REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Deklaracje podatkowe, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS ostrzega przed udostępnianiem danych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prosi o ostrożność przy odpowiadaniu na zaproszenia organizatorów spotkań w sprawie dziedziczenia składek z subkonta i OFE. Poradę w tej sprawie można za darmo uzyskać w najbliższej placówce ZUS.

Jak krok po kroku założyć spółkę cywilną

Spółka cywilna należy do jednej z najczęściej zakładanych spółek. Jakie działania należy podjąć, by dokonać prawidłowej i pełnej rejestracji spółki cywilnej? Jaką formę opodatkowania wybrać dla tego rodzaju spółki?

Likwidacja zryczałtowanej składki ZUS dla małych firm?

Likwidacja zryczałtowanej składki ZUS dla małych firm - taki jest postulat Parlamentarnego Zespołu na rzecz Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Jak podatnicy składają roczne zeznania PIT?

Z przeprowadzonych wśród podatników badań dotyczących składania zeznań podatkowych PIT wynika, że rozliczenie się z urzędem skarbowym nie jest trudne ani czasochłonne. Większość podatników wypełniających formularz PIT samodzielnie lub korzystających z częściowej pomocy przeznacza na to nie więcej niż 30 minut. Do tak dobrego wyniku przyczynia się fakt, że rośnie liczba osób składających PIT przez Internet.

REKLAMA

Tylko ZUS, czy także OFE - zdecyduj do końca lipca

Od kwietnia 2016 r. otwarte jest okienko transferowe pozwalające na podjęcie decyzji o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE lub pozostawienie całości w ZUS. W 2014 roku OFE wybrało 2,5 mln osób. – Pierwsze decyzje były podejmowane w ciemno. Po dwóch latach mogą być one opierane na konkretnych danych, choćby na stopie zwrotu z inwestycji – przekonuje wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak obniżyć wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe?

Okazuje się, że aż w 70% analizowanej dokumentacji przedsiębiorców znajdują się rozbieżności, które mogą wpłynąć na zmianę wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe. Wynika to głównie ze stosunkowo niewielkiej świadomości, że wysokość składki wypadkowej można zweryfikować i zgodnie z prawem obniżyć – tłumaczy Grzegorz Piliszek, Menedżer Projektu w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.

Niektóre obowiązki przy delegowaniu pracowników za granicę można wykonać on-line

Przedsiębiorcy, którzy delegują pracowników do pracy za granicę muszą pamiętać o uzyskaniu formularza A1 potwierdzającego zabezpieczenie społeczne pracownika w Polsce. Wniosek o wydanie tego formularza można złożyć do ZUS przez Internet.

Konsekwencje braku aktualizacji programu Płatnik

Program Płatnik, udostępniany przez ZUS, jest sukcesywnie aktualizowany. Jego użytkownicy muszą zatem pamiętać, aby zawsze mieć zainstalowaną najnowszą wersję tego programu. Dokumenty, które zostały przesłane, ale odrzucone przez ZUS ze względu na używanie przez płatnika nieaktualnej wersji oprogramowania, są traktowane tak, jakby nie zostały złożone – ze wszystkimi tego konsekwencjami.

REKLAMA

Jakie składki ZUS powinni płacić przedsiębiorcy prowadzący kilka firm?

Osoby, które prowadzą dwie lub więcej firm, często zastanawiają się, jakiego rodzaju składki powinny opłacać. Czy z każdej swojej działalności gospodarczej mają odprowadzać składki zdrowotne lub społeczne? Cafe Finance podpowiada: Prowadzenie kilku działalności nie zwiększa zobowiązań dotyczących ubezpieczenia społecznego, natomiast składki zdrowotne mogą być naliczane kilkukrotnie.

Układ ratalny z ZUS pozwoli uniknąć upadłości

Przyczyną utraty płynności przez firmę często są zarówno zaległości w płatnościach kontrahentów, jak i ryzykowne decyzje inwestycyjne i operacyjne. Rozwiązaniem dla przedsiębiorcy mającego przejściowe problemy finansowe może być odroczenie przez ZUS terminu płatności składek. Urząd zobowiązuje się wówczas nie dochodzić należności objętych odroczeniem i nie nalicza odsetek za zwłokę.

Brak zawiadomienia z ZUS o składce wypadkowej

Do 20 kwietnia 2016 r. ZUS jest zobowiązany przesłać płatnikom składek zawiadomienie o obowiązującej ich od 1 kwietnia 2016 r. wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. ZUS ma ten obowiązek w odniesieniu do płatników, którzy przez ostatnie, kolejne 3 lata kalendarzowe składali informację ZUS IWA.

Nowa deklaracja ZUS DRA od 1 kwietnia 2016 r.

Od 1 kwietnia 2016 r. zacznie obowiązywać nowy wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Formularz został przystosowany do możliwości wykazywania kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego, finansowanej z budżetu państwa.

Wysokość składki wypadkowej można sprawdzić on-line

Wysokość składki na ubezpieczenia wypadkowe ustalana jest na rok składkowy, który nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Rozpoczyna się 1 kwietnia i trwa do 31 marca następnego roku.

Nowy kod ubezpieczeniowy od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia 2016 r. do katalogu kodów zostanie dodany nowy kod świadczenia/przerwy – 329 – na oznaczenie podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego. Przepisy zobowiązujące do dokonania podwyższenia obowiązują jednak już od 1 stycznia 2016 r.

CIT-8 - nowy wzór 2016

Ministerstwo Finansów opublikowało nowe wzory zeznań rocznych składanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Wprowadzono także nowy załącznik do zeznań rocznych (CIT-BR). Z nowymi formularzami powinni zaznajomić się przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy zamierzają skorzystać z nowo wprowadzonej ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Wybór między ZUS a OFE od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. znowu można wybrać między oszczędzaniem całości składki emerytalnej w ZUS a przekazywaniem jej części do otwartego funduszu emerytalnego. Osoby, które chcą zmienić podjętą wcześniej decyzję, muszą przekazać do ZUS odpowiednie oświadczenie.

Druk ZUS ZSWA do końca marca

ZUS ZSWA. Do 31 marca 2016 r. pracodawcy muszą przekazać zgłoszenie ZUS ZSWA. Powinni to uczynić za wszystkie osoby, za które odprowadzane są składki na Fundusz Emerytur Pomostowych i które przynajmniej przez część 2015 r. były zatrudnione w ramach stosunku pracy na stanowisku pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Lista zwolnień lekarskich na PUE ZUS

Dostęp on line do listy zwolnień lekarskich na PUE ZUS wystawionych danemu płatnikowi pozwala przedsiębiorcy m.in. sprawdzić daty zwolnień lekarskich na których przebywał w ciągu roku, czy kwoty wypłaconych zasiłków. W panelu świadczeniobiorcy płatnik składek ma również możliwość pobrania dokumentu PIT na temat dochodów uzyskanych od ZUS, niezbędnego do rozliczenia rocznego.

Deklaracje VAT i terminy płatności podatku

Do podstawowych deklaracji w podatku od towarów i usług należą deklaracje VAT-7, VAT-7K i VAT-7D. Poza tymi deklaracjami mamy jeszcze szereg dokumentów związanych z tym podatkiem. W artykule prezentujemy najważniejsze dokumenty oraz wskazujemy zasady dotyczące terminów płatności podatku.

Jak ustanowić pełnomocnika do kontaktów z ZUS

Obecnie wszyscy przedsiębiorcy, którzy zatrudniają powyżej 5 osób zobowiązani są do posiadania aktywnego profilu PUE ZUS. Poprzez profil przedsiębiorca może upoważnić inne osoby do dokonywa wszelkich czynności związanym z obowiązkami wobec ZUS w imieniu przedsiębiorcy. Pełnomocnictwo składa się na druku ZUS-PEL.

Jak skorzystać z odroczenia terminu płatności składek ZUS

W szczególnych przypadkach ZUS może zgodzić się na uregulowanie przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w dłuższym okresie niż wynika to z przepisów. Przedsiębiorca może złożyć wniosek do ZUS o odroczenie płatności składek m.in. z powodu problemów z bieżącą płynnością finansową.

Aktualizacja programu Płatnik od 1 kwietnia 2016 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat w sprawie wersji 9.01.001 programu Płatnik. Poinformował, że od 1 kwietnia 2016 r. dokumenty ubezpieczeniowe powinny być przygotowywane wyłącznie w wersji 10.01.001.

Kiedy należy skorygować błędy w dokumentacji wykryte w czasie kontroli ZUS

W naszej spółce tydzień temu zakończyła się kontrola ZUS. Obecnie oczekujemy na doręczenie protokołu kontroli. Wiemy już jednak od inspektora ZUS, jakie błędy popełniliśmy przy ustalaniu składek. Kiedy i w jakim trybie musimy sporządzić dokumentację korygującą?

Internetowy dostęp do ZUS przez PUE pomaga w przetargach

Platforma Usług Elektronicznych ZUS ułatwia funkcjonowanie większości firm. W szczególności tych przedsiębiorców, którzy startują w przetargach. PUE ZUS umożliwia szybkie uzyskanie zaświadczenia o braku zaległości w składkach na ubezpieczenie społeczne, czy łatwiejsze odzyskanie nadpłaconych składek ubezpieczeniowych.

Nowe wzory formularzy zasiłkowych w korespondencji z ZUS

Od 1 stycznia 2016 r. zmieniło się rozporządzenie dotyczące dokumentowania prawa do zasiłków. ZUS na swojej stronie udostępnił nowe wzory dokumentów zasiłkowych. Dokumenty są również dostępne na PUE, za pomocą którego płatnicy oraz ubezpieczeni mogą składać wnioski o wypłatę zasiłków.

ZUS ZSWA do końca marca

Do 31 marca 2016 r. pracodawcy muszą przekazać zgłoszenie ZUS ZSWA. Powinni to uczynić za wszystkie osoby, za które odprowadzane są składki na Fundusz Emerytur Pomostowych i które przynajmniej przez część 2015 r. były zatrudnione w ramach stosunku pracy na stanowisku pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Roczna informacja ZUS IMIR - z końcem lutego upływa termin

Pracodawcy mają obowiązek sporządzenia m.in. dla pracowników i zleceniobiorców rocznej informacji ubezpieczonego, która powinna uwzględniać wszelkie korekty dokumentów rozliczeniowych złożone do ZUS w danym roku kalendarzowym. Termin na przekazanie ubezpieczonym rocznej informacji za 2015 r. upływa 29 lutego 2016 r.

Oświadczenia w sprawie OFE od 1 kwietnia 2016 r.

ZUS w komunikacie z 26 lutego przypomniał ubezpieczonym, że oświadczenia w sprawie przekazywania składek do OFE lub ewidencjonowania ich wyłącznie w ZUS należy składać w 2016 roku dopiero od 1 kwietnia.

Udostępnienie pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych jest objęte składkami ZUS

Wartość świadczenia polegającego na nieodpłatnym udostępnieniu pracownikowi samochodu służbowego dla celów prywatnych trzeba uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Tak uznał Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku w interpretacji z 16 lutego 2016 r.

Do czego służy elektroniczny profil w ZUS

Platforma Usług Elektronicznych (PUE) to zestaw usług dla wszystkich klientów ZUS. Zarówno dla ubezpieczonych (pracowników, zleceniobiorców, etc.), jak i przedsiębiorców. Z platformy mogą korzystać również świadczeniobiorcy, czyli osoby pobierające zasiłki z ZUS, emerytury lub renty. Swój profil w elektronicznym ZUS założyło ponad 1,3 mln użytkowników.

ePłatnik - rozliczenia z ZUS przez internet

ZUS udostępnia aplikację ePłatnik w ramach PUE (Platformy Usług Elektronicznych). Aplikacja ta pozwala płacić składki ZUS przez internet a także wypełniać i przesyłać do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe.

IFK poleca: Zaświadczenie o przychodzie emeryta do końca lutego

Do 29 lutego 2016 r. pracodawcy muszą wysłać do ZUS zaświadczenie o uzyskanym w 2015 r. przychodzie emeryta i rencisty. Na podstawie tego dokumentu ZUS rozliczy przychód świadczeniobiorcy.

IFK poleca: Kiedy przekazać roczną informację ZUS IMIR

Pracodawcy mają obowiązek sporządzenia m.in. dla pracowników i zleceniobiorców rocznej informacji ubezpieczonego, która powinna uwzględniać wszelkie korekty dokumentów rozliczeniowych złożone do ZUS w danym roku kalendarzowym. Termin na przekazanie ubezpieczonym rocznej informacji za 2015 r. upływa 29 lutego 2016 r.

Jak złożyć deklarację PIT przez internet

Składanie deklaracji rocznych PIT przez internet z roku na rok zyskuje na popularności – co za tym idzie obecnie coraz więcej osób rozlicza się z urzędem skarbowym online. Jakie są plusy takiego sposobu rozliczania podatków? Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy składaniu deklaracji PIT przez internet?

ZUS rozsyła już deklaracje PIT-40A, PIT-11A, PIT-11, PIT-8C za 2015 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2015 r. Formularze PIT-40A, PIT-11A, PIT-11, PIT-8C zostaną wysłane do wszystkich osób, które w 2015 roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS. Wszystkie deklaracje PIT ZUS wyśle do podatników do końca lutego 2016 r.

IFK poleca: Trzeba sporządzić informację dla ubezpieczonego za 2015 r.

Do 29 lutego 2016 r. płatnicy składek mają obowiązek przekazać swoim ubezpieczonym roczną informację o rozliczonych za nich w poprzednim roku składkach na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, a także o świadczeniach z ubezpieczeń społecznych wypłaconych w 2015 r. Ubezpieczony powinien zapoznać się z tymi danymi i skonfrontować je ze stanem faktycznym.

IFK poleca: ZUS IWA za 2015 r. tylko do 1 lutego 2016 r.

1 lutego 2016 r. upływa termin na złożenie do ZUS „Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” – ZUS IWA za 2015 rok. ZUS ustali stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na kolejny okres składkowy tym płatnikom, którzy za trzy ostatnie, kolejne lata kalendarzowe przesłali do ZUS informację ZUS IWA. Pozostali płatnicy składek będą zobowiązani samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, obowiązującej ich od 1 kwietnia 2016 r.

IFK poleca: W 2016 r. łatwiej złożyć deklaracje DT-1

Od 1 stycznia 2016 r. podatnicy mogą składać elektronicznie deklaracje DT-1 nie tylko za pośrednictwem platformy e-PUAP. Mogą to robić również poprzez lokalne systemy teleinformatyczne udostępniane podatnikom przez organy samorządu terytorialnego, czyli wójta (ew. burmistrza, prezydenta miasta) gminy, na której terenie znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika.

Jak zmienić urząd w sprawach podatku VAT po 1 stycznia 2016 r.

Po zmianach w zakresie właściwości miejscowej urzędów, które obowiązują od 1 stycznia 2016 roku, wystarczy obecnie wynająć biuro w innym mieście, aby zmienić swój urząd w sprawach podatku VAT. Nowelizacja może więc przyczynić się do zwiększenia liczby podatników VAT zmieniających właściwość organu podatkowego. Według urzędników nie powinno to jednak sparaliżować działalności urzędów.

IFK poleca: Przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki na ZUS w 2016 r.

W 2016 r. przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki na ubezpieczenie społeczne. Standardowa składka dla przedsiębiorców wzrośnie o 29,24 zł. Natomiast przedsiębiorcy opłacający składki na preferencyjnych zasadach zapłacą o 19,08 zł więcej miesięcznie niż w ubiegłym roku.

Weryfikacja górnej rocznej granicy podstawy wymiaru składek na ZUS w IPP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał 20 stycznia 2016 r. komunikat wyjaśniający zasady weryfikacji górnej granicy rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w Interaktywnym Płatniku Plus. Prezentujemy te wyjaśnienia ZUS.

Bony żywnościowe dla pracowników uprawniające do zakupu artykułów spożywczych bez składek ZUS

Sąd Najwyższy w wyroku z 24 września 2015 r. dopuścił możliwość wyłączenia z podstawy wymiaru składek ZUS wartości bonów uprawniających do nabycia na ich podstawie artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych w punktach handlowych. Niezbędnym warunkiem dla zastosowania tego wyłączenia jest jednak, aby bony żywnościowe przyznawane były pracownikom uprawnionym na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy do otrzymania posiłków i napojów profilaktycznych.

e-Deklaracje 2016 – terminy udostępnienia formularzy interaktywnych

Ministerstwo Finansów informuje (j jednocześnie przeprasza) użytkowników systemu e-Deklaracje, którzy dotąd nie mogli skorzystać z formularzy interaktywnych (w tym także np. zeznań rocznych PIT). Niedostępność tych formularzy w systemie wynikała z błędów technicznych, które zostały już naprawione.

Rośnie liczba elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA)

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że tylko w poniedziałek 11 stycznia wpłynęło ponad 500 elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA).

IFK poleca: Jakie deklaracje CIT należy złożyć do końca stycznia

Do końca stycznia podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, dla których rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, muszą złożyć kilka deklaracji podatkowych związanych z rozliczeniem podatku dochodowego od osób prawnych za 2015 r. Ponieważ w tym roku 31 stycznia przypada w niedzielę termin ten przesuwa się na 1 lutego.

Pozew zbiorowy w sprawie reformy OFE - dojdzie do procesu

Dopuszczalny prawnie jest pozew zbiorowy przeciw ministrowi pracy, ZUS i kilku towarzystwom emerytalnym w związku z reformą OFE - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Zmiany w PIT i ZUS w 2016 roku

Od początku 2016 roku pracodawcy mogą łatwiej wdrażać rozwiązania prorodzinne w swoich firmach za sprawą nowych rozwiązań podatkowych. Dzięki nowym przepisom, pracownicy mogą otrzymać nawet do 400 złotych miesięcznie na opiekę nad dzieckiem. Nowy rok przyniósł też ułatwienia dla firm, które chcą inwestować w badania i rozwój. Z kolei dla zleceniobiorców zmieniły się zasady dotyczące oskładkowania umów zlecenia.

Outsourcing pracowniczy w działalności gospodarczej

Kilka miesięcy temu ZUS wydał ostrzeżenie związane z możliwymi konsekwencjami wykorzystania outsourcingu pracowniczego w działalności gospodarczej. Powstające w ostatnim czasie, dość licznie, na polskim rynku firmy, proponują innym uczestnikom rynku przejęcie ich pracowników w ramach tzw. umowy outsourcingowej, oferując w zamian wiele korzyści, z realnymi oszczędnościami finansowymi na czele. Tyle oferta. A jak jest w rzeczywistości?

Rada nadzorcza – oskładkowanie dochodów w 2016 r.

Ustawodawca nowelizując ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych wypełnił lukę prawną w zakresie oskładkowania przychodów członków rady nadzorczej. Dotychczas z tytułu wykonywanej funkcji obowiązkowo podlegali ubezpieczeniu zdrowotnemu. Obecnie od 1 stycznia 2016 r. zakres oskładkowania uzależniony jest od jego miejsca zamieszkania.

Umowy zlecenia ze składką ZUS

Od 1 stycznia 2016 r. weszły w życie przepisy, które wprowadzają ozusowanie umów zleceń. Składka emerytalna będzie od teraz płacona do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zarówno w ocenie pracodawców, jaki i związkowców zmiany te będą korzystne dla pracowników.

REKLAMA