REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Z kupnem mieszkania nie warto czekać

Podatnicy traktujący zakup domu lub mieszkania jako inwestycję na dłuższy czas powinni pośpieszyć się z zakupem. Umożliwi im to w przyszłości uniknięcie podatku przy sprzedaży takiej nieruchomości.

Billingi dla służb skarbowych

Sejm zajmie się dziś nowelizacją ustawy o kontroli skarbowej. Policja skarbowa uzyska nowe uprawnienia.

Kto odpowiada za wpłacenie podatków, jeśli księgowość prowadzi biuro rachunkowe

W umowie o świadczeniu usług księgowych jest zapis, że biuro rachunkowe zgodnie z art. 31 ustawy - Ordynacja podatkowa przejmuje na siebie obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zobowiązań wynikających z przepisów o ubezpieczeniach społecznych oraz ubezpieczeniu zdrowotnym. Co on w praktyce oznacza?

Administrator budynku też płaci podatek

Podatnik pełniący obowiązki administratora wynajmowanej nieruchomości, której jest właścicielem, powinien opodatkować dochód uzyskiwany z administrowania. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Kielcach z 30 czerwca 2006 r. (nr PD2-4151-85/06).

REKLAMA

Jak prawidłowo korygować faktury VAT

Faktury VAT jako dokumenty informacyjno-kontrolne powinny być sporządzane w sposób, który umożliwi identyfikację sprzedawcy i nabywcy. Zasady wystawiania faktur zostały szczegółowo uregulowane w odpowiednich przepisach, które stanowią również o tym, jak poprawiać błędnie wystawione faktury.

Jak należy rozliczać w VAT transakcje wykonywane przez biuro podróży

Biuro podróży korzysta ze szczególnej procedury rozliczania VAT od marży (art. 119). Czy zawarcie umowy cywilnej (zlecenia), dotyczącej np. opieki pilota, będzie przy obliczaniu marży zaliczone do usług obcych (opodatkowane marżą), czy też do usług własnych (opodatkowane na zasadach ogólnych)? Jak ustalić podstawę opodatkowania?

Niepewność obrotu

Urzędy skarbowe są zdania, że płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych należnego od przedsiębiorcy z tytułu uzyskanych przez niego dochodów (przychodów) z praw majątkowych jest podmiot, który nabył takie prawa.

Zyskiem z Polski dzielą się z obcym fiskusem

Czerwiec i lipiec to miesiące największych transferów zysków za granicę - uważają eksperci. Wystarczy obserwować zyski obrotów bieżących i wskaźniki podawane przez Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Nie mija termin na doliczenie

Podatnik korzystający z ulgi budowlanej w 1997 roku, który wycofał w 2006 roku wkład budowlany ze spółdzielni mieszkaniowej, musi w zeznaniu podatkowym za 2006 rok doliczyć kwoty wcześniej odliczone - tłumaczy minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Wydawcy nie chcą kredytować budżetu

Wydawcy obawiają się zmian w ustawie o VAT. Nowe terminy odprowadzania podatku spowodują, że będą oni stale kredytować budżet państwa.

Czy wypłacający odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji jest płatnikiem

Rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem. Zgodnie z umową o zakazie konkurencji zobowiązaliśmy się do comiesięcznego wypłacania mu określonej kwoty pieniężnej. Czy w związku z wypłacaniem tego odszkodowania powinniśmy naliczać i pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Jakie podatki zapłaci spółka na Litwie

Przedsiębiorstwa zarejestrowane na Litwie są opodatkowane w tym kraju od całości swoich światowych dochodów. Natomiast przedsiębiorcy niebędący litewskimi rezydentami są opodatkowani podatkiem dochodowym wyłącznie od dochodu wygenerowanego na Litwie. Polski przedsiębiorca podlega opodatkowaniu na Litwie podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: CIT), jeśli prowadzi tam działalność za pośrednictwem stałej placówki (zakładu).

Czy wypłata zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia jest dla pracownika przychodem

Czy od wypłaconej zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia firma jako płatnik jest zobowiązana do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy? - Pismo z 12 maja 2006 r. nr PBB3-4117/3-0022/2006

Dodatkowe obowiązki informacyjne

Od 2007 roku najbliższa rodzina będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn. W zamian jednak będzie trzeba informować fiskusa o darowanym lub dziedziczonym majątku.

Urząd zwróci akcyzę pośrednikom

Pośrednicy zajmujący się eksportem paliw i piwa mogą starać się o zwrot akcyzy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że ograniczenie zwrotu tylko do podatników akcyzy jest niezgodne z prawem.

Czy pozostałą do odliczenia ulgę mieszkaniową wykazaną w zeznaniu za 2005 r. można odliczyć w PIT-5

W zeznaniu rocznym PIT-36 za 2005 r. w części - odliczenia od podatku znajduje się pozycja - ulgi mieszkaniowe do odliczenia w latach następnych. Czy ustalona tam kwota może być odliczona w składanych przeze mnie bieżących deklaracjach PIT-5, czy też dopiero w zeznaniu rocznym za 2006 r.?

Termin składania zgłoszeń

Dziś mija termin składania zgłoszeń INTRASTAT. Jednym ze sposobów ich dokonywania jest użycie systemu CELINA.

Dofinansowanie do wypoczynku pracowników

Dość często firmy pokrywają koszty wypoczynku swoich pracowników, przeważnie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Wielu pracodawców z pewnością zastanawia się, czy ponoszone z tego tytułu wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów.

Nie będzie podatku od pożyczek

Ministerstwo Finansów poinformowało, że projekt zmian w ustawach podatkowych zawiera rozwiązania korzystniejsze niż obecnie. Wprowadza m.in. zwolnienie z podatku pożyczek od najbliższej rodziny.

Zmiany w podatku rolnym

Grupa posłów PiS chce, by w przypadkach gdy grunty gospodarstwa rolnego zostały w całości lub w części wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów dotyczących uzyskiwania rent strukturalnych, podatnikiem podatku rolnego był dzierżawca

Czy szkoła wypłacająca stypendium ma obowiązek złożenia za ucznia formularza NIP-3

Na podstawie uchwały rady miejskiej szkoła podstawowa wypłaca uprawnionym uczniom stypendia szkolne. Z treści uchwały wynika, że przedmiotowe stypendia są formą udzielania uczniom pomocy materialnej o charakterze socjalnym, przy czym zgodnie z uchwałą stypendia te wypłacane są przez szkołę. Czy szkoła będąca płatnikiem stypendiów jest zobowiązana do pośredniczenia w złożeniu zgłoszeń identyfikacyjnych NIP-3 dla uczniów pobierających stypendia? - Pismo z 14 lutego 2006 r. nr EI 406/1/264/2005/2006

Jak rozliczyć różnice kursowe powstałe z powodu odstąpienia od umowy

Firma polska wypłaciła firmie ukraińskiej 1000 USD jako zaliczkę na poczet zakupu towarów. Po tygodniu firma ukraińska odstąpiła od wykonania dostawy i zwróciła zaliczkę. W wyniku tej operacji firma polska poniosła koszt z tytułu różnic kursowych. Czy będzie on kosztem podatkowym? Jak należy zaewidencjonować tę transakcję?

Ochrona dla firm powiązanych

Senat przyjął bez poprawek ustawę w sprawie ratyfikowania Konwencji o przystąpieniu nowych krajów UE do tzw. Konwencji Arbitrażowej. Celem Konwencji jest wyeliminowanie podwójnego opodatkowania zysków firm powiązanych.

Termin składania zgłoszeń

10 lipca mija termin składania zgłoszeń INTRASTAT. Aby móc skutecznie dokonywać elektronicznych zgłoszeń INTRASTAT, należy uzgodnić z właściwym dla siebie dyrektorem izby celnej warunki ich dokonywania.

Akcyza na alkohol może wzrosnąć

Finlandia chce podnieść stawki akcyzy na alkohol we wszystkich państwach UE. Jeśli jej się to uda, w Polsce akcyza może być wyższa nawet o ponad 100 proc.

Czy można refakturować koszty eksploatacji przy oddaniu samochodu w użytkowanie

Zgodnie z umową o współpracy przedstawiciel handlowy, podatnik VAT, prowadzący działalność gospodarczą, użytkuje samochód osobowy spółki. Spółka na koniec miesiąca ma obciążać przedstawiciela handlowego kosztami zakupionego i zużytego paliwa, amortyzacji i ubezpieczenia samochodu. Czy można w tym przypadku dokonywać refakturowania?

Jak rozliczyć zakup napojów

Napoje wydane pracownikom zgodnie z przepisami bhp zwolnione są od podatku dochodowego. Należy to uwzględnić w ewidencji księgowej.

Od księgowych trzeba żądać OC

O nieprawidłowościach popełnianych przez biura rachunkowe, doradców podatkowych czy firmy audytorskie informują co jakiś czas media. Chronią przed nimi obowiązkowe ubezpieczenia OC. Cóż z tego, skoro doradcy, biegli i księgowi często zapominają o ubezpieczeniu OC. A konsekwencje jego braku są dotkliwe.

Nadal nie ma nowego planu kont

Ministerstwo Finansów nie wydało nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości oraz planów kont, mimo że poprzednie utraciło moc 30 czerwca.

Jak ująć w księgach rachunkowych zabezpieczenie kredytu udzielonego innej firmie

Posiadamy depozyt w banku, który jest zabezpieczeniem spłaty kredytu udzielonego innej firmie. Obecnie firma ta ogłosiła upadłość i nie spłaciła części kredytu. Bank przeznaczył część naszego depozytu na spłatę zadłużenia. W jaki sposób powinnam dokonać księgowania?

Niższa stawka tylko dla robót konserwacyjnych

Usługi związane z konserwacją i remontem obiektów budownictwa mieszkaniowego do końca 2007 roku będą opodatkowane 7-proc. VAT. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Olsztynie ośrodek zamiejscowy w Elblągu z 14 czerwca 2006 r. (nr PP/E/449-14/06).

Porównanie zasad opodatkowania holdingów w państwach Unii Europejskiej

Holdingi funkcjonujące na terenie całej Unii Europejskiej muszą skonstruować najbardziej korzystną dla siebie strategię podatkową, uwzględniając specyfikę rozwiązań z poszczególnych państw Unii. Ma to również odniesienie do polskich holdingów, które coraz częściej swoim zasięgiem działalności obejmują całą Unię Europejską.

Polski CIT jednym z najniższych na świecie

Polska stawka podatku dochodowego płaconego przez duże firmy ciągle należy do najniższych na świecie. Nasze przedsiębiorstwa mogłyby dodatkowo zyskać na ujednoliceniu w ramach Unii Europejskiej przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Termin składania deklaracji

7 lipca mija termin składania deklaracji i odprowadzenia podatku od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (CIT-6).

Z rozporządzenia do ustawy

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się wczoraj za przyjęciem rządowego projektu nowelizacji do ustawy o VAT.

Decyzje wiceministra będą ważne

Decyzje wiceministra Mariana Banasia będą nadal ważne, nawet jeśli okaże się, że powołano go na stanowisko z naruszeniem ustawy o służbie celnej.

Rozliczanie kosztów krajowych podróży służbowych pracowników

Od niedawna pracuję jako młodsza księgowa w dużym przedsiębiorstwie. Do moich obowiązków należy obecnie, w zastępstwie chorej koleżanki, prowadzenie rozrachunków z pracownikami z tytułu odbytych krajowych podróży służbowych. Dlatego bardzo proszę o przybliżenie tego tematu oraz zaprezentowanie przykładowego księgowania.

Ustawy podatkowe na 18 lipca

Wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych, że pierwsze czytanie rządowych projektów ustaw podatkowych odbędzie się 18 lipca.

Fiskus nie wykorzysta danych o majątku

Zgodnie z proponowaną przez rząd zmianą ustawy o podatku od spadków i darowizn, której projekt trafił właśnie do Sejmu, najbliższa rodzina, tj. małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, ojczym i macocha będą od 2007 roku zwolnieni z tego podatku przy przekazywaniu darowizn lub dziedziczeniu spadków.

Więcej osób otrzyma certyfikat

Resort finansów skończył prace nad regulacjami, które pozwolą większej liczbie osób ubiegać się o certyfikat księgowego bez zdawania dodatkowego egzaminu.

Zwrot VAT dla turystów trzeba uprościć

Przepisy ustawy o VAT utrudniają działalność tax free - uważa firma Global Refund Polska, która złożyła tzw. wniosek lobbingowy do Ministerstwa Finansów.

Jak wyliczyć i zaksięgować różnice kursowe od sprzedaży usług za granicę

Sprzedaję usługi klientowi unijnemu. Fakturę wystawiam w złotówkach, a VAT rozlicza nabywca. Proszę o wyliczenie różnicy kursowej i podanie, jak ją zaksięgować w pkpir na zaprezentowanych liczbach: wartość faktury - 5000 zł, średni kurs euro w NBP z dnia wystawienia faktury - 3,567 zł. Zapłata następuje po 10 dniach na posiadany rachunek walutowy w kwocie 1401,74 euro. Wartość kursu euro w dniu otrzymania zapłaty w banku, z którego korzystam, wynosi 3,563 zł.

Stypendium dla studenta nie jest kosztem

Wydatki poniesione na ufundowanie stypendium dla studenta, który po ukończonej nauce podjąłby pracę w firmie, nie stanowią kosztów uzyskania przychodu w działalności gospodarczej. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Opolu z 26 czerwca 2006 r. (nr PF-II-41180/INT/4/KJ/06).

Sejmowa komisja o zmianach VAT

Dziś sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma zająć się rządowym projektem nowelizacji ustawy o VAT, który ma wprowadzić do ustawy niektóre rozwiązania z unijnego Rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005.

Rząd odrzucił poselski projekt

Rada Ministrów na wczorajszym posiedzeniu odrzuciła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (druk sejmowy nr 512).

Jak należy ewidencjonować koszty związane z procesami produkcyjnymi

Nasza spółka ma zamiar uruchomić nową linię produkcyjną. W jaki sposób należy uszczegółowić ewidencję kosztów wytworzenia produktów, tak aby łatwiejsze stało się planowanie i kontrola kosztów produkcji? Jak prowadzić ewidencję i jaki zastosować układ kalkulacyjny kosztów wytworzenia produktów na potrzeby planowania i kontrolowania kosztów produkcji?

Podatek za światłowody

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają nie tylko budynki, ale także kanalizacja teletechniczna z przewodami światłowodowymi. Wynika to z definicji obiektu budowlanego.

Jakość sprawozdań jest coraz lepsza

Po krytyce sprawozdań półrocznych sporządzanych według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości spółki przygotowały wyraźnie lepsze sprawozdania roczne - oceniają audytorzy.

Taka sama ulga dla wszystkich firm

Od dziś firmy kupujące nowoczesne technologie będą miały prawo do takiej samej ulgi. To efekt zmian przewidzianych nowelizacją ustawy o działalności innowacyjnej.

Komisja żąda zmian

Komisja Europejska zdecydowała o przesłaniu Polsce i Finlandii formalnego żądania zmiany obowiązujących zasad opodatkowania rejestracji samochodów.

REKLAMA