REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowi i rewidenci

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Leasing - krajowy standard rachunkowości

Zasady wyceny i ujęcia w księgach rachunkowych oraz kryteria prezentacji i ujawnień w sprawozdaniu finansowym aktywów i zobowiązań oraz kosztów i przychodów wynikających z umów leasingu, najmu i dzierżawy, o których mowa w art. 3 ust. 4 i 5 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.), określa Krajowy Standard Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa”.

Sprawozdanie z całkowitych dochodów, a nie rachunek zysków i strat

Jednostki sporządzające sprawozdanie finansowe według MSSF mają obowiązek stosowania zaktualizowanych przepisów od 1 stycznia 2009 r. Z nowymi przepisami muszą się też zapoznać jednostki, które ich bezpośrednio nie stosują. Coraz częściej bowiem występuje konieczność korzystania z nich w zakresie, w jakim w ustawie o rachunkowości lub w standardach krajowych nie ma odpowiednich przepisów lub nie są one wystarczająco szczegółowe. Co oznacza nowe nazewnictwo w MSR nr 1?

Korekta podatku naliczonego od samochodów i paliwa dokonana w związku z wyrokiem ETS nie wymaga wstecznej korekty kosztów

Korekta podatku naliczonego od samochodów i paliwa, składana w związku z wyrokiem ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora, nie powoduje obowiązku wstecznej korekty kosztów uzyskania przychodów.

Bezpłatne słowniki internetowe dla księgowych

Poprawność językowa notatek służbowych, sprawozdań, raportów, korespondencji handlowej - to codzienność pracy księgowego. Pomocne w tym zakresie są internetowe słowniki (słowniki online). Prezentujemy wybór kilkunastu bezpłatnych słowników internetowych przydatnych w pracy księgowego.

REKLAMA

Czy praktyka w księgowości jest potrzebna, by przystąpić do egzaminu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych

Znowelizowana ustawa o rachunkowości wprowadziła zmiany w regulacjach dotyczących usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jedną z nich są warunki, jakie musi spełnić osoba chcąca przystąpić do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy. Jakie to warunki?

Wycena nieruchomości inwestycyjnych

Czy istnieją różnice pomiędzy wyceną nieruchomości inwestycyjnych pomiędzy polską ustawą a MSR?

Jak liczyć niższe odsetki oraz jakie zasady stosować przy wszczęciu postępowania podatkowego

Minister finansów wydał ogólną interpretację, jak liczyć niższe odsetki podatkowe oraz jakie zasady stosować przy wszczęciu postępowania podatkowego po zakończonej kontroli podatkowej.

Rezerwy a bierne rozliczenia międzyokresowe

W języku potocznym księgowi nazywają rezerwami bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Na czym polega różnica - wyjaśnienie znajdziemy w nowym Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe”.

REKLAMA

Resort finansów wstrzymuje wydawanie licencji księgowym

Od początku roku ustawa o rachunkowości zawiera przepisy dotyczące wydawania certyfikatów księgowych. Nie ma jednak rozporządzenia określającego sposób przeprowadzania egzaminów na księgowych. Dopóki resort finansów nie wyda przepisów wykonawczych, księgowi nie mogą się ubiegać o certyfikaty.

Wycena środków trwałych po przejściu na MSR

Jednostki gospodarcze, przechodząc z przepisów ustawy o rachunkowości na MSR, często borykają się z problemem wyceny środków trwałych. Jest to bardzo ważna część procesu dostosowywania ewidencji do potrzeb MSR. Wynika to z tego, że korekty wyceny środków trwałych mogą powodować istotną zmianę wartości majątku i kapitałów własnych, a także wyniku finansowego.

Stażu nie wlicza się do praktyki niezbędnej do uzyskania certyfikatu księgowego

Stażu z urzędu pracy odbywanego w księgowości przez bezrobotnego nie wlicza się do doświadczenia niezbędnego do uzyskania certyfikatu księgowego.

Praktykę zawodową w księgowości można nabyć w dowolnej firmie

Aby ubiegać się o certyfikat księgowy, trzeba zdobyć praktykę zawodową. Wystarczy pracować na minimum pół etatu w dziale księgowości dowolnej firmy.

Cesja prawa do rachunku jest opodatkowana

Przeniesienie wierzytelności, w tym praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego, ma charakter darowizny i podlega podatkowi od spadków i darowizn.

Świadczenia pracownicze w MSR nr 19 i w polskim prawie bilansowym

Problematykę świadczeń pracowniczych wprowadza do polskiego prawa bilansowego nowelizacja ustawy o rachunkowości, która wchodzi w życie w tym zakresie od 1 stycznia 2009 r. Dotychczas do rezerw z tytułu długo- i krótkoterminowych świadczeń pracowniczych odnosiły się tylko przepisy MSR nr 19 „Świadczenia pracownicze”.

Metody wyceny nieruchomości inwestycyjnych według znowelizowanej ustawy o rachunkowości i MSR nr 40

Na koniec roku obrotowego wycenie podlegają wszystkie składniki aktywów. Wartość bilansową niektórych z nich można ustalić różnymi metodami, ponieważ taką możliwość dopuszcza ustawa o rachunkowości. Wybraną metodę należy stosować w sposób ciągły, z roku na rok.

Wstępną opłatę należy rozliczać w czasie

Ujęcie w księgach rachunkowych na określony dzień kosztu pośredniego decyduje o sposobie jego rozliczenia jako kosztu podatkowego.

Jak ująć w księgach wartości niematerialne i prawne wytwarzane we własnym zakresie

Specjalną kategorią wartości niematerialnych i prawnych są koszty prac rozwojowych. Muszą one spełnić, poza definicjami podstawowymi, dodatkowe warunki, żeby mogły być ujęte w księgach jako wartości niematerialne i prawne.

Odsetki powiększą wartość aktywów

Sposób księgowania odsetek związanych z przygotowaniem lub wytworzeniem aktywów ulegnie zmianie. Będą one zwiększać ich wartość początkową.

Dwa zawody nie dla biegłych rewidentów

Biegli rewidenci nie będą mogli wykonywać innych zawodów - wynika z projektu nowej ustawy o biegłych rewidentach.

Skuteczna korekta deklaracji pozwala uniknąć kary grzywny

Niedopuszczalne jest nakładanie kary grzywny w drodze mandatu karnego w przypadku złożenia przez podatnika prawnie skutecznej korekty deklaracji.

Stypendia od osób fizycznych nie zawsze podlegają opodatkowaniu

Z podatku mogą być zwolnione środki na stypendia pochodzące od osób fizycznych tylko wtedy, gdy zostały przekazane na fundusz stypendialny uczelni wyższej.

Z uzyskaniem uprawnień księgowych nie trzeba się śpieszyć

Obecne przepisy zakładają wyłączenie od 30 czerwca 2010 r. możliwości uzyskania certyfikatu bez egzaminu. Senat jednak przyjął ustawę, która spowoduje, że przepisy te nie zostaną zastosowane.

Zobowiązania warunkowe trzeba ujawniać

Spółki mogą dokonywać poręczeń spłaty zobowiązań innych podmiotów. Jeżeli okoliczności wskazują na duże prawdopodobieństwo zaistnienia konieczności zapłaty należności za ten podmiot, należy utworzyć na ten cel rezerwę.

Obiady w szkolnych stołówkach z 7-proc. VAT do końca 2010 roku

Usługi gastronomiczne, w tym świadczone przez stołówki szkolne, objęte są obniżoną stawką VAT i nie ma możliwości ich zwolnienia z opodatkowania.

Inwestycje w nieruchomości według znowelizowanej ustawy o rachunkowości i MSR nr 40

Od 1 stycznia 2009 r. będzie obowiązywać doprecyzowana definicja inwestycji w nieruchomości. Obecne określenie tej kategorii aktywów budzi wiele wątpliwości, ponieważ zgodnie z nim do nieruchomości inwestycyjnych można zaliczyć tylko nabyte nieruchomości.

Dlaczego księgowy powinien wiedzieć, co to jest RSS

Zawód księgowego wymaga od osób go wykonujących ponadprzeciętnej, stale aktualizowanej wiedzy. Codziennie dużą część czasu pracy poświęca się na przeszukiwanie różnych źródeł informacji w Internecie. Dlatego warto korzystać z technologii RSS pozwalającej na automatyczną „prasówkę” wybranych przez nas stron internetowych.

Zaległa pensja podlega opodatkowaniu

Wynagrodzenia ze stosunku pracy wypłacone w 2008 roku podlegają opodatkowaniu również w tym roku, także gdy dotyczą lat ubiegłych.

Darmowe usługi nie poświadczą praktyki w księgowości

Od 2009 roku zmienią się przepisy dotyczące uzyskania certyfikatu księgowego. Księgowi, którzy chcą uzyskać certyfikat, nie udowodnią praktyki, gdy świadczyli usługi nieodpłatnie.

Wartości niematerialne w świetle MSR

Kiedy jednostka może zaliczyć składnik do wartości niematerialnych? Jak prawidłowo wycenić te składniki aktywów w momencie ich nabycia lub wytworzenia? Gdzie odnieść zwiększenie wartości, która nastąpiła wskutek przeszacowania?

Kapitalizacja odsetek wpływa na wynik finansowy

Deweloperzy i spółki budowlane powiększają wynik finansowy dzięki kapitalizowaniu kosztów kredytu.

Praktykę w księgowości poświadcza zakres obowiązków

Księgowy, który chce udowodnić posiadaną praktykę zawodową, może przedstawić zakres wykonywanych dotychczas obowiązków.

Duże zapotrzebowanie na księgowych

Księgowym i fachowcom od rachunkowości bezrobocie raczej nie grozi. Absolwenci Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego zatrudniani są niemal natychmiast po ukończeniu studiów.

Biura rachunkowe powinny walczyć o niższe składki

Usługowo prowadzący księgi rachunkowe muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Aby koszt polisy nie był uciążliwy, biura rachunkowe powinny walczyć o grupowe zniżki.

Ujęcie w klasyfikacji budżetowej dotacji dla samodzielnego zakładu opieki zdrowotnej

W związku z pismem z dnia [...] nr [...] w sprawie klasyfikacji dotacji dla samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Są różne sposoby uzyskania uprawnień biegłego rewidenta

Uprawnienia biegłego rewidenta mogą otrzymać osoby posiadające kwalifikacje ACCA. W tym celu muszą tylko zdać egzamin z prawa gospodarczego.

Bank dylematów etycznych pomoże księgowym

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce dąży do podniesienia profesjonalizmu zawodowego swoich członków. Kodeks etyki zawodowej został już opracowany. Obecnie trwają prace na bankiem dylematów etycznych.

Ujęcie i wycena początkowa wartości niematerialnych i prawnych

W ostatnich latach w strukturze aktywów jednostek gospodarczych coraz bardziej znaczące miejsce zajmują wartości niematerialne i prawne. W rozumieniu ustawy o rachunkowości do tych składników aktywów należy zaliczyć nabyte prawa majątkowe, wartość firmy oraz koszty zakończonych prac rozwojowych. Często jednak pojawia się problem, które wydatki można aktywować jako składnik wartości niematerialnych i prawnych.

Czy księgowa w biurze rachunkowym musi posiadać certyfikat

Czy biuro rachunkowe może zatrudniać na stanowisku księgowej osoby nieposiadające certyfikatu księgowego?

Wartość nieruchomości trzeba aktualizować

Konieczność dokonania aktualizacji aktywów może być wywołana spadkiem cen niektórych dóbr. Będzie ona konieczna, gdy fakt ten negatywnie wpłynie na realizację umów zawartych z kontrahentami.

Interpretacja wykluczy złe praktyki

Nowa interpretacja wyjaśni wątpliwości dotyczące ujęcia w księgach rachunkowych przychodu ze sprzedaży mieszkania.

Główny księgowy w sektorze publicznym musi mieć certyfikat lub staż

Aby pełnić funkcję głównego księgowego w sektorze publicznym, trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje, np. posiadać certyfikat księgowy.

Certyfikat bez egzaminu - lista uprawnionych szkół

W związku ze zmianą przepisów ustawy o rachunkowości studia podyplomowe cieszą się ogromną popularnością. Jednak tylko wybrane uczelnie pozwalają na zdobycie certyfikatu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych bez egzaminu. Poniżej przedstawiamy listę uprawnionych szkół. Dokumenty o nabycie certyfikatu bez egzaminu trzeba złożyć do 30 czerwca 2010 r.

Biura rachunkowe będą donosić na swoich klientów

Nowe przepisy zobowiążą biura rachunkowe do informowania o podejrzanych operacjach. Usługowo prowadzący księgi będą musieli m.in. analizować przeprowadzane transakcje. Zwiększone obowiązki biur rachunkowych wywołają wzrost cen usług księgowych.

Coraz mniej czasu na zdobycie certyfikatu bez egzaminu

Jeszcze tylko przez dwa lata resort finansów będzie wydawał certyfikaty na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych bez egzaminu. Jednym ze sposobów na zdobycie certyfikatu jest ukończenie studiów podyplomowych.

Czy studia podyplomowe z zakresu rachunkowości poprzedzone studiami inżynierskimi dają prawo do ubiegania się o certyfikat księgowego bez egzaminu

W biurze rachunkowym zatrudniony jest pracownik, który ma wymagany trzyletni okres praktyki w księgowości. Chce zacząć studia podyplomowe z zakresu rachunkowości. Jak należy rozumieć zapis dotyczący studiów podyplomowych, które muszą być poprzedzone studiami magisterskimi lub równorzędnymi, jeśli pracownik ukończył studia inżynierskie o specjalności: ochrona środowiska (uzyskując tytuł inżyniera). Czy będzie miał prawo do ubiegania się o certyfikat księgowego bez egzaminu?

Uprawnienia ACCA czy certyfikat MF

Czy osoba, która zamierza podjąć pracę w firmie outsourcingu księgowego, powinna zdecydować się na uzyskanie certyfikatu księgowego Ministerstwa Finansów, czy uzyskać uprawnienia ACCA?

Wymogi formalne konieczne do objęcia stanowiska głównego księgowego w jednostce budżetowej

Głównym księgowym jednostki sektora finansów publicznych może być osoba, która:

Warto mieć dodatkowe uprawnienia

Zdobywanie uprawnień rachunkowo-finansowych ACCA to długotrwały proces. Dlaczego warto mieć te kwalifikacje?

Usługi budowlane trzeba rozliczyć w czasie

Przychody związane z niezakończonymi usługami budowlanymi o okresie realizacji dłuższym niż sześć miesięcy ustala się proporcjonalnie do stopnia zaawansowania usługi.

Nie w każdym przypadku można stosować Krajowe Standardy Rachunkowości

Jeżeli ustawa o rachunkowości nie reguluje danego obszaru, można stosować krajowe standardy rachunkowości. Mają one pierwszeństwo przed standardami międzynarodowymi, które stosuje się tylko w przypadku braku regulacji krajowych.

REKLAMA