REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Cesja, VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak odlicza VAT podatnik ponoszący straty?

W założeniu, prowadzenie działalności gospodarczej jest ukierunkowane na osiągnięcie jak najwyższego zysku. Sposobów osiągnięcia tego celu jest bardzo wiele. Czasami zdarzyć się może, iż przedsiębiorcy, w dłuższej perspektywie czasowej, opłaci się dokonać sprzedaży w takim systemie rabatowym, że działalność nie tylko, że nie przynosi zysków, ale wręcz straty.

Kto płaci VAT przy świadczeniu pomocy prawnej z urzędu?

Radca prawny który prowadzi praktykę tylko w ramach spółki osobowej, nie musi sam płacić VAT od spraw z urzędu. Płatnikiem VAT jest w tym przypadku Kancelaria. Takie stanowisko wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 27.01.2011r. sygn. I FSK 1312/10, oddalającym skargę kasacyjną Ministerstwa Finansów.

Jak rozliczyć wczasy pracowników w ośrodku pracodawcy?

Pracodawcy świadczący usługi turystyczne goszczą czasem w swych hotelach, czy pensjonatach również swoich pracowników. Powstaje wątpliwość, czy pracodawcy przysługuje częściowe zwolnienie z VAT-u za wczasy pracowników w ośrodku stanowiącym jego własność?

Jak polski prawnik powinien dokumentować usługi dla cudzoziemców?

Polski podmiot prowadzi kancelarię adwokacką. Z tytułu wykonywanych czynności jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W roku 2011 r. świadczy usługi prawnicze (niezwiązane z nieruchomością) m.in. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej z Norwegii.

REKLAMA

Jak rozliczyć sprzedaż wierzytelności własnej?

Podatnik sprzedając własną wierzytelność, zaliczoną wcześniej do przychodów na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o CIT ma z tego tytułu przychód. W celu uzyskania tego przychodu dokonał bowiem uszczuplenia swojego majątku o wartość nominalną wierzytelności. Nominalna wartość wierzytelności stanowić będzie równocześnie koszt uzyskania przychodu. Kosztem uzyskania przychodu będzie również strata poniesiona z tytułu sprzedaży wierzytelności, a tą niewątpliwie będzie zbycie wierzytelności poniżej jej wartości.

Jak rozliczać usługi turystyczne w VAT?

Podatnicy mają wątpliwości jak ustalić podstawę opodatkowania usług turystyki w przypadku, gdy część usługi stanowią „usługi obce” nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, a część usług jest świadczona przez podatnika w jego własnym zakresie?

Kiedy trzeba zrobić remanent likwidacyjny po śmierci wspólnika?

Czy zawsze w przypadku śmierci wspólnika dwuosobowej spółki cywilnej należy sporządzić remanent likwidacyjny?

Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży złomu?

Od dnia 1 kwietnia 2011 roku zmienił się system naliczania i odliczania podatku od towarów i usług w obrocie surowcami wtórnymi - złomem. W jaki sposób i kiedy sprzedawca i nabywca złomu, będący czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, powinni rozliczyć taką dostawę zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami?

REKLAMA

Kto rozliczy VAT od przejazdu autostradami ?

Po zmianach przepisów ustawy o VAT obowiązujących od 1 kwietnia 2011 r., wielu podatników powzięło wątpliwość kto powinien rozliczyć transakcje sprzedaży towarów lub świadczenia usług na gruncie powołanej ustawy. Czy ma to być nabywca, czy może jednak podmiot zagraniczny nieposiadający w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, lecz jedynie zarejestrowany na potrzeby podatku VAT?

Kiedy sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana VAT?

Sprzedaż zabudowanej nieruchomości, zakupionej wcześniej na potrzeby prywatne nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jak natomiast należy pod względem podatkowym zakwalifikować sprzedaż takiej nieruchomości, gdy na mocy orzeczenia sądu ogłoszono upadłość podatnika, a nieruchomość ta weszła do masy upadłości i zostanie zbyta przez syndyka?

Usług z kontraktu z NFZ lekarz nie „nabija” na kasę fiskalną

Kasy fiskalne otaczają nas coraz szerszym kręgiem (prawie jak Adam Małysz w okresie swojej świetności) i obecnie spotkać je możemy także u lekarza, chociaż niekoniecznie z powodu ich dolegliwości zdrowotnych.

Dłuższy obowiązek trzymania wydruków z kas fiskalnych

Obowiązujące od 1 grudnia 2008 r. rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz.U. Nr 212, poz. 1338 ze zm.), nakładało na „szczęśliwców” użytkujących kasy fiskalne obowiązek przechowywania kopii dokumentów sporządzonych przez kasę na nośniku papierowym.

Czy parafia ma prawo do odliczenia VAT przy realizacji inwestycji kościelnych?

Parafia jest podstawową jednostką organizacyjną Kościoła Katolickiego. Posiada osobowość prawną co oznacza, że może uzyskiwać przychody, zaciągać zobowiązania, prowadzić działalność (duszpasterstwo).

Czy gmina może odzyskać VAT od inwestycji w ramach projektu unijnego?

Gmina, aby móc realizować inwestycje związane z tzw. zadaniami własnymi (czyli nałożonymi przez ustawę dotyczącymi spraw publicznych o znaczeniu lokalnym) może uczestniczyć w programach unijnych, które są współfinansowane z unijnych funduszy, głównie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jakie są skutki w VAT i PCC zakupu i wniesienia do innej spółki udziałów w zamian za jej udziały?

Spółka A kupi udziały w innej polskiej Spółce B, które kolejno wniesie do Spółki C (również podmiotu polskiego) w zamian za jej udziały. W każdym przypadku następuje objęcie istniejących udziałów. Czy transakcje te podlegają opodatkowaniu na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych?

Kiedy hurtownik alkoholu może starać się o zwrot akcyzy?

Spółka posiadająca zezwolenie na obrót hurtowy piwem zamierza dokonać zakupu wyrobów akcyzowych (piwo, kod CN 2203 00 01) z akcyzą zapłaconą na terytorium kraju. Sprzedający nabył te wyroby bezpośrednio od browaru, a więc od podmiotu, który dokonał zapłaty podatku akcyzowego. Spółka będzie więc dalszym w kolejności nabywcą wyrobów akcyzowych, które zamierza sprzedawać do kraju należącego do Wspólnoty Europejskiej, a więc dokonać dostawy wewnątrzwspólnotowej nabytych wyrobów i wystąpić o zwrot akcyzy zapłaconej na terenie kraju.

Czy kredyt kupiecki jest zwolniony z VAT?

Odsetki z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego, wyodrębnione na fakturze sprzedaży towarów dla polskiego klienta, stanowią wynagrodzenie za odrębną usługę finansową podlegającą opodatkowaniu VAT. Jednakże odsetki te korzystają ze zwolnienia z VAT, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawy o VAT).

Czy sprzedaż udziałów w spółkach jest zwolniona z VAT?

Do końca 2010 roku nie podlegało dyskusji, że sprzedaż udziałów w spółkach jest zwolniona z VAT. Niestety zmiany ustawy o VAT, które weszły w życie od 1 stycznia 2011 r. sprawiły, że kwestia zwolnienia z VAT takich transakcji jest wątpliwa.

Jaką stawkę VAT stosować w transporcie międzynarodowym na odcinku krajowym?

Polski podatnik VAT świadczy na rzecz innego polskiego podatnika usługę transportu towarów na odcinku Poznań – Gdańsk. Z zawartej między stronami umowy wynika, że towary przewożone przez podatnika na odcinku krajowym będą następnie przedmiotem eksportu i zostaną wywiezione poza terytorium Unii Europejskiej.
Jaką stawkę VAT należy zastosować do świadczonej usługi transportu na odcinku Poznań – Gdańsk?

Czy świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej jest opodatkowane VAT?

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej. Niestety nie nadało tym wyjaśnieniom żadnej oficjalnej formy - nie można więc ich traktować jako jakiejkolwiek interpretacji podatkowej wydanej na podstawie ordynacji podatkowej.

Co powinien zrobić dłużnik, gdy wierzyciel skorzysta z ulgi na „złe długi”?

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług regulują możliwość korekty VAT należnego, gdy nierzetelny kontrahent nie dokona płatności za wykonaną dostawę towarów bądź świadczoną usługę. By z prawa tego skorzystać trzeba jednakże spełnić szereg warunków. Co istotne konsekwencje podjęcia działań w tym kierunku spadają również na nabywcę.

Czy spółka cywilna może być stroną postępowania celnego?

Spółka cywilna nie jest osobą w rozumieniu art. 4 pkt 1 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, ponieważ nie może we własnym imieniu nabywać prawa i obowiązków, w tym z zakresu prawa celnego. Stąd nie może być uznana za stronę postępowania celnego, w odróżnieniu od jej wspólników, którzy są zobowiązani solidarnie do zapłaty należności celnych.

Czy sprzedaż własnej wierzytelności jest opodatkowana VAT?

Sprzedaż wierzytelności nie stanowi czynności opodatkowanej VAT. Natomiast nabycie wierzytelności w celu jej windykacji już jest traktowane jako usługa opodatkowana stawką podstawową.

Czy można odliczyć VAT naliczony od wydatków na podwyższenie kapitału i emisję akcji?

Podatnik, który w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą dokonuje zakupu towarów celem ich dalszej odsprzedaży jest w stanie wykazać bezpośredni związek pomiędzy dokonanym nabyciem, a czynnościami opodatkowanymi. W konsekwencji, prawo do odliczenia podatku naliczonego nie podlega dyskusji. Inaczej rzecz się przedstawia, gdy związek pomiędzy wydatkami, a czynnościami opodatkowanymi nie jest już tak bezpośredni.

Czy można ubiegać się o odsetki z tytułu nieterminowego zwrotu VAT?

Posiadanie statusu podatnika VAT stanowi kategorię obiektywną, bowiem przysługuje on każdemu podmiotowi, który dokonał czynności opodatkowanej. Z chwilą przekroczenia przez organ podatkowy terminu zwrotu zarówno podatnicy VAT, jak i podmioty uprawnione do otrzymania zwrotu podatku stają się - wobec budżetu państwa - wierzycielami z tytułu VAT, należnego im z tytułu zrealizowania prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Oprocentowanie nieterminowego zwrotu podatku należy się na podstawie przepisów prawa publicznego.

Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży internetowej na przełomie miesiąca?

Sprzedaję wysyłkowo towary za zaliczeniem pocztowym osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Sprzedaż ewidencjonuję na kasie fiskalnej. Niekiedy bank przekazuje informację o wpłacie należności z opóźnieniem. Problem powstaje, gdy towar jest sprzedany 30 albo 31-ego danego miesiąca, a bank informuje o niej 1-ego następnego miesiąca.

Jaka stawka VAT na usługi gastronomiczne i cateringowe?

W przypadku świadczenia usług gastronomicznych i cateringowych zastosowanie będzie miała preferencyjna stawka podatku VAT – 8 %. Jeżeli przy okazji ich świadczenia podatnik wraz z tymi usługami będzie sprzedawał kawę, herbatę czy wodę może się pojawić pytanie, czy dostawa tych towarów również korzysta z obniżonej stawki podatku od towarów i usług? Niestety nie.

Jaka stawka VAT przy zakwaterowaniu uczniów w internacie i ich żywieniu w stołówce?

Szkoła będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, która świadczy usługi zakwaterowania w internacie oraz wyżywienia w prowadzonej przez siebie stołówce powinna dla celów podatku VAT rozróżnić te czynności z uwagi na czyją rzecz są świadczone. Jest bowiem tak, że inne są skutki podatkowe, gdy czynności te są świadczone na rzecz własnych uczniów, a inaczej jest gdy z usług tych korzystają uczniowie obcych szkół.

Jaka stawka VAT na usługi pogrzebowe?

Świeckie usługi pogrzebowe wraz z dostawą trumien, czy urn podlegają opodatkowaniu stawką 8% VAT. Jednak analogiczne usługi świadczone przez kościoły i związki wyznaniowe są zwolnione z VAT.

Czy usługi zabezpieczenia medycznego imprez i zgromadzeń masowych są zwolnione z VAT?

Spółka, która nie jest zakładem opieki zdrowotnej świadczy usługi zabezpieczenia medycznego imprez i zgromadzeń masowych. Czy usługi te są zwolnione z VAT?

Co to jest złom w świetle ustawy o VAT?

Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 2 maja 2011 r. wyjaśnił, jaki towar należy traktować jak złom w kontekście przepisów podatku od towarów i usług.

Czy praca na etacie chroni przed opodatkowaniem handlu internetowego VAT-em?

Jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, a oprócz tego – chcąc „dorobić” - sprzedajemy towary na aukcjach internetowych. Czy jeżeli nasz handel internetowy odbywa się w sposób częstotliwy i ciągły, np. przez okres 2 lat, to jesteśmy podatnikami VAT?

Czy trzeba płacić VAT przy sprzedaży gruntów rolnych podzielonych na działki budowlane?

„Ustalenie, czy określona osoba jest podatnikiem podatku VAT wymaga dokonania przez sąd krajowy oceny, czy wykorzystywanie omawianego dobra polegające na jego stopniowej sprzedaży następuje w celu uzyskania stałych dochodów, z uwzględnieniem całości okoliczności sprawy, w szczególności czynników wskazujących na zamiar dokonywania tych transakcji w sposób powtarzalny. Nie ma przy tym znaczenia, że właściciel tego dobra nie nabył go w celu późniejszej sprzedaży ani że zostało ono przeniesione do majątku osobistego właściciela i tym samym wyłączone z działalności gospodarczej odrębnej od tej, z tytułu której osobę tę uznaje się za podatnika podatku od wartości dodanej.”

Jaka stawka VAT dla kosztów przesyłek ponoszonych w związku ze sprzedażą książek?

Koszty przesyłki ponoszone w związku ze sprzedażą książek zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów oraz są opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla realizacji sprzedaży książek (tj. stawki w wysokości 0%, o ile spełnione zostaną przesłanki określone przepisami prawa do zastosowania tej stawki podatku).

Otrzymane zaliczki wliczamy do limitu sprzedaży wysyłkowej

Jedną z form sprzedaży towarów do innych krajów UE jest tzw. sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju. Podatnicy muszą pilnować 26 limitów (każdy kraj UE ma swój), po przekroczeniu których trzeba płacić VAT w państwie przeznaczenia.

Jak kwalifikować catering dla celów VAT w świetle orzeczeń ETS?

Gdy dominującym elementem cateringu jest świadczenie usług, to działalność w tym zakresie będzie opodatkowana według stawki właściwej dla usług związanych z wyżywieniem (w Polsce możliwość stosowania stawki 8 %). Jeśli zaś zasadniczą częścią świadczenia jest dostarczanie dań bez usług towarzyszących - opodatkować je należy według stawki właściwej dla towaru dostarczanego (5 lub 23 %).

Dokumentowanie zakupu od rolnika, który nie chce faktury VAT RR

Co do zasady, rolnik dokonujący dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczących usługi rolnicze, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku VAT, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Rolnik korzystający z takiego zwolnienia nosi nazwę rolnika ryczałtowego.

Które usługi kulturalne są zwolnione z VAT?

Honorarium autorskie dla artysty za koncert jest zwolnione z VAT. Ale wynagrodzenie dla prywatnej agencji koncertowej już powinno być powiększone o 23% VAT. Bilety wstępu na koncerty, kabarety i inne widowiska artystyczne oraz za wstęp do obiektów kulturalnych są objęte 8% VAT.

Opodatkowanie sprzedaży samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej

Po podjęciu decyzji o sprzedaży samochodu osobowego, który był wykorzystywany w działalności gospodarczej, pojawia się problem jaką stawkę VAT zastosować wystawiając fakturę sprzedażową.

Czy można odliczać VAT od zakupów związanych z realizacją usług edukacyjnych?

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z czynnościami zwolnionymi od VAT. Nie ma on zatem prawa do odliczenia VAT z faktur dokumentujących wydatki związane ze szkoleniami.

Jakie są najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2011 r.?

Od 1 kwietnia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 18 marca o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach („Ustawa zmieniająca”). Jej najważniejsze założenia omawia Ewelina Dumania, starszy konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC.

Czy uregulowanie należności przed wykonaniem usługi pozwala na odliczenie VAT?

Jaki jest moment powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących okresowe usługi, w sytuacji gdy należności z nich wynikające zostaną uregulowane przed wykonaniem usługi?

Jakie obowiązki podatkowe ma przedsiębiorca przesyłowy korzystający z cudzej nieruchomości?

Wątpliwości w tym zakresie powstają głównie w związku z koniecznością uregulowania istniejącego, niekiedy już od wielu lat, stanu bezprawnego korzystania z cudzej nieruchomości przez przedsiębiorcę przesyłowego.

Czy nieodpłatne przekazanie towarów na cele promocji i reklamy podlega opodatkowaniu VAT?

Przekazanie nieodpłatne nagród i prezentów w ramach programu lojalnościowego dla swoich partnerów, oraz nagród i prezentów w ramach promocji i reklamy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Czy podatnik ma prawo do obniżenia VAT należnego w miesiącu wystawienia korekty faktury wewnętrznej?

W przypadku faktur wewnętrznych korygujących, kiedy wystawiający fakturę korygującą jest jednocześnie jej odbiorcą (nabywcą) należy przyjąć, że moment otrzymania potwierdzenia wewnętrznej faktury korygującej jest tożsamy z jej wystawieniem. Tym samym, zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, prawo do zmniejszenia obrotu oraz obniżenia podatku należnego w przypadku faktur wewnętrznych korygujących następuje w miesiącu ich wystawienia.

Czy ubytki i niedobory towarów powodują utratę prawa do odliczenia VAT?

Jeżeli podatnik dołożył należytej staranności w celu uniknięcia ubytków i niedoborów, a mimo tego niedobory powstały, trzeba uznać, że utrata towaru nastąpiła z przyczyn niezależnych od podatnika. W takiej sytuacji prawo podatnika do odliczenia VAT naliczonego zostaje zachowane i nie ma podstaw do dokonywania korekty odliczonego podatku.

TAX FREE – zmiany od 1 kwietnia 2011 r.

Z dniem 1 kwietnia 2011 r. wchodzą w życie kolejne zmiany w podatku VAT. Nowelizacja zawarta została w ustawie z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Wśród zmian pojawiają się między innymi nowe regulacje dotyczące procedury szczególnej w systemie zwrotu podatku podróżnym (TAX FREE).

Czy można odzyskać VAT od materiałów budowlanych kupionych przed uzyskaniem pozwolenia na budowę?

Osoba fizyczna, która poniosła wydatki na zakup materiałów budowlanych przed datą uzyskania pozwolenia na budowę ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych z tego tytułu. Warunkiem jest jednak, by w dniu składania wniosku o zwrot posiadała już pozwolenie na budowę.

Jak rozliczyć transakcję gdy zagraniczny nabywca nie jest podatnikiem VAT-UE?

Spółka X dokonała w dniu 5.08.2010 r. kilka dostaw na rzecz kontrahenta – Spółki Y z Rumunii. udokumentowanych fakturami VAT. Dla powyższych transakcji ww. podmiot posłużył się numerem VAT-RO XXXXXXX, który jak się obecnie okazało na dzień realizacji transakcji nie był aktywny w systemie VIES.

Jak wpływa zmiana stawki VAT na umowy w sprawie zamówień publicznych?

Ustawowa zmiana stawki podatku VAT nie powoduje automatycznie zmiany wynagrodzenia należnego wykonawcy. Jak zatem strony umowy w sprawie zamówień publicznych mogą uwzględnić zmianę stawek VAT. Kwestia ta stała się przedmiotem opinii prawnej Departamentu Prawnego Urzędu Zamówień Publicznych. Przytaczamy obszerne fragmenty tej opinii

REKLAMA