REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy z duplikatów faktur można odliczać VAT

Firma otrzymała 10 duplikatów faktur wystawionych od stycznia do maja 2015 r. Faktury pierwotne nie dotarły do firmy. Czy możemy na zasadach ogólnych odliczyć VAT?

Czy można odliczyć VAT z faktury korygującej, gdy nie wskazano przyczyny jej wystawienia

Otrzymaliśmy trzy faktury korygujące bez podanej przyczyny ich wystawienia. Czy możemy je rozli­czyć, czy trzeba czekać na kolejną korektę? Po korekcie kwota VAT do odliczenia nam zdecydowanie wzrosła, dlatego zależy nam na jej rozliczeniu.

Oznaczenia „oryginał" i „kopia" na fakturze

Który z egzemplarzy faktury VAT: oryginał czy kopię powinienem przekazywać kupującemu?

Jak zaokrąglać podatek VAT na fakturze

Jak powinienem zaokrąglać kwoty wykazywane na fakturze?

REKLAMA

Kiedy na fakturze można posługiwać się skróconą nazwą spółki

Czy na fakturze mogę posługiwać się nazwą skróconą mojej spółki, czy muszę podawać jej pełną nazwę?

Czy na fakturze musi być imię i nazwisko osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą

Jestem osobą fizyczną, ale w kontaktach z moimi klientami posługuję się skróconą nazwą mojej firmy. Czy oni też mogą ją podawać na fakturach?

Czy nabywca może odliczyć VAT z faktury, gdy kwota podatku jest wyrażona w walucie obcej

Kupiliśmy usługę transportową od polskiego kontrahenta. Faktura jest wystawiona w euro. Zawiera informacje: usługa wykonana: 10 maja 2014 r., faktura wystawiona: 14 maja 2014 r. Jaki kurs przy­jąć, aby ustalić VAT do odliczenia oraz żeby urząd nie zakwestionował odliczenia?

Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podaje na fakturze adres swojej siedziby

Jaki adres na fakturach powinna podawać spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? Czy może to być też adres wirtualnego biura?

REKLAMA

Czy brak polskiego VAT UE na fakturze od unijnego dostawcy wyklucza odliczenie z tytułu WNT

Nabyliśmy w czerwcu towar od kontrahenta z Francji. Na otrzymanej fakturze jest jednak tylko jego francuski VAT UE. Kontrahent nie podał naszego VAT UE. Czy w takim przypadku możemy odliczyć VAT z tytułu WNT?

Czy podatnik może odliczyć VAT od zakupu artykułów spożywczych dla pracowników

Czy możemy odliczyć VAT z faktury wystawionej za zakup artykułów spożywczych: ciastek, paluszków i cukierków spożywanych przez pracowników w budynku naszej firmy oraz kawy i herbaty?

Czy faktury wystawiane przez osoby fizyczne muszą zawierać ich adresy zamieszkania

Jestem osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Swoją firmę zarejestrowałem w innym miejscu niż mieszkam. To budynek gospodarczy, w którym prowadzę swój warsztat. Jaki adres powinienem podawać na fakturach: warsztatu czy mieszkania?

Jak wyliczać VAT na fakturze

Czy obowiązujące od 1 stycznia 2014 r. przepisy ustawy o VAT zmieniają w jakikolwiek sposób metodę obliczania podatku od towarów i usług?

Odliczenie VAT od wydatków związanych z organizacją wypoczynku dla pracowników

Sfinansowaliśmy wczasy dla najuboższych pracowników i ich rodzin. 80% sfinansowaliśmy z ZFŚS a resztę pracownicy pokryli sami. Sami także zamawiali określony rodzaj wypoczynku. Czy mimo to możemy odliczyć VAT od tych zakupów?

Czy z tytułu nabycia biletów na koncert, które pracodawca dofinansował w 50%, może odliczyć VAT

Dofinansowaliśmy w 50% ze środków ZFŚS zakup dla pracowników biletów na koncert. Pozostałą część kosztu biletów ponoszą pracownicy. Czy możemy odliczyć VAT z tytułu zakupu tych biletów?

Czy deweloper może odliczyć VAT z faktury od wydatków poniesionych w związku ze sprzedażą działek przeznaczonych pod zabudowę

Zamierzamy sprzedać działki pod zabudowę. Nie będziemy tam prowadzić żadnej inwestycji budow­lanej. Ponieśliśmy szereg wydatków związanych z wyceną działek, z ustaleniem i okazaniem granic działek, sporządzeniem opinii dotyczących faktycznego wykorzystania działek. Czy możemy odliczyć VAT od tych wydatków?

Odliczenie VAT z faktury za organizację zabawy dla dzieci pracowników

Firmy zewnętrzne organizowały zabawę karnawałową dla dzieci naszych pracowników. Wydatki do­tyczyły: cateringu, organizacji imprezy, transportu, wynajmu sali, zakupu gadżetów, zabezpieczenia medycznego (faktura z pogotowia ratunkowego). Organizacja zabawy karnawałowej była pokryta ze środków z ZFŚS. Czy mamy prawo odliczyć VAT?

Czy można odliczyć VAT z faktury za transport pracowników na imprezy integracyjne

Otrzymujemy faktury za transport pracowników na imprezy organizowane przez związki zawodowe, np. biesiady piwne czy mecze piłkarskie. Spotkania takie mają na celu budowanie pozytywnego wi­zerunku oraz renomy przedsiębiorstwa wśród pracowników, a także utrwalanie i wzmacnianie relacji z pracownikami, co w przyszłości może znaleźć swoje odzwierciedlenie w wynikach sprzedażowych firmy. Czy mamy prawo odliczyć VAT i czy mamy obowiązek naliczenia VAT?

Czy można odliczyć VAT od zakupu kalendarzy ściennych

Moja firma świadczy usługi budowlane. W związku ze świadczeniem tych usług, w ramach rekla­my, rozdajemy kalendarze ścienne. Na kalendarzu jest reklama mojej firmy. Kalendarze zamówiłem w drukarni. Czy mogę odliczyć VAT od ich zakupu?

Czy można odliczyć VAT z faktury wystawionej na innego nabywcę

Świadczymy usługi budowlane. Otrzymaliśmy fakturę na inwestora zamiast na naszą firmę budowlaną. Czy możemy odliczyć VAT z tej faktury?

Zmiany w VAT przeciwdziałające oszustwom - propozycje Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego

Rada Konsultacyjna Prawa Podatkowego przy Ministrze Finansów przyjęła propozycje swojego zespołu ds. podatków pośrednich, dotyczące rozwiązań ograniczających możliwość popełniania oszustw VAT. Zdaniem Rady zwalczanie oszustw powinno mieć charakter kompleksowy i obejmować oprócz rozwiązań legislacyjnych również m.in. aspekty związane z funkcjonowaniem administracji podatkowej (oraz jej współpracy z innymi organami państwa) a także odpowiednich narzędzi wspomagających działania administracji (np. odpowiednie systemy IT).

Zasady przyjmowania kursów walut, gdy sposób kalkulacji wynagrodzenia jest określany w walucie obcej

Prowadzimy działalność w zakresie usług transportu drogowego towarów oraz spedycji. W części przyjętych do realizacji zleceń, jako sposób określenia wynagrodzenia przewoźnika, wskazywana jest wartość wyrażona w walucie obcej przeliczona według kursu waluty z dnia załadunku. Faktura za wykonaną usługę wystawiona jest w walucie polskiej. Zapłata za usługę również następuje w złotych. Czy jeśli zapłata jest określona w fakturze w walucie polskiej (i tak jest też faktycznie płacona), to czy powinniśmy stosować zasady przeliczania walut określone w art. 31a ustawy o VAT?

Jaki kurs waluty stosować do przeliczenia zbiorczej faktury korygującej dokumentującej rabat

Wystawiliśmy kontrahentom zagranicznym zbiorcze faktury korygujące do faktur sprzedażowych w związku z udzieleniem rabatu. Ze względu na to, że każda z faktur pierwotnych liczy od kilkudziesię­ciu do nawet kilkuset pozycji, chcemy zastosować uproszczony sposób przeliczenia zbiorczych faktur korygujących poprzez zastosowanie średniego kursu ważonego, wyliczonego na podstawie kursów zastosowanych na fakturach pierwotnych. Czy możemy bezpiecznie zastosować takie rozwiązanie?

Czy drobne różnice w wyliczeniu VAT przy stosowaniu różnych metod są dopuszczalne

Policzyłem VAT na fakturze dodając do siebie jednostkowe kwoty podatku. Z ciekawości zrobiłem to samo wyliczenie, posługując się metodą „w stu". Zdziwiłem się, bo mi wyszły - co prawda groszowe, ale jednak - różnice. Nie wiem teraz, którą metodę wyliczania VAT wybrać.

Jak numerować faktury

Czy dla faktur zwykłych powinienem prowadzić jedną numerację, a dla faktur korygujących oddzielną?

Czy na fakturze musi być wykazany rabat, gdy został udzielony

Sprzedałem klientowi z rabatem kafelki do łazienki. Na fakturze napisałem już jednak cenę towaru po uwzględnieniu obniżki. Czy muszę teraz poprawić fakturę i wykazać na niej rabat przyznany kupującemu?

Czy mały podatnik, który wybrał metodę kasową, musi specjalnie oznaczać faktury

Jestem małym podatnikiem, który wybrał kasową metodę rozliczeń. Czy to oznacza, że na każdej fakturze muszę dawać wyraźny napis „metoda kasowa"?

Jaki kurs waluty stosować do przeliczenia faktury korygującej dokumentującej rabat

Kontrahentowi, któremu wystawiliśmy fakturę w walucie obcej, udzieliliśmy teraz rabatu. Wystawiliśmy fakturę korygującą dokumentującą ten rabat. Jaki kurs powinniśmy zastosować do przeliczenia tej faktury na złote?

Kwoty na fakturze podane w euro - zasady przeliczania

Niniejsza publikacja zawiera odpowiedzi na następujące pytania: Jak przeliczyć kwoty w walucie obcej podane na fakturze wystawionej przed powstaniem obowiązku podatkowego? Jak przeliczyć kwoty w walucie podane na fakturze wystawionej po powstaniu obowiązku podatkowego? Jak przeliczyć należność za usługi budowlane zapłacone w euro? Według jakiego kursu przeliczyć złote na euro, gdy faktura została wystawiona w złotych?

Faktura wystawiona w imieniu sprzedawcy

Wdrażamy w naszej firmie dla polskich dostawców samofakturowanie. Jak powinny wyglądać faktury? Czy wystarczy, jeśli będzie na nich napisane „samofakturowanie", bez słowa „faktura"?

Jak przeliczyć na złote kwoty podane na fakturze w walucie

Dostałem fakturę, w której podstawa opodatkowania jest wyrażona w euro. Jak mam ją przeliczyć na złote?

Faktura sprzedawcy złomu

Sprzedaję złom w systemie odwrotnego obciążenia. Czy wystawiane przeze mnie faktury powinny różnić się od typowych?

Jak przeliczyć podstawę opodatkowania na złote przy WNT uprzednio zaimportowanych na terytorium Niemiec

Importujemy towary z Chin, odprawiając je w Niemczech. Przywożąc te towary do Polski rozpozna­jemy obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia. Rozliczając WNT przeliczamy podstawę opodatkowania VAT wyrażoną w walucie obcej z zastosowaniem średniego kursu NBP ogło­szonego na ostatni dzień roboczy, poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Czy po­stępujemy prawidłowo?

Czy przy wyliczeniu marży można uwzględnić koszt ubezpieczenia dodatkowego od rezygnacji z imprezy turystycznej

Jako biuro podróży jesteśmy podmiotem świadczącym usługi turystyki w postaci kompleksowych im­prez turystycznych. Dla naszych klientów wykupujemy m.in. dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. Klient zainteresowany wykupieniem takiego ubezpieczenia wpłaca nam kwotę należną za imprezę turystyczną powiększoną o koszt ubezpieczenia. Natomiast my otrzymujemy od ubezpieczy­ciela fakturę dokumentującą wydatek poniesiony na wykupienie tego ubezpieczenia. Czy przy wyli­czeniu marży możemy uwzględnić koszt tego dodatkowego ubezpieczenia?

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży towarów używanych opodatkowanych od marży

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na kupnie i sprzedaży samochodów. Sprzedaż opodat­kowuję w systemie marży. Sprowadzając pojazd z zagranicy jestem zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego w urzędzie celnym. Bez zapłaty tego podatku nie można wprowadzić samochodu używa­nego do obrotu na polskim obszarze celnym. Dlatego doliczam podatek akcyzowy do kosztu zakupu. Suma tych dwóch składników jest więc u mnie podstawą obliczenia marży. Czy postępuję prawidłowo?

Jak podstawę opodatkowania powinien ustalić ośrodek kultury

Jesteśmy Gminnym Ośrodkiem Kultury. Prowadzimy zajęcia warsztatowe mające na celu rozwój ta­lentów dzieci i młodzieży z terenu gminy. Należą do nich także zajęcia plastyczne prowadzone przez pracownika z dziećmi w różnych grupach wiekowych. Z racji dużego zainteresowania tymi zajęciami powstały grupy obejmujące dużą liczbę dzieci. Z tego powodu ilości materiałów plastycznych zaku­pionych przez nas z budżetu są niewystarczające. Dlatego zaproponowaliśmy, żeby rodzice dzieci przekazali w formie artykułów plastycznych rzeczowy wkład własny do zajęć (przyjmowanie takich wpłat jest dopuszczalne na podstawie statutu). Uzgodniliśmy, że rodzice będą uiszczać składkę w wy­sokości 5 zł za miesiąc, w którym dziecko bierze udział w zajęciach, a nasza placówka za zebrane pieniądze zrobi zakupy potrzebnych artykułów w hurtowni. Wszystkie te artykuły są wydawane do zużycia przez dzieci uczestniczące w zajęciach. Zajęcia prowadzone są przez Wnioskodawcę bezpłat­nie. Koszty związane z zatrudnieniem pracownika prowadzącego zajęcia i wszystkie opłaty związane z utrzymaniem lokalu, w którym prowadzimy działalność, pokrywamy z dotacji podmiotowej. Czy po­wyższe wpłaty rodziców powinniśmy uwzględniać w podstawie opodatkowania?

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży przez dewelopera w ramach promocji mieszkania wykończonego pod klucz

Jesteśmy firmą deweloperską. W realizowanej inwestycji planujemy sprzedawać mieszkania w sta­nie wykończonym (tzw. pod klucz). Akcja kierowana jest do każdego potencjalnego klienta, na tych samych zasadach. Lokale będą sprzedawane zarówno na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i podmiotów prowadzących taką działalność, w tym spółek prawa han­dlowego. Mieszkania objęte są społecznym programem mieszkaniowym. W ramach akcji promocyjnej klienci, którzy dokonają zakupu mieszkania w określonym czasie, mają możliwość nabycia wykończe­nia i wyposażenia lokalu w promocyjnej cenie istotnie odbiegającej od wartości rynkowej świadcze­nia (np. za 1 zł). Wartość ekonomiczna wykończenia i wyposażenia objętego promocją w rzeczywisto­ści zostanie wkalkulowana w cenę 1 m2 lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem dostawy, a ww. obniżka w istocie wspiera jedynie cel marketingowy, mający uczynić naszą ofertę bardziej konkuren­cyjną. Czy w takim przypadku podstawą opodatkowania będzie promocyjna cena sprzedaży?

Czy na fakturze musi być podpis i pieczątka sprzedawcy

Klient wziął ode mnie fakturę za usługi. Zapomniałem się jednak na niej podpisać i postawić firmową pieczątkę. Czy taka faktura jest prawidłowa?

Jak wygląda faktura dokumentującą wewnątrzwspólnotową dostawę nowych środków transportu

Mój kuzyn, który jest obywatelem Niemiec, chce kupić ode mnie nowy samochód - wygrałem go na loterii miesiąc temu i nigdy nim nie jeździłem. Samochód będę sprzedawał jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności. Samochód ma być kupiony na potrzeby firmy mojego kuzyna. Jaki dokument powinienem mu wystawić?

Jakie dane zawierać powinna faktura wystawiona przez biuro podróży

Prowadzę biuro podróży. Podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług stanowi u mnie marża. Jakie faktury w związku z tym powinienem wystawiać klientom?

Refakturowanie na kontrahenta kosztów zakupu paliwa tankowanego za granicą

Jedną z kart paliwowych przekazaliśmy naszemu kontrahentowi, który nie świadczy dla nas usług transportowych. Powodem przekazania karty są korzystniejsze warunki cenowe, kontrahent nie miałby bowiem możliwości zawarcia takiej umowy z operatorem. Kontrahent tankuje za granicą. Faktury za paliwo są wystawiane zbiorczo, w okresach tygodniowych, na naszą spółkę w podziale na poszczególne państwa, na terenie których miała miejsce dostawa. Na podstawie jakiego dokumentu powinniśmy obciążać kontrahenta kosztami zakupionego paliwa?

Jak dokumentować pobranie opłat publicznoprawych

Powiatowy Inspektorat Weterynarii jest jednostką budżetową. Pobiera opłaty, które stanowią nieopodatkowane należności publicznoprawne. Jak po zmianie ustawy o VAT dokumentować fakt nałożenia takiej opłaty?

Czy wykonawca może wystawić fakturę na kwotę niższą niż wynikająca z umowy

Czy wykonawca może wystawić fakturę na kwotę niższą niż kwota zawarta w umowie? Wykonawca został wyłoniony w przetargu nieograniczonym.

Czy można wystawić fakturę na wykonaną usługę, nie mając wpisanej takiej działalności do KRS

W ramach prowadzonej przez nas działalności handlowej podpisujemy z klientami umowy dotyczące sprzedaży i promowania ich produktów. Z tytułu wykonywania tych działań uzyskujemy od naszych dostawców zapłatę. Nasza firmą wystawia więc odbiorcom faktury, w których treści wpisane są „Usługi marketingowe w miesiącu X, zgodnie z umową...". Czy nie mając PKD wpisanego do KRS firmy, konkretnie określającego takie działania, możemy wystawiać faktury o takiej treści („usługi marketingowe")?

Jakim dokumentem rozliczyć przekazanie prezentu kontrahentowi spoza UE

Dla będącego z wizytą w Polsce dyrektora jednej z etiopskich firm, z którą współpracujemy, kupiliśmy prezent (wieczne pióro), który został przekazany jako upominek (wartość 1800 zł). Czy powinnam wystawić fakturę wewnętrzną i czy powinnam wystawić jakiś dokument na kontrahenta zagranicznego?

Czy trzeba podać datę dostawy na fakturze za krajową sprzedaż towarów wystawioną przed datą dostawy

Wysyłając kontrahentom towar korzystamy z usług firm transportowych. Wraz z towarem przekazujemy fakturę dla nabywcy. Z ustalonych warunków dostaw wynika, że dostawa jest uznawana za dokonaną, gdy towar zostanie odebrany przez kontrahenta. Nie mamy jednak pewności, czy deklarowany przez przewoźnika termin dostawy zostanie dotrzymany. Jaką datę dostawy powinniśmy wpisać na fakturze w takiej sytuacji?

Kiedy bilet kolejowy jest fakturą

Jechałem pociągiem na spotkanie z kontrahentem do miasta odległego o 250 km. Poprosiłem PKP Intercity o wystawienie faktury dokumentującej zakup biletu, ale mi odmówiono argumentując, że sam bilet jest już fakturą i dlatego nie można mi wystawić dodatkowej faktury dokumentującej zakup tego biletu. Czy ta odmowa jest rzeczywiście zasadna?

Rozliczanie dochodu z Anglii w polskim PIT

Korzystając z tego, że jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej, możemy podjąć pracę w każdym z krajów Wspólnoty legalnie. Wielu Polaków z powodzeniem zatrudnia się na brytyjskim rynku pracy, na krótko lub na stałe. Nie musimy się jednak martwić, że tymczasowa zmiana miejsca pracy będzie kłopotliwa przy corocznym rozliczeniu podatkowym w polskim PIT.

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży gruntu jego dzierżawcom, którzy wznieśli na tym gruncie garaże

Nasza gmina jest właścicielem gruntów, które od wielu lat są oddane w dzierżawę. Na dzierżawionych gruntach zostały wzniesione przez dzierżawców na ich koszt budynki garażowe. Grunty te wchodzą w skład gminnego zasobu nieruchomości i mogą zostać przeznaczone do sprzedaży, przy czym pierwszeństwo ich nabycia przysługuje dzierżawcom. Jak ustalić podstawę opodatkowania w takim przypadku?

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży licencji za 1 zł

W związku z wydaniem publikacji książkowej we współpracy z instytucją kultury, która przekazała nam dofinansowanie do kosztów wydania, w ramach realizacji postanowień umownych m.in. sprze­daliśmy tej instytucji za 1 zł licencję, która będzie wykorzystywana przez tę instytucję w celach niekomercyjnych. Czy postąpimy prawidłowo, ustalając podstawę opodatkowania na poziomie 1 zł w odniesieniu do sprzedaży ww. licencji? Nadmieniamy, że ze względu na specyfikę transakcji nie mamy możliwości sprzedaży tej licencji na rynku w cenie komercyjnej.

Czy można żądać faktury dokumentującej zakup biletu na przejazd autobusem na odległość 30 km

Pojechałam autobusem do miasta położonego w odległości 30 km od miejscowości, w której prowadzę firmę. Musiałam pojechać tam do urzędu skarbowego, gdyż w przesłanym wezwaniu zobowiązano mnie do osobistego stawiennictwa. Czy mogę zażądać od PKS wystawienia faktury dokumentującej zakup biletu na ten przejazd?

REKLAMA