REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urząd jak drukarnia

Urzędnicy w obawie przed koniecznością poprawiania błędów we wnioskach o zwrot VAT na własną rękę drukują formularz zaproponowany przez Ministerstwo Finansów. Podatnicy nie spieszą się jednak ze składaniem wniosków, a w już złożonych popełniają błędy.

Poziom wyższy niż w latach ubiegłych

Znamy już drugiego finalistę konkursu "Księgowy Roku 2005", który odbył się w Łodzi. Została nim Renata Rejmicz, księgowa zaledwie z trzyletnim stażem. Zwyciężczyni łódzkiego półfinału konkursu na wszystkie pytania odpowiadała bezbłędnie.

Rosną ceny papierosów

Od dziś obowiązuje wyższa akcyza na papierosy. Stawka kwotowa wzrosła do 75,12 zł, a procentowa do 31,30. Wzrost akcyzy odbije się na zasobności portfeli konsumentów. To oni zapłacą więcej.

Nowe regulacje, a już do wymiany

Nowa ustawa o finansach publicznych obowiązuje zaledwie od kilku dni, a już minister finansów zapowiada, że podzieli ona los swojej poprzedniczki, która zaraz po tym, jak zaczęła obowiązywać, musiała być zmieniana.

REKLAMA

Zgłoś projekt przez internet

Każdy, komu dały się we znaki absurdalne przepisy podatkowe, teraz może zgłosić propozycję ich zmiany. Wystarczy, że wejdzie na utworzoną właśnie stronę internetową www.podatki.gov.pl i zapisze swoje pomysły. Przedstawiciele biznesu i eksperci mają jednak mieszane odczucia dotyczące tej inicjatywy.

Niejasności w PIT-2K

Formularz PIT/2K składany przez podatników rozliczających po raz pierwszy ulgę odsetkową może wprowadzać w błąd. Ministerstwo Finansów nie zauważyło, że w 2004 roku zmieniono przepisy ustawy o PIT, tymczasem treść objaśnień do formularza pozostała ta sama.

Potrzebna jest gruntowna zmiana przepisów

Ustawa o VAT doczeka się zmian. Reforma możliwa jest już w tym roku. Nie wiadomo jednak czy będzie to nowa ustawa czy nowelizacja starej.

Próba ograniczania podwyżek benzyny

W Sejmie przeprowadzono wczoraj pierwsze czytanie projektu ustawy zmierzającej do uniemożliwienia ministrowi finansów ewentualnej podwyżki akcyzy na benzynę. Przygotowany przez SLD projekt zakłada zamrożenie stawek akcyzy na benzynę na obecnym poziomie.

REKLAMA

Czy można podpisać deklarację za podatnika

Jeżeli podatnik upoważni inną osobę - w szczególności doradcę podatkowego - do podpisywania i składania deklaracji w jego imieniu oraz na jego rzecz, to organy podatkowe nie mogą kwestionować skuteczności złożenia takiej deklaracji.

Komisja naprawia błędy

Stypendia naukowe i za wyniki w nauce znowu będą zwolnione z podatku. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zarekomenduje przyjęcie stosownych zmian w ustawie o PIT.

Zwrot akcyzy dla rolników

Poselskie projekty ustaw o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zużywanego w produkcji rolnej, autorstwa Samoobrony i Polskiego Stronnictwa Ludowego, mogą być skierowane do dalszych prac sejmowych - zdecydowała w środę Komisja Ustawodawcza.

Warto określić własne stanowisko

Wielu użytkowników ma wątpliwości dotyczące podatków. Z tego powodu proszą urzędy skarbowe o wydanie wiążących interpretacji podatkowych. Niestety bywa, że po upływie 3, a nawet 4 miesięcy nie otrzymują odpowiedzi.

Izby skarbowe radzą, jak unikać błędów w rozliczeniu PIT

Składając roczne zeznania PIT, podatnicy popełniają różne błędy. Często podają niewłaściwy numer identyfikacji podatkowej, nie podpisują formularzy. Popełniają pomyłki przy korzystaniu z darowizn czy preferencyjnych rozliczeń. Mylą się przy wpisywaniu numerów własnych kont bankowych itp.

Nie płać fiskusowi

Nawet po likwidacji ulg można płacić niski podatek dochodowy, a wręcz uniknąć go w ogóle. Wystarczy zrobić użytek ze znajomości przepisów prawa podatkowego. Po dziesiątkach nowelizacji jest w nich sporo luk.

Bony towarowe bez VAT

Analiza wydawanych przez urzędy skarbowe województwa świętokrzyskiego interpretacji wskazuje, że podatnicy najczęściej składają wnioski z pytaniami dotyczącymi ustawy o VAT. Czy są jakieś pytania, które stale się powtarzają, coś co można by jeszcze poprawić w ustawie?

Nie każda strata zwiększa koszty podatkowe

Sam protokół inwentaryzacyjny nie wystarczy, żeby stratę z kradzieży w supermarkecie zaliczyć do kosztów podatkowych. Podatnik powinien dostarczyć również inne dowody. Nie mogą wyręczać go w tym urzędnicy - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Stratę można kupić

Firma, która chce kupić koszty uzyskania przychodu, nie będzie z tym miała najmniejszego problemu. Internet jest pełen ogłoszeń oferujących pomoc w oszukaniu urzędu skarbowego. Za fikcyjną fakturę trzeba zapłacić do kilkunastu procent jej wartości.

Sołtys nie przyjdzie z decyzją

Zmiana przepisów Ordynacji podatkowej wprowadziła zamęt w wiejskich gminach. Chodzi o to, że sołtysi nie mogą już doręczać pism podatkowych, gdyż zgodnie z przepisami są osobami nieuprawnionymi.

Z jakich ulg należy korzystać, a jakich się wystrzegać

W 2006 roku zaczęły obowiązywać nowe ulgi i zwolnienia. Skorzystanie jednak z niektórych z nich może okazać się ryzykowne. Najmniej wątpliwości budzi zwrot VAT na materiały budowlane. Do najbardziej kontrowersyjnych ulg można z pewnością zaliczyć ulgę na nianie, bo może wcale się nie opłacać.

Nowa minister nie będzie przeszkadzać

Nowa minister finansów nie powinna opóźniać prac nad zmianą ustawy o VAT. Nie powinna mieć również większego wpływu na formę planowanej reformy - twierdzą eksperci. Sama minister zmianę systemu podatkowego odkłada na dalszy plan.

Spór o podpisy na deklaracjach

Księgowi i doradcy podatkowi mają problemy. Niektóre urzędy skarbowe zapowiedziały, że nie będą przyjmować podpisanych przez nich w imieniu klientów - czyli podatników - deklaracji podatkowych. Do innych urzędów podatnicy są wzywani, żeby samodzielnie składać podpisy.

Preferencyjne szkolenia i kursy

Świadczenia w postaci szkoleń lub kursów otrzymywanych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionu są zwolnione z PIT.

Wnioski o ulgi transportowe po staremu

Wnioski o udzielanie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych dla prowadzących działalność w sektorze transportu będą do 1 maja 2007 r. rozpatrywane na starych zasadach.

Ryczałtowiec musi zlikwidować działalność

Podatnicy ryczałtu i karty podatkowej, którzy nie zlikwidowali działalności gospodarczej, nie będą mogli rozliczyć się wspólnie z małżonkiem z ubiegłorocznych dochodów - potwierdza Ministerstwo Finansów. Szanse natomiast na łączne rozliczenie dochodów za 2006 rok mają jeszcze ci, którzy formalnie zakończą działalność do 20 stycznia.

Nowe druki już obowiązują

Od 7 stycznia zgłoszenia identyfikacyjne NIP trzeba składać na nowych formularzach. Nie oznacza to jednak, że poprzednie druki przestają obowiązywać. Można je stosować jeszcze do połowy maja. Nowe wzory druków NIP wprowadza rozporządzenie ministra finansów z dnia 13 grudnia 2005 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych (Dz.U. nr 254, poz. 2132).

Jest pierwszy zwycięzca

W pierwszym półfinale konkursu "Księgowy Roku 2005", który odbył się w Warszawie, zwyciężyła Jolanta Śmietanko. Jak powiedziała Gazecie Prawnej Jolanta Śmietanko, udział w konkursie wiąże się z dużym stresem, ale daje też olbrzymią satysfakcję.

PIT za 2005 r. - roczne obliczenia podatku

Jeszcze tylko do poniedziałku pracownicy mogą zlecić rozliczenie podatku za 2005 rok zakładowi pracy. Wystarczy wypełnić oświadczenie PIT-12 i przekazać je pracodawcy.

Ulgę na złe długi trzeba poprawić

Podatnicy skarżą się na przepisy dotyczące ulgi na złe długi. Czy zakres tej ulgi powinien być rozszerzony i jak to zrobić?

Nie czekajmy na PIT od szefa

Ten, kto liczy na szybki zwrot podatku, powinien złożyć zeznanie już teraz. Musi tylko otrzymać z zakładu pracy PIT-11, czyli dane o swoich rocznych dochodach. Osoba na etacie, która nie prowadzi działalności gospodarczej, może rozliczyć się z rocznego podatku dochodowego za pośrednictwem zakładu pracy albo samodzielnie.

Czy będzie tani kredyt dla sołtysa

Podatnicy oraz inkasenci i płatnicy mogą wystąpić do organu podatkowego o odroczenie lub rozłożenie na raty podatku i zaległości podatkowej. Uprawnienie takie przysługuje również sołtysowi, który występuje w charakterze inkasenta niektórych podatków gminnych.

Będzie wyłoniony pierwszy półfinalista

Pierwszy zwycięzca półfinałów Konkursu Księgowy Roku zostanie wyłoniony dziś w Warszawie. Kolejne półfinały odbędą się jeszcze w pięciu innych miastach Polski. To już siódma edycja tej prestiżowej imprezy.

Zysk to nie dochód

Nie trzeba mieć realnego dochodu, by skorzystać ze zwolnienia podatkowego związanego z przekazaniem pieniędzy na cele statutowe - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

Na podatku liniowym można stracić

Podatnicy, których średnie miesięczne dochody nie przekraczają 4000 zł, nie powinni decydować się na wybór podatku liniowego. Szczegółowe analizy powinni przeprowadzić również korzystający z ulgi odsetkowej lub planujący inwestycje w fabrycznie nowe środki trwałe.

Ulgi są, choć ich nie ma

Jeszcze do końca 2006 roku będzie można korzystać z ulg, których od dawna nie ma w ustawach podatkowych. Skreślono je kilka lat temu. Znalazły się jednak w przepisach przejściowych, które już znowelizowano. W efekcie z ustawą o CIT problemy mają nie tylko podatnicy, ale i profesjonaliści.

Umowy trzeba zarejestrować

Usługi naukowo-badawcze nie są już zwolnione z podatku od towarów i usług. Od początku tego roku opodatkowane są stawką 22 proc. Jeśli jednak umowa zawarta w ubiegłym roku zostanie do końca stycznia zarejestrowana w urzędzie, ze zwolnienia można nadal korzystać.

Wnioski można już wysyłać

Ministerstwo Finansów opublikowało wzór wniosku o zwrot VAT. Choć nie jest to wzór powszechnie obowiązujący, jego wypełnienie umożliwi szybszy zwrot pieniędzy.

Jak wycofać się z błędnej decyzji

Małżonkowie, którzy pochopnie podjęli decyzję o likwidacji wspólnej działalności gospodarczej, mogą nadal ją razem prowadzić po spełnieniu określonych warunków. Pozwoli im to uniknąć niekorzystnych skutków finansowych, np. podatku od remanentu likwidacyjnego.

Postępowanie nie musi się zakończyć

Postępowanie karne albo postępowanie w sprawach o przestępstwa lub wykroczenia skarbowe nie musi się zakończyć, aby móc korzystać z materiałów zgromadzonych przez organy ścigania - wynika z rządowego projektu.Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz ustawy Ordynacja podatkowa.

Jakie wady usunąć z ustawy

Obecna ustawa o podatku od towarów i usług zawiera wady i błędy. Zwracają na nie uwagę m.in. przedsiębiorcy i doradcy podatkowi. Proponują również zmiany, które ułatwiłyby życie podatnikom.

Można było określić przychód żony

Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się, że nie można określić przychodu przypadającego na żonę ze sprzedaży wspólnego małżeńskiego mieszkania. Sprawa, którą zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, dotyczyła podatku od sprzedaży nieruchomości.

Grzywna może przekroczyć 8,5 miliona złotych

Za uzyskanie nienależnego zwrotu VAT od wydatków za materiały budowlane grozi kara grzywny ponad 8,5 miliona złotych, a nawet pozbawienie wolności.Obowiązująca od 1 stycznia 2006 r. ustawa o zwrocie VAT za materiały budowlane wprowadziła zmiany do kodeksu karnego skarbowego.

Podatniku, miej się na baczności

Podatnikom, którzy nie złożą w terminie informacji podsumowującej, grozi kara grzywny do 17 982 zł. Podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w takim dokumencie zagrożone jest już karą wynoszącą prawie 3 miliony złotych. Przewiduje to znowelizowany kodeks karny skarbowy.

Jaki termin zwrotu VAT

Zmianę regulacji dotyczących zwrotu VAT zaproponowano w projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt opracowali eksperci działający w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP Lewiatan).

Nowe zasady zaokrąglania podatków nie rozwiązały problemów

Dla wszystkich deklaracji i ich korekt składanych po 1 stycznia 2006 roku obowiązują nowe zasady zaokrąglania podatków. Nie rozwiązują one jednak wszystkich problemów. Nie wiadomo, jak zaokrąglić podatek w zeznaniach po odliczeniu 1 proc. ulgi na organizację pożytku publicznego.

Nie wszystkie odsetki można odliczyć

Jednym z popularniejszych odliczeń za 2005 rok będzie ulga odsetkowa. Podatnicy chętnie z niej korzystają. Niestety nie zawsze zgodnie z przepisami. Niedoinformowani ciągle popełniają liczne błędy. Odliczają na przykład odsetki od kredytów na zakup mieszkań na rynku wtórnym.

Zmieniony limit dla najmu

W 2006 roku zmienił się limit obowiązujący osoby, które nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej, ale korzystają z ryczałtu przy rozliczaniu przychodów z najmu mieszkania.

Ryczałtowcy już składają PIT

Od dziś można już składać w urzędach skarbowych roczne zeznania o dochodach uzyskanych w 2005 roku. Najmniej czasu na rozliczenie się mają osoby płacące ryczałt. PIT-y dotyczące przychodów z najmu czy działalności gospodarczej muszą one złożyć do końca miesiąca.

Trzeba pomóc importerom

Polski system podatkowy nie jest konkurencyjny w porównaniu z systemami innych krajów Unii Europejskiej - uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Mniej departamentów

Dokonano zmian w departamentach Ministerstwa Finansów bezpośrednio wpływających na administrację podatkową i kontrolę skarbową. Z dwóch departamentów odpowiadających bezpośrednio za administrację podatkową utworzono jeden Departament Administracji Podatkowej.

Podatek bardziej neutralny dla przedsiębiorców

Projekt nowelizacji ustawy o VAT nie zakłada zmiany stawek, lecz zwiększa neutralność tego podatku dla przedsiębiorców. Stwarza też szansę na uczynienie polskiego systemu podatkowego bardziej konkurencyjnym - uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

REKLAMA