REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obniżenie podatki CIT

W piątek 1 bm. wchodzą w życie przepisy nowelizujące ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, które wprowadzają zmiany dotyczące opodatkowania odsetek i należności licencyjnych wypłacanych pomiędzy powiązanymi spółkami mającymi siedzibę w różnych państwach UE.

Czy wydatki związane z rejestracją samochodu powiększają jego wartość początkową

Czy opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego, tablice rejestracyjne i pozwolenia czasowe wydawane dla fabrycznie nowego zakupionego samochodu ciężarowego są bezpośrednio kosztem uzyskania przychodu, czy też zwiększają jego wartość początkową do celów amortyzacji?

Kiedy rozpoznać przychód z tytułu potrąconych odsetek

Spółka w 2002 r. naliczyła odsetki i rozliczyła je w ramach potrącenia należnego zobowiązania. Nota odsetkowa nie została zaakceptowana. Jednostka, której naliczono odsetki, wystąpiła do sądu, uznając, że odsetki były nienależne. W grudniu 2004 r. sąd oddalił pozew na korzyść spółki. Proszę o informację, czy w rozliczeniu podatku dochodowego za 2002 r. należało przyjąć odsetki, uznając je za otrzymane, czy odsetki te należało przyjąć do opodatkowania dopiero w 2004 r., tj. w momencie oddalenia pozwu jednostki, której odsetki naliczono.

Faktura bez podpisu jako dowód księgowy

Faktura wydrukowana ze strony internetowej kontrahenta zagranicznego bez podpisu może zostać uznana za dowód księgowy stanowiący podstawę do księgowania kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Elektroniczne faktury coraz bliżej

Resort finansów zaakceptował już rozporządzenie w sprawie faktur elektronicznych. Obecnie czeka ono na decyzję ministra nauki i informatyzacji.

Zmiany VAT i akcyzy

Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych

Zwrot VAT zawartego w materiałach budowlanych

Jest szansa na zwrot inwestorom indywidualnym części VAT od zakupionych materiałów budowlanych. Warunek: poselskie propozycje uszczelnienia systemu muszą usatysfakcjonować rząd.

Kiedy usługi reklamowe podlegają opodatkowaniu VAT

Czy czynność eksponowania materiałów reklamowych i ofert banku oraz przekazywanie materiałów reklamowych i ofert członkom Okręgowej Izby Lekarskiej korzysta ze zwolnienia? Za wykonywanie tych czynności otrzymujemy prowizję w wysokości 1%.

Jak odróżnić remont środka trwałego od jego modernizacji

Pracuję w stowarzyszeniu prowadzącym publiczną szkołę podstawową w ramach programu "mała szkoła". Utrzymujemy się z subwencji oświatowej przekazywanej przez organ gminy, z obowiązkiem rozliczenia się z niewykorzystanej części otrzymanych środków. Budynek szkoły został nam użyczony przez urząd gminy na czas nieokreślony. Podczas wakacji w szkole przeprowadzono prace modernizacyjno-remontowe, m.in. nowa instalacja elektryczna, nowe tynki, malowanie ścian i sufitów, wymiana podłóg - na kwotę ok. 25 000 zł. Czy koszt ten należy potraktować jako "inwestycję w obcym środku trwałym" i dokonywać odpisów amortyzacyjnych, czy może zaliczyć bezpośrednio w koszty? Spotkałam się z opinią, że inwestycje sfinansowane z dotacji nie mogą być amortyzowane. Czy to prawda?

Ewidencja usług medycznych przekraczających limity ustalone z NFZ

Na jakich kontach zaksięgować wartość wykonanych usług medycznych, które przekraczają ustalone limity?

Nowela ordynacji podatkowej z powrotem w Sejmie

Sejm przyjął wczoraj senackie poprawki do nowelizacji Ordynacji podatkowej. Tymczasem przedsiębiorcy zapowiadają, że zaapelują do prezydenta, aby nie podpisywał ustawy, gdyż zawiera groźne dla podatników rozwiązanie.

Orzeczenie TK. Przepadek przedmiotów

Nie można orzec przepadku przedmiotów, które co prawda służyły do popełnienia przestępstwa skarbowego, ale były własnością osoby, która nie miała udziału w tym przestępstwie - orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Korzystanie z zerowej stawki VAT

Do stosowania zerowej stawki VAT przy wykonywaniu usług finansowanych z bezzwrotnej pomocy zagranicznej konieczne było zarejestrowanie umowy w Komitecie Integracji Europejskiej. Wymóg ten dotyczył nie tylko głównych wykonawców, ale także podwykonawców.

Za mieszanie oleju nawet pięć lat

Posłowie zgłosili proponowane przez Ministerstwo Finansów poprawki do nowelizacji kodeksu karnego skarbowego, które zaostrzają kary za przestępstwa związane z nielegalnym obrotem paliwami.

Niższe odsetki od zaległości podatkowych

Od dziś stopa lombardowa wynosi 6,5 proc., co oznacza, że stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych będzie wynosić 13 proc., zamiast dotychczasowych 14 proc. kwoty zaległości w stosunku rocznym.

Środki unijne na e-podatki

Amortyzacja nieodpłatnie użyczonego gabinetu wraz z wyposażeniem

Lekarz stomatolog prowadzi działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych. Do 31 grudnia 2004 r. zatrudniał pracownika, lekarza stomatologa. Gabinet składa się z 2 pomieszczeń do samodzielnej praktyki - tzn. dwóch foteli, razem z innymi akcesoriami. Od 1 stycznia 2005 r. pracownik zaczął działalność na własną rękę, korzystając z gabinetu właściciela na podstawie umowy użyczenia. Do 31 grudnia 2004 r. właścicielka zaliczała amortyzację w całości do kosztów uzyskania przychodu. Jak należy obecnie prawidłowo naliczać amortyzację po użyczeniu jednego gabinetu wraz z wyposażeniem byłej pracownicy?

Rozliczenie w księgach rachunkowych bonów dla pracowników

Jak zaksięgować bony dla pracowników zakupione z funduszu socjalnego?

Czy zwrot kosztów podróży członka związku zawodowego stanowi jego przychód

Członek związku zawodowego reprezentuje związek na różnego rodzaju spotkaniach, zjazdach itd. Dojeżdża tam własnym samochodem i zwrócił się o zwrot kosztów paliwa. Czy zwrot tych kosztów będzie jego przychodem podlegającym opodatkowaniu?

Możliwa kasacja w sprawie akcyzy na samochody

RPP obniżyła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 50 pkt bazowych i od czwartku podstawowa stopa NBP będzie wynosiła 5,00 proc. RPP zmieniła nastawienie na łagodne z neutralnego.

Jak ewidencjonować import towarów

Import towarów jest to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego niewchodzącego w skład terytorium Wspólnoty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ulga przy sprzedaży nieruchomości

Żeby skorzystać ze zwolnienia przychodu ze sprzedaży nieruchomości nie wystarczy wydać pieniądze w ciągu dwóch lat. W przypadku kupna mieszkania na rynku pierwotnym konieczne jest podpisanie w tym samym czasie aktu notarialnego.

Ile stracimy przez duże urzędy

Rozmowa z dr Irena Ożóg, Spółka Doradztwa Podatkowego Ożóg i Stolarek Sp. z o.o.

■ Przepisy o utworzeniu specjalnych urzędów skarbowych zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego, który ostatecznie w wyroku z 20 czerwca br. nie podzielił zdania wnioskodawców. Dlaczego tak się stało?

Drugie czytanie. Kodeks Karny Skarbowy

Zaostrzenie kar za przestępstwa skarbowe przewiduje nowelizacja kodeksu karnego skarbowego, którą zajmuje się Sejm

Wydatki zwrócone pracownikowi zwolnione są z podatku

Jeżeli pracodawca w ostatniej chwili powiadomi cię, że jednak nie możesz pojechać na zaplanowany i już opłacony urlop, nie martw się, że przepadną ci pieniądze. W takiej sytuacji pracodawca powinien ci zwrócić koszty, które poniosłeś. Taka rekompensata zwolniona jest z podatku.

W Niemczech nowy podatek dla bogatych

Odsetki za zwłokę w zapłacie należności

Według komentarza do planu kont należności jednostek budżetowych na koniec każdego kwartału wykazuje się w kwocie wymagającej zapłaty, to jest łącznie z wymagalnymi odsetkami. Czy prawidłowe jest księgowanie naliczonych odsetek od należności pod datą naliczenia (Wn 221; Ma 750) i zgodnie z zasadą powtarzanego zapisu na poszczególne konta analityczne? Czy odsetki te wykazuje się w sprawozdaniu RB-27S?

Faktura VAT bez podpisu jako dowód poniesienia kosztu

Nasza fundacja prowadzi działalność gospodarczą. Dostaliśmy od kontrahenta fakturę bez podpisu za sprzedane nam usługi. Kontrahent twierdzi, że jest to poprawna forma. Ja natomiast nie wiem, czy kwotę z tej faktury mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów - skoro nie stanowi ona dowodu księgowego. Co w takiej sytuacji powinnam zrobić?

Ewidencja aktywów i pasywów nabytych przez fundację w drodze spadku

Jesteśmy fundacją prowadzącą działalność gospodarczą. Otrzymaliśmy spadek w postaci przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną. Fundator zmarł, wcześniej zapisawszy w testamencie cały swój majątek fundacji. Na czas trwania postępowania spadkowego sąd powołał zarządcę. Zarządca przejął wszelkie nieruchomości, pieniądze i majątek ruchomy w oparciu o spis inwentarza sporządzony przez wyznaczonego decyzją sądu komornika sądowego.

Obsługa księgowa nieruchomości z VAT

Podatniczka w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej wykonuje usługę w zakresie obsługi księgowej nieruchomości, którą zamieszkuje, na podstawie umowy z zarządcą nieruchomości. Czy powyższa usługa po 1 maja 2004 r. będzie podlegała VAT?

Odsetki płaci syndyk

Z masy upadłości mogą być zaspokojone odsetki od wierzytelności, należne od upadłego, za okres do dnia ogłoszenia upadłości. Za zobowiązania powstałe po tym dniu odpowiada syndyk - dotyczy to również odsetek płaconych organowi podatkowemu w przypadku powstania zaległości.

Żeby się rozliczyć, wystarczy jedno kliknięcie

Rozmowa z Norbertem Kouwenhovenem, partnerem w koncernie IBM, specjalistą od systemów informatycznych w sferze podatków

Czym są wartości niematerialne i prawne

Niektórzy analizując sposób rozumienia na potrzeby VAT wartości niematerialnych i prawnych, dochodzą do wniosku, iż określenie to powinno być wiązane z utworami (prawami autorskimi) w szerokim ujęciu, niekoniecznie związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pogląd taki wydaje się dyskusyjny.

NSA. Zakłady pracy chronionej

Zakład pracy chronionej może skorzystać ze zwolnienia w podatku od nieruchomości tylko w stosunku do nieruchomości ujętych w decyzji o nadaniu statusu zakładu pracy chronionej.

Przekształcenia praw do lokali mieszkalnych

Z przekształcaniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na prawo spółdzielcze własnościowe lub odrębną własność powinni spieszyć się głównie ci, którzy uzyskali to prawo po 1 maja 2004 r. Wiąże się to z tym, że tylko do 31 grudnia 2007 r. przekształcenia lokatorskich praw do lokalu mieszkalnego na prawa własnościowe korzystają ze stawki VAT w wysokości 0 proc. - uważają eksperci.

Udokumentowanie szkolenia pracownika notą księgową

Czy koszty związane z uczestnictwem pracownika spółki w konferencji udokumentowane notą księgową stanowią koszt uzyskania przychodu?

Jak rozliczyć remont przedmiotu najmu, dokonany przez przyszłego najemcę

Firma rozpoczęła w październiku 2004 r. remont w pomieszczeniach, które w maju 2005 r. zostały firmie oddane do użytkowania na podstawie umowy najmu. Wynajmujący zwróci koszty poniesionego remontu, określone na podstawie kosztorysu powykonawczego, w formie obniżenia miesięcznego czynszu przez okres czterech lat. Czy taka forma rozliczenia jest dopuszczalna? Jakie skutki podatkowe (w podatku od osób prawnych i podatku VAT) dla najemcy i wynajmującego niesie ze sobą takie rozliczenie? Czy najemca powinien zaliczyć wydatkowaną kwotę do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych i podatkiem VAT w miesiącu zakończenia remontu, czy w miesiącu wprowadzenia się do wyremontowanych pomieszczeń? Czy powinien zaliczać tę kwotę do przychodów i opodatkować dopiero w miesiącach otrzymywania pomniejszonych faktur za czynsz?

Czy umowa zlecenia o usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest opodatkowana VAT

Osoba prowadząca działalność gospodarczą zawarła umowę zlecenia na wykonywanie usług księgowych z podmiotem gospodarczym. Zleceniobiorca w zakresie prowadzonej działalności nie ma usług księgowo-rachunkowych (brak ustawowych uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych). Czy wymieniona umowa jest opodatkowana VAT?

Wyższe kwoty do deklaracji

Podróżni przyjeżdżający do Unii lub opuszczający jej terytorium z ponad 10 tys. euro będą musieli złożyć władzom celnym deklarację.

Zamówienia publiczne. Weksel słabym zabezpieczeniem

Przyjęcie jako zabezpieczenia weksla bez poręczenia bankowego jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Nie gwarantuje bowiem wystarczającej ochrony środkom publicznym - uważa Główna Komisja Orzekająca.

Podatki dochodowe. Przeniesienie działalności za granicę

W przypadku zmiany "rezydencji podatkowej", bez względu na to, czy podatnik stał się rezydentem kraju lub terytorium zaliczonego do tzw. rajów podatkowych, czy innego kraju, będzie podlegać obowiązkowi podatkowemu w Polsce od tych dochodów, które osiągane są na jej terytorium - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Napiwkiem podziel się z fiskusem

Napiwki stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Można je traktować - w zależności od sytuacji - jako przychód ze stosunku pracy lub z tzw. innych źródeł - uważają organy podatkowe.

Administracja skarbowa. Wielka Brytania

Jak najwięcej sporów z podatnikami staramy się załatwiać polubownie - zapewniali przedstawiciele brytyjskiej administracji skarbowej podczas wczorajszego spotkania w Ministerstwie Finansów w Warszawie. Podkreślali jednocześnie, że jeżeli sporu nie uda się w ten sposób rozwiązać i trafia on do sądu, to w zdecydowanej większości racja przyznawana jest organom podatkowym.

Warto obniżać podatki

Obniżka stawek podatków dochodowych jest potrzebna, a wprowadzenie podatku liniowego dla wszystkich podatników wręcz niezbędne - uważają eksperci. Jak podkreślają, wysokość obciążeń podatkowych wpływa m.in. na atrakcyjność inwestycyjną kraju i tworzenie nowych miejsc pracy.

Zaostrzenie kar za przestępstwa skarbowe

Będą dodatkowe zmiany w kodeksie karnym skarbowym. Resort finansów chce, by za jazdę na oleju opałowym celnik mógł wystawić mandat w wysokości do 3 tys. zł - dowiedziała się "GP".

PO za uproszczeniem podatków

Kiedy wewnątrzwspólnotowy transport towarów jest importem usług

Spółka dokonała wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru z Polski do Włoch. Transportem zajął się przewoźnik włoski (inna firma niż odbiorca towaru). Za transport przewoźnik wystawił nam fakturę, na której nie było ani naszego VAT UE, ani VAT UE przewoźnika. Faktura była wystawiona bez VAT. Jak powinna zostać "rozpoznana" ta transakcja dotycząca transportu: czy jako import usług, czy wewnątrzwspólnotowa usługa transportu? Jak powinna zostać zaewidencjonowana w księgach i rozliczona w deklaracji VAT? Nadmieniam, że dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru odbiorca towaru podał swój VAT UE.

Czy podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT UE może dokonywać dostaw i nabyć wewnątrzwspólnotowych

Czy do obrotu wewnątrzunijnego wystarczy otrzymany numer, nadany przez urząd skarbowy ze znaczkiem PL? Czy dla nabyć i dostaw należy się rejestrować oddzielnie? Czy jeśli otrzymałem NIP unijny, zakreślając we wniosku tylko nabycia, mogę po uzyskaniu tej decyzji bez przeszkód dokonywać także dostaw wewnątrzwspólnotowych? Czy w takim przypadku mam prawo do stosowania stawki 0% (po spełnieniu oczywiście innych warunków)?

Jak ewidencjonować zaliczki

Otrzymaliśmy od klienta, poprzez przelew bankowy, zadatek na poczet usługi (wesele). Impreza będzie miała miejsce w lipcu 2005 r.

REKLAMA