REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Korekta podatku należnego z tytułu ulgi na złe długi

Prowadzę działalność w zakresie sprzedaży części samochodowych w ramach spółki z o.o. W okresie całego 2005 r. kilku moich byłych odbiorców nie regulowało swoich zobowiązań z tytułu nabycia towarów od mojego przedsiębiorstwa. Czy mogę „odzyskać” VAT z tytułu niezapłaconych faktur? Nadmieniam, że wszystkie podatki (VAT i CIT) z tych transakcji zostały zapłacone, a wierzytelności zostały odpisane jako koszty podatkowe. Jakie przesłanki należy spełnić, by odzyskać VAT z 2005 r.? Czy mam korygować podatek należny wstecz czy też na bieżąco, w danym miesiącu?

Jak wykazać w księgach przejęte aktywa

Przejęte przez spółkę aktywa netto należy ująć w księgach rachunkowych w wartości godziwej.

Zakup gazu do celów grzewczych na sezon grzewczy przekraczający rok budżetowy

Wójt zamierza upoważnić dyrektora szkoły (jednostka budżetowa) do podpisania z gazownią umowy o dostarczenie gazu. Upoważnienie byłoby maksymalnie na 2 lata. Kwota, na jaką upoważnienia udzielono, zostanie określona. Ważny tutaj jest fakt przekroczenia roku budżetowego (zaangażowanie lat przyszłych). Czy można zawrzeć wspomniane wyżej umowy na czas nieokreślony na zasadach zgodnych z ustawą o finansach publicznych?

Usługi kulturalne objęte są niższym podatkiem

Świadczenie usług związanych z kulturą podlega opodatkowaniu obniżoną 7-proc. stawką podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Amortyzacja sieci komputerowej

Poszczególne jednostki sieci komputerowej zdefiniowane jako składowe jej elementy, funkcjonujące wyłącznie w jej obszarze, stanowią jeden obiekt inwentarzowy, który będzie amortyzowany jako całość.

Jak kontrolować koszty ogólne działalności firmy

Koszty ogólne działalności przedsiębiorstwa stanowią coraz większy udział w jego kosztach całkowitych. Jak zapewnić skuteczną ich kontrolę?

Koszty pogrzebu wpływają na podatek

Odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów pogrzebu spadkodawcy możliwe jest w przypadku, gdy nie zostały one pokryte z jego majątku lub zwrócone spadkobiercy w innej formie.

Potrzebne szacunkowe ustalanie zapasów

Ustalenie stanu ilościowego niemierzalnych lub niepoliczalnych zapasów następuje na podstawie szacunków bądź obliczeń technicznych.

REKLAMA

Jak ewidencjonować obrót wierzytelnościami

Obrót wierzytelnościami może być realizowany w formie bezpośredniej i pośredniej. Bezpośrednio obrót ten realizowany jest przez: zakup wierzytelności w celu ich windykacji lub dalszej odsprzedaży, sprzedaż oraz zamianę wierzytelności. Forma pośrednia obrotu to między innymi faktoring.

Od zastosowania MSR można odstąpić tylko w bardzo rzadkich przypadkach

W MSR nr 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” zawarte są zapisy o możliwości niestosowania przepisów standardów. Czy to oznacza, że jednostki gospodarcze stosujące MSR mają absolutną wolność przy sporządzaniu swojego sprawozdania finansowego?

Polska chce preferencji do 2010 roku

Dziś Rada UE ds. Ekonomicznych i Finansowych ma dyskutować nad przedłużeniem okresów przejściowych dla preferencji podatkowych. Polska chce utrzymać niższy VAT na żywność i książki do końca 2010 roku.

Zasady odliczeń niezgodne z prawem UE

Polskie przepisy uzależniają odliczenie VAT m.in. od możliwości zaliczenia wydatku do kosztów w podatku dochodowym. Zdaniem ekspertów, takie ograniczenie w wielu przypadkach jest sprzeczne z prawem wspólnotowym. Jeśli przepis z ustawy o VAT nie zostanie usunięty, może trafić przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Dieta za obowiązki społeczne zwolniona z PIT

Organ podatkowy ma uwzględnić społeczny charakter funkcji działacza związkowego. Dalszym etapem będzie zakwalifikowanie uzyskanych przychodów do działalności wykonywanej osobiście.

Losy niższego VAT-u rozstrzygną się w grudniu

Z powodu sprzeciwu Niemiec i Danii dopiero w grudniu rozstrzygnie się, czy Polska będzie miała prawo stosować obniżoną stawkę VAT na wynegocjowane w traktacie akcesyjnym towary i usługi od 1 stycznia 2008 roku - podały w poniedziałek źródła dyplomatyczne w Brukseli.

Czy zestaw produktów opodatkować jedną stawką VAT

Jak opodatkować VAT zestaw dwóch lub więcej rzeczy sprzedawanych łącznie w ramach sprzedaży pakietowej?

Ewidencja odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Jak ująć w ewidencji księgowej odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych? Jak rozliczyć częściowe przekazanie środków z odpisu na ZFŚS? Kiedy odpis jest kosztem podatkowym? Czy odpis wyższy niż podstawowy może być w całości uznany za koszt podatkowy?

Przekwalifikowanie pożyczki od udziałowca na dopłaty w celu pokrycia strat

Spółka z o.o. ma dwóch udziałowców. Każdy z nich jest właścicielem 50% udziałów. W listopadzie 2006 r. udzielili oni spółce nieoprocentowanej pożyczki, której okres spłaty wynosił 12 miesięcy. We wrześniu 2007 r. wspólnicy postanowili przekwalifikować pożyczkę na bezzwrotną i przekazać ją na pokrycie strat. Jakie decyzje powinniśmy podjąć, aby umożliwić przeprowadzenie tej operacji?

Jak rozliczyć różnice kursowe u ryczałtowca

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W związku z działalnością dokonuję zakupów, także za granicą. Płatności dokonuję w walucie obcej, najczęściej w euro. Czy powinienem rozliczać powstałe różnice kursowe? Jeśli tak, to według jakiej stawki? W ustawie nie znalazłem stawki, która byłaby właściwa dla różnic kursowych.

Ewidencja kosztów - konto 400

Czy prowadzenie ewidencji kosztów na koncie 400 z odpowiednim rozdziałem i paragrafem można traktować jako ewidencję w układzie rodzajowym, czy też koszty muszą być ewidencjonowane na różnych 4 (402, 403 itp.) z odpowiednim rozszerzeniem (rozdział, paragraf)?

Kiedy opłacane przez pracodawcę składki na ubezpieczenie będą przychodem pracownika

Jesteśmy spółką jawną prowadzącą działalność produkcyjno-usługową. Zawarliśmy polisę na ubezpieczenie z kilkoma naszymi pracownikami. Czy kwota miesięcznej składki stanowi przychód dla pracownika i podlega składkom ZUS? Czy składki te stanowią koszty uzyskania przychodów dla pracodawcy?

Uzgodnienie salda wzajemnych rozrachunków z odbiorcami

Jednym z elementów corocznej inwentaryzacji jest inwentaryzacja rozrachunków, którą dokonuje się drogą uzgodnienia sald z kontrahentem. Jak prawidłowo to zrobić?

UKS nie pasują do policji finansowej

Platforma Obywatelska proponowała wprowadzenie policji finansowej zamiast dzisiejszego CBA, która miałaby tropić nieprawidłowości gospodarcze. W skład nowej instytucji miałaby zostać włączone także urzędy kontroli skarbowej. Zdaniem ekspertów nie jest to dobry pomysł.

Kłopoty z podatkiem przy pożyczkach

Kwestia opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umów pożyczek przysparza wielu problemów przedsiębiorcom. Nie wiadomo, kiedy podatek płacić, a kiedy czynność spod niego jest wyłączona.

Podatek liniowy ceną za koalicję

Już tylko podpisanie deklaracji koalicyjnej dzieli nas od formalnego zawarcia koalicji PO z PSL. Jak dowiedział się "Dziennik", Donald Tusk i Waldemar Pawlak parafują dokument w najbliższy czwartek.

Podatnikiem jest importer, a nie agencja celna

Podmiot, na którego ustawa nakłada obowiązek podatkowy, jest podatnikiem VAT. W przypadku importu towarów podatnikiem jest więc importer, a nie agencja celna.

Wzrost stawek dla pojazdów

Od 14 listopada 2007 r. obowiązywać będą nowe stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu.

Czy można zaliczyć do kosztów opłaty związane z prowadzeniem rachunku powierniczego

Czy opłaty związane z prowadzeniem powierniczego rachunku bankowego spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia?

Jak zaksięgować umorzenie zobowiązania

Nasza firma zrezygnowała z części zobowiązania w zamian za to, że inwestor zrezygnował z gwarancji danej mu przez naszą firmę na prace, które wykonaliśmy. Nie wystawiliśmy na to żadnej faktury korygującej. Jak w takiej sytuacji zaksięgować umorzenie części zobowiązania?

Czy pracownik oddelegowany do Belgii może podlegać ubezpieczeniom w Polsce

Nasza spółka zatrudniła od 1 października 2007 r. pracownika, który został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych w ZUS. Zawarliśmy kontrakt na wykonanie robót budowlanych w Belgii i od 1 grudnia 2007 r. oddelegujemy m.in. tego pracownika na okres co najmniej 8 miesięcy.

Zniesienie współwłasności jest opodatkowane

Zniesienie współwłasności - polegającej na przyznaniu rzeczy jednemu ze współwłaścicieli w zamian za przejęcie długu - stanowi odpłatne zbycie, które jest opodatkowane podatkiem dochodowym.

Czy można wprowadzić środek trwały do ewidencji z datą wsteczną

W spółce akcyjnej zdarza się, że wpis środka trwałego do ewidencji środków trwałych odbywa się kilka miesięcy po rozpoczęciu jego użytkowania i naliczania odpisów amortyzacyjnych. Program księgowy pozwala na wprowadzenia nowego środka trwałego z wsteczną datą. Czy jest to postępowanie prawidłowe, zakładając, że data wprowadzenia do ewidencji będzie się pokrywać z rzeczywistą datą rozpoczęcia użytkowania tego środka trwałego?

Czy umowa najmu może być uznana za umowę leasingu

Spółka użytkuje samochody osobowe dla celów prowadzonej działalności na podstawie umów najmu, które zostały zawarte na okres trzech lat, a suma ustalonych w nich opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych. Spółka nie prowadzi ewidencji przebiegu tych pojazdów. Czy postępuje właściwie?

Jak opodatkować sprzedaż zestawu produktów

Sprzedaż produktów w zestawie i tzw. sprzedaż pakietowa stała się bardzo popularnym i skutecznym zabiegiem marketingowym. Jak prawidłowo opodatkować taką transakcję?

Podatek rozliczany w czasie

Podatek od nieruchomości płacony jest w miesięcznych ratach. Zalicza się go wtedy w ciężar kosztów działalności operacyjnej.

Jak przebiega kompensata rozrachunków

Aby ułatwić rozrachunki z kontrahentami, z którymi spółka rozlicza się na zasadach kompensaty, warto wyodrębnić analityczne konto „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”. Będą na nim ewidencjonowane faktury wysłane i otrzymane, a także przelewy regulujące saldo.

Fiskus ma zamiar opodatkować firmowe pakiety medyczne

Fiskus różnie interpretuje opodatkowanie usług medycznych oferowanych przez pracodawców. Do tej pory cena ryczałtowa pakietu za wszystkich pracowników nie podlegała PIT. Teraz wartość ryczałtowej opłaty przypadającej na pracownika jest jego przychodem.

Dochód dziecka nie zawsze pozbawia prawa do odliczenia

Nie każdy dochód osiągnięty przez dziecko w roku podatkowym wyłącza prawo rodziców do skorzystania z ulgi rodzinnej w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sprzedawali na aukcjach internetowych, ale nie zapłacili 1,5 mln zł podatku

Szczecińscy policjanci zatrzymali małżeństwo, które na aukcjach internetowych sprzedawało różne przedmioty nie odprowadzając podatku od tych transakcji. Straty Skarbu Państwa z tego tytułu oszacowano na około 1,5 miliona złotych - poinformowała w czwartek Katarzyna Legan z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Dostawa bez podatku

Zgodnie z ustawą o VAT, zwolniona z tego podatku jest dostawa towarów używanych.

Kierownik jednostki będzie pytany o zgodę na przeprowadzenie zadania

Jeżeli w planie audytu nie zostało umieszczone zadanie polegające na wartościowaniu stanowisk, resort finansów poprosi kierownika jednostki o zgodę na jego przeprowadzenie.

Kiedy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej

Prowadzę działalność gospodarczą, która wymaga częstych podróży samochodem po Polsce. W związku z tym postanowiłem kupić nawigację satelitarną. 26 października zapłaciłem zaliczkę w wysokości 20%. Fakturę otrzymałem 2 listopada. Kiedy mogę odliczyć VAT z takiej faktury?

Refundacja z urzędu pracy nie powoduje korekty kosztów wynagrodzeń

W ramach prac interwencyjnych spółka zatrudniła osoby bezrobotne. Wynagrodzenia wypłacane tym osobom są częściowo refundowane przez urząd pracy. Jak wykazać w księgach wypłatę wynagrodzenia i otrzymaną refundację?

Jak rozliczyć koszty koncesji

Spółka z o.o. nabyła koncesję na wydobycie złóż mineralnych. Koncesja została przyznana na okres 10 lat. Czy jako wartość niematerialną i prawną można ją zamortyzować w ciągu 5 lat?

Po wydaniu paragonu nie księguje się faktury

Przepisy ustawy o VAT zobowiązują podatnika do ewidencjonowania sprzedaży. Odnosi się to również do dobowych raportów fiskalnych i faktur wystawianych poza kasą.

W jaki sposób podzielić majątek firmy w związku z rozwodem małżonków

Od 1993 r. prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji. Rozwodzę się z żoną. Mamy wspólność majątkową. Jak podzielić majątek firmy w zaistniałej sytuacji? W skład firmy wchodzą m.in.: pomieszczenia - biuro, warsztat, magazyn, znajdujące się w domu mieszkalnym wybudowanym w 1998 r. z takim przeznaczeniem zawartym w pozwoleniu na budowę, 6-letni samochód dostawczy i samochód osobowy będący do końca roku w leasingu.

Sposób na niższy VAT

Jest sposób na korzystniejsze rozliczenie VAT. Dzięki niemu można odliczać VAT w pełnej wysokości przy zakupie samochodów oraz stosować zwolnienie z VAT przy świadczeniu określonych usług. Jaki to sposób?

Jak ewidencjonuje sprzedaż podatnik zwolniony z VAT

Podatnicy, którzy nie rozliczają VAT miesięcznie lub kwartalnie, nie prowadzą rejestrów zakupu i sprzedaży VAT. Nie oznacza to, że nie dokonują żadnych innych zapisów do celów tego podatku. Podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT muszą prowadzić ewidencję sprzedaży, która pozwoli im określić przekroczenie kwoty limitu zwolnienia. Oprócz tego prowadzą inne ewidencje potrzebne do rozliczenia podatku dochodowego.

Świadczenia pracownicze zalicza się do RMK biernych

Przedstawienie wiernego i rzetelnego obrazu sytuacji majątkowej i finansowej jednostki wymaga m.in. wykazania w księgach prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy oraz rezerw na prawdopodobne przyszłe zobowiązania. Do takich zobowiązań należą też różnego rodzaju świadczenia pracownicze, które w obecnej ustawie o rachunkowości nie zostały wymienione.

Odliczymy wszystkie składki

Polacy zarabiający w państwach Unii będą mogli odliczyć w Polsce składki na ubezpieczenia zapłacone za granicą. Dotyczy to osób, które mają miejsce zamieszkania w Polsce, za granicą zapłaciły składki i nie mogły ich tam odliczyć. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawodawca ma rok na dostosowanie przepisów podatkowych do treści wyroku.

Chlebowski: nowela ustawy o podatku PIT jedną z pierwszych ustaw w nowym Sejmie

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział w środę, że jednym z pierwszych projektów ustaw przygotowanych przez Platformę Obywatelską w nowym Sejmie będzie nowela ustawy o podatku PIT, realizująca środowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

REKLAMA