REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

CIT - podatek dochodowy od osób prawnych, CIT - zwolnienia i ulgi

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rok podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe podatników. Wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejno po sobie następujących 12 miesięcy.

Opodatkowanie kontrolowanych spółek zagranicznych w 2014 r.

W 2014 r. nastąpią zmiany w ustawie o podatku CIT i podatku PIT. Nowe regulacje zakładają opodatkowanie dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych według stawki 19%.

Korekta kosztów w CIT - nowe interpretacje organów podatkowych

Ustawa o CIT nie zawiera odrębnych regulacji, dotyczących zasad dokonywania korekt kosztów. Dlatego do niedawna w interpretacjach organów podatkowych funkcjonował pogląd, że dla właściwego określenia momentu, w którym powinna zostać rozpoznana korekta kosztów, zastosować należy ogólne reguły kwalifikacji kosztów. Ten pogląd uległ zmianie.

Podatki w 2014 r. nie wzrosną - zapewnia Rostowski

Minister finansów Jacek Rostowski, przy okazji prac nad nowelizacją budżetu, zapewnia, że nie będzie podwyżek podatków w 2014 roku.

Podwójne opodatkowanie w spółkach komandytowych w 2014 r.

Ministerstwo Finansów chce dokonać zmian w ustawie o CIT oraz ustawie o PIT, których efektem będzie podwójne opodatkowanie w spółkach komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych. Proponowane zmiany miałyby obowiązywać od 2014 r. w przypadku spółek komandytowo-akcyjnych oraz od 2015 r. w przypadku spółek komandytowych.

Zmiany w podatkach są konieczne

Niezbędne są zmiany w podatkach, które mogłyby pobudzić inwestycje - uważa Zygmunt Solorz-Żak. Sam przyznaje, że płaci podatki w kraju, ale rozumie tych przedsiębiorców, którzy szukają rajów podatkowych i tam realizują swoje inwestycje.

Zmiany w PIT i CIT 2014 - zagraniczne spółki kontrolowane (CFC)

Ministerstwo Finansów prowadzi prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidującym opodatkowanie dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych (Controlled Foreign Corporation - CFC).

Potrącalność kosztów w podatku dochodowym od osób prawnych

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( dalej jako "ustawa o CIT"), kosztami uzyskania przychodów są "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1."

Wydatki na organizację spotkań promocyjnych mogą być kosztem

W trakcie targów spółka organizuje wraz z prezentacją produktów poczęstunek dla osób chcących się zapoznać z ich ofertą. Czy wydatki poniesione na ten poczęstunek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ?

Opodatkowanie przychodów lub dochodów z kapitałów pieniężnych

Oprócz podatku Belki od odsetek z lokat bankowych, który pobiera bank możemy jeszcze mieć do czynienia z inną formą opodatkowania naszych kapitałów pieniężnych. Przykładowo dochody ze sprzedaży udziałów lub akcji w spółkach musimy sami wykazać w zeznaniu podatkowym. W obu przypadkach ta sama jest stawka podatku - 19% uzyskanego dochodu z kapitałów pieniężnych.

Planowane zmiany w podatkach dochodowych w opinii przedsiębiorców

Przedsiębiorcy negatywnie oceniają najnowszą propozycję Ministerstwa Finansów dotyczącą zmian w podatkach dochodowych. Ich zdaniem projektowane przepisy nie spowodują zmniejszenia obciążeń podatkowych i kosztów prowadzonej działalności.

Krótsza lista rajów podatkowych

Zmieni się lista krajów i terytoriów uznawanych przez Ministerstwo Finansów za stosujące szkodliwą konkurencję podatkową - z dotychczasowych 40 rajów podatkowych, pozostanie 37.

Ulga podatkowa dla najbardziej innowacyjnych firm

Ministerstwo Gospodarki zapowiada wprowadzenie ulgi podatkowej dla najbardziej innowacyjnych firm od stycznia 2014 r. Pod warunkiem, że Ministerstwo Finansów się na nią zgodzi.

Spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne będą od 2014 r. podatnikami CIT

Już od 2014 roku spółki komandytowe (sp.k.) i spółki komandytowo-akcyjne (S.K.A.) mają stać się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (ustawa o CIT), chociaż nie są osobami prawnymi. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o CIT, ustawy o PIT i kilku innych ustaw przygotowanym przez Ministerstwo Finansów.

Spółki komandytowe zapłacą CIT

Ministerstwo Finansów zamierza ograniczyć preferencje podatkowe dla niektórych spółek (spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych). Chodzi o objęcie tych spółek podatkiem CIT.

1 proc. CIT zamiast do fiskusa trafi do naukowców

Od 2014 roku firmy będą mogły przekazywać 1 procent CIT za rzecz uczelni - takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W jakich przypadkach podatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodu

Podatki i opłaty to spore obciążenie dla większości firm, ale warto brać pod uwagę fakt, że niekiedy takie wydatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, a tym samym obniżać podatek dochodowy. Które podatki i opłaty oraz w jakich sytuacjach dają taką możliwość?

1% CIT dla jednostek naukowych - już od rozliczenia za 2013 rok

Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowały projekt nowelizacji ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzające możliwość przekazywania 1% podatku CIT na rzecz wybranych przez podatników jednostek naukowych. Projekt ustawy został przekazany 13 lutego 2013 r. przez Ministra Finansów do konsultacji społecznych.

Czy koszty napraw gwarancyjnych są kosztami pośrednimi

Spółka udziela gwarancji na sprzedawane urządzenia. Kiedy należy zaliczać do kosztów uzyskania przychodów koszty napraw gwarancyjnych? Czy koszty napraw gwarancyjnych są kosztami bezpośrednio czy pośrednio związanymi z przychodami?

Przekazanie składników majątkowych pracownikom - skutki w CIT

Przekazanie składników majątkowych, zaliczonych do zużywających się stopniowo składników majątku na cele osobiste pracowników podatnika lub innych osób, powoduje konieczność korekty kosztów uzyskania przychodów (wstecz).

Czy wydatek na flagę narodową zaliczymy w koszty

Czy zakup flagi narodowej można zaliczyć do kosztów podatkowych? Jak Ministerstwo Finansów podchodzi do kwestii zaliczania wydatku na zakup polskiej flagi w koszty?

Resort finansów pracuje nad zmianami w CIT

Jak powiedziała rzeczniczka prasowa ministerstwa Wiesława Dróżdż, resort zaproponuje, by 1 proc. płaconego przez firmy podatku (CIT) można było przekazać jednostkom naukowym lub uczelniom.

Kartki z życzeniami i drobne upominki świąteczne są kosztem uzyskania przychodu

Przekazywane kontrahentom kartki świąteczne, czy drobne upominki z logo firmy można rozliczyć w kosztach podatkowych. Takiej możliwości nie ma już w przypadku droższych prezentów. Dodatkowo w takiej sytuacji trzeba pamiętać o rozliczeniu podatków, zarówno PIT-u jak i VAT-u.

Członek rady nadzorczej rezygnuje z wynagrodzenia – skutki w CIT

Zdarzają się sytuacje w których członkowie rad nadzorczych dobrowolnie rezygnują z wypłacanego im wynagrodzenia z tytułu pełnionych funkcji. Jakie są skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych rezygnacji z takiego wynagrodzenia.

Optymalizacja podatkowa - czyli jak płacić niższe podatki w firmie

Przedsiębiorcy mogą legalnie płacić niższe podatki wykorzystując możliwości jakie dają przepisy podatkowe. Korzystanie z optymalizacji podatkowej pozwala obniżyć obciążenia podatkowe, a co za tym idzie prowadzi do poprawy wyniku finansowego. Kluczowe jest w tym przypadku opracowanie odpowiedniej analizy oraz stworzenie na jej podstawie strategii podatkowej, która pozwoli w legalny sposób minimalizować obciążenia na rzecz fiskusa.

Pobór podatku „u źródła” – po jakim kursie przeliczać przychody

Podatnicy, którzy wypłacają swoim zagranicznym kontrahentom należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 (m.in. prawa autorskie, odsetki, usługi doradcze) oraz w art. 22 ust. 1 (dywidendy) ustawy o CIT mają wątpliwości jak przeliczać te przychody, by pobrać podatek „u źródła” od prawidłowo obliczonej podstawy opodatkowania.

CIT 2013, PIT 2013 – nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych

Od 2013 roku spółka komandytowo-akcyjna zostanie objęta CIT. Mniej korzystnie dla podatników będą opodatkowane dywidendy rzeczowe. Liczne zmiany czekają też podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Nie chcesz płacić podatku dochodowego – hoduj dziwne zwierzęta

Hodowcy węży, ślimaków afrykańskich, jeży pigmejskich i innych zwierząt, których hodowla nie mieści się w definicji działów specjalnych produkcji rolnej - nie muszą płacić podatku dochodowego (PIT – osoby fizyczne, ani CIT – osoby prawne), bez względu na dochód jaki osiągają z tej hodowli. Jeżeli ci hodowcy nie mają użytków rolnych ominie ich także podatek rolny.

Kiedy zagraniczne fundusze inwestycyjne są zwolnione z CIT

Jednym z warunków zwolnienia z CIT funduszy inwestycyjnych z innego kraju UE, czy EOG jest to, że nie mają w Polsce rezydencji podatkowej. Tak Minister Finansów interpretuje warunek opodatkowania całości dochodów takiego funduszu w państwie jego siedziby.

Dopłata do środka trwałego – rozliczenia w CIT

Jeżeli podatnik otrzymuje dopłatę już po przyjęciu środka trwałego i rozpoczęciu amortyzacji, nie ma obowiązku korygowania kosztów wstecz, powinien natomiast dokonać jednorazowego zmniejszenia kosztów w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymał dopłatę. Kwotę dopłaty w dniu jej otrzymania należy przeliczyć wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania dopłaty. W wyniku otrzymania przedmiotowej dopłaty nie powstaną podatkowe różnice kursowe, o których mowa w art. 15a ust. 1 w zw. z art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o CIT.

Rozliczanie kosztów reprezentacji i reklamy - co warto wiedzieć?

Efektywne działania marketingowe silnie wpływają na przychody firmy, niezależnie od branży. Jednak nie każdy wydatek związany z marketingiem może formalnie stanowić koszt uzyskania przychodu. Jak zatem rozliczać wydatki na reprezentację i reklamę?

Dochody przeznaczone na cele statutowe – zwolnienie z CIT

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT przewiduje zwolnienie z podatku dochodów podatników, których celem statutowym jest określona, wskazana w ustawie działalność. Zwolnienie podatkowe dotyczy jednak tylko tej części dochodów, która jest przeznaczona i wydatkowana na te cele statutowe.

Wypłata dywidendy rzeczowej nie powoduje powstania przychodu po stronie spółki

Zdaniem NSA (wyrok z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. akt II FSK 1384/10), podjęcie uchwały przez Zgromadzenie Wspólników o wypłacie zysku w formie niepieniężnej, tzn. w postaci przysługującego spółce prawa własności do części nieruchomości nie skutkuje powstaniem przychodu po jej stronie.

Podatek od dochodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej

Zdaniem NSA jeżeli akcjonariusz nie otrzyma faktycznie wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia dywidendy (ewentualnie zaliczki na jej poczet), nie jest także zobowiązany do uiszczania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego.

Spółka nie płaci CIT od wypłacanej dywidendy rzeczowej

Nie ma różnicy pomiędzy wypłatą dywidendy w formie pieniężnej i w formie rzeczowej. Aktywa spółki zostają pomniejszone w taki sam sposób, jak przy wypłacie w formie pieniężnej. Dlatego w sensie podatkowym, w świetle art. 12 i 14 ustawy o CIT, brak jest podstaw do uznania, że w takim przypadku powstaje przychód po stronie spółki, która wypłaca dywidendę. Takie jest stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażone w wyroku z 14 marca 2012 r. (sygn. II FSK 1673/10).

Harmonizacja CIT w UE

Francja i Niemcy chcą od 2013 r. ujednolicić u siebie podatek dochodowy od firm (CIT). Ujednolicenie ma dotyczyć zarówno podstawy opodatkowania, jak też stawek podatkowych. Co więcej państwa te chcą, by takiego ujednolicenia dokonały wszyscy członkowie UE. Jednak Komisja Europejska popiera jedynie ujednolicenie podstawy opodatkowania CIT, natomiast nie uważa za celowe ujednolicania stawek. Polska zgadza się ze stanowiskiem Komisji.

Obniżenie stawek amortyzacyjnych przez podatnika CIT stosującego metodę amortyzacji liniowej

Podatnik może obniżyć stawkę amortyzacji środka trwałego do dowolnie wybranego przez siebie poziomu. Taką wykładnię przepisów prezentują organy podatkowe.

Odsetki podatkowe nie są wydatkami na cele statutowe

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), niektóre podmioty mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w zakresie, w jakim przeznaczają swoje dochody na cele statutowe. Pojęcie celów statutowych powinno być rozumiane ściśle, o czym przypomniał WSA we Wrocławiu.

Czy wydatki związane z umową o przystąpienia do długu są kosztem uzyskania przychodu?

Spółka będąca udziałowcem innej spółki, która popadła w kłopoty finansowe, zawarła z nią umowę o przystąpienie do długu. W wyniku tego przez pewien okres spółka spłacała jej zobowiązania wraz z powstałymi odsetkami. Jeżeli spółka nie wykaże, że wydatki na zapłatę tych zobowiązań i odsetek zostały poniesione w celu uzyskania przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, to nie będzie mogła zaliczyć tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

Od 1 stycznia 2012 r. nowe zasady płacenia zaliczek na podatek dochodowy

W 2012 r. zaliczkę na PIT i CIT za grudzień oblicza się według tych samych zasad co za inne miesiące. Ta sama zasada obowiązuje podatników płacących zaliczki kwartalnie – zaliczka za IV kwartał jest obliczana tak samo jak za I, II i III kwartał. Nie ma zatem już obowiązku płacenia podwójnej zaliczki za listopad.

Rok podatkowy w CIT – jaki wybrać, jak zmienić

Koniec roku podatkowego to dla podatników także okazja, by rozważyć zmianę okresu, za jaki dokonywane są rozliczenia w podatku dochodowym od osób prawnych. Zbadajmy jak prawidłowo dokonać tej zmiany, by odniosła ona skutek prawny.

Umorzenie pożyczki spółce w upadłości - czy to jest przychód w CIT?

Wobec spółki z o.o. należącej do koncernu, toczy się postępowanie upadłościowe na podstawie regulacji niemieckiego prawa upadłościowego. Przed ogłoszeniem upadłości spółka - matka udzieliła spółce z o.o. pożyczki. Postępowanie upadłościowe zostało zakończone układem zatwierdzonym przez sąd. Czy w związku z tym umorzenie części pożyczki stanowi przychód, od którego należy odprowadzić podatek dochodowy?

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wyspą Man

28 października 2011 r. weszły w życie dwie umowy z 7 marca 2011 r. między Rzecząpospolitą Polską a Wyspą Man (ale obowiązywać będą dopiero od 1 stycznia 2012 r.). Jedna umowa dotyczy unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych. Natomiast druga umowa ma za przedmiot unikanie podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym. Natomiast od 27 listopada 2011 r. obowiązuje umowa o wymianie informacji podatkowych z Wyspą Man. To pierwsze umowy podatkowe Polski z Wyspą Man, jednym z europejskich rajów podatkowych.

Różnice kursowe – kiedy uwzględniać kurs faktycznie zastosowany

Jeżeli osoba prawna oblicza różnice kursowe według metody podatkowej (tj. nie wybrała metody bilansowej), powinna to robić zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 15a ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, wycena waluty wpływającej na rachunek bankowy jako wynagrodzenie z tytułu sprzedaży – powinna być dokonywana w oparciu o tzw. kurs faktycznie zastosowany. Przy wycenie waluty na moment jej wpływu, kursem faktycznie zastosowanym jest - co do zasady - kurs kupna banku, z którego usług korzysta podatnik.

Rozliczenie straty w ramach działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej

Spółka rozpoczęła prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (sse) w 2010 r. Za pierwszy rok działalności Spółka osiągnęła dochód na działalności strefowej oraz dochód na działalności pozastrefowej. Przedsiębiorca ma wątpliwości, czy stratę poniesioną w 2008 r. można rozliczyć z dochodem osiągniętym w 2010 r. Ponadto czy stratę można rozliczyć wyłącznie z dochodem pozastrefowym, czy również z dochodem strefowym?

Ulga na nowe technologie w CIT

Ulga podatkowa uregulowana w art. 18b ustawy o CIT, powszechnie znana jako „ulga na nowe technologie” polega na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowych technologii. Przy czym nie przysługuje ona, jeżeli w roku podatkowym lub roku poprzedzającym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Czy aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi zawierać zobowiązania?

Wierzyciel nie zgadza się na wniesienie przez dłużnika wierzytelności do nowej spółki. Czy w skład aportu - aby uznać go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa - muszą wchodzić wszystkie zobowiązania, jakie związane są z daną częścią przedsiębiorstwa? W wyroku z 12 maja 2011 r. NSA (sygn. akt II FSK 2222/09) nie zgodził się z organem podatkowym stawiającym taką tezę.

Licencja otrzymana nieodpłatnie – jak rozliczyć koszty podatkowe jej wdrożenia

Podmiot z grupy kapitałowej udostępnił przedsiębiorcy program rachunkowy (udzielono mu licencji). Za udzielone prawo do korzystania z systemu nie ustalono wynagrodzenia. Przedsiębiorca poniósł wyłącznie koszty wdrożenia programu księgowego (dostosowanie programu do potrzeb przedsiębiorcy). Powstaje wątpliwość, jak w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym, należy rozliczyć koszty wdrożenia systemu księgowego.

Wydatki kwalifikowane w SSE – wartości niematerialne i prawne związane z transferem technologii

Do wydatków, które kwalifikują się do objęcia pomocą publiczną, przedsiębiorca może zaliczyć wydatki na wartości niematerialne i prawne związane z transferem technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Posłużono się nowym terminem „wartości niematerialne i prawne związane z transferem technologii”, który nie został zdefiniowany przez ustawodawcę.

Jak rozliczyć licencję od firmy kanadyjskiej?

Polscy przedsiębiorcy często korzystają z zagranicznych licencji. Przykładem jest np. licencja na wykorzystywanie do celów promocyjnych zdjęć z zagranicznej bazy zdjęć, ilustracji i grafik. Jakie obowiązki podatkowe musi spełnić polski podatnik korzystający z takich baz? Sprawdźmy to na przykładzie, w którym udostępniającym licencję jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą w Kanadzie?

REKLAMA