REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Warunki otrzymywania świadczeń w przypadku choroby pracownika oraz konsekwencje opóźnień w przekazywaniu informacji o chorobie

Zatrudnienie na umowę o pracę daje pracownikowi wiele różnych przywilejów. Jednym z nich jest możliwość pozostania w domu w trakcie choroby, nieświadczenia wówczas pracy na rzecz pracodawcy i pobierania w tym okresie wynagrodzenia za czas choroby albo zasiłku najczęściej chorobowego lub opiekuńczego. Aby jednak móc z tego typu świadczeń skorzystać należy przedtem spełnić kilka podstawowych warunków.

Jak święta listopadowe wpływają na wymiar czasu pracy pracowników

W listopadzie występują dwa święta (1 i 11 listopada), które obniżają wymiar czasu pracy pracowników, jeżeli przypadają w innym dniu niż dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Z tego powodu pracownicy mogą mieć w listopadzie br. różne wymiary czasu pracy w zależności od tego, w jakich rozkładach czasu pracy pracują.

Nie wolno pobierać linii papilarnych pracownika

Szef nie może pobierać od pracowników odcisku ich linii papilarnych, żeby kontrolować czas pracy, nawet jeżeli oni sami się na to zgodzili - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Urzędnik nie może sam sobie ustalać zasad kontroli

Inspektor pracy nie może przedłużyć sobie upoważnienia do kontroli, a protokół muszą podpisać wszyscy inspektorzy przeprowadzający daną kontrolę - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

REKLAMA

Kontrole PIP po zmianach

Od 8 sierpnia 2011 r. obowiązują zmiany ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Dotyczą one organizacji PIP, zadań powierzonych PIP, zasad prowadzenia postępowania kontrolnego przez PIP, pracowników PIP oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej i porządkowej pracowników PIP.

Pozew o zmianę oceny kwalifikacyjnej pracownika

Przy rozpoznawaniu pozwu dotyczącego uchylenia oceny kwalifikacyjnej pracownika sąd ma obowiązek merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy, w szczególności ustalenia, czy ocena została przeprowadzona prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi u danego pracodawcy przepisami. Jeżeli ocena była przeprowadzona niezgodnie z przepisami, sąd może i powinien ją uchylić.

Prowadzenie spraw firmy w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim

Jestem przedsiębiorcą, prowadzę małą rodzinną firmę z branży budowlanej. W kwietniu tego roku złamałem rękę i lekarz ortopeda wystawił mi zwolnienie na sześć tygodni. Ponieważ opłacam od lat składkę chorobową, należy mi się zasiłek. Przed długim weekendem majowym odbyłem bardzo ważne spotkanie biznesowe, w trakcie którego podpisałem umowę z kontrahentem. W tym dniu skontrolował mnie ZUS i na podstawie tego, że byłem w siedzibie firmy na spotkaniu, cofnął mi prawo do wypłaty zasiłku za całe sześć tygodni zwolnienia. Czy jest to postępowanie prawidłowe? Dlaczego cofnięto mi cały zasiłek, pomimo że na spotkanie poświęciłem, awaryjnie, tylko pół dnia? Czy za okres, kiedy byłem chory, będę musiał teraz opłacić składki na ZUS?

Jaki wymiar czasu pracy obowiązuje w żłobkach po nowelizacji przepisów

Czy to prawda, że teraz – w związku z wejściem w życie tzw. ustawy żłobkowej - pracownicy żłobka, którzy pracowali po 7 godz. i 35 minut, pracują dłużej? Jeśli tak, to w jaki sposób trzeba ich o tym poinformować i do kiedy?

REKLAMA

Czy przedsiębiorca może mieć status bezrobotnego?

Już od 1 lutego 2011 r. osoba fizyczna wpisana do ewidencji działalności gospodarczej może uzyskać status bezrobotnego. Na podstawie jakich przepisów prawnych i pod jakimi warunkami? O tym dowiedzą się Państwo z niniejszej publikacji.

Nowe zasady wydawania świadectw pracy i przeprowadzania wstępnych badań lekarskich - nowelizacja Kodeksu pracy

Od 21 marca 2011 r. pracodawca nie będzie musiał kierować pracownika na wstępne badania lekarskie, jeżeli zatrudni go ponownie w ciągu 30 dni od zakończenia poprzedniej umowy o pracę. Ponadto nie będzie musiał zwalnianemu pracownikowi wydawać świadectwa pracy, jeśli ponownie go zatrudni – nawet po przerwie.

Decyzja w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego i rezygnacji z tworzenia zfśs

Pracodawcy do końca stycznia muszą podjąć decyzję w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego lub nietworzenia funduszu świadczeń socjalnych. Dotyczy to pracodawców zatrudniających mniej niż 20 osób na pełne etaty.

Powiatowe urzędy pracy na nowych zasadach

Kiedy kończymy szkołę (liceum, studia) lub zostajemy zwolnieni z pracy, zaczynamy przeglądać ogłoszenia i rozglądać się za ofertą pracy, która najbardziej spełnia nasze oczekiwania. Wówczas często zastanawiamy się, gdzie możemy się udać lub co jeszcze zrobić, aby nasze poszukiwania były jak najbardziej efektywne.

Pozbawienie pracownika odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy a unijny zakaz dyskryminacji

Dnia 12 października 2010 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS) wydał orzeczenie, które stanowi odpowiedź na pytanie wniesione przez związek zawodowy działający w imieniu duńskiego obywatela O. Andersena: „czy pozbawienie pracownika odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy z tego względu, że może on pobierać świadczenie emerytalne stanowi dyskryminację ze względu na wiek zakazaną prawem Unii Europejskiej?”.

Jak zorganizować pracę w placówkach handlowych na przełomie roku w związku ze zmianą stawek VAT

Praca w naszych sklepach odbywa się codziennie przez 24 godziny na dobę. Jako placówka handlowa nie możemy pracować 1 stycznia 2011 r. Jak mamy postąpić, gdy od 1 stycznia 2011 r. zmieniają się stawki VAT i będziemy musieli wprowadzić nowe ceny towarów, a nie będziemy mogli tego zrobić 1 stycznia ze względu na zakaz pracy w handlu? Do końca grudnia 2010 r. będą obowiązywać jeszcze stare stawki VAT i zmiana cen towarów przed 1 stycznia będzie niemożliwa ze względu na godziny pracy naszych sklepów.

Automatyczne rozwiązanie umowy o pracę z uwagi na osiągnięcie wieku emerytalnego nie zawsze jest dyskryminacją

Dnia 12 października 2010 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie, które stanowi odpowiedź na pytanie zadane przez niemiecki sąd: „czy automatyczne rozwiązanie umowy o pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego jest zgodne z zakazem dyskryminacji ze względu na wiek?”.

Udostępnienie danych przyjacielowi pracownika

Czy pracodawca może udostępnić dane osobowe swojego pracownika osobie, która chce z tym pracownikiem odnowić przyjaźń?

Zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn nie narusza konstytucji

W wyroku z dnia 15 lipca 2010 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009, Nr 153, poz. 1227) w zakresie, w jakim przewiduje, że ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn, jest zgodny z Konstytucją (sygn. K 63/07).

Nowelizacja kodeksu pracy - podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Dnia 16 lipca 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 105, poz. 655). Nowelizacją uregulowano kwestię podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników, która powinna zainteresować nie tylko pracowników, ale i pracodawców, gdyż to oni poniosą ostatecznie wiele kosztów związanych ze szkoleniami swoich pracowników.

Prawo do świadczeń ZUS równe dla Polaków w kraju i za granicą

Przy ustalaniu prawa do świadczeń z ZUS nie można traktować inaczej osób, które mieszkają w Polsce i tych, które obecnie mieszkają poza nią - wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o wliczanie do stażu pracy okresu przepracowanego poza Polską.

Uczelnia nie dostanie unijnej dotacji, jeśli łamie prawo pracy

Zatrudnianie przez uczelnie pracownika na drugi etat do wykonywania tych samych zadań, tylko że w projekcie unijnym, jest niezgodne z prawem pracy.

Opodatkowanie świadczeń na szkolenia pracowników po 10 kwietnia 2010 r. - wyjaśnienia MF

Brak regulacji stanowiących podstawę przyznania świadczeń na szkolenia pracowników, po utracie mocy przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1991 r., powoduje, że nie można zastosować zwolnienia przewidzianego w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dofinansowanie kosztów szkoleń pracowników po 10 kwietnia 2010 r. - wyjaśnienia MPiPS

Zgoda PIP na zatrudnienie niepełnosprawnego nie jest już potrzebna

Firmy, które chcą zatrudniać osoby niepełnosprawne, nie muszą już uzyskiwać pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Jak obliczyć potrącenia niealimentacyjne z pensji

Pracownik otrzymuje wyłącznie 2000 zł brutto wynagrodzenia. Niedawno komornik nakazał mi potrącenie z jego poborów niespłaconej pożyczki w wysokości 600 zł. Jak wygląda schemat obliczenia kwoty, jaką mogę potrącić z jego pensji z tytułu egzekucji należności niealimentacyjnych?

Rozliczenia wydatków na ZFŚS: kosztem są odpisy przekazane na rachunek

Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych należne za 2009 rok, ale wpłacone na rachunek bankowy w przyszłym roku, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w 2010 roku.

Zakwestionowanie wypłaty zasiłku chorobowego

W maju 2009 r. wypłaciliśmy dwóm pracownikom zasiłek chorobowy za okresy, które były podane w zwolnieniach lekarskich. Na początku czerwca mieliśmy kontrolę ZUS. Inspektor zakwestionował wypłatę kwoty jednego z zasiłków. Okazało się, że zasiłek ten nie należał się pracownikowi, ponieważ w czasie zwolnienia pracownik ten został wezwany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który uznał go za zdolnego do pracy. Pracownik nie poinformował nas o tym i nie doręczył orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Nie stawił się również w pracy, co powinien uczynić następnego dnia po badaniu przez lekarza orzecznika. Kto w takiej sytuacji powinien dokonać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego?

Czy w jednym zakładzie można ustalić różne pory nocne

Chcemy wprowadzić w naszej firmie różne pory nocne dla poszczególnych grup pracowników. Inne pory nocne obowiązywałyby pracowników pracujących w biurze, inne pracujących na produkcji, a jeszcze inne wykonujących pracę w terenie. Czy jest dopuszczalne ustalenie w regulaminie pracy różnych pór nocnych obowiązujących w tym samym zakładzie?

Czy ustalając wysokość zwrotu kosztów nauki sfinansowanej przez pracodawcę, należy brać pod uwagę okresy niewykonywania pracy

Nasza pracownica ukończyła studia, na które została przez nas skierowana. Dofinansowaliśmy jej studia i zawarliśmy z nią pisemną umowę zobowiązującą do zwrotu tych kosztów w przypadku rozwiązania umowy o pracę w okresie 3 lat od dnia ich ukończenia. Pracownica po ukończeniu studiów zaszła w ciążę, przebywała na zwolnieniu lekarskim, a następnie na urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Powróciła do pracy w zeszłym miesiącu i od razu złożyła wypowiedzenie umowy o pracę. Umowa o pracę rozwiąże się na 3 miesiące przed upływem 3 lat, licząc od dnia ukończenia studiów. Czy możemy od tej pracownicy żądać zwrotu jedynie 3/36 kosztów studiów, jeżeli w okresie tych 3 lat (do dnia rozwiązania umowy o pracę) faktyczne pracowała tylko 4 miesiące?

Jak ZUS rozliczy przychód przy świadczeniu przedemerytalnym

Po zakończeniu roku rozliczeniowego ZUS ustala, czy uzyskany przychód uprawniał do wypłaty świadczenia przedemerytalnego. Ustalenia dokonuje na podstawie zaświadczenia lub oświadczenia o kwocie przychodu.

Kiedy umowa zlecenia jest tytułem do ubezpieczenia wypadkowego

W ramach prowadzonego Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jako urząd miejski zlecamy emerytowanym nauczycielom prowadzenie zajęć pozalekcyjnych, zajęć sportowych, sędziowanie zawodów. Ponadto zlecamy nadzorowanie inwestycji gminnych kierownikom budowy. Gmina realizuje także zadania z zakresu nadzoru i koordynacji nad ochotniczymi strażami pożarnymi przez zawarcie umowy zlecenia z komendantem. Umowy zlecenia zawieramy również z informatykami, podczas wyborów w lokalach wyborczych, i z członkami komisji sondażowych zbierającymi opinie mieszkańców. Jaki kod ubezpieczenia powinien zostać zastosowany w przypadku zleceniobiorców wykonujących te prace.

Kto ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez pracowników przy wykonywaniu obowiązków służbowych

W naszym zakładzie doszło do sprzeczki między dwoma pracownikami. Jeden uderzył drugiego i złamał mu rękę. Pracownik żąda od nas odszkodowania w wysokości 10 000 zł za uszkodzenie ciała i porwaną odzież. Uzasadnia to tym, że sprawca jest naszym pracownikiem, a pracodawca powinien odpowiadać za szkody wyrządzone przez swoich pracowników. Czy żądanie to jest słuszne?

Od jakiej daty zgłosić do ubezpieczeń pracownika zatrudnionego po wznowieniu działalności gospodarczej

Od dwóch lat prowadzę działalność gospodarczą. We wrześniu złożyłem w gminie informację o zawieszeniu tej działalności, a od 1 października 2008 r. jestem zwolniony z opłacania składek na ZUS. Na początku marca 2009 r. chcę zgłosić w gminie wznowienie działalności. Od kiedy muszę płacić składki na ZUS za siebie, czy dopiero od kwietnia? Jeżeli jednocześnie ze wznowieniem działalności gospodarczej, jeszcze w marcu zatrudnię pracownika, to czy do ubezpieczeń powinienem zgłosić go od 1 kwietnia 2009 r.?

Od kiedy i w jakiej wysokości pracownikowi przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Pracownik zasłabł w pracy i został odwieziony do szpitala. My za ten dzień wypłaciliśmy mu wynagrodzenie tak jak za cały dzień pracy, mimo że od tego dnia miał zwolnienie lekarskie. Natomiast wynagrodzenie i zasiłek chorobowy wypłacaliśmy pracownikowi od następnego dnia zwolnienia lekarskiego przez 182 dni. Zasiłek i wynagrodzenie chorobowe wypłaciliśmy pracownikowi do 31 grudnia 2008 r. Był to jednak 183. dzień ciągłego zwolnienia lekarskiego.

Jak święta Bożego Narodzenia wpływają na wymiar czasu pracy w grudniu br.

W tym roku dni świąt Bożego Narodzenia są w tym samym tygodniu. W związku z tym, o ile godzin obniżają one wymiar czasu pracy pracowników? Ile godzin do przepracowania mają pracownicy w grudniu br.?

Na jakich zasadach pracodawca może kontrolować pracowników

Pracodawcy coraz częściej decydują się kontrolować swoich pracowników. Zagadnienia dotyczące zakresu tej kontroli nie zostały uregulowane wprost w przepisach prawa pracy. Dlatego kontrolując pracowników pracodawcy powinni uważać, aby nie naruszać przy tym ich prywatności.

Czy pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego na zdrowe 1,5-roczne dziecko, jeżeli żona jest w szpitalu

Żona naszego pracownika, która opiekuje się 1,5-rocznym dzieckiem, udając się na rutynowe badania do szpitala, została w nim zatrzymana na okres minimum 1 tygodnia. Już pierwszego dnia pobytu okazało się, że za kilka tygodni sytuacja się powtórzy. Czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje zasiłek na opiekę nad zdrowym dzieckiem? Jeśli tak, to jakie dokumenty powinien przedstawić?

Zakres pracy w umowie na zastępstwo

Jeden z moich długoletnich pracowników poważnie zachorował. Chciałbym na czas jego nieobecności zatrudnić kogoś do wykonywania części jego pracy. Czy umowa na zastępstwo musi dotyczyć identycznego zakresu pracy, jaki miała osoba zastępowana, czy też może obejmować część tego zakresu i inne zadania, których osoba zastępowana nie miała w zakresie obowiązków?

Czy w umowie można wskazać kilka miejsc pracy

Chcemy zatrudnić pracownika, który w niektóre dni będzie wykonywał pracę w jednej miejscowości, a w pozostałe dni pracy w innej miejscowości. Oba miasta dzieli odległość ok. 10 km. Czy do umowy o pracę można wpisać pracownikowi (za jego zgodą) dwa miejsca wykonywania pracy, w tym przypadku dwa miasta?

Zwrot kosztów poniesionych przez pracownika na studia

Jesteśmy jednostką budżetową. Czy można pracownikowi zwrócić za studia (ostatni rok studiów magisterskich)? Na jakiej podstawie?

Czy po przejęciu zakładu pracy można zmienić przejętym pracownikom warunki płacy za pomocą wypowiedzenia zmieniającego

Nasz zakład pracy przejął część innego zakładu pracy. Warunki pracy i płacy przejętych pracowników różnią się od warunków osób dotychczas u nas zatrudnionych. Przejętym pracownikom przysługuje bowiem prawo do premii kwartalnej, a w naszym zakładzie pracy taka forma premii nie obowiązuje. Czy dopuszczalna jest zmiana warunków pracy i płacy przejętych pracowników za pomocą wypowiedzenia zmieniającego?

Czy działalność gospodarcza zawsze jest przeszkodą do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej

Prowadzę działalność gospodarczą i od czerwca jestem zatrudniona na umowę o pracę. Ukończyłam 56 lat i mam łącznie ponad 30 lat pracy. Z umowy o pracę mam wynagrodzenie 500 zł, ponieważ jestem zatrudniona na 1/3 etatu. Czy po 6 miesiącach pracy na podstawie umowy o pracę będę miała prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej?

Czy wykonywanie pracy w czasie zwolnienia lekarskiego zawsze powoduje utratę zasiłku chorobowego

Dyrektor finansowy naszej firmy był na zwolnieniu lekarskim w okresie od 27 kwietnia do 20 lipca 2007 r. Przebywał w szpitalu, a potem przechodził rekonwalescencję w domu po założeniu bajpasów. Dyrektorowi w trakcie zwolnienia lekarskiego zapewniliśmy samochód z kierowcą. Był również kilkakrotnie u nas w firmie przez godzinę do 3 godzin. W tym czasie rozmawiał z pracownikami, ze swoim zastępcą na czas choroby i z główną księgową. Przy okazji obecności w firmie podpisał też faktury i umowy z kontrahentami. Z tego tytułu nie otrzymał żadnego wynagrodzenia. ZUS zobowiązał dyrektora do zwrotu wypłaconego zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. Dyrektor odwołał się od decyzji ZUS do sądu i wygrał przed sądem. Jednak ZUS wniósł apelację od wyroku. Czy takie zachowanie dyrektora w trakcie choroby może spowodować, że sąd apelacyjny przychyli się do decyzji ZUS? Jak wykazały badania lekarskie, wizyty w firmie nie pogorszyły stanu zdrowia dyrektora, a nawet kontakt z firmą pozwolił mu szybciej wrócić do zdrowia.

Czy szkolenie przeprowadzone w sobotę należy wliczyć do czasu pracy

Wprowadzamy w banku nowy system komputerowy. Czy szkolenie z tego systemu, które odbędzie się sobotę, należy wliczyć do czasu pracy i wypłacić za ten dzień wynagrodzenie wraz z dodatkiem? Zaznaczam, że pracownicy będą mieli zachowany minimalny odpoczynek dobowy i tygodniowy.

Umowy ubezpieczenia zawierane przez internet

Rynek ubezpieczeń direct - sprzedaż polis ubezpieczeniowych za pośrednictwem telefonu, poczty elektronicznej czy też internetu - dopiero się w Polsce rozwija. Z pewnością będzie to sposób zawierania umów ubezpieczeń coraz bardziej powszechny. Ubezpieczający chcący skorzystać z powyższej formy zawarcia umowy ubezpieczenia powinni jednakże wiedzieć o przysługujących im prawach w tym szczególnym sposobie zawierania umów.

Zasiłek chorobowy i jednorazowe odszkodowanie z ubezpieczenia wypadkowego

Pracownik, który miał wypadek przy pracy, ma z tego tytułu prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru oraz do jednorazowego odszkodowania. Pracodawca ma obowiązek skompletować dokumenty potwierdzające okoliczności wypadku i sporządzić protokół powypadkowy.

Czy uzyskanie prawa do wcześniejszej emerytury zależy od rozwiązania umowy o pracę oraz umowy zlecenia

Zatrudniamy na pół etatu pracownika (rencistę), który dodatkowo ma z naszą firmą podpisaną umowę zlecenia. Osoba ta pracuje jeszcze na pół etatu w innej firmie. Pracownik ten zwrócił się do nas z prośbą o przygotowanie wniosku o wcześniejszą emeryturę. Spełnia wszystkie warunki. Równocześnie nie chce całkiem rezygnować z pracy zawodowej. Czy ma prawo do wcześniejszej emerytury, jeśli nie rozwiąże umowy zlecenia i umowy o pracę z drugim zakładem? Zatrudnienie u nas traktuje jako podstawowe.

Choroba pracownika a koszty uzyskania przychodów

Pracownik jednostki przebywał na zwolnieniu lekarskim od 1 do 31 stycznia 2008 r. Obecnie (od 1 lutego 2008 r.) pobiera świadczenie rehabilitacyjne (przyznane na okres kilku miesięcy). Czy za okres choroby od 1 do 31 stycznia 2008 r. pracownikowi przysługują pracownicze koszty uzyskania przychodów? Czy w okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego należy pracownikowi wypłacać dodatek stażowy?

Czy usprawiedliwić nieobecność pracownika w pracy z powodu stawienia się przez niego przed komisją lekarską

Pracownica ubiega się o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy. Ma w związku z tym wezwanie na komisję lekarską do firmy ubezpieczeniowej, w której są ubezpieczeni nasi pracownicy. Czy jej nieobecność w pracy z powodu stawienia się przed komisją lekarską należy potraktować jako usprawiedliwioną?

Czy pracownikom należy oddać dzień wolny za sobotę 3 maja

W naszym zakładzie praca odbywa się w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Obowiązuje nas 1-miesięczny okres rozliczeniowy, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Czy to prawda, że za święto przypadające w sobotę 3 maja powinniśmy oddać pracownikom dzień wolny?

Do kiedy pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników muszą utworzyć radę pracowników

Od 24 marca zacznęły nas obowiązywać przepisy o radach pracowników. Zatrudniamy bowiem ponad 80 pracowników. W naszym zakładzie nie ma związków zawodowych. Do kiedy powinniśmy utworzyć radę pracowników?

REKLAMA