Unieważnienie postępowania a cena najkorzystniejszej oferty
22 wrz 2008
Wszczynając postępowanie o udzielenie zamówienia, zamawiający ma obowiązek z należytą starannością oszacować wartość zamówienia. W naszej jednostce na tym etapie ustalane jest również przyporządkowanie planowanych wydatków do paragrafów klasyfikacji budżetowej. W ślad za ustaloną szczegółowością bezpośrednio przed otwarciem ofert zamawiający podaje kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia w rozgrupowaniu według paragrafów. Czy zamawiający ma podstawę prawną unieważnienia postępowania, gdy cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę w jednym z paragrafów, którą może on przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia?
Od kiedy obowiązuje nowy Wspólny Słownik Zamówień Publicznych
11 wrz 2008
Jakie są zasady stosowania wspólnego słownika zamówień publicznych (CPV)? Czy trzeba obecnie sumować wartości zamówień według kodów CPV przy szacowaniu wartości zamówienia?
Składanie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu - negocjacje z ogłoszeniem
25 sie 2008
W jakim terminie można złożyć wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu? Jak prawidłowo należy go sformułować?
Pięć przesłanek stosowania trybu negocjacji z ogłoszeniem
05 sie 2008
Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie negocjacji z ogłoszeniem, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z przesłanek określonych w art. 55 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych. Prezentujemy wszystkie przesłanki.
Protokół postępowania o udzielenie zamówienia publicznego
26 cze 2008
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 24 października 2007 r. określa wzory protokołów postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz zakres dodatkowych informacji zawartych w protokole, a także sposób oraz formę udostępniania zainteresowanym protokołu wraz z załącznikami.
Przetargi i konkursy na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych
05 cze 2008
Zasoby orbitalne są to pozycje na orbicie geostacjonarnej lub orbity satelitarne, które mogą być wykorzystywane do umieszczania sztucznych satelitów Ziemi, przeznaczonych do zapewnienia telekomunikacji. W ustawie z 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne określono m.in. warunki gospodarowania częstotliwościami i zasobami orbitalnymi, wykorzystywanymi do wykonywania działalności telekomunikacyjnej. Celem tych unormowań jest zapewnienie ładu w gospodarce częstotliwościami oraz zasobami orbitalnymi.
Wadium w przypadku sprzedaży samochodów i domków kempingowych
03 cze 2008
Zamierzamy sprzedać samochód i domki kempingowe w trybie pisemnego przetargu. W obu przypadkach ceny nie są wyższe od 6000 euro. Czy jest konieczne wadium? Czy istnieje możliwość odstąpienia od uiszczania wadium?
Jak ustalać wartość zamówienia publicznego
21 maja 2008
W prawie zamówień publicznych ważną rolę odgrywa wartość zamówienia. Czy pojęcie rodzaju zamówienia publicznego ma wpływ na ustalenie jego wartości?
Zamówienia publiczne poniżej 14 000 euro
06 maja 2008
Ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych nie stosuje się do zamówień i konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14 000 euro. Brak obowiązku stosowania procedur określonych przepisami upzp nie oznacza jednak zupełnej swobody przy zawieraniu kontraktów poniżej tej wartości.
Realizacja zadań własnych gminy przez spółki
15 kwi 2008
Jesteśmy spółką z o.o. ze 100-proc. udziałem gminy. Czy gmina może zlecić wykonanie robót budowlano-montażowych swojej spółce bez ogłaszania przetargu? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?
Oferta o rażąco niskiej cenie w stosunku do przedmiotu zamówienia
10 kwi 2008
Dyspozycja art. 91 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych wskazuje, że cena jest zawsze jedynym lub jednym z kryteriów oceny ofert. Natomiast z art. 92 ust. 1 tej ustawy wynika, że zamawiający wybiera ofertę najkorzystniejszą na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Jak postępować w takiej sytuacji?
Jawność postępowania o udzielenie zamówienia publicznego - ograniczenia
03 kwi 2008
Postępowanie o udzielenie zamówienia, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych, jest jawne. Zamawiający może jednak tylko w niektórych przypadkach ograniczyć dostęp do informacji związanych z postępowaniem o udzielenie zamówienia.
Obowiązek składania oświadczenia, o którym mowa w art. 17 ust. 2 Prawa zamówień publicznych
13 mar 2008
Jedną z gwarancji zapewnienia w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego bezstronności i obiektywizmu osób wykonujących czynności w tym postępowaniu jest obowiązek złożenia odpowiedniego oświadczenia, o którym mowa w art. 17 ust. 2 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych.
Negocjacje bez ogłoszenia
10 mar 2008
Na podstawie art. 62 ust. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych zamawiający zastosował negocjacje bez ogłoszenia poniżej progów unijnych na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych. Czy zamawiający, zapraszając do składania ofert w trybie negocjacji bez ogłoszenia, powinien przewidzieć możliwość oprotestowania treści SIWZ i wyznaczyć termin na składanie ofert nie krótszy niż 7 dni, uwzględniając art. 180 ust. 4?
Przetargi na zbycie nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego
29 lut 2008
Sprzedaż lub oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego może nastąpić w trybie bezprzetargowym (przewidziano możliwość zwolnienia z obowiązku przeprowadzania przetargu z uwagi na przeznaczenie nieruchomości, np. na cele publiczne, albo z uwagi na podmioty mające z niej korzystać, np. sprzedaż gruntu na rzecz jej użytkownika wieczystego). Regułą jest jednak zbycie nieruchomości w drodze przetargu. W artykule opiszemy czynności przygotowawcze do przetargu, rodzaje przetargów oraz procedurę przetargową.
Określenie kwoty wadium
11 lut 2008
Jak określić kwotę wadium w różnych (jednakowej) kwotach dla każdej części zamówienia lub jednakowej kwocie dla więcej niż jednej części zamówienia oraz w różnych kwotach dla pozostałych części zamówienia?
Kiedy musi być wniesione zabezpieczenie w postępowaniu o zamówienie publiczne
08 lut 2008
Czy zamawiający, np. jednostka samorządu terytorialnego, ma ograniczoną możliwość dopuszczalnych form wnoszenia zabezpieczenia? W którym momencie ma zostać wniesione zabezpieczenie należytego wykonania umowy? W jakich okolicznościach zamawiający może skorzystać z zabezpieczenia należytego wykonania umowy o zamówienie publiczne?
Przekazanie zamówienia innej firmie podważa sens ustawy
05 lut 2008
Powierzenie całości zamówienia publicznego innej firmie stanowi wypaczenie sensu procedury przetargowej, podczas której wykonawca jest dokładnie weryfikowany, a podwykonawca już nie.
Przegląd zmian regulujących system zamówień publicznych, które weszły w życie w 2007 r. [PROBLEMY]
15 sty 2008
Podsumowanie istotnych zmian w systemie zamówień publicznych. Skupiliśmy się na zmianach wprowadzonych przepisami aktów wykonawczych.
Zakup samochodu zgodnie z Prawem zamówień publicznych
08 sty 2008
Została nam przyznana dotacja w kwocie 115 000 zł na zakup samochodu osobowego (do kwoty 45 000 zł) oraz samochodu dostawczego (do kwoty 70 000 zł), która powinna być wykorzystana do końca 2007 r. W jakim trybie należy przeprowadzić postępowanie o udzielenie zamówienia? Czy możliwy jest zakup samochodów bez stosowania ustawy - Prawo zamówień publicznych?
Przegląd zmian regulujących system zamówień publicznych, które weszły w życie w 2007 r.
17 gru 2007
Zamówienie publiczne na dostawę bonów towarowych
07 gru 2007
Jedną z form motywowania pracowników przez pracodawców są bony towarowe. Zbliża się okres świąteczny, więc niektóre z zakładów pracy je zakupią, aby wydać pracownikom.
Jakie są przyczyny naruszania przepisów prawa zamówień publicznych
03 gru 2007
Na jakie najczęstsze naruszenie dyscypliny finansów publicznych wskazuje orzecznictwo RKO? Co mogłoby pomóc urzędnikom we właściwym stosowaniu przepisów prawa zamówień publicznych?
Czego nie musi ujawniać wykonawca w postępowaniu o zamówienie publiczne
28 lis 2007
Wszelkie informacje stanowiące, w ocenie przedsiębiorcy, tajemnicę winny być bez żadnych wątpliwości zastrzegane.
Nowe zasady rozpatrywania odwołań w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego
19 lis 2007
Od 12 października 2007 r. odwołania od rozstrzygnięcia protestu wnoszone do Prezesa UZP są rozpatrywane przez Krajową Izbę Odwoławczą. Zmienione zasady rozstrzygnięcia odwołań zawiera rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 2 października 2007 r. w sprawie regulaminu postępowania przy rozpatrywaniu odwołań.
Zakup gazu do celów grzewczych na sezon grzewczy przekraczający rok budżetowy
14 lis 2007
Wójt zamierza upoważnić dyrektora szkoły (jednostka budżetowa) do podpisania z gazownią umowy o dostarczenie gazu. Upoważnienie byłoby maksymalnie na 2 lata. Kwota, na jaką upoważnienia udzielono, zostanie określona. Ważny tutaj jest fakt przekroczenia roku budżetowego (zaangażowanie lat przyszłych). Czy można zawrzeć wspomniane wyżej umowy na czas nieokreślony na zasadach zgodnych z ustawą o finansach publicznych?
Podział zamówień publicznych służy omijaniu prawa
01 lis 2007
Zamawiający nie powinien dzielić zamówienia na części lub zaniżać jego wartości w celu uniknięcia stosowania niewygodnych przepisów.
Wyjaśnienie wykonawcy treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia
01 lis 2007
Ogłosiliśmy przetarg nieograniczony na budowę nowego budynku o wartości kosztorysowej 3,5 mln. Wśród dokumentów wymaganych od wykonawców są zaświadczenia (minimalnie 3 egzemplarze) o należytym wykonaniu w ostatnich 3 latach tego typu robót, tj. o wartości zbliżonej do wartości zamówienia. Nie jest określone, czy ma to być łączna wartość robót wykonywanych w ostatnich 3 latach, czy muszą to być duże budowy o wartości jw. Jeden z wykonawców przesłał do nas wykaz robót, które wykonywał w ostatnich 3 latach, z zapytaniem, czy spełnia on warunki podane w specyfikacji. Umieszczając treść zapytania i odpowiedź na stronie internetowej, nie możemy ujawnić źródła zapytania. Co należy w takiej sytuacji zrobić?
Środki ochrony prawnej w zamówieniach publicznych
29 paź 2007
W jakim terminie powinien zostać wniesiony protest? Co należy zawrzeć w jego treści? Jakie skutki powoduje wniesienie protestu?
Sporządzenie specyfikacji istotnych warunków zamówienia - komputery
20 paź 2007
Zamawiający zamierza zakupić do jednostki komputery markowe (droższe), ponieważ chce mieć gwarancję, że będą one zawierały lepsze jakościowo części. Sprzęt komputerowy o tych samych parametrach sprzedają dwie firmy (jedna z firm sprzedaje sprzęt markowy, a druga składa komputery). Jakie kryteria zgodne z ustawą - Prawo zamówień publicznych należy zawrzeć w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, aby zyskać gwarancje zakupu lepszych komputerów?
Jak prawidłowo dokumentować postępowania o zamówienia publiczne
16 paź 2007
Jakie organy, poza prezesem Urzędu Zamówień Publicznych, mogą kontrolować postępowanie przetargowe? Jakie dokumenty w postępowaniu o zamówienia publiczne należy uznać za najistotniejsze?
Nie można ubiegać się o zamówienie w swojej gminie
14 wrz 2007
Istnieje zakaz powierzania przez organy wykonawcze jednostek samorządu terytorialnego wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnej radnemu jednostki, w której uzyskał mandat.
Czy spółka będzie otrzymywać zamówienia publiczne
06 wrz 2007
Prowadząc działalność gospodarczą, wszedłem w kolizję z wymiarem sprawiedliwości m.in. w związku z wykroczeniem karnym skarbowym. Teraz mam możliwość przystąpienia do spółki jawnej. Jednak pozostałe osoby obawiają się, że przeze mnie spółka nie będzie mogła dostać żadnego zamówienia publicznego. Czy te obawy są uzasadnione?
Spółka cywilna a wykonanie zamówienia publicznego
27 sie 2007
Czy dopuszczalne jest zawarcie umowy spółki cywilnej w celu uzyskania i wykonania zamówienia publicznego?
Jak określić termin realizacji zamówienia publicznego
20 sie 2007
W specyfikacji istotnych warunków zamówienia na rozbudowę ośrodka sportu i rekreacji w punkcie 4 „Termin wykonania zamówienia” jest wpisane: I etap: „45 dni od dnia podpisania umowy”, II etap: „cztery miesiące w 2007 roku”.
Wykonawca w swojej ofercie termin w I etapie wpisał w następujący sposób: „06 listopada 2006 - 16 grudnia 2006 r.”. Termin w II etapie wpisał: „01 lutego 2007 - 15 maja 2007 r.”.
Po wyliczeniu przedziału dni w ofercie wykonawcy w I etapie liczba ta wynosi 40 dni, my zadaliśmy wykonanie robót w terminie 45 dni. Czy należało odrzucić ofertę z uwagi na jej niezgodność z warunkami specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ)?
Wykonawca w swojej ofercie termin w I etapie wpisał w następujący sposób: „06 listopada 2006 - 16 grudnia 2006 r.”. Termin w II etapie wpisał: „01 lutego 2007 - 15 maja 2007 r.”.
Po wyliczeniu przedziału dni w ofercie wykonawcy w I etapie liczba ta wynosi 40 dni, my zadaliśmy wykonanie robót w terminie 45 dni. Czy należało odrzucić ofertę z uwagi na jej niezgodność z warunkami specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ)?
Jakie wydatki związane z uczestnictwem w przegranym przetargu można zaliczyć do kosztów
06 sie 2007
Prowadzę firmę remontowo-budowlaną i często biorę udział w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego lub w przetargach organizowanych przez inwestorów prywatnych. Efekt starań o pozyskanie zlecenia nie zawsze jednak jest pozytywny. Czy wydatki poniesione w związku z uczestnictwem w przegranym przetargu mogą być kwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej? Czy można zaliczyć do kosztów wadium zatrzymane przez organizatora przetargu?
Na co zwrócić uwagę przy zamówieniach poniżej 14 tys. euro
28 lip 2007
Podwyższeniu do 14 tys. euro uległ próg, powyżej którego trzeba stosować przepisy prawa zamówień publicznych. Jak prawidłowo wydatkować środki publiczne poniżej tej kwoty i nie narazić się na zarzut łamania prawa? Jaki jest sposób postępowania po podwyższeniu progu?
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy i przychód od wpłaty wadium
28 lip 2007
Aby stanąć do przetargu na zakup działki, osoba fizyczna wpłaca wadium, które po wygraniu przez nią przetargu przekształca się w zaliczkę na poczet ceny działki. Ogłoszenie wyników przetargu następuje po 14 dniach. Przetarg jest w kwietniu, natomiast ogłoszenie wyników i podpisanie aktu notarialnego nastąpi w maju. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy od wpłaty wadium (zaliczki)?
Oferent może wpływać na prowadzenie postępowania o zamówienie publiczne
25 lip 2007
MAREK LUBIENIECKI, ekspert w Kancelarii Zamówień Publicznych wyjaśnia:
Zamówienia publiczne po nowelizacji w pytaniach i odpowiedziach
24 lip 2007