REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ponad 17 tysięcy więcej podatników płaciło ryczałt

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2006 roku płaciło ogółem 656 248 podatników. Jest to o 17 081 więcej niż w roku 2005.

Jak wykazać w księgach zwrot nakładów inwestycyjnych

W 2006 r. nasza firma otrzymała dotację w wysokości 164 000 zł, wypłaconą przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotacja dotyczyła zwrotu części wydatków firmy na wybudowanie budynku handlowo-usługowego.

Gdy fiskus wygrywa, koszty sądowe płaci podatnik

Jeśli NSA uchyla wyrok z inicjatywy fiskusa, podatnik musi zwracać nawet kilka tysięcy złotych. Zdaniem ekspertów podatkowych sądy powinny odstępować od zasądzania zwrotu kosztów. Projekt nowelizacji procedury sądowoadministracyjnej nie zwalnia podatnika z obowiązku zapłaty.

Decydująca będzie data złożenia wniosku

O tym, czy po 1 lipca 2007 r. podatnik otrzyma interpretację podatkową od ministra finansów czy z urzędu skarbowego, zdecyduje data złożenia wniosku.

REKLAMA

Kiedy działalność gospodarcza może być uznana za samozatrudnienie

Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach z 15 stycznia 2007 r., nr U.S.III-415/28/126/06

Jak poprawić błąd w kosztach uzyskania przychodów pracownika

Koszty odliczane od przychodów pracowniczych mają formę stałą, przysługują w wysokości zryczałtowanej (miesięcznej i rocznej). Tylko wyjątkowa zmiana stanu faktycznego może spowodować to, że koszty powinny zostać obniżone, podwyższone albo w ogóle niepobrane. Właśnie brak właściwej reakcji na te zmiany stanów faktycznych może spowodować pomyłkę pracodawcy-płatnika. Poniżej wskazujemy najczęściej popełniane błędy i sposób ich poprawy.

Różnice kursowe od pożyczki zaciągniętej na nabycie środka trwałego - jak ustalić

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Zaciągnąłem pożyczkę na zakup maszyny u holenderskiego producenta. Jak ustalić różnice kursowe, które będą zwiększały wartość początkową maszyny, a jak różnice kursowe od tej pożyczki, które mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? Jak je zaewidencjonować w pkpir?

Wydatki na podwyższenie kapitału nie będą kosztem

Wydatki poniesione na powiększenie kapitału zakładowego nie stanową kosztów podatkowych spółki.

REKLAMA

Europejska fala obniżek podatków

Obecnie w Unii Europejskiej trwa swoisty boom na obniżkę stawek podatku dochodowego od osób prawnych. Taka sytuacja nie dziwi, gdyż tylko w miarę prosty system podatkowy o niskich stawkach i braku szczególnych ulg najlepiej służy podatnikom i gospodarce.

PIT-36 i PIT-37 prześlemy internetem

Już od 1 stycznia 2008 r. wszyscy podatnicy będą mogli drogą elektroniczną przesyłać deklaracje podatkowe, a pod koniec roku urząd skarbowy będzie mógł rozliczyć podatnika.

Trzeba zapłacić podatek za hipotekę

Od umowy ustanowienia hipoteki trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Stawka podatku zależy od tego, czy wierzytelność istnieje i czy można ustalić jej wysokość.

Czy sprzedaż w składzie podatkowym bez wyprowadzenia towarów powoduje obowiązek zapłaty akcyzy

Jesteśmy podatnikiem VAT i akcyzy. Dokonaliśmy sprzedaży wyrobów akcyzowych na terenie magazynu składu podatkowego. Jednak towary nie zostały wyprowadzone ze składu. Prawdopodobnie nastąpi to za jakiś czas. W związku z tym nasze pytanie: czy sprzedaż na terenie składu podatkowego bez wyprowadzenia towarów ze składu podatkowego spowoduje w momencie tej sprzedaży powstanie obowiązku zapłaty podatku akcyzowego?

Przepisy nie mogą dyskryminować celników

Niektóre rozwiązania zawarte w projekcie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej są niezgodne z prawem - uważa rzecznik praw obywatelskich.

Organ podatkowy nie jest uprzywilejowany

Jeżeli syndyk masy upadłości dokonuje wpłaty zaliczek na podatek po terminie, organ podatkowy nie może zarachować jej proporcjonalnie na poczet zaległości i odsetek.

Jak księgować ulepszenie środka trwałego

Istotną cechą większości składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej dłużej niż rok jest ich podatność na awarie oraz starzenie się. Wydatki na naprawy, modernizację lub ulepszenie nie zawsze jednak mogą być od razu zaliczane w koszty.

Diety zarządu wspólnoty należy opodatkować

Diety z tytułu pełnienia obowiązków społecznie, wypłacane przez wspólnotę mieszkaniową członkom zarządu, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 11 maja 2007 r., nr PB I-3/4117/IN-23/US/2007/AA

Czy paragony na zakup zastępują fakturę

Podatnik dokonuje zakupu paliwa za granicą, który dokumentowany jest tylko paragonami. Każdy paragon opisuje, przelicza kurs euro na dany dzień, stawia pieczątkę na paragonie, a wartość paragonu ujmuje w ewidencji przebiegu pojazdu - w kosztach eksploatacji samochodu. Czy jest to prawidłowy sposób dokumentowania?

System kontroli eksportu usprawni obsługę celną towarów

Nowa forma przedstawicielstwa w Unii Europejskiej - Authorised Economic Operator i nowy System Kontroli Eksportu mają usprawnić obsługę towarów i zatrzymać wpływy z ceł w Polsce. Konieczne są dalsze rozwiązania i uproszczenia zarówno w systemie odpraw celnych, jak i w systemie podatkowym.

Podkomisja musi sprawdzić zgodność polskich przepisów z unijnymi

Komisja Finansów Publicznych odesłała nowelizację ustawy o VAT z powrotem do podkomisji, która ma zapoznać się z ekspertyzami dotyczącymi zgodności projektu z prawem UE.

Tylko przez sześć miesięcy pracujemy dla siebie

W tym roku kilka dni dłużej niż w ubiegłych latach podatnicy pracują dla siebie, a nie po to, by płacić podatki i składki ZUS.

Resort zapowiada zmianę umów

W najbliższym czasie mają zmienić się umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Holandią, Danią, Belgią, Finlandią oraz Austrią - zapewnia resort finansów.

Limit ulgi na razie pozostaje taki sam

Z ulgi odsetkowej mogą korzystać już tylko podatnicy, którzy nabyli do niej prawo przed końcem 2006 roku. Zasady korzystania z ulgi i ustalania jej limitu nie zmieniły się.

Biegli mogliby nie płacić VAT

Resort finansów nie zgadza się, aby biegli sądowi byli zwolnieni z płacenia podatku. Zdaniem Sądu Najwyższego wynagrodzenia powinny być wypłacane bez VAT. Niektórzy sędziowie przyznają jednak należne kwoty powiększone o podatek.

Na podstawie jakich dokumentów można dokonywać zapisów w pkpir

Prowadzę działalność jako osoba fizyczna i rozliczam się na podstawie pkpir. Czy mogę zaksięgować zakup paliw z całego miesiąca jednym dokumentem zbiorczym ostatniego dnia miesiąca?

Przedsiębiorcom przybędzie obowiązków

Od przyszłego roku podatnik podczas kontroli na żądanie urzędnika będzie musiał sporządzać zestawienia z danymi firmy. Będzie to czasochłonne i kosztowne.

Podwójny podatek od gruntów

Jeśli zostanie wprowadzony nowy 5-proc. podatek gruntowy, proponowany przez ministra Aumillera, grunty będą opodatkowane podwójnie. Przepis ten będzie też naruszał konstytucję.

Jak ustalić wartość początkową majątku otrzymanego w formie darowizny

Prowadzę działalność gospodarczą i chcę w formie darowizny przekazać mężowi całą firmę wraz ze środkami trwałymi (zorganizowaną część przedsiębiorstwa). Czy w związku z tym trzeba płacić podatek dochodowy? W jaki sposób ustalić wartość początkową otrzymanego majątku?

Zwrot kosztów podróży członkom rady nadzorczej

Postanowienie Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego z 7 marca 2007 r. (nr DP/423-0204/06/AK)

Jak rozliczyć zakup kasy rejestrującej

Podatnicy zobowiązani do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych mogą odliczyć od podatku określony procent zakupu kasy. Odliczana kwota nie może jednak przekroczyć 2,5 tys. zł.

Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Podatnik dokonujący transakcji w internecie w sposób zorganizowany i ciągły powinien zarejestrować działalność gospodarczą i odprowadzać należne podatki. Prowadzenie firmy w sieci wiąże się z takimi samymi jak prowadzenie działalności w sposób tradycyjny obowiązkami podatkowymi. Za ich niedopełnienie grożą kary.

Aktywa w leasingu są amortyzowane

Okres ekonomicznej użyteczności leasingowanego pojazdu nie zawsze pokrywa się z okresem, na który umowa leasingu została zawarta.

Zaległe podatki płaci spadkobierca

Spadkobierca, który przyjmie spadek, musi liczyć się z odpowiedzialnością za zobowiązania wobec fiskusa. Za długi spadkowe nie odpowiada jedynie nabywca, który spadek odrzuci.

O gotówce należy informować celników

Od dziś podróżujący po UE muszą zgłaszać organom celnym wartość posiadanej gotówki.

Hazard w internecie niezgodny z prawem UE

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, w swojej opinii do rządowego projektu nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych, wskazał, że zawarty w projekcie całkowity zakaz urządzania i prowadzenia w internecie gier i zakładów wzajemnych nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej.

Jak rozliczyć umorzoną pożyczkę wraz z odsetkami

Jesteśmy spółką z o.o. Udziałowiec udzielał nam w ciągu roku pożyczek, wpłacając pieniądze na konto. Na koniec roku napisał oświadczenie o umorzeniu tych pożyczek. Jak to zaewidencjonować? Najwięcej wątpliwości mamy w kwestii odsetek. Jakie będą skutki podatkowe tej operacji?

Z jednorazowej amortyzacji korzystają nieliczni

Nowa metoda amortyzacji miała przynieść firmom duże oszczędności podatkowe. Niewielu podatników zainteresowanych jest szybszym zaliczaniem wydatków w koszty. Stosowanie jednorazowego odpisu może uniemożliwić korzystanie z pomocy publicznej.

Zmienią się zasady dotyczące interpretacji: w imieniu ministra będą je wydawać cztery izby skarbowe

Od 1 lipca wiążące interpretacje podatkowe będą wydawane przez cztery izby skarbowe. Podatnicy powinni uzbroić się w cierpliwość. Niewykluczone, że na początku będą problemy z ich uzyskaniem.

Jaką stawką opodatkować świadczenie usług kompleksowych

Czy świadcząc kompleksową usługę polegającą na obsłudze targów i wystaw, w skład której wchodzą również usługi cateringowe zarówno własne, jak i realizowane przez inny podmiot, należy wystawić fakturę VAT z podziałem tej usługi na usługi cateringowe opodatkowane stawką VAT 7% oraz inne usługi (aranżacja wnętrz itp.) opodatkowane stawką VAT 22%?

Jak rozliczyć w spółce wydatki na auto wspólnika

Spółki mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z utrzymaniem i eksploatacją samochodu osobowego wykorzystywanego przez wspólnika. Muszą jednak pamiętać o obowiązujących limitach.

Kiedy odpisy aktualizujące można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Podatnik może dokonać odpisów aktualizujących należności i zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ uprawdopodobnił nieściągalność wierzytelności w sposób wskazany przez ustawodawcę w art. 23 ust. 3 pkt 3 w/w ustawy, tj. wszczęto postępowanie egzekucyjne przeciw dłużnikom. - Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgierzu z 10 stycznia 2007 r., nr I-1/415/1/07

Można udzielić interpretacji

Urząd może udzielić interpretacji rozporządzeń dotyczących specjalnej strefy ekonomicznej.

Spółki stosujące ład korporacyjny funkcjonują sprawniej

Zasady ładu korporacyjnego, mimo że nie są obowiązkowe, mogą wnieść wiele dobrego do funkcjonowania spółek giełdowych. Przekonały się o tym już spółki funkcjonujące w Unii Europejskiej.

Nowe pomysły ministra budownictwa

Właściciele działek budowlanych, którzy ich nie zabudują przez trzy-cztery lata, będą co rok płacili gminie - aż do skutku - specjalny podatek! To najnowszy pomysł ministra budownictwa Andrzeja Aumillera na odmrożenie terenów pod budownictwo

Zapłata znakami do końca 2008 roku

Podatnicy będą mogli uiszczać opłatę skarbową przy użyciu znaków skarbowych do końca 2008 roku.

Skarbowy zasób skarbowy

Sejmowa podkomisja rozpatrująca zmiany w ustawie o urzędach i izbach skarbowych zakończyła wczoraj omawianie projektu nowelizacji.

Jak ustalić koszty uzyskania przychodu w przypadku wykonywania pracy za granicą

Przepracowałem część roku w USA, a część w Wielkiej Brytanii. Czy bilet lotniczy do miejsca pracy za granicą mogę włączyć do kosztów uzyskania przychodu? Jest to koszt, który muszę bezwzględnie ponieść, aby uzyskać przychód, od którego następnie płacę podatek, a równocześnie jest to koszt związany z wykonywaniem pracy poza miejscem zameldowania czy ulokowania „centrum interesów życiowych”.

Podatnicy płacą miliony za porzucone auta

Urzędy skarbowe ponoszą ogromne koszty związane z opłatami za porzucone auta. Wydatki te, wynoszące miliony złotych, pokrywają ostatecznie wszyscy podatnicy. Z licytacji niczyich pojazdów fiskus odzyskuje zaledwie kilka procent poniesionych kosztów.

Rząd zamierza wprowadzić nowy podatek od wartości gruntów

Ministerstwo Budownictwa proponuje wprowadzenie nowego podatku od gruntów, które mają plany zagospodarowania przestrzennego. Miałby to być 5-proc. podatek roczny.

Diety kierowców można zaliczyć do kosztów podatkowych

Kierowcy zatrudnianemu na umowie o pracę przysługują diety i inne należności za czas podróży służbowej, które stanowią dla pracodawcy koszty uzyskania przychodów. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z 22 maja 2007 r., nr PD2-4151-35/07

Jak zaewidencjonować wypłatę zaliczki na dywidendę

Do końca maja 2007 roku spółka z ograniczoną odpowiedzialnością osiągnęła zysk netto w kwocie 4 mln zł i oczekuje, że wypracuje planowany roczny zysk netto w kwocie 10 mln zł. Decyzją zarządu (co jest zgodne z umową spółki), zaliczka na dywidendę zostanie wypłacona do końca czerwca 2007 r. w wysokości 2 mln zł. Jak tę operację ująć w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym?

REKLAMA