REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ulgi, zwolnienia, odliczenia, Ulga na złe długi

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kartę Dużej Rodziny posiada 1,4 mln osób

Z danych przekazanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wynika, że już 1,5 mln osób złożyło wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny, natomiast 1,4 mln osób odebrało już swoją kartę.

Zwolnienie z PIT świadczeń mieszkaniowych otrzymywanych przez żołnierzy zawodowych

Jestem żołnierzem zawodowym. W związku z wyznaczeniem na stanowisko służbowe w innej miejscowości przysługuje mi prawo do zakwaterowania na czas pełnienia służby wojskowej w tej miejscowości. Zawnioskowałem o wypłatę świadczenia mieszkaniowego w ramach realizacji tego prawa. Czy będę musiał zapłacić podatek od kwoty otrzymanego świadczenia skoro rozporządzenie Ministra Finansów, na podstawie którego zaniechano poboru podatku od tych świadczeń, już nie obowiązuje?

Zwolnienie z PIT dodatku energetycznego

Od stycznia 2014 r. otrzymuję dodatek mieszkaniowy. Został mi także przyznany dodatek energetyczny. Czy muszę zapłacić podatek od tego dodatku?

Zwolnienie z PIT wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu - od kiedy przysługuje

Jestem właścicielem nieruchomości, na której w drodze orzeczenia sądu została ustanowiona służebność przesyłu. Otrzymałem wynagrodzenie za ustanowienie tej służebności. Czy kwota tego wynagrodzenia podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym? Słyszałem, że fiskus domaga się podatku od takich wynagrodzeń. Czy tak faktycznie jest?

Jak określić wartość dopłat zwracanych wspólnikowi spółki z o.o. - zwolnienie z PIT

Jestem wspólnikiem spółki z o.o. Umowa spółki przewiduje wnoszenie przez wspólników dopłat, których wysokość i termin wniesienia każdorazowo określa stosowna uchwała. Dotychczas zwrot wspólnikowi uprzednio wniesionych do spółki dopłat był zwolniony z opodatkowania PIT. Księgowa poinformowała nas, że od 2015 r. się to zmieniło. Czy tak faktycznie jest i zwrot dopłat podlega opodatkowaniu?

Zwolnienie z VAT tylko dla podatników mających siedzibę w Polsce

Jeżeli podatnik mieszka za granicą (tam ma siedzibę), a prowadzi czynności podlegające opodatkowaniu w Polsce, to zgodnie z art. 113 ust. 13 ustawy o VAT nie stosuje się do niego zwolnienia z VAT. Musi więc od każdego obrotu płacić podatek. Siedzibą osoby fizycznej jest jej miejsce zamieszkania – orzekł 4 listopada 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Czy pieniądze otrzymane wskutek skargi na przewlekłość postępowania są zwolnione z PIT

Jestem stroną procesu sądowego. Moja sprawa toczy się w sądzie już od kilkunastu lat. W końcu złożyłam skargę na przewlekłość postępowania sądowego i z tego tytułu została mi przyznana przez sąd rozpatrujący skargę określona suma pieniężna od Skarbu Państwa. Czy otrzymane przeze mnie pieniądze podlegają opodatkowaniu PIT?

Komu przysługuje zwolnienie z PIT wartości świadczenia z tytułu bezpłatnej pomocy prawnej

W ośrodku pomocy społecznej uzyskałam informację, że jako osoba pobierająca świadczenia z pomocy społecznej mam prawo skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. Czy to prawda, że od 2015 r. taka porada jest dla mnie zwolniona z podatku dochodowego?

Wyszukiwarka zniżek dostępnych z Kartą Dużej Rodziny

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło wyszukiwarkę zniżek dostępnych z Kartą Dużej Rodziny. Mobilny wykaz partnerów programu udostępniony jest w formie mapy oraz jako lista podmiotów oferujących zniżki rodzinom wielodzietnym.

Ulga za złe długi 2015 / 2016

Od 1 lipca 2015 r. weszły w życie znowelizowane przepisy w zakresie ulgi za złe długi. Zmiany dotyczą przede wszystkim wprowadzenia opcji skorzystania z ww. ulgi przez wierzyciela, jeżeli dłużnik jest podmiotem powiązanym z wierzycielem, a także na wyłączeniu obowiązku korekty odliczonego podatku naliczonego przez dłużnika, jeśli jest on w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Zmiany te zostały wprowadzone na podstawie ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych.

Odliczenie VAT z tytułu WNT

W maju 2014 r. dokonaliśmy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jednak - jak dotąd - nie otrzymaliśmy faktury za dostawę. Kiedy mamy rozliczyć to wewnątrzwspólnotowe nabycie? Kiedy odliczyć VAT?

Karta Dużej Rodziny w województwie śląskim

W województwie śląskim członkowie rodzin wielodzietnych mogą skorzystać z upustów w ramach Karty Dużej Rodziny już w prawie tysiącu miejsc. Aby zachęcić kolejne środowiska do uczestnictwa w programie, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej 18 września br. zorganizowało w Katowicach konferencję regionalną pt. „Karta Dużej Rodziny 2.0”.

Nowe zwolnienia z PIT od 2016 roku

Od 1 stycznia 2016 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych pojawią się nowe zwolnienia podatkowe.

W Karcie Dużej Rodziny uczestniczy już ponad 900 firm i instytucji

Jak informuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w programie Karta Dużej Rodziny bierze udział już ponad 900 firm i instytucji. Ze zniżek w ramach programu można skorzystać w prawie 8 tys. miejsc w całej Polsce. Przedstawiciele resortu pracy, samorządu, dużych rodzin oraz firm i instytucji rozmawiali w Tarnowie o wyzwaniach, które stoją przed programem.

Zwolnienia podatkowe dla sportowców i obiektów sportowych

Wprowadzenie zwolnienia od podatku od nieruchomości obiektów sportowych o szczególnym znaczeniu oraz zwolnienie z podatku dochodowego dla wartości otrzymanego ubioru reprezentacyjnego i sportowego członka polskiej reprezentacji na igrzyska głuchych, nagród wypłacanych za uzyskanie wyników na igrzyskach głuchych - zakłada ustawa o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tańsze wakacje dzięki Karcie Dużej Rodziny

Rodziny wielodzietne posiadające Kartę Dużej Rodziny mają możliwość obniżenia kosztów wakacyjnych wyjazdów. Mogą skorzystać nie tylko z tańszych przejazdów kolejowych czy noclegów, ale także ze zniżek na bilety wstępu do muzeów, galerii, czy oferty ośrodków sportowych.

Nowe zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podpisało kolejne umowy z firmami i instytucjami, które chcą wspierać rodziny wielodzietne. Tańsze paliwo, rozmowy telefoniczne i przejazdy koleją, rabaty na odzież, żywność dla dzieci, asortyment rtv i agd oraz preferencyjne oprocentowanie kredytu – to ulgi, które oferują nowi partnerzy Karty Dużej Rodziny.

Minister finansów zwolnił z PIT stypendia Erasmus + w latach 2015 - 2016 r

Stypendia w programie Erasmus + będą wolne od podatku dochodowego – to efekt rozporządzenia podpisanego we wtorek 11 sierpnia 2015 r. przez ministra finansów Mateusza Szczurka po konsultacjach z minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Leną Kolarską-Bobińską.

Ulga na nowe technologie – potrzebne zmiany?

Ulga na nowe technologie to udogodnienie dla firm, które inwestują w innowacje. W Polsce obowiązuje od 2006 roku. Czy firmy korzystają z tego rozwiązania? Czy konieczne jest wprowadzenie zmian w tym obszarze?

Zmiany w VAT od 1 lipca 2015 r. - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów przygotowało obszerne wyjaśnienia dotyczące zmian w podatku VAT, jakie weszły w życie 1 lipca 2015 r. Prezentujemy poniżej te informacje.

Ulga na złe długi – zmiany w 2015 roku

W przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju. Umożliwia to ustawa o podatku od towarów i usług.

Odliczenie wydatków na protezy w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Sam zakup protezy można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, natomiast zabieg jej wszczepienia już nie podlega odliczeniu. W związku z tym jeżeli podatnik dysponuje fakturą, w której podana jest jedna cena, obejmująca i protezę, i jej wszczepienie, wówczas nie odliczy już niczego. Konieczna jest zatem faktura na zakup protezy, by móc ją odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

IFK poleca: Więcej VAT-owców skorzysta z ulgi na złe długi

Od 1 lipca br. VAT z dłużnych faktur rozliczy też wierzyciel powiązany z dłużnikiem rodzinnie czy kapitałowo. Dłużnik z kolei będzie zwolniony z korekty odliczonego z niezapłaconej faktury VAT-u, jeśli będzie w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji.

Ulga na złe długi w księgach rachunkowych

Już 1 lipca 2015 r. wejdą w życie zmiany w ustawie o VAT, które pozwolą skorzystać z ulgi na złe długi w tym podatku, nawet jeżeli istnieją powiązania między wierzycielem a dłużnikiem, który nie zapłacił w ciągu 150 dni (licząc od terminu płatności z faktury). Jak w księgach rachunkowych ująć korektę VAT w związku z taką możliwością?

Import usług medycznych a zwolnienie z VAT

W ustawie o VAT przewidziano szereg zwolnień z podatku VAT, w tym m.in. dla świadczenia usług medycznych. I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 tej ustawy, zwolnieniu podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, o ile są wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze. Na gruncie tak sformułowanego przepisu powstał jednak problem, czy zwolnienie to może być stosowane wyłącznie w odniesieniu do usług świadczonych przez krajowe podmioty lecznicze, czy także do usług medycznych importowanych z zagranicy.

Karta Dużej Rodziny - zwolnienie z opłat za wywóz śmieci

Projekt nowelizacji Karty Dużej Rodziny autorstwa PiS przewiduje zwolnienie rodzin "trzy plus" w całości lub części z opłat za wywóz śmieci. To zmiana logiczna, nieduża, i sądzę, że zostanie przyjęta jeszcze w tej kadencji Sejmu - powiedział poseł PiS Adam Abramowicz.

Ulga rehabilitacyjna - adaptacja budynku mieszkalnego a budowa chodnika

Osoby niepełnosprawne, które stoją przed koniecznością budowy chodnika do domu lub mieszkania zastanawiają się, w jaki sposób można sfinansować ów wydatek. Jednym z pomysłów jest korzystanie z ulgi rehabilitacyjnej, czyli odliczenie kosztów od przychodów - zobacz czy przepisu podatkowe na to pozwalają.

Karta Dużej Rodziny w przypadku maturzystów i studentów

Czy uprawnienia wynikające z programu Karty Dużej Rodziny przysługują osobom, które ukończyły 18 lat i zdały w tym roku maturę? Czy osoby podejmujące studia mogą nadal korzystać z Karty?

Ulga na dziecko w PIT - dwoje dzieci z różnych związków

Gdy podatnik może skorzystać z ulgi prorodzinnej w stosunku do więcej niż jednego dziecka (np. dwojga dzieci z różnych związków) - nie zachodzi konieczność zastosowania limitu dochodów (112 tys. zł rocznie), zawartego w art. 27f ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o PIT. Nie ma przy tym znaczenia, czy podatnik skorzysta z ulgi prorodzinnej tylko na jedno z nich czy na obydwoje dzieci.

Ulgi podatkowe na badania i rozwój - nowe propozycje MF

Ministerstwo Finansów zauważa potrzebę zmian w ulgach podatkowych dla firm inwestujących w badania i rozwój; mogłyby one np. zaliczyć w koszty kwoty wyższe niż rzeczywiście poniesione na ten cel; zlikwidowana zostałaby jednak ulga na nabycie nowych technologii - mówi wiceszef resortu Jarosław Neneman.

IFK poleca: Innowacje zmniejszają podatek

Każdy podatnik może obniżyć daninę należną fiskusowi dzięki ulgom podatkowym. Jedną z ulga, która umożliwia zmniejszenie dochodu, a z której może skorzystać jedynie określona grupa podatników, jest ulga technologiczna. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zredukować swój podatek, jeśli dokonali wydatków na zakup nowych technologii.

Zakup kilku mieszkań pozwala skorzystać z ulgi na własne mieszkanie

Co do zasady przychody ze sprzedaży mieszkania – jak i innych nieruchomości – podlegają obowiązkowi 19% podatku dochodowego od uzyskanej ceny, pomniejszonej o koszty zbycie. Istnieją jednak dwa wyjątki, określające sytuacje kiedy sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu.

Darowizny w rozliczeniu rocznym PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Przedstawiamy kilka ciekawych zagadnień z zakresu rozliczania darowizn w rocznym zeznaniu podatkowym. Odpowiedzi na pytania podatników udzielili eksperci resortu finansów.

Usługi kulturalne i artystyczne a zwolnienie z VAT

Czy artysta wykonawca, biorący udział w koncertach jako wykonawca wspólnie z innymi artystami zatrudnionymi przez niego na podstawie umowy o dzieło, może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. B ustawy o podatku od towarów i usług?

Ulga w PIT i CIT dla firm tworzących przyzakładowe żłobki

Ulgę podatkową dla firm tworzących przyzakładowe żłobki i przedszkola - przewiduje m.in. projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT, który znalazł się wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Faktura podatnika zwolnionego z VAT – co powinna zawierać

Od 1 stycznia 2014 roku nowelizacja przepisów ustawy o VAT wprowadziła nowy dokument – fakturę podatnika zwolnionego. Jakie elementy powinna zawierać taka faktura?

Zwolnienie z opłaty skarbowej dla dużych rodzin

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o opłacie skarbowej, zakłada, że akty stanu cywilnego wydawane w sprawach Karty Dużej Rodziny będą zwolnione z opłaty skarbowej, także po 1 marca 2015 r.

Ogólnopolski program pomocy w formie zwolnień z podatków lokalnych

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które ma na celu stworzenie ogólnopolskiego programu pomocy w formie zwolnień z podatków lokalnych (z podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych).

Zwolnienie z PIT odszkodowań i zadośćuczynień wypłaconych pracownikom

Wypłacane przez spółkę zadośćuczynienia w formie rekompensaty od 1 stycznia 2015 r. korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na mocy znowelizowanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, gdyż jak wynika z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wysokość i zasady wypłaty przedmiotowych rekompensat zostały określone w porozumieniu zbiorowym (dotyczącym rozwiązywania umów z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników) zawartym między pracodawcą a międzyzakładową komisją związkową.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2015 r. i od 1 stycznia 2016 r.

Określenie proporcji VAT w odniesieniu do nabywanych towarów i usług wykorzystywanych dla celów mieszanych, wprowadzenie zmian w zakresie ulgi na złe długi, objęcie mechanizmem odwróconego obciążenia nowych grup produktów - to część zmian, które mają wejść w życie w 2015 i 2016 r.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny od 2015 r.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny. Sejm przyjął ustawę o Karcie Dużej Rodziny. Ustawa określa zasady przyznawania Karty, uprawnienia z niej wynikające oraz sposób realizacji i finansowania zadań przez resort pracy, administrację rządową i samorząd. Członkowie rodzin wielodzietnych, niezależnie od dochodu, dzięki Karcie, będą mieć zniżki na przejazdy koleją, opłaty paszportowe i wstęp do niektórych muzeów czy obiektów sportowych.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny od 2015 r.

Projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny poparły wszystkie kluby i koła poselskie. Dzięki rozwiązaniom zawartym w ustawie członkowie rodzin wielodzietnych, niezależnie od dochodu, będą mieć zniżki na przejazdy koleją, opłaty paszportowe i wstęp do niektórych muzeów czy obiektów sportowych. Ustawa o Karcie Dużej Rodziny ma wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny od 1 stycznia 2015 r.

Karta Dużej Rodziny to dokument identyfikujący członka rodziny wielodzietnej, poświadczający prawo do zwolnień, ulg, zniżek i innych uprawnień w dostępie do towarów lub usług. Obecnie Karta funkcjonuje na mocy rządowego programu; umocowanie ustawowe zapewnić ma stabilność zaproponowanych w niej rozwiązań. Ustawa o Karcie Dużej Rodziny ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości

Szykują się większe ułatwienia podatkowe dla właścicieli nieruchomości. Nawet na okres siedmiu lat mogą zostać zwolnieni z podatku od nieruchomości właściciele budynków wpisanych oraz nie wpisanych do gminnej ewidencji zabytków Łodzi, jeśli przeprowadzą prace remontowe czy konserwatorskie ich elewacji.

Projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny

Projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny jest już po konsultacjach społecznych, teraz ma się nim zająć Komitet Stały Rady Ministrów. Projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny to kompleksowe rozwiązanie dotyczące uprawnień dla rodzin wielodzietnych.

Karta Dużej Rodziny bez aptek

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, apteki nie mogą oferować zniżek dla rodzin wielodzietnych w ramach programu Karta Dużej Rodziny. Na przeszkodzie stoją obowiązujące przepisy prawa. Ministerstwo nie przewiduje jednak zmian w tym zakresie. Wprowadzenia zniżek przez apteki w ramach Karty Dużej Rodziny domaga się m.in. Konfederacja Lewiatan.

System ulg i zniżek dla rodzin w ramach Karty Dużej Rodziny

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o skierowaniu do konsultacji społecznych projektu ustawy o karcie dużej rodziny. MPiPS zamierza w ten sposób uregulować działanie systemu ulg i zniżek dla członków rodzin z przynajmniej trójką dzieci.

Odsetki z tytułu nieterminowej spłaty alimentów podlegają opodatkowaniu

Alimenty na rzecz dziecka, które nie ma ukończonych 25 lat korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast odsetki z tytułu nieterminowej spłaty alimentów są opodatkowane i muszą zostać wykazane jako przychód w zeznaniu rocznym, za rok w którym zostały wpłacone.

Nowe zasady ulgi na dziecko od 2014 roku

Już od rozliczenia dochodów roku 2014 mają obowiązywać nowe, zapowiedziane przez premiera Tuska zasady odliczania ulgi na dziecko. Najbiedniejsi, którym często nie starczało podatku, by w pełni skorzystać z ulgi dostaną od fiskusa kwotę, której nie mogli odliczyć. Eksperci szacują, że sześcioosobowa rodzina może zyskać na tych zmianach ok. 3800 zł. Mniejsze ale również zauważalne korzyści odniosą rodziny z trójką dzieci. Zyski będą tym większe, im więcej dzieci w rodzinie oraz im niższe dochody.

Wyższe ulgi podatkowe dla firm w strefach ekonomicznych

Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) będą przyciągać coraz więcej małych i średnich firm - uważa Ministerstwo Gospodarki. Już teraz w wielu strefach ekonomicznych mogą one liczyć na lepsze warunki niż duże podmioty – zarówno na wyższe ulgi podatkowe, jak i krótszy wymagany okres utrzymywania zatrudnienia.

REKLAMA