REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ulgi, zwolnienia, odliczenia, Podatki 2014

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

IFK poleca: Innowacje zmniejszają podatek

Każdy podatnik może obniżyć daninę należną fiskusowi dzięki ulgom podatkowym. Jedną z ulga, która umożliwia zmniejszenie dochodu, a z której może skorzystać jedynie określona grupa podatników, jest ulga technologiczna. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zredukować swój podatek, jeśli dokonali wydatków na zakup nowych technologii.

Zakup kilku mieszkań pozwala skorzystać z ulgi na własne mieszkanie

Co do zasady przychody ze sprzedaży mieszkania – jak i innych nieruchomości – podlegają obowiązkowi 19% podatku dochodowego od uzyskanej ceny, pomniejszonej o koszty zbycie. Istnieją jednak dwa wyjątki, określające sytuacje kiedy sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu.

Darowizny w rozliczeniu rocznym PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Przedstawiamy kilka ciekawych zagadnień z zakresu rozliczania darowizn w rocznym zeznaniu podatkowym. Odpowiedzi na pytania podatników udzielili eksperci resortu finansów.

Usługi kulturalne i artystyczne a zwolnienie z VAT

Czy artysta wykonawca, biorący udział w koncertach jako wykonawca wspólnie z innymi artystami zatrudnionymi przez niego na podstawie umowy o dzieło, może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. B ustawy o podatku od towarów i usług?

Ulga w PIT i CIT dla firm tworzących przyzakładowe żłobki

Ulgę podatkową dla firm tworzących przyzakładowe żłobki i przedszkola - przewiduje m.in. projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT, który znalazł się wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Faktura podatnika zwolnionego z VAT – co powinna zawierać

Od 1 stycznia 2014 roku nowelizacja przepisów ustawy o VAT wprowadziła nowy dokument – fakturę podatnika zwolnionego. Jakie elementy powinna zawierać taka faktura?

Zwolnienie z opłaty skarbowej dla dużych rodzin

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o opłacie skarbowej, zakłada, że akty stanu cywilnego wydawane w sprawach Karty Dużej Rodziny będą zwolnione z opłaty skarbowej, także po 1 marca 2015 r.

Ogólnopolski program pomocy w formie zwolnień z podatków lokalnych

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które ma na celu stworzenie ogólnopolskiego programu pomocy w formie zwolnień z podatków lokalnych (z podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych).

PIT-11, ZUS IWA i inne obowiązki pracodawców w zakresie rozliczeń z urzędami za 2014 r.

Początek każdego roku to dla płatników, zatrudniających w poprzednim roku m.in. pracowników czy zleceniobiorców, okres zwiększonych obowiązków związanych z przygotowaniem i przesłaniem do ZUS, urzędów skarbowych i GUS wymaganych rocznych informacji i deklaracji. Od 1 stycznia 2015 r. część pracodawców obowiązują krótsze terminy na sporządzenie i przekazanie niektórych z tych dokumentów.

Zwolnienie z PIT odszkodowań i zadośćuczynień wypłaconych pracownikom

Wypłacane przez spółkę zadośćuczynienia w formie rekompensaty od 1 stycznia 2015 r. korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na mocy znowelizowanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, gdyż jak wynika z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wysokość i zasady wypłaty przedmiotowych rekompensat zostały określone w porozumieniu zbiorowym (dotyczącym rozwiązywania umów z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników) zawartym między pracodawcą a międzyzakładową komisją związkową.

Buble i hity podatkowe 2014

Znane są już wyniki XI edycji rankingu przepisów podatkowych „BUBLE I HITY PODATKOWE 2014” organizowanego przez Stowarzyszenie Podatników w Polsce oraz redakcję miesięcznika „Doradca Podatkowy”.

Czy świąteczne prezenty dla kontrahentów będą kosztem

Świąteczne prezenty dla kontrahentów można zaliczyć do kosztów jedynie w przypadku, gdy będą opatrzone logo firmy. Natomiast aby wydatki poniesione na organizację spotkania wigilijnego z kontrahentami mogły obniżyć podatek, firmowa wigilia musi mieć charakter spotkania biznesowego.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny od 2015 r.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny. Sejm przyjął ustawę o Karcie Dużej Rodziny. Ustawa określa zasady przyznawania Karty, uprawnienia z niej wynikające oraz sposób realizacji i finansowania zadań przez resort pracy, administrację rządową i samorząd. Członkowie rodzin wielodzietnych, niezależnie od dochodu, dzięki Karcie, będą mieć zniżki na przejazdy koleją, opłaty paszportowe i wstęp do niektórych muzeów czy obiektów sportowych.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny od 2015 r.

Projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny poparły wszystkie kluby i koła poselskie. Dzięki rozwiązaniom zawartym w ustawie członkowie rodzin wielodzietnych, niezależnie od dochodu, będą mieć zniżki na przejazdy koleją, opłaty paszportowe i wstęp do niektórych muzeów czy obiektów sportowych. Ustawa o Karcie Dużej Rodziny ma wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

Rada Konsultacyjna Prawa Podatkowego przy MF - inauguracja

W dniu 26 listopada 2014 r. w Ministerstwie Finansów odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego, na którym Sekretarz Stanu Janusz Cichoń w imieniu ministra finansów Mateusza Szczurka wręczył akty powołania Przewodniczącemu oraz członkom Rady.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny od 1 stycznia 2015 r.

Karta Dużej Rodziny to dokument identyfikujący członka rodziny wielodzietnej, poświadczający prawo do zwolnień, ulg, zniżek i innych uprawnień w dostępie do towarów lub usług. Obecnie Karta funkcjonuje na mocy rządowego programu; umocowanie ustawowe zapewnić ma stabilność zaproponowanych w niej rozwiązań. Ustawa o Karcie Dużej Rodziny ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości

Szykują się większe ułatwienia podatkowe dla właścicieli nieruchomości. Nawet na okres siedmiu lat mogą zostać zwolnieni z podatku od nieruchomości właściciele budynków wpisanych oraz nie wpisanych do gminnej ewidencji zabytków Łodzi, jeśli przeprowadzą prace remontowe czy konserwatorskie ich elewacji.

Projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny

Projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny jest już po konsultacjach społecznych, teraz ma się nim zająć Komitet Stały Rady Ministrów. Projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny to kompleksowe rozwiązanie dotyczące uprawnień dla rodzin wielodzietnych.

Zakup dwóch mieszkań także daje prawo do zwolnienia w PIT

Zakup dwóch mieszkań za pieniądze uzyskane ze sprzedaży jednej nieruchomości daje podatnikowi zwolnienie z podatku dochodowego. Ustawodawca bowiem nie zapisał w ustawie ograniczeń, dotyczących liczby nabywanych mieszkań, jak również nie nakazał natychmiastowego zasiedlenia nowego lokalu. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Opodatkowanie oleju opałowego i napędowego - wyjaśnienia MF

Zdaniem Ministerstwa Finansów właściwości oleju opałowego umożliwiają użycie go wprost do napędu pojazdów zamiast oleju napędowego. Podstawową przyczyną występowania nieprawidłowości polegających na wykorzystywaniu oleju opałowego niezgodnie z jego przeznaczeniem, jak zauważa MF, jest wysokie zróżnicowanie opodatkowania obu rodzajów paliw (olej napędowy - 1.458,52 zł/ 1000 l (akcyza i opłata paliwowa), olej opałowy - 232,00 zł/1000 l).

Karta Dużej Rodziny bez aptek

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, apteki nie mogą oferować zniżek dla rodzin wielodzietnych w ramach programu Karta Dużej Rodziny. Na przeszkodzie stoją obowiązujące przepisy prawa. Ministerstwo nie przewiduje jednak zmian w tym zakresie. Wprowadzenia zniżek przez apteki w ramach Karty Dużej Rodziny domaga się m.in. Konfederacja Lewiatan.

Gry hazardowe i zakłady bukmacherskie: zmiana brytyjskich przepisów w zakresie miejsca opodatkowania

Od 1 grudnia 2014 r. zmieniają się przepisy podatkowe w Wielkiej Brytanii dotyczące opodatkowania podmiotów prowadzących gry hazardowe i zakłady bukmacherskie (betting and gaming duties). Zmiana będzie dotyczyć także operatorów tego rodzaju usług z siedzibą w Polsce i realizujących swoje usługi w Wielkiej Brytanii.

Instytucja milczącej interpretacji podatkowej jest zgodna z Konstytucją, ale wymaga usprawnień

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, tzw. "milcząca intepretacja" zawarta w Ordynacji podatkowej jest zgodna z ustawą zasadniczą. TK zalecił jednak Sejmowi, aby ten dokonał modyfikacji prawnych, które pozwolą podatnikom być informowanym na bieżąco w w sprawie ich interpretacji. O zbadanie zgodności przepisów Ordynacji podatkowej z Konstytucją RP wnioskował Rzecznik Praw Obywatelskich.

Informację o papierosach i tytoniu do palenia trzeba złożyć do 8 listopada

Ministerstwo Finansów przypomina o obowiązku przekazania MF informacji o papierosach i tytoniu do palenia znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy w okresie pierwszych 10 miesięcy 2014 roku, w terminie do dnia 8 listopada 2014 r.

VAT 2014 – najnowsze stanowiska Ministerstwa Finansów

Badanie techniczne pojazdu jako warunek pełnego odliczenia VAT, Pojazdy samochodowe wykorzystywane na dojazdy do miejsca zamieszkania, użytkowanie kart paliwowych, dostawa towarów dostarczanych kurierem – to tylko przykłady najnowszych interpretacji MF. Od 1 stycznia 2014 MF wydało kilkaset interpretacji dotyczących VAT. Podatnicy, szczególnie odliczający VAT od „wydatków samochodowych” powinni jeszcze raz sprawdzić, czy nadal prawidłowo dokonują rozliczeń.

Tworzenie polskiego prawa podatkowego - kilka słów do Pani Premier

Pani Premier, jeśli chce Pani znaleźć środki na sfinansowanie zamierzeń politycznych nowego rządu trzeba zlikwidować patologiczny sposób tworzenia prawa podatkowego – pisze profesor Witold Modzelewski.

System ulg i zniżek dla rodzin w ramach Karty Dużej Rodziny

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o skierowaniu do konsultacji społecznych projektu ustawy o karcie dużej rodziny. MPiPS zamierza w ten sposób uregulować działanie systemu ulg i zniżek dla członków rodzin z przynajmniej trójką dzieci.

Pośrednictwo przy sprzedaży akcji i udziałów a podatek VAT

Pośrednictwo zgodnie z definicją słownikową to działalność osoby trzeciej mająca na celu porozumienie się między stronami lub załatwienie jakichś spraw dotyczących obu stron, jak również kojarzenie kontrahentów w transakcjach handlowych oraz umożliwianie kontaktu uczestnikom rynku pracy.

Podatek od środków transportowych - II rata do 15 września

Drugą ratę podatku od środków transportowych należy opłacić w terminie do 15 września. Podatnicy objęci obowiązkiem podatkowym wpłaty podatku dokonują na rachunek budżetu gminy, na terenie której znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika.

Plany legislacyjne Ministra Finansów

Pomoc dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą i przywileje dla rzetelnych firm zapowiedział w Sejmie 27 sierpnia br. minister finansów Mateusz Szczurek, przedstawiając działania resortu finansów w najbliższych miesiącach. Zwroty w ramach ulgi na dziecko mają być dokonywane w terminie 30 dni od złożenia e-deklaracji PIT.

Odsetki z tytułu nieterminowej spłaty alimentów podlegają opodatkowaniu

Alimenty na rzecz dziecka, które nie ma ukończonych 25 lat korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast odsetki z tytułu nieterminowej spłaty alimentów są opodatkowane i muszą zostać wykazane jako przychód w zeznaniu rocznym, za rok w którym zostały wpłacone.

Nowe zasady ulgi na dziecko od 2014 roku

Już od rozliczenia dochodów roku 2014 mają obowiązywać nowe, zapowiedziane przez premiera Tuska zasady odliczania ulgi na dziecko. Najbiedniejsi, którym często nie starczało podatku, by w pełni skorzystać z ulgi dostaną od fiskusa kwotę, której nie mogli odliczyć. Eksperci szacują, że sześcioosobowa rodzina może zyskać na tych zmianach ok. 3800 zł. Mniejsze ale również zauważalne korzyści odniosą rodziny z trójką dzieci. Zyski będą tym większe, im więcej dzieci w rodzinie oraz im niższe dochody.

Ulga na dziecko – zmiany 2014/2015

Już od 2014 roku rząd dopłaci tym rodzicom, którzy mają za mały PIT, by w pełni skorzystać z ulgi prorodzinnej. Ponadto wysokość ulgi na trzecie i kolejne dziecko ma wzrosnąć o 20%.

Za „deregulację” doradztwa podatkowego zapłacą wszyscy: podatnicy, budżet i… doradcy podatkowi

W dniu 10 sierpnia 2014 r. weszła w życie „deregulacja” zawodu doradcy podatkowego, będąca swoistą zemstą zza grobu byłego „liberalnego” ministra sprawiedliwości, który zasilił już szeregi „antysalonowej” opozycji.

Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów już działa

Ministerstwo Finansów uruchomiło 18 sierpnia 2014 r. Portal Podatkowy. To pierwszy etap wdrażanego nowego systemu teleinformatycznego administracji podatkowej, wspierającego podatników w prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych.

Korespondencja z urzędu skarbowego otrzymana z opóźnieniem

Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą czy osobą fizyczną, przed dłuższym urlopem zabezpiecz odbiór korespondencji. Nie wszystkie listy mogą czekać na ciebie dłużej niż 14 dni. Jeśli otrzymasz korespondencję z urzędu skarbowego, możesz – z powodu przerwy urlopowej – przegapić termin odwołania się od decyzji urzędu. Co wtedy?

Więcej spraw urzędowych załatwianych drogą elektroniczną

Od 11 sierpnia obowiązują nowe zasady funkcjonowania Elektronicznych Skrzynek Podawczych (dostępnych na platformie ePUAP i stronach internetowych instytucji ), które zwiększyły liczbę spraw urzędowych załatwianych drogą elektroniczną, a także ułatwiają obywatelom korzystanie z tej drogi komunikacji z urzędem.

Wydatki na kurs prawa jazdy w kosztach podatkowych

Wydatki poniesione na sfinansowanie pracownikom kursów prawa jazdy mogą obniżyć należny fiskusowi podatek przedsiębiorcy. Niezbędnym warunkiem jest jednak wykazanie, że zapłata za kurs jest związana z prowadzoną działalnością. W niektórych przypadkach pracownicy nie zapłacą od ufundowanego szkolenia PIT-u.

Umowa o wymianie informacji podatkowych z Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi

Polska zawarła z Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi umowę o wymianie informacji w sprawach podatkowych. Zawarcie umowy stało się możliwe z chwilą, gdy zmieniło się podejście administracji Wysp do kwestii wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów na warunkach Incoterms FCA

Moment powstania obowiązku podatkowego reguluje art. 19a ustawy o podatku od towarów i usług. Za podstawowy termin powstania obowiązku podatkowego uznaje się chwilę dokonania dostawy towarów.

Termin przeglądu technicznego kasy rejestrującej

Obowiązkowy przegląd techniczny kasy rejestrującej z wymienionym modułem fiskalnym, powinien być wykonany nie rzadziej niż co 2 lata licząc od dnia wymiany modułu kasy. Dlatego wymiana modułu fiskalnego kasy i jego fiskalizacja przerywa bieg poprzedniego przeglądu technicznego dokonanego przed wymianą modułu.

Spadek dochodów z akcyzy: co dalej?

Nawet oficjalne dane resortu finansów nie są w stanie ukryć postępującego od kilku lat spadku dochodów budżetowych i efektywności fiskalne podatku akcyzowego. Również w 2014 roku nie będzie lepiej - ocenia profesor Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych.

Podatek węglowodorowy w Sejmie

25 lipca 2014 r. Sejm uchwalił rządowy projekt ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym, o zmianie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Zmienione formularze SD-3 i SD-3/A od 1 września 2014 r.

1 września 2014 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 2 lipca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn. Rozporządzenie to wprowadza nowe wzory zeznania SD-3 i informacji SD-3/A.

Nowa deklaracja PCC-3 i informacja PCC-3/A od 1 września 2014 r.

1 września 2014 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 2 lipca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych. Rozporządzenie to wprowadza nowe wzory deklaracji PCC-3 i informacji PCC-3/A.

Wyrok TK dotyczący opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń

W dniu 8 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok (sygn. K 7/13) dotyczący zgodności z Konstytucją RP przepisów dotyczących opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracowników.

Wyższe ulgi podatkowe dla firm w strefach ekonomicznych

Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) będą przyciągać coraz więcej małych i średnich firm - uważa Ministerstwo Gospodarki. Już teraz w wielu strefach ekonomicznych mogą one liczyć na lepsze warunki niż duże podmioty – zarówno na wyższe ulgi podatkowe, jak i krótszy wymagany okres utrzymywania zatrudnienia.

Usługi finansowe i ubezpieczeniowe - mniej zwolnień z VAT w 2015 r.

Zmiany w podatku VAT, które mają wejść w życie w 2015 r., zakładają uchylenie zwolnienia z podatku VAT dla niektórych usług finansowych i ubezpieczeniowych. Proponowane zmiany zmierzają do usunięcia zwolnienia z VAT w przypadku świadczenia usług stanowiących element zwolnionej od podatku usługi finansowej lub ubezpieczeniowej, stanowiącej odrębną całość nawet gdy jest usługą właściwą i niezbędną do świadczenia usługi zwolnionej.

Opłaty lokalne - opłata miejscowa i uzdrowiskowa

Opłata miejscowa i opłata uzdrowiskowa należą do kategorii opłat lokalnych, pobierane są od osób fizycznych przebywających w miejscowościach o korzystnych właściwościach klimatycznych, walorach krajobrazowych w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych.

Nowa dyrektywa UE w sprawie opodatkowania spółek dominujących i zależnych

Rada ECOFIN przyjęła 8 lipca 2014 r. w Brukseli dyrektywę wprowadzającą zmiany w zakresie opodatkowania spółek dominujących i zależnych różnych państw członkowskich. Zmiany mają zapobiegać podwójnemu nieopodatkowaniu dywidend wypłacanych w ramach grup tych spółek, wynikających z hybrydowych instrumentów finansowych. Przyjęcie nowych rozwiązań to ważny krok w walce z agresywnym planowaniem podatkowym i znaczący wkład Unii Europejskiej w międzynarodowe działania w zakresie zwalczania unikania opodatkowania.

REKLAMA