REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - rozliczanie, Nowości prawne 2014

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odliczanie VAT od samochodów w 2014 roku – komentarz do projektu zmian w ustawie o VAT

Nowe zasady odliczania VAT od wydatków związanych z samochodami, jakie proponuje Ministerstwo Finansów są zdecydowanie mniej korzystne dla podatników niż to wynika z treści decyzji derogacyjnej wydanej przez Radę UE. Do czerwca 2015 r. nie będzie np. można odliczać VAT od wydatków na paliwo do samochodów firmowych używanych również do celów prywatnych. Projekt nowelizacji ustawy o VAT w tym zakresie omawia i komentuje Krzysztof Ugolik, doradca podatkowy z PwC. Nowe zasady mają wejść w życie już od 1 marca 2014 r.

Zbiorcza faktura korygująca w 2014 r.

Podatnik wystawia zbiorcze faktury korygujące po zakończeniu każdego roku kalendarzowego. Faktury te dotyczą udzielonych kontrahentom rabatów rocznych. Podatnik powziął wątpliwość, czy w przypadku, gdy faktury takie będzie wystawiał w roku 2014 r. wystarczającym będzie podanie w ich treści do jakiego okresu się odnoszą (bez konieczności powoływania się na numery faktur korygowanych).

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w 2014 roku

Prawdopodobnie od 1 marca 2014 r. zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące zasad odliczania podatku VAT od samochodów. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw w tym zakresie (ustawa nowelizująca). Projekt ten omawia Piotr Paszek, doradca podatkowy z ECDDP Sp. z o.o.

Obowiązek podatkowy w VAT – czynności z przełomu 2013 / 2014

Publikujemy wyjaśnienia ekspertów Ministerstwa Finansów odnośnie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT w zakresie przepisów przejściowych, dotyczących czynności dokonanych na przełomie roku 2013 i roku 2014.

REKLAMA

Dostawa towarów, przy której podatnikiem jest nabywca - obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r.

Rok 2014 przyniósł istotne zmiany w zakresie ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT. Publikujemy wyjaśnienia ekspertów Ministerstwa Finansów w tym zakresie odnośnie dostawy towarów, przy której podatnikiem jest nabywca, w świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r.

Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - import towarów i usług

Przedstawiamy wyjaśnienia ekspertów Ministerstwa Finansów odnośnie importu towarów i importu usług w świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r., dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT.

Niższe opłaty interchange od 1 lipca 2014 r.

1 stycznia 2014 r. weszła w życie ustawa z 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych, której celem jest obniżenie tzw. opłaty interchange – podstawowej części opłaty ponoszonej przez akceptantów (sprzedawców) przy przyjmowaniu transakcji kartami płatniczymi. Jednak dopiero od 1 lipca 2014 r. zacznie obowiązywać maksymalna stawka tej opłaty na poziomie 0,5%.

Doradcy podatkowi wybiorą nowe organy KIDP

Doradcy podatkowi wybierają swoje nowe władze na kolejną kadencję na IV Krajowym Zjeździe Doradców Podatkowych, który odbędzie się w dniach 10-12 stycznia 2014 r.

REKLAMA

Rozliczanie zaliczek w VAT po zmianach

W obrocie gospodarczym przekazanie zaliczki jest często spotykaną praktyką, która ma służyć zabezpieczeniu interesu stron w dążeniu do sfinalizowania transakcji. Jeśli umowa została wykonana prawidłowo, to zaliczka zostaje zaliczona na poczet ceny dostawy towaru lub wykonania usługi. W przeciwnym razie strona, która wpłaciła zaliczkę, ma prawo żądać jej zwrotu.

Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne

Z początkiem 2014 roku nastąpiły zasadnicze zmiany dotyczące ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT. Dotyczą zarówno zasad ogólnych, jak i modyfikują dotychczasowe szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego. Przedstawiamy wyjaśnienia ekspertów Ministerstwa Finansów w zakresie zasad ogólnych powstawania obowiązku podatkowego w świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r.

Czy faktura wystawiona w 2014 r. osobie fizycznej musi zawierać NIP

W treści przepisów o fakturach, które obowiązują od 1 stycznia 2014 r., nie znalazłem wyłączenia z obowiązku podawania na fakturach numeru NIP nabywcy, w przypadku gdy nabywca jest osobą fizyczną. Chodzi mi o faktury na dostawę wody. Czy to oznacza, że faktury wystawiane osobom fizycznym, np. za dostawę wody, muszą zawierać numer NIP nabywcy?

Kaucja gwarancyjna w VAT

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła regulacje dotyczące składania kaucji gwarancyjnej przez podmioty dokonujące dostaw towarów wrażliwych, które nie posiadają w dniu złożenia wniosku zaległości podatkowych.

Ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów

Po wprowadzeniu przez Ministerstwo Finansów projektowanych zmian w przepisach w zakresie prawa do odliczania VAT od samochodów, przedsiębiorcy, którzy używają samochodu firmowego również do celów prywatnych będą mieli ograniczone prawo do odliczenia VAT.

Odliczenie VAT z faktur za energię elektryczną w 2014 r.

Faktura za energię elektryczną zostanie wystawiona 2 lutego 2014 r. z terminem płatności upływającym 20 marca 2014 r. Obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstanie w tej sytuacji w lutym 2014 r. Kiedy powstanie prawo do odliczenia z takiej faktury? Czy gdyby kontrahent otrzymał fakturę w lutym, prawo do odliczenia podatku naliczonego powstałoby u niego już w lutym?

Odliczenie VAT od aut z kratką od 1 stycznia 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. wróciło odliczenie VAT od samochodów z kratką. Tym razem jednak samo wmontowanie kratki nie wystarczy, auta muszą spełaniać nowe zasady dotyczące wydawania homologacji.

Błędna stawka VAT na fakturze. Co teraz?

Na sprzedawcy towaru lub usługi ciążą ważne obowiązki związane z dokumentowaniem transakcji. Jednym z najważniejszych jest ustalenie prawidłowej stawki VAT. Przepisy dotyczące stawek VAT mogą nie być jasne dla przedsiębiorców, dlatego błędy pod tym względem jak najbardziej zdarzają się. Pomyłka w stawce VAT pociąga za sobą skutki podatkowe odczuwalne dla obu stron transakcji.

VAT 2014 - najważniejsze zmiany

Spośród około 50 zmian w podatku VAT, jakie wchodzą w życie od 1 stycznia 2014 r. na skutek uchwalenia ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka z nich, które są z pewnością najważniejsze dla podatników.

W 2014 r. nowe zasady rozliczania VAT

Zmiany w podatku VAT, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2014 r., mogą utrudnić działalność przedsiębiorcom.

Zwolnienie z VAT 2014 - podmiotowe, czy przedmiotowe?

Od 2014 roku, zwolnienie z VAT do 150 000 zł nie jest formalnie zwolnieniem podmiotowym. Zgodnie z ze zmienionym art. 113 ustawy o VAT jest to zwolnienie dla sprzedaży dokonywanej przez podatników, a nie dla samych podatników. Inny sposób wyliczenia limitu, czy zmiany dotyczące sprzedaży własnego samochodu osobowego są dla podatników częściowo korzystne.

Zasady wystawiania faktur w 2014 r.

Zmiany w zakresie fakturowania, które weszły w życie z początkiem 2014 r. mają znaczenie dla większości podatników. W związku ze zmianami konieczne stało się przekonfigurowanie systemów informatyczno-księgowych.

Podatkowe korzyści dla wspierających działalność charytatywną

Przedsiębiorcy wspierający działalność charytatywną mogą liczyć na konkretne korzyści i zachęty podatkowe - informuje p. Wiesława Dróżdż, Rzecznik Ministra Finansów.

VAT od prezentów dla kontrahentów z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Prowadzimy działalność opodatkowaną VAT. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia chcemy przekazać nowym kontrahentom kosze świąteczne i kalendarze z logo firmy oraz ofertą naszych produktów. Do tej pory nie otrzymali od nas żadnych prezentów. W ten sposób chcielibyśmy zachęcić ich do dalszej współpracy w przyszłym roku. Jak rozliczyć VAT od przekazania tego rodzaju prezentów? W poprzednich latach w takich sytuacjach nie naliczaliśmy VAT.

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w 2014 r.

Z początkiem 2014 r. wraz ze zmianami w zakresie momentu powstawania obowiązku podatkowego wchodzą w życie modyfikacje momentu, w którym podatnik może pomniejszyć zobowiązanie podatkowe poprzez wykazanie podatku naliczonego. Nowe zasady w zakresie odliczenia podatku określone będą, podobnie jak dotychczas, głównie w art. 86 znowelizowanej ustawy o VAT i dotyczą transakcji krajowych, jak i międzynarodowych.

Bitcoin i wirtualne przedmioty - opodatkowanie PIT i VAT

Co roku rośnie wartość obrotu wirtualną kryptowalutą bitcoin, także w Polsce. Również coraz popularniejszym przedmiotem sprzedaży są tzw. wirtualne przedmioty, czyli nabyte podczas gier online praw do posiadania funkcjonujących w danej grze postaci, środków płatniczych, czy innych "rzeczy". Czy dochody osiągane ze sprzedaży tych praw powinny być opodatkowane PIT, a sam obrót podatkiem VAT? Wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Przekazanie dywidendy niepieniężnej a VAT

Przekazanie dywidendy niepieniężnej w postaci rzeczy i praw, które zostały nabyte przez spółkę lub wytworzone w ramach prowadzonej działalności, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jako nieodpłatna dostawa towarów lub nieodpłatne świadczenie usług.

Faktura korygująca zmniejszająca wartość sprzedaży

W lipcu 2013 r. źle wystawiliśmy fakturę sprzedaży - wartość faktury powinna być niższa. Wystawimy zatem korektę faktury zmniejszającą wartość. Czy należy korygować deklarację VAT-7 za lipiec? Jak taka sytuacja powinna być rozliczona w 2014 roku?

Wycięcie drzew i krzewów – opłaty i kary w 2014 roku

Minister Środowiska ustalił tradycyjnie stawki opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz stawki kar za zniszczenie zieleni (tym razem na rok 2014) - zwaloryzowane o wskaźnik inflacji. Przedsiębiorcy i inni posiadacze nieruchomości, którzy planują wycinkę drzew lub krzewów powinni się z tymi stawkami obowiązkowe zapoznać, by uniknąć kosztownej niespodzianki.

Ustawa budżetowa na rok 2014

Sejm w dniu 13 grudnia przyjął ustawę budżetową na rok 2014, która rzewiduje m.in. wzrost PKB o 2,5 proc. wobec przewidywanych 1,5 proc. w 2013 r., inflację na poziomie 2,4 proc. oraz ponad 47,6 mld zł deficytu.

Przepisy przejściowe w zakresie VAT na przełomie 2013 i 2014 r.

Z Nowym Rokiem wejdzie w życie jedna z największych nowelizacji przepisów ustawy o VAT. Towarzyszy jej wydanie wielu przepisów przejściowych. Z ich treścią warto się zapoznać, ponieważ mają duży wpływ na rozliczanie VAT w pierwszych okresach nowego roku. Niejednokrotnie może się okazać, że rozliczając VAT od dostawy towaru bądź świadczenia usług wykonanych w grudniu 2013 r., będziemy stosować przepisy obowiązujące od stycznia i na odwrót.

Zmiany w rozliczaniu VAT w 2014 r.

Na 2014 rok ustawodawca zapewnił nam poważne zmiany w podatkach. Dla spółek komandytowo-akcyjnych nowy rok przyniesie zmiany w rozliczaniu podatku dochodowego, natomiast dla znacznie większego grona podatników – rewolucja styczniowa dotyczyć będzie zasad rozliczania VAT-u.

Rozporządzenie w sprawie faktur 2014 – faktury uproszczone

Minister Finansów wydał 3 grudnia 2013 r. rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur, które będzie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. Dotyczy ono wydawania faktur uproszczonych, szczególnych sposobów przeliczania kwot w walutach obcych i późniejszych niż standardowe terminów wystawiania faktur.

Czy gminna jednostka budżetowa jest podatnikiem VAT - NSA pyta TSUE

10 grudnia 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem sygn. I FSK 311/12 zdecydował o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania prejudycjalnego w zakresie statusu prawnopodatkowego samorządowych jednostek budżetowych w podatku od towarów i usług.

Terminy zwrotu VAT będą krótsze

Kolejny projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT, nad którym obecnie trwają prace w Sejmie, przewiduje skrócenie terminu zwrotu VAT a także ograniczenie możliwości przedłużania przez organy podatkowe terminu zwrotu.

Podstawa opodatkowania w VAT w 2014 r.

Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmianie ulegają również regulacje dotyczące podstawy opodatkowania – podstawowego elementu konstrukcyjnego VAT ze względu na bezpośredni wpływ na wysokość podatku należnego.

Pożyczka dla Rosjanina nie podlega VAT

Czynny podatnik podatku od towarów i usług udziela pożyczki pieniężnej osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, posiadającej stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rosji, tj. świadczy na rzecz tej osoby usługę finansową. Wynagrodzeniem z tytułu świadczenia tej usługi są odsetki. Czy usługa ta korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?

Porady dietetyczne udzielane przez Internet nie są zwolnione z VAT

Zdaniem WSA w Poznaniu porady dietetyczne świadczone przez Internet nie stanowią usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Tym samym nie podlegają zwolnieniu od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Zdaniem sądu leczenie wymaga bezpośredniego kontaktu z lekarzem, a zatem leczenie przez Internet nie jest możliwe.

Rozliczenie kosztów w ramach konsorcjum a VAT

Organy podatkowe, inaczej niż sądy administracyjne uznają, że rozliczenia kosztów między partnerami konsorcjum stanowią świadczenie usług opodatkowanych VAT i powinny być dokumentowane fakturą.

Podatki 2014 - na co powinni przygotować się przedsiębiorcy?

Na początku grudnia w siedzibie Business Centre Club, w Pałacu Lubomirskich w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca zmian w podatkach dochodowych oraz podatku VAT w 2014 r., na które powinni przygotować się przedsiębiorcy.

Podstawa opodatkowania VAT 2014 – zmiana ustawy o VAT

Od 1 stycznia 2014 r. przestają obowiązywać przepisy art. 29 i art. 30 ustawy o VAT, czyli dotychczasowe zasady określania podstawy opodatkowania. W ich miejsce ustawodawca wprowadził nowe przepisy. Od początku 2014 roku zasady określania podstawy opodatkowania znajdziemy w art. 29a, art. 30a, art. 30b i art. 30c ustawy o VAT.

VAT 2014 - koniec zwolnienia z VAT sprzedaży towarów używanych

Od 2014 r. przedsiębiorcy nie będą mogli korzystać ze zwolnienia z VAT sprzedając używane składniki firmowego majątku. Nowelizacja znosi bowiem pojęcie „towarów używanych” w dotychczasowym brzmieniu. W konsekwencji obowiązkowe będzie opodatkowanie VAT-em sprzedaży również tych towarów, przy zakupie których nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT-u, w tym także środków trwałych i wyposażenia.

Jak przygotować się do zmian w VAT 2014

Z dniem 1 stycznia 2014 r. wchodzą w życie rewolucyjne zmiany w VAT. Jak bez większych problemów wejść w nowe realia podatkowe, zminimalizować ryzyko - podajemy kilka praktycznych wskazówek.

Premie i prezenty świąteczne - jak opodatkować?

Przekazywanie pracownikom premii i prezentów z okazji świąt Bożego Narodzenia należy rozliczać podatkowo. Przedsiębiorca powinien pamiętać o przychodach odbiorcy, własnych kosztach oraz o podatku VAT.

Kiedy firmy nie mogą korzytać ze zwolnienia z VAT

Nie można jednocześnie korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie krajowych przepisów i odliczenia podatku VAT przewidzianego przez unijną dyrektywę - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Kiedy warto wybrać zwolnienie z VAT w 2014 r.

Czynni podatnicy VAT, którzy chcą wybrać zwolnienie ze względu na wysokość obrotów i spełniają warunki, aby dokonać takiego wyboru, w nowym roku muszą wrócić do zwolnienia od 1 stycznia 2014 r. Organy podatkowe nie pozwalają, aby wrócić do zwolnienia w trakcie roku. Biorąc pod uwagę zmiany od 1 stycznia 2014 r., które dotyczą również zwolnień podmiotowych, należy już dziś zastanowić się, czy warto wybrać zwolnienie z VAT w 2014 r.

Modzelewski o skutkach odwrotnego obciążenia w VAT

W poniedziałek 25 listopada 2013 r. minął termin wpłaty podatku od towarów i usług za październik, czyli za pierwszy miesiąc, w którym obowiązuje tzw. odwrotne obciążenia w obrocie wyrobami stalowymi, miedzianymi i surowcami wtórnymi. Zdaniem prof. Witolda Modzelewskiego jest to największa w historii tego podatku mistyfikacja, gdyż nie ma tu jakiegokolwiek „obciążenia”. Zarówno bowiem dostawcy jak i nabywcy tych towarów nie płacą nic, a rozwiązanie to faktycznie likwiduje ten podatek na rynku o wartości grubo ponad 100 mld zł.

Rolnicy ryczałtowi - odliczenie VAT od zakupów z okresu zwolnienia

Rolnicy ryczałtowi, którzy zamierzają zrezygnować ze zwolnienia z VAT, często zadają pytania dotyczące prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów dokonanych w okresie zwolnienia, ale dotyczących płodów działalności rolniczej już opodatkowanej podatkiem VAT.

Jak służby finansowo-księgowe powinny przygotować się na zmiany w VAT 2014

Część zmian w ustawie o VAT zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r. Jednak zasadnicza część, można powiedzieć – fundamentalna dla funkcjonowania podatku od towarów i usług, zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2014 r. Jak te zmiany w ustawie o VAT wpływają (lub mogą wpłynąć) na zasady funkcjonowania służb finansowo-księgowych i do których warto przygotować się już teraz?

Eksport towarów a VAT - brak dokumentów wywozowych

Towar wyjechał w maju poza Unię. Nie otrzymaliśmy potwierdzenia zgłoszenia do procedury celnej ani odprawy do chwili złożenia deklaracji za maj. Dlatego w ogóle nie wykazaliśmy sprzedaży w deklaracji za maj. W czerwcu również potwierdzenia nie było, więc wykazaliśmy sprzedaż ze stawką krajową. Po złożeniu deklaracji otrzymaliśmy informację, że potwierdzenia nie będzie, ponieważ odbiorca nie dopełnił wymaganych formalności. Czy w takiej sytuacji deklaracje sporządziliśmy prawidłowo?

Zmiany przepisów ustawy o VAT 2013 i 2014

Najważniejsze zmiany przepisów ustawy o VAT wprowadzone nowelizacją z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy wchodzą w życie w trzech terminach, czyli 20 września 2013 r., 1 października 2013 r. oraz od 1 stycznia 2014 r.

Kiedy odliczyć podatek VAT od nabytej licencji

W wielu różnorodnych gałęziach gospodarki jedną z nieodzownych czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest nabywanie licencji. Udzielenie licencji z reguły przewiduje możliwość korzystania z niej przez dłuższy czas (przykładowo przez kilka tygodni czy też kilka miesięcy).

REKLAMA