REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - rozliczanie, Biznes i usługi

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wywóz śmieci i nieczystości w kosztach uzyskania przychodu

Przedsiębiorca prowadząc firmę, także w domu, ma możliwość rozliczania kosztów związanych z użytkowaniem części nieruchomości w kosztach podatkowych. Mieszczą się w tym także opłaty za wywóz nieczystości. W ten sposób można zmniejszyć podatek i faktyczne obciążenia opłatą za odbiór odpadów.

Ograniczenia w odliczaniu VAT – także dla samochodów osobowych w leasingu

W przypadku leasingu samochodów osobowych podatnikowi przysługuje prawo do częściowego odliczenia VAT-u. W przeciwieństwie jednak do innych źródeł finansowania zakupu pojazdu, podatnik będzie miał możliwość na dodatkowe odciążenie swojego zobowiązania wobec fiskusa.

Jak wnieść sprzeciw wobec kontroli podatkowej w firmie

Przedsiębiorca może wnieść sprzeciw wobec kontroli podatkowej przeprowadzanej w jego firmie, jeżeli odbywa się ona z naruszeniem obowiązujących przepisów. Na wniesienie sprzeciwu przedsiębiorca ma trzy dni robocze od dnia wszczęcia kontroli. Jakie skutki wywołuje wniesienie takiego sprzeciwu?

Nadaj swojej fakturze priorytet!

Z uwagi na obecną sytuację na rynku finansowym i występujące często zatory płatnicze wśród małych i średnich przedsiębiorstw, BIG InfoMonitor uruchamia Akcję Mobilizację, mającą na celu uświadomienie firmom korzyści płynących z korzystania z narzędzi umożliwiających w prosty i szybki sposób odzyskiwanie należności, dając im możliwość do nieograniczonego wpisywania dłużników do Rejestru BIG.

REKLAMA

Nowe zasady stosowania 0 proc. stawki VAT przy WDT

Zmieniają się zasady stosowania 0 proc. stawki VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Od 1 kwietnia 2013 r. podatnik, który zarejestruje się jako podatnik VAT-UE najpóźniej w momencie składania deklaracji będzie mógł zastosować 0 proc. stawkę VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Wydatki w podróży służbowej - odliczanie VAT

Pracownicy pracują w delegacji na budowach na terenie całego kraju. Zapewniam im hotel i wyżywienie. Dostaję faktury zbiorcze na usługi hotelowe i osobno na catering całodzienny. Czasami są to faktury za całe miesiące. Czy mogę odliczyć VAT z takich faktur?

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r. - dostawy wewnątrzwspólnotowe oraz transport lotniczy

Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązują zmiany w zakresie rozliczania VAT od wewnątrzwspólnotowych dostaw oraz przewozu w transporcie międzynarodowym.

Przedstawiciel podatkowy w VAT - nowości od 1 kwietnia 2013 r

Wchodząca w życie od początku kwietnia 2013 r. nowelizacja ustawy o VAT z 7 grudnia 2012 r. kompleksowo uregulowała instytucję przedstawiciela podatkowego. Do obowiązujących rozwiązań wprowadzono dalsze uproszczenia dla podatników zagranicznych ustanawiających przedstawiciela podatkowego oraz ułatwienia dla podmiotów, które mają pełnić funkcję przedstawiciela podatkowego.

REKLAMA

Nieodpłatne przekazanie towarów i usług w VAT 2013

Od 1 kwietnia 2013 r. wprowadzono kilka istotnych zmian dotyczących rozliczania VAT od nieodpłatnego przekazania towarów i usług (w tym próbek i materiałów reklamowych). Eksperci z Ministerstwa Finansów wyjaśniają te nowości.

5 lat przechowywania dokumentów kasowych

Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, w odpowiedzi na interpelację poselską nr 13881 wyjaśnił problem wydłużonego okresu przechowywania dokumentów kasowych.

Kasy fiskalne po 1 kwietnia 2013 r.

Od początku kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych, które przynosi dość sporo zmian. Eksperci Ministerstwa Finansów przygotowali omówienie najważniejszych z tych nowości. Poniżej publikujemy te wyjaśnienia.

Premie pieniężne - rozliczanie VAT

Premia lojalnościowa jest rabatem. Natomiast premia jakościowa stanowi zapłatę za świadczenie usług przez nabywcę towarów na rzecz sprzedawcy. Rodzaj przyznanych premii decyduje więc o sposobie rozliczania VAT. Potwierdził to NSA w orzeczeniach wydanych w 2012 r. Z tym stanowiskiem zgadzają się organy podatkowe.

Opłaty półkowe - kiedy można dochodzić ich zwrotu?

Sieci handlowe narzucają sprzedawcom produktów do ich sklepów dodatkowe opłaty, tzw. opłaty półkowe. Pojawia się pytanie, czy te dodatkowe koszty wejścia na rynek można odzyskać.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Zmienią się m.in. zasady rozliczenia wręczania klientom próbek towarów, czy materiałów reklamowych i promocyjnych z logo firmy. Inna będzie definicja działalności gospodarczej. Więcej nieodpłatnych dostaw będzie opodatkowanych. Droższa będzie kawa latte i cappuccino w kawiarni.

Green IT - nowa biznesowa moda czy konieczność?

Kilkanaście miesięcy temu Zielone IT było traktowane jako nowa biznesowa moda. Dziś to konieczność, która przynosi realne korzyści samym firmom i środowisku. Jakie płyną korzyści ze stosowania rozwiązania Green IT? Weź udział w badaniu Green IT.

Rozliczenie VAT nabywcy towaru z zagranicy - nowości od 1 kwietnia 2013 r.

Zasadniczo podatek VAT należny płaci i rozlicza sprzedawca. Są jednak sytuacje, że obowiązek ten spoczywa na nabywcy. Chodzi to w szczególności o import usług, a także m.in. o dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Od 1 kwietnia 2013 r. zmienią się przepisy ustawy o VAT w zakresie takich dostaw.

Nowe deklaracje VAT od kwietnia 2013 - VAT-10, VAT-11, VAT-12 i VAT-13

Minister Finansów przygotował nowe wzory deklaracji VAT. Chodzi o VAT-10, VAT-11, VAT-12 i VAT-13. Nowe wzory zaczynają obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r.

Kiedy nabywca towaru od zagranicznego dostawcy musi sam rozliczyć VAT?

W przypadku niektórych transakcji ustawa o VAT nakłada obowiązek rozliczenia podatku na nabywcę. Jest to odstępstwo od zasady ogólnej, zgodnie z którą podatek należny rozlicza sprzedawca. Klasycznym przykładem transakcji, w ramach której VAT zostaje rozliczony przez nabywcę jest import usług, jednakże do czynności takich należy zaliczyć również dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Od 1 kwietnia 2013 r. zacznie obowiązywać nowelizacja przepisów w tym zakresie.

Kompleksowa obsługa sprzedaży - na co zwrócić uwagę?

Przedsiębiorstwa handlowo-usługowe stojące przed zakupem oprogramowania nie mają łatwego wyboru. Bogata oferta programów służących do obsługi sprzedaży być może nie odstrasza, ale na pewno potrafi przyprawić o zawrót głowy.

Kiedy poleasingowy samochód można sprzedać bez VAT

Po zakończeniu leasingu podatnicy często sprzedają samochód wykupiony od firmy leasingowej. Jeżeli sprzedaż takiego samochodu nastąpi po 6 miesiącach od jego wykupu, to taka transakcja jest zwolniona z VAT, jako sprzedaż towaru używanego.

Czy wystawienie faktury wewnętrznej uchyla obowiązek wystawienia faktury podatkowej?

Od 1 stycznia 2013 r. znikły z polskiego systemu prawa faktury: VAT, VAT- MP, VAT-marża, a nawet faktura wewnętrzna. W tym ostatnim przypadku podatnicy mogą je wystawiać z tytułu niektórych czynności, ale tylko do końca tego roku: od 2014 r. znika ona na zawsze.

Zmiany w transakcjach łańcuchowych od 1 kwietnia 2013 r.

Jedna ze zmian w ustawie o VAT, która zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r., dotyczy transakcji łańcuchowych. Przedsiębiorca uczestniczący w transakcji łańcuchowej nie będzie musiał udowadniać, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie.

Konferencja Franczyza MoneyCon we Wrocławiu

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w Konferencji Franczyza MoneyCon 2013, która odbędzie się 23 kwietnia 2013 r. we Wrocławiu.

Kiedy rozpocząć ewidencjonowanie obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej

Podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej 1 lutego 2013 r. Pierwsza dostawa towarów na rzecz podmiotów wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT miała miejsce 14 lutego 2013 r., a jej wartość wyniosła 5.000 zł, zaś druga o wartości 16.000 zł miała miejsce 28 lutego 2013 r. W jakim terminie podatnik powinien rozpocząć ewidencjonowanie obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących?

Nowe regulacje w zakresie usług medialnych

Zaczęły obowiązywać nowe regulacje dotyczące usług audiowizualnych. Nowe przepisy dotyczą firm, których działalność gospodarcza polega na udostępnianiu audiowizualnych audycji na żądanie.

Ulga podatkowa dla najbardziej innowacyjnych firm

Ministerstwo Gospodarki zapowiada wprowadzenie ulgi podatkowej dla najbardziej innowacyjnych firm od stycznia 2014 r. Pod warunkiem, że Ministerstwo Finansów się na nią zgodzi.

Odliczenie VAT od usług noclegowych i gastronomicznych jest niemożliwe

Podatnik VAT nie może odliczać VAT naliczonego w cenie nabytych usług hotelarskich i gastronomicznych, nawet jeśli wykorzystywane są one do świadczenia jednolitej, niepodzielnej usługi opodatkowanej VAT.

Audiowizualna usługa medialna na żądanie - zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji

W dniu 28 lutego 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. Zmiany zakładają m.in. wprowadzenie do katalogu usług medialnych audiowizualnej usługi medialnej na żądanie.

Zgłoszenie kasy fiskalnej do urzędu skarbowego

Fiskalizacja kasy rejestrującej nie wystarcza do rozpoczęcia ewidencjonowania nią sprzedaży. Podatnicy VAT prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych muszą jeszcze zgłosić do urzędu skarbowego kasy rejestrujące (fiskalne), którymi chcą rejestrować obrót. Kasa fiskalna może działać tylko z unikatowym numerem ewidencyjnym, który nadać może jedynie naczelnik właściwego dla podatnika urzędu skarbowego. Na to zgłoszenie jest jedynie 7 dni od dnia fiskalizacji kasy.

Czy usługi związane z badaniami klinicznymi są zwolnione z VAT

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że usługi świadczone przez szpitale na rzecz sponsora badań klinicznych nie podlegają zwolnieniu od podatku VAT, gdyż nie są usługami podlegającymi zwolnieniu zgodnie z (sygn. akt I FSK 406/12, wyrok z dnia 20 czerwca 2012 r.).

Wierzytelności nieściągalne a VAT

Od początku 2013 r., w wyniku zmian wprowadzonych do ustawy o VAT ustawą deregulacyjną, obowiązują nowe zasady stosowania tzw. ulgi na złe długi, które pozwalają na korzystanie z tej instytucji w uproszczony sposób.

Kasy fiskalne 2013 / 2014 – obowiązki, zwolnienia, sankcje

Rozporządzenie Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. 2012 Nr 0, poz. 1382) – dalej rozporządzenie MF, wprowadziło próg zwolnienia w ewidencjonowaniu przy użyciu kasy fiskalnej na poziomie 20.000 zł. Przepisy te obowiązują również w 2014 roku.

Nadchodzą terminy przejścia na podatki kwartalne - czy warto?

W ostatnich tygodniach lutego mijają terminy pozwalające przedsiębiorcom przejść na kwartalne rozliczanie podatków. W przypadku podatku dochodowego jest to o tyle ważne, że przejścia można dokonać tylko raz w roku – do 20 lutego. Czy warto to zrobić?

Odliczenie VAT od zakupu paliwa do samochodów

Przed dokonaniem zakupu samochodu na cele działalności gospodarczej, warto zastanowić się, jakie konsekwencje dla przyszłych zobowiązań z fiskusem będzie rodził wybór konkretnego pojazdu. Wysokość VAT-owskich rozrachunków z tytułu eksploatacji używanego na potrzeby działalności gospodarczej samochodu zdeterminowana jest bowiem jego rodzajem.

Ulga na złe długi 2013

Czy podatnik (wierzyciel) ma prawo skorzystać w 2013 r. z tzw. ulgi na złe długi wyłącznie w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od terminu płatności wierzytelności? Czy może jednak dokonać korekty w rozliczeniu za następne okresy? Odpowiedzi udzielili eksperci Ministerstwa Finansów.

Przekazywanie klientom prezentów od ubezpieczyciela a odliczanie VAT

Czy ubezpieczyciel, przekazujący nieodpłatnie klientom prezenty reklamowe, ma prawo do odliczenia z podatku należnego kwoty podatku naliczonego przy nabyciu tych przedmiotów?

Deklaracja VAT-7 - kto musi rozliczyć się na nowym formularzu

W 2013 r. obowiązują nowe wzory deklaracji VAT-7(13), VAT-7K(7) i VAT-7D(4). Przepisy przejściowe pozwalają do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy 2013 r. stosować poprzednie wzory. Nie wszyscy jednak podatnicy mogą stosować stare wzory.

Ulga na złe długi w 2013 r.

W wyniku zmian wprowadzonych do ustawy o VAT od 1 stycznia 2013 r., obowiązują nowe zasady stosowania tzw. ulgi na złe długi, które pozwalają na korzystanie z tej instytucji w uproszczony sposób.

Refakturowanie ubezpieczenia przy umowie leasingu – skutki wyroku TSUE z 17 stycznia 2013 r.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 17 stycznia br. niezwykle ważny dla całej branży leasingowej wyrok, w którym stwierdził m.in., że w kontekście podatku VAT usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu i usługa leasingu co do zasady stanowią usługi odrębne i niezależne. Jakie są praktyczne skutki tego wyroku – zapytaliśmy o to Marcina Chomiuka, partnera oraz Tomasza Rolewicza, starszego menedżera w PwC, którzy reprezentowali podatnika przed Trybunałem.

Zakup towarów od dostawcy z UE z polskim NIP - rozliczenie VAT

Polski podatnik VAT nabył towary od handlowe od belgijskiego kontrahenta, który legitymuje się polskim NIP? Jak w tej sytuacji nabywca ma rozliczyć VAT?

Maszyny z Rosji naprawiane w Polsce – jaka stawka VAT?

Podatnik polski otrzymuje od kontrahenta z Rosji, maszyny. Kontrahent rosyjski prowadzi na terytorium Rosji działalność gospodarczą. Maszyny są przekazywane polskiemu podatnikowi w celu ich naprawy. Po naprawie maszyny są wysyłane z powrotem do Rosji. Podatnik polski obciąża kontrahenta z Rosji kosztem wykonanej usługi naprawy.

Czy trzeba składać deklaracje VAT w czasie zawieszenie działalności gospodarczej?

Podatnicy VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie muszą składać deklaracji podatkowych VAT-7 (czy VAT-7K). Niemniej, jeśli w czasie zawieszenia działalności ponoszą stałe wydatki związane z tą działalnością i chcą odliczać VAT naliczony w tych wydatkach – deklaracje składać powinni. Obowiązek złożenia deklaracji wystąpi również wtedy, gdy podatnik zobowiązany będzie do skorygowania odliczonego uprzednio podatku naliczonego.

Nowe przepisy w zakresie świadczenia usług pocztowych

Dzięki najnowszym zmianom w Prawie pocztowym prywatni operatorzy pocztowi będą mogli konkurować z Pocztą Polską w zakresie przyjmowania i doręczania przesyłek o wadze maksymalnej do 50 g. Nowe przepisy rozszerzają także definicję usług pocztowych.

Przekazanie kontrahentom kalendarzy z logo firmy - rozliczenie VAT

Podpowiadamy, jak rozliczyć VAT w przypadku przekazania przez podatników kalendarzy z logo firmy swoim kontrahentom i pracownikom.

Ulga na złe długi a sprzedaż wierzytelności

Podatnicy podatku VAT, którym kontrahenci nie zapłacili za sprzedane towary lub usługi mogą skorzystać z tzw. ulgi na złe długi i tym samym odzyskać podatek VAT odprowadzony od niezapłaconych faktur. W praktyce często zdarza się jednakże, iż podatnik po skorzystaniu z powyższej ulgi sprzedaje osobie trzeciej wierzytelności nią objęte. Wówczas pojawia się pytanie czy w takiej sytuacji należy dokonać korekty zwiększającej podatek należny.

Jakich pracowników szukają pracodawcy

Polskie firm wciąż potrzebują specjalistów i menadżerów – wynika z raportu Antal International. Największym powodzeniem wśród pracodawców cieszą się fachowcy z branży e-commerce oraz IT. W 2013 r. w górę mają pójść ich wynagrodzenia.

Jak wybrać kasową metodę rozliczania VAT

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, jeżeli chcą wybrać kasową metodę rozliczania VAT, mają w roku 2013 na to czas do 15 stycznia.

Jak przejść na metodę kasową przy rozliczaniu VAT

Dzięki ustawie deregulacyjnej, która właśnie weszła w życie, tzw. mali podatnicy (firmy, których sprzedaż nie przekroczyła równowartości 1,2 mln) mogą na nowych zasadach korzystać z metody kasowej przy rozliczaniu VAT. To oznacza, że mogą oni wstrzymać się z rozliczeniem podatku do czasu, kiedy otrzymają zapłatę od kontrahenta. Do 15 stycznia takie przedsiębiorstwa mają czas, by w urzędzie skarbowym zadecydować, czy chcą od początku tego roku korzystać z metody kasowej.

Mały podatnik 2013

Ze statusem małego podatnika w PIT, CIT i VAT wiążą się pewne przywileje. Przedsiębiorcy będący małymi podatnikami mają możliwość kwartalnego rozliczania VAT-u i rozliczania VAT metodą kasową, wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy tylko raz na kwartał oraz możliwość dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych. Limity dla małych podatników są w 2013 roku mniejsze niż w zeszłym roku.

Formularze VAT w 2013 roku

Minister Finansów wprowadził od początku 2013 roku nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D. Skorzystaj z aktualnych wzorów formularzy.

REKLAMA