REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - rozliczanie, Faktura elektroniczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wystawiać faktury dokumentujące zaliczki

Gdy faktury zaliczkowe nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi powinien wystawić fakturę na zasadach ogólnych. W takiej sytuacji sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość pobranych zaliczek, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach zaliczkowych. Taka faktura powinna również zawierać numery faktur zaliczkowych.

Wystawienie faktury korygującej do faktury wewnętrznej a uprawnienie do obniżenia VAT należnego

W związku z wystawieniem faktur korygujących do faktur wewnętrznych, zmniejszających kwotę VAT należnego, przedsiębiorca uprawniony jest do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres wystawienia tych faktur korygujących.

Minister Finansów o odliczaniu VAT od samochodów z „kratką”

W 2010 r. podatnicy VAT mają prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego przy zakupie pojazdów samochodowych z tzw. „kratką” oraz paliwa do takich samochodów. Chodzi o pojazdy samochodowy inny niż osobowe, o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczajacej 3,5 tony. Ale od 1 stycznia 2011 r. ma się to zmienić.

Jak ustalić miejsce świadczenia usługi dla zagranicznego kontrahenta

Jeżeli usługi świadczone przez polską spółkę dotyczą konkretnej nieruchomości i są wykonywane na urządzeniach stacjonarnych, na stałe przytwierdzonych do fundamentów, zastosowanie znajdzie przepis art. 28e ustawy o VAT. Miejscem świadczenia będzie w tej sytuacji miejsce położenia urządzeń, zaś spółka ma prawo obciążyć zagranicznego kontrahenta 22% podatkiem VAT z tytułu wykonania usług.

Jakich zakupów nie trzeba ujmować w ewidencji VAT

Podatnik nie ma obowiązku ujmowania w ewidencji VAT faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku, nieopodatkowanymi oraz od których nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Które usługi trzeba wykazywać w informacjach podsumowujących

Zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej.

Czy w barterze istnieją zaliczki i jak je ewentualnie rozliczyć w VAT

Transakcje barterowe polegają na wymianie świadczenia na świadczenie bez udziału pieniądza. Fakt braku przepływu pieniężnego nie oznacza jednakże, że świadczenia te pozostają neutralne na gruncie ustawy o o VAT. Są to czynności, które poprzez kompensatę rzeczową swoich należności stanowią de facto formę odpłatnej dostawy towarów (towar za towar) lub odpłatnego świadczenia usług (usługa za usługę; ewentualnie usługa za towar).

Jak ustalić moment ewidencji usługi za pomocą kasy fiskalnej

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej obowiązani są prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Podmioty te niejednokrotnie mają jednakże wątpliwość w jakim dokładnie terminie winni ww. ewidencji dokonać.

Kto ma obowiązek posiadać numer VAT UE i kiedy należy się nim posługiwać

Tak zwany NIP „europejski”, to numer jaki podatnik VAT musi posiadać dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego (obecnie zarówno towarowego jak i kupna oraz sprzedaży usług transgranicznych). W Polsce numerem takim jest oczywiście Numer Identyfikacji Podatkowej poprzedzony dwuliterowym kodem PL. Potocznie numer ten nazywany jest numerem VAT UE lub VAT PL.

Co się zmieni w VAT w 2011 roku

Najważniejsze zmiany, to oczywiście podniesienie stawek podatku VAT o 1 pkt procentowy (do 23 % i 8 %), ustalenie stawki VAT dla podstawowych produktów żywnościowych oraz książek i czasopism specjalistycznych (na 5 %). Ale są i inne ważne nowości.

Jak odliczać VAT naliczony przy sprzedaży mieszanej

Podatnicy mają często wątpliwości jak rozliczać VAT w sytuacji, gdy wykonują zarówno czynności opodatkowane VAT, jak i zwolnione z tego podatku.

Czy podatnik niezarejestrowany może odliczyć VAT naliczony

Podatnik, który nie dokonał rejestracji dla potrzeb VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z poniesionych nakładów na zakup towarów lub usług w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednak z uprawnienia tego może on skorzystać po dokonaniu rejestracji.

Jak rozliczyć zwrot VAT-u zaliczonego już wcześniej do kosztów uzyskania przychodów

Gdy obniża się VAT należny o VAT naliczony, który uprzednio zaliczony był do kosztów w podatku dochodowym, podatnik jest obowiązany zaliczyć ów zwrócony podatek do przychodów. Nie ma tym samym obowiązku dokonywania wstecznych korekt w podatku dochodowym.

Czy rodzice mogą zbudować dom na działce syna i liczyć na zwrot VAT

Nasz syn jest właścicielem działki i posiada również pozwolenie na budowę domu. Chcielibyśmy jako jego rodzice, zbudować dom na tej działce, a następnie darować synowi ten dom (a właściwie wartość nakładów na ten dom). Czy możemy ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane?

Czy wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane musi być podpisany przez oboje małżonków

Mój mąż wyjechał za granicę i nie utrzymujemy kontaktu, aczkolwiek nie mamy jeszcze rozwodu. Z uwagi na zakończoną budowę domu chciałabym wystąpić z wnioskiem o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych użytych do budowy. Czy mogę sama podpisać wniosek?

Czy można uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane użyte do budowy domu letniskowego

Kończę budowę domu letniskowego, przystosowanego do całorocznego użytkowania. Zakwalifikowanie budynku jako letniskowego, wynika tylko z funkcji terenu zapisanej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i decyzji pozwolenia na budowę. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych dom ten zalicza się do grupy 111 budynki mieszkalne jednorodzinne. Zamierzam użytkować ten dom nie tylko sezonowo. Czy mogę odliczyć część VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych użytych do budowy tego domu?

Czy trzeba sprawdzać rzetelność kontrahenta

Podatnik nie chcąc ponosić przykrych konsekwencji błędnych rozliczeń VAT, ma obowiązek dokładnego sprawdzenia kontrahentów.

Jak rozliczać VAT przy WNT gdy płaciliśmy zaliczki

Jedną z kilku czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) za wynagrodzeniem na terytorium kraju. W zależności od momentu wypłaty zaliczki dla kontrahenta zagranicznego różny jest termin powstania obowiązku podatkowego.

Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT darowizn materiałów budowlanych na rzecz powodzian

Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z dnia 8 czerwca 2010 r. darowizny materiałów na rzecz powodzian są zwolnione z VAT. Z tego zwolnienia mogą skorzystać zarówno handlowcy, jak i producenci.

Zwrot VAT na rachunek bankowy: postępowanie wyjaśniające może trwać 7 lat?

Jeżeli podatnikowi przysługuje zwrot różnicy VAT (nadwyżki podatku naliczonego nad należnym) na rachunek bankowy, a urząd skarbowy wypłaci ten zwrot z przekroczeniem ustawowego terminu, to wypłata powinna nastąpić wraz z odsetkami obliczonymi według stopy odsetek za zwłokę. Istnieje jednak wyjątek.

Jaka stawka VAT na usługi demontażu, transportu i utylizacji materiałów zawierających azbest

2 lipca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną dotyczącą stosowania stawki preferencyjnej VAT dla usług demontażu, transportu i utylizacji materiałów zawierających azbest. Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Jak uzyskać zaświadczenie VAT-25

Naczelnicy urzędów skarbowych są obowiązani do wydawania zaświadczenia VAT-25 potwierdzające uiszczenie VAT od pojazdów sprowadzanych w państw członkowskich Unii Europejskiej lub zaświadczenie mówiące o braku takiego obowiązku. Bez tego zaświadczenia (i bez jeszcze jednego potwierdzającego ew. uiszczenie akcyzy) nie można zarejestrować samochodu w wydziale komunikacji.

Podstawowe stawki VAT w UE

Polska podstawowa stawka VAT (23%) jest w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej stawką dość wysoką. Tym niemniej kilka europejskich krajów ma jeszcze wyższą stawkę podstawową. Największą mają obecnie Węgry - 27%. W 2013 roku Polska ma jeszcze utrzymać tą stawkę ale od 2014 roku mamy wrócić do stawki 22% VAT.

Jak dokumentować i rozliczać w VAT otrzymane dotacje i subwencje

Jeżeli otrzymane dofinansowanie nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług, ani dopłaty mającej wpływ na cenę sprzedawanych towarów lub usług - to nie ma podstaw prawnych do jego dokumentowania fakturą VAT oraz wykazania w deklaracji VAT-7.

Jak rozliczać VAT od usług świadczonych na ruchomym majątku rzeczowym

Obowiązujące od początku 2010 r. zmiany przepisów dotyczących miejsca świadczenia usług w sposób diametralny przekształciły zasady opodatkowania VAT usług na majątku ruchomym.

Aktualnie funkcjonują odmienne zasady opodatkowania usług na majątku ruchomym w zależności od tego czy są one świadczone na rzecz:
- podatnika (a więc podmiotu, który prowadzi działalność gospodarczą), czy też
- podmiotu niebędącego podatnikiem (najczęściej na rzecz osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej).

Jak powinny rozliczać VAT firmy zajmujące się usługami ochrony osób i dozoru mienia

Ustalenie właściwego momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT ma duże znaczenia dla prawidłowego rozliczenia z fiskusem. Sprzedaż towaru lub usługi powinna być bowiem ujęta w deklaracji podatkowej za okres w którym powstał obowiązek podatkowy. Ustawa zaś zawiera dość skomplikowany system ustalania momentu jego powstania.

Przedsiębiorcy niestety często zapominają, że w przypadku dokonywania niektórych rodzajów sprzedaży towarów lub usług obowiązek podatkowy winien być ustalony na zasadach szczególnych. Powyższe dotyczy również świadczenia usług dozoru mienia i ochrony osób.

NIK o kontroli transakcji wewnątrzwspólnotowych

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli urzędy skarbowe nie przeciwdziałają wystarczająco skutecznie oszustwom podatkowym w VAT. Polska administracja podatkowa nieterminowo odpowiada na wnioski państw członkowskich o zbadanie określonych transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę sprawowania przez urzędy skarbowe kontroli nad wywiązywaniem się z obowiązków podatkowych przez podmioty dokonujące transakcji wewnątrzwspólnotowych i nadzór Ministra Finansów oraz skuteczność w egzekwowaniu zaległości w VAT.

Czy depozyt może być uznany za zaliczkę w VAT

Depozyt to umowa, na mocy której przechowawca (depozytariusz) zobowiązuje się zachować w stanie nie pogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie przez deponenta. Wątpliwości budzi sposób rozliczenia depozytu na gruncie ustawy o VAT.

Jakie skutki w VAT powoduje darowizna żywności

Darowizna żywności, a dokładnie skutki podatkowe jakie czynność ta wywołuje na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, budzi ogromne zainteresowanie zarówno przedsiębiorców jak i prasy. Jak się bowiem okazuje ten z gruntu dobroczynny i wspaniałomyślny gest nie jest obojętny fiskalnie. Czy należy jednakże całkowicie go zaniechać? Czy lepiej wyrzucić żywność, której zbliża się upływ terminu ważności do spożycia, czy też jednak darować ją do pobliskiego domu dziecka bądź też domu spokojnej starości?

Czy można odliczać VAT od biletów PKP, PKS oraz komunikacji miejskiej

Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę VAT naliczonego, w zakresie w jakim nabywane przez niego towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Dokumentem, który potwierdza fakt naliczenia podatku jest przede wszystkim faktura VAT wystawiana przez sprzedawcę. A co w przypadku, gdy zamiast faktury dostajemy bilet? Otóż, ustawodawca pod pewnymi warunkami dopuścił możliwość traktowania biletu na równi z fakturą.

Czy można odliczyć VAT naliczony przy zakupie przejazdu autostradą oraz usługi parkingowej w podróży służbowej

Na podstawie polecenia wydanego przez pracodawcę pracownik zobowiązany jest do odbycia podróży służbowej. W tym czasie bardzo często korzysta on z przejazdów autostradami oraz dokonuje płatności za postoje. Zdarza się również, że podróż tę odbywa prywatnym samochodem. Czy w takim wypadku pracodawca (podatnik VAT) może dokonać odliczenia podatku naliczonego przy zakupie przejazdu autostradami oraz usługi parkowania przez jej pracowników? Co więcej, czy może tego dokonać, gdy podróż ta odbywa się przy wykorzystaniu ich pojazdów prywatnych?

Jaką stawką opodatkować usługi montażu okien u klienta

Montujemy i sprzedajemy okna (stolarka okienna) w budownictwie mieszkaniowym. Klient otrzymuje usługę montażu stolarki, na którą składają się zarówno dostawa okna jak i jego montaż. W stosunku do części okien jesteśmy producentem. Jednakże w sytuacji, gdy nie nadążamy z produkcją, wówczas nabywamy okna z innych firm. Zdarza się również, że korzystamy z innych niż nasze ekip montażowych (na zasadzie podwykonawstwa). Jaką stawką VAT powinniśmy opodatkować naszą sprzedaż?

Jak rozliczyć VAT w przypadku kradzieży towaru podczas transportu za granicą

Prowadzę firmę, która zajmuje się głównie handlem zagranicznym na terenie Unii Europejskiej. W ostatnim okresie doszło do kradzieży naszego towaru podczas transportu. Towar jechał do francuskiego kontrahenta. W związku z tym nie wiem czy w tej sytuacji będzie istniała możliwość zastosowania stawki 0% VAT, jak to ma miejsce przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT).

Dotychczasowe wzory deklaracji VAT ważne do końca 2010 roku

Nie do 30 czerwca, a do końca 2010 roku można stosować dotychczasowe deklaracje VAT-owskie.

Możesz przesłać fakturę VAT mailem bez e-podpisu

Fiskus nie powinien już kwestionować przesyłania faktur mailem lub faxem. Naczelny Sąd Administracyjny uznał bowiem (wyrok z 20 maja 2010 r., sygn. I FSK 1444/09), że faktura wysłana drogą mailową albo faksem, jest tak samo ważna jak faktura papierowa przesłana zwykłą pocztą.

Bez zagranicznego numeru identyfikacyjnego nie ma wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Dokonywanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest bardzo korzystne dla podatników podatku VAT. Nie tylko dlatego, że oczywiście uzyskują z tego tytułu przychody, ale również dlatego, że do takich dostaw stosują stawkę VAT 0% i jednocześnie zachowują prawo do odliczenia VAT związanego z nabyciem towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy.

Jak rozliczać abonament od użytkownika portalu, którego kraj pochodzenia nie jest znany

Spółka poprzez serwis internetowy daje możliwość swoim użytkownikom i wszystkim internautom zakładania indywidualnych kont. Od maja Spółka wprowadziła dla użytkowników kont abonamenty, po opłaceniu których użytkownicy kont mogą korzystać z dodatkowych usług. Użytkownicy nie żądają od Spółki żadnych dowodów potwierdzających wpłaty. Jak rozliczać wpływ na konto abonamentu od użytkownika portalu, którego kraj pochodzenia, a co za tym idzie miejsce świadczenia usługi nie jest znane?

Rozliczanie importu usług

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, w przypadku importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą  czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Miejsce świadczenia usług dla potrzeb VAT przy usługach elektronicznych

Zasady określające miejsce świadczenia usług elektronicznych zmieniły się istotnie od 2010 roku.

Wymiarowa decyzja urzędu skarbowego wyklucza możliwość złożenia korekty VAT

Jeżeli wysokość zobowiązania podatkowego wynika z decyzji, podatnik nie ma prawa do korygowania deklaracji odnoszącej się do tego samego zobowiązania. Dlatego też nie można korygować miesięcznej deklaracji VAT, jeżeli korekta miałaby się odnosić do miesiąca, który był już przedmiotem obowiązującej decyzji wymiarowej.

Dokumentowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych dla potrzeb VAT

Prowadzenie udanej wymiany wewnątrzwspólnotowej wymaga częstokroć szybkości i elastyczności w dostawach towarów, co czasami stwarza problemy interpretacyjne przepisów podatkowych, które wydają się być zbyt „sztywne” w stosunku do rozwiązań występujących w życiu.

Dwie działalności, jedna deklaracja


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko, na podstawie wpisu do ewidencji gospodarczej
i jest płatnikiem podatku od towarów i usług. W roku bieżącym dodatkowo rozpoczyna prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego. Czy podatnik w jednej deklaracji może wykazywać pozycje dotyczące obu działalności?

Czy konieczny jest okres trzech miesięcy prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupów przez gospodarstwo rolne?


Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535) w art. 43 ust. 4 określa, iż jedynie rolnik ryczałtowy, który dotychczas korzystał ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 i zamierza zrezygnować z tego zwolnienia, jest obowiązany prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1, przez okres co najmniej trzech kolejnych miesięcy.

Czy nabywanie wierzytelności to pośrednictwo finansowe


Czy transakcje, mające za przedmiot nabywanie przez Spółkę wierzytelności od banków stanowią usługi pośrednictwa finansowego w rozumieniu poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT?

Jak rozliczyć VAT świadcząc usługi w Norwegii


Prowadzę usługi projektowe na terenie Norwegii, czy mam możliwość rozliczania faktury VAT, skoro kraj ten nie należy do Unii Europejskiej?

Faktury elektroniczne generowane przez SAP spełniają warunki określone w przepisach o VAT

Faktury wystawiane, przesyłane oraz przechowywane z wykorzystaniem oprogramowania SAP R/3 spełniają wymogi zawarte w przepisach prawa i pozostają w zgodzie z zasadami obrotu fakturami wystawionymi w formie elektronicznej.

Zasady obniżania VAT po wystawieniu korekty - nowy etap starego sporu

W dniu 17 marca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał korzystne dla podatników orzeczenie VAT-owskie dotyczące zasad obniżania podatku po wystawieniu faktury korygującej, która obniża obrót. Rozstrzygnięty spór dotyczył pytania, czy warunkiem obniżenia obrotu i podatku jest otrzymanie od kontrahenta potwierdzenia odbioru faktury korygującej.

Kasy fiskalne 2011 - czyli kto utraci zwolnienie

Począwszy od maja 2011 osoby świadczące m.in. usługi prawnicze, rachunkowo-księgowe, rekrutacji pracowników, detektywistyczne, ochroniarskie, sekretarskie, tłumaczenia oraz usługi w zakresie ochrony zdrowia będą musiały zacząć używać kas fiskalnych. Kupno kasy czeka również liczne grupy podatników płacących kartę podatkową, które obecnie objęte są zwolnieniem. Dotychczas te kategorie podatników nie miały obowiązku stosowania kas rejestrujących.

Odliczanie VAT od paliwa do samochodów osobowych

Niewątpliwie konsekwencje głośnego wyroku ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie Magoora (sygn. C- 414/07) są na tyle doniosłe, że zmieniają zasady odliczenia podatku VAT od paliwa nabywanego do napędu samochodów.

Czy organizator loterii promocyjnej może odliczyć VAT od samochodu - nagrody

Jak ma postąpić firma, która organizuje loterię z samochodem osobowym jako nagrodą. Czy może odliczyć cały VAT naliczony przy nabyciu tego samochodu? Wyrok w tej materii wydał 13 kwietnia 2010 r. WSA w Warszawie.

REKLAMA