REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PCC, Kapitał zakładowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązek w PCC przy zawieraniu umowy pożyczki pomiędzy osobą prawną a jej udziałowcem

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych są umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, wynika to z przepisów zawartych w ustawie o PCC. Bywa, że stronami takiej umowy są osoba prawna i jej udziałowiec.

Przekazanie zysku spółki jawnej na działalność spółki nie zawsze podlega pcc

Przekazanie zysku spółki jawnej na działalność spółki nie zawsze będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych (pcc). Jak w związku z tym sformułować uchwałę o podziale zysku w spółce jawnej, aby uniknąć opłacenia tego podatku?

Budowa domu na cudzym gruncie - skutki w PCC

Budowa budynku na cudzym gruncie jest prawnie możliwa, jeżeli inwestor posiada zgodę właścicieli gruntu. Przy odkupieniu gruntu trzeba jednak zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych także od wartości tego budynku. Zatem podatkowo znacznie korzystniej jest przenieść własność gruntu przed budową.

Nabycie akcji lub udziałów w spółce od podmiotu zagranicznego a PCC

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej nabywają akcje lub udziały w konkurencyjnych spółkach. Nabycie akcji lub udziałów realizowane w Polsce powoduje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). A co z obowiązkiem zapłaty PCC, gdy polski podmiot kupuje udziały w polskiej spółce ale od zagranicznego właściciela i do transakcji dochodzi za granicą?

Jak wypełnić deklarację PCC-3

Do składania formularza PCC-3 zobowiązani są podatnicy podatku od czynności cywilnoprawnych. Wyjaśniamy, co podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, kiedy powstaje obowiązek podatkowy oraz jak prawidłowo wypełnić i złożyć deklarację w tym zakresie.

Przekształcenie spółki z o. o. w spółkę komandytową a PCC

Przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Taką interpretację przepisów zaprezentował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 29 stycznia 2016 (sygn. akt VIII SA/Wa 363/15).

Cash pooling bez podatku od czynności cywilnoprawnych

Usługi cash poolingu nie zostały enumeratywnie wymienione w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Katalog ten nie zawiera również ani subrogacji, ani przejęcia długu. Nie można też tego typu czynności zakwalifikować jako umowy pożyczki wymienionej w tym katalogu. Ponadto, usługi te podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT. Tym samym czynności dokonywane w ramach struktury cash poolingu nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem PCC.

Podwyższenie kapitałów spółki z konwertowanych pożyczek a PCC

Czy dokonując podwyższenia kapitału podstawowego lub zapasowego spółki z o.o. z konwertowanych pożyczek zapłacimy podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)? Na tak postawione pytanie udzielić można dwóch różnych odpowiedzi, jeśli rozróżnimy te dopłaty: jako dopłata do kapitału podstawowego i do kapitału zakładowego.

Źródła pozyskiwania kapitału zewnętrznego dla firmy

Każde przedsiębiorstwo, prędzej czy później, musi zdecydować skąd wziąć kapitał na dalsze inwestycje. Dzieje się tak, ponieważ w pewnym momencie środki własne przestają być wystarczające, o ile oczywiście myśli się o rozwoju a nie o utrzymaniu osiągniętego etapu. Na decyzję o wyborze źródła finansowania wpływ ma nie tylko stopień rozwoju spółki i jej potrzeby kapitałowe, ale również to, jak bardzo właściciele gotowi są podzielić się władzą w firmie.

Kiedy umowa zakupu nieruchomości nie podlega PCC

W przypadku zakupu nieruchomości, od umów na podstawie których dochodzi do tego typu transakcji, notariusze pobierają podatek od czynności cywilnoprawnych. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy taki podatek się nie należy. Warto wiedzieć, jakie są zwolnienia z tego podatku, bo zdarza się, że nie znają ich notariusze, którzy PCC pobierają.

Przekształcenie spółki z o.o. w komandytową a PCC

Czy przekształcenie spółki z o.o. w komandytową jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Warto zwrócić tu uwagę na pewien korzystny wyrok w tej kwestii.

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy odstąpieniu od zakupu mieszkania

Transakcja nabycia nieruchomości powoduje konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy strony od umowy odstępują, w efekcie czego transakcję uważa się za niebyłą. Co dzieje się w takim wypadku z zapłaconym już podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Czy podział spółki w drodze wydzielenia podlega PCC

Podział spółki kapitałowej poprzez wydzielenie z niej części majątku stanowiącego zespół składników materialnych i niematerialnych i wniesienie go do spółki przejmującej, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Kiedy umowy sprzedaży nie są objęte PCC

Podatek do czynności cywilnoprawnych (PCC) to generalnie podatek od umów. Podatek ten należy zapłacić m.in. od umowy sprzedaży samochodu. Istnieje jednak możliwość uniknięcia tego podatku.

Kiedy zakup ziemi rolnej nie podlega PCC

Z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) zwolniony będzie zakup ziemi rolnej, który prowadzi do utworzenia gospodarstwa o powierzchni co najmniej 11 hektarów albo powiększenia gospodarstwa, mającego co najmniej 11 hektarów. Jak właściwie rozumieć ten przepis wyjaśniamy w poniższym artykule.

Umowa spółki cichej nie podlega PCC

Umowa dotycząca wniesienia majątku i powstania spółki cichej jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Umowa tego rodzaju nie mieści się bowiem w katalogu umów, wymienionych w przepisach, a co za tym idzie, nie jest objęta PCC.

Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego kompensatą

Jakie skutki wystąpią w podatku dochodowym od osób prawnych oraz w podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego w spółce z o.o. za pomocą kompensaty?

Podwyższenie kapitału zakładowego z kapitału zapasowego – skutki w CIT, PIT i PCC

Spółka akcyjna zamierza podjąć uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego ze środków pochodzących z kapitału zapasowego. Jakie konsekwencje podatkowe w CIT, PIT i PCC, zarówno dla akcjonariuszy oraz dla spółki będą związane z wyżej wymienioną operacją?

Kiedy aport udziałów do spółki nie podlega PCC

Umowa, w zakresie której ma miejsce podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze wniesienia przez udziałowców aportu udziałów drugiej spółki kapitałowej (w wyniku czego uzyska ona wszystkie prawa głosów w drugiej spółce kapitałowej), nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Skutki podatkowe podziału majątku po rozwodzie

W przypadku rozwodu bardzo często dochodzi do podziału wspólnej nieruchomości pomiędzy małżonkami. W praktyce najczęściej ma miejsce standardowy podział pół na pół, jednak zdarza się, że po zniesieniu współwłasności jedno z małżonków otrzymuje więcej niż połowę mieszkania. Jakie skutki podatkowe wywołuje taka sytuacja?

Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych określone zostały w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. W jakiej wysokości i kiedy należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)?

Pożyczki odnawialne a podatek od czynności cywilnoprawnych

Spółka zawarła we wcześniejszych latach tzw. umowy pożyczek rewolwingowych. Zgodnie z tymi umowami po spłacie całości lub części zadłużenia może ponownie otrzymać środki pieniężne do wysokości limitu określonego w umowie. Nie ma w tym przypadku konieczności zawierania nowej umowy. 1. Jak w 2016 r. będą opodatkowane PCC takie umowy? 2. Czy nowe przepisy będą stosowane także do pożyczek zawartych przed 1 stycznia 2016 r.?

Warto założyć konto na Portalu Podatkowym

Od 31 grudnia 2015 r. podatnik i płatnik mogą założyć konto na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów służące do komunikacji elektronicznej z administracją podatkową.

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy umowie o zniesienie współwłasności

Osoba, chcąca zwiększyć swój udział we współwłasności nieruchomości, będzie zmuszona opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych wtedy, jeżeli z umowy o zniesienie współwłasności czy z orzeczenia sądu będzie wynikało, że musi dopłacić lub spłacić resztę współwłaścicieli majątku.

Umowa przedwstępna a PCC

Nabywca nieruchomości podpisał umowę przedwstępną zakupu ze sprzedającym. Zastanawia się, czy od takiej umowy powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Koszmarny sen w naszym śnie czyli przykładowe pułapki podatkowe na starcie spółki z o.o.

Możliwe do zaistnienia problemy podatkowe przy rozpoczynaniu działalności w formie spółki z o.o. przedstawia Sławomir Janiak, Tax Manager z POLAUDIT Sp. z o.o.

Czy wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej jest opodatkowana

Zamierzamy przekształcić spółkę z o.o. w spółkę jawną. Część zysków z lat ubiegłych była przekazywana na kapitał zapasowy i kapitały rezerwowe utworzone w spółce z o.o. Księgowa poinformowała nas, że po zmianie przepisów wartość zysków przekazanych na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej będzie przychodem podatkowym podlegającym opodatkowaniu. Czy tak faktycznie będzie, bo dotychczas zdania w tej kwestii były mocno podzielone?

Minimalny kapitał zakładowy w spółkach z o.o. w 2016 r.

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt noweli Kodeksu spółek handlowych, który zakłada m.in. możliwość powołania spółki z. o.o. z kapitałem 1 zł i wprowadzający nowe instrumenty ochrony wierzycieli spółek z o.o. Zakres zmian został jednak okrojony. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Skutki umorzenie udziałów w spółce z o.o.

Dostosowanie wartości nominalnej udziałów pozostałych w spółce z o.o. po umorzeniu do niezmienionego kapitału zakładowego a podwyższenie kapitału zakładowego – to samo czy nie?

Podatek od czynności cywilnoprawnych – zmiany od 2016 roku

15 maja 2015 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, wprowadza ona także pewne zmiany w przepisach o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. 2000 Nr 86 poz. 959). Wraz z drobnymi, redakcyjnymi zmianami sformułowań ustawowych, w zasadzie poszerzony zostanie także zakres opodatkowania. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2016 r. i będą mieć zastosowanie do tych czynności cywilnoprawnych, wobec których obowiązek podatkowy powstał po tej dacie.

Ułatwienia w zakładaniu spółki w UE

Kraje Unii Europejskiej uzgodniły projekt przepisów, które ułatwią zakładanie spółki w innym państwie unijnym i prowadzenie działalności za granicą. Rejestracja jednoosobowej spółki z o.o. ma być możliwa przez internet, a jej minimalny kapitał ma wynosić 1 euro.

Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych – Test Wypłacalności

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych dotycząca modernizacji spółki z o.o., czerpiąc z doświadczeń ustawodawstw państw Unii Europejskiej, wprowadza szereg nowości nieznanych do tej pory ustawodawstwu polskiemu.

IFK poleca: Sp. z o.o. bez minimalnego kapitału

Kapitał zakładowy spółki z o.o. stanie się nieobowiązkowy. Zarządy tych spółek przed wypłatą świadczeń dla wspólników będą przeprowadzać tzw. test wypłacalności. Takie m.in. zmiany przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych i niektórych innych ustaw.

Polska SKA jest spółką kapitałową w rozumieniu Dyrektywy 2008/7

W dniu18 grudnia 2014 r. Rzecznik Generalny TSUE Niilo Jääskinen przedłożył opinię w sprawie C-357/13 (Drukarnia Multipress sp. z o.o.) w zakresie kwalifikacji polskiej spółki komandytowo-akcyjnej jako spółki kapitałowej na gruncie Dyrektywy 2008/7.

Dopłaty formą zasilenia majątku spółki

Jednym ze sposobów pozyskiwania środków finansowania przez spółkę są dopłaty, traktowane jako wewnętrzne źródło dofinansowania. Jakie zasady obwiązują przy wnoszeniu dopłat?

Możliwość tworzenia udziałów beznominałowych w spółce z o.o.

Projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, nad którym trwają konsultacje, zakłada możliwość tworzenia w spółce z o.o. udziałów beznominałowych, jako alternatywy dla modelu opartego na kapitale zakładowym. Ta tradycyjna instytucja uzyska charakter fakultatywny, przy jednoczesnej redukcji minimum kapitału do wysokości 1 zł.

Kapitał przedsiębiorstwa i źródła jego pozyskiwania

Strategia finansowa przedsiębiorstwa powinna być ukierunkowana na pomnażanie jego wartości. Owa wartość zależy głównie od efektywnego wykorzystania posiadanych aktywów oraz od prowadzonej polityki pozyskiwania kapitałów. Wartość rynkowa przedsiębiorstwa jest maksymalna, gdy zachowana jest optymalna struktura kapitału. Celem niniejszego artykułu jest dokonanie charakterystyki kapitału. Szczególna uwaga została poświęcona jego źródłom, cechom i funkcjom oraz determinantom struktury kapitałowej.

Pożyczka opodatkowana PCC, ale nieodpłatne użytkowanie nieprawidłowe już nie

Nieodpłatne użytkowanie nieprawidłowe nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, mimo że „wywołuje skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne” do pożyczki. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 17 lipca 2014 r.

Nowa deklaracja PCC-3 i informacja PCC-3/A od 1 września 2014 r.

1 września 2014 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 2 lipca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych. Rozporządzenie to wprowadza nowe wzory deklaracji PCC-3 i informacji PCC-3/A.

Aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o. a PCC

Wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Nieopodatkowane pcc jest natomiast wniesienie przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje.

Przelew wierzytelności – skutki podatkowe

Przeniesienie wierzytelności na osobę trzecią powoduje skutki w podatku dochodowym, w VAT lub w podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku posiadania złych długów zbycie wierzytelności powoduje skutek w postaci ich uregulowania przez inny podmiot.

Nowe wzory formularzy PCC-3 i PCC-3/A

Od 1 września 2014 r. zmianie ulegną wzory formularzy w podatku od czynności cywilnoprawnych - deklaracji PCC-3 oraz informacji PCC-3/A. Zmiany przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych.

Metody optymalizacji podatku w firmie

Każda danina na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, która stanowi publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe i bezzwrotne świadczenie pieniężne, jest nazywana podatkiem. Prawo podatkowe stanowczo i bezwzględnie obliguje każdego podatnika do uiszczenia stosownego świadczenia. Przedsiębiorcy mogą jednak zmniejszyć daninę wobec państwa dzięki optymalizacji podatkowej.

Jak rozliczyć pożyczkę od rodziny na prowadzenie firmy?

Przedsiębiorcom z krótkim stażem w prowadzeniu działalności gospodarczej lub tym, którzy firmę prowadzą długo, ale nie spełniają restrykcyjnych warunków wymaganych przez banki, może być trudno uzyskać kredyt „na firmę”. W takiej sytuacji często ratują się oni pożyczką pieniężną od rodziny lub znajomych. Warto wiedzieć jakie z taką pożyczką wiążą się obowiązki podatkowe.

Zwrot dopłaty do kapitału - skutki podatkowe

Spółka komandytowa ma trzech wspólników: komplementariusza – spółkę z o.o., i dwóch komandytariuszy – osoby fizyczne. W lutym br. jeden z komandytariuszy dokonał dopłaty do spółki, zaksięgowanej na kapitał zapasowy. Komandytariusz chce jednak wycofać tę dopłatę. Jakie są skutki podatkowe zwrotu dopłaty do kapitału?

Podwyższenie kapitału zakładowego z kapitału zapasowego - skutki w CIT

Podwyższenie przez spółkę kapitału zakładowego ze środków zgromadzonych na kapitale zapasowym nie generuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Pewne wątpliwości budzi jednak sytuacja, gdy zostaje przesunięta na kapitał zakładowy część kapitału zapasowego pochodząca z agio.

PCC od umów pożyczek - jak można uniknąć jego płacenia?

Czynności cywilnoprawne, jakimi są umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, zostały włączone przez ustawodawcę do katalogu przedmiotów opodatkowania podatkiem PCC, którego stawka wynosi 2% od wartości pożyczki, przy czym obowiązek podatkowy, który powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, ciąży na biorącym pożyczkę lub przechowawcy.

Cienka kapitalizacja – podwyższenie kapitału zakładowego

Jednym z czynników decydujących o konieczności zastosowania restrykcji niedostatecznej kapitalizacji jest wartość kapitału zakładowego podatnika spłacającego pożyczkę, która powinna być brana pod uwagę w kalkulacji wartości odsetek podlegających wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodu.

Ustalenie wartości kapitału zakładowego dla potrzeb przepisów o niedostatecznej kapitalizacji

W sytuacji gdy udziały w podwyższonym kapitale zakładowym zostaną objęte w zamian za wkład pieniężny, a wpłaty nastąpią przez potrącenie, to wartość kapitału zakładowego opłaconego w drodze potrąceń wzajemnych wierzytelności będzie w pełni uwzględniana przy wyliczaniu wartości zadłużenia spółki dla celów oszacowania zakresu restrykcji wynikających z przepisów o niedostatecznej kapitalizacji (art. 16 ust. i pkt 60 i 61 ustawy o CIT).

Odwrócona hipoteka bez PIT i PCC

Urzędy sakrbowe bedą traktować odwróconą hipotekę podobnie jak kredyt. W związku z tym środki uzyskane z odwróconej hipoteki nie będą stanowić dla kredytobiorców przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Umowy o odwróconym kredycie hipotecznym nie podlegają również opodatkowaniu PCC.

REKLAMA