REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - rozliczenia, Urząd skarbowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Termin wniesienia do sądu administracyjnego skargi na zmianę interpretacji podatkowej

Wystąpiłem do organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. W interpretacji podatkowej uznano za prawidłowe moje stanowisko. Jednak Minister Finansów zmienił interpretację, co spowodowało, że wezwałem go do usunięcia naruszenia prawa. Nie otrzymałem jednak odpowiedzi. Czy w takim przypadku mogę złożyć skargę na zmianę interpretacji do sądu administracyjnego? W jakim terminie powinienem złożyć skargę?

Czy umowa użyczenia nieruchomości w najbliższej rodzinie podlega PIT?

Użyczenie otrzymane od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn nie podlega zasadniczo opodatkowaniu PIT.

Jak toczy się postępowanie nakazowe co do wykroczenia lub przestępstwa skarbowego?

Postępowanie nakazowe jest odstępstwem od podstawowej formy procesu - postępowania zwyczajnego (w którym rozpoznawane są jedynie przestępstwa skarbowe). Pozwala na szybsze i mniej formalne zakończenie sprawy sądowej.

Podatek dochodowy przy sprzedaży nagrody zdobytej w konkursie - porada

Wygrałam w konkursie samochód. Przed upływem sześciu miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym została odebrana wygrana, zbyłam samochód za cenę niższą od tej, która stanowiła podstawę wyliczenia 10% podatku w chwili jego nabycia. Czy ciążą na mnie obowiązki podatkowe związane z uzyskanym przychodem ze sprzedaży wygranego samochodu?

REKLAMA

Jak rozliczyć wynagrodzenie za udział w Narodowym Spisie Powszechnym?

Wpłacane dodatki spisowe i nagrody przyznane pracownikom samorządowym oddelegowanym do pracy w biurze spisowym, nie stanowią przychodów ze stosunku pracy. Świadczenia te zostaną bowiem otrzymane w związku z wykonywaniem przez te osoby prac zleconych przez komisarzy spisowych, czyli inny podmiot niż pracodawca.

Czy można zapłacić podatek dochodowy przed rozpoczęciem działalności?

Osoba, która obejmuje udziały lub akcje w zamian za aport niestanowiący przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, ma obowiązek wykazać przychód równy nominalnej wartości obejmowanych udziałów lub akcji. Ma też prawo do potrącenia kosztu. W przypadku osób nieprowadzących działalności gospodarczej, koszt jest definiowany jako suma wydatków poniesionych przy nabyciu przedmiotu aportu. Dlatego, jeżeli przedmiot aportu został nabyty w drodze darowizny, to osoba wnosząca aport nie ma prawa do potrącenia żadnych kosztów i płaci podatek od przychodu (wartości objętych udziałów lub akcji) w pełnej wysokości.

Czy fiskus musi udowodnić fakt zasiadania w zarządzie spółki?

Przed wydaniem decyzji w sprawie odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki - organ podatkowy ma obowiązek udowodnić okoliczność, iż w dniu w którym upłynął termin płatności zobowiązań podatkowych spółki, dana osoba pełniła funkcję członka zarządu. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 28 kwietnia 2011 r. (sygn. I SA/Kr 354/10).

Czy fiskus może ścigać podatnika nawet za granicą?

Jurysdykcja władz skarbowych sięga zasadniczo do granic danego państwa. Zasada ta nie jest jednak bezwzględna.

REKLAMA

Kiedy podatnik może dostać mandat?

Postępowanie mandatowe jest jedną z najprostszych procedur przewidzianych w postępowaniu karnym skarbowym. Dzięki tej procedurze osoba, która popełniła wykroczenie skarbowe może dobrowolnie ponieść za nie odpowiedzialność- poddać się karze jaką jest zapłata wymierzonego mandatu i uniknąć rozpatrywania sprawy przez sąd.

Na czym polega zabezpieczenie majątkowe w sprawach karnych skarbowych?

Zabezpieczenie majątkowe jest środkiem przymusu stosowanym wobec osoby podejrzanej lub oskarżonej o popełnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego. Jego celem jest zabezpieczenie późniejszego wykonania orzeczenia sądu, kar i środków karnych, które mają charakter majątkowy. Następuje to przede wszystkim poprzez ograniczenie możliwości dysponowania majątkiem przez podejrzanego (zabezpieczenie mienia), tak aby nie mógł się go pozbyć i uniemożliwić wykonanie orzeczenia.

Jak kontrola skarbowa odkryła ukryte dochody salonu fryzjerskiego

W trakcie rutynowej kontroli pracownicy jednego z urzędów kontroli skarbowej zorientowali się, że z serwerów podatnika ktoś zdalnie usiłuje kasować dane związane z prowadzoną działalnością. Szybko zabezpieczono pozostałe dane i odtworzono te już usunięte. Działanie to pozwoliło na ustalenie prawdziwego rozmiaru działalności podatnika, który okazał się znacznie większy, niż ten wynikający ze składanych przez niego deklaracji.

Jak rozliczyć PIT od wygranej w konkursie?

W jakiej wysokości i na jakiej deklaracji należy odprowadzić zaliczkę na podatek z tytułu wygranej (w kwocie 800 zł) w konkursie z dziedziny nauki, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT ?

Czy dobrowolne, nieodpłatne umorzenie akcji jest opodatkowane PIT?

Akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej umorzy dobrowolnie akcje i nie otrzyma z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Czy osiągnie przychód?

Czy protokół z kontroli podatkowej można zaskarżyć do sądu administracyjnego?

Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że protokół z kontroli podatkowej nie podlega zaskarżeniu. Sądy administracyjne wskazując na ustawowy zakres kontroli, jaki sprawują w zasadzie odrzucają skargi podatników na protokoły kontroli.

Jak rozliczyć PIT z tytułu wniesienia udziałów spółki polskiej do spółki cypryjskiej?

Podatnik w przypadku wniesienia akcji lub udziałów spółek z siedzibą na terytorium Polski jako aportu i objęcia w zamian udziałów w spółce z siedzibą na Cyprze, dla celów związanych z podatkiem dochodowym od osób fizycznych powinien wskazać przychód w wysokości nominalnej wartości udziałów spółki cypryjskiej objętych w zamian za aport w postaci akcji (udziałów) spółek z siedzibą na terytorium RP.

Gospodarstwo agroturystyczne może wystawiać rachunki firmom

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT, zwolnione z tego podatku są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5. Działalność taką nazywa się popularnie prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego.

Czy profil zaufany ePUAP można stosować w sprawach z zakresu podatków?

Od dnia 9 czerwca 2011 r. istnieje możliwość załatwienia spraw administracyjnych (np. składanie podań, odwołań) przy pomocy profilu zaufanego ePUAP (przy wykorzystaniu internetu), bez konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie. Profil zaufany ePUAP stanowić ma w zamiarze ustawodawcy bezpłatną i stosunkowo nieskomplikowaną konkurencję dla odpłatnego instrumentu, jakim jest podpis elektroniczny.

Kiedy można wznowić postępowanie podatkowe – niezawiniony brak udziału strony

Czwartą przesłanką wznowienia postępowania podatkowego jest brak udziału strony w postępowaniu nie z własnej winy. Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 123 § 1 Ordynacji podatkowej, organy podatkowe obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.

Czy można kontynuować odliczanie straty po podjęciu zawieszonej działalności gospodarczej ?

Od 10 lat prowadzimy w formie spółki cywilnej działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług poligraficznych. W 2007 r. ponieśliśmy stratę na prowadzonej działalności. Stratę odliczamy od 2008 r. Od 1 stycznia 2012 r. planujemy zawiesić na rok prowadzenie działalności gospodarczej. Czy po jej podjęciu, będziemy mogli kontynuować odliczanie straty.

Kiedy urząd skarbowy zwróci nadpłacony podatek wykazany w PIT?

Wypełniając roczne PIT-y, wiele osób ustaliło, że dostanie zwrot nadpłaty z urzędu skarbowego. Taka nadpłata, w zdecydowanej większości przypadków, powinna być zwrócona w terminie 3 miesięcy od złożenia deklaracji. Zdarzają się jednak sytuacje szczególne, kiedy termin ulega przesunięciu. Co to za sytuacje i o czym jeszcze warto wiedzieć oczekując na zwrot nadpłaty?

Czy małżonkowie mogą się rozliczać wspólnie, gdy żona prowadzi firmę, a mąż uzyskuje przychody z najmu?

Jest to możliwe, po spełnieniu określonych warunków. Małżonkowie mogą wspólnie rozliczyć PIT, jeżeli podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a więc płacą podatek w Polsce od wszystkich osiągniętych dochodów bez względu na miejsce ich uzyskania. Ponadto muszą przez cały rok podatkowy za który chcą dokonać rozliczenia pozostawać we wspólności majątkowej oraz w związku małżeńskim.

Postępowanie kontrolne nie może służyć obchodzeniu przepisów o kontroli podatkowej

Fiskus przeprowadza często oficjalnie postępowanie kontrolne (art. 13 ust. 1 ustawy o kontroli skarbowej). W rzeczywistości przeprowadzę kontrolę podatkową (art. 13 ust. 3 ustawy o kontroli skarbowej). Pozwala to na niestosowanie przepisów np. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, które co do zasady wymagają zawiadomienia o zamiarze przeprowadzenia kontroli i nakładają limity czasowe dla niej.

Jak rozliczyć podatkowo dotację gminy dla niepublicznego przedszkola?

Dotacja samorządowa jest dla niepublicznych przedszkoli przychodem z działalności gospodarczej zwolnionym z PIT. W praktyce właściciele przedszkoli często traktują dotację jako element wynagrodzenia za ich pracę i zaliczają na tej podstawie jako wartość wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów. Jest to wadliwa kwalifikacja.

Jaki dokument przedstawić bankowi gdy wysłaliśmy PIT przez internet?

Przy udzielaniu kredytów banki często żądają okazania kopii złożonych PIT-ów. Problemy miewają w takich przypadkach osoby, które wysłały PIT przez internet nawet jeśli podatnik posiada urzędowe poświadczenie odbioru (UPO). Niektóre banki wymagają wydrukowania formularza PIT i UPO, a czasem też dodatkowego papierowego zaświadczenia z urzędu skarbowego.

Czy dofinansowanie do rehabilitacji dzieci pracowników jest opodatkowane PIT?

Dziecko naszego pracownika cierpi na schorzenie, którego leczenie wiąże się z koniecznością długotrwałej rehabilitacji prowadzonej w różnych formach. Chcielibyśmy dofinansować dwutygodniowy pobyt w ośrodku wypoczynkowym, w którym dziecko będzie mogło korzystać z rehabilitacji w formie jazdy konnej. Czy prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej możemy sfinansować wypoczynek i czy uzyskane przez pracownika przysporzenie będzie dla niego przychodem?

Czy sprzedaż brykietów ze słomy z własnego gospodarstwa rolnego jest opodatkowana PIT?

Rolnik ryczałtowy, prowadzi jako osoba fizyczna 20 hektarowe gospodarstwo rolne. Rolnik zamierza sprzedawać wytworzoną we własnym gospodarstwie słomę w postaci brykietu i rozliczać VAT na zasadach ogólnych – wtedy przestanie być rolnikiem ryczałtowym. Czy dochód z tej sprzedaży powinien być opodatkowany PIT?

Jak rozliczyć umorzenie udziałów w spółce z o.o.?

Uchwała zgromadzenia wspólników spółki z o.o. o umorzeniu udziałów została podjęta w grudniu 2010 r. Wypłata wynagrodzenia następuje w ratach (część wypłacono jeszcze w grudniu 2010 r. a resztę już w 2011 roku). W jakim roku powstał przychód z tytułu umorzenia udziałów?

Czy wydanie dla studenta zaświadczenia o średniej podlega opłacie skarbowej?

Opłacie skarbowej podlega dokonanie wydanie zaświadczenia w związku z wykonywaniem zadań z zakresu administracji publicznej. Czy wystawienie przez uczelnię publiczną zaświadczenia o średniej ocen za poszczególny okres studiów wiążę się z obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej?

Gdzie małżonkowie powinni złożyć PIT?

Rozliczamy się wspólnie z mężem, ale mamy różne adresy zameldowania, a ponadto adres zamieszkania nie pokrywa się z żadnym z adresów pod którymi jesteśmy zameldowani. Który urząd skarbowy jest właściwy do złożenia zeznania podatkowego PIT -37?

Jak naprawić błąd w złożonym zeznaniu podatkowym?

Przeglądając odpis sporządzonego na własne potrzeby zeznania podatkowego PIT-37 za 2010 r. zorientowałem się, że nie wypełniłem pola formularza, na którym należy wpisać kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne. Zeznanie podatkowe przesłałem do urzędu skarbowego w marcu 2011r. Czy należy poprawić złożone zeznanie i jak można to zrobić?

Optymalizacja podatkowa przy sprzedaży udziałów i akcji

W wyniku nowelizacji ustawy o PIT od 1 stycznia 2011 r. tzw. "wymiana udziałów" w spółce kapitałowej (z o.o. i akcyjna) stanowi koszt uzyskania przychodów również dla osób fizycznych. Te nowe przepisy są bardzo korzystne dla podatników i mogą być wykorzystywane do zmniejszenia obciążeń podatkowych przy transakcjach zbycia udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych.

Jaki podatek od sprzedaży akcji?

W kwietniu tego roku sprzedałem akcje, które nabyłem w 2008 r. Czy kwota uzyskana ze sprzedaży podlega opodatkowaniu i kiedy mam zapłacić podatek?

75% karnej stawki w PIT nie stosuje się wobec dochodów z przestępstw

Przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy (art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT). Na tej podstawie fiskus nie pobiera podatków dochodowych od nielegalnych dochodów. Podatnicy wobec których udało się organom podatkowym zastosować 75% stawkę podatku PIT od dochodów z nieujawnionych źródeł mogą uwolnić się od tego podatku, gdy wykażą, że sporne dochody pochodzą z przestępstwa.

Jakie są konsekwencje prowadzenia podwójnej księgowości w firmie?

Kontrolerzy fiskusa w czasie kontroli firmy znaleźli laptopa, a na nim dane księgowe. Według informacji zawartych w programie księgowym przychody firmy w 2010 r. wyniosły około 1 mln zł. Natomiast według podatkowej księgi przychodów i rozchodów przedstawionej kontrolerom przychody w 2010 r. wyniosły 545 000 zł. W takiej sytuacji organy podatkowe mają realną szansę na podważenie wiarygodności podatkowej księgi przychodów i rozchodów albo ksiąg handlowych.

Czy organ podatkowy może odmówić przesłuchania świadków?

Przepis art. 187 § 1 Ordynacji podatkowej nakazuje organowi podatkowemu zebrać i rozpatrzyć w sposób wyczerpujący cały materiał dowodowy. Z kolei art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Firmanctwo przy transakcjach w Internecie – czyli nie pożyczaj swego konta

Udostępnienie innej osobie konta na portalu aukcyjnym czy konta pocztowego może mieć poważne konsekwencje. Można zostać obciążonym cudzymi zaległościami podatkowymi jako osoba firmująca działalność gospodarczą innej osoby.

Jak rozliczyć wspólników spółki cywilnej, gdy co miesiąc mają różne udziały?

Wspólnicy spółki cywilnej ustalili w umowie, że udziały w zyskach tej spółki będą proporcjonalne do wkładu pracy wspólników. W związku z różnym nakładem pracy w poszczególnych miesiącach udziały procentowe w zysku wspólników zmieniają się co miesiąc. Wspólnicy potwierdzają je uchwałami. W jaki sposób rozliczyć udziały w przychodach i kosztach tej spółki w zeznaniu rocznym za 2010 rok?

Czy zwrot nienależnie pobranych składek podlega PIT?

Zakład pracy będzie zwracał w 2011 r. spadkobiercom nienależnie pobrane składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od wypłaconego w latach 2008 - 2009 wynagrodzenia byłych pracowników. Zapytał KIP o sposób rozliczenia tego zwrotu.

Gdzie powinna płacić podatki Ukrainka pracująca w Polsce?

Do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć wynagrodzenie wypłacane pomocy domowej z Ukrainy zatrudnionej na umowę zlecenia? Czy powinna te dochody opodatkować w Polsce i tu złożyć zeznanie podatkowe? Osoba ta na Ukrainie ma rodzinę i centrum interesów życiowych. Czy podatnik – osoba fizyczna zatrudniający taką pomoc ma obowiązki płatnika

Co grozi za ukrywanie dochodów?

Nie warto ukrywać dochodów osobistych przed opodatkowaniem. Podatnik, który osiąga dochody podlegające opodatkowaniu PIT, a nie wykazuje ich w zeznaniach podatkowych i nie płaci od nich podatku musi liczyć się z podwójną sankcją. Po pierwsze organ podatkowy może opodatkować taki dochód karną stawką 75%. A ponadto podatnik może zostać ukarany grzywną z kodeksu karnego skarbowego.

Jak rozliczyć dochody z pracy uzyskane w Holandii?

Mieszkam na stałe w Polsce. W 2010 roku pracowałem na umowę o pracę w Polsce oraz w Holandii. Uzyskany w Holandii dochód podlegał opodatkowaniu za granicą. Czy dochody z Holandii muszę wykazać i opodatkować w zeznaniu podatkowym za 2010 r.? Czy mogę skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej?

Popełniłeś błąd w zeznaniu PIT – możesz złożyć korektę

Prawo do korygowania zeznań podatkowych jest jednym z podstawowych uprawnień podatnika. Oczywiście może on skorygować zeznanie zarówno wtedy, gdy pomylił się na swoją korzyść, jak i na korzyść organu podatkowego.

Jak odzyskać podatek dochodowy z Niemiec?

Jeśli pracowaliśmy lub planujemy pracować legalnie w Niemczech, powinniśmy zapoznać się z procedurą związaną ze zwrotem nadpłaconego tam podatku. Możemy próbować odzyskać pieniądze samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, zajmującej się zwrotem podatku nadpłaconego w niemieckim urzędzie skarbowym. Z obserwacji Euro-Tax.pl wynika, że na jednego polskiego emigranta pracującego w Niemczech w ciągu trzech miesięcy przypada przeciętnie 900 euro nadpłaconego podatku, który można odzyskać.

Najczęstsze błędy podczas składania PIT-ów drogą elektroniczną

Ministerstwo Finansów poinformowało o najczęściej występujących błędach pojawiających się przy składaniu dokumentów drogą elektroniczną.

Ministerstwo Finansów ostrzega i zachwala e-deklaracje

Ministerstwo Finansów zwróciło się na początku kwietnia 2011 r. do podatników o zachowanie szczególnej ostrożności przy używaniu programów firm zewnętrznych do wypełniania i przesyłania zeznań podatkowych drogą elektroniczną.

Uzasadnienie projektu nowelizacji ustawy podatkowej czasem może się przydać podatnikowi

Przeglądając zasoby strony internetowej Sejmu RP albo Senatu RP łatwo można znaleźć uzasadnienia do projektów nowelizacji poszczególnych ustaw. Niekiedy są one uwzględniane przez sądy dokonujące wykładni zmienionych przepisów. Treść uzasadnienia do projektu nowelizacji ustawy czy szerzej dokumentów związanych z procesem legislacyjnym nie ma znaczenia wiążącego dla sądu, a tylko pomocnicze.

Jak rozliczyć wydatki zwrócone pracownikom?

Handlowiec otrzymując zwrot wydatków związanych z pracą poza siedzibą firmy nie musi zapłacić podatku dochodowego. Nawet, gdy jego wyjazdy nie są rozliczane jako podróż służbowa.

Czy zwrot wydatków poniesionych przez przedstawiciela handlowego jest opodatkowany PIT?

Zwrot kosztów poniesionych przez przedstawicieli handlowych na przejazdy, noclegi, opłaty nie będzie stanowił ich przychodu ze stosunku pracy. Brak bowiem przysporzenia majątkowego dla podatnika. Pracodawca nie powinien odprowadzać z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. 

Czy alkohol dla kontrahenta jest zawsze jego przychodem?

W praktyce gospodarczej zdarza się często, że przedsiębiorcy rozdają prezenty, które służą ich działalności reklamowej lub promocyjnej. Przychód, który wówczas powstaje po stronie obdarowanego, jest – z zastrzeżeniem pewnych warunków – wolny od PIT, jeżeli jednostkowa wartość świadczenia (prezentu) nie przekracza 200 zł.

Od 11 marca 2011 r. podatnicy mogą sporządzać rachunki w wersji elektronicznej

Po nowelizacji § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach wymienia następujące obligatoryjne elementy rachunku.

REKLAMA