REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwrot wydatków dla cudzoziemców

Osoby fizyczne, które nie mają NIP ani numeru PESEL, będą mogły we wniosku o zwrot VAT wpisać dane dokumentu tożsamości, w tym wystawionego za granicą.

Definicja będzie na początku 2007 roku

Definicja społecznego budownictwa mieszkaniowego ma być gotowa na początku 2007 roku. Ministerstwo Finansów szuka rozwiązania, które pozwoliłoby objąć nią także inwestycje w systemie gospodarczym.

Jak rozliczyć wydatki spółki z o.o. z tytułu udziału w spółce komandytowej

Jesteśmy spółką z o.o. Płatnikiem podatku dochodowego z udziału w spółce komandytowej jest wspólnik. Jak zaksięgować płacony podatek i jak go rozliczyć? Na podstawie jakich dokumentów powinno się doliczyć nasz proporcjonalny udział do kosztów i przychodów w CIT-2?

Jak od 2007 r. płatnicy będą rozliczać zaliczki na podatek dochodowy

Do nowych regulacji w podatkach dochodowych będą musieli przywyknąć nie tylko podatnicy. Spore zmiany zostaną wprowadzone również w zakresie obowiązków obciążających płatników. Jedna z najważniejszych dotyczy rezygnacji ze składania deklaracji miesięcznych.

REKLAMA

Na czym polega audyt projektów unijnych

Firmy, które przy realizacji projektów korzystały z dofinansowania z programów unijnych, muszą pamiętać, że jednym z elementów rozliczenia tego wsparcia finansowego jest obowiązkowy audyt. Audyt jest przeprowadzany przez podmiot zewnętrzny.

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na usługi doradcze

Czy kosztem uzyskania przychodów są wydatki na usługi doradcze związane z opracowaniem biznesplanu na potrzeby inwestycji polegającej na wzięciu w leasing środków trwałych oraz sporządzeniem wniosków w celu uzyskania dotacji ze środków pomocowych Unii Europejskiej, bez względu na efekty przyznania dotacji? - Pismo z 27 września 2006 r. nr 1401/BP-I/4230Z-86/06/EL

Jak traktować podatkowo niezwrócone dopłaty

Wspólnicy spółki z o.o. przed 3 laty wnieśli dopłaty zwrotne do spółki. Spółka wykazywała wtedy straty, miała problemy z płynnością. Obecnie osiąga dochody, straty z lat ubiegłych zostały pokryte, posiada pełną płynność finansową. Czy w tej sytuacji istnieje konieczność wycofania dopłat?

Zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego mogą być nieprecyzyjne

Rządowy projekt przewiduje zmianę regulacji dotyczących prawa do odliczenia podatku naliczonego. Proponowane przepisy są jednak nieprecyzyjne.

REKLAMA

Zwolnienie na pół roku

Na razie nie będą zrealizowane zapowiedzi rozszerzenia obowiązku stosowania kas fiskalnych. Zmienione rozporządzenie przedłuża obecne zwolnienie do końca czerwca 2007 r. Wątpliwości wzbudzają jednak przewidziane terminy utraty prawa do zwolnienia.

Niewykorzystane znaki skarbowe można zwrócić

Do 31 stycznia 2007 r. będzie można zwracać w oddziałach Banku PKO BP niewykorzystane znaki opłaty skarbowej.

Fiskus nie wypłaci pieniędzy dłużnikom

Zwrot VAT za materiały budowlane będzie można zaliczać jedynie na poczet zaległości podatkowych, a nie zobowiązań bieżących.

Kiedy odwrócić odpis aktualizujący wartość aktywów

Po przeniesieniu się do nowej siedziby kierownictwo spółki podjęło decyzję o sprzedaży starych, nieprzydatnych budynków. Na koniec 2005 r. dokonano odpisu aktualizującego, w wyniku którego wartość bilansowa budynku równa się zeru. Do momentu sprzedaży chcielibyśmy wykorzystywać budynek do produkcji. Czy w takim przypadku należy odwrócić odpis?

Sprzedaż towaru używanego bez VAT

Sprzedaż należnych powiatowi udziałów w nieruchomości jest zwolniona z VAT, jeśli budynek jest towarem używanym w rozumieniu ustawy o VAT. - Postanowienie Urzędu Skarbowego w Pajęcznie z 8 grudnia 2006 r. (nr US/E11/06/O)

Nowe limity dla VAT, ryczałtu i księgi

Po przekroczeniu kwot granicznych podatników czekają nowe obowiązki rozliczeniowe. Gdy sprzedaż podatnika przewyższy 39 700 zł, to będzie musiał płacić VAT . Przychody z najmu przekraczające 15 934 zł oznaczają opodatkowanie wyższą stawką ryczałtu.

Wspólne zasady odliczania strat

Komisja Europejska zwróciła się do władz państw członkowskich o skoordynowanie zasad odliczania strat ponoszonych przez ich rezydentów w wyniku prowadzenia działalności w innym państwie należącym do Unii Europejskiej

Jak wykazać w księgach nadpłatę podatku od nieruchomości

Na skutek błędnego zakwalifikowania części nieruchomości jako rzekomo przeznaczonej na działalność gospodarczą, a w rzeczywistości wykorzystywanej na cele statutowe, okazało się, że wystąpiła nadpłata podatku od nieruchomości. Czy możemy wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku? Jak prawidłowo ująć w księgach tę nadpłatę?

Podatki lokalne podpisane

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która, począwszy od 2008 roku wyłącza z opodatkowania samochody ciężarowe

Obowiązki sprawozdawcze firm na koniec roku

Firmy, które spodziewają się istotnego pogorszenia swojej sytuacji, muszą o tym poinformować we wstępie do sprawozdania finansowego.

Nie będzie podwójnego opodatkowania

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt przepisów przejściowych, które mają zapobiec podwójnemu opodatkowaniu VAT importu towarów i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Jak kwalifikować koszty finansowane ze środków funduszy strukturalnych - horyzont czasowy kwalifikowalności

Jednym z warunków uznania kosztów za kwalifikowalne jest to, by zostały one poniesione w okresie realizacji zadania. Dlatego istotne jest określenie początku i końca okresu kwalifikowalności wydatków, czyli tzw. horyzontu czasowego kwalifikowalności.

Jak prawidłowo złożyć oświadczenie na formularzu PIT-12

Obowiązkiem każdego podatnika jest rozliczenie się z podatku należnego za dany rok podatkowy - przez złożenie właściwemu urzędowi skarbowemu zeznania rocznego i ewentualną dopłatę brakującej kwoty podatku. Jednak nie zawsze podatnicy muszą rozliczać się osobiście. Niekiedy może ich wyręczyć płatnik.

Jak rozliczyć i udokumentować uzasadnioną reklamację towaru

Klient złożył reklamację na zakupione nasiona z powodu ich nieodpowiedniej jakości. Sporządziliśmy protokół stwierdzający zasadność reklamacji, na podstawie którego zwrócimy odbiorcy pieniądze za sprzedany towar. Jak należy zaewidencjonować tę reklamację?

Nie trzeba wypełniać PIT-8C

Przekazywane w ramach pokazów instruktażowych ubrania robocze stanowią przychód z działalności. Nie ma więc obowiązku sporządzania informacji PIT-8C. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 11 grudnia 2006 r. (nr IPB2/418-0011/06/3)

Kary za brak NIP na dokumentach firmowych

Od 1 stycznia 2007 r. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne mają obowiązek umieszczania na wszelkich pismach i zamówieniach handlowych numeru identyfikacji podatkowej.

Kierownik odpowie za inwentaryzację

Za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury odpowiada kierownik jednostki. Nie może on przerzucić odpowiedzialności na inne osoby.

Czy istnieje możliwość skorygowania faktur, jeśli podatnik nie był uprawniony do ich wystawiania

Od momentu rozpoczęcia działalności zamiast rachunków błędnie wystawiałem faktury VAT. Czy można naprawić ten błąd? Jestem podatnikiem zwolnionym z VAT. Na fakturach nie wykazywałem VAT.

Podatek trzeba będzie przeliczyć

Podatnicy, rozliczając zagraniczne dochody w Polsce, będą musieli składać formularz PIT/ZG. Trzeba będzie w nim wykazać m.in. przeliczony na złote podatek zagraniczny.

W 2007 roku będzie nowa dyrektywa

Od 1 stycznia 2007 r. wejdzie w życie dyrektywa Rady UE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, która uporządkuje przepisy o VAT.

Podatnicy nie zyskają na zmianach w PIT

Zamiast obiecywanych dwóch stawek PIT, jedynie odmrożono progi podatkowe. Będą kłopoty z przepisami o samozatrudnieniu, bo są niejasne i mało precyzyjne. Urzędy skarbowe będą mogły zwlekać z wydaniem interpretacji podatkowych.

Od zysku zatrzymanego w spółce jest podatek

Do opodatkowania zatrzymanego zysku należy przyjąć wartość oprocentowania, jakie podatnik musiałby zapłacić, gdyby zaciągnął kredyt w banku.

Więcej osób odzyska VAT

Senat rozpatrzył nowelizację ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Daje ona możliwość odzyskania części VAT osobom, które utraciły to prawo.

Jak od 1 stycznia 2007 r. rozliczać koszty w czasie

Jestem księgową w spółce produkcyjnej. Ostatnio byłam na szkoleniu i dowiedziałam się, że są duże zmiany w księgowaniu kosztów podatkowych. W związku z tym proszę o wyjaśnienie, jak rozliczyć fakturę za napoje i jedzenie zakupione dla kontrahentów z grudnia z datą wpływu stycznia?

Jak wycenić środki trwałe oraz wartości niematerialne

Na dzień bilansowy środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wycenia się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia, lub wartości przeszacowanej, pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, oraz o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.

Koszty można zarachować w roku następnym

Jeżeli spółka nie była w stanie, zarachować kosztów w tym roku podatkowym, którego dotyczyły, wówczas dane wydatki powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu ich poniesienia. - Postanowienie naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego z dnia 26 czerwca 2006 r., nr PUS.I/423/33/06

Mniej polskiego podatku od zagranicznych dochodów

Sytuacja podatkowa Polaków pracujących za granicą od nowego roku zacznie się poprawiać. Niestety, powoli

Zwrot VAT w Senacie

Dziś senatorowie podejmą uchwałę w sprawie nowelizacji ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Członkowie stowarzyszeń płacą PIT

Członkowie stowarzyszeń, korzystając ze świadczeń finansowanych przez stowarzyszenie, otrzymują przychód. Muszą więc zapłacić podatek. Nie ma tu jednak mowy o podwójnym opodatkowaniu.

Na czym polega rzetelność ksiąg rachunkowych i sprawozdania finansowego

Jestem kierownikiem zespołu księgowego w spółce z o.o. W spółce jest przeprowadzana inwentaryzacja. Do ksiąg rachunkowych wprowadzane są wszystkie dokumenty przekazywane do działu księgowości. Czy mimo to spółkę może spotkać zarzut nierzetelności ksiąg?

Gminy będą pobierać podatek od dróg

Od 2007 roku drogi wewnętrzne znów będą opodatkowane. Trybunał Konstytucyjny może uznać przepis za niezgodny z konstytucją. Przedsiębiorcy nie zapłacą podatku od ciężarówek dopiero w 2008 roku.

PIT: gdzie jest skala podatkowa na 2007 rok

Podatnicy nie znajdą ważnych przepisów na 2007 rok w ustawie. PIT w Może to spowodować utrudnienia w rozliczaniu podatków w przyszłym roku

Jednakowe zasady dla spółek

Korzystniejsze traktowanie pod względem podatkowym dywidend wypłacanych spółkom dominującym stanowi ograniczenie prawa przedsiębiorczości i dyskryminuje spółki.

Jednolite zwolnienie dla biokomponentów dodawanych do paliw silnikowych

Od 2007 roku kwota zwolnienia od akcyzy od każdego litra biokomponentu dodanego do paliwa będzie w każdym przypadku taka sama. Dziś zależy od ilości biokomponentów.

W 2007 r. nowa definicja samochodu osobowego w podatkach dochodowych

Od 1 stycznia 2007 r. zostanie ujednolicona definicja samochodu osobowego w przepisach VAT i ustawach regulujących opodatkowanie podatkiem dochodowym.

Odsetki od alimentów podlegają PIT

Kwota wyegzekwowanych przez komornika odsetek za zwłokę związanych z alimentami to przychód wierzyciela, który podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 22 listopada 2006 r. (nr PB I-3/4150/IN-73/US/2006/KA)

Czy opóźnione złożenie deklaracji "zerowych" spowoduje odpowiedzialność karną skarbową

Nie złożyłem w terminie deklaracji VAT i PIT za wrzesień. Posłałem je do urzędu już w listopadzie. Czy grozi mi kara, pomimo że nie osiągnąłem we wrześniu żadnego przychodu ani obrotu?

Za karę 20-proc. stawka

Podatnik będzie obciążony 20-proc. stawką sankcyjną w podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli nie wywiąże się z obowiązków wobec fiskusa.

Jak ewidencjonować koszty zastępstwa procesowego

Jak należy zaksięgować fakturę wystawioną przez kancelarię adwokacką za koszty zastępstwa procesowego oraz przelew od komornika jako zwrot poniesionych kosztów zastępstwa procesowego w tej samej wysokości?

Solidarna odpowiedzialność umożliwi samozatrudnienie

Odpowiedzialność solidarna udzielającego i przyjmującego zamówienie na usługi zdrowotne wystarczy, aby prowadzić je w ramach działalności gospodarczej.

Potrzebny będzie wniosek o zezwolenie

Rolnik ubiegający się o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego będzie musiał złożyć wniosek. Nie będzie jednak musiał posiadać statusu podatnika VAT.

Najpierw harmonizacja podstawy opodatkowania, a następnie stawek CIT

W ciągu pięciu lat ma zostać wprowadzona wspólna podstawa opodatkowania CIT w Unii Europejskiej. Będzie to pierwszy krok do harmonizacji stawek podatkowych we Wspólnocie.

REKLAMA