REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kontrola skarbowa, CIT - podatek dochodowy od osób prawnych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kontrola skarbowa sprawdza także legalność oprogramowania

Urzędy Kontroli Skarbowej informują o kontynuowaniu rozpoczętych w marcu 2011 r. kontroli legalności oprogramowania komputerowego. Choć może to budzić zdziwienie jest to jedno z zadań kontroli skarbowej oprócz kontroli przestrzegania prawa podatkowego, czy kontroli gospodarowania środkami publicznymi oraz środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej i międzynarodowych instytucji finansowych.

Kontrola skarbowa w firmach leasingowych

Zeznanie roczne CIT-8 – kto i kiedy powinien je złożyć?

Obowiązek złożenia zeznania rocznego CIT-8 ciąży na wszystkich podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych, za wyjątkiem podmiotów zwolnionych.

Najważniejsze zmiany w CIT w 2011 roku

Przedstawimy omówienie najistotniejszych zmian w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), które 1 stycznia 2011 r. wprowadziła ustawa z
25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478, dalej „nowelizacja”).

REKLAMA

Deklaracja CIT-10Z - kto, kiedy, jak ma obowiązek ją złożyć

Do końca stycznia 2011 r. płatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, mają obowiązek złożyć deklarację CIT-10Z za rok 2010. Deklaracja ta zastąpiła deklarację CIT-10R i jest składana po raz pierwszy za 2010 r.

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki z tytułu nieterminowo wykonanej usługi

Każdemu przedsiębiorcy, którego działalność polega na świadczeniu usług może zdarzyć się sytuacja nieterminowego wykonania usługi, które są od niego niezależne (przyczyn może być wiele). W takiej sytuacji najczęściej usługobiorca występuje z roszczeniem. Pojawia się tu zasadnicze pytanie czy takie właśnie roszczenie przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć do kosztów?

Terminy w CIT

Przedstawiamy komplet terminów regulowania obowiązków podatkowych podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Jak ustalić wartość początkową aportu do spółki osobowej

Wartość początkowa środków trwałych wnoszonych przez osoby prawne do spółek osobowych prawa handlowego ustalana jest przez podatnika (osobę prawną) na dzień wniesienia tego wkładu. Wartość ta nie może być jednak wyższa, niż wartość rynkowa tych środków trwałych.Powyższa teza powstała w wyniku zastosowania analogii rozwiązania z art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT) do aportów wnoszonych do spółek osobowych prawa handlowego.Stwierdzenia powyższe to najważniejsze tezy wynikające z pisemnego uzasadnienia wyroku WSA w Poznaniu z dnia 19 października 2010 roku (sygn. I SA/Po 596/10).

REKLAMA

Jak firma może rozliczyć wydatki na umowę dożywocia

Umowa dożywocia zawierana jest najczęściej między osobami fizycznymi. Zazwyczaj starsza osoba rezygnuje z prawa własności nieruchomości na rzecz osoby, która do końca życia byłego właściciela nieruchomości będzie zapewniać mu utrzymanie. Umowę dożywocia wykorzystują także firmy.

Czy wycofanie wkładu ze spółki osobowej jest neutralne podatkowo

Zgodnie z zasadą jednokrotności opodatkowania spółek osobowych oraz zasadą traktowania dochodów spółek bezpośrednio jako dochodów wspólników, wycofanie wkładu ze spółki komandytowej jest neutralne podatkowo. Jeżeli jednak wartość zwróconego majątku przewyższa wartość wkładu wynikającą z umowy spółki osobowej, nadwyżka ta podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z pisemnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 19 sierpnia 2010 roku (I SA/Po 207/10).

Jakie są zasady opodatkowania dywidend wypłacanych w Polsce

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiadająca zarząd w Polsce jest udziałowcem innej polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy spółka zapłaci podatek od otrzymanej dywidendy i jak powinna taki podatek zapłacić?

Jakie są różnice pomiędzy amortyzacją bilansową i podatkową

Amortyzacja to zmniejszenie lub utrata wartości środka trwałego na skutek jego zużycia w wyniku normalnego używania. W bilansie jednostki gospodarczej, amortyzacja jest kosztem niepieniężnym, to znaczy nie pociąga za sobą wydatków.

Jakie są zasady opodatkowania dywidend wypłacanych polskim firmom

Jak rozliczyć dopłaty w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Udziałowcy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podjęli uchwałę o nieoprocentowanych dopłatach do kapitału. Dzięki dopłatom spółka nie będzie musiała zaciągać kredytu. Czy spółka uzyska przychód w związku z nieodpłatnym otrzymaniem dopłat, a udziałowcy (również spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) zaliczą dopłaty do kosztów uzyskania przychodów?

Czy umowa użyczenia podlega opodatkowaniu CIT

Spółka podpisała umowę użyczenia środków trwałych. Na jej podstawie korzysta nieodpłatnie z maszyn i środków transportu. Spółka ponosi jednak koszty ich użytkowania, ubezpieczenia, napraw, a od używanych samochodów płaci również podatek od środków transportu. Czy podpisanie umowy użyczenia, której cechą jest nieodpłatność, rodzi zobowiązanie podatkowe z tytułu nieodpłatnego świadczenia?

Jak prowadzić amortyzację przedmiotu leasingu finansowego (kapitałowego)

Umowa leasingu według przepisów podatkowych to umowa nazwana kodeksu cywilnego, a także każda inna umowa, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej „finansującym” oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie zwanej „korzystającym” podlegające amortyzacji środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz grunty.

Jakie są skutki podatkowe nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnia nieodpłatnie pomieszczenie biurowe innej spółce. Czy obie spółki poniosą konsekwencje podatkowe nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości?

Kiedy nie zapłacisz podatku dochodowego od osób prawnych

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje szereg przypadków, w których podatku CIT w ogóle nie należy płacić albo wpływających na obniżenie podatku do zapłaty. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Czy odszkodowanie uzyskane przez firmę z siedzibą w specjalnej strefie ekonomicznej podlega CIT

Odszkodowania otrzymane przez przedsiębiorcę powinny być, co do zasady zaliczane do przychodów podwyższających podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Ale wyjątkowo odszkodowania związane z działalnością, która jest objęta zwolnieniem przewidzianym dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej, również są objęte tym zwolnieniem.

Jak w sposób uproszczony rozliczać zaliczki na CIT

Metoda uproszczonego rozliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych polega na wpłacaniu zaliczek miesięcznych w oparciu o wysokość podatku CIT wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym w poprzednim roku podatkowym albo podatku wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym dwa lata wstecz.

Zaliczki na CIT rozliczane kwartalnie

Ustawodawca przewidział możliwość rozliczania się z zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych kwartalnie, a więc po upływie każdego kwartału roku podatkowego.Taki sposób obliczania zaliczek na CIT mogą wybrać podatnicy rozpoczynający działalność (w pierwszym roku podatkowym) i tzw. mali podatnicy.

Rozliczenie roczne podatku CIT

Podatnicy rozliczają się z podatku dochodowego od osób prawnych CIT po zakończeniu roku podatkowego. W trakcie trwania roku podatkowego są natomiast zobowiązani do obliczania i zapłaty zaliczek na podatek. Zaliczki są płacone miesięcznie albo kwartalnie.

Utrata prawa do kredytu podatkowego i jej konsekwencje

Kredyt podatkowy jest zwolnieniem podatkowym, które umożliwia nowym firmom rozłożenie płatności podatku dochodowego z pierwszego roku na pięć kolejnych lat.

Kiedy rok podatkowy nie trwa dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych

Co do zasady rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy obejmujący 12 miesięcy od stycznia do grudnia. Od tej zasady odstąpić może podatnik przyjmując pod określonymi warunkami, że rok podatkowy będzie obejmował okres kolejnych dwunastych miesięcy kalendarzowych.

Ewidencja rachunkowa według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Prawidłowe obliczenie podatku CIT oraz jego elementów konstrukcyjnych, a więc przychodów, kosztów uzyskania przychodów, zwolnień podatkowych, ulg podatkowych, podstawy opodatkowania ma zapewnić prawidłowo prowadzona ewidencja rachunkowa.

Czy przedsiębiorca poniesie karę w przypadku braku książki kontroli

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie przewiduje bezpośredniej sankcji za brak książki kontroli. Określa natomiast szereg obowiązków związanych z książką kontroli.

Czy uks może kontrolować wydawanie środków unijnych

Czy urząd kontroli skarbowej może kontrolować firmę, która skorzystała ze środków unijnych w zakresie sposobu wydawania tych środków?

Co to jest strata podatkowa i jak ją obliczyć

Celem prowadzenia działalności gospodarczej jest osiągnięcie dochodu. Aby go uzyskać ponosimy więc koszty. Zdarza się i tak, że ponoszone wydatki nie prowadzą do osiągnięcia przychodu, albo uzyskany przychód jest mniejszy od poniesionych kosztów. Wtedy powstaje strata podatkowa.

Czy spółka cywilna płaci CIT?

Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, a więc nie płaci tego podatku. Jednak w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych znajdziemy przepisy jak osoba prawna, która uczestniczy w spółce cywilnej ma ustalić przychody z tytułu posiadania udziałów w spółce.

Czy odsetki od lokat bankowych są przychodem spółdzielni

Gdy spółdzielnia mieszkaniowa wypracuje nadwyżki finansowe, to odsetki od rachunków i lokat bankowych, pochodzące z takich właśnie nadwyżek, są wolne od podatku dochodowego. Warunkiem zwolnienia jest jednak to, by te odsetki były przeznaczone na cele związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi.

Dlaczego samochód osobowy bywa ciężarowym i na odwrót

Możliwość sprowadzania z terenu UE (w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego) samochodów osobowych a następnie rejestrowanie ich jako samochody ciężarowe, bez uiszczania należnej akcyzy, wynika z braku spójności przepisów akcyzowych i prawa drogowego.

Jak postępować w razie utraty dokumentów podczas powodzi

Prowadzimy spółkę. Na skutek podtopienia naszej siedziby straciliśmy ogromną część majątku jaki znajdował się na terenie siedziby firmy. Zalaniu uległo również biuro firmy w tym także dokumenty podatkowo-księgowe. Jak spółka powinna postąpić w takiej sytuacji wobec urzędu skarbowego i co zrobi urząd skarbowy względem naszej spółki?

Jak zmieniły się zasady prowadzenia kontroli krzyżowej przez UKS od 30 lipca 2010 r.

Od 30 lipca 2010 r. zmieniono w istotny sposób art. 13b ustawy o kontroli skarbowej, który jest podstawą sprawdzania dokumentacji kontrolowanego u jego kontrahentów. Tego typu czynności potocznie nazywa się „kontrolą krzyżową”. Celem nowelizacji jest zwiększenie skuteczności organów kontroli skarbowej w zwalczaniu wyłudzeń zwrotu podatku VAT.

Jakie uprawnienia ma wywiad skarbowy

Wywiad skarbowy, to z jednej strony część zakresu kontroli skarbowej, a z drugiej wyodrębnione komórki organizacyjne urzędów kontroli skarbowej.

Co może Ci zrobić inspektor kontroli skarbowej

Oprócz zwykłych uprawnień kontrolnych np. odnośnie dokumentacji księgowej, przepisy wyposażają pracowników kontroli skarbowej w toku prowadzonych przez nich kontroli i innych służbowych czynności w uprawnienia podobne do Policji włącznie z prawem zatrzymania i użycia broni palnej.

Fikcyjne koszty na celowniku fiskusa

Zajmująca się obrotem nieruchomościami spółka cywilna zawyżyła koszty o 3 mln zł, zaliczając do nich wydatki, których nie poniosła. W efekcie kontroli zmniejszono o 3 mln stratę wykazaną przez spółkę oraz ustalono dochód w wysokości 2,6 mln zł. Dokonano również ustaleń w zakresie VAT w kwocie 1,5 mln zł. Spółka wniosła odwołanie od wydanej decyzji.

Przestępstwa karuzelowe polsko-austriacko-niemieckie

Pewna firma dokonująca wewnątrzwspólnotowych transakcji znalazła się w kręgu "podejrzanych" o dokonywanie oszustw podatkowych we współpracy z podmiotami z Austrii. Postępowanie potwierdziło jej uczestnictwo w oszustwie karuzelowym. Ustalono 2,6 tys. zł z tytułu VAT i zmniejszono o 21 tys. zł wykazaną stratę. Spółka nie odwołała się od wydanych decyzji.

Skarbówka na tropie pozornych transakcji

Spółka, która nie prowadziła działalności gospodarczej, wystawiła fakturę dokumentującą rzekomą sprzedaż maszyny do produkcji chusteczek higienicznych na wartość netto 1,4 mln zł. Ta pozorna transakcja kosztowała spółkę 314 tys. zł z tytułu VAT. Od decyzji nie wniesiono odwołania.

Szacowanie podstawy opodatkowania na cenzurowanym

Spółka wykorzystała związek gospodarczy z podmiotem powiązanym, aby zaniżyć dochód. Ponadto nie przedstawiła dokumentacji podatkowej, która dokumentowałaby transakcje z nim zawarte.

Kontrole legalności działania warsztatów samochodowych

W czwartek 1 lipca 2010 r. od godz. 9 siedmiu funkcjonariuszy: Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku, Policji KMP w Białymstoku Wydziału Kryminalnego i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska systematycznie wchodziło na teren nielegalnych warsztatów samochodowych w Białymstoku.

Taksówkarze nie zawsze drukują paragony

W nocy z 14 na 15 maja 2010 roku pracownicy Wydziału Realizacyjnego Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku w towarzystwie policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku oraz inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku rozpoczęli akcję mającą na celu sprawdzenie czy taksówkarze wywiązują się z obowiązku rejestrowania za pomocą kas fiskalnych obrotów uzyskanych ze sprzedaży świadczonych usług.

Skarbówka ściga fikcyjne faktury

Dzięki wspólnym działaniom UKS w Białymstoku , CBŚ w Białymstoku oraz Prokuratury Okręgowej w Białymstoku udało się udaremnić nielegalny proceder sprzedaży pustych faktur, które wystawiane były wyłącznie w celu wyłudzenia prawa do odliczenia podatku oraz zaliczenia wykazanych w nich kwot do kosztów uzyskania przychodów. Wprowadzając do obrotu gospodarczego faktury opisujące fikcyjną sprzedaż paliwa oraz różnego rodzaju usługi niematerialne narazili Skarb Państwa na stratę ponad 100 tys. zł.

Na tropie szarej strefy podatkowej

Urząd Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy przeprowadził w dniu 11 lipca 2010 r. kolejną akcję wymierzoną w nieuczciwych sprzedawców handlujących na bazarach, targowiskach i giełdach.

Kiedy powstaje przychód przy realizacji "nierzeczywistego" kontraktu terminowego

W przypadku tzw. nierzeczywistych instrumentów pochodnych (tj. kontraktów forward oraz opcji walutowych bez faktycznej dostawy waluty), przychód z tytułu tych instrumentów powstaje zgodnie z art. 12 ust. 3e ustawy o CIT, tj. z chwilą otrzymania zapłaty.

Ewidencja podatkowa dla potrzeb podatników płacących CIT

Dochodem w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) jest osiągnięta w roku podatkowym nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania. Jeżeli natomiast koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Kontrola skarbowa u sprzedawców oleju opałowego

Oleju opałowy ma niższą stawkę akcyzy niż inne paliwa. Warunkiem skorzystania z obniżonej stawki akcyzy jest posiadanie stosownych oświadczeń. Kontrola skarbowa wykazała szereg nieprawidłowości w tym zakresie u sprzedawców tego oleju.

Klasyfikacja wydatków na reprezentację i reklamę

Prawidłowa klasyfikacja kosztów poniesionych na reprezentację i reklamę jest bardzo trudna ze względu na wzajemne przenikanie się tych pojęć. W podejmowaniu decyzji mogą pomóc interpretacje urzędów skarbowych, choć i one nie zawsze są spójne.

Nikt nie spodziewa się kontroli skarbowej

Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej zatwierdził najważniejsze zadania dla urzędów kontroli skarbowej na rok 2011, które są niemal identyczne z tymi z 2010 roku. Okazuje się, że przez ostatnie lata nie zmieniają się dziedziny, w których jest najwięcej kosztownych dla budżetu państwa naruszeń prawa podatkowego.

Czy kontrola skarbowa musi respektować limity czasu kontroli przedsiębiorców

W ustawie o swobodzie działalności gospodarczej ustalono roczne limity czasu trwania wszystkich kontroli u przedsiębiorcy. Przykładowo w jednym roku kalendarzowym mikroprzedsiębiorca nie może być kontrolowany dłużej niż 12 dni robocze, mały przedsiębiorca dłużej niż 18 dni, a średni nie dłużej niż 24 dni. Jednak nie dotyczy to m.in. kontroli skarbowej.

Jakie są priorytety kontroli skarbowej 2009 roku

Nikt nie spodziewa się kontroli skarbowej. Jednak warto wiedzieć na co szczególnie zwracają uwagę kontrolerzy skarbowi. Wśród ustalonych przez Ministerstwo Finansów priorytetów znalazły się m.in. VAT i akcyza (z tych podatków budżet jest zasilany najmocniej), ceny transferowe, handel internetowy, a także walka z szarą strefą.

REKLAMA