyliśmy lub wybudowaliśmy nieruchomość jej sprzedaż jest wolna od PIT.

Jakie towary i usługi są opodatkowane stawką 8% VAT

Z początkiem roku 2011 weszły w życie nowe, podwyższone stawki podatku VAT. O jeden punkt procentowy podwyższono stawki: z 22% do 23% oraz z 7% do 8%. Prezentujemy towary i usługi opodatkowane stawką 8%.

REKLAMA

Czy dodatek rodzinny otrzymywany z Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu PIT


Zgodnie z postanowieniami Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych świadczenie w postaci dodatku rodzinnego z Wielkiej Brytanii wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce podlega opodatkowaniu tylko w Polsce. Jednocześnie jednak, przedmiotowe świadczenie jest zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).

Sylwester 2010 z kasą fiskalną - czyli jak wejść w Nowy Rok 2011 z nowymi stawkami VAT

Od północy 1 stycznia 2011 r. obowiązywać będą nowe stawki w podatku VAT. Podatnicy zobowiązani do ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących (tzw. kas fiskalnych) będą mogli kontynuować prowadzoną sprzedaż pod warunkiem wprowadzenia do funkcjonujących kas nowych stawek VAT. Praktyczną radą może się okazać uruchomienie po północy rezerwowych kas fiskalnych, w których już wcześniej wprowadzono stosowne zmiany, bo nie do każdej kasy zdąży tej nocy dojechać serwisant.

Jaka stawka VAT na opłatki wigilijne

Klasyfikacje statystyczne traktują opłatki sakralne podobnie jak macę, chleb chrupki, wafle, czy bułkę tartą. Jednak ustawa o VAT traktuje te produkty inaczej. Dostawa opłatków podlega opodatkowaniu wg stawki 7%. A od 2011 roku stawka ta wzrośnie do 8%. Natomiast chleb przaśny (czyli maca) i bułka tarta będą od 2011 roku opodatkowane stawką 5%.

Jaką stawką VAT opodatkować towary i usługi na przełomie 2010 i 2011 roku

Wiemy już, że od 2011 roku wzrosną dotychczasowe stawki VAT o 1 punkt procentowy. Poza wspomnianą podwyżką przewidziano będzie też obniżenie stawki na niskoprzetworzone podstawowe produkty żywnościowe z 7% do 5%, co ma zrekompensować wzrost stawki na pozostałą żywność z 7 do 8%. Wątpliwości podatników budzi jednak stosowanie starych i nowych stawek VAT w okresie przejściowym na przełomie roku.

Jaka stawka VAT dla sprzedaży rolet, markiz i żaluzji z montażem


Podatnik produkuje rolety, żaluzje, moskitiery i sprzedaje wymienione produkty wraz z usługą montażu. Czyli sam montuje wyprodukowane przez siebie produkty u zamawiających w budynkach mieszkalnych. Czy można w tym przypadku stosować stawkę obniżoną 7% (a od 2011 roku 8%)?

Czy rekompensata pieniężna z tytułu wcześniejszego zwrotu kaucji jest opodatkowana VAT


Wyrażenie przez spółkę zgody na odstąpienie od warunków umowy i przyspieszony zwrot kaucji w zamian za świadczenie pieniężne, stanowi odpłatne świadczenie usługi, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) i podlega opodatkowaniu VAT. W konsekwencji spółka obowiązana jest do wystawienia faktury VAT, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT

Ulgi i preferencje podatkowe dla rodzin w rozliczeniu PIT za 2010 rok


Jak skorzystać z ulgi prorodzinnej i jak korzystnie rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem? Na ten temat rozmawiamy z Joanną Narkiewicz – Tarłowską, starszym menedżerem w PwC.

Kiedy można skorzystać z ulgi za złe długi, gdy nie wiadomo, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT


W obrocie gospodarczym często zdarzają się sytuacje, gdy kontrahent pomimo wcześniejszego zobowiązania nie uiszcza zapłaty za dostarczony towar czy też wykonaną usługę. Jest to sytuacja wyjątkowo niekorzystna dla sprzedawcy, ponieważ nie tylko traci pieniądze ale również jest zobowiązany do zapłaty należnego VAT, jaki powstał z tytułu dokonanej transakcji.

Jaka stawka VAT dla usług fryzjerskich

Do końca 2010 r. usługi fryzjerskie dla kobiet, dziewcząt, mężczyzn i chłopców są opodatkowane stawką 7% VAT. Od 2011 roku stawka VAT dla tych usług wyniesie 8%.

Jaka stawka VAT dla montażu sprzętu AGD realizowanego w ramach usługi remontu mieszkania


Podatnik, który w ramach jednego zlecenia dokonał wyremontowania mieszkania oraz montażu sprzętu AGD np. okapu, zmywarki, płyty gazowej - nie może zastosować 7 % stawki do całości usługi.

Fiskus może zanegować opinię GUS co do PKWiU

Podatnicy, którzy stosują w rozliczeniach podatkowych klasyfikacje według nomenklatury PKWiU często występują o potwierdzenie przyjętej klasyfikacji przez GUS.

Stawki karty podatkowej w 2011 roku

Podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej zapłacą w 2011 r. nieco wyższy podatek. Stawki karty podatkowej rosną bowiem, jak co roku o wskaźnik inflacji.

Wódka z zakąską w zestawie może być korzystnie opodatkowana VAT

Sądy administracyjne nie uznały za sprzeczną z prawem praktyki lokalu gastronomicznego polegającej na ustalaniu niskiej ceny alkoholu (22% VAT) i wysokiej ceny zakąski (np. ogórka – 7% VAT), sprzedawanych łącznie w zestawach.

Nie można skrócić terminu 180 dni w uldze na złe długi

Spółka z o.o. jest dłużnikiem naszej firmy z tytułu niezapłaconych faktur za wykonane usługi. Zamierzamy skierować sprawę przeciwko niej na drogę postępowania sądowego. Chcielibyśmy skorzystać z ulgi na „złe długi” w odniesieniu do tych faktur. Czy wniesienie pozwu do sądu umożliwi nam skorzystanie z ulgi na „złe długi” bez czekania na upływ 180 dni od terminu płatności wynikającego z tych faktur?

Czy prawidłowo wystawiona faktura VAT powinna zawierać podpis wystawcy i jej odbiorcy

Faktury VAT z formą płatności terminową (abonament) lub inną formą płatności mogą być wystawiane zarówno dla osób fizycznych jak i podmiotów gospodarczych bez podpisu wystawcy i odbiorcy faktury.

Wyższy VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dziecięce

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska narusza prawo unijne stosując obniżoną 7% stawkę VAT w stosunku do dostaw, importu i wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego.

Który miesiąc jest w końcu właściwy dla zastosowania 0% stawki VAT przy WDT

Mimo, że zmiana przepisów regulujących kwestię związaną ze zbieraniem dokumentacji uprawniającej do zastosowania preferencyjnej 0% stawki podatku VAT została dokonana przez ustawodawcę na początku 2010 r. nadal kwestia ta wywołuje wiele wątpliwości wśród stosujących ją w praktyce podatników. Dlaczego? Otóż, z powodu niesamowicie trudnego języka jakim te przepisy się po sługują.

Kiedy urząd skarbowy może odmówić umorzenia zaległości podatkowej

Organ podatkowy, na wniosek podatnika może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Jednak w przypadku przedsiębiorców te ulgi w spłacie podatków nie mogą stanowić pomocy publicznej.

Jaką stawkę VAT stosować przy usługach rekreacyjnych dla dzieci

Prowadzę sezonową działalność polegającą na odpłatnym udostępnianiu dmuchanych zjeżdżalni i trampolin. Na ogół odbywa się to na imprezach plenerowych organizowanych przez gminy, większe firmy, szkoły i przedszkola. Jaką stawkę VAT powinienem stosować przy świadczeniu tego typu usług?

Czy wydatki na basen można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Tylko specjalistyczne zabiegi rehabilitacyjne na basenie uprawniają osobę niepełnosprawną do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na nie poniesionych. Zwykłe pływanie na basenie nie jest zdaniem fiskusa takim zabiegiem, choć przecież może sprzyjać rehabilitacji niektórych schorzeń.

Czy ulga meldunkowa dotyczy gruntu lub udziału w gruncie

Organy podatkowe i sądy administracyjne niejednolicie interpretują przepisy regulujące tzw. ulgę meldunkową. Osoby, które zamierzają sprzedać nieruchomości nabyte lub wybudowane w latach 2007-2008 nie mają w związku z tym pewności, czy od wartości sprzedawanego gruntu (ew. udziału w tym gruncie), na którym posadowiony jest budynek będą musiały płacić PIT. Na szczęście 2 kwietnia 2012 r. NSA w składzie 7 sędziów podjął uchwałę, w której stwierdził, że ulga meldunkowa dotyczy także przychodów ze sprzedaży gruntu pod budynkiem mieszkalnym.

Czy ulgę internetową można dokumentować fakturami przesłanymi mailem

Jak wiadomo podatnik odliczający sobie ulgę internetową powinien dysponować fakturami VAT wystawionymi na swoje nazwisko. Nie jest natomiast jasne, czy tylko tradycyjne (papierowe) faktury mogą zadowolić urząd skarbowy podczas ewentualnej kontroli.

Jaką stawkę VAT należy zastosować przy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z miejscem parkingowym

Sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z wydzielonych miejsc parkingowych znajdujących się w częściach wspólnych budynku, które nie stanowią odrębnej nieruchomości lokalowej, stanowi jedną czynność prawną i podlega tej samej stawce (7%) VAT, która jest właściwa dla lokalu mieszkalnego.

Czy koszty zakupu baterii do aparatu słuchowego można odliczyć

Jestem inwalidą II grupy z uwagi na wadę słuchu i muszę nosić aparaty słuchowe. Do zasilania aparatów słuchowych konieczny jest zakup kilku baterii miesięcznie. Aparaty słuchowe wymagają też czasem napraw. Czy wydatki na zakup baterii i naprawę aparatu słuchowego mogę odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT?

Jak udokumentować podwójną ulgę internetową dla małżonków

Zdaniem sądów administracyjnych każdy z małżonków pozostających we wspólności majątkowej małżeńskiej może odliczyć cały limit ulgi internetowej. Warunkiem jest by wydatki na korzystanie z Internetu pokrywali z majątku wspólnego. Nie ma przy tym znaczenia, czy faktura jest wystawiona na oboje małżonków, czy tylko na jednego z nich.
Niestety fiskus wymaga personaliów obojga małżonków na fakturze dokumentującej wydatki.

Jaka stawka ryczałtu jest właściwa dla układania kostki brukowej

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, której przedmiotem są usługi remontowo-budowlane wykonuję głównie czynności polegające na układaniu kostki brukowej, które wg PKD są sklasyfikowane jako 43.99 Z Pozostałe roboty budowlane, gdzie indziej nie sklasyfikowane. Usługę tą wykonuję zarówno z materiału powierzonego, jak i z materiałów własnych, zakupionych u producenta. Kostkę układam głównie dla firm i sporadycznie dla osób prywatnych. Usługa przeze mnie wykonywana polega nie tylko na wyłożeniu kostką parkingów, placów, chodników czy też wjazdów, ale też na wykonaniu wszystkich prac związanych z przygotowaniem terenu pod kostkę z użyciem własnego sprzętu (koparki).

Dotychczas rozliczałem się ryczałtem z zastosowaniem 8,5% stawki podatku. Mam jednak wątpliwości, czy moje postępowanie było prawidłowe. Czy nie powinienem stosować stawki 5,5% właściwej dla robót budowlanych?

Ile wynoszą stawki CIT w Europie

Najwyższe stawki podatku dochodowego od firm (CIT) są obecnie na Malcie (35%), we Francji (33.33%) i Belgii (34%).

Gdzie są najwyższe stawki PIT w Europie

Najwyższe górne stawki podatkowe od dochodów osobistych (PIT) mają w 2010 Szwedzi (56.4%), Belgowie (53.7%) i Holendrzy (52%) – oczywiście tylko ci, którzy płacą podatki w swojej ojczyźnie. Najmniej podatku od dochodów osobistych zabiera swoim podatnikom Bułgaria (10%), Czechy i Litwa (oba kraje po 15%).

Podstawowe stawki VAT w UE

Polska podstawowa stawka VAT (23%) jest w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej stawką dość wysoką. Tym niemniej kilka europejskich krajów ma jeszcze wyższą stawkę podstawową. Największą mają obecnie Węgry - 27%. W 2013 roku Polska ma jeszcze utrzymać tą stawkę ale od 2014 roku mamy wrócić do stawki 22% VAT.

Czy udzielone ulgi w podatkach lokalnych są dochodem podatnika

Czy ulga z tytułu zapłaty podatków i opłat lokalnych stanowi dochód osoby fizycznej zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym czy należy wystawiać informację podatkową PIT-8C?

Jaka stawka VAT dla dostawy sprzętu przeciwpożarowego

Dostawa sprzętu przeciwpożarowego, przeznaczonego dla jednostek ochrony przeciwpożarowej (np. ochotniczej straży pożarnej) objęta jest preferencyjna stawką VAT 7% (art. 41 ust. 10 ustawy o VAT).
Do zastosowania tej stawki nie jest konieczne, by jednostka ochrony przeciwpożarowej była bezpośrednim kontrahentem dostawcy. Wystarczy, że bezpośredni kontrahent (np. jednostka samorządu) przekazuje sprzęt jednostce ochrony przeciwpożarowej.

Jaka stawka VAT dla usług zabudowy szaf wnękowych w mieszkaniach

Jaka stawka VAT przy dotacji przedmiotowej

Firma otrzymująca wszelkiego rodzaju dotacje, subwencje czy inne podobne dopłaty musi pamiętać, że w niektórych przypadkach będzie musiała zapłacić podatek VAT z tego tytułu. Wskazać bowiem należy, iż pomimo tego, że w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (czyli artykule mówiącym co w ogóle podlega opodatkowaniu przedmiotowym podatkiem) ustawodawca nie wspomniał o dotacjach, to jednak nie oznacza, że dotacje w sposób zupełny nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Jaką stawką opodatkować usługi montażu okien u klienta

Montujemy i sprzedajemy okna (stolarka okienna) w budownictwie mieszkaniowym. Klient otrzymuje usługę montażu stolarki, na którą składają się zarówno dostawa okna jak i jego montaż. W stosunku do części okien jesteśmy producentem. Jednakże w sytuacji, gdy nie nadążamy z produkcją, wówczas nabywamy okna z innych firm. Zdarza się również, że korzystamy z innych niż nasze ekip montażowych (na zasadzie podwykonawstwa). Jaką stawką VAT powinniśmy opodatkować naszą sprzedaż?

Jak opodatkować VAT czasopismo sprzedawane z płytą, czy innym gadżetem

Od dawna sporną kwestią jest, czy czasopismo z załącznikiem stanowi jeden towar złożony, czy też dwa odrębne. Od odpowiedzi na to pytanie zależy opodatkowanie VAT sprzedaży tego zestawu. Odpowiedzi udzielił niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

Jaka stawka VAT dla komputerów stanowiących część aparatury medycznej

Spółki sprzedające aparaturę medyczną, opodatkowane co do zasady stawką 7% VAT, mają wątpliwości, czy do wyposażenia dodatkowego tej aparatury (np. komputerów, monitorów i zasilaczy) mogą stosować tą samą stawkę VAT.

Właściwość miejscowa organu podatkowego


Gdzie Podatnik obowiązany jest do złożenia rozliczenia rocznego ze swoich dochodów oraz gdzie powinien być rozliczany podatek od towarów i usług z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?

Ulga na dzieci uczące się i studiujące - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Korzystając z ulgi na dziecko, które uczy się albo studiuje można mieć kilka wątpliwości, których nie precyzują wystarczająco przepisy ustawy o PIT. Dostrzegło to też Ministerstwo Finansów, które udzieliło oficjalnych wyjaśnień w tych kwestiach.

Jak poprawnie skorzystać z ulgi na dziecko - radzi doradca podatkowy z PricewaterhouseCoopers

Ulgę na dziecko (zwana też prorodzinną) rozliczana jest teraz inaczej niż w zeszłym roku. Przedstawiamy rozmowę z Joanną Narkiewicz-Tarłowską, doradcą podatkowym w PricewaterhouseCoopers. Ekspertka wyjaśnia zawiłości najpopularniejszej ulgi w PIT.

Jaka jest stawka VAT dla sprzedaży prawa użytkowania miejsca parkingowego

Postęp cywilizacyjny skutkuje tym, że ludzie wymyślają towary i usługi, które kiedyś były im całkowicie zbędne do życia, ale na skutek tego postępu stają się niezbędne do „normalnego” funkcjonowania w tak stworzonym świecie. Dlatego też czasami pojawiają się problemy z zaklasyfikowaniem tych nowych potrzeb (tj. usług) i towarów, niezbędnym do ich prawidłowego opodatkowania np. VAT.

Stawki VAT w 2017 i 2018 roku

Od początku 2011 r. obowiązują stawki VAT w wysokości 23 %, 8 % i 5 %. Stawka 0 % nadal będzie stosowana co do zasady do obrotu międzynarodowego. Stawki VAT podwyższone 1 pkt procentowy (z 22 % na 23 % i z 7 % na 8 %) wprowadzone były początkowo na okres tymczasowy (na 3 lata, tj. do 31 grudnia 2013 r.). Mimo poprawy sytuacji finansów publicznych stawki te obowiązują cały czas. W projekcie ustawy budżetowej na 2018 r. przyjętym przez Radę Ministrów 26 września 2017 r. założono pozostawienie stawek VAT w 2018 roku na poziomach obowiązujących w 2017 roku.

Darowizny na cele pożytku publicznego - PIT 2009

Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego (opp) można odliczyć od dochodu. Limit odliczenia wynosi 6% naszego dochodu.

REKLAMA