REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT 2014

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady powstawania obowiązku podatkowego przy sprzedaży biletów

Dla usługi sprzedaży biletów wstępu nie określono szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego, mają więc zastosowanie ogólne zasady powstawania obowiązku podatkowego, tj. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Jeżeli jednak przed wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania.

Bezpłatne wejście na siłownię w promocji - co z VAT?

„Fitness” Sp. z o.o. posiada sieć siłowni na terenie dużego miasta. Chcąc pozyskać nowych klientów Spółka oferuje osobom, które jeszcze nie korzystały z jej usług, pierwsze wejście na siłownię za darmo. Spółka, dbając o kondycję fizyczną swoich pracowników umożliwia osobom tym nieodpłatne korzystania z siłowni w wymiarze 2 godzin miesięcznie. Czy wskazane usługi podlegają opodatkowaniu VAT?

VAT-26 - informacja o firmowych samochodach

Od 1 kwietnia 2014 r. podatnicy VAT, chcący odliczać 100% VAT od samochodów wykorzystywanych wyłącznie do swojej działalności będą musieli złożyć do urzędu skarbowego informację VAT-26. W dniu 21 marca 2014 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie określające wzór tego formularza.

Odliczanie VAT - wady i braki towarów w dostawie

Zdarza się, że zamówione przez nas produkty z danej partii nie spełniają uzgodnionych norm i są zwracane sprzedawcy. Niekiedy w dostawach występują również braki ilościowe, np. nie dostarczono jednej z pozycji wykazanych na fakturze. Informujemy wtedy o tym dostawcę, który sporządza faktury korygujące. Mamy jednak wątpliwości, czy w takich sytuacjach możemy dokonać pełnego odliczenia VAT z otrzymanych faktur?

REKLAMA

Samochód w firmie od 1 kwietnia 2014 r. - aktywne druki, przepisy

Od 1 kwietnia 2014 r. zmieniają się przepisy określające dokonywanie odliczeń podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Poznaj nowe przepisy obowiązujące od 1 kwietnia 2014 r. oraz skorzystaj z aktywnych druków do rozliczeń VAT od samochodów.

Zwolnienie z VAT - co warto wiedzieć w 2014 r.?

Przepisy podatkowe przewidują dwa rodzaje zwolnień z podatku VAT: przedmiotowe odnoszące się do sprzedaży konkretnych usług i towarów oraz podmiotowe, przewidziane dla przedsiębiorców, którzy nie przekroczyli określonego ustawowo limitu sprzedaży w danym roku. Liczne zmiany w przepisach podatkowych obowiązujące od początku 2014 roku dotyczą również możliwości skorzystania z powyższych zwolnień.

Rozliczenie VAT od obciążenia klienta dodatkowymi kosztami

Z początkiem 2014 r. w ustawie o VAT pojawiła się nowa definicja podstawy opodatkowania. Znowelizowana ustawa już wprost określa, co wliczamy do podstawy opodatkowania, a czego nie wliczamy. Zmiana ta ma również wpływ na rozliczenie VAT od obciążenia kontrahentów dodatkowymi kosztami.

Odliczenie VAT od samochodów - zmiany od 1 kwietnia

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o VAT uchwaloną przez Sejm na początku lutego. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 kwietnia 2014 r. zmienią się zasady odliczeń i rozliczania podatku VAT od samochodów osobowych do 3,5 tony. Odliczenie będzie zależała od sposobu użytkowania pojazdu przez przedsiębiorcę.

REKLAMA

Obowiązek podatkowy w VAT – zmiany od 1 stycznia 2014 r.

Z dniem 1 stycznia 2014 r. na mocy ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, uległy zmianie zasady rozpoznania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT. Zmiany te dotyczą zarówno ogólnych, jak i szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego.

Najem prywatny a rejestracja jako czynny podatnik VAT

Podatnik planuje rozpoczęcie działalności gospodarczej. W tym celu zarejestrował się jako czynny podatnik VAT. Czy w tej sytuacji, świadcząc usługi najmu, które były wcześniej zwolnione z VAT, musi je opodatkować? Jeżeli podatnik wynajmuje nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości wyłącznie na cele mieszkaniowe, to świadczona przez niego usługa najmu nadal będzie korzystać ze zwolnienia z VAT.

Zwolnienie podmiotowe z VAT 2014 / 2015

Od 2014 roku zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT, przestało mieć charakter zwolnienia podmiotowego. Definicja w aktualnych przepisach odnosi się wprost do wartości sprzedaży, tj. do przedmiotu opodatkowania. Limit kwotowy 150 000 zł nie uległ zmianie, jednak przestał dotyczyć wartości sprzedaży opodatkowanej VAT. Tak samo jest w 2015 roku.

Obowiązek podatkowy przy nabyciu bonów podarunkowych

Podatnik nie będzie zobowiązany do opodatkowania kwoty należności (w momencie jej otrzymania) wpłaconej w związku z nabyciem bonów podarunkowych. Obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie wykonania usługi świadczonej przez podatnika lub w momencie wydania towaru klientowi, będącemu dysponentem bonu.

Stawka podatku VAT na e-booki

Obecnie książki w wersji elektronicznej (e-booki, audiobooki) obłożone są 23-proc. stawką podatku VAT, podczas gdy w przypadku papierowych książek jest to 5 proc. Wyższy VAT na e-booki hamuje rozwój rynku - uważa Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki.

Automatyczna korekta złych długów z tytułu VAT

Znowelizowany w 1 stycznia 2013 r. artykuł 89a i artykuł 89b ustawy o VAT informuje, że w przypadku wystąpienia przeterminowanych wierzytelności, sprzedawca ma prawo do zwrotu VAT uprzednio naliczonego na fakturze. Nabywca natomiast ma obowiązek wyksięgowania wcześniej dokonanego potrącenia podatku VAT naliczonego, wynikającego z niezapłaconych dokumentów zakupu.

Zasady odliczania VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. weszły w życie nowe zasady rozliczania VAT od samochodów osobowych. Zmiany dotyczą zasad odliczania VAT od zakupu (leasingu, najmu itp.) samochodów, jak również rozliczania kosztów związanych z eksploatacją samochodów oraz zakupu paliwa.

Podstawa zwolnienia z VAT na fakturze - kto i kiedy musi ją zamieszczać?

Wraz ze zmianami w VAT z początkiem 2014 r. pojawiły się też nowe przepisy skierowane do firm zwolnionych z VAT. Najważniejszy z nich mówi o tym, że od początku 2014 r. muszą one wystawiać faktury, a nie rachunki jak dotychczas. Oprócz tego, dodatkowe rozporządzenie wprowadziło szczególne zasady dotyczące zestawu elementów na fakturach dokumentujących usługi zwolnione. Wśród elementów jest także podstawa do zwolnienia z VAT. W jakich sytuacjach należy taką podstawę zamieszczać?

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w ocenie przedsiębiorców

Od 1 kwietnia 2014 r. zacznął obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o VAT, które przewidują zupełnie nowe zasady rozliczania VAT od samochodów do 3,5 tony. Business Centre Club przeprowadził sondaż wśród przedsiębiorców na temat tego jak traktują wydatki związane z użytkowaniem samochodów firmowych oraz jak oceniają te najnowsze zmiany.

Nieodpłatne przekazanie materiałów reklamowych - opodatkowanie VAT

Nieodpłatne przekazanie materiałów reklamowych i promocyjnych niemających waloru konsumpcyjnego, takich jak katalogi, ulotki, cenniki i plakaty reklamowe, nie podlega opodatkowaniu VAT.

Sprzedaż samochodów używanych – nie będzie zwolnienia z VAT

Ministerstwo Finansów w końcu likwiduje zwolnienie dostawy samochodów używanych z podatku od towarów i usług.

Jak uniknąć VAT od remanentu likwidacyjnego

Podatnik VAT w przypadku zakończenia działalności zobowiązany jest opodatkować remanent likwidacyjny. Obowiązek ten dotyczy podatników VAT będących osobami fizycznymi oraz spółkami osobowymi nieposiadającymi osobowości prawnej. Podatnik może jednak skorzystać z rozwiązań, które pozwolą mu zminimalizować to obciążenie.

Rozliczanie VAT w transakcjach transgranicznych

W znowelizowanej ustawie o VAT zaproponowano wiele zmian zmierzających do liberalizacji i uproszczenia zasad rozliczania oraz warunków opodatkowania transakcji transgranicznych. W szczególności, złagodzono warunki stosowania stawki podatku 0% przy dostawach wewnątrzwspólnotowych i eksporcie towarów.

Korekta faktury w 2014 roku - brak potwierdzenia odbioru

W styczniu wystawiliśmy fakturę sprzedaży na dostawę 35 szt. towaru. W lutym klient zwrócił nam 5 szt. Takie rozliczenie wynika z umowy. Czy wystawiając korektę faktury 6 lutego, musimy przeczekać całą tę procedurę z uzyskaniem potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę, aby rozliczyć korektę? Korektę wysłaliśmy tego samego dnia pocztą z potwierdzeniem odbioru. Co, jeśli nie uzyskamy zwrotki? Wcześniej mieliśmy już problemy z tą firmą. Jest to mała, dwuosobowa firma, której pracownicy pracują głównie w terenie. Nam natomiast zależy, żeby rozliczyć korektę jak najszybciej.

Kiedy menadżer nie podlega opodatkowaniu VAT

Zawarcie w kontrakcie menadżerskim warunków ograniczających, czy wyłączających odpowiedzialność zleceniobiorcy (menadżera) za szkody wobec osób trzecich sprawia, że wykonywane przez niego czynności są wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Pełne odliczenie VAT od samochodów firmowych - informacja VAT-26

Ministerstwo Finansów zaprezentowało projekt rozporządzenia określającego wzór formularza VAT-26, zawierającego informację o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. Podatnicy VAT, którzy będą chcieli odliczać 100% VAT od samochodów wykorzystywanych w swojej działalności będą musieli złożyć do urzędu skarbowego informację VAT-26.

Odliczenie VAT od samochodów i paliw 2014 - zmiana ustawy o VAT

Ministerstwo Finansów skierowało 29 stycznia 2014 r. do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o VAT w zakresie odliczania podatku VAT z tytułu nabycia pojazdów samochodowych i paliwa do ich napędu oraz innych wydatków z nimi związanych. 7 lutego Sejm uchwalił tę nowelizację (20 lutego uchwalił ją również bez poprawek Senat), która wejdzie w życie 1 kwietnia 2014 r. Nie będzie można nadal odliczać VAT od paliwa do samochodów firmowych wykorzystywanych także do celów prywatnych.

Refakturowanie i zwrot wydatków

Zmiana przepisów, które obowiązują od początku 2014 r. w zakresie podatku VAT, może wpłynąć na zwiększenie sporów z organami podatkowymi na gruncie refakturownia usług oraz zwrotu wydatków.

Zatrzymanie kaucji gwarancyjnej z wynagrodzenia podwykonawcy a korekta VAT

Jeżeli spółka działająca w branży budowlanej zatrzymuje część wynagrodzenia należnego podwykonawcy z tytułu wykonania określonego etapu prac, nie dochodzi do „nieuregulowania należności” skutkującego obowiązkiem korekty podatku VAT naliczonego zgodnie z art. 89b ustawy o VAT. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. Analogiczne interpretacje zapadają na tle podatku dochodowego – podatnik nie ma zatem również obowiązku korekty kosztów określonej w art. 15b ustawy o CIT.

Zwolnienie z VAT czynności pomocniczych wobec usługi ubezpieczeniowej

Czynności związane z zawieraniem i wykonywaniem umów ubezpieczenia mieszczą się w pojęciu działalności ubezpieczeniowej. Jednocześnie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT przewiduje zwolnienie z VAT dla usługi stanowiącej element usługi ubezpieczeniowej i nie precyzuje zakresu podmiotowego.

Skutki podatkowe zawarcia umowy faktoringu

Faktoring może być sposobem na zatory płatnicze w firmie. Nie tylko jest alternatywą dla trudnego w uzyskaniu kredytu bankowego, ale także, poprzez przyspieszenie przepływów pieniężnych, stanowi dźwignię handlową, zapewniając firmie (faktorantowi) do dyspozycji większe środki obrotowe. Jakie są konsekwencje podatkowe rozliczenia umowy faktoringu?

Nowy wzór deklaracji VAT-11

Minister Finansów określił w drodze rozporządzenia nowy wzór deklaracji dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu - VAT-11.

Obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży usług

W związku z nowelizacją ustawy o VAT, od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe zasady dotyczące powstawania obowiązku podatkowego w podatku VAT w zakresie sprzedaży usług. Obecnie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi.

Faktura wystawiona przed dostawą towarów

Obowiązujące od początku 2014 roku przepisy ustawy o VAT wydłużają terminy wystawiania faktur. Można je wystawić 30 dni przed dostawą towarów i nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy. Oznacza to, że obecnie wystawienie faktury przed dokonaniem dostawy nie jest błędem.

Terminy odliczania VAT w 2014 r.

Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmianie uległy regulacje dotyczące terminów odliczania podatku naliczonego z tytułu nabywanych towarów i usług. Od początku 2014 r. termin odliczenia podatku z tytułu danej transakcji wiąże się z momentem powstania w odniesieniu do niej obowiązku podatkowego oraz chwilą uzyskania dokumentującej ją faktury. W rezultacie nabywcy zobowiązani są każdorazowo ustalać, kiedy sprzedawca lub usługodawca zobowiązany jest do rozliczenia podatku należnego od danej transakcji.

Jak dokonać rocznej korekty VAT za 2013 r.

Roczna korekta podatku VAT jest już dokonywana po raz kolejny, mimo to wciąż budzi wątpliwości. Szczególnie że nowe przepisy wprowadziły również zmiany w tym zakresie. Podatnicy rozliczający VAT za okresy miesięczne roczną korektę podatku naliczonego za 2013 r. rozliczają w deklaracji VAT-7 za styczeń 2014 r. składanej w terminie do 25 lutego 2014 r.

Uchwała SN kończy pseudooptymalizację w VAT

Większość funkcjonujących od kilku lat „patentów”, jak nie płacić VAT-u lub zarobić na jego zwrotach, jest zbudowana na fikcji fakturowej. Jest to w zasadzie tylko pięć pomysłów połączonych w różnych kombinacjach:

Kiedy doliczyć VAT przy sprzedaży samochodu firmowego

Obowiązujące od stycznia 2014 r. zmiany w VAT nie pozostały bez wpływu na kwestie związane ze sprzedażą samochodu firmowego. Jako że posiadanie takiego auta jest korzystne podatkowo, zapewne wielu przedsiębiorców korzysta z tego rozwiązania. Wielu też zastanawia się, czy sprzedając firmowy pojazd w 2014 roku będzie trzeba doliczyć VAT?

Odliczenie VAT w następnych okresach rozliczeniowych

Odliczanie podatku naliczonego wynikającego z transakcji związanej ze sprzedażą opodatkowaną lub inną, ale z prawem do rozliczenia, jest jednym z najważniejszych uprawnień czynnego podatnika VAT. Ważne przy tym jest nie tylko to, aby podatnik w prawidłowy sposób zdefiniował kwotę VAT naliczonego podlegającego rozliczeniu, ale również to, by odliczenie dotyczyło odpowiedniego okresu rozliczeniowego.

Odliczanie podatku VAT od aut z kratką

Od 1 kwietnia 2014 r. zmienią się przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów z tzw. kratką. Podatek VAT będzie można odliczyć w pełni tylko wtedy, gdy samochód będzie używany wyłącznie do celów służbowych.

VAT przy nabyciu samochodów osobowych - zmiany od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia 2014 r. zaczną obowiązywać nowe zasady odliczania podatku VAT od samochodów osobowych. Przedsiębiorcy wykorzystujący samochody firmowe także na cele prywatne będą mogli odliczyć 50% podatku VAT przy zakupie samochodu.

Nowe zasady odliczania podatku VAT od samochodów

Sejm przyjął rządową nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która zakłada ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów używanych do celów służbowych i prywatnych.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych od 1 kwietnia 2014 r.

Sejm przyjął 7 lutego 2014 r. nowe zasady odliczania VAT przy nabyciu samochodów osobowych. Od 1 kwietnia 2014 r. przedsiębiorcy wykorzystujący auta firmowe również na cele prywatne będą mogli odliczyć 50% przy zakupie samochodu. Na możliwość odliczania VAT od paliwa poczekają jeszcze 16 miesięcy.

Nowe rozporządzenia dotyczące VAT

Od stycznia 2014 r. obowiązują nowe rozporządzenia Ministra Finansów dotyczące podatku od towarów i usług.

Jak dokonać korekty odliczonego VAT

Podatnicy mają obowiązek skorygować odliczenie VAT naliczonego dokonane w ubiegłym roku. Warto wiedzieć, jakie obowiązki ciążą w tym zakresie na podatnikach, a także jak dokonać prawidłowych obliczeń.

Opodatkowanie VAT obrotu bitcoinami

Obrót dokonywany bitcoinami, czyli wirtualną walutą, wywołuje niemałe poruszenie w zakresie opodatkowania podatkiem VAT. Obecnie nie ma jednolitego stanowiska, przeważa jednak opinia, że obrót bitcoinami powinien zostać zwolniony z VAT.

Odliczenie podatku VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją jako podatnik VAT

Do pewnego czasu, zdaniem wielu urzędów skarbowych, brak rejestracji do podatku VAT oznaczał brak możliwości odliczenia podatku od zakupów, które zostały poniesione przed rejestracją. Jednak prawo unijne mówi wprost, że jeśli podmiot zachowuje się jako podatnik, to oznacza to, że jest podatnikiem i nabywa przy tym zarówno prawa jak i obowiązki z tym związane.

Odliczanie VAT od samochodów - już po dwóch czytaniach w Sejmie

Jest szansa na zwiększenie zakresu odliczenia VAT dla podatników wykorzystujących samochód firmowy również do celów prywatnych, zmianę terminu wejścia w życie nowych przepisów na 1 kwietnia 2014 r. oraz na brak obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów dla osób chcących odliczać pełny VAT. To najważniejsze poprawki do projektu nowelizacji ustawy o VAT w zakresie odliczania VAT od samochodów i paliw zgłoszone w drugim czytaniu w Sejmie.

Zmiany w VAT 2014 - wyzwaniem dla księgowego

W ramach ogólnopolskiego cyklu spotkań pod hasłem „Księgowy w epicentrum zmian w VAT, cyfryzacji i globalizacji – wyzwania roku 2014”, 6 lutego w Warszawie odbyła się konferencja, na której oprócz najnowszych zmian w VAT, poruszano również tematy ważne dla pracy księgowego, korzystającego z nowoczesnych technologii w warunkach globalnej gospodarki.

Dokumentowanie rabatu dla potrzeb VAT w 2014 roku

W przypadku rabatu obniżającego wartość wszystkich dostaw towarów dokonywanych w przyjętym okresie rozliczeniowym na rzecz danego odbiorcy podatnik może wystawić jedną fakturę korygującą.

Opodatkowanie VAT dostawy towarów używanych

W 2014 r. zmieniły się zasady korzystania ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Zwolnienie określone w tym przepisie obejmuje wszystkie towary, a nie tylko towary, które można było uznać za towary używane na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2013 r. Wprowadzono jednak dodatkowe warunki, aby z tego zwolnienia korzystać.

Odliczenie VAT od samochodów - zmiany od 1 marca

Sejm zajął się projektem ustawy dotyczącej odliczenia podatku VAT od samochodów. Projekt przewiduje m.in., że od aut osobowych (ich zakupu i części do nich) wykorzystywanych jednocześnie do celów służbowych i prywatnych będzie przysługiwać odliczenie 50 proc. Zmiany mają obowiązywać już w marcu.

REKLAMA