REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co to są "usługi dla ludności"

Świadczę usługi dekarskie i płacę podatek w formie karty podatkowej. W decyzji urzędu skarbowego na 2012 rok określono mi limit przychodów w kwocie 60.724 zł, wykonywania świadczeń dla innych odbiorców - poza świadczeniami dla ludności. Czy wykonując świadczenia jako podwykonawca dla firmy budowlanej prowadzonej przez osobę fizyczną, która jest z kolei wykonawcą robót budowlanych dla innych firm, należy zaliczyć te świadczenia do limitu wykonywania świadczeń dla innych odbiorców, czy też traktować je jako świadczenia dla ludności?

Czy małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą w tym samym zakresie

Jestem lekarzem stomatologiem i prowadzę działalność gospodarczą (w formie wolnego zawodu) świadcząc usługi stomatologiczne. Korzystam z opodatkowania kartą podatkową. Moja małżonka chciałaby rozpocząć działalność gospodarczą w formie wolnego zawodu lekarza ginekologa. Czy po rozpoczęciu prowadzenia działalności przez moją żonę stracę prawo do korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej?

Czy dwa różne zakresy działalności gospodarczej pozwalają na opodatkowanie kartą podatkową

Czy wykonywanie przez tego samego przedsiębiorcę działalności gospodarczej w dwóch różnych zakresach, tj. obsługa maszynowa produkcji rolniczej i ogrodniczej oraz sprzedaż żwiru z gospodarstwa rolnego ( które wymienione zostały w różnych częściach ) wyklucza możliwość opodatkowania w formie karty podatkowej?

Czy przedsiębiorca na karcie podatkowej może rozpocząć inną działalność w spółce osobowej

Rozpoczęcie kolejnej działalności w ramach spółki jawnej, skutkuje utratą prawa do opodatkowania kartą podatkową przychodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie.

REKLAMA

Czy usługi naprawy sprzętu RTV mogą być opodatkowane kartą podatkową

Planuję założyć punkt napraw sprzętu rtv i rozliczać się kartą podatkową, bo z tym podobno najmniej formalności. Jakie konkretnie usługi z tego zakresu mogą być objęte kartą podatkową? Ile będę płacił miesięcznie podatku przy zatrudnieniu jednego pracownika?

Które usługi ślusarskie mogą być opodatkowane kartą podatkową

Zamierzam otworzyć warsztat ślusarski i chciałbym rozliczać się kartą podatkową. Chciałbym zatrudnić 2 ludzi. Jakie konkretnie usługi ślusarskie mogą być objęte kartą podatkową? I ile może wynieść miesięczna kwota podatku?

Jakie usługi kosmetyczne mogą być opodatkowane kartą podatkową

Kartą podatkową mogą być opodatkowane usługi z zakresu zarówno kosmetyki upiększającej, jak i leczniczej oraz zachowawczej.

Zakres usług jubilerskich i grawerskich opodatkowanych kartą podatkową

Jestem jubilerem i po latach terminowania u innych - mam zamiar w tym roku otworzyć własny, jednoosobowy zakład jubilerski i grawerski. Planuję wybrać kartę podatkową jako formę opodatkowania. Czy wszystkie usługi jubilerskie i grawerskie mogą być opodatkowane kartą? Jaka może być kwota podatku w dużymi mieście (ponad 100 tys. mieszkańców)?

REKLAMA

Czy kontrola i naprawa układów elektrycznych i elektronicznych może podlegać opodatkowaniu kartą podatkową

Zamierzam rozpocząć działalność polegającą na kontroli działania i naprawie podzespołów elektronicznych i elektrycznych. Czy dla opodatkowania takiej działalności mogę wybrać kartę podatkową?

Czy można opłacać kartę podatkową zatrudniając osobę na umowę cywilnoprawną

Prowadzę salon kosmetyczny opodatkowany w formie karty podatkowej. Czy mogę zatrudnić na podstawie umowy cywilnoprawnej osobę wykonującą usługi manicure i pedicure bez negatywnych konsekwencji w zakresie prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej?

Ilu pracowników może zatrudnić kosmetyczka rozliczając się w formie karty podatkowej

Świadczę usługi kosmetyczne i rozliczam się w formie karty podatkowej. Chciałabym zatrudnić więcej osób. Ilu pracowników mogę zatrudnić, by nie stracić prawa rozliczania się w formie karty podatkowej? Chciałabym zatrudnić pięciu pracowników świadczących usługi kosmetyczne, a ponadto sprzątaczkę i osobę przyjmującą zlecenia.

Zasady powrotu do karty podatkowej z opodatkowania wg skali podatkowej

Prowadzę działalność w zakresie usług kosmetycznych. Korzystam w 2010 r. z opodatkowania w formie karty podatkowej. Chciałabym w roku przyszłym zrezygnować z tej formy opodatkowania i prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, a za rok znowu wrócić do opodatkowania w formie karty podatkowej. Czy takie zmiany są możliwe w świetle przepisów podatkowych?

Limity zatrudnienia przy sprzedaży żwiru z gospodarstwa rolnego opodatkowanej kartą podatkową

Prowadzę gospodarstwo rolne oraz działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży żwiru pochodzącego z tego gospodarstwa. Aktualnie działalność gospodarcza opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Ale zamierzam zmienić formę opodatkowania tej działalności na kartę podatkową. Czy ilość zatrudnionych pracowników w gospodarstwie rolnym ma znaczenie dla określenia limitów zatrudnienia przy opodatkowaniu sprzedaży żwiru w formie karty podatkowej?

Korzystanie z usług specjalistycznych nie wyklucza opodatkowania w formie karty podatkowej

Podatnicy mogą rozliczać się w formie karty podatkowej jeżeli (oprócz prowadzenia odpowiedniego rodzaju działalności) przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów. Wyjątkiem są tzw. usługi specjalistyczne, korzystanie z których nie wyłącza opodatkowania kartą podatkową. Co to są te usługi specjalistyczne?

Karta podatkowa - stawki

Stawki karty podatkowej ustalane są kwotowo. Przedsiębiorca na karcie płaci stałą kwotę co miesiąc i ma spokój.

Czy świadcząc usługi konserwatorskie można rozliczać się w formie karty podatkowej


Chciałbym rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług konserwacji dzieł sztuki. Chodzi tu m.in. o konserwację ołtarzy, obrazów i malowideł w kościołach ale także i o inne prace mające na celu konserwację obrazów i innych przedmiotów artystycznych. Czy mogę wybrać kartę podatkową jako formę opodatkowania tej działalności?

Rezygnacja i inne przypadki utraty statusu "kartowicza"

Czasem trzeba zrezygnować z płacenia karty podatkowej. Przykładowo: firma się rozrasta, przybywa pracowników i nie można już utrzymać wymaganych kartą limitów zatrudnienia. Warto też wiedzieć kiedy grozi nam utrata prawa do rozliczania się w formie karty bez naszej woli.

Limity zatrudnienia przedsiębiorcy na karcie podatkowej

Podatnicy rozliczający działalność gospodarczą w formie karty podatkowej muszą pamiętać, by nie przekraczać limitów zatrudnienia przewidzianych dla danego rodzaju działalności. Naruszenie tego wymogu grozi utratą prawa do karty podatkowej.

Kto może płacić podatek w formie karty podatkowej

Nie ma prostszej formy opodatkowania dochodów firmy niż karta podatkowa. Kartę mogą płacić zarówno indywidualni przedsiębiorcy, jak i ci działający w formie spółki cywilnej. Ale trzeba spełnić szereg warunków, by móc skorzystać z dobrodziejstw tej formy opodatkowania.

Przedsiębiorca na karcie podatkowej - co może, a czego nie

Płacąc podatek w formie karty podatkowej masz szereg obowiązków ale również trochę uprawnień. Warto je znać, by nie popaść w konflikt z urzędem skarbowym albo w razie tego konfliktu móc się skutecznie bronić.

Opodatkowanie akcyzą pojazdów mechanicznych

Od pewnego czasu organy podatkowe dążą do opodatkowania podatkiem akcyzowym samochodów, w stosunku do których już na pierwszy rzut oka widać, że nie powinny one podlegać opodatkowaniu akcyzą z uwagi na ich „nieosobowy” charakter.

Jak brak zfśs wpływa na koszty pracownicze

Prowadzimy działalność w formie spółki jawnej. Obecnie zatrudniamy dziesięciu pracowników. Zamierzamy wykupić pracownikom karnety na zajęcia sportowe oraz bilety na imprezy kulturalne. Wspólne wyjścia integrują pracowników, zwiększają efektywność wykonywanej pracy, poprawiają atmosferę w pracy. Nie utworzyliśmy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy możemy zaliczyć wydatki na pracowników do kosztów uzyskania przychodów?

Diety w zagranicznej podróży służbowej pracownika

Wysokość oraz warunki ustalania należności z tytułu podróży służbowej odbywanej za granicą określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.).

Wynagrodzenia pracownika i inne świadczenia związane z pracą jako koszt uzyskania przychodów

Wynagrodzenie wypłacane pracownikowi z tytułu wykonywanej pracy stanowi dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu. Oczywiście zawsze na uwadze mieć musimy, że wypłata wynagrodzenia, tak jak każdy inny wydatek, zaliczymy do kosztów podatkowych, jeżeli wydatek ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i służy osiągnięciu przychodów firmy.

Zwrot wydatków pracownika w krajowej podróży służbowej

Pracownikowi oddelegowanemu przez pracodawcę w podróż służbową przysługuje zwrot wydatków, które poniósł w czasie tej podróży. Obowiązek zwrotu wydatków spoczywa na pracodawcy. Koszty poniesione w związku z podróżą służbową pracodawca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli podróż służbowa była związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i została odbyta w celu uzyskania przychodów.

Koszty z tytułu krajowej podróży służbowej pracownika

Za podróż służbową uznaje się wyjazd pracownika z miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika i przejazd do innej miejscowości w celu wykonywania zadania określonego przez pracodawcę, w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę.

Jak manager powinien opodatkować swój dochód

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Spółka świadczy usługi managerskie na rzecz innych podmiotów. W ramach tych usług zarządzam np. spółką X Sp. z o.o. Nie jestem jednocześnie związany z żadną z tych spółek umową o pracę. Czy mój dochód, jako wspólnika z tytułu udziału w zysku spółki jawnej X, powinien być zaliczony do dochodów z tytułu działalności gospodarczej ? I w związku z tym czy mogą być opodatkowane według 19% stawki liniowej ?

Metody amortyzacji samochodu osobowego w działalności gospodarczej

Odpisów amortyzacyjnych można dokonywać wyłącznie od tych środków trwałych (w tym także i samochodów), które zostały ujęte w ewidencji środków trwałych danego przedsiębiorcy – podatnika.

Opodatkowanie świadczeń rzeczowych dla byłych pracowników

Jestem przedsiębiorcą i chciałbym dla mojej byłej pracownicy i pracownika, którzy obecnie są już na emeryturze, z wdzięczności za ich wieloletnią nienaganną pracę, przekazać nieodpłatne świadczenia w postaci prezentów. Prezentem z okazji obchodzonego przez nich jubileuszu 50-lecia wspólnego pożycia małżeńskiego będzie sprzęt rehabilitacyjny o wartości 450,- zł, dla każdego z nich. Przekazanie prezentów zostanie dokonane w związku z uhonorowaniem jubilatów, nie będzie to promocja firmy. Czy taki prezent od byłego pracodawcy emeryci powinni opodatkować?

Samochód służbowy wykorzystywany do celów prywatnych

Prowadzimy działalność gospodarczą i posiadamy samochody dostawcze. Każdy z naszych kierowców po pracy może wrócić autem do domu i z niego korzystać do własnych celów. Podobno korzystanie przez pracowników z samochodów firmowych dla prywatnych celów jest dla nich przychodem podlegającym PIT. Czy tak jest naprawdę i czy musimy prowadzić specjalną ewidencję takich przychodów?

Bony czy pieniądze - co dać pracownikowi na Święta

Zdążyliśmy się przyzwyczaić do otrzymywanych na Święta bonów, które możemy wymienić najczęściej na towary. Czy to dobry pomysł?

Przychody z licencji i znaków towarowych - jak zakwalifikować, gdy firma działa na zasadzie franczyzy

Wykorzystanie franczyzy lub innych modeli opartych na przyłączeniu się przedsiębiorcy do silnej, znanej marki jest jednym ze sposobów na prowadzenie działalności gospodarczej. Za korzystanie z cudzej marki przedsiębiorcy płacą opłaty. Niekiedy mogą też osiągać z tego tytułu przychody. Pojawia się wtedy problem, czy przychody osiągnięte z tytułu udostępniania znaków towarów lub ich sprzedaży są przychodem z działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 updof) czy też przychodem z praw majątkowych i kapitałów pieniężnych (art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz art. 18 updof).

Gdy zachoruje osoba prowadząca pozarolniczą działalność

Jak ZUS wylicza podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego dla osób prowadzących pozarolniczą działalność? W jakim terminie osoby te powinny dostarczyć do ZUS zwolnienie lekarskie? Kiedy ZUS obniży wysokość tych świadczeń?

Od kiedy liczyć wyższy podatek, gdy przychód pracownika przekracza próg podatkowy

Nasz pracownik zarabia 12 000 zł miesięcznie. Stosujemy mu podstawowe koszty uzyskania przychodów oraz kwotę zmniejszającą podatek. W sierpniu br. wynagrodzenie pracownika przekroczy roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tzw. limit trzydziestokrotności. Niedługo też jego dochód przekroczy pierwszy próg podatkowy. Od jakiego miesiąca pobrać wyższą zaliczkę na podatek dochodowy i jak ją obliczyć?

Czy można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na założenie działalności

Wkrótce zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu odzieżą. Już teraz, tzn. do chwili obecnej poniosłem pewne wydatki związane z rozpoczęciem działalności mojej przyszłej firmy. Czy koszty rozpoczęcia działalności (np. koszty otwarcia i obsługi rachunku bankowego, koszty pomocy prawnej) mogę zaliczyć do kosztów podatkowych? Jakie jeszcze mogą to być koszty? Kiedy mogę je potrącić? Jak naprawdę właściwie je dokumentować?

Jaka stawka ryczałtu dla usług budowlano - wykończeniowych

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług takich jak tynkowanie (45.41.Z), malowanie, (45.44.A) i wykonywanie wykończeniowych robót budowlanych (45.45.Z). Od wykonywanych przychodów płacę podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.
Czy osiągnięte przeze mnie przychody ze świadczenia usług takich jak malowanie, tynkowanie, roboty wykończeniowe powinienem opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% czy 5,5%?

Jaka stawka ryczałtu przy wykonywaniu instalacji wodnych, kanalizacyjnych, cieplnych i gazowych

Chciałbym w 2010 zacząć działalność polegającą na wykonywaniu instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych. Czy mogę opodatkować tą działalność ryczałtem. Jeżeli tak, to jaką stawką będzie opodatkowany mój przychód.

Kiedy można opodatkować ryczałtem usługi transportowe

Świadczę usługi przewozu towarów samochodem powyżej dwóch ton powierzonym mi przez mojego jedynego zleceniodawcę. Czy można uznać, że moja działalność jest działalnością gospodarczą? Czy mogę więc płacić ryczałt i wg jakiej stawki ?

Wznowienie działalności a prawo do ryczałtu

Prowadziłem działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w latach 2006-2007. W roku 2007 przekroczyłem kwotę uprawniającą do rozliczania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Działalność zamknąłem w 2007 r.. Do chwili obecnej wnioskodawca nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.Obecnie zamierzam znów zarejestrować działalność i świadczyć usługi przygotowania i dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU 55,52.1).Czy zakładając w 2009 r. działalność gospodarczą będę mógł rozliczać się w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

Ryczałtowiec sprzedaje nieruchomość

Sprzedaż praw majątkowych lub nieruchomości będących środkami trwałymi ryczałtowca jest co do zasady opodatkowana ryczałtową stawką 10%. Jednak sprzedaż nieruchomości mieszkalnych podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o PIT – wg ogólnych zasad (19% dochodu).

Międzynarodowe standardy rachunkowości i sprawozdawczości finansowej

Księgowi spółek publicznych i banków powinni znać międzynarodowe standardy rachunkowości (MSR). Inne podmioty też mogą stosować te zasady. Prezentujemy podstawowe zasady stosowania tych standardów i linki do ich treści.

Zasada nienaruszalności kapitału zakładowego w spółce z o.o.

Kapitał zakładowy spółki z o.o. został utworzony z udziałów wspólników wniesionych w postaci środków pieniężnych. Czy można wydatkować te środki na cele związane z działalnością spółki, czy też konieczne jest przechowywanie ich w kasie lub w banku w pełnej wartości?

Czy wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej podlega ochronie jak wynagrodzenie z umowy o pracę

Otrzymaliśmy zajęcie komornicze (niealimentacyjne) osoby, która jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Czy możemy tej osobie potrącić wynagrodzenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości maksymalnie? Czy ochrona wynagrodzenia przed potrąceniem z Kodeksu pracy obowiązuje także w przypadku umowy zlecenia i innych umów cywilnych?

Kiedy wystąpi obowiązek zapłaty podatku u źródła od programu komputerowego

Spółka nabyła program komputerowy od firmy niemieckiej. Czy powinniśmy zapłacić z tego tytułu podatek jak od należności licencyjnych? Zaznaczam, że mamy certyfikat rezydencji firmy niemieckiej.

Koszty pracownicze w PIT 2012 / 2013

Pracownicy mogą pomniejszyć swoje przychody ze stosunku pracy o kwotowo ustalone w ustawie koszty. Jednak w pewnych sytuacjach koszty mogą być wyższe.

Jak ustalić koszty pracownicze w PIT - PIT 2009

Pracownicy mogą pomniejszyć swoje przychody ze stosunku pracy o kwotowo ustalone w ustawie koszty. Jednak w pewnych sytuacjach koszty mogą być wyższe.

Czy wynajem mieszkania dla pracowników jest dla nich przychodem

Firma wynajmuje trzy umeblowane mieszkania dla swoich pracowników pochodzących z innej miejscowości. Mieszkania wynajmowane są na rachunki od osób niebędących czynnymi podatnikami VAT. Jak rozliczyć taki wynajem, jeżeli jedno mieszkanie jest wynajmowane dla jednego pracownika? A jak, gdy wynajmowane jest dla kilku pracowników? Czy wartość wynajmu należy doliczyć do dochodu pracownika? Czy taki wydatek jest dla nas kosztem uzyskania przychodów?

Odliczenie wydatków na nowe technologie

Przedsiębiorcy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione przez nich na nabycie „nowych technologii” (art. 26c updof). Do odliczenia nie mają prawa podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym.

Odliczenie wydatków na nowe technologie za 2011

Przedsiębiorcy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione przez nich na nabycie „nowych technologii” (art. 26c ustawy o PIT). Do odliczenia nie mają prawa podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym.

Odliczenie wydatków na nowe technologie - PIT 2009

Przedsiębiorcy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione przez nich na nabycie „nowych technologii” (art. 26c ustawy o PIT). Do odliczenia nie mają prawa podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym.

REKLAMA