REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie skutki w VAT wywoła likwidacja spółki cywilnej

Czy likwidacja spółki cywilnej pociąga za sobą konieczność opodatkowania pozostałych towarów w tym środków trwałych i czy podstawą opodatkowania jest cena ich nabycia? Czy dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółki cywilnej, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury?

Czy jest konieczny spis z natury po wstąpieniu do spółki spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika

Czy nie będzie konieczności sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku kiedy, strona prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej dwóch osób fizycznych, a w umowie spółki cywilnej strony ustaliły, że w razie śmierci wspólników, spadkobiercy zmarłych wejdą do spółki w ich miejsce?

Czy spółka cywilna zmieni NIP po wejściu do niej spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika

Czy wejście do spółki w miejsce zmarłego wspólnika jego spadkobiercy - co przewidziano w umowie spółki - gwarantuje, że nie zaistnieje rozwiązanie spółki cywilnej, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług? Czy spółka cywilna zachowa ten sam numer NIP i będzie traktowana z punktu widzenia przepisów podatku VAT jako ten sam podmiot?

Jakie skutki wiążą się z wykreśleniem spółki z rejestru podatników VAT

Czy w związku z wykreśleniem spółki cywilnej z rejestru podatników VAT czynnych będzie ona zobowiązana sporządzić inwentaryzację i rozliczyć podatek należny od towarów ujętych w spisie z natury? Czy nadwyżka podatku naliczonego do przeniesienia na następne okresy przepada? Czy zobowiązana jest składać deklaracje VAT-7? Czy w przypadku wznowienia działalności poniesie koszty rejestracyjne?

REKLAMA

Jakie skutki w VAT wywoła wniesienie przedsiębiorstwa do spółki z o.o.

Czy spółka z o.o. jest sukcesorem praw i obowiązków w zakresie podatku dochodowego oraz podatku VAT przedsiębiorstwa spółki cywilnej wniesionego w całości aportem do spółki z o.o.?

Jakie skutki w VAT wywoła przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o.

Jakie wynikną z przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z o.o. obowiązki rejestracyjne w podatku VAT, jakie będą skutki sukcesji praw i obowiązków w zakresie podatku VAT i podatku od czynności cywilnoprawnych?

Kiedy mamy do czynienia z kontynuacją działalności spółki cywilnej

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej dwóch osób fizycznych. W umowie spółki figuruje zapis precyzujący, kto w przypadku śmierci każdego ze wspólników wejdzie na ich miejsce do spółki. Czy taka forma zapisu jest wystarczająca, aby w wypadku śmierci podatnika urząd skarbowy uznał, że spółka kontynuuje działalność i nie doszło do jej likwidacji?

Jakie skutki w VAT wywoła zmiana składu wspólników spółki cywilnej

Czy w związku ze zmianą składu osobowego spółki cywilnej podatnik jest obowiązany do dokonania rozliczenia podatku od towarów i usług na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT? Do naszej spółki cywilnej (2 wspólników) ma przystąpić jeszcze jeden, a następnie jeden ze wspólników ma wystąpić ze spółki.

REKLAMA

Zwrot VAT na rachunek bankowy: postępowanie wyjaśniające może trwać 7 lat?

Jeżeli podatnikowi przysługuje zwrot różnicy VAT (nadwyżki podatku naliczonego nad należnym) na rachunek bankowy, a urząd skarbowy wypłaci ten zwrot z przekroczeniem ustawowego terminu, to wypłata powinna nastąpić wraz z odsetkami obliczonymi według stopy odsetek za zwłokę. Istnieje jednak wyjątek.

Jaka stawka VAT na usługi demontażu, transportu i utylizacji materiałów zawierających azbest

2 lipca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną dotyczącą stosowania stawki preferencyjnej VAT dla usług demontażu, transportu i utylizacji materiałów zawierających azbest. Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Jakie uprawnienia ma wywiad skarbowy

Wywiad skarbowy, to z jednej strony część zakresu kontroli skarbowej, a z drugiej wyodrębnione komórki organizacyjne urzędów kontroli skarbowej.

Co może Ci zrobić inspektor kontroli skarbowej

Oprócz zwykłych uprawnień kontrolnych np. odnośnie dokumentacji księgowej, przepisy wyposażają pracowników kontroli skarbowej w toku prowadzonych przez nich kontroli i innych służbowych czynności w uprawnienia podobne do Policji włącznie z prawem zatrzymania i użycia broni palnej.

Odliczenie wydatków na dojazd na rehabilitację nie swoim samochodem

W ramach ulgi rehabilitacyjnej możliwe jest odliczenie wydatków poniesionych na przewóz na zabiegi rehabilitacyjne samochodem osobowym stanowiącym własność osoby trzeciej, przy czym jednym z warunków dokonania tego odliczenia jest udokumentowanie poniesionych wydatków.

Jak uzyskać zaświadczenie VAT-25

Naczelnicy urzędów skarbowych są obowiązani do wydawania zaświadczenia VAT-25 potwierdzające uiszczenie VAT od pojazdów sprowadzanych w państw członkowskich Unii Europejskiej lub zaświadczenie mówiące o braku takiego obowiązku. Bez tego zaświadczenia (i bez jeszcze jednego potwierdzającego ew. uiszczenie akcyzy) nie można zarejestrować samochodu w wydziale komunikacji.

Czy zakup części karoserii jest opodatkowany

Czy opodatkowaniu PTU podlega zakup w Polsce od obcokrajowców z Ukrainy części (karoserii) samochodowych używanych powyżej sześciu miesięcy - na podstawie umowy kupna sprzedaży?

Kto wystawia notę korygującą

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy tylko nabywca wystawia notę korygującą, czy sprzedawca może tym samym poprawić błędnie wystawioną fakturę VAT?

Czy sprzedaż prawa autorskiego podlega opodatkowaniu VAT

Czy sprzedaż prawa autorskiego do projektu architektonicznego dla nabywcy z Cypru, który będzie realizowany w Polsce, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Jak rozliczyć VAT przy świadczeniach złożonych

Przedsiębiorcy świadczący usługi niejednokrotnie spotykają się z zagadnieniem tzw. świadczeń złożonych. Problematyka ta jest dość skomplikowana i rodzi wiele praktycznych problemów, zwłaszcza w zakresie podatkowym, jednakże wbrew pozorom wcale nie jest rzadko spotykana na rynku.

Jak przechowywać fakturę wystawianą elektronicznie i wysyłaną do kontrahenta mailem

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 maja 2010 r. (sygn. akt I FSK 1444/2009), stwierdził, że podmioty obrotu gospodarczego mogą wystawiać faktury za pomocą programów komputerowych, wysyłać je pocztą elektroniczną w postaci plików PDF, jednakże ich przechowywanie musi każdorazowo odbywać się u odbiorcy w formie wydruku papierowego.

Jak zmienią się zasady w handlu zagranicznym samochodami od 1 września 2010 r.

Jest kategoria pośredników w handlu zagranicznym samochodami osobowymi, którzy najpierw zakupują samochody wyprodukowane w kraju lub przywożą samochody z innych krajów unijnych (nabywają je wewnątrzwspólnotowo), a następnie odsprzedają je nabywcom zagranicznym (zarówno w Unii jak i poza nią).

Zmiana silnika samochodu może być opodatkowana od 1 września 2010 r.

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o podatku akcyzowym, stawka podatku akcyzowego od samochodów osobowych uzależniona jest od pojemności skokowej silnika danego pojazdu. W przypadku samochodów o pojemności silnika powyżej 2.000 cm3, stawka akcyzy wynosi 18,6%, natomiast w przypadku pozostałych samochodów płaci się akcyzę w wysokości tylko 3,1%.

Jak opodatkować otrzymane zaległe alimenty od byłego męża

Nie zawsze alimenty są płacone dobrowolnie. W przypadku ściąganych przez komornika zaległych alimentów pojawia się pytanie jak rozliczyć otrzymaną większą kwotę zaległych alimentów skoro zwolnione z PIT są tylko alimenty dla osób dorosłych do 700 zł miesięcznie.

Czy można odliczyć cały VAT z faktur za dzierżawę samochodu

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem podatnikiem VAT. Na podstawie umowy dzierżawy użytkuję samochód. Co miesiąc płacę z tego tytułu 700 zł + VAT. Czy mogę odliczyć cały VAT z otrzymywanych faktur?

Ile wynoszą stawki CIT w Europie

Najwyższe stawki podatku dochodowego od firm (CIT) są obecnie na Malcie (35%), we Francji (33.33%) i Belgii (34%).

Gdzie są najwyższe stawki PIT w Europie

Najwyższe górne stawki podatkowe od dochodów osobistych (PIT) mają w 2010 Szwedzi (56.4%), Belgowie (53.7%) i Holendrzy (52%) – oczywiście tylko ci, którzy płacą podatki w swojej ojczyźnie. Najmniej podatku od dochodów osobistych zabiera swoim podatnikom Bułgaria (10%), Czechy i Litwa (oba kraje po 15%).

Podstawowe stawki VAT w UE

Polska podstawowa stawka VAT (23%) jest w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej stawką dość wysoką. Tym niemniej kilka europejskich krajów ma jeszcze wyższą stawkę podstawową. Największą mają obecnie Węgry - 27%. W 2013 roku Polska ma jeszcze utrzymać tą stawkę ale od 2014 roku mamy wrócić do stawki 22% VAT.

Prawo do ulgi prorodzinnej w przypadku rozwiedzionych rodziców

Jeżeli oboje rodzice, którzy są po rozwodzie, wykonują władzę rodzicielską, wówczas ulga prorodzinna przysługuje każdemu z rodziców w proporcjach przez nich ustalonych, a jeżeli takich proporcji nie ustalili, to należy przyjąć, że ulga przysługuje każdemu z rodziców w częściach równych.

Dlaczego warto wziąć paragon

Minister Finansów i podległe mu organy podatkowe i skarbowe od 2004 roku prowadzą nieustającą akcję informacyjną „Weź paragon”. Paragon przydaje się przede wszystkim w sytuacjach kiedy chcemy złożyć reklamację odnośnie wadliwego towaru. Wydanie paragonu ma jeszcze tą ważną funkcję, że danej transakcji sprzedawca nie ukryje przed fiskusem i będzie musiał odprowadzić do budżetu państwa należne podatku – zwłaszcza VAT. A jak wiadomo budżet państwa jest zawsze w potrzebie i często sami liczymy na środki z tej wspólnej "kasy".

Czy dochód ze sprzedaży grzybów i jagód zbieranych w lesie podlega opodatkowaniu PIT

Latem i jesienią dorabiamy sobie zbierając i sprzedając zioła, jagody, grzyby, czy poziomki dziko rosnące w okolicznych lasach i na łąkach. Sąsiad straszy nas, że powinniśmy wykazać dochody z tej sprzedaży w PIT, i że on dopilnuje by urząd skarbowy nas sprawdził. Czy faktycznie musimy płacić podatek od tych niewielkich sum, które uzyskujemy ze sprzedaży?

Nowa klasyfikacja towarów i usług dla potrzeb VAT od 2011 roku

Od początku 2011 roku dla potrzeb VAT będzie stosowana nowa klasyfikacja statystyczna PKWiU 2008. Ale np. do usług zwolnionych z VAT nie będzie stosowana żadna klasyfikacja statystyczna.

Czy sprzedaż owoców i warzyw ze swojego ogródka jest opodatkowana PIT

Sprzedaż nieprzetworzonych owoców i warzyw co do zasady nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, bo jest uważana za działalność rolniczą. Inaczej jest w przypadku tzw. działów specjalnych produkcji rolnej, które podlegają opodatkowaniu PIT. Zwolnieniu z PIT podlegają również dochody z pewnym zakresie z działalności przetwórczej produktów roślinnych, mleka i zwierząt.

Kiedy pojawia się obowiązek złożenia VAT-R/UE

Czy w związku ze sprzedażą prawa autorskiego dla klienta z Cypru należy złożyć zgłoszenie VAT-R oraz informacje dotyczące obowiązku podatkowego w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych VAT-R/UE?

Wewnątrzwspólnotowe nabycie - podatnik unijny i nie unijny

Czy należy traktować jako nabycie wewnątrzwspólnotowe sytuację, w której nabywcą jest podatnik „unijny” a dostawcą jest podatnik VAT („nie unijny”)? TAK

Jak się ma skład konsygnacyjny do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Czy nabycie towarów dostarczonych przez firmę ze Słowacji, znajdujących się w składzie konsygnacyjnym na terenie Polski stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? NIE

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie pojazdu

Czy transport pojazdu będącego własnością osoby fizycznej z terenu Niemiec do Polski można interpretować jako podlegający przepisom o wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu (VAT-10) i na tej podstawie nałożyć podatek VAT? NIE.

Jak skorygować błędne faktury VAT

Przedsiębiorcy będący podatnikami VAT mają obowiązek dokumentowania dokonywanych transakcji za pomocą faktur VAT. Przy takich czynnościach zdarza się, że na fakturze pojawić się może błąd. W związku z tym wychodząc naprzeciw potrzebom podatników przepisy o VAT przewidują dwie możliwości korygowania tych błędów, tj. za pomocą faktury korygującej lub noty korygującej.

Czy zły adres na fakturze pozwala na odliczenie VAT naliczonego

Przedsiębiorcy będący podatnikami VAT mają obowiązek wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (art. 106 ust. 1 ustawy o VAT).

Czy przekazywanie prezentów firmowych podlega opodatkowaniu VAT

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT generalną zasadą jest, że przez dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami przez właściciela.

Co stanowi podstawę opodatkowania VAT przy czynnościach nieodpłatnych

Istnieją wątpliwości jak traktować czynności nieodpłatne na gruncie przepisów dotyczących podatku od towarów i usług.

Jak opodatkować premie pieniężne kontrahentów realizujących określony poziom zakupów

W czasach dużej konkurencji na rynku, przedsiębiorcy starają się różnymi metodami przyciągnąć klienta, zachęcić go do zakupów w jego firmie. Za zrealizowanie pewnego poziomu zakupów w danym okresie (ustalonego najczęściej w umowie) dostawy nagradzają swoich odbiorców np. wypłacana premią pieniężną.

Czy błędne paragony zobowiązują do zapłaty podatku VAT

Zgodnie z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.

Jak nierzetelność ksiąg podatkowych wpływa na postępowanie podatkowe

Zgodnie z treścią art. 193 § 1 ordynacji podatkowej księgi podatkowe prowadzone rzetelnie i w sposób niewadliwy stanowią dowód tego, co wynika z zawartych w nich zapisów. Oznacza to, że ksiąg podatkowych jako dowodu w postępowaniu podatkowym nie można zastępować innymi środkami dowodowymi w celu ustalenia okoliczności faktycznych mających odzwierciedlenie w zawartych w księgach zapisach - dopóki nie zostanie stwierdzona nierzetelność lub wadliwość tych ksiąg.

Czy wydruki komputerowe mogą być dowodem zakupu towarów zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu

Czasem przedsiębiorca dokonując sprzedaży nie będzie posiadał faktur, tylko umowy kupna-sprzedaży. Czy takie dokumenty można uznać za dowody uprawniające do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów w przypadku prowadzenia księgi przychodów i rozchodów?

Co grozi podatnikowi za nieujawnianie dochodów

Obecnie prowadzę zarejestrowaną działalność gospodarczą. Jednak w przeszłości bywało z tym różnie. Wiem, że urząd skarbowy może sprawdzić czy płaciłem podatki i czy w prawidłowej wysokości. Jakie konsekwencje grożą mi w przypadku ustalenia niezapłaconych podatków?

Czy wydatki na szkolenia pracowników są kosztem przedsiębiorcy

Prowadzimy z bratem spółkę jawną, której przedmiotem działalności jest handel i usługi. Czasem kierujemy naszych pracowników na różne szkolenia. Są to szkolenia m. in., tj.: nauka języków obcych, kursy księgowości, komunikacja z klientem itd. Szkolenia i kursy, na które kierujemy pracowników mają za zadanie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników, ale również mają one motywować. W związku z tym powstaje pytanie jak rozliczać koszty nauki i doszkalania naszych pracowników.

Wyrok NSA dotyczący e-faktur

Dnia 20 maja 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym uznał, iż dokument (faktura VAT, faktura korygująca VAT) otrzymany w postaci papierowej drogą elektroniczną (za pośrednictwem faxu lub poczty elektronicznej), lecz niebędący fakturą elektroniczną z bezpiecznym podpisem elektronicznym, jest dokumentem uprawniającym firmę do wykazania podatku naliczonego w rejestrze VAT i do odliczenia od podatku należnego wynikającego z takiego dokumentu podatku naliczonego (sygn. I FSK 1444/09).

Niedopuszczalność odpisów amortyzacyjnych w przypadku refundacji wydatku

Podatnik w swojej działalności gospodarczej może otrzymać od krajowych lub zagranicznych instytucji i organów środki stanowiące refundację poniesionych przez niego wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych. Najczęściej refundacja dokonywana jest ze środków PFRON, Funduszu Pracy, PHARE.

Amortyzacja budynku wykorzystywanego w ograniczonym zakresie na potrzeby działalności gospodarczej

Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Sprzedaż nieruchomości a zaliczenie do kosztów niezamortyzowanej części wartości początkowej

Pewne wątpliwości budzi sytuacja, gdy przedsiębiorca użytkuje nieruchomości nabyte przez niego w formie spadku lub darowizny a następnie je sprzedaje. Nie wiadomo, czy może zaliczyć do kosztów niezamortyzowaną część wartości tej nieruchomości.

Czy straty związane z likwidacją środka trwałego można uznać za koszt uzyskania przychodu

Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów określona w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oparta jest na swego rodzaju klauzuli generalnej, która stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 tej ustawy.

REKLAMA