REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Informacje podano za późno

Rzecznik zarzuca Ministerstwu Finansów zbyt późne poinformowanie podatników o likwidacji znaków skarbowych.

Nie będzie kar za przesłanie gotówki za granicę

Podatnik, który nie skorzysta z pośrednictwa Poczty Polskiej przy wysyłaniu pieniędzy za granicę, nie zapłaci już grzywny.

Mija termin złożenia zawiadomienia

Do 20 lutego zawiadomienie w urzędzie skarbowym powinni złożyć przedsiębiorcy, którzy decydują się na wpłacanie zaliczek kwartalnych.

Jak rozliczyć odsetki od pożyczki udzielonej spółce przez udziałowca-nierezydenta

Jaką stawką zryczałtowanego podatku dochodowego spółka z o.o. jako płatnik powinna opodatkować naliczone zgodnie z umową odsetki od udzielonej spółce pożyczki przez udziałowca-nierezydenta będącego osobą fizyczną? Spółka nie jest w posiadaniu certyfikatu jego rezydencji.

REKLAMA

Organizator zapłaci 10-proc. podatek

Urządzenie loterii fantowej zawsze powoduje konieczność uzyskania zezwolenia i zapłaty podatku przez organizatora, nawet jeżeli wartość fantów jest niewielka.

Firmy zawyżają wyniki

Niektóre spółki celowo sprzedają dużo towarów przed końcem roku obrotowego, żeby wykazać wyższy wynik.

Podatnicy dłużej poczekają na zwrot VAT

Rząd chce, by przedsiębiorcy czekali na zwrot VAT nie 60, a 70 dni. Termin co prawda ulegnie wydłużeniu, ale ze zwrotu w ciągu 70 dni skorzystałoby więcej podatników.

Termin składania deklaracji

Do 10 lutego należy złożyć zgłoszenie INTRASTAT. System ten służy do przekazywania przez przedsiębiorców informacji o dokonanych przywozach albo wywozach towarów do innych krajów należących do Unii Europejskiej.

REKLAMA

Operatorzy automatów zapłacą podatek wyższy o 44 proc.

Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych przewidujący podwyżkę podatku dla operatorów automatów o niskich wygranych.

Bez zaświadczenia nie można odliczyć VATod paliwa

Jeżeli podatnik chce skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa, to musi wykazać, że faktycznie to prawo mu przysługuje poprzez spełnienie określonych warunków. Brak zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów pozbawia podatnika prawa do odliczenia VAT. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 stycznia 2007 r., nr IPB 1/4407-62/06/I.

Jak wybrać zaliczki uproszczone na 2007 r.

Do 20 lutego 2007 r. podatnicy mogą wybrać uproszczony sposób zapłaty zaliczek. W 2007 r. zaliczek uproszczonych nie mogą wybrać podatnicy, którzy w 2007 r. albo w 2006 r. po raz pierwszy podjęli działalność gospodarczą.

Jak odzyskać akcyzę od samochodu sprowadzonego z Unii Europejskiej

Podatnicy, którzy sprowadzili z Unii Europejskiej używany samochód i chcą odzyskać część zapłaconej akcyzy, powinni złożyć w urzędzie celnym wniosek o zwrot podatku.

Kiedy sporządza sprawozdanie spółka w organizacji

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością została zawarta 29 grudnia 2006 r. Złożone zostały również dokumenty o wpis do KRS, ale do tej pory (18 stycznia 2007 r.) firma nie otrzymała decyzji. Kiedy powinniśmy otworzyć księgi rachunkowe i za jaki okres sporządzić pierwsze sprawozdanie finansowe?

Podatek od środków transportowych Zobowiązanie solidarne

Od 1 stycznia obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o podatku od środków transportowych. Właściciele środków transportowych muszą pamiętać o zobowiązaniach podatkowych w tym zakresie. Jest to o tyle istotne, że odpowiednich formalności należy dopełnić samodzielnie, bez wezwania organu podatkowego.

Data konsolidacji służb jest nieznana

Ministerstwo Finansów kończy prace nad projektem ustawy dotyczącej konsolidacji organów skarbowych i służby celnej. Nie wiadomo jednak, kiedy ostatecznie połączą się obie służby. Resort chce, by nastąpiło to 1 stycznia 2008 r. Wszystko zależy od długości procesu legislacyjnego.

Sąd rozpoznaje coraz więcej skarg kasacyjnych

Do Izby Finansowej NSA w 2006 roku wpłynęły 3293 skargi kasacyjne. Większość skarżących musiała czekać na wyrok ponad sześć miesięcy. Coraz częściej organy podatkowe skarżą niekorzystne dla nich wyroki.

VAT można obniżyć nawet bez potwierdzenia faktury

Brak potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie może być podstawą odmowy obniżenia VAT.

Jak rozliczyć i wpisać w pkpir wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Planuję rozpoczęcie działalności gospodarczej (polegającej na sprzedaży artykułów spożywczych). W pierwszym okresie od jej rozpoczęcia ponoszone będą wydatki związane z inwestycją, tj. budową zakładu produkcyjnego.

O kupnie mieszkania trzeba zawiadomić gminę

O zakupie mieszkania lub domu trzeba poinformować gminę, która określi wysokość podatku od nieruchomości. Na złożenie informacji jest 14 dni od dnia nabycia nieruchomości.

Termin mija z końcem lutego

Do 28 lutego pracodawcy powinni przekazać pracownikom formularze PIT-11/8B zawierające informacje o dochodach osiągniętych w 2006 roku.

Żywność dla stołówek nadal podlega opodatkowaniu

Nieodpłatne przekazanie przez firmę żywności bezdomnym pozostanie opodatkowane. Rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT nie przewiduje zmiany przepisu, który ogranicza działalność charytatywną firm.

Przepisy o sprawdzonym podatniku już w czerwcu

Nowe rozwiązania dotyczące instytucji sprawdzonego podatnika mogłyby pojawić się w Ordynacji podatkowej już w czerwcu. Pomysł ten popierają doradcy podatkowi.

Mniej przestępstw skarbowych

Senat rozpatrzył wczoraj nowelizację prawa dewizowego i kodeksu karnego skarbowego. Ustawa dostosowuje krajowe przepisy do regulacji unijnych oraz likwiduje te przepisy prawa dewizowego, które nie znajdują zastosowania w praktyce.

Potrzebne zameldowanie przez pięć lat

Aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej, nie wystarczy zamieszkiwać w nabytym mieszkaniu lub domu. Trzeba być w nim zameldowanym, i to przez 5 lat.

Wydatki na imprezę integracyjną będą kosztem

Jeśli poniesiony na spotkanie integracyjne wydatek został sfinansowany ze środków obrotowych firmy, czyli nie mieści się w zakresie działalności socjalnej oraz jest związany z przychodem firmy, to stanowi koszt uzyskania przychodu. - Postanowienie naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście z 9 stycznia 2007 r., nr 1435/FD1/415-56/06/BC.

Jak obliczyć kwotę zabezpieczenia, aby otrzymać zwrot wcześniej

Czy skrócony, 25-dniowy termin zwrotu VAT przysługuje w przypadku zaksięgowania faktury zaliczkowej dotyczącej wewnątrzwspólnotowej dostawy? Jakie warunki należy spełnić?

Jakie zdarzenia następujące po dniu bilansowym wymagają dokonania korekt w księgach rachunkowych

Zdarzenia, które dostarczają nowych informacji i dowodów, dotyczące stanu aktywów lub pasywów na dzień bilansowy, wymagają odpowiednich korekt w księgach rachunkowych.

Jest oświadczenie PIT-2C, nie trzeba pobierać zaliczek

Samorządy lub organizacje pozarządowe wypłacające stypendia muszą pobierać zaliczki na podatek od wypłacanych kwot, ale tylko wtedy, gdy stypendysta nie złoży oświadczenia PIT-2C.

Decyzję organów trzeba najpierw uchylić

Naruszenie zasad wydawania decyzji przez organ odwoławczy może mieć znaczenie dla ustalenia zobowiązania podatkowego - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Przymknięte oko fiskusa na weksle Leppera

Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie sprawdza, czy Samoobrona zapłaciła podatek od umów wekslowych zawartych z posłami. Ale nie śpieszy się z wyjaśnieniem sprawy

Ulga nie może dotyczyć tylko jednego państwa

Odliczenie i wyłączenia z podstawy opodatkowania PIT składek emerytalnych płaconych tylko funduszom z Danii naruszają prawo UE. Odliczenie takie nie przysługuje bowiem przy opłacaniu składek w innym państwie unijnym.

Niektóre spółki zmniejszają zyski

Niektóre firmy celowo dokonują odpisów należności o dużym prawdopodobieństwie ściągalności, gdyż chcą wykazać w sprawozdaniu zysk mniejszy od faktycznie osiągniętego.

Szkolenia dla audytorów wewnętrznych

Do 16 lutego będzie trwał nabór osób na szkolenie z zakresu audytu systemów informatycznych zgodnie z kwalifikacją CISA. Będzie ono prowadzone w języku angielskim.

Czy i kiedy organy podatkowe mogą określić kurs przy ustalaniu różnic kursowych

Czy to prawda, że od 2007 r. przy ustalaniu różnic kursowych będzie możliwe stosowanie kursów kantorowych albo umownych? Słyszałem o możliwości zmiany kursu przez organy podatkowe. Kiedy organ podatkowy może zakwestionować zastosowany kurs?

Diety można zaliczyć do kosztów podatkowych

Do kosztów podatkowych można zaliczyć diety osób, które wykonują czynności polegające na usługowym prowadzeniu pojazdów ciężarowych należących do innego podatnika.

Zmieni się definicja dostawy towarów

Dostawą towarów będzie zbycie praw do spółdzielczego lokalu oraz ustanowienie i zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Bagaż osobisty bez podatku

Towary przywożone w bagażu osobistym spoza UE są zwolnione z akcyzy, pod warunkiem że nie przekroczono określonych limitów.

Fiskus sprawdzi obrót nieruchomościami

Jednym z obszarów wzmożonej uwagi fiskusa w 2007 roku będzie obrót nieruchomościami. Tak wynika z planu kontroli skarbowych na 2007 rok opublikowanego przez Ministerstwo Finansów.

Będzie standard dotyczący księgowania leasingu

Komitet Standardów Rachunkowości opracowuje standard dotyczący ewidencji w księgach rachunkowych leasingu.

Podatek od dróg polnych

Drogi polne są zwolnione z podatku od nieruchomości, jeżeli zakwalifikowano je jako użytki rolne, które podlegają podatkowi rolnemu.

Jak ewidencjonować, wykazywać w bilansie i rozliczać zaliczki na poczet dywidendy

W październiku 2006 r. nasza spółka z o.o. wypłaciła udziałowcom - osobom fizycznym zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy. W jaki sposób należy zaprezentować to zdarzenie w bilansie sporządzonym na koniec roku? Jakie skutki w podatku dochodowym wiązałyby się z ewentualnym opóźnieniem w wypłacie pozostałej kwoty dywidendy w 2007 r.?

Praktyka we własnej firmie nie daje uprawnień

Rozporządzenie ministra finansów dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wymaga od kandydata udokumentowania co najmniej dwuletniej praktyki w księgowości. Taką praktyką nie może być jednak prowadzenie własnej firmy.

Prawidłowe stosowanie prawa

Komisja Europejska złożyła wniosek w sprawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 515/97 w sprawie wzajemnej pomocy między organami administracyjnymi państw członkowskich i współpracy między państwami członkowskimi a Komisją w celu zapewnienia prawidłowego stosowania przepisów prawa celnego i rolnego (KOM(2006) 868).

Nie trzeba płacić podatku od spadków otwartych po 12 maja 2006 r.

Fiskus myli się twierdząc, że najbliższa rodzina osób zmarłych w 2006 roku nie może korzystać z nowego zwolnienia od podatku spadkowego. Może, jeśli śmierć spadkodawcy nastąpiła po 12 maja 2006 r.

Błędne faktury do korekty

Jeśli po wystawieniu faktury stwierdzono pomyłkę, to należy wystawić fakturę korygującą. Natomiast gdy faktury zawierającej błąd nie doręczono odbiorcy, trzeba mu dostarczyć oba dokumenty.

Ograniczenie czasowe nie dotyczy najbliższych

Warunek przeznaczenia w ciągu roku podarowanych pieniędzy na inwestycję mieszkaniową oraz kwota graniczna dla skorzystania ze zwolnienia nie dotyczą najbliższej rodziny.

Jak rozliczyć wydatki na remont lokalu poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Złożyłem wnioski rejestracyjne firmy na początku stycznia 2007 r. Jako datę rozpoczęcia działalności gospodarczej wskazałem 1 marca 2007 r. Pod koniec stycznia wynająłem biuro na potrzeby firmy. Wyremontuję je w lutym 2007 r. (planowany koszt remontu 8000 zł + VAT). Czy wydatki poniesione w lutym 2007 r., przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, będą kosztem mojej firmy?

Właściwa wycena pozwala uniknąć problemów

Problemy księgowych z wyceną instrumentów finansowych wynikają m.in. ze złego doboru modelu wyceny.

Dla należności nieściągalnych konieczny odpis aktualizacyjny

Jeżeli na dzień bilansowy istnieje prawdopodobieństwo, że należność jest nieściągalna, należy dokonać odpisu aktualizującego.

Skazany prawomocnym wyrokiem sądu traci certyfikat księgowego

Osoba, która po otrzymaniu certyfikatu księgowego zostanie skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa popełnione umyślnie, traci uprawnienia. Doradcy podatkowi, którzy przez pięć lat nie wykonują zawodu, są skreślani z listy, czyli tracą swoje uprawnienia.

REKLAMA