REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakończenie budowy warunkiem odliczenia

Podatnicy, którzy wzięli kredyty na zakup mieszkania przed końcem 2006 roku, mogą odliczyć zapłacone odsetki, ale dopiero gdy inwestycja będzie zakończona.

Przedstawicielem podatkowym nie zostanie firma, która popełniła błąd w rozliczeniach

Korekta deklaracji wynikająca z błędnego obliczenia podatku oznacza nieprawidłowe zadeklarowanie podatku. To zaś oznacza, że firma nie może być przedstawicielem podatkowym.

Będzie wyższa ulga na dzieci

Nowe prawo Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wprowadza podwyżkę ulgi na dzieci.

Spółka musi obliczyć CIT od obligacji

Bank zarządzający obligacjami, w które inwestują przedsiębiorcy, może wypłacić pieniądze albo kupić nowe papiery wartościowe. Przedsiębiorca zaś powinien wyliczyć CIT, i to nawet wtedy, gdy nie otrzymuje od razu pieniędzy.

REKLAMA

Liczy się tylko limit zwrotu podatku

Podatnika ubiegającego się o zwrot części VAT na materiały budowlane nie obowiązują limity dotyczące powierzchni użytkowej domu ustalone w definicji budownictwa społecznego.

Fiskus chce zarabiać na kontraktach menedżerskich

• Organy podatkowe żądają VAT od udostępnianego menedżerom sprzętu biurowego• Eksperci podatkowi twierdzą, że opodatkowanie VAT biurek i laptopów jest niedopuszczalne• Spółka, której fiskus kazał zapłacić podatek, wygrała spór przed sądem administracyjnym

Jak ponaglić opieszały organ podatkowy

Niejednokrotnie postępowania podatkowe trwają nawet pół roku, choć przepisy Ordynacji podatkowej jasno wskazują terminy załatwienia spraw przez urzędy skarbowe. Gdy postępowanie podatkowe jest prowadzone zbyt długo, podatnicy mogą ponaglić opieszały urząd. W jaki sposób skutecznie to zrobić?

Aby uzyskać certyfikat, trzeba złożyć dokumenty

Osoba ubiegająca się o wydanie uprawnień księgowych może złożyć kopie dokumentów poświadczających wymagane doświadczenie i wykształcenie. W tym przypadku konieczne jest poświadczenie ich przez notariusza.

REKLAMA

Służbowe ubranie pracownika jako jego przychód

Czy z tytułu użytkowania przez pracowników wyłącznie w godzinach pracy odzieży oznaczonej marką X, przydzielonej czasowo przez pracodawcę, powstaje u pracowników przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń i czy w konsekwencji rodzi to obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Jak księgować wydatki socjalne dla pracowników

Nasza firma zakupiła szklanki, czajniki itp. na potrzeby socjalne pracowników. Czy te wydatki zaksięgować w księgach rachunkowych jako koszty reprezentacji czy artykuły bhp?

Czy podwyższenie kapitału zakładowego przez konwersję wierzytelności wspólnika wobec spółki skutkuje powstaniem przychodu

Wspólnicy spółki z o.o. posiadają wobec tej spółki wierzytelności w postaci odsetek od udzielonych pożyczek. Zamiarem udziałowców jest umorzenie tych wierzytelności w zamian za zwiększenie wartości nominalnej posiadanych udziałów w spółce. Czy spółka lub udziałowcy osiągną przychód na dzień konwersji?

Czy środki z funduszu socjalnego są opodatkowane

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłączają z podstawy opodatkowania tylko niektóre przychody finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Zyta Gilowska: koniec obniżania podatków

"Koniec z rozdawnictwem" - zapowiada w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" minister finansów Zyta Gilowska. Wicepremier Gilowska mówi między innymi, że dopiero w 2009 roku będzie można zastanowić się nad dalszymi obniżkami podatków.

Kredyt podatkowy może być ryzykowny

Podatnicy PIT i CIT mogą korzystać z kredytu podatkowego. Łatwo jednak stracić prawo do tej preferencji a skutki są dotkliwe. Podatnik ma często kilka dni na zapłatę zaległych zaliczek.

Więcej danych w sprawozdaniach

Fundusze emerytalne w sprawozdaniu finansowym będą prezentować informacje o różnicach kursowych w wyodrębnionych pozycjach - proponuje resort finansów.

Doradcy mają ograniczone prawa

Doradcy nie mogą występować w sprawach celnych i ubezpieczeń społecznych. Nie mają również prawa udzielać dalszego pełnomocnictwa, czyli substytucji. Samorząd doradców domaga się zniesienia istniejących ograniczeń w sądzie.

Prezydent podpisał ustawę o PIT wprowadzającą ulgę na dzieci

Prezydent Lech Kaczyński podpisał znowelizowaną we wrześniu ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), która wprowadza 1.145 zł ulgi na dzieci rocznie - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

Adwokat z urzędu podlega VAT

Czynności adwokata podejmowane w ramach pomocy prawnej z urzędu nie są wyłączone z VAT. Fakt zmiany w przepisach wykonawczych o należnościach za czynności adwokata nie miał wpływu na ocenę tego, że jest on podatnikiem VAT.

Fiskus pytać nie musi, ale może

Organy podatkowe państw członkowskich mogą występować do zagranicznych organów podatkowych o udzielenie informacji na temat podatnika. Nie muszą jednak tego robić.

Trzeba złożyć zapotrzebowanie

Do 30 października należy złożyć w Ministerstwie Finansów wstępne zapotrzebowanie na banderole podatkowe i legalizacyjne na 2008 rok.

Czy pożyczki udzielane przez podatnika VAT na działalność gospodarczą podlegają pcc

Fundacja świadczy usługi finansowe dla przedsiębiorstw, udzielając pożyczek na działalność gospodarczą. Fundacja jest podatnikiem VAT. Czy udzielane pożyczki podlegają opodatkowaniu pcc?

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze w świetle MSR 19

Co może być przedmiotem świadczeń należnych pracownikowi? Czy świadczenie należy się także prezesowi firmy? Jak wycenić wartość świadczeń? Czy świadczenia za wypracowanie zysku obciąża zysk netto? Czy ujawniać wartość tych świadczeń w sprawozdaniu finansowym?

Dofinansowanie nie zawsze będzie przychodem

Dofinansowanie otrzymane z tytułu kształcenia młodocianych od gminy podlegało zwolnieniu z opodatkowania PIT do końca 2006 roku i nie wlicza się go do przychodów z działalności gospodarczej.

Przygotowanie jednostek non profit do zamknięcia bieżącego roku obrotowego - prace przygotowawcze

Sporządzenie sprawozdania finansowego poprzedzają prace przygotowawcze. Zalicza się do nich w szczególności: przygotowanie i przeprowadzenie inwentaryzacji, dokonanie analizy kompletności i zgodności zapisów na kontach księgi głównej i ksiąg pomocniczych z obowiązującymi zasadami prowadzenia rachunkowości oraz poprawienie zapisów błędnych, zapewnienie poprawności wyceny poszczególnych składników aktywów i pasywów, dokonanie zamknięcia kont na koniec roku obrotowego.

Czy student przebywający na urlopie dziekańskim i wykonujący w tym czasie umowę zlecenia podlega ubezpieczeniom społecznym

Zatrudniliśmy na umowę zlecenia studenta. Problem w tym, że przebywa on obecnie na urlopie dziekańskim. Czy w tej sytuacji będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Jakie są skutki niezłożenia deklaracji w terminie

Niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie może narazić podatnika na różnego rodzaju sankcje. Jakie zastosuje urząd skarbowy? Czy jest szansa na ich uniknięcie?

Dokumentacja księgowa projektów finansowanych z UE

Przy określaniu prawidłowości dokumentacji księgowej projektów współfinansowanych z UE należy brać pod uwagę wytyczne i informacje przekazywane beneficjentom przez instytucje zarządzające, pośredniczące czy wdrażające, z uwzględnieniem okresu obowiązywania tych wytycznych.

IBR, czyli przyszłość biur rachunkowych w Polsce

Na rynku pojawiły się Internetowe Biura Rachunkowe. Czy skorzystanie z usług IBR może pomóc w wykonaniu najtrudniejszych czynności księgowych?

Przekroczenie terminu to utrata prawa do ulgi

Aby skorzystać z ulgi w podatku od spadków i darowizn, należy w ciągu miesiąca od nabycia rzeczy lub praw zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym. Podatnicy nie dotrzymują terminu, tracąc prawo do ulgi.

Więcej prezentów zostanie objętych VAT

Nowa definicja prezentów małej wartości pogorszy sytuację podatników. Wprowadzenie kryterium wartości rynkowej zmniejszy zakres zwolnienia z VAT. Na skutek zmian najbardziej ucierpią podatnicy przekazujący prezenty własnej produkcji.

Potrzebne nowe ustawy

Trzeba od nowa napisać ustawy o podatkach dochodowych. Należy także w większym stopniu wspierać małych podatników - uważają przedstawiciele Rady Podatkowej PKPP Lewiatan.

Doradcy utrzymają swoje uprawnienia

Przyjęto projekt zmiany ustawy o doradztwie podatkowym, dzięki któremu doradcy będą mogli po 5 grudnia prowadzić m.in. ewidencje podatkowe.

Odliczenie połowy wydatków tylko od pierwszej kasy fiskalnej

Podatnik może odliczyć od podatku 50 proc. ceny zakupu kasy fiskalnej. Prawo to przysługuje jednak tylko w stosunku do pierwszych kas, czyli zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania.

Jak opodatkować sprzedaż przez internet do innego kraju UE

Jestem podatnikiem VAT, prowadzę działalność polegającą na sprzedaży towarów (zabawki, akcesoria dla niemowląt) przez internet. Dokonuję dostaw również za granicę, do innych krajów członkowskich UE. Często nabywającymi są prywatne osoby z Niemiec. Jak powinienem opodatkować te transakcje?

Modernizacja, rozbudowa, ulepszenie budynku

W jaki sposób dokonać przyjęcia do środków trwałych inwestycji polegającej na modernizacji i rozbudowie budynku? Wartość znajduje się na koncie 080. Do faktur dołączony jest protokół z wykazem wykonanych robót i ich wartością. Problem polega na tym, że w zakresie kosztów całej inwestycji zostały zamontowane np. piece CO, zrobiono łazienki z armaturą, część mebli zamontowano na stałe i inny sprzęt, który nie jest wyodrębniony w protokole. Czy powinno się przyjąć całą wartość z konta 080 na konto 011, czy można na konto 013? Jak dokonać wyceny wartości samego budynku, a także wyposażenia w nim się znajdującego?

Ujęcie kosztu na podstawie kserokopii faktury

Zajmuję się handlem samochodami. W przypadku ich sprzedaży dla osób fizycznych do celów rejestracji pojazdu muszę wydać nabywcom pojazdów oryginał dokumentu nabycia (od mojego dostawcy). W tym celu robię ksero i proszę mojego klienta, aby po zarejestrowaniu samochodu odesłał mi oryginał dokumentu nabycia wystawionego na moje nazwisko. W niektórych przypadkach jednak ten dokument do mnie nie wraca. Obecnie obawiam się, że w przypadku kontroli urząd skarbowy zakwestionuje mi zaksięgowane koszty na podstawie kserokopii faktury. Czy istotnie tak może być i ewentualnie, jak mam się ustrzec od powyższych nieprawidłowości?

Czy certyfikat księgowy bez egzaminu tylko do 31 grudnia 2009 r.

Na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej (www.bip.mf.gov.pl) w zakładce „Projekty aktów prawnych” można znaleźć projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości (która miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2008 r.).

Kiedy sprzedaż gruntu jest nieopodatkowana

Nieruchomości sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako grunty orne dla celów podatku od towarów i usług stanowią tereny niezabudowane inne niż tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę, co oznacza, że ich dostawa będzie zwolniona z VAT.

Czy przeniesienie pracownika przynosi korzyści podatkowe

Pod względem kosztowym często bardziej opłaca się przenieść pracownika do pracy w innej miejscowości niż wypłacać wielokrotne świadczenia z tytułu podróży służbowych.

Pół etatu dla księgowego

Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości zakłada przeniesienie do tej ustawy przepisów dotyczących certyfikatu uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg.

Limit 50 tys. zł dotyczy już 2007 roku

Podatnicy kontynuujący działalność będą mogli korzystać ze zwolnienia VAT w 2008 roku, jeśli ich obroty nie przekroczą 50 tys. zł. To korzystne rozwiązanie. W 2007 roku limit ten wynosi 39,7 tys. zł.

W ostatniej chwili skorzystaliśmy z ulgi odsetkowej

Przeszło 100 tys. podatników skorzystało z ulgi na spłatę odsetek od kredytów mieszkaniowych w rozliczeniu podatkowym za 2006 r. Tak dużą popularność zapewniła uldze zapowiedź jej likwidacji.

Spółki audytorskie płacą haracz

Firmy audytorskie uprawnione do badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw muszą płacić za nadzór. Wysokość uiszczanej opłaty zależy od osiągniętego przez spółki przychodu i wynosi nawet 1,5 proc. Zebrane przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów kwoty znacznie przewyższają koszty ponoszone na nadzór.

ETS o rozliczeniach podatkowych używanych aut

Stosowanie przy ustalaniu wartości używanych aut przywożonych z innego państwa UE jednego kryterium utraty wartości opartego na wieku jest niezgodne z prawem unijnym.

Jak udokumentować nieściągalność wierzytelności

Warunkiem zaliczenia nieściągalnej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów jest właściwe udokumentowanie jej nieściągalności. Jak prawidłowo to zrobić?

Czy korzystanie z samochodu zastępczego w trakcie leasingu skutkuje obowiązkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Spółka z o.o. leasinguje samochód. Umowa leasingu przewiduje, że w przypadku gdy samochód jest serwisowany, finansujący udostępni samochód zastępczy. Spółka za okres, w którym samochód będzie remontowany (naprawiany), będzie płaciła czynsz leasingowy na tych samych zasadach. Czy w przypadku korzystania z pojazdu zastępczego należy prowadzić ewidencję przebiegu tego pojazdu?

Jak w księgach rachunkowych ująć ubezpieczenie należności handlowych kontrahentów

Wypłacone odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia należności handlowych w księgach rachunkowych będzie ewidencjonowane jako pozostałe przychody operacyjne.

Działalność gospodarcza według Ordynacji podatkowej

Zwolnieniem od podatku dochodowego od osób prawnych zostały objęte dochody organizacji pożytku publicznego przeznaczone na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Czy chodzi tu o działalność, o której mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego, czy o swobodzie działalności gospodarczej?

Jak należy dokonać potrącenia z wynagrodzenia za pracę na podstawie tytułu wykonawczego na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych

Otrzymaliśmy pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia za zobowiązania alimentacyjne. Wynagrodzenie brutto pracownika w sierpniu wynosi 1000 zł. Jak potrącić mu alimenty, koszta egzekucyjne i opłatę za przekaz według taryfy pocztowej oraz ująć te operacje w księgach rachunkowych?

Jak zaksięgować udzielone poręczenie

Poręczenie zalicza się do zabezpieczeń osobistych, których cechą jest odpowiedzialność całym majątkiem istniejącym i przyszłym, a nie tylko odpowiedzialność określona rzeczą czy przedmiotem, jak ma to miejsce w przypadku zabezpieczeń rzeczowych.

REKLAMA