REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - rozliczanie, PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatnicy mający możliwość odliczenia podatku

Podstawowym uprawnieniem podatników VAT jest możliwość odliczenia VAT naliczonego. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Sprzedaż dokonywana przez komornika

Na podstawie art. 18 ustawy o VAT organy egzekucyjne w administracji oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne są płatnikami podatku od towarów i usług , od sprzedaży dokonywanej w trybie egzekucji rzeczy będących własnością dłużnika.

Jak można skorzystać z ulgi "na złe długi"

Ostatnio coraz więcej moich klientów nie płaci mi należności. Wystawiam im faktury, płacę VAT należny ale nie otrzymuję zapłaty. Proszę o informację jak mogę skorzystać z ulgi VAT w takiej sytuacji. 

Moment powstania obowiązku podatkowego w leasingu niebędącym dostawą

W przypadku kiedy umowa leasingu nie przewiduje, iż z chwilą zapłaty ostatniej raty, prawo własności zostanie przeniesione na korzystającego (czyli głównie w przypadku umowy leasingu operacyjnego) - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Leasing operacyjny jako usługa opodatkowana VAT

Leasing z którego w ramach umowy nie przewidziano opcji, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty, prawo własności zostanie przeniesione na korzystającego nie może być traktowane jako dostawa towarów, lecz jako usługa.

Samochody osobowe i inne pojazdy w leasingu

Ograniczeń w określeniu wielkości podatku naliczonego w przypadku nabycia samochodów osobowych (pojazdów) nie stosuje się do podatników, których przedmiotem działalności jest oddawanie w odpłatne używanie na podstawie umowy leasingu tychże samochodów, czyli leasingodawców (finansujących).

Zwolnienie od podatku obrotu do 100 tys. PLN

Zgodnie z ustawą o VAT, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 tys. zł (w 2010 r. limit ten wzrośnie do 100 tys. zł).

Sprzedaż samochodu będącego środkiem trwałym

Sprzedaż samochodu osobowego znajdującego się w ewidencji środków trwałych podatnika, stanowi co do zasady czynność opodatkowaną VAT. Jednak podatnik może skorzystać ze zwolnienia od tego podatku, jeżeli samochód używany był przez podatnika, co najmniej pół roku, a z nabyciem samochodu osobowego nie wiązało się prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Faktury wewnętrzne

Faktury wewnętrzne dokumentują czynności wykonane przez podatnika podatku VAT zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. Ponieważ nie odnoszą się do nich wprost żadne przepisy, bardzo często pojawiają się problemy związane z ich wystawianiem.

Faktury przesyłane przez Internet

Od 4 sierpnia 2005r. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. z 2005r., Nr 133, poz. 1119).

Faktury za usługi turystyczne

Opodatkowanie usług turystycznych stanowi wyjątek od zasad ogólnych rozliczania działalności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Wewnątrzwspółnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, rozumie się przemieszczenie towarów dokonywane przez podatnika podatku VAT, lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju (np. z Niemiec do Polski).

Jak rozliczyć VAT przy zakupie usług cateringowych

Prowadzę hotel, w którym często organizuję imprezy okolicznościowe, wesela, konferencje itp. Oprócz wynajmu pokoi dla gości, organizuję również wyżywienie dla gości. Zwykle podaję posiłki zakupione od firm cateringowych. Jestem VAT-owcem i w związku z tym nie wiem czy naliczony na fakturach za nabywane przeze mnie usługi gastronomiczne VAT mogę odliczać?

Korekta deklaracji kwartalnej a odsetki

Rozliczam się z VAT jako tzw. mały podatnik. Muszę złożyć korektę deklaracji VAT–7k za czwarty kwartał 2008 r. oraz pierwszy kwartał 2009 r., bo przypadkowo zaniżyłem VAT należny, który w związku z tym muszę dopłacić do urzędu skarbowego. Czy powinienem doliczyć do powstałej zaległości podatkowej odsetki od różnicy jaka powstała z zaniżenia podatku należnego. Czy ewentualne odsetki mają charakter stały, czy też mogą być niższe?

Jak rozliczyć VAT przy imporcie towarów

Zasadą płacenia podatku VAT z tytułu importu jest konieczność zapłaty tego podatku w ciągu 10 dni od dnia powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych. Termin liczy się od dnia, kiedy celnik odda importerowi lub upoważnionemu przez importera pełnomocnikowi (np. agentowi celnemu), ostemplowany dokument odprawy celnej - zgłoszenie SAD.

Jak rozliczyć faktury korygujące zwiększające obrót

Wystawiając fakturę korygującą możemy albo zwiększyć wcześniej wykazaną wartość sprzedaży albo ją zmniejszyć. Zasady rozliczenia faktur korygujących, podwyższających obrót nie zostały jednak określone w przepisach ustawy o VAT tak jednoznacznie jak w przypadku korekt obniżających obrót.

Czy można wycofać z obrotu fakturę wewnętrzną

Anulowanie dokumentów jest często stosowanym procederem w działalności gospodarczej. Kiedy kontrahent wycofał się z transakcji lub zaistnieją inne przesłanki skutkujące zakończeniem współpracy, a uprzednio wystawiono fakturę, przedsiębiorcy dokonują anulacji ww. dokumentu handlowego.

Zwolnienie dostaw towarów używanych

Warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku VAT dostawy towarów używanych, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, jest brak w stosunku do tych towarów dla osoby dokonującej dostawy, prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Obowiązek zapłaty podatku uwidocznionego na fakturze VAT

Zgodnie z art. 108 ustawy o VAT istnieje obowiązek zapłaty VAT należnego uwidocznionego na wystawionej fakturze.

Jak rozliczyć w VAT podnajem mieszkania firmowego

Wynajęliśmy mieszkanie, w którym mieli mieszkać nasi pracownicy. Jednakże jak na razie planowany kontrakt nie doszedł do skutku i mieszkanie stoi puste. Chcemy podnająć je innej firmie. Jak rozliczyć tą umowę w VAT.

Abolicja podatkowa

Przepisy prawne (rangi ustawowej), które incydentalnie i wyjątkowo uniemożliwiają ukaranie podatników za wyraźnie określone przestępstwa, czy wykroczenia skarbowe.

Ewidencja VAT w państwowych jednostkach budżetowych

Państwowe jednostki budżetowe jako jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są powołane do obsługi organów władzy publicznej w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa. Wykonują jednak również czynności na podstawie umów cywilnoprawnych podlegające opodatkowaniu VAT. W jednostkach tych niejasności w zakresie ewidencji księgowej tego podatku sprowadzają się głównie do wpływu czynności podlegających opodatkowaniu na poziom dochodów i wydatków budżetowych objętych planami finansowymi danego roku budżetowego.

Rozliczenie faktur korygujących "in plus"

W obrocie gospodarczym spotyka się dwa rodzaje faktur korygujących. Pierwsze z nich są wystawiane w wyniku podwyższenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, drugie natomiast dokumentują zmniejszenie obrotu w stosunku do wykazanego na fakturze pierwotnej.

Jak odzyskać VAT z faktury niezapłaconej przez kontrahenta

Prowadzę niewielką działalność gospodarcza. Kilka miesięcy temu sprzedałem towar nowemu kontrahentowi. Wystawiłem fakturę na sporą kwotę i z tego tytułu odprowadziłem VAT do urzędu skarbowego. Ale kontrahent do tej pory mi nie zapłacił. Czy mogę jakoś odzyskać VAT?

Wykaz materiałów budowlanych objętych zwrotem VAT

Jak są opodatkowane napiwki

Jestem kelnerem, często otrzymuje napiwki. Nie wiem w jaki sposób mam je rozliczyć podatkowo? Czy w ogóle podlegają one opodatkowaniu?

Co grozi za niezłożenie deklaracji VAT-7 w terminie

Jestem przedsiębiorcą i jednocześnie VAT-owcem. Zgodnie z przepisami co miesiąc miałem obowiązek składania deklaracji VAT-7, miałem bo obecnie rozliczam VAT co kwartał, muszę więc składać VAT-7K do urzędu skarbowego co kwartał. Zdarzyło mi się ostatnio złożyć deklarację po terminie, czy grożą mi z tego tytułu jakieś konsekwencje? Czy za niezłożenie deklaracji zerowej lub podanie w deklaracji niepełnych danych również będę musiał ponieść jakąś odpowiedzialność karno-skarbową?

Ulga na dziecko 2018/2019

To niewątpliwie najpopularniejsza i najkorzystniejsza ulga w PIT. Od rozliczenia za rok 2013 zwiększyły się istotnie kwoty możliwe do odliczenia dla osób wychowujących więcej niż dwoje dzieci. Z kolei niektórzy rodzice jedynaków mogą w ogóle nie skorzystać z tej ulgi. Od rozliczenia za 2014 rok nastąpiło kolejne zwiększenie kwot możliwych do odliczenia za trzecie , czwarte i każde kolejne dziecko. Jeżeli ktoś będzie miał za mały podatek, by odliczyć całą ulgę - otrzyma nieodliczoną kwotę w pieniądzu z urzędu skarbowego. W rozliczeniu za 2015, 2016, 2017, 2018 a także w 2019 roku zasady rozliczania tej ulgi nie uległy zmianie.

Zasiłek dla bezrobotnych trzeba wpisać w PIT

Podatnik otrzymujący zasiłek dla bezrobotnych obowiązany jest wypełnić zeznanie roczne i wykazać w nim kwoty otrzymanych świadczeń.

Czy ściągnięcie bezpłatnego programu z internetu jest opodatkowane

Ściągam darmowe programy komputerowe z sieci. Mam ich całkiem sporo, wykorzystuje je również do pracy. Czy przypadkiem nie muszę zapłacić podatku z tego tytułu ?

Co grozi za opóźnienie w dokonaniu przeglądu kasy rejstrującej

Prowadzę sklep z odzieżą sportową. Sprzedaż rejestruję na kasie fiskalnej. Ostatniego przeglądu technicznego kasy dokonałem 7 grudnia 2007 r. W jakim terminie powinienem zgłosić serwisowi wykonanie kolejnego obowiązkowego przeglądu technicznego kasy? Co grozi za ewentualne opóźnienie w dokonaniu tego przeglądu?

Przykład rozliczenia indywidualnego na PIT-36 (dochody w kraju i za granicą)

Na formularzu PIT-36 rozliczamy się gdy nasze dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a jednocześnie nie mieszczą się w zakresie PIT-37. Na pewno powinieneś wybrać PIT-36 jeżeli uzyskałeś dochody w kraju i za granicą.

Jak rozliczyć w kosztach działalności zakup samochodu na kredyt

Proszę o informację, czy wydatki na zakup samochodu za kredyt z banku mogą zostać zaliczone przez podatnika do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne?

Jakie ma obowiązki podatnik uzyskujący dochody z działów specjalnych produkcji rolnej

Ministerstwo Finansów wydało oficjalne stanowisko odnośnie niektórych wątpliwości związanych z zasadami opodatkowaniem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Podatnicy prowadzący takie działy specjalne powinni koniecznie zapoznać się z tym stanowiskiem.

Podatek od dochodu ze sprzedaży nieruchomości

Zasady opodatkowania zysków ze sprzedaży nieruchomości zależą od daty nabycia sprzedawanej nieruchomości. Inaczej opodatkowana jest sprzedaż nieruchomości nabytej przed 1 stycznia 2007 r., a inaczej nabytej w latach 2007-2008. Żeby było ciekawiej ostatnia nowelizacja ustawy o PIT przyniosła nowe zasady, dotyczące zbywania nieruchomości nabywanych od 1 stycznia 2009 r.

Ulga abolicyjna [Wszystko o ...]

Jeżeli w 2008 roku pracowałeś za granicą (lub uzyskiwałeś tam dochody z działalności gospodarczej) możesz skorzystać z ulgi abolicyjnej. Jednak masz prawo do tej ulgi tylko wtedy, gdy Twoje zagraniczne dochody zostały poddane niekorzystnej metodzie unikania podwójnego opodatkowania – tzw. metodzie odliczenia proporcjonalnego.

Czy jeżeli syn skończył 25 lat w 2008 r. przysługuje rodzicom cała ulga na dziecko

Mamy syna, który w sierpniu 2008 roku skończył 25 lat, a w listopadzie 2008 r. obronił pracę magisterską. Czy przysługuje nam pełna, ulga prorodzinna w wysokości 1173,70 zł czy może tylko część.

Czy umorzony podatek i odsetki to przychód podatnika

Urząd gminy na mój wniosek umorzył mi częściowo zaległości w podatku od nieruchomości i odsetki. Zastanawiam się teraz, czy przypadkiem nie powinienem wykazać tego umorzenia w moim rocznym PIT. Czy to umorzenie jest moim przychodem podatkowym?

Rozliczamy dochody ze sprzedaży udziałów i akcji na PIT-38

Tylko indywidualnie i odrębnie od innych dochodów można rozliczyć dochody ze sprzedaży papierów wartościowych poza działalnością gospodarczą uzyskane w danym roku kalendarzowym. Służy do tego PIT-38. Trzeba to zrobić do końca kwietnia następnego roku.

Ile kosztów w PIT-11

W mojej firmie wypłaciłem pracownikom pensje grudniowe w styczniu 2009 r.. Czy w informacjach PIT-11 mam ująć każdemu pracownikowi 11 czy 12 miesięcznych kosztów uzyskania przychodów. Pracownicy przepracowali bowiem w zeszłym roku 12 miesięcy ale wynagrodzeń miesięcznych otrzymali w 2008 tylko 11.

Czy opłaty eksploatacyjne płacone przez najemcę są przychodem wynajmującego

Wynajmuję mieszkanie studentowi. Zawarłem w umowie najmu zasadę, że najemca uiszcza bezpośrednio do moich rąk czynsz za najem, a dodatkowo będzie ponosił zwykłe koszty utrzymania lokalu płacone bezpośrednio do podmiotów świadczących usługi (np. czynsz uiszczany we wspólnocie mieszkaniowej, abonament za istniejące w tym lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłaty za wodę, energię elektryczną oraz gaz, które nie są ustalane w sposób ryczałtowy). Rozliczam się w formie ryczałtu. Czy przychodem osiąganym z najmu jest wyłącznie czynsz, czy także opłaty eksploatacyjne ponoszone przez najemcę?

Zlecenia do 200 zł bez kosztów i z 18% PIT

Jestem studentem i co jakiś czas zawieram umowy zlecenia, czy umowy o dzieło na niewielkie kwoty. Słyszałem, że od 1 stycznia 2009 r. takie umowy o wartości do 200 zł nie są już pomniejszane o koszty. A od 2011 roku nie sumuje się takich umów zawartych w ciągu miesiąca. Czy to prawda?

Nie daj się namówić na użyczenie

Czasem wynajmujący próbują namówić najemców na umowę użyczenia zamiast umowy najmu, aby skorzystać na opodatkowaniu. Jednak trzeba wiedzieć, że osoba, która użytkuje nieruchomość bezpłatnie (na mocy użyczenia) musi zapłacić podatek dochodowy od tzw. nieodpłatnego świadczenia.

Jak rozliczać VAT od importu towarów w deklaracji VAT-7

Importujemy towary z Rosji. Korzystamy z procedury uproszczonej. Co powinniśmy zrobić, aby rozliczać te transakcje w deklaracji VAT?

Czy koszt hotelu zwrócony przez pracodawcę jest przychodem pracownika

Jako pracownik jednej firmy, a także jako zleceniobiorca innej wykonywałem w 2008 roku zadania poza miejscem mojego zamieszkania w kraju i za granicą (podróże służbowe). Firmy te zapewniały mi (zwracały koszty lub opłacały) oczywiście hotele. Czy te świadczenia nie są przypadkiem moim przychodem?

Czy dofinansowanie do wypoczynku dzieci jest zwolnione z PIT

Moja córka była w 2008 r. na koloniach finansowanych przez zakład pracy. Płaciłam tylko 10% kosztów tych kolonii. Czy te 90% kosztów, których nie płaciłam, to mój przychód ? Czy muszę go wykazać w PIT ?

Chcesz ryczałtowo płacić podatek od przychodów z najmu - złóż wniosek do 20 stycznia

Do 20 stycznia osoby (nie będące przedsiębiorcami) uzyskujące przychody z najmu, jeżeli chcą płacić ryczałt muszą złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.

Czy mogę złożyć wspólnego PITa z mężem cudzoziemcem

Jestem Polką a mój mąż jest Norwegiem i pracuje czasowo w Polsce. Jednak jego stałym miejscem zamieszkania pozostaje Norwegia. Słyszałam, że można już opodatkowywać się wspólnie w takich przypadkach jak mój. Czy to prawda?

VAT przy prywatnym najmie mieszkań

Wynajmowanie (również dzierżawa) mieszkań na cele mieszkaniowe na własny rachunek jest usługą zwolnioną z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w zw. z poz. 4 załącznika nr 4 ustawy o VAT).  Tak więc wynajmujący mieszkania na cele mieszkaniowe nie muszą się rejestrować jako podatnicy VAT.

Jak są opodatkowane dochody z najmu na zasadach ogólnych

REKLAMA