REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Flagowym okrętem" PO - podatek liniowy

Robimy wszystko, żeby powołać koalicję z PSL. "Flagowym okrętem" programu Platformy Obywatelskiej jest podatek liniowy, a PSL - KRUS. Mamy różne zdania, ale wiemy, że musimy osiągnąć kompromis - mówi Grzegorz Schetyna z PO w rozmowie z dziennikiem "Fakt".

Można zastosować 7-proc. stawkę VAT

Infrastruktura towarzysząca podlega opodatkowaniu 7-proc. stawką VAT jedynie wtedy, gdy jest związana z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Mija termin składania deklaracji

Dziś mija termin składania w urzędach skarbowych deklaracji przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa i przedsiębiorstwa państwowe.

Wynajęty lokal podlega odpisom amortyzacyjnym

Właściciel, który wynajmuje lokale i budynki innym przedsiębiorcom lub osobom prywatnym, ma możliwość ich amortyzacji. Odpisy amortyzacyjne będzie mógł zaliczać w koszty działalności.

REKLAMA

Jak rozliczać niedobór zawiniony

Magazynier, będący pracownikiem spółki, został obciążony częścią ustalonych niedoborów materiałów znajdujących się w magazynie. Powodem powstania niedoborów były rażące zaniedbania magazyniera, które doprowadziły do zniszczenia części zapasów. Magazynier uznał swoją winę, wskutek czego został obciążony kosztem niedoborów magazynowych. Czy powstały niedobór można zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych, a kwoty, które zwróci pracownik - do pozostałych przychodów operacyjnych? Jak rozliczyć ten niedobór w księgach oraz jakie są zasady jego rozliczania w podatku dochodowym od osób prawnych oraz w podatku od towarów i usług?

Środki ochrony prawnej w zamówieniach publicznych

W jakim terminie powinien zostać wniesiony protest? Co należy zawrzeć w jego treści? Jakie skutki powoduje wniesienie protestu?

Podatnik sam może opracować deklarację

Deklaracja dla podatku od nieruchomości może być składana na formularzu sporządzonym przez podatnika, pod warunkiem że będzie zawierać wszystkie wymagane przepisami dane.

Jak ująć odchylenia od cen ewidencyjnych

Na dzień bilansowy zapasy materiałów i towarów należy wycenić według ich wartości wynikającej z ewidencji, nie doprowadzając wartości tych składników do cen sprzedaży netto.

REKLAMA

W jakiej wysokości odszkodowanie należy się osobie powołanej do odbycia ćwiczeń wojskowych

Lekarz, który ma swój Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, jest powołany do wojska na dwa tygodnie. Czy należy mu się zapłata od jednostki wojskowej, ponieważ na te dwa tygodnie zatrudnia lekarza na zastępstwo? W związku z tym ponosi koszty. Jeżeli tak, jak należy obliczyć kwotę, którą należy obciążyć jednostkę wojskową?

Amortyzacja licencji na programy komputerowe

Licencje na programy komputerowe podlegają amortyzacji, gdy przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok. Jak prawidłowo amortyzować programy komputerowe?

Jak opodatkowany jest eksport towarów

Prawo stosowania stawki 0 proc. w eksporcie towarów przysługuje, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Czy sprzedaż kamienicy jest zwolniona z VAT

Przedmiotem działalności spółki jest m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. W roku 2006 zakupiliśmy od osoby fizycznej grunt wraz z kamienicą. Budynek jest bardzo stary, niezamieszkany i praktycznie przeznaczony do rozbiórki (grozi zawaleniem). W tym roku prawdopodobnie sprzedamy grunt wraz z kamienicą. Czy będzie ona podlegała zwolnieniu z VAT?

Zmiany w nadzorze podatkowym

NOWE PRAWO Dodanie środka skażającego do alkoholu etylowego powinno odbywać się w obecności pracownika nadzoru podatkowego.

Zwrot zapłaty możliwy w gotówce lub na rachunek bankowy

NOWE PRAWO Jutro wchodzą w życie korzystne dla podatników zmiany przepisów dotyczących opłaty skarbowej. Nowością jest możliwość przedstawienia uwierzytelnionej kopii dowodu zapłaty.

Będzie standard dotyczący rezerw

Nowy krajowy standard rachunkowości wyjaśnia relacje między rozliczeniami międzyokresowymi biernymi kosztów, rezerwami na zobowiązania a zobowiązaniami warunkowymi.

Z ulgi rodzinnej nie skorzysta 700 tys. podatników

Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP) zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) z wnioskiem o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego (TK) nowelizacji ustawy o PIT, dotyczącej ulgi prorodzinnej - poinformował ZRP w czwartkowym komunikacie.

System podatkowy wymaga podstaw

Polskie prawo podatkowe potrzebuje ram podstawowych. Obecnie opiera się na szczegółowych regulacjach i wyjątkach, które tylko komplikują cały system.

Sporne odliczenia przy zakupie udziałów

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie w sprawie obowiązujących w Hiszpanii udogodnień podatkowych związanych z nabyciem udziałów zagranicznych spółek.

Jak wycenić importowany towar w księgach rachunkowych

Spółka zaimportowała towar. W związku z tym otrzymała dokument SAD oraz fakturę za koszty frachtowe i magazynowo-portowe oraz drugą fakturę za koszt oclenia. Czy, przyjmując na magazyn, należy dodać te koszty do ceny zakupu towaru? Czy towary wycenia się po kursie z dokumentu SAD?

Na czym polega wycena w skorygowanej cenie nabycia

Ustawa o rachunkowości przewiduje różne metody wyceny aktywów i pasywów, m.in. wycenę w koszcie wytworzenia, w cenie nabycia, w cenie zakupu, w kwocie wymagającej zapłaty, w wartości godziwej. Projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości wprowadza nową metodę, która dotychczas była znana tylko z rozporządzenia MF z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych - metodę wyceny według skorygowanej ceny nabycia.

Jaką stawką opodatkowane są usługi agroturystyki

Mam zamiar rozpocząć działalność agroturystyczną. Jaka stawkę VAT powinienem zastosować do tego typu usług? Może działalność taka jest zwolniona z VAT, ponieważ jest prowadzona przez rolnika?

Jak ewidencjonować zakup i ubezpieczenie samochodu osobowego o wartości powyżej 20 000 euro

28 sierpnia nasza spółka zakupiła samochód osobowy o wartości 103 687,70 netto + 22 811,30 VAT. W momencie odbioru samochodu dokonano zapłaty 50% wartości faktury. W jaki sposób należy ująć ten zakup w księgach rachunkowych? Czy do przeliczenia kwoty 20 000 euro możemy przyjąć kurs z 28 sierpnia? Czy nieodliczony VAT mamy prawo uznać za koszt uzyskania przychodu? Na jakich zasadach rozliczać zakup paliwa do tego samochodu? W jaki sposób należy zaksięgować ubezpieczenie samochodu w wysokości 7932,00 zł?

Czy ZUS może odroczyć termin płatności składek

Nasza firma jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Mamy duże problemy finansowe i być może nie będziemy w stanie terminowo zapłacić składek do ZUS za wrzesień 2007 r. Nie chcemy, aby w związku z brakiem wpłat za ten miesiąc ZUS wszczął postępowanie egzekucyjne. Czy możemy zwrócić się do ZUS z prośbą o odroczenie terminu zapłaty składek za wrzesień 2007 r.?

Jak przebiega leasing samochodu osobowego

Chociaż nie ma ustawowego podziału na leasing operacyjny i finansowy, to konsekwencje podatkowe są różne, w zależności od rodzaju leasingu. Jakie są skutki podatkowe umów leasingowych?

Jak korzystać z amortyzacji metodą degresywną

Podatnicy, którzy chcą szybko wliczyć w koszty wydatki inwestycyjne, a nie mają prawa do amortyzacji ekspresowej, powinni wybrać metodę degresywną.

Coraz więcej deklaracji w formie elektronicznej

Od 1 stycznia 2008 r. podatnicy będą mogli przesyłać 39 rodzajów deklaracji podatkowych drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia również PIT-36, PIT-36L i PIT-37.

Potrzebne nowe ewidencjonowanie wydatków na wiedzę

Wydatki na zwiększenie poziomu wiedzy w firmie są traktowane jako koszty. Wpływają niekorzystnie na wynik finansowy, mimo że firma osiąga z tego tytułu korzyści.

Nadpłacony podatek do odzyskania

Wzór Lisaka dla aut z kratką jest niezgodny z prawem unijnym. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego VAT. Odzyskany podatek stanie się jednocześnie przychodem w podatku dochodowym.

Ministerstwo Finansów prosi o numery rachunków organizacje pożytku publicznego

Do 20 listopada organizacje pożytku publicznego, które chcą otrzymać 1 proc. naszego podatku, powinny zawiadomić naczelników urzędów skarbowych o numerze rachunku bankowego, na który mają być przekazywane wpłaty.

Zaskarżony zwrot VAT

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzy wniosek o zgodność z przepisami unijnymi wydłużenia terminu zwrotu VAT dla podatników VAT UE.

Błędnego paragonu nie ujmuje się dwa razy w księdze

W przypadku stwierdzenia błędu na paragonie fiskalnym nie ma podstaw prawnych do dwukrotnego ujmowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów tego samego przychodu, a następnie korygowania go.

Jak zaksięgować fakturę od podwykonawcy

Otrzymaliśmy fakturę VAT za wykonanie usługi malowania frontów. Materiał (fronty) były naszej firmy. Podwykonawca wykazał na fakturze lakier, podkład, utwardzacz, malowanie frontów jako usługę oraz usługę transportu. Jak zaksięgować tę fakturę? W kolumnie 13 czy 10?

Kto odpowiada za błędy w księgach rachunkowych

Kto ponosi odpowiedzialność za błędy w księgach rachunkowych w świetle ustawy o rachunkowości?

Jak pracodawca rozlicza wydatki zwrócone kandydatowi do pracy

Pracodawca przeprowadził rekrutację pracowników w Warszawie. Kandydaci na pracowników zostali wytypowani spośród około 300 osób, które nadesłały swoje CV po publikacji ogłoszenia o pracę. Na rozmowę kwalifikacyjną i testy kwalifikacyjne (drugi etap rekrutacji) zostały zaproszone wybrane osoby. Osoby te przyjechały na kilka dni do Warszawy. Koszt noclegu opłacił pracodawca, rezerwując dla 15 osób miejsce w hotelu. Pracodawca zwrócił też koszty dojazdu na rozmowę kwalifikacyjną każdemu kandydatowi. Do pracy ostatecznie zostały przyjęte 4 osoby. Czy koszty noclegu i dojazdu do Warszawy są dla kandydatów przychodem? Czy pracodawca jako organizator rozmów kwalifikacyjnych ma pobrać zaliczkę na podatek dochodowy?

Odsetki od należności z tytułu dochodów budżetowych

Jesteśmy jednostką budżetową. Jeden z odbiorców usług zalega z zapłatą naszych należności (należność główna wynosi 2000 zł), które stanowią dochody budżetowe. Zgodnie z przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, po upływie terminu zapłaty, tj. w styczniu 2005 r., wystawiliśmy upomnienia do dłużnika, a następnie tytuł wykonawczy do urzędu skarbowego. Do dzisiaj komornik skarbowy nie ściągnął naszych należności. Przez ten okres jednostka nie naliczała w księgach odsetek od nieterminowej zapłaty należności. Czy jednostka powinna naliczyć odsetki od tych należności i czy jest dopuszczalne, np. we wrześniu 2007 r., naliczyć odsetki za 2005 r., 2006 r., 3 kwartały 2007 r.? Jeśli tak, to jak należy prawidłowo ująć to zdarzenie w księgach i jak wykazywać naliczone odsetki w sprawozdaniu Rb-27?

Organizacja programów artystycznych - wolna od VAT

Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym działalność w zakresie kultury. W ramach tej działalności świadczymy usługi polegające na organizowaniu programów artystycznych oraz koncertów. Imprezy te organizowane są przez zakłady pracy lub instytucje publiczne, my jesteśmy współorganizatorem programu artystycznego lub koncertu, będącego elementem określonej imprezy. Poza tym koszt imprezy ponosi jej główny organizator. Według jakiej stawki VAT należy opodatkować opłaty za świadczenie takich usług?

Przygotowanie inwentaryzacji

W ustawie o rachunkowości uregulowano zakres, terminy i częstotliwość inwentaryzacji. Nie określono jednak metod, organizacji i sposobów dokumentowania czynności inwentaryzacyjnych.

Ważny meldunek, a nie zakup mieszkania

Fiskus zaczął wydawać korzystne dla podatników rozstrzygnięcia dotyczące nowej ulgi meldunkowej. Do tej pory Ministerstwo Finansów stało na stanowisku, że meldunek należy liczyć od momentu nabycia nieruchomości. Tymczasem Izba Skarbowa w Szczecinie uznała, że ważny jest faktyczny dzień zameldowania, a nie kupno domu.

Ogłoszono stawki na 2008 rok

W Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie ministra finansów w sprawie stawek podatku od środków transportowych obowiązujących w 2008 roku (M.P. nr 76, poz. 813).

Można stosować zerowy podatek

Ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu stawką VAT wynoszącą 0 proc.

Zmienią się księgowe zasady łączenia przedsiębiorstw

Koszty związane z zakupem przedsiębiorstwa nie będą pomniejszać tzw. wartości firmy przejmowanych spółek. Zostaną wykazane w rachunku wyników.

Nie wolno wydawać pieniędzy po terminie umowy

Wydatki dokonane po terminie obowiązywania umowy o dotację naruszają dyscyplinę finansów publicznych. Nie można jednak uznać winy oskarżonego, jeśli warunki, w jakich działał, nie pozwoliły na inne zachowanie.

Kiedy można skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej

Podatnik nabywający kasę fiskalną może uzyskać rekompensatę tego wydatku. Kto i w jaki sposób może odzyskać wydane na kasę fiskalną pieniądze?

Jakie skutki wywołuje wystawienie faktur z błędnym numerem NIP

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług budowlano-montażowych. Zakupiłem program do drukowania faktur. Omyłkowo do pamięci wpisałem NIP, w którym przestawiłem dwie cyfry. Po pewnym czasie zorientowałem się, że drukowane przeze mnie faktury miały błędny NIP. Czy w związku z tym moi klienci mogli odliczyć z takich faktur VAT? Czy powinienem wystawić fakturę korygującą? A może to klienci powinni wystawić notę korygującą?

Czy składki na indywidualne ubezpieczenie na życie pracownika są kosztem

Czy kosztem podatkowym są składki ubezpieczenia na życie opłacone przez pracodawcę w sytuacji, gdy nie są to ubezpieczenia grupowe?

Czynności wykonywane na podstawie umowy zlecenia a VAT

Czy prowadzenie księgowości na podstawie umowy zlecenia podlega ustawie o VAT? Czy w związku z tym należy naliczać VAT i odprowadzać go do urzędu skarbowego? W jaki sposób ustalić limit zwolnienia z VAT? Zaznaczam, że równocześnie prowadzę księgowość na podstawie umowy o pracę i nie posiadam certyfikatu księgowego.

Charakter odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o.

Czy w razie dochodzenia od członka zarządu spółki z o.o. kwoty stanowiącej przedmiot zobowiązania spółki (w sytuacji niewypłacalności spółki) może on bronić się podnosząc zarzuty przysługujące spółce wobec tego wierzyciela?

Jak ewidencjonować wystawienie faktury zaliczkowej

Zajmujemy się sprzedażą samochodów osobowych. Jak zaksięgować fakturę zaliczkową wystawioną na otrzymaną zaliczkę? Zaliczka została wpłacona w maju, a samochód będzie odbierany w grudniu 2007 r.

Jak potraktować wydatki na ulepszenie zamortyzowanego środka trwałego

Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na ulepszenie samochodu zaliczonego do środków trwałych, który jest całkowicie zamortyzowany?

Opodatkowanie najmu mieszkania

Opodatkowanie najmu mieszkania może mieć kilka form. Wszystko będzie zależało od wyboru formy opodatkowania oraz od sposobu uzyskiwania dochodów z najmu - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub poza nią. Jeśli wynajmujący nie zdecyduje się na wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu poza działalnością ze stawkami 8,5 lub 20 proc., będzie musiał płacić od uzyskiwanych z tego tytułu dochodów podatek dochodowy od osób fizycznych według zasad ogólnych ze stawkami 19, 30 i 40 proc.

REKLAMA