REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczyć podwykonawstwo w usługach budowlanych

Nasza firma realizuje część obiektu budowlanego, którą wykonujemy za pośrednictwem podwykonawcy. Umowę z podwykonawcą zawarliśmy na następujących warunkach:• podwykonawca realizuje roboty montażowe z materiału będącego naszą własnością,• nasza firma zapewnia odpowiednie projekty, wszelkie niezbędne materiały oraz organizuje zaplecze budowy: rusztowania, przyłącza do poboru prądu i wody itp. Podwykonawca wystawia fakturę za wykonane usługi, np. montaż posadzki. Nie obciążamy go kosztami rusztowań, prądu ani innych materiałów, gdyż zgodnie z umową zamawiamy u niego tylko usługę, a sami jesteśmy zobowiązani zapewnić wszelkie warunki umożliwiające jej wykonanie. Czy taki sposób rozliczenia z podwykonawcą jest prawidłowy?

Odliczanie VAT leasingu samochodowego w okresie przejściowym

Umowa leasingowa zawarta w okresie przejściowym między wejściem w życie nowelizacji ustawy o VAT w zakresie odliczania podatku naliczonego od leasingu samochodów, czyli w okresie od 1 czerwca do 22 sierpnia br., nie daje prawa do rozliczania podatku na starych zasadach w trakcie całego okresu trwania tej umowy.

Czy podatek od nieruchomości jest opodatkowany VAT

W umowie dzierżawy, oprócz należności za czynsz, występuje pozycja "podatek od nieruchomości". Czy do tej pozycji należy też doliczyć podatek VAT?

Czy odszkodowania podlegają opodatkowaniu VAT

Zleciliśmy przewoźnikowi (firma polska) transport ładunku luzem (zboże). Z winy przewoźnika część towaru uległa zniszczeniu - rozsypała się i zamoczyła. Jak obciążyć przewoźnika za powstałą szkodę? Czy czynność ta podlega ustawie o VAT i czy należy wystawić fakturę VAT? Jeśli tak, to z jaką stawką (towaru czy podstawową 22%)? Jeśli nie trzeba potwierdzać tej czynności fakturą, to czy może to być nota księgowa?

REKLAMA

Transakcje wewnątrz Wspólnoty

Polscy podatnicy dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowych muszą liczyć się z tym, że będą częściej kontrolowani przez urząd skarbowy. Pierwsze analizy w zakresie tych transakcji wskazują na wiele błędów i nieprawidłowości.

Zabezpieczanie należności. Zmiana wykazu gwarantów

Przepisy celne przewidują, że do zapłacenia solidarnie z dłużnikiem zabezpieczonej kwoty długu celnego jest zobowiązany gwarant prowadzący działalność bankową lub ubezpieczeniową, ujęty w wykazie gwarantów. W rozporządzeniu minister finansów zweryfikował listę tych gwarantów.

Akcyza odroczona do 1 sierpnia

Wczoraj zdecydowano o odroczeniu do 1 sierpnia wejścia w życie podwyżek akcyzy na olej opałowy i gaz płynny w butlach. Posłom, którzy mogą zablokować zmianę stawek, resort finansów przedstawił opracowany w pośpiechu program działań osłonowych.

Skutki podatkowe przekształcania spółek

Przekształcenia spółek: Zmiana formy prawnej, w jakiej jest prowadzone przedsiębiorstwo, może wynikać z rozwoju spółki, możliwości finansowania jej działalności, zwiększenia możliwości pozyskania kapitału, a także z przepisów prawa. W każdym jednak przypadku przekształcenie wywołuje określone skutki podatkowe, szczególnie w sferze podatków dochodowych.

REKLAMA

Czy przy likwidacji firmy można sprzedać kasę fiskalną

Dwa lata temu rozpoczęłam działalność gospodarczą, otwierając sklep spożywczy. Niestety, obecnie muszę go zlikwidować. Wiem, jak postąpić z towarami, natomiast moje pytanie dotyczy kasy fiskalnej, którą zainstalowałam praktycznie od początku prowadzenia działalności. Czy mogę ją sprzedać, czy też powinnam oddać do jakiegoś punktu, który zajmuje się niszczeniem kas?

Należy szkolić administrację skarbową

Kiedy wyroby tytoniowe są zwolnione z akcyzy

Czy zwolnieniu z akcyzy podlega tylko dostarczanie na pokłady samolotów, statków i promów morskich napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych przeznaczonych bezpośrednio dla podróżnych?

Jak rozliczać VAT od nabycia towarów i usług wykorzystywanych do wytworzenia środków trwałych

Kiedy należy wykazać w deklaracji podatkowej VAT-7 podatek VAT naliczony od zakupu materiałów i usług stanowiących środki trwałe w budowie - w momencie zakupu czy w momencie przyjęcia środka trwałego do używania? Obecnie VAT od zakupionych materiałów i usług, które są środkami trwałymi w budowie, "zbieram" w oddzielnym rejestrze i zamierzam go rozliczyć po przyjęciu środka trwałego do używania, wykazując w deklaracji VAT-7 w poz. 41 i 42. Tak postępuję już czwarty miesiąc. Czy jest to prawidłowe? Jeśli nie, to jak należy prawidłowo postąpić w tym przypadku?

Jakie są możliwości finansowania eksportu

W naszym kraju funkcjonuje wiele przedsiębiorstw, które zdecydowaną większość produkcji sprzedają za granicę. W celu przyspieszenia wpływu zagranicznych należności korzystają one często z faktoringu. Jednocześnie jednak poszukują nowych możliwości w tym obszarze. Praktyczne wykorzystanie najpopularniejszych metod finansowania transakcji eksportowych opisujemy w niniejszym opracowaniu.

"Nie" podwyżkom akcyzy bez programu osłonowego

VAT. Zmiany ustawy -nowe rozporządzenia

Od 1 czerwca br. w zakresie podatku od towarów i usług, jak wiemy, obowiązują nowe przepisy.

Porozumienia z fiskusem - nowe regulacje

Ubezpieczenie środka trwałego - ewidencje

Koszt wytworzenia środków trwałych w budowie obejmuje ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia przyjęcia do używania.

SN. Akcje zbyto, uprzywilejowania nie ma

Kontrowersyjne "akcyzowe" osłony

Dodatkowa umowa OC w zakresie czynności doradztwa podatkowego

Posiadam licencję na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. We własnym biurze rachunkowym prowadzę zarówno księgi handlowe, jak i podatkowe księgi przychodów i rozchodów. Czy po wprowadzonych ostatnio zmianach wystarczające jest, że mam wyłącznie jedną umowę OC dotyczącą szkód wyrządzonych w związku z działalnością obejmującą prowadzenie ksiąg rachunkowych?

Planowane uregulowania prawne dotyczące VAT a miejsce świadczenia usług osobom fizycznym

Od samego początku prac nad wprowadzeniem wspólnego systemu opodatkowania podatkiem od wartości dodanej przeważał pogląd, iż opodatkowanie usług powinno mieć miejsce w tym z krajów członkowskich Unii Europejskiej, w którym usługa zostaje świadczona.

Jak przeliczać koszty poniesione w walutach obcych

Zamierzam założyć własną firmę, której głównym przedmiotem działalności będzie produkcja spodów do obuwia. Jednak ze wstępnego rozeznania rynku zorientowałem się, że większość materiałów potrzebnych do produkcji będę zmuszony kupować za granicą. Prawdopodobnie więc większość poniesionych przeze mnie kosztów będzie w euro. Ponieważ nie stać mnie jeszcze na zatrudnienie odpowiednich pracowników, muszę wiedzieć, jak rozliczać wydatki poniesione w euro? Czy powinienem je przeliczać na złote, jak się do tego zabrać?

Wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne

W ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług1 obok regulacji prawnych dotyczących nowych czynności, takich jak wewnątrzwspólnotowe nabycie i wewnątrzwspólnotowa dostawa, wprowadzono także przepisy odnoszące się do procedury uproszczonej, jaką jest wewnątrzwspólnotowa transakcja trójstronna. Stosowne przepisy zostały zawarte w art. 135-138 ustawy o VAT.

Kara za spóźniony podatek

Prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą i samodzielnie rozliczam się z fiskusem. Ostatnio w maju 2005 r. urząd skarbowy wytknął mi nieprawidłowości w zeznaniu za 2002 r. Po wezwaniu na przesłuchanie poinformowano mnie, że uszczuplenie wynosi 1800 zł. Po zbadaniu tej kwestii okazało się, że tak jest w istocie, choć działo się to bez mojej wiedzy. Chcę zapłacić te pieniądze, ale powiedziano mi, że będę odpowiadał również za wykroczenie skarbowe. Czy to prawda?

Dotacja dla muzeum bez VAT

Dotacje pochodzące od organizacji międzynarodowych przeznaczone na rozbudowę i remont muzeum Auschwitz-Birkenau nie powinny być obciążone VAT-em - podkreślił w skardze kasacyjnej do NSA rzecznik praw obywatelskich.

Wykroczenie, ale nie karane

Można odstąpić od wymierzenia kary wobec dyrektora ZOZ, który, co prawda, naruszył ustawę o zamówieniach publicznych, ale prowadzone przez niego zakupy były celowe i racjonalne - uznała Główna Komisja Orzekająca (GKO) przy ministrze finansów.

Oprocentowanie kaucji

W celu zabezpieczenia wierzytelności banku wobec mego syna wpłaciłam kaucję, która obecnie ma być mi zwrócona razem z odsetkami. Czy w takim przypadku bank pobierze z tego tytułu podatek?

Mniej wizyt w urzędzie

Eksperci uspokajają, że korekta deklaracji w ramach czynności sprawdzających także z urzędu może dotyczyć tylko błędów i pomyłek o charakterze formalnym. Teoretycznie nawet gdyby organy podatkowe - wbrew zasadom - zaczęły wykorzystywać tę procedurę do merytorycznego kwestionowania rozliczeń z fiskusem, mają małą szansę na powodzenie.

Darowizna wierzytelności

Czy w przypadku dokonania przeze mnie darowizny niespornej i wymagalnej wierzytelności na rzecz organizacji pożytku publicznego będę mógł dokonać z tego tytułu odliczenia od dochodu?

Powstanie przychodów z podnajmu

Spółka jawna podnajmuje swemu kontrahentowi pomieszczenia biurowe i magazynowe. Zgodnie z umową czynsz z tytułu podnajmu tych pomieszczeń powinien być uiszczany z góry za okresy kwartalne. Kiedy w tej sytuacji powstanie przychód z tytułu podnajmu? Jaką datę należy uznać za moment powstania przychodu w przypadku refakturowania na podnajemcę kosztów zużytej energii, wody i rozmów telefonicznych?

Skutki zwrotu podatku

Za rozpatrzeniem przez Sejm komisyjnego sprawozdania dotyczącego projektu ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym opowiedział się Związek Pracodawców - Producentów Materiałów dla Budownictwa. Chodzi o zwrot wynikający z podwyżki VAT z 7 proc. do 22 proc.

Urząd poprawi sam

Po zmianie Ordynacji podatkowej organy podatkowe będą mogły korygować deklaracje przy błędach nawet do 1000 zł. Eksperci uspokajają, że urzędy nie będą mogły korygować w ten sposób wysokości ulg i odliczeń. Nie ma jednak gwarancji, że taki pogląd podzielą również przedstawiciele fiskusa.

Liczy się przyznana kwota

Nawet jeśli stypendysta otrzyma w jednym miesiącu zaległe pieniądze za kilka miesięcy, nie musi płacić podatku. Ważne jest, aby wysokość przyznanego miesięcznego stypendium nie była wyższa niż 380 zł.

Kasa nie zawsze obowiązkowa

Jeżeli w firmie operacje gotówkowe dokonywane są wyłącznie przez właściciela, a jednostka nie prowadzi konta "Kasa", to stosowny zapis należy umieścić w zakładowym planie kont. Kontem rozliczającym operacje gotówkowe będzie wówczas konto "Rozrachunki z właścicielem".

Małe szanse na zwrócenie VAT-u

Wyrażane są opinie, że poselski projekt ustawy o zwrocie indywidualnym inwestorom różnicy wynikającej z podwyżki VAT z 7 proc. do 22 proc. na materiały budowlane powinien jednak zostać skierowany pod obrady Sejmu.

Zaokrąglenia ocenione pozytywnie

Zmiana Ordynacji podatkowej w zakresie zaokrąglania podatków z dotychczasowych zasad zaokrąglania do pełnych dziesiątek groszy na zaokrąglanie do pełnych złotych została oceniona pozytywnie przez pracowników urzędów skarbowych.

Nie wszystkie świadczenia z funduszu z podatkiem

Czy wszystkie świadczenia finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Korygowanie rachunków fakturami korygującymi

W wyniku kontroli podatkowej stwierdzono, że powinnam być podatnikiem VAT czynnym już w 2002 (od października) i 2003 roku. Obliczono mi kwotę należną VAT do zapłaty przyjmując, że wpis w książce podatkowej jest kwotą brutto. Czy muszę zrobić korektę zeznań rocznych za te lata? W 2003 r. mój dochód wynosił: 25 311,78 (64 751,49 - przychód i 39 439,71 - koszty). Jeżeli zmienię kwotę przychodu na netto, to dochód zmieni się na kwotę 17 912,90 (przychód - 57 352,61, koszty - 39 439,71). Czy powstałą nadpłatę w zakresie podatku dochodowego mogę przekazać na konto zaległego VAT? W maju 2004 r. zadeklarowałam zostanie podatnikiem VAT, ale za styczeń-kwiecień tego roku nie odprowadzałam podatku. Czy powinnam wystawić korekty do rachunków wystawionych na podstawie ordynacji podatkowej, czy też w ich miejsce należy wystawić faktury VAT? Czy mój odbiorca będzie mógł odliczyć VAT z takich faktur?

MF: Nową ustawą o akcyzie zajmie się przyszły Sejm

Obecny Sejm prawdopodobnie nie zajmie się przygotowywaną przez Ministerstwo Finansów nowelizacją ustawy o akcyzie - ocenia wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Cesja wierzytelności a VAT

Zakład Energetyki Cieplnej w P. dokonał cesji wierzytelności z tytułu dostaw ciepła dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej na rzecz spółki z o.o. - dostawcy opału dla ZEC w P., wobec którego miał dług. Dokonano kompensaty obu wierzytelności. Obie strony transakcji są podatnikami VAT. Jaka byłaby sytuacja w przypadku sprzedaży wierzytelności na rzecz firmy zajmującej się zakupem wierzytelności? Czy ta transakcja będzie objęta VAT?

Opłata skarbowa od weksla

Polska musi dopłacić do budżetu UE

Zmiany VAT - warunki korzystania z ulgi na złe długi

Program finansowego wsparcia inwestycji

Firmy, które chcą skorzystać z programu wsparcia swoich inwestycji, będą musiały przedstawić urzędnikom dokładne badania ich kondycji finansowej. - Rząd powinien raczej obniżyć wymogi otrzymania pomocy, aby mogły z niej skorzystać małe firmy - uważają pracodawcy.

Drugie czytanie. Ściąganie wierzytelności

Procedury. Korekta deklaracji podatkowych

Wkrótce, poprawiając błędy we wcześniej złożonej deklaracji, nie będziemy już musieli deklarować żalu za popełnione pomyłki. Wystarczy, że złożymy korektę deklaracji i dopłacimy brakujący podatek. Takie zmiany przewiduje najnowsza nowelizacja Ordynacji podatkowej.

Raj podatkowy nie do końca rajem

Raje podatkowe, względnie oazy podatkowe, w polskim ustawodawstwie podatkowym eufemistycznie zwane państwami stosującymi szkodliwą konkurencję podatkową, to takie państwa, względnie terytoria zależne innych państw, które cechuje kilka typowych elementów: niskie opodatkowanie dochodu i kapitału albo nawet brak opodatkowania w tym zakresie, brak ograniczeń dewizowych, czyli swobodny przepływ kapitałów, korzystny system prawny, czyli łatwość i niskie koszty zakładania, łączenia i zbywania spółek, tajemnica bankowa i finansowa, stabilny system polityczny i ekonomiczny, nowoczesna struktura telekomunikacyjna, sprawny i nowoczesny system bankowy.

Czy certyfikat rezydencji można zastąpić jego kserokopią

Uczelnia wyższa zakupuje u kontrahentów zarówno z UE, jak i z USA licencje na bazy danych oraz oprogramowania naukowo-techniczne. Czy uczelnia zobligowana jest do posiadania certyfikatu rezydencji podatkowej wystawionego przez odpowiednie dla danego kontrahenta organa administracji podatkowej? Jeżeli tak, to czy musi być to oryginał lub kopia poświadczona notarialnie, czy wystarczy tylko kserokopia? Czy uczestnicy konsorcjum, którzy płacą składki za dostęp do baz danych na konto uczelni, też ewentualnie muszą posiadać taki dokument? Czy uczestnicy konsorcjum, którzy płacą bezpośrednio kontrahentowi, są zobligowani do posiadania certyfikatu? Czy kontrahent zagraniczny musi każdemu płacącemu licencjobiorcy przesłać certyfikat w oryginale, czy może dla potrzeb naszych organów podatkowych wystarczy kserokopia?

Jakie są skutki podatkowe kradzieży przedmiotu leasingu finansowego

Jesteśmy spółką akcyjną, która w 2003 roku wzięła w leasing operacyjny samochód ciężarowy, który na potrzeby bilansowe został przekwalifikowany w leasing finansowy (samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych).

Jak stosować zasady częściowego odliczenia podatku naliczonego w ciągu roku

Stowarzyszenie miało w 2004 r. sprzedaż zwolnioną z VAT i opodatkowaną VAT. Czy do obliczenia współczynnika, o którym mówi art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, należało przyjąć sprzedaż wszystkich miesięcy, czy tylko tych, w których wystąpiła łącznie sprzedaż zwolniona i opodatkowana? Czy w miesiącach, w których występuje tylko sprzedaż zwolniona lub nie ma sprzedaży, przysługuje w 2005 r. odliczenie podatku naliczonego w części wynikającej z wymienionego współczynnika?

REKLAMA