REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Samochód firmowy a VAT od 1 kwietnia 2014 r.

Z dniem 1 kwietnia 2014 r. weszła w życie ustawa z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest kompleksowe uregulowanie zasad odliczania i rozliczania wydatków dotyczących tzw. pojazdów samochodowych.

Zmiany w dyrektywie dotyczącej audytu sprawozań finansowych

Jeszcze w 2014 roku należy się spodziewać wejścia w życie zmian w dyrektywie 2006/43/WE ws. ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych.

Zmiany w KSR nr 6 zmniejszają jego zgodność z MSSF

Komitet Standardów Rachunkowości na początku marca tego roku podjął decyzję o nowelizacji Krajowego Standardu Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe”. Zdaniem ekspertów propozycje zawarte w nowelizacji KSR nr 6 zmniejszają jego zgodność z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF).

Krajowy Standard Rachunkowości nr 8 "Działalność deweloperska"

W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 20 lutego 2014 r. pod poz. 5 opublikowano uchwałę nr 1/2014 Komitetu Standardów Rachunkowości z 21 stycznia 2014 r. w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości nr 8 "Działalność deweloperska" (KSR nr 8).

REKLAMA

Termin przydatności do spożycia nie powinien różnicować stawek VAT

Stosowanie stawki podstawowej VAT w zakresie określonej kategorii produktów w przypadku, gdy istnieją produkty do nich podobne, których sprzedaż jest opodatkowana stawką obniżoną, może zostać uznane za naruszenie zasady neutralności podatku VAT. Tożsamość bądź podobieństwo świadczeń powinno być oceniane z perspektywy przeciętnego konsumenta.

VAT w przypadku WNT trzeba rozliczyć w miejscu zakończenia wysyłki

Jeżeli towary opodatkowane z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego (WNT) uznanego za dokonany w państwie członkowskim identyfikacji podatkowej, nie zostały w rzeczywistości wwiezione na terytorium Polski, transakcje te nie mogą zostać uznane za dające prawo do odliczenia w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W związku z tym takie nabycie wewnątrzwspólnotowe nie może korzystać z ogólnego systemu odliczenia przewidzianego w tym przepisie.

Odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne w PIT - przychody z różnych źródeł

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia opłaconych - z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym - składek na ubezpieczenie zdrowotne od należnego PIT od dochodu uzyskanego z tytułu uposażenia ze stosunku służby.

PFR nie zmieni zasad dysponowania 1% PIT

Planowane przez resort finansów udostępnienie w 2015 r. usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych (tzw. PFR) nie zmodyfikuje obecnie obowiązujących zasad przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zatem po zmianach tak jak obecnie podatnik deklarujący chęć udzielenia finansowego wsparcia wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego będzie mógł to uczynić. Wystarczy, że w tym celu wypełni stosowny wniosek, np. poprzez uzupełnienie PFR sporządzonego przez administrację podatkową.

REKLAMA

Skutki podatkowe przekazanych pracownikom paczek z okazji Wielkanocy

Święta wielkanocne to okres, w którym pracodawcy chętnie dokonują na rzecz swoich pracowników dodatkowych świadczeń. Należą do nich m.in. przygotowane samodzielnie paczki. Takie działanie wywołuje skutki w podatku dochodowym oraz VAT.

Leasing samochodu a VAT od 1 kwietnia 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. leasingobiorca samochodu może odliczyć 50 proc. VAT od opłat leasingowych. Jeśli leasingowany samochód jest używany wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej- wówczas można odliczyć 100 proc. VAT. Leasingobiorcy samochodów sprzed 1 kwietnia 2014 r. mogą pod pewnymi warunkami odliczać 100 proc. VAT.

Zdecyduj o swojej składce emerytalnej. OFE czy ZUS?

Obecni członkowie OFE mają niecałe cztery miesiące na decyzję w sprawie swoich składek emerytalnych, czy chcą, aby część ich składek trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Na podjęcie decyzji i złożenie stosownego oświadczenia jest czas do 31 lipca 2014 r.

Uproszczone sprawozdania finansowe - zmiany w rachunkowości

Możliwość sporządzania przez spółki uproszczonych sprawozdań finansowych, które obejmowałyby tylko podstawowe informacje w bilansie oraz rachunku zysków i strat – zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, nad którym obecnie trwają prace w Sejmie.

Podatek liniowy a wspólne rozliczenie małżonków

W przypadku gdy do dochodów podatnika miały zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o PIT, czyli tzw. podatek liniowy, fakt ten wyklucza możliwość skorzystania ze wspólnego rozliczenia małżonków w rozliczeniu rocznym PIT. Bez znaczenia jest w tej sytuacji fakt, że podatnik w trakcie roku podatkowego zakończył prowadzenie działalności i w roku tym nie osiągnął żadnych przychodów.

Sprawozdanie finansowe do PFRON

W terminie do 30 kwietnia 2014 r., pracodawcy, którzy korzystali z dofinansowania dla pracowników niepełnosprawnych, muszą dostarczyć do PFRON sprawozdanie finansowe za 2013 r. lub oświadczenie o braku obowiązku jego sporządzania.

Wyższy próg zobowiązujący do ogłoszenia przetargu

Od 14 kwietnia 2014 r. wchodzą w życie nowe przepisy o zamówieniach publicznych. Nowe regulacje zakładają m.in. zwiększenie progu zobowiązującego do ogłoszenia przetargu z 14 do 30 tys. euro.

Import usług – rozliczanie VAT od 2014 roku

Zmiany w VAT, które weszły w życie od 2014 roku dotyczyły przede wszystkim rozliczeń krajowych. Mają też jednak wpływ na rozliczenie transakcji zagranicznych, w tym importu usług. Zmieniły się terminy powstawania obowiązku podatkowego i zasady dokumentowania. Bez zmian pozostały natomiast zasady ustalania, czy polski podatnik jest zobowiązany do rozliczenia VAT od importu usług.

Nowa umowa podatkowa z Malezją

W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o ratyfikacji umowy między Polską a Malezją w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Umowa wchodzi w życie z dniem 22 kwietnia 2014 r.

Czy przychód z wykupu akcji wirtualnych podlega opodatkowaniu

Akcje wirtualne nie należą do pochodnych instrumentów finansowych, a zatem przychód z wykupu przez spółkę akcji wirtualnych niebędących akcjami w rozumieniu kodeksu spółek handlowych i niepodlegających obrotowi - nie stanowi przychodu opodatkowanego na zasadach wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 30b ust. 1 i ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.f).

Prof. Modzelewski o pięciu nowych pułapkach w VAT

W 2014 roku aż dwukrotnie nasz ustawodawca „poprawiał” ustawę o podatku od towarów i usług: raz na Nowy Rok, drugi raz na Prima Aprilis.

Szybszy zwrot VAT

Ministerstwo Finansów zapowiada, że przekaże w najbliższym czasie urzędom skarbowym w całym kraju swoją rekomendację do zwrotu podatku VAT bez zwłoki i przyjęcia praktyki przedłużania zwrotu tylko kwoty budzącej wątpliwości.

Odpowiedzialność wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Sama nazwa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wskazuje na ograniczoną odpowiedzialność majątkową wspólników spółki. Warto przybliżyć więc jak owa odpowiedzialność wygląda i w jakim dokładnie zakresie wspólnicy odpowiadają za długi swojej spółki.

Restrukturyzacja działalności podmiotów powiązanych - obowiązek dokumentacyjny

Od 18 lipca 2013 r. obowiązują zmiany rozporządzenia Ministra Finansów z 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (dalej: rozporządzenie wykonawcze). Ważną nowością jest pojawienie się w znowelizowanym rozporządzeniu Rozdziału 5a, traktującego o restrukturyzacji działalności gospodarczej.

Transport towaru z Polski na Ukrainę na zlecenie polskiej firmy – rozliczenie VAT

Usługa transportu towarów z Polski na Ukrainę wykonywana przez polską firmę na rzecz innej polskiej firmy nie będzie stanowiła eksportu usług. Będzie to czynność podlegająca opodatkowaniu VAT. Z uwagi jednak na fakt, że usługa ta będzie usługą transportu międzynarodowego, będzie możliwym opodatkowanie jej stawką VAT 0%, pod warunkiem dysponowania odpowiednimi dokumentami.

Zawód księgowego bardziej doceniany

W wyniku dynamicznych zmian gospodarczych pracodawcy coraz bardziej świadomie podchodzą do powiększania swoich zespołów. Rozwoju wielu przedsiębiorstw powoduje wzrost oczekiwań wobec poszukiwanych pracowników, co przekłada się na również na zarobki. Eksperci zauważają, że stanowiska o profilu finansowo-księgowym, ktorych znaczenie dla firm zdecydowanie wzrosło, są tego bardzo dobrym przykładem.

Składki od umów zleceń - projekt zmian

Z projektu zmian w oskładkowaniu umów zleceń, nad którym trwają prace w Sejmie, wynika, że nowe regulacje dotyczyć będą przede wszystkim osób wykonujących pracę na podstawie kilku umów cywilnoprawnych oraz prowadzących pozarolniczą działalność w zbiegu ze zleceniem. Partnerzy społeczni w opinii do projektu przedstawiają swoje obawy, a opinia publiczna odbiera projekt jako fiskalny kuraż dla budżetu.

Nieodpłatne udostępnienie samochodu pracownikowi – czy jest opodatkowane VAT?

Podatnicy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej niejednokrotnie umożliwiają pracownikom wykorzystanie samochodów służbowych do celów prywatnych. Co więcej zdarza się, iż pracownicy mogą w ten sposób korzystać z samochodów nieodpłatnie. Warto więc zastanowić, się, czy po 1 kwietnia 2014 r. podatnicy mają obowiązek opodatkowania na gruncie podatku VAT nieodpłatnego wykorzystania samochodów do celów prywatnych pracowników.

Dywidenda rzeczowa bez CIT dla spółki wypłacającej

W sytuacji, kiedy podjęta zostanie uchwała o wypłacie dywidendy w formie rzeczowej (niepieniężnej), wypłacająca spółka nie osiągnie przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT.

Ubezpieczenie OC dla nieokreślonego kręgu osób - skutki w PIT

Zawarcie przez spółkę umowy ubezpieczenia OC, obejmującej nieograniczony krąg osób pełniących funkcje zarządcze – niemożliwy do zidentyfikowania – nie będzie nakładało na nią obowiązków płatnika w świetle ustawy o PIT.

Firmy wprowadzają elastyczny czas pracy

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że już ponad 700 firm wprowadziło elastyczny czas pracy. Najczęściej po nowe rozwiązania w zakresie czasu pracy sięgają przedsiębiorcy z Katowic, Rzeszowa, Krakowa i Olsztyna.

Ulga podatkowa na badania i rozwój

Rząd podjął uchwałę w sprawie „Programu Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 roku”, przedłożoną przez ministra gospodarki. W ramach programu zostanie wprowadzona nowa ulga podatkowa dla przedsiębiorstw prowadzących prace badawczo-rozwojowe (tj. nowa ulga podatkowa na badania i rozwój).

Reklamacja w księgach rachunkowych

Od 1 stycznia 2014 r. mamy do czynienia z nowymi przepisami w zakresie trybu i warunków wystawiania faktur korygujących. Zmianie uległy również wymogi związane ze sprzedażą ewidencjonowaną przy użyciu kasy fiskalnej. Co oznaczają te zmiany pod względem ewidencji zdarzeń związanych z reklamacją w księgach sprzedawcy i nabywcy?

Limit odliczenia VAT od samochodów

Od 1 kwietnia 2014 roku diametralnej zmianie uległy przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące odliczenia VAT od samochodów. Obwiązują nowe limity odliczenia VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.

Odliczanie VAT naliczonego od opłat za autostrady i parkingi

Jednym z problemów, z którymi muszą się zmierzyć podatnicy po nowelizacji ustawy o VAT, jest prawo do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie usług parkingowych i przejazdu autostradami płatnymi. Przy tego rodzaju wydatkach (związanych bardziej z ogólną działalnością podatnika niż z samochodem) są wątpliwości co do zasadności stosowania ograniczenia odliczenia VAT naliczonego.

Zmiany w postępowaniu cywilnym dotyczące klauzuli wykonalności

Od 10 kwietnia 2014 r. obowiązywał będzie znowelizowany Kodeks postępowania cywilnego. Zmiany regulują kwestie wydawania postanowienia o nadaniu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności w tak zwanej formie uproszczonej.

Klasyfikacja składników majątku rzeczowego - inwentarz żywy

Każda jednostka gospodarcza, także gospodarstwo rolne, posiada rzeczowy majątek trwały i obrotowy. W gospodarstwach zajmujących się produkcją roślinną głównym składnikiem majątku trwałego są grunty rolne, a majątku obrotowego plony, będące wynikiem produkcji, np. zboża, warzywa. W jednostkach zajmujących się produkcją zwierzęcą środki trwałe to zwierzęta. Zwierzęta będą też elementem aktywów obrotowych.

Umowa z Liberią o wymianie informacji podatkowych

W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o ratyfikacji umowy o wymianie informacji podatkowych z Liberią. Umowa zacznie obowiązywać od 22 kwietnia 2014 r.

Wydatki na wykonanie zapisu nie są kosztami uzyskania przychodu w PIT

Wydatki poniesione na wykonanie zapisu testamentowego nie mogą być kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku.

Zmienione sprawozdanie Rb-NDS do 22 kwietnia

Rozporządzeniem Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej ustawodawca wprowadził zmiany w zasadach sporządzania sprawozdania Rb-NDS o nadwyżce/deficycie jednostki samorządu terytorialnego.

Jak amortyzować budynek mieszkalny

Właściciel firmy kupił przedwojenny budynek mieszkalny. Wynajmował go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ale nie wprowadził go do ewidencji środków trwałych. W 2013 r. budynek ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Czy można go traktować jako budynek używany i amortyzować według stawki 10%?

Wzór oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE

W związku z reformą emerytalną, osoby, które nadal chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, muszą złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Termin na złożenie takiego zaświadczenia upływa 31 lipca 2014 r.

Rozliczenia i ewidencja księgowa VAT w jednostkach budżetowych

Rozliczenia VAT i ewidencja księgowa tych operacji w państwowych i samorządowych jednostkach budżetowych oraz w samorządowych zakładach budżetowych są skomplikowane. Dotychczas podmiotowość prawno-podatkowa wymienionych jednostek organizacyjnych nie była kwestionowana. Sytuacja w tym zakresie zmieniła się w 2013 r. w związku z sentencją uchwały NSA z czerwca 2013 r. stanowiącej, że gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT.

Sporządzanie zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym

Sprawozdanie finansowe składa się z trzech podstawowych elementów: bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe noty i objaśnienia. Ponadto, wybrane jednostki są zobligowane do sporządzenia zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnych oraz rachunku przepływów pieniężnych.

Korekta kosztów w odniesieniu do "złych długów" - stanowisko organów podatkowych

Obowiązujące od początku 2013 roku przepisy dotyczące korekty kosztów podatkowych w przypadku nieuregulowania należności w terminie (art. 15b ustawy o CIT i odpowiadający mu art. 24d ustawy o PIT) od początku swego funkcjonowania budziły wątpliwości podatników. Jaka jest aktualna praktyka organów podatkowych w zakresie korekty kosztów w odniesieniu do „złych długów”?

Wydatki na cele mieszkaniowe pozwalają uniknąć PIT od przychodów ze sprzedaży nieruchomości

Przeznaczenie w przeciągu dwóch lat kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości na zakup działki budowlanej w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb mieszkaniowych powoduje zwolnienie od obowiązku opłacenia z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie ma tu znaczenia ile nieruchomości już posiada podatnik. Tak uznał w indywidualnej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Zeznania podatkowe PIT wypełni urząd skarbowy

W 2015 r. to urząd skarbowy wstępnie wypełnił za nas zeznanie podatkowe PIT – takie plany ma Ministerstwo Finansów. Podatnik, poprzez specjalne konto, będzie miał obowiązek jedynie potwierdzić prawidłowość dokonanego przez urząd rozliczenia.

Najważniejsze zmiany w prawie w marcu 2014 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmian z zakresu regulacji dotyczących prawa pracy, przekazywania danych do NBP i odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców, które weszły w życie w marcu 2014 r., a także wybrane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Dzierżawa znaku towarowego opodatkowana wg skali podatkowej PIT

Dochód z dzierżawy znaku towarowego nie może być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podlega on opodatkowaniu według skali podatkowej z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opodatkowanie stypendiów doktoranckich uzyskiwanych za granicą

Student pobierając prywatne stypendium zagraniczne zobowiązany jest do odprowadzenia podatku w Polsce. Zwolnienie z podatku dochodowego może dotyczyć wyłącznie stypendiów krajowych pobieranych ze środków publicznych lub samorządowych. Za państwowe stypendia zagraniczne przysługuje dieta jak za podróż służbową.

Działalność gospodarcza i umowa zlecenie w świetle przepisów o podatku dochodowym

Jeżeli umowa zlecenia nie będzie zawarta w ramach działalności gospodarczej to przychody osiągane z tego tytułu należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie podatnikowi, która uzyskuje przychody z tytułu umowy zlecenia, przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu.

Odliczenie VAT z faktur otrzymanych przed rozpoczęciem działalności

Osoba, która przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i złożeniem do urzędu skarbowego druku VAT-R - otrzyma faktury dokumentujące wydatki inwestycyjne, ma możliwość rozliczenia podatku VAT naliczonego z tego tytułu po rozpoczęciu działalności gospodarczej.

REKLAMA