REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zarządzanie, VAT - rozliczanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zatrzymanie kaucji gwarancyjnej z wynagrodzenia podwykonawcy a korekta VAT

Jeżeli spółka działająca w branży budowlanej zatrzymuje część wynagrodzenia należnego podwykonawcy z tytułu wykonania określonego etapu prac, nie dochodzi do „nieuregulowania należności” skutkującego obowiązkiem korekty podatku VAT naliczonego zgodnie z art. 89b ustawy o VAT. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. Analogiczne interpretacje zapadają na tle podatku dochodowego – podatnik nie ma zatem również obowiązku korekty kosztów określonej w art. 15b ustawy o CIT.

Nowy wzór deklaracji VAT-11

Minister Finansów określił w drodze rozporządzenia nowy wzór deklaracji dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu - VAT-11.

Obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży usług

W związku z nowelizacją ustawy o VAT, od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe zasady dotyczące powstawania obowiązku podatkowego w podatku VAT w zakresie sprzedaży usług. Obecnie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi.

Faktura wystawiona przed dostawą towarów

Obowiązujące od początku 2014 roku przepisy ustawy o VAT wydłużają terminy wystawiania faktur. Można je wystawić 30 dni przed dostawą towarów i nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy. Oznacza to, że obecnie wystawienie faktury przed dokonaniem dostawy nie jest błędem.

REKLAMA

Terminy odliczania VAT w 2014 r.

Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmianie uległy regulacje dotyczące terminów odliczania podatku naliczonego z tytułu nabywanych towarów i usług. Od początku 2014 r. termin odliczenia podatku z tytułu danej transakcji wiąże się z momentem powstania w odniesieniu do niej obowiązku podatkowego oraz chwilą uzyskania dokumentującej ją faktury. W rezultacie nabywcy zobowiązani są każdorazowo ustalać, kiedy sprzedawca lub usługodawca zobowiązany jest do rozliczenia podatku należnego od danej transakcji.

Sankcje za nieewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej

Podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych powinni ewidencjonować tego typu sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej. W praktyce jednak zdarza się, iż podatnicy uchybiają temu obowiązkowi, przykładowo w sytuacji przekroczenia limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej lub wprowadzenia nowych uregulowań prawnych nakazujących konkretnym podmiotom prowadzenie takiej ewidencji. Brak ewidencjonowania pomimo istnienia takiego obowiązku wiąże się z określonymi sankcjami.

Oszustwa w VAT w Unii Europejskiej

Unia Europejska rozmawia z krajami spoza UE (w szczególności z Rosją i Norwegią) w sprawie zacieśnienia współpracy administracyjnej odnośnie zwalczania oszustw w zakresie podatku VAT. Wstępne rozmowy przeprowadzono również z Kanadą, Turcją i Chinami.

Zasady rozliczania VAT kontraktu menedżerskiego

W przypadku gdy menedżer jest samodzielnym przedsiębiorcą, czynności realizowane na podstawie kontraktu menedżerskiego będą podlegały opodatkowaniu VAT. Wtedy też zatrudniający się w spółce menedżer wystawi za swoje usługi faktury.

REKLAMA

Jak dokonać rocznej korekty VAT za 2013 r.

Roczna korekta podatku VAT jest już dokonywana po raz kolejny, mimo to wciąż budzi wątpliwości. Szczególnie że nowe przepisy wprowadziły również zmiany w tym zakresie. Podatnicy rozliczający VAT za okresy miesięczne roczną korektę podatku naliczonego za 2013 r. rozliczają w deklaracji VAT-7 za styczeń 2014 r. składanej w terminie do 25 lutego 2014 r.

Uchwała SN kończy pseudooptymalizację w VAT

Większość funkcjonujących od kilku lat „patentów”, jak nie płacić VAT-u lub zarobić na jego zwrotach, jest zbudowana na fikcji fakturowej. Jest to w zasadzie tylko pięć pomysłów połączonych w różnych kombinacjach:

Kradzież w firmie - jak rozliczyć i co wziąć pod uwagę?

Zgodnie z przepisami podatkowymi każde zdarzenie wpływające na stan majątku firmowego musi zostać odpowiednio udokumentowane i rozliczone. Również tak niespodziewana i problematyczna dla przedsiębiorcy sytuacja jak kradzież majątku firmy niesie za sobą konsekwencje podatkowe, o których nie wolno zapominać.

Odliczenie VAT w następnych okresach rozliczeniowych

Odliczanie podatku naliczonego wynikającego z transakcji związanej ze sprzedażą opodatkowaną lub inną, ale z prawem do rozliczenia, jest jednym z najważniejszych uprawnień czynnego podatnika VAT. Ważne przy tym jest nie tylko to, aby podatnik w prawidłowy sposób zdefiniował kwotę VAT naliczonego podlegającego rozliczeniu, ale również to, by odliczenie dotyczyło odpowiedniego okresu rozliczeniowego.

Nowe rozporządzenia dotyczące VAT

Od stycznia 2014 r. obowiązują nowe rozporządzenia Ministra Finansów dotyczące podatku od towarów i usług.

Jak dokonać korekty odliczonego VAT

Podatnicy mają obowiązek skorygować odliczenie VAT naliczonego dokonane w ubiegłym roku. Warto wiedzieć, jakie obowiązki ciążą w tym zakresie na podatnikach, a także jak dokonać prawidłowych obliczeń.

Opodatkowanie VAT obrotu bitcoinami

Obrót dokonywany bitcoinami, czyli wirtualną walutą, wywołuje niemałe poruszenie w zakresie opodatkowania podatkiem VAT. Obecnie nie ma jednolitego stanowiska, przeważa jednak opinia, że obrót bitcoinami powinien zostać zwolniony z VAT.

Zmiany w VAT 2014 - wyzwaniem dla księgowego

W ramach ogólnopolskiego cyklu spotkań pod hasłem „Księgowy w epicentrum zmian w VAT, cyfryzacji i globalizacji – wyzwania roku 2014”, 6 lutego w Warszawie odbyła się konferencja, na której oprócz najnowszych zmian w VAT, poruszano również tematy ważne dla pracy księgowego, korzystającego z nowoczesnych technologii w warunkach globalnej gospodarki.

Dokumentowanie rabatu dla potrzeb VAT w 2014 roku

W przypadku rabatu obniżającego wartość wszystkich dostaw towarów dokonywanych w przyjętym okresie rozliczeniowym na rzecz danego odbiorcy podatnik może wystawić jedną fakturę korygującą.

Opodatkowanie VAT dostawy towarów używanych

W 2014 r. zmieniły się zasady korzystania ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Zwolnienie określone w tym przepisie obejmuje wszystkie towary, a nie tylko towary, które można było uznać za towary używane na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2013 r. Wprowadzono jednak dodatkowe warunki, aby z tego zwolnienia korzystać.

Opodatkowanie VAT przeniesienia własności nieruchomości

Jestem jednym z dwóch wspólników spółki z o.o. Udzieliłem spółce pożyczki. Żeby nie spłacać pożyczki, spółka chce w zamian przenieść na mnie własność zabudowanej nieruchomości. Nieruchomość ta została wniesiona aportem do spółki. Czy ta transakcja będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

Rozliczanie VAT od najmu, dzierżawy, leasingu

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe zasady związane z rozliczaniem podatku VAT od najmu, dzierżawy, leasingu, przechowywania mienia, stałej obsługi prawnej. Sprawdź, jak zmieniły się przepisy ustawy o VAT dla tych usług?

Sprzedaż przez internet - kiedy podlega opodatkowaniu?

Osoby dokonujące sprzedaż na aukcjach internetowych powinny uważać na fiskusa. Jeżeli dokonywana przez nich sprzedaż ma charakter zorganizowany i ciągły, wówczas może zostać uznana przez organy podatkowe za działalność gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu.

Czy sprzedaż działki trzeba opodatkować VAT

Ciąg działań takich jak: nabycie działek przeznaczonych pod zabudowę, scalenie działek, uzbrojenie terenu, wystąpienie o pozwolenie na budowę budynku z przeznaczeniem na usługi, oddanie działek w najem, poszukiwanie nabywców poprzez biuro nieruchomości oraz za pośrednictwem Internetu - wskazuje na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami. Sprzedaż działki w takich okolicznościach jest opodatkowana VAT.

Rozliczanie VAT od nabycia i użytkowania samochodów

Rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowych przepisów regulujących rozliczanie podatku VAT od nabycia i użytkowania samochodów. Nowa ustawa ma wejść w życie już w marcu. Zmiany mają uporządkować rynek pojazdów firmowych o masie do 3,5 tony.

Sprzedaż samochodu używanego - zwolnienie z VAT w 2014 roku

Przełom 2013 i 2014 r. zdominowała problematyka odliczania VAT przy nabyciu i używaniu samochodów osobowych, a także części, paliwa itp. Powstaje wrażenie, że wobec tego wszystkiego trochę na bocznym torze (a niesłusznie) znalazły się regulacje wykonawcze wprowadzające zwolnienia w VAT dla samochodów osobowych.

VAT od kontraktu menedżerskiego

Jeśli menedżer będzie miał np. własną polisę OC, czynności realizowane na podstawie kontraktu menedżerskiego będą mogły podlegać opodatkowaniu VAT. Rozliczanie VAT przez menedżera zależy bowiem od sposobu określenia w kontrakcie odpowiedzialności zleceniodawcy wobec osób trzecich.

Podstawa opodatkowania w VAT - nowe zasady od 2014 roku

Od 1 stycznia 2014 r. zasady określania podstawy opodatkowania nie są już ustalane na podstawie art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług, który został uchylony. Zastąpił go art. 29a tej ustawy. Jednocześnie uchylono art. 31 ustawy o VAT, który odrębnie normował podstawę opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Nowe reguły powstawania obowiązku podatkowego w VAT

Z początkiem 2014 roku weszły w życie istotne zmiany w podatku VAT. Najważniejszą ze zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o VAT jest ustalenie nowych reguł określania momentu powstania obowiązku podatkowego.

Usługi kompleksowe - rozliczanie VAT

Usługi kompleksowe nie są zdefiniowane w żadnych przepisach o VAT. Chodzi o prace wykonywane przez przedsiębiorcę dla jego kontrahenta lub klienta, w ramach których jest realizowanych kilka różnych usług – tak ściśle ze sobą powiązanych, że dla zamawiającego tworzą w praktyce jedną całość. Spory o to, które ze świadczeń są kompleksowe, a które odrębne, często musi rozwiązywać Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zmiany w VAT - kolejne wyzwania dla księgowego

Rewolucyjne zmiany w VAT to jeden z głównych tematów konferencji, rozpoczynającej 3 lutego 2014 r. we Wrocławiu, ogólnopolski cykl spotkań branżowych pod hasłem „Księgowy w epicentrum zmian w VAT, cyfryzacji i globalizacji – wyzwania roku 2014”. Problemowe zagadnienia prezentować będą doświadczeni praktycy, specjalizujący się w podatku od towarów i usług. Patronat medialny nad konferencjami objął portal Infor.pl

Zmiany w przepisach VAT obowiązujące od 1 stycznia 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. zmianie uległo wiele przepisów ustawy o VAT oraz rozporządzeń wykonawczych. Zmianie uległy zasady dotyczące m.in. terminów powstawania obowiązku podatkowego, odliczania podatku naliczonego, terminów wystawiania faktur.

Wynajem maszyn rolniczych przez rolnika - rozliczenie VAT

Wynajem maszyn rolniczych przez rolnika, prowadzącego gospodarstwo rolne może być traktowany na gruncie podatku od towarów i usług dwojako w zależności od statusu podatkowego rolnika. Jest to wynikiem tego, że ustawa o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) zawiera pewne szczególne rozwiązania dotyczące podatników, którzy prowadzą gospodarstwa rolne, leśne lub rybackie.

Jak użytkować kasy rejestrujące nabyte przed 1 kwietnia 2013 r.

Kasy rejestrujące potocznie zwane także fiskalnymi to szczególnego rodzaju ewidencje podatkowe - stanowią bowiem urządzenia zapisujące w formie elektronicznej dane ze sprzedaży towarów lub usług i okresowo zapisujące te dane w pamięci. Służą przede wszystkim kontroli prowadzonej przez przedsiębiorcę sprzedaży, dlatego muszą być zgodne z przepisami powszechnie obowiązującego prawa.

Sprzedaż wysyłkowa - kiedy w 2014 roku powstaje obowiązek podatkowy w VAT

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wysyłam towar za pośrednictwem kuriera lub poczty. Kiedy w 2014 roku powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT od sprzedaży wysyłkowej?

Nowy wzór deklaracji VAT-11 od 1 lutego 2014 r.

Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia, zgodnie z którym od 1 lutego 2014 r. obowiązywał będzie nowy wzór deklaracji VAT-11. Zmiana ma charakter techniczny i wynika z konieczności dostosowania wzoru deklaracji do zmian w ustawie o VAT obowiązujących od 1 stycznia 2014 r.

Odliczenie VAT od bankowozu - nie trzeba ciągle wozić pieniędzy

W przepisach o VAT brak jest wyraźnego warunku, że do odliczenia w całości podatku naliczonego od zakupu samochodu specjalnego (bankowozu) niezbędne jest, by pojazd ten był wykorzystywany do działalności opodatkowanej zgodnie z jego funkcją. Kupno bankowozu nie jest omijaniem przepisów, gdyż nie jest tutaj tworzona całkowicie sztuczna konstrukcja w celu odliczenia podatku.

Wydatki na pogrzeb pracownika - odliczenie VAT

Spółce z tytułu wydatków ponoszonych w związku ze śmiercią pracownika, byłego pracownika, emeryta, rencisty oraz najbliższej rodziny pracownika lub byłego pracownika (emeryta, rencisty), przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT, pod warunkiem, że nie występują przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy o VAT. Złożenie wieńców pogrzebowych, umieszczanie nekrologów w prasie, kondolencji i transport pracowników w związku z udziałem w uroczystościach pogrzebowych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Plusy i minusy zmian w VAT

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują zmiany w ustawie o VAT, które obejmują wiele podstawowych mechanizmów i konstrukcji, z którymi w praktyce spotyka się każdy przedsiębiorca. Chodzi przede wszystkim o zmiany w VAT dotyczące momentu powstawania obowiązku podatkowego, sposobu ustalania podstawy opodatkowania oraz terminów wystawiania faktur.

Odliczanie VAT od samochodów w 2014 roku – komentarz do projektu zmian w ustawie o VAT

Nowe zasady odliczania VAT od wydatków związanych z samochodami, jakie proponuje Ministerstwo Finansów są zdecydowanie mniej korzystne dla podatników niż to wynika z treści decyzji derogacyjnej wydanej przez Radę UE. Do czerwca 2015 r. nie będzie np. można odliczać VAT od wydatków na paliwo do samochodów firmowych używanych również do celów prywatnych. Projekt nowelizacji ustawy o VAT w tym zakresie omawia i komentuje Krzysztof Ugolik, doradca podatkowy z PwC. Nowe zasady mają wejść w życie już od 1 marca 2014 r.

Rozliczanie zaliczek w VAT po zmianach

W obrocie gospodarczym przekazanie zaliczki jest często spotykaną praktyką, która ma służyć zabezpieczeniu interesu stron w dążeniu do sfinalizowania transakcji. Jeśli umowa została wykonana prawidłowo, to zaliczka zostaje zaliczona na poczet ceny dostawy towaru lub wykonania usługi. W przeciwnym razie strona, która wpłaciła zaliczkę, ma prawo żądać jej zwrotu.

Czy faktura wystawiona w 2014 r. osobie fizycznej musi zawierać NIP

W treści przepisów o fakturach, które obowiązują od 1 stycznia 2014 r., nie znalazłem wyłączenia z obowiązku podawania na fakturach numeru NIP nabywcy, w przypadku gdy nabywca jest osobą fizyczną. Chodzi mi o faktury na dostawę wody. Czy to oznacza, że faktury wystawiane osobom fizycznym, np. za dostawę wody, muszą zawierać numer NIP nabywcy?

Kaucja gwarancyjna w VAT

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła regulacje dotyczące składania kaucji gwarancyjnej przez podmioty dokonujące dostaw towarów wrażliwych, które nie posiadają w dniu złożenia wniosku zaległości podatkowych.

Ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów

Po wprowadzeniu przez Ministerstwo Finansów projektowanych zmian w przepisach w zakresie prawa do odliczania VAT od samochodów, przedsiębiorcy, którzy używają samochodu firmowego również do celów prywatnych będą mieli ograniczone prawo do odliczenia VAT.

Odliczenie VAT z faktur za energię elektryczną w 2014 r.

Faktura za energię elektryczną zostanie wystawiona 2 lutego 2014 r. z terminem płatności upływającym 20 marca 2014 r. Obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstanie w tej sytuacji w lutym 2014 r. Kiedy powstanie prawo do odliczenia z takiej faktury? Czy gdyby kontrahent otrzymał fakturę w lutym, prawo do odliczenia podatku naliczonego powstałoby u niego już w lutym?

Odliczenie VAT od aut z kratką od 1 stycznia 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. wróciło odliczenie VAT od samochodów z kratką. Tym razem jednak samo wmontowanie kratki nie wystarczy, auta muszą spełaniać nowe zasady dotyczące wydawania homologacji.

Błędna stawka VAT na fakturze. Co teraz?

Na sprzedawcy towaru lub usługi ciążą ważne obowiązki związane z dokumentowaniem transakcji. Jednym z najważniejszych jest ustalenie prawidłowej stawki VAT. Przepisy dotyczące stawek VAT mogą nie być jasne dla przedsiębiorców, dlatego błędy pod tym względem jak najbardziej zdarzają się. Pomyłka w stawce VAT pociąga za sobą skutki podatkowe odczuwalne dla obu stron transakcji.

VAT 2014 - najważniejsze zmiany

Spośród około 50 zmian w podatku VAT, jakie wchodzą w życie od 1 stycznia 2014 r. na skutek uchwalenia ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka z nich, które są z pewnością najważniejsze dla podatników.

W 2014 r. nowe zasady rozliczania VAT

Zmiany w podatku VAT, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2014 r., mogą utrudnić działalność przedsiębiorcom.

Zasady wystawiania faktur w 2014 r.

Zmiany w zakresie fakturowania, które weszły w życie z początkiem 2014 r. mają znaczenie dla większości podatników. W związku ze zmianami konieczne stało się przekonfigurowanie systemów informatyczno-księgowych.

Podatkowe korzyści dla wspierających działalność charytatywną

Przedsiębiorcy wspierający działalność charytatywną mogą liczyć na konkretne korzyści i zachęty podatkowe - informuje p. Wiesława Dróżdż, Rzecznik Ministra Finansów.

VAT od prezentów dla kontrahentów z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Prowadzimy działalność opodatkowaną VAT. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia chcemy przekazać nowym kontrahentom kosze świąteczne i kalendarze z logo firmy oraz ofertą naszych produktów. Do tej pory nie otrzymali od nas żadnych prezentów. W ten sposób chcielibyśmy zachęcić ich do dalszej współpracy w przyszłym roku. Jak rozliczyć VAT od przekazania tego rodzaju prezentów? W poprzednich latach w takich sytuacjach nie naliczaliśmy VAT.

REKLAMA