REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Gdzie usługa, tam podatek

Od tego, gdzie usługa jest świadczona, zależy to, jak będzie opodatkowana. Miejscem świadczenia usług pomocniczych będzie miejsce ich faktycznego wykonania. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Opolu z 31 października 2006 r. (nr PP-I-005/226/AB/06).

Dzieci przedsiębiorców bez ulgi podatkowej

Niemiła niespodzianka dla podatników prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową i liniową 19-proc. stawką PIT - nowa ulga podatkowa na dzieci nie dla nich.

Podatnik sam decyduje, czy rozlicza się przez internet

Podatnik lub płatnik, który chce składać deklaracje w formie elektronicznej, musi przesłać urzędowi skarbowemu wypełnione zawiadomienie w formie papierowej.

Jak zaewidencjonować zniżkę procentową

Firma zawarła umowę ubezpieczenia mienia. Ubezpieczyciel zastosował zniżkę procentową. Jak należy zaksięgować taką polisę i w jakiej kwocie?

Odwołany egzamin na audytora

Ministerstwo Finansów w komunikacie nr 17/KF/2006 odwołało egzamin pisemny na audytora wewnętrznego, który miał się odbyć 21 listopada.

Pracodawcy oceniają zmiany w CIT

Korzystne zmiany w nowelizacji CIT to m.in. pozostawienie uproszczonych zaliczek czy możliwości dokonywania darowizn na cele pożytku publicznego - uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

ETS tropi nadużycia

Europejski Trybunał Sprawiedliwości opracował definicję nadużycia prawa. Wykorzystując wyroki Trybunału, polski fiskus będzie mógł kwestionować rozliczenia VAT. Dla stosowania zasad ETS wobec innych podatków potrzebne są zmiany w przepisach krajowych.

Od 1 stycznia będzie nowa definicja zakładu

Zawarta w zmienionej ustawie o CIT nowa definicja zakładu zagranicznego nie w pełni odzwierciedla postanowienia Konwencji OECD.

W 2008 roku 3,5-tonowe ciężarówki bez podatku, a za psa do 100 złotych

Zwolnienie z opodatkowania samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5 tony powinno zacząć obowiązywać dopiero od 2008 roku - uważają posłowie.

Czy prowizje bankowe od realizacji tytułu wykonawczego są kosztem podatkowym

Moje pytanie dotyczy prowizji za przelew środków firmy na podstawie tytułu egzekucyjnego. Bank otrzymał od komornika zawiadomienie o zajęciu środków na rachunku bankowym. Przekazując środki z rachunku, naliczył sobie prowizję. Czy jest ona dla nas kosztem uzyskania przychodów?

W jaki sposób ustalać koszty w przypadku zawarcia z jednym pracownikiem dwóch umów o pracę

Czy w przypadku zawarcia z jednym pracownikiem dwóch umów o pracę, każda na część etatu, przy obliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych należy policzyć koszty uzyskania przychodu od każdej zawartej umowy? - Pismo z 25 lipca 2006 r. nr PD-415/32/06

Podatek tonażowy - alternatywa dla podatku dochodowego

Do polskiego systemu podatkowego zostanie wprowadzony całkiem nowy, nieznany dotychczas podatek, a mianowicie podatek tonażowy. W systemach prawnych państw członkowskich Unii Europejskiej podatek taki jest znany od lat.

Podatek płacą wspólnicy

Jeśli wspólnicy spisują umowę spółki jawnej bez notariusza, sami muszą obliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych, wypełnić deklarację PCC oraz wpłacić odpowiednie kwoty w urzędzie skarbowym.

Kredytobiorca musi rozliczyć się z fiskusem

Jeśli poręczyciel podpisze ugodę z bankiem i spłaci część długu, u kredytobiorcy powstanie przychód odpowiadający wartości zadłużenia spłaconego przez poręczyciela.

Jak aktualizować należności od kontrahentów zagranicznych

Spółka posiada wyrażoną w euro należność od kontrahenta zagranicznego. W związku z istnieniem zagrożenia dla odzyskania tej należności postanowiono dokonać odpisu aktualizującego jej wartość. Jaki kurs należy zastosować, dokonując tego odpisu?

Bez majątkowych ograniczeń

Posłowie zagłosowali wczoraj za wszystkimi senackimi poprawkami do nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Poprawki do CIT i Ordynacji

Sejm przyjął wczoraj wszystkie poprawki wprowadzone przez Senat do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Większość zmian miała charakter legislacyjny.

PIT: podatnicy niewiele zyskają na zmianach

Od nowego roku pojawią się nowe ulgi i zwolnienia. Fiskus odmrozi progi podatkowe. Podatnicy stracą prawo do ulgi odsetkowej.

Zwiększy się porównywalność sprawozdań małych i średnich firm

W II połowie 2007 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości wyda standardy dla małych i średnich firm.

Od decyzji burmistrza można się odwołać

Podatnik może zaskarżyć decyzję burmistrza do samorządowego kolegium odwoławczego. Odwołania w sprawach podatkowych to ok. 30 proc. spraw rozpatrywanych przez kolegia.

Emeryt nie musi być rezydentem podatkowym

Uzależnienie opodatkowania dochodów emerytów od posiadania przez nich statusu rezydenta podatkowego jest sprzeczne z prawem unijnym.

Co zaliczamy do inwestycji niefinansowych

Do grupy inwestycji mogą być zaliczane nie tylko aktywa finansowe w postaci np. akcji, obligacji i innych instrumentów finansowych, ale również nieruchomości, prawo wieczystego użytkowania gruntów, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także wartości niematerialne i prawne.

Czy sprzedaż akcji nabytych w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych

W październiku 2006 r. nabyłem w drodze spadku akcje. Po zapłaceniu podatku od spadków i darowizn sprzedałem je. Czy uzyskany w ten sposób przychód jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Wybór metody prowadzenia ksiąg pomocniczych

Czy dopuszczalne jest odpisywanie w koszty wartości materiałów i towarów na dzień ich zakupu połączone z ustalaniem stanu tych składników aktywów, a także wyrobów gotowych i jego wyceny oraz korekty kosztów o wartość tego stanu? - Pismo z 17 lutego 2006 r. (nr OG-005/208/PDI-423/26/2005).

Samochody osobowe są nieopodatkowane

Właściciele samochodów osobowych nie płacą podatku od środków transportowych. Zwolnienie obejmuje także ciężarówki wykorzystywane wyłącznie w produkcji rolniczej.

Stawki podatku zmienią się w grudniu dla wszystkich

Od 1 grudnia 2006 r. zmniejszą się stawki akcyzy od aut sprowadzanych z zagranicy. Zmiana ma dotyczyć wszystkich samochodów.

Inwestowane składki z PIT

To, czy wypłaty z umów ubezpieczeniowych na życie i dożycie są zwolnione z PIT, uzależnione jest od tego, czy składki będą reinwestowane - wyjaśnił minister finansów.

Kiedy sprzedaż wierzytelności kwalifikujemy jako cesję, a kiedy jako faktoring

Spółka ma kłopoty z płynnością finansową. W związku z tym podjęła decyzję o sprzedaży wierzytelności. Pod uwagę brana jest cesja lub faktoring. Kiedy sprzedaż wierzytelności kwalifikujemy jako cesję, a kiedy jako faktoring? Jak przebiega ewidencja tych zdarzeń w księgach?

Ogłoszono nowe wzory deklaracji

Zostało opublikowane rozporządzenie ministra finansów z dnia 6 listopada 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pożyczka na biznes będzie opodatkowana

Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych mogą być niekorzystne dla małych firm. Od nowego roku zniknie zwolnienie dla pożyczek na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności. Nieopodatkowane będą pożyczki od najbliższej rodziny, ale trzeba je będzie zgłosić w urzędzie.

Nie będzie podatku od majątku przekazywanego najbliższej rodzinie

Jest szansa na to, że członkowie najbliższej rodziny niezależnie od wartości przekazanego sobie majątku nie będą musieli płacić podatku od spadków i darowizn.

Będą ulgi dla gospodarki mieszkaniowej

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła senackie propozycje dotyczące m.in. rozszerzenia zakresu zwolnień z CIT dochodów uzyskiwanych przez podmioty prowadzące gospodarkę mieszkaniową.

Czy biegły sądowy może korzystać ze zwolnienia z VAT

Od 1 października zostałam biegłym sądowym, wykonującym opinie z zakresu podatków i księgowości na zlecenie sądu. Ponadto pracuję na umowie o pracę. Czy mogę korzystać ze zwolnienia z VAT?

Jak należy wystawiać duplikaty faktur za usługi telekomunikacyjne

Czy można odliczyć podatek naliczony wynikający z duplikatów faktur za usługi telekomunikacyjne, w sytuacji gdy są one niepełnymi kserokopiami oryginalnych faktur? - Pismo z 21 lipca 2006 r. nr III-2/443-32/42162/06/DP

Instrukcja inwentaryzacyjna dla organizacji non-profit

Podstawowym celem inwentaryzacji – zwłaszcza rocznej, jest wynikająca z ustawy o rachunkowości konieczność doprowadzenia danych ewidencji księgowej do ich wielkości rzeczywistych – wynikających z natury.

Już znamy półfinalistów

50 osób, które najlepiej rozwiązały zadnia rundy eliminacyjnej, weźmie udział w sesji finałowej konkursu Księgowy Roku organizowanej między 1 a 3 grudnia na Zamku w Książu.

O wysokości stawki decyduje klasyfikacja

Usługi odśnieżania oraz naprawy dróg leśnych nie zostały zakwalifikowane jako związane z leśnictwem. Nie korzystają zatem z opodatkowania 3-proc. stawką VAT.

Ustawy podatkowe w Sejmie

Dziś Komisja Finansów Publicznych ma przedstawić w Sejmie sprawozdania o stanowisku Senatu w sprawie nowelizacji ustaw podatkowych.

Zmiany w podatkach lokalnych

Dziś odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Zwrot kosztów dojazdu jest opodatkowany

Zwrot kosztów poniesionych przez pracowników z tytułu używania własnych samochodów na potrzeby zakładu pracy podlega opodatkowaniu.

Jak wykazać w księdze reklamę w książce telefonicznej

Zapłaciłem 300 zł za reklamę w książce telefonicznej. Czy ten wydatek mam doliczyć do limitu 0,25% przychodów? W której kolumnie powinienem zaksięgować ten wydatek?

Zmiany w podatku rolnym i leśnym

Sejm zajmie się dziś nowelizacją ustawy o podatku rolnym oraz o podatku leśnym.

Bez definicji stawka wzrośnie do 22 proc.

Do końca października Ministerstwo Finansów miało rozwiązać problem VAT w budownictwie mieszkaniowym. Definicji budownictwa społecznego jak nie było, tak nie ma. Nie wiadomo też, kto ma się zająć jej opracowaniem.

Zameldowanie wystarczy, by nie zapłacić podatku

Od 2007 roku wystarczy 12-miesięczne zameldowanie w sprzedawanym mieszkaniu, aby nie płacić PIT. Więcej obowiązków będą miały biura meldunkowe i referaty wymieniające dowody osobiste. Dzięki nowej uldze także cudzoziemcy będą mogli uniknąć zapłaty podatku w Polsce.

Nowe wymogi dla deklaracji

Minister finansów określił sposoby przesyłania i rodzaje podpisów deklaracji i podań składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Interpretacja wiążąca, choć wydana przez ministra

Od 2007 roku podatnicy będą mogli składać wnioski o interpretacje dotyczące zdarzeń przyszłych. Mimo że interpretacje będzie wydawał minister finansów, nie zmieni się ich wiążący charakter.

Ewidencja niewygasających wydatków - nowe konto

Niezrealizowane kwoty wydatków zamieszczonych w budżecie jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem wydatków, których źródłem finansowania są dochody własne jednostki budżetowej, wygasają z upływem roku budżetowego.

Koszty egzekucji podatkowej

Na początku października 2006 r. miałam w firmie kontrolę z urzędu skarbowego, w wyniku której musiałam spłacić 60 000 zł wraz z odsetkami. Uporałam się już z kwotą główną, ale muszę zapłacić koszty egzekucyjne, które urząd naliczył na ok. 3000 zł. Czy można umorzyć te koszty i na podstawie jakich przepisów?

Zapisy w księdze muszą być odzwierciedlone w PIT

Zapisy w podatkowej księdze dotyczące zdarzeń gospodarczych w zakresie realizacji umowy o świadczenie usług oraz sprzedaży detalicznej w sklepie powinny być wykazane w PIT-5L i w zeznaniu rocznym PIT- 36L. - Decyzja z 25 października 2006 r. (nr ZPB.10-415-231/06).

Jak prowadzić rachunkowość jednostki w stanie upadłości

Jednostki postawione w stan upadłości muszą utworzyć rezerwę na przewidywane koszty i straty spowodowane utratą kontynuacji działania. Muszą również sporządzić sprawozdanie, jednak na innych zasadach niż w przypadku, gdyby prowadziły działalność bez zgłoszenia upadłości.

REKLAMA