REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Oszust podatkowy skazany

W dniu 31 marca 2010 r. przed Sądem Rejonowym w Bydgoszczy zapadł wyrok skazujący w sprawie przeciwko oskarżonemu o popełnienie przestępstwa skarbowego polegającego na podaniu nieprawdy w deklaracjach podatkowych, co w konsekwencji spowodowało narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie. Sąd orzekł karę łączną 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, warunkowo zawieszając wykonanie orzeczonej kary, na okres próby 5 lat.

Firmanctwo oszustów podatkowych

Kiedy trzeba dokonać aktualizacji zgłoszenia VAT-R

Od 24 kwietnia 2010 r. obowiązuje zmieniony przepis art. 96 ust. 12 ustawy o VAT. Dotychczas podatnicy na mocy ww. przepisu bezwzględnie zobowiązani byli do złożenia aktualizacji zgłoszenia rejestrującego (na tzw. druku VAT-R) w terminie 7 dni od dnia, w którym uległa zmiana jakkolwiek informacja podana w poprzednio złożonym zgłoszeniu rejestrującym lub aktualizującym na potrzeby VAT.

Sposób księgowania w kpir przy ewidencjonowaniu usług kasą fiskalną

Jak księgować w księdze przychodów i rozchodów faktury wystawione za przeprowadzane szkolenia przy równoczesnym ewidencjonowaniu obrotu bezrachunkowego za pomocą kas rejestrujących?

Kiedy ująć import towarów w kpir

Czy wydatki poniesione na zakup towarów handlowych (importowanych) oraz koszty uboczne zakupu należy ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie otrzymywania towaru?

Jak ująć diety i noclegi pracownicze w ewidencji kpir

Czy koszty delegacji: diety, noclegi pracownika są kosztem uzyskania przychodu z działalności oraz czy należy rozliczać każdy wyjazd i potwierdzać jego pobyt na druku delegacji?

Dowód wewnętrzny podstawą zapisu w kpir podatników VAT kupujących od rolników ryczałtowych.

W jaki sposób należy dokumentować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakupy dokonywane przez podatników podatku VAT od rolników ryczałtowych?

Jak księgować przychody i koszty z różnych form działalności w kpir

Pytanie: Podatnik prowadzi kilka działalności (trzy formy) jak powinien dokumentować zapisy w kpir ?

Jak zaksięgować w kpir otrzymane środki z funduszy unijnych

Pytanie: Jak zaksięgować poniesione wydatki na firmę, jeżeli zostaną one zwrócone w późniejszym terminie dotacją środków Europejskiego Funduszu Społecznego w postaci transzy środków pieniężnych?

Jak ująć w kpir zakup domeny internetowej

Pytanie: W której kolumnie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (10 czy 14), należy ewidencjonować wydatki poniesione na zakup prawa do domeny internetowej?

Jak rozliczyć w kpir nabywane materiały budowlane

Pytanie: Podatnik materiały budowlane nabywa na firmę i zalicza w koszty uzyskania przychodu. Jak powinien ewidencjonować zakupy w kpir?

Jak ująć w kpir różnice remanentowe

Pytanie: Czy podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów może rozliczać się co miesiąc różnicami remanentowymi?

Jak ująć w kpir faktury, które potwierdzają obrót zarejestrowany na kasie fiskalnej

Pytanie: Czy pomniejszenie wartości raportu miesięcznego z kasy fiskalnej o wartość transakcji wprowadzonych na podstawie faktur VAT jest prawidłowe pod względem dokonywania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

Czy można odliczać VAT od biletów PKP, PKS oraz komunikacji miejskiej

Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę VAT naliczonego, w zakresie w jakim nabywane przez niego towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Dokumentem, który potwierdza fakt naliczenia podatku jest przede wszystkim faktura VAT wystawiana przez sprzedawcę. A co w przypadku, gdy zamiast faktury dostajemy bilet? Otóż, ustawodawca pod pewnymi warunkami dopuścił możliwość traktowania biletu na równi z fakturą.

Czy przychody z tytułu otrzymanej dotacji podlegają zwolnieniu z PIT

Jestem przedsiębiorcą i prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Realizuję od 2009 roku, jako beneficjent dwa projekty szkoleniowe w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach tych projektów osiągam przychody z tytułu pełnienia funkcji kierownika projektu oraz otrzymuję refundację części kosztów utrzymania biura projektu będącego jednocześnie siedzibą firmy. Czy te przychody podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego?

Jak zaksięgować w kipr wydatki na zakup działki pod budowę mieszkań

Czy wydatki poniesione na zakup działki gruntu przeznaczonej pod budowę mieszkań przeznaczonych na sprzedaż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej można zaksięgować jako towar w rubryce 10 księgi (zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu), zaś opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz opłatę sądową w rubryce 11 księgi (koszty uboczne zakupu)?

Najem lokalu w ramach działalności gospodarczej a ewidencja w kpir

Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której wynajmuję lokal. Właściciel lokalu nie jest uprawniony do wystawiania faktur VAT. W jaki sposób najemca powinien udokumentować poniesienie wydatków?

Jak prawidłowo ewidencjonować w kpir usługi rekreacyjne

Prowadzę działalność gospodarczą obejmującą naukę jazdy konnej i rekreację. Posiadam 3 konie własne i 4 użyczone nieodpłatnie, nie chcę traktować koni jako majątku firmy, natomiast korzystam z nich do uzyskania przychodu z jazd. W jaki sposób wpisywać koszty związane z wyżywieniem, utrzymaniem oraz leczeniem koni i w oparciu o jakie dokumenty? W oparciu o jakie dokumenty wpisywać przychód z jazdy konnej do kpir?

Złodziej prądu podatnikiem akcyzy teraz i w przyszłości

Złodzieje prądu, w momencie ujawnienia faktu zajmowania się tym procederem, poza koniecznością uiszczenia opłaty za nielegalnie pobraną energię, muszą także zapłacić podatek akcyzowy z tego tytułu.

Jakie opłaty i podatki trzeba zapłacić przy sprowadzaniu auta z USA

Zamierzam wkrótce kupić i sprowadzić samochód osobowy spoza UE - najprawdopodobniej z USA. W związku z tym chciałbym się dowiedzieć jakie zapłacę z tego tytułu podatki.

Co trzeba zmienić w VAT - propozycje PKPP Lewiatan

Podatek od towarów i usług, to najbardziej skomplikowany podatek w naszym systemie podatkowym. Ponadto ustawa o VAT zawiera również wiele przepisów błędnych, czy niewłaściwie implementujących prawo UE. Rada Podatkowa Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan przygotowała projekt koniecznych zmian w VAT ogłoszony 23 czerwca 2010 r.. Projekt ten został przekazany Ministrowi Finansów i Komisji Przyjazne Państwo.

Przegrana sprawa w sądzie jest kosztem przedsiębiorcy

Czasem przegraną sprawę w sądzie może choć trochę osłodzić możliwość zaliczenia do kosztów wydatków poniesionych na ten spór.

Przedsiębiorcy chetnie korzystają z darmowych porad prawno-podatkowych

Z uruchomionego przez Stowarzyszenie Podatników w Polsce numeru telefonu skorzystali głównie przedsiębiorcy, którzy ucierpieli z powodu powodzi, jak również zakłady pracy, które chcą udzielić pomocy swoim poszkodowanym pracownikom. Dyżury prowadzone są przez doradców i konsultantów podatkowych, m. in. z HLB Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki, będący społecznym ekspertem Stowarzyszenia Podatników w Polsce.

Kiedy rozliczyć w PIT wynagrodzenie za usługi zapłacone z góry

W sytuacji, gdy wystawienie faktury lub zapłata poprzedzają wykonanie usługi podatnik uzyskuje przychód w dniu wystawienia faktury - jeżeli faktura zostanie wystawiona przed uregulowaniem należności. Natomiast jeżeli cała należność zostanie uregulowana przed dniem wystawienia faktury, to przychód powstaje w dniu uregulowania należności.

Jak opodatkować należności otrzymane przez wspólnika występującego ze spółki osobowej

Organy podatkowe uważają, że różnica pomiędzy wypłaconą wartością udziału kapitałowego, a wartością wkładu wniesionego przez występującego wspólnika spółki osobowej - jako dochód z praw majątkowych - podlega opodatkowaniu PIT. Jednak szczęśliwie dla podatników sądy administracyjne uważają inaczej.

Diety przedsiębiorców w kosztach uzyskania przychodów

Prowadząc działalność gospodarczą nawet jednoosobową, niejednokrotnie zdarzyć się może konieczność wyjazdu służbowego, czasem charakter prowadzonej działalności może być taki że już w samym założeniu będzie zakładał konieczność częstych podróży służbowych. W takiej sytuacji pojawia się pytanie czy dieta związana z podróżą służbową właściciela firmy może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?

Skutki podatkowe podjęcia działalności gospodarczej po śmierci małżonka

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ani też ustawa z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn. Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 1681 z późn. zm.) nie przewidują możliwości kontynuowania działalności za zmarłego podatnika, który prowadził działalność gospodarczą jednoosobowo.

Jak dokumentować sprzedaż, gdy przedsiębiorca nie ma kasy fiskalnej

Co do zasady, przedsiębiorca prowadzący sprzedaż detaliczną towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powinien mieć zarejestrowaną kasę fiskalną i wydawać każdorazowo paragon. Na życzenie konsumenta, może dodatkowo wystawić fakturę VAT

Forma wystawienia faktury korygującej do faktury elektronicznej

Jednym z podstawowych obowiązków podatników VAT jest obowiązek wystawiania faktur dokumentujących dokonywane transakcje (sprzedaży towarów, świadczenia usług). Na podstawie rozporządzenia z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej (Dz.U. Nr 133, poz. 1119) podatnicy otrzymali możliwość wystawiania i przysyłania tych faktur drogą elektroniczną, pod warunkiem uprzedniej akceptacji tej formy przez odbiorcę faktury.

Czy z ulgi na zakup kas rejestrujących można skorzystać więcej niż jeden raz

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Cudzoziemiec z UE prowadzący w Polsce firmę może stosować pkpir

Jeżeli podatnik jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej i prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.  Do prowadzenia ksiąg rachunkowych zobowiązany będzie dopiero po osiągnięciu, za poprzedni rok obrotowy, przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wynoszących co najmniej równowartość w walucie polskiej 1.200.000 euro.

Ministerstwo Finansów przekaże VAT od charytatywnych sms-ów dla powodzian

Środki odpowiadające wysokości podatku VAT pobranego od tzw. sms-ów charytatywnych na rzecz powodzian Ministerstwo Finansów przekaże na cele związane z usuwaniem lub łagodzeniem skutków powodzi. W ten sposób rząd chce zachęcić do wspierania potrzebujących i wzmocnienia gestów solidarności z osobami dotkniętymi skutkami żywiołu.

Polski podatek akcyzowy zgodny z prawem UE

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł 20 maja 2010 r., że Polska nie naruszyła prawa europejskiego, wliczając podatek akcyzowy pobierany przy sprzedaży samochodów niezarejestrowanych w Polsce do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) pobieranego od tych samochodów.

Nowości w ustawie o PIT od 20 maja 2010 r.

Szybciej (bo już w następnym roku po roku zakończeniu zatrudnienia) będzie można przejść na tzw. samozatrudnienie i współpracując jako przedsiębiorca ze swoim byłym pracodawcą płacić PIT wg liniowej stawki 19%.

Darowizna na rzecz szkoły a VAT

Czy darowizna pieniężna przekazana na rachunek szkoły podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i jak tę czynność należy dokumentować?

Zakup i konsumpcja wina w kraju UE a VAT


Czy zakupu wina na terenie państwa członkowskiego i zużytkowanie go w ramach reprezentacji na terenie tego państwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju?

Transakcje z podmiotem zagranicznym a obowiązek podatkowy


Czy dokonanie przedpłaty na rzecz kontrahenta z Czech na towar pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, który na terytorium Czech znajduje się na składzie celnym wywołuje obowiązek podatkowy?

Stawka podatku za usługę projektową

Podatniczka wykonuje - na rzecz firmy z siedzibą we Wrocławiu - usługę projektową (zakwalifikowaną wg symbolu z PKWiU 74.2 - usługi architektoniczne i inżynierskie) dotyczącą nieruchomości mającej powstać w Moskwie. W związku z tym podatnik pyta jaką stawkę podatku powinna w tym przypadku zastosować?

Dwie działalności, jedna deklaracja


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko, na podstawie wpisu do ewidencji gospodarczej
i jest płatnikiem podatku od towarów i usług. W roku bieżącym dodatkowo rozpoczyna prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego. Czy podatnik w jednej deklaracji może wykazywać pozycje dotyczące obu działalności?

Czy konieczny jest okres trzech miesięcy prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupów przez gospodarstwo rolne?


Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535) w art. 43 ust. 4 określa, iż jedynie rolnik ryczałtowy, który dotychczas korzystał ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 i zamierza zrezygnować z tego zwolnienia, jest obowiązany prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1, przez okres co najmniej trzech kolejnych miesięcy.

Oddział podmiotu zagranicznego w Polsce a VAT

Czy w sytuacji, kiedy podmiot zagraniczny jest już zarejestrowany w Polsce na potrzeby podatku od towarów i usług, należy uznać, że Oddział tego podmiotu również jest już zarejestrowany dla podatku od towarów i usług w Polsce oraz może i powinien posługiwać się numerem NIP nadanym przez Drugi Urząd Skarbowy w Warszawie
dla potrzeb podatku od towarów i usług i podatku dochodowego od osób prawnych?

Który urząd skarbowy jest właściwy przy VAT od sprzedaży działek


Czy w myśl ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli sprzedaż działek gruntowych (w planie zagospodarowania przestrzennego tereny te są przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną) zostanie objęta podatkiem VAT, właściwym urzędem skarbowym do poboru tego podatku jest urząd właściwy dla miejsca położenia nieruchomości, czy też urząd właściwy dla miejsca zamieszkania podatnika?

Pośrednictwo finansowe a VAT


Czy usługi pośrednictwa finansowego podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w zw. z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT?

Obowiązek podatkowy w VAT


Podatnik zwraca się z pytaniem, czy podatnik podatku VAT ma obowiązek bezwzględnie odprowadzać należny podatek od towarów i usług , jeżeli tak to na jakiej podstawie prawnej?

Moment powstania przychodu w przypadku usług budowlanych

Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych a w szczególności dotyczy to usług remontowo-budowlano-instalacyjnych. Wykonujemy bardzo szeroki zakres takich usług i współpracujemy z wieloma klientami, z którymi z kolei rozliczamy się w bardzo zróżnicowany sposób. Zwykle zakres wykonywanych robót jak również sposób rozliczenia określa pisemna umowa. W związku z tym mamy wątpliwości jak poprawnie się rozliczać a dokładnie kiedy dla mnie powstanie przychód z tytułu wykonywanych robót, czy w trakcie inwestycji, a po zakończeniu pewnych konkretnych robót czy może po zakończeniu całej inwestycji?

Kiedy świadcząc usługi stomatologiczne można opłacać kartę podatkową

Co to są "usługi dla ludności"

Świadczę usługi dekarskie i płacę podatek w formie karty podatkowej. W decyzji urzędu skarbowego na 2012 rok określono mi limit przychodów w kwocie 60.724 zł, wykonywania świadczeń dla innych odbiorców - poza świadczeniami dla ludności. Czy wykonując świadczenia jako podwykonawca dla firmy budowlanej prowadzonej przez osobę fizyczną, która jest z kolei wykonawcą robót budowlanych dla innych firm, należy zaliczyć te świadczenia do limitu wykonywania świadczeń dla innych odbiorców, czy też traktować je jako świadczenia dla ludności?

Czy małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą w tym samym zakresie

Jestem lekarzem stomatologiem i prowadzę działalność gospodarczą (w formie wolnego zawodu) świadcząc usługi stomatologiczne. Korzystam z opodatkowania kartą podatkową. Moja małżonka chciałaby rozpocząć działalność gospodarczą w formie wolnego zawodu lekarza ginekologa. Czy po rozpoczęciu prowadzenia działalności przez moją żonę stracę prawo do korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej?

Czy dwa różne zakresy działalności gospodarczej pozwalają na opodatkowanie kartą podatkową

Czy wykonywanie przez tego samego przedsiębiorcę działalności gospodarczej w dwóch różnych zakresach, tj. obsługa maszynowa produkcji rolniczej i ogrodniczej oraz sprzedaż żwiru z gospodarstwa rolnego ( które wymienione zostały w różnych częściach ) wyklucza możliwość opodatkowania w formie karty podatkowej?

Czy przedsiębiorca na karcie podatkowej może rozpocząć inną działalność w spółce osobowej

Rozpoczęcie kolejnej działalności w ramach spółki jawnej, skutkuje utratą prawa do opodatkowania kartą podatkową przychodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie.

REKLAMA